Luxemburger Diederich greep gele trui Tweede Henley-dag bracht teleurstellingen voor Nederland Minder goede dag voor Nederland Schoenmakers uit de course genomen Neumeier en Njord verloren, maar La ga versloeg kampioen Varese Leidse deelnemer botste tegen bromfiets Kerkelijk Leven 90ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 6 Juli 1951 Derde Blad No. 27346 (Van een speciale verslaggever). ,,A boire, a boire" (geef me te drinken), dat waren de enige woorden, welke de Luxemburger Diederich, die als winnaar van de tweede étappe Reims Gent tevens de gele trui had veroverd, kon uitbrengen na een prachtige rit over 225 km., over de heuvelachtige wegen tot Maubege en de verschrik kelijke kasseien van de Vlaamse wegen, waar het stof van de talrijke volgauto's huizenhoog opdwarrelde. En eerst toen hij het flesje met het verfrissende spuitwater half had opgedronken, kwam er een lach over zijn strakke gezicht, dat door stof en zweet roetzwart was geworden. Deze tweede étappe is een grote tegenvaller voor de Belgen geworden, die ongetwijfeld hebben getracht op eigen terrein een zege te behalen. Ook voor de Nederlandse ploeg is het een minder goede dag geweest. Schoen makers, die met een achterstand binnenkwam, welke ver over de vastgestelde limiet van 10% lag, zal niet mogen starten in de derde étappe. Het was voor Pellenaars ■geen prettig moment, toen hy by de aankomstlyn stond te turen, waar of zyn achtste pupil bleef Druk werden de kansen be sproken, door Gerrit Schulte, Kees Rij vers en nog enkele andere Nederlandse supporters, die naar Gent waren geko- me. Zou de Nederlander nog komen en zo ja, met hoeveel achterstand? Einde- delijk kwam hij in zioht, met een dei- Spanjaarden bij zich. De commissaris van aankomst was nog niet vertrokken, neg druk bezig met het uitzoeken van het vrij ingewikkelde klassement van deze dag. Hij mocht zijn handtekening neg zetten, maar werd tcch uit de course genomen. Deze tweede étappe was nog minder geaccidenteerd dan de eerste, maar iets langer, n.l. 228 km. de aantrekkelijk heid voor de renners school in het groot- aantal premies, dat was uitgeloofd, en nog wel in Belgische francs. Zo lagen op de eerste man, die bovenop de muur van Gerardsbergen ofwel de muur van Grammont zou arriveren, 30.000 francs te wachten, op de tweede 20.000 en op de derde 10.000, bedragen dus, die niet te versmaden waren. Riskante taktiek Na de start duurde het niet lang of Forlini demai-reerde en ging er alleen tussen uit Hij bleef kilometers lang ge ïsoleerd ryden en liep tot 40 6econden uit voordat de leiders van de andere ploegen hem een mannetje achterop stuurden, om te zorgen, dat hy niet al te veel kattekwaad zou uit halen. Zo werd geleidelijk aan een kopgroep je van 12 man gevormd. De vluchtelingen werden echter bij Vervins achterhaald. Intussen was een kilometer of twintig voor dit plaatsje het een en ander met de Nederlanders gebeurd. Eerst brak het zadel van Faanhof, waarop Pelle- naars een tactiek koos, die er nogal riskant uitzag, maar later toch haar deugdelijkheid zou bewijzen: hy liet Van Est doorgaan achter de kopgroep van elf man, waartoe Dekkers ook behoorde en beval de vyf anderen te wachten. Het zadel werd gauw zo'n beetje gerepareerd en de achtervol ging werd ingezet, maar op het mo ment, dat de aansluiting bijna was verkregen moest Wagenmans afstap pen wegens een lek bandje. Weer werd er gewacht en weer werd er stug gejaagd om het tijdverlies goed te maken. Even voorbij Vervins was de positie als volgt: aan de kop Lazarides, Bayens pn Dotto. Op 1 minuut Carrea en Franchi. Spoedig daarna het grote peloton met Dekkers en Van Est. Op 1 min. 45 sec. Faanhof, Voorting, Peters, Wagtmans, Dielissen, Schoenmakers, Carle Diot (beiden Parijs). Dit laatste groepje spurtte verwoed en bij Froidestrees (80 km) konden de Nederlandse volgers verlicht adem halen want de aansluiting met het grote peloton was weer tot stand ge bracht. Evenwel betekende dit niet dat de onzen nu ook meteen aan de kop lagen, want Lazarides, Dotto en Bayens wilden een serieuze gooi doen naar de vette premies en trapten stevig door. En by La Flamengrie (87 km) had dit drietal ongeveer een minuut voor sprong op een groep van 17 man. die zich uit het hoofdpeloton had losge maakt. wy noteerden in het voorby- ryden. behalve Van Est-, die deze groep aanvoerde en Dekkers, die kenneiyk geen last meer van zijn ogen had, want hij reed uitstekend, Desbats, Gulguen, Gauthier, Soler. Fermandez, Zelasco. De Rijcke, Ruiz, Diederich, v. Ssteenkiste en De Mulder. De hoofdgroep met de zes andere Nederlanders volgde op drie v^rhonderd meter. Italianen rustig Van de Italianen hielden Coppi, Bar tali, en Magni, de drie grote troef kaarten van deze geduchte ploeg zich rustig op in het midden van het peloton, omringd door een zwerm helpers en hun ploegleider Binda vlak in de buurt. Zij reden een afwachtingswedstryd, voortdurend paraat en in ononderbro ken contact met Binda, maar ver bin nen de grenzen van hun mogelijkheden biyvend. Tussen La Flamengrie en Mons (139 km), waar de bevoorradingsposten wa ren gevestigd, veranderde de positie aan de kop. De drie leiders werden achterhaald door een peloton, dat zich u:t de tweede groep had losgemaakt en met ver van de FVans-Belgische grens splitste zich ook de nieuw gevormde kopgroep, doordat de Belg De Rijcke zich losreed en in hoog tempo koers zette naar Bergen, waar hij als eerste geravitailleerd werd. Hij reed echter aan de verkeerde kant van de weg en bovendien te hard. zo dat hy by het overnemen van de bevoorradingszak op de gro te markt ten val kwam en dit kost te hem 20 seconden. Nauwelijks 10 seconden nadat hy weer op de fiets zat arriveerde een van zyn ploeg maats, die bijna dezelfde naam draagt, nl. De Rijck, die hem wat la ter zou inhalen en passeren. Op 1 min. 15 seconden volgde een groep van ongeveer 20 man met Dek kers en Van Est. Te Solgnies (175 km) was de positie alweer veranderd. Aan de kop gingen teen Diederich, Ruiz, v. Steenkisté en De Rijcke. Zy hadden een kleine voor sprong op De Ryck, die in moeilijkhe den zat en afzakte en passeerden 50 seconden voor een groep van zes: De Mulder, Baldassari, Bayens Lauredi, Gueguen en Van Est. Vervolgens kwa men L. Lazarides, Gauthier, Van Ende en Desbats door en even later fel ja gend een groep van acht: May en, Bey- aert, Fernandez, Serra, Walkoviack, Dekkers, Dotto en Ze'.asco. Nog voor Enghien smolten deze drie laatste groepjes samen tot een groot peloton. 30.000 frs. voor Diederich En toen ging het over wegen, waar de drommen volgauto's in vier rijen naast elkaar reden, tussen dichte hagen toeschouwers door naar de muur van Geraerdsbergen, het van ouds bekende en beruchte traject met een afgryselyk wegdek, vele kronkelbochten en drie bruggetjes over de Dender. De mum- is nog geen 50 meter hoog. maar de stygingspercentages van sommige stuk ken zijn formidabel. Het was de Lu xemburger Diederich, die zichzelf en zijn ploegmaats een plezierige dag be zorgde door als eerste over het hoogste punt te gaan en aldus beslag te leggen op de <prys van 30.000 francs. Aan de voet van de muur was de volgorde van doorkomst: eerste Diederich, op 40 se conden Ruiz, op een minuut 15 secon den v. Steenliste, op 2V2 minuut De Mulder, Bayens en Desbats, op 3 minu ten Soler, Lauredi en Van Ende, op 3 min. 10 sec. Van Est en Beyaert. op 3 min. 30 sec. L. Lazarides, Boldasserl en Gauthier. Al 100 kilometer lang had geen en kele Italiaan zich in een van de lei den de greepjes laten zien. Nederlanders gelost Van de muur naar Gent was het nog een dikke 40 kilometer over de Vlaam se kasseien met links en rechts grint paden en nog een stuk of wat veny- rige heuveltjes. En niet te vergeten tienduizenden geestdriftige Vlamingen, die hun landgenoten jubelend aanmoe digden. De weslryd kreeg een bijkans sensa tioneel einde, omdat juist op dit laatste stuk de harde klappen vie len. Helemaal vooraan bleef Diede rich in zyn rode trui in een duivels- Uitslag 2e étappe 1. Diederich (Lux) 6.29.54 (met bo nificatie 6.28.54) 2. Ockers (Belg) 6.32.05 (met bonificatie 6.31.35). 3. )e Mulder (Belg.) 6.32.56, 4. Ge- minlani (Fr.) 6.33L5, 5. Bartali (It) 6 33.44, 6. Koblet (Zwits.) z.t.. 7. Baldassari (Fr.) zt., 8. Rosseel (Belg.) z.t. 9. De Rycke (Belg.) 10. Coppi (It). 11. Magni (It). 13. Bo- bet (Fr.). 25. Wacht mans (Ned.) 6.34.17, 55. Peters (Ned.) 6.36.01, 63. Faanhof (Ned.) 6.37.06, 87 Van Est (Ned.) 6.41.46, 94. Dekkers (Ned.) 6 45.51. 111. Voorting (Ned) 6.49.24, 114. Dielissen (Ned.) 6.49.55 Uit de course genomen: Rodriguez (Spanje), Schoenmakers (Ned.) Renaud (Parys) en Chateau (Parijs). Opgegeven: Polfer (Lux.). ALG. KLASSEMENT I. Diederich (Lux.) 11.53.56 2. Oc kers (Belg.) 11.56.37 3. Redolfi (He de Fr.) 11.57.24 4. De Mulder (Belg.) 11.57.58 5. Geminiani iFr.) II.58.17 6. Marinelli (lie de Fr.) 11.58 37 7. Desbats iW.Z.W.Fr.) z.t. 8. Ex aequo: Bauvin (O.Z.O. Fr.), Pedroni (It.) Huber (Zwits.), allen in 11.58.38 11. Ex aequo: o.a. Bar tali rit.), Koblet (Zwits). De Rycke (Belg.). Coppi tIt)Magni lit.) Bobet (Fr.). Gauthier (Fr), allen in 11 58.46. 26 Rossi (Zwits.) 11 59.16, 28. Wagtmans (Ned.) 11.59.19, 54. Faanhof (Ned.) 12.02. 08. 56 Peters (Ned 12.13.18. 83. Van Est (Ned.) 12.06.48, 92. Dek kers (Ned.) 12.10.53. 108. Voorting (Ned.) 12.14.26.112 Dielissen (Ned.) 12.14.57. tempo voortstormen, met een zwerm volgers die dichte stofwolken opjoe gen vlak achter zich. Hij hield stand tegen het gecombi neerde offensief. In het grote peloton was in tussen de jacht op de leiders al veel vroeger begonnen, waarbij Koblet Coppi, Magni, Bcbet, Redolfi en Bar tali vaak vooraan lagen. Dekkers en Voorting werden by het beklimmen van de muur gelost, zonder enige andere oorzaak, dan dat het, op die geniepige hellinkjes opeens niet meer ging. Van Est die uitstekend reed en na de muur nog een kans maakte op een der ereplaatsen trof de pech. toen een onderdeel van zyn versnellingsap- paraat brak op een moment, dat Pel- ienaers juist met Dekker bezig was. Hy meest een eind lopen, kreeg daardoor achterstand en reed In het verdere ver loop van de course nog driemaal plat, de laatste keer vlak voor het einde van het Gentse circuit bij de aankomst, en daarmee was ons beste kanspaard in deze etappe van de kaart. Zoals te verwachten was ging Die derich als eerste over de streep. In zyn vorm van Donderdag was hy bij kans niet te kloppen en zy laatste 40 kilometer waren schitterend. Ockers werd tweede dank zy een inderdaad fantastisch slotoffensief, ontketend op een moment,, dat men hem totaal ver geten had, voor Demulder en Gemimia- mi, die eveneens uitmuntend hadden gereden op 't laatste stuk. Pas vier mi uuten later kwam een peloton van een kleine 20 renners binnenstuiven, waar- hij de grote „azen", en Bartali mocht de voldoening smaken, dat hy van dit peloton de eindspurt won voor Koblet en Baldassari. Van de Nederlanders verwierf Wagt mans de beste plaats. Hy kwam een halve minuut na het peloton-Bartali Wimbledon-koningin Louise Brough onttroond Louise Brough, die jaren lang de koningin van Wimbledon was en de titel in het damescnkelspel driemaal achtereen wist te behalen, heeft een beslissende nederlaag geleden tegen haar landgenote Shirly Fry. Dit 23- jarig speelstertje, dat op de achtste plaats van de Amerikaanse ranglyst voorkomt, bereikte voor het eerst in haar leven de finale, op voortreffe- lyke wyze, door een zeer goede gecon troleerde snelheid en uitstekende ver dediging. Slechts drie kwartier had zy nodig om de grote Louise Brough, die al haar krachten inspande om voor de vierde maal de kroon van Wimbledon te ont vangen, definitief uit te schakelen. De kampioene van het vorig jaar, die dit seizoen zeer gehandicapt werd door haar blessure aan een elleboog, was nog slechts een schaduw van de brillante speelster uit vorige jaren. Niets was er over van haar geduchte service, haar krachtige, gevarieerde slagen. In de eer ste set had Louise Brough eenmaal de kans om de stand van 45 op 55 te brengen, maar Shirly Fry wist door te breken en de set uiteindeiyk net 64 te winnen. In de tweede set behaalde Shirly Fry al direct een 50 voorsprong. Haar te genstandster deed nog een vertwyfelde poging en won twee games, dooh verder kon zij het niet brengen. Met 6—2 moest zy Shirly Fry de zege overlaten, die nu in de finale tegen Doris Hart zal uitkomen. Doris Hart was tegen „glamour girl" Beverly Baker in alle onderdelen van het spel de sterkste. Beverly Baker was nerveus en slaagde er niet in een af doend antwoord te vinden op het scher pe volleren en de snelle drives van haar tegenstandster. In 41 minuten had Do- ris Hart de party gewonnen (63. 61) Verdere uitslagen: Gemengd dubbelspel, kwart finale: mevr. Dupont (V.S.) en McGregor (Austr.) si. Jean Quertier en Paish (G. B.) 6—3, 9—7. Herendubbelspel, kwartfinale: Patty en Riahardscn (Austr.) sl. Bergelin en Davidsson (Zweden) 16, 86, 63, 5—7, 75; Drobny (Eg.) en Sturgess (Z.A.) sl. Buchholz en Von Cramm (Duitsl.) 6—3, 61, 63. WIELRENNEN. Wielrenner dodelijk verongelukt Tijdens een trainingsrit vali enkele Zaanse wielrenners in de wyde Wor- mer is de 20-jarige amateur wielrenner Klaas de Lange gisteravond om 8 uur dodelijk verongelukt. By het passeren van een stilstaande auto op de provin- (Ingez. Med.-a<lv.) binnen. Over Van Est, Dekkers cn Voorting hebben we al gesproken. Faanhof is tot de finish toe, twee honderd kilomeier lang met zyn za del blijven rijden, waaraan het een en ander mankeerde. Dielissen kwam (en val op de fatale muur en Schoenma kers kwam met grote vertraging bin nen, doordat hij eerst met een ge broken rem en daarna nog eens met een lekke band werd geplaagd. (Van onze speciale verslaggever). Gisteren begon de tweede dag van de roeiwedstrijden te Henley met grauwe, dreigende luchten, ledereen keek met een bezorgd gezicht naar de wolken en vroeg zich af wat het die dag zou worden. En inderdaad, tussen tien en elf uur begonnen de eerste races in een flinke regenbui, die een uur aanhield. Een triest begin en dat was het zeker voor de Nederlandse sup porters. Tegen de verwachting in verloor Neumeier van de Belg Demoulin in een dramatische race met kansen om te winnen aan beide zijden, doch waarin de kans om de Diamond Scull te winnen voor de grote Amsterdamse roeier verloren ging. Om kwart voor twaalf gingen De moulin en Neumeier van start. Neumeier schoot snel weg in een tempo van 32, terwyl de Belg 33 sloeg. De Nederlan der kwam voor te liggen, tot aan de 300 meter, toen zyn tegenstander met hem geiyk kwam. Neumeier stoorde zich daar echter niet aan en zakte af tot zyn eigen baantempo van 27. By de 600 meter lag hij weer voor. De Belg gaf echter goed partij en het werd een nek aan nek roeien, tot op 700 meter Neumeier weer de leiding nam. En toen gebeurde, wat niet had mogen gebeuren volgens de stuurlui aan de wal: Neumeier stuurde namelijk on zuiver en kwam te dicht in de baan van zijn tegenstander, zodat de kamp rechter hem moest waarschuwen. Van het moment van bijsturen maakte Demoulin prachtig gebruik door nog meer naar het midden van de baan op te dringen, zodat de Hollandse crack genoodzaakt was, scherper by te draaien. Onmiddellyk liep Demoulin weg en won met een lengte voor sprong. Met een mooie krachtige eindspurt liep onze landgenoot nog een halve lengte in, maar het was te laat. Voor waar een grote tegenslag. Het ziet er nu naai- uit, dat dit Jaar de 24-jarige Deen Larsen de Diamond Scull mee zal nemen. Hij wist gisteren met groot ge mak te winnen en heeft vandaag in de Engelsman Lutz een niet al te zware tegenstander. Tweede teleurstelling De tweede grote teleurstelling voor de Nederlanders was de nederlaag van de Leidse Oude Acht met een halve leng te achterstand op de Engelse club Lean- der. Hoewel algemeen Njord de sterkere In dit nummer werd geacht. Helaas is het tegendeel waar gebleken. Njord startte met een tempo van 43. Leander met 41. Op de 300 meter liepen dc Engelsen iets uit. Beide ploegen gin gen teen op hun baantempo roeien van ongeveer 33 slagen. Langzaam maar ze ker zakte Njord meer en meer af tot een halve lengte op 600 meter, hetgeen al spoedig aangroeide tot een hele leng te. Op 750 meter was Njord twee leng ten achter. Het begon er zeer ernstig voor de Lei- denaars uit te zien. Want de tactiek van de Engelsen hier is er voor te zorgen, bij de 1000 meter een voor sprong te hebben. Dit was hun nu ge lukt. Njord had haar tegenstander teveel ruimte gegeven. In een prach tige styl roeiend met een zeer krach tige eindspurt verloor Njord aldus met een halve lengte in de tyd van 7 min. 16.5 sec. De enige Nederlandse ploeg die over bleef was Laga uit Delft. Met grote spanning had men hier naar de race van de Delftenaren tegen het Italiaan se Varese. de Europese kampioenen, uitgezien. Het beloofde een zeer zware race te worden. Tot ieders verbazing won Laga echter met groot gemak. Laga startte met tempo 38 tegen Varese 33. Al direct kwamen de Delftenaren voor te liggen, een voorsprong die op de 1000 meter was aangegroeid tot drie lengten. Wat de Italianen ook probeer den, niemand kon er iets meer aan doen. Laga had revanche genomen op de kampioenen van de Bosbaan in een tyd van 7 min. 22 sec. Tijd Njord beter Jammer dat Njord dit niet heeft kun nen doen, want het is opvallend, dat Njord gistermiddag bijna zes secon den sneller heeft geroeid dan Laga. Desalniettemin zijn alle Nederlanders bijzonder verheugd met de overwin ning van Laga. Direct na de wedstryd verschenen roeibootjes op de baan, volgeladen met enthousiaste Lagasupporters in hun rode jasjes, uit alle macht met armen cn benen roeiend om maar zo snel mogelyk de triomferende ploeg geluk te kunnen wensen. Het publiek had groot plezier en gaf de Delftse sup porters een hartelijk applaus. Ondanks hun nederlaag zorgden de Italianen aan het einde nog voor een grote sensatie. Ze roeiden de race na melijk niet uit. maar lieten voor de finish lopen, een gebaar dat men in de roeiwereld zeer onsportief acht. En toen Varese dan ook oproeide om de boot binnen te brengen, werd er niet geap- plaudiseerd, zoals anders ook voor de verliezende ploegen gedaan wordt. Vandaag worden de demifinales ge roeid. en dan komt Laga uit tegen de Spaanse Acht Remo uit Barcelona, die gisterochtend onverwacht won van de Londense Roel Club. Mocht deze race Nederland een overwinning opleveren, hetgeen te verwachten is. dan zal dus La ga Zaterdag In de finale van de Grand Challenge Cup uitkomen. Deze race zal zeer zwaar zijn. en over het resultaat daarvan zijn wij niet al te optimistisch gestemd. Onze naburen, de Belgen, hadden zeer veel succes met hun roeiers op deze tweede dag. Op een na. de sculler Colet, wonnen zy al hun nummers, en komen dus vandaag in de demifinales uit. Wij geven de Belgen een gcede kans om met enkele van de zozeer begeerde trofeeën van de Henley Royal Regatta naar huis terug te keren. Alphense Rijwielvierdaagse Hoewel het weer zich in het vroege ochtenduur bedenkclyk liet aanzien, is de derde Laura-dag voor de deelne mers wellicht de mooiste geworden. Weinig wind. een voor lange afstand- rijders ideale temperatuur, waartoe een later op de ochtend doorbrekend zonnetje het zijne bijdroeg en een bijzonder mooi traject, dit alles werkte er toe mede ook deze rit weer tot een pleziertocht te maken. De stemming onder de deelnemers is dan ook opperbest en het staat nu reeds vast, dat zy eenmaal weer t-huls, yve- rige propagandisten zullen zyn voor de tocht in 1952. De derde dag telde weer een uitval ler: de heer Serdyn uit de Thorbecke- ciale weg tusen Koog-Zaandyk en Pur- merend botste het groepje renners, waarin De Lange meereed, tegen een uit de tegenovex'gestelde richting nade rende personenauto. Twee der wielren ners liepen liohte verwondingen op. zy waren de Zaandammer amateur Arie Kleyn en de nieuweling Cor Blaauw eveneens uit Zaandam. De Lange liep zware verwondingen op. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Pur- merend is hy overleden. ROEIEN. Proteus bijna lid van Roeibond Naar w{j van toevoegde zijde verne men, heeft de reglementair vereiste meerderheid van de leden van de Ne derlandse Roeibond zich verenigd met het voorstel van het bestuur, opnieuw over de toelating van Proteus als lid van de Nederlandse Roeibond by refe rendum te stemmen. Dit referendum leverde het resultaat op, dat van 87 uitgebrachte geldige stemmen 76 stem men voor de toelating van Proteus wer den uitgebracht. Verwacht mag worden, dat de eerstvolgende algemene vergade ring deze by referendum verkregen be slissing zal bekrachtigen, waardoor Proteus in de NRB zal zyn opgenomen. WATERPOLO. Zijl won gedecideerd van L.Z.C. In een zeer sportieve wedstrijd, die gisteravond in het bad Poelmeer werd gespeeld, won de zyi op overtuigende wijze van LZC. LZC speelde met enige oudere, maar geroutineerde spelers. Van beide kanten werd eerst even rustig de kat uit de boom gekeken. Bij een aan val van de zyi wilde Brak de bal terug spelen op zyn keeper. Hij maakte hier mede echter het eerste doelpunt (01). Nog verschillende aanvallen op beide doelen volgden, maar met deze stand kwam de rust. Na de hervatting pakte de Zyl iets feller aan en uit een corner kreeg Prevoo gelegenheid te scoren. Uit goed combinatiespel, tot dioht voor het LZC-doel. maakte Steehouwer 03. waarna Prevoo de stand opvoerde tot 04, waarmede het einde van deze mid- de^atige wedstryd kwam. MOTORSPORT. Dodelijk ongeval op T.T.-circuit Gisteravond om ongeveer zes uur is op het TT-circuit te Laaghalerveen een ongeluk gebeurd, dat de 19-jarige A. van der Puy uit Badhoevedorp het le ven heetf't gekost. Van der Puy was als helper meegekomen met de Visbaoh- renstal. die met 125 cc VR-motoren aan de TT-races zal deelnemen. Een der motoren moest nog even worden geprobeerd, waarmee Van der Puy zich belastte. Te Laaghalerveen is hy op een links naast de weg staande wagen gebotst en daarby zodanig ge wond. dat hy gisteravond in het Wil- helminaziekenhuis te Assen aan de ge volgen is overleden. CRICKET. DERDE TESTMATCH ENGELAND— ZUID-AFRIKA. Op de eerste dag van de derde test match wist Engeland het initiatief in handen te nemen door het Afrikaanse team met een totaal v. 158 aan de kant te zetten en met 50 runs voor het ver lies van één wicket van antwoord te dienen. De fastbowler Bedser leverde daarbij een uitzonderlyke prestatie door zeven wiokets voor zyn rekening te ne men tegen een totaal van 58 runs. De zware pitch leverde de Afrikaanse spe lers veel last op en alleen Van Rynveld (40) en Nourse (29) bleken hiertegen opgewassen. VOLLEYBAL. LEIDSE VOLLEYBAL BOND. Tot besluit yan de competitie wordt morgenmiddag op het grasveld aan de Burggravenlaan een volleybaltournooi gehouden om de Lecturawisselbeker. Er wordt gespeeld in drie groepen. In groep A komen uit: NRM. Leraren A.S eh Onderwijzers O.O.; in groep B: Prof Wijk 3. Stadhuis en Sleutelring, terwyi in de damesgroep spelen: NRM, Stad huis.' Prof. Wijk 2 en Sleutelring. Het t-ournooi vangt aan om kwart over twee. Maandagavond zal in de recreatiezaal van de Rotogravure de Afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybal Bond worden opgericht. Belangstellenden in deze sport hebben vrij toegang. Op deze avond zullen tevens de pryzen worden uitgereikt van de proefcompetitie. straat 76 te Leiden. In Pynacker kwam onze stadgenoot in botsing met een bromfiets, waarby hy tegen de grond werd geslagen en met een hersenschud ding naar huis moest worden gebracht. Jammer, want het was zyn vierde Lau- ra-tocht. Vooral in Den Haag was de belang stelling groot en vele belangstellenden juichten de rijders, in het byzonder de Amboneizen, hartelijk toe. De organisatie was ook deze dag weer prima. Vandaag is het dan weer de laatste dag, met de bekende feestelyke intocht. Ned. Spoorwegen eisen half millioen VAN BRITSE FILMMAATSCHAPPIJ. Ü3 Nederlandse Spoorwegen hebben een els tot schadevergoeding van 50.000 pond Ingediend bij het Engelse Hooggerechtshof tegen de Gaumont Distributors Ltd en C. T. Brock and Son Fireworks Ltd. Deze zaak zou 17 Juni dienen voor de Kings Bench Davision (een afdeling van het Engelse Hooggerechtshof) doch Councel Hodgson vroeg gisteren haar te verwijzen naar een offi ciële scheidsrechter. Rechter Hilberg ging hiermede accoord. By opnamen in September 1945 ge maakt voor de film ..Theirs is the glory" (De slag om Arnhem) zyn ver loren gegaan een vrijwel onbeschadigd Diesel-mechanisch rytuig alsmede een eveneens vrijwel onbeschadigd Dlescl- electrisch driewagen-treinstcl. Daar de schadevergoeding niet door overleg kon worden geregeld (de eis van. de Spoorwegen bedraagt ongeveer f. 425.000 voor de herbouw van het ver nielde materieel en ongeveer f. 71.000 voor geleden bedrijfsschade) heeft de N.V. de Ned. Spoorwegen de Gaumont British gedagvaard. De behandeling van de zaak Is opgedragen aan Mrs de Brauw en Wyckerheld Bisdom te 's-Gravenhage. By de schrifteiyke voorbereiding heeft na een aanvankelyk ontkenning van verantwoordeiykheld. ae gedaagde inmiddels de verantwoordelijkheid er kend, zodat het nu hoofdzakeiyk zal gaan over de vaststelling van het scha- decijfer. Defensieraad voor Indonesië De Indonesische regering heeft be sloten tot vorming van een Defensie raad. die tot taak zal hebben het ka binet te steunen by de vaststelling van het regeringsbeleid inzake de fensie-aangelegenheden. Dit is door de Minister van Voorlichting, de heer Mononoetoe, medegedeeld. De Defensieraad zal voorbereidingen treffen voor de landsverdediging, de mobilisatie van personen en productie apparaten, het gebruik van transport- instellingen, distributie van voor de defensie en de bevolking belangrijke goederen en voor de coördinatie van alle staatsinstellingen. Voorzitter van de de fensie is de premier of de vice- premier. De minister van defensie is vice-voorzitter, de leden zyn de minis ters van Buitenlandse Zaken en Econo mische Zaken, de ohef-staf van de strydkrachten en de chef van de vei ligheidstaf. LIMBURGSE ASPERGECAMPAGNE VAN VA MILLIOEN K.G. Nu de aspergecampagne ln Limburg is afgesloten kan a>e balans worden op gemaakt. De totale aanvoer op de Ven- lose veiling bedroeg Vh millioen kg., beduidend minder dan voorgaande ja ren tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden. Maar de prijzen zyn hoog gebleven. Gemiddeld bedroeg de opbrengst f. 2.per kg. f. 40.000 VAN PRINSES JULIANA- STICHTING VERDUISTERD. Een adjudant commies op het De partement van Sociale Zaken te Para maribo, heeft kans gezien tussen Fe bruari en nu een bedrag van ruim f. 40.000 van de Koningin Juliana Stich ting te verdonkeremanen. De adjunct-commies is ln arrest ge nomen, en heeft een volmondige be kentenis afgelegd. Nederlandse Korea-strijders Op 3 Juli jl. heeft de commandant van de 2de divisie aan het front ln Korea Amerikaanse dapperheidsonder scheidingen uitgereikt aan personeel, behorend tot het 38ste regiment infan terie. Uit zijn handen ontvingen 10 le den van het Nederlandse detachement Ver. Naties de bronzen ster wegens be toonde moed tijdens de gevechten in de periode van 18 Mei tot en met 1 Juni jl. Tijdens de parade, waaraan ook het Nederlandse detachement heeft deelge nomen werden de Nederlandse en Ame rikaanse volksliederen gespeeld. De Nederlandse dragers van de bron zen ster zijn: korporaal C. F. J. de Beer. Tilburg; soldaat der eerste klasse G. van der Hee. Gouda; eerste luitenant Th. Holland, Breda: soldaat der eerste klasse J H. Hoornweg van Ry, Rotter dam; sergeant C. J. de Jong. Alphen aan den Ryn: sergeant-majoor C. Plaatzer. Noordwyk aan Zee; korporaal M. Teuwens, Soerendonk; sergeant G. J. H. Wijnen. Boxmeer; korporaal E. C. Woesthoff. Bandoeng; sergeant J. van Wunnik, Maastricht. Ned llerv. Kerk Beroepen: te Neer langbroek J. Zwynenburg te Hulzen (N.-H.); te Zwljndreoht (vac. J. Godt- help) J. Kempenaar te Stadskanaal. Bedankt: voor Glessendam J. v. d. Heu vel te Schoonhoven.. Aangenomen: naar Watergraafsmeer (vac.-A. D. Meeter) H. A. v. Herwaarden t Hellendoorn. Geref. Kerken Beroepen: te Biya D. Hoornstra, ©vang. pred. te Hoofddorp: te Paesens H. M. Derckscn. cand. te Harder wijk; te Valkenswaard C. J. v. d. Meulen, cand. te 's-Hcrtogenboschte Middelburg L. Rijksen te Lelden; te Scheveningen M. Blok te Rotterdam-C. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Alblasserdam K. Deddens cand. te Kampen. Doopsgez. Broederschap Aangeno men: naar Terschelling mej. T. v. d. ZIJ pp, prop. te Rotterdam, die bedankte voor Menslngeweer. CONFERENTIE NED. BAPTISTEN- JEUGDBEWEGING. De 21ste te Stadskanaal gehouden con ferentie van de NJB.J.B. werd gisteren met een tweetal samenkomsten besloten. In de ochtendvergadering bracht een vijftal rapporteurs van de discussiegroe pen verslag uit. Gediscussieerd was over een vijftal vraagstukken, ontleend aan het onlangs verschenen boekwerk) „Jeugd en Kerk" van Thijs Booy. Medo naar aanleiding van dit geschriftje me diteerde hierna ds J. W. Weenlnk uit Haarlem, die tot de conclusie kwam, dat de hedendaagse Jeugd niet slechter ls dan vroeger. De nieuw benoemde voorzit ter van de N.B.J.B., ds H. v. d. Werf uit Utrecht, aanvaardde ln deze vergadering zyn functie. KLANKBEELD VAN HET LEVEN VAN WILLIAM BOOTH. De Jaro (Jeugdamateurs radio omroep) ln Haarlem heeft van het bestuur van het Ikor (Interkerkelijk overleg radiover eniging) de opdracht gekregen een klank beeld te maken over het leven van Wil liam Booth, de stichter van het Leger des Hells. Dit klankbeeld zal a.6. Zondag om 19.00 uur vla Hilversum I worden uit gezonden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7