Geen reden tot optimisme WEERBERICHT President Truman: Waakzaam blijven en op alles voorbereid Iran blijft onverzoenlijk 90ste Jaargang DONDERDAG 5 JULI 1951 00 No. 27345 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 De kogel is door de kerk! Het zal in Korea tot onderhanaeain- gen over een wapenstilstand komen. Daarover zijn beide partijen het eens geworden. Als gevolg van dit feit doet zich, vooral in Europa, een golf van tevreden heid gelden. Ons werelddeel meent-, dat nu het Koreaanse avontuur tot een ge lukkig einde zal worden gebracht! Het is een ondankbare taak om dit optimisme te moeten ontzenuwen, doch n.ettemin menen wij dit, ter wille van de juiste verhoudingen, niet achterwege te kunnen laten. Hier op dit onder maanse overheerst nu eenmaal de har de realiteit en deze biedt al bitter wei nig reden tot optimisme. Het allermooiste, wat men van de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen kan zeggen, is, dat zodoende kans wordt geopend op een remise. Weliswaar is de agressie tegen Zuid-Korea mislukt, doch tot een redelijke oplossing van het juist door deze agressie nog eens scherp naar voren getreden vraagstuk van Korea komt men niet. Het staat immers van te voren al vast, dat de scheiding tus sen Noord en Zuid door een wapenstil stand geen stap nader komt tot een beslissing. Men zal terugkeren tot de oude situatie rondom een willekeurige grenslijn al dan niet geheel lopend langs de 38ste breedtegraad en daar mede is de kous ten aanzien van de ge- dachte wapenstilstand af. Aangenomen bovendien, dat men het over diverse ondergesohikte punten eens zal worden. Waarbij oi. ten aanzien van een der voornaamste punten, n.l. voorkoming van een herhaling der agressie, nooit of te nimmer afdoende voorzorgsmaat regelen zijn te treffen Afgezien van de op zich zelf al niet aangenaam aandoende scupules, door de Noordelijken, gesteund door de Chi nese „vrijwilligers", ten toon gespreid om het „gezicht" te redden, waartegen de V.N. geen bezwaar hebben gemaakt want wat doet het er toe, waar men bijeenkomt wijst immers nog niets op een begrip van de roden voor wer kelijke vredes-doeleinden En juist daarop komt het aan. Een wapenstilstand heeft toch pas waarde, wanneer deze de inleiding vormt v°or het bereiken van een beide partijen be vredigende vrede, wanneer het verloop vair zaken een remise-stelling tenge volge heeft of van een opgelegde vrede, wanneer een der oorlogvoerenden het pleit te zijnen gunste heeft beslist. En hier kan alleen van het eerste sprake zijn! Op een wapenstilstand zal, zo zeker als twee maal twee nog altijd vier is^ ©en vrede moeten volgen En net is o.l. niet aan twijfel onderhevig, dat de roden daarop hun spel hebben geba seerd. Bij de wapenstilstandsbesprekin gen mogen dan alle open vraagstukken vermeden worden, bij die over een vrede kunnen zij volledig worden aangesne den Dan zullen, hoe men het wendt of keert, ter sprake moeten komen vragen als: al dan niet toelating van Peking- China tot de VN, de kwestie Formosa, en. vooral niet te vergeten, het vredes verdrag met Japan. Speciaal dit laatste zal een object van bijzondere betekenis worden, want het schijnt Moskou veel waard te zijn, daarbij te worden ge kend De kwestie Korea komt daarbij zelfs geheel op de achtergrond te staan.... Zij telt niet mee in verhou ding tot de vraagstukken van het Verre Oosten. En zo nadert Moskou de Achilles-hiel der verbondenen, die het immers over genoemde aangelegenheden allerminst eens zijn! De remise-stelling in Korea wordt zodoende voor Moskou een zege en het aarzelt niet daarvan alle gebruik te maken. Het is een gelukkig verschijnsel, dat te Washington dit gevaar volledig sohijnt te worden ingezien, zodat de leiders ronduit durven verklaren., dat ook na een wapenstilstand in Korea de krachtsinspanning in de V. St. voor de bewapening niet zal worden vermin derd. doch ongewijzigd zal worden voortgezet! Dit is inderdaad het enig juiste standpunt, want de tactiek van Mos kou blijft onveranderd. Met een effen gezicht incasseert het Kremlin des noods een tegenslag, gelijk destijds met de blokkade van Berlijn, maar het zet door' Reculer pour mieux sauter, wijken om straks beter te kunnen toeslaan! Helaas ls in Europa nog altijd de me ning overheersend, dat enige ontspan- niiv in het Verre Oosten ons werelddeel ten goede komt, waarbij over het hoofd wordt gezien, dat Moskou zijn spel speelt overal, waar het getij gunstig lijkt. Er is geen scheiding te maken en geen onder scheid im belangrijkheid, waar het be treft het tegengaan van de rode agres sie Dat moet zo spoedig mogelijk als axioma worden aanvaard in algemeen belang! OVERDAG IETS MINDER KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond. Vanavond en vannacht flinke opkla ringen, weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag weei toenemende be wolking maar nog overwegend droog we°r. Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 6 JULI. Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 6.11 uur; onder: 22.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.58 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Generaal Ridgway accoord met datum van 8 Juli In een toespraak ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag heeft pre sident Truman gezegd, dat de wereld voor een lange periode van „groot in ternationaal gevaar" staat, ook al zou er vrede in Korea komen. Het was nog te vroeg om te zeggen, of de com munistische machthebbers werkelijk vrede in Korea willen. De Verenigde Staten moesten „waakzaam zijn en op alles voorbereid". Na een regeling voor Korea zou „het grootste gevaar voor de wereld vrede de geweldige gewapende macht van de sovjet-unie nog steeds blijven bestaan. De Verenigde Staten moesten daarom voortgaan met zich snel .te bewapenen, andere vrije landen te helpen met de opbouw van de verdediging, de inflatie te beperken en door „waarheid en bil lijkheid" de Russische pogingen te be strijden om door „leugens, bedreiging en omverwerping" de wereld te over heersen. „De Russen haten ons niet, omdat wij Amerikanen zijn", aldus Truman, „maar omdat wij vrij zijn omdat wij het grootste voorbeeld zijn van de macht der vrijheid". De president zei te geloven, dat de Amerikaanse troepen onder het bevel van generaal Ridgway op het ogenblik „het sohitterendste leger ter wereld" vormen. Truman sprak hierna de volgende boodschaip uit: „Mannen van de strijd krachten in Korea. Gy zult in de ge schiedenis bekend zijn als het eerste leger dat vocht onder de vlag van een wereldorganisatie ter verdediging van de vrijheid. Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije mensen tot slaaf gemaakt, geen vrije natie vernietigd en geen schuld aan enig bloedvergieten. De overwin ning zal misschien aan u zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij ver dedigt het principe van vrijheid onder internationaal recht. Dit is van belang voor de gehelemensheid omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede, brengt. Het kan een keerpunt in de wereldgeschiedenis blijken te zijn". Gencraad Ridgway heeft de door de communisten voorgestelde datum voor onderhandelingen over een wa penstilstandsverdrag aanvaard. De communisten hadden voorge steld op 8 Juli inleidende besprekin gen te beginnen. Het bericht zegt «voorts: Verwezen wordt naar mijn boodschap van drie Juli. Aan de drie in dat bericht genoem de verbindingsofficieren zullen twee tolken worden toegevoegd. Positieve verzekeringen van vrijge leide van dit personeel wordt gevraagd. Uw an two rod wordt verzocht. ZUID-KOREA IN VERZET. De Zuid-Koreaanse president, Syng- man Rhee, heeft volgens Zuid-Ko reaanse regeringskringen besloten de beslassingen van de Verenigde Naties -niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedtegraad bij de besprekingen te Kaesong als wapenstilstandsgrens wordt vastgesteld. VAN HET FRONT. Aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea zijn de gevechten op de grond gisteren zo goed als tot stilstand gekomen, maar ten Zuiden van Pjong- gang in de centrale sector leverden de verbondenen en Noordelijken hevige strijd om de heuvels en bergkammen. Het achtste leger meldde een .sterke vermindering" van artillerie- en mor tier-vuur aan weerskanten van de frontlinies. Ten Oosten van Kaesong. waar het aanstaande weekeinde waarschijnlijk besprekingen over een wapenstilstand I gevoerd zullen worden, werden de ver bondenen van verre afstand beschoten 1 met lichte wapens Een patrouille drong I tot in Kaesong door, doch trok zich weer terug. Een Amerikaanse afdeling vernietigde ten Zuident van Pjongjang sterke ka zematten van de Noordelijken. Na vier dagen zware strijd trokken Noordelijke Infanteristen zich terug. Naar men gelooft, Ls een Ohinese le gergroep aan het Westelijke front afge lost en bezig zich te hergroeperen. De activiteit van de geallieerde lucht macht werd door het slechte weer be lemmerd. De Amerikaanse onderminister voor het leger, Alexander, is licht gewond, toen een licht vliegtuig, waarin hij als passagier meevloog, aan het Oostelijke front in Korea tegen een bergwand vloog. VERKLARING VAN BELGISCHE PREMIER. De Belgische minister-president, Pho- lien, heeft in een rede voor de partij raad van zijn partij, de katholieke volkspartij, aangekondigd, dat de rege ring een krachtiger economische poli tieke zal gaan voeren, die het doel heeft België in te schakelen in „een veeleer Europese dan Atlantische organisatie'. De voor.de verwezenlijking van de Benelux en van het plan Schumann gevolgde politiek vormde hiervan een van de essentiële aspecten. De Belgische regering denkt, er niet aan de nieuwe koning te adviseren tot ontvinding van het parlement over te gaan. fc.-.'v v.': IjLil li 'lij i. tu) 1j „Toezicht credietwezen" voorlopig niet in Tweede Kamer (Van onze parlementaire- redacteur) Naar het zich laat aanzien, zal het voorlopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp „Toezicht Credietwezen" ren /eer omvangrijk geschrift worden dat <r~> zijn heet vol gende weck kan vrr"-^!Sn«n Niette genstaande de aa»d-:«n?. vorige week door min'ter T fi nc n d<- Tweede Kamer need te ma ken met de b l-an Vline van dit W.O., zal het d r'-alve naar alle j waarschijnlijkheid n'el meer 'n deze j zittingsperiode in openbare hehandc- l:ng kunnen komen. De Kamer vyil nl. j 20 Juli a.s. op reces gaan. NEDERLANDERS UIT RUSLAND IN AMERSFOORT Gisteravond omstreeks half twaalf arriveerden 25 van de 65 uit Russische gevangenschap ontslagen Nederlanders in het demobilisatiecentrum „Het Bos- j ka-nip" te Amersfoort. Negen Nederlan- I ders zijn ziek in een hospitaal in Fried- i?.nd bij Göttingen in Duitsland ach- tergebleven. De overige 31 Nederlanders, w.o. Hendrik Mussert een neef van de ex-leider van de NSB gaven er de voorkeur aan in Duitsland te blijven. II Mussert ging op 17-jarige leeftijd als lid van de Waffen SS naar Rusland Enige van zijn lotgenoten vertelden dat hij in Duitsland cïcor zijn brcer is be werkt om niet naar ons land terug te keren. Hij maakte tot Friedland deel tut van het transport. De gerepatrieerden zullen binnen en kele -dagen werden vrijgelaten. Enige van de ex-gevangenen, die bij verstek reeds zijn veroordeeld, zullen zich later nog moeten verantwoorden. BRONZEN TULP VOOR WINNAAR ORGEL-IMPROVISATIE. De wtisselprys voor orgel-improvisatie, uitgeloofd in het kader vah het Holland Festival en gewonnen door de Breda- naa-r Louis Toebasch, is gisteravond in het Haarlemse stadhuis door burge meester P. O. F. M. Cremers aan de winmaT uitgereikt, nadat de Jury, be staande uit Jeanne Demessieux, prof. L. Daxberger en dr A. van der Horst, een concert en improvisaties had gege ven op het Bavo-orgel. De wisselprys, die drie jaar achtereen moet worden gewonnen om eigendom te worden en voortaan ieder jaar zal worden betwist door binnen- en buiten landse organisten, bestaat uit- een bron zen tuilp, beschikbaar gesteld door de Aig. Ver. v. Bloembollencultuur te Haariem, Generaal Eisenhower, opperbevel hebber dtr strijdkrachten in West Europa en Winston Churchill tij dens het diner, dat aan de voor avond van de herdenking van de Amerikaanse Onafhankelijkheid ter ere van generaal Eisenhower in Londen werd gegeven. In een tafelrede verklaarde de gene raal dat Churchill's pleidooi voor een Verenigd Europa thans reeds zoveel vrucht oplevert, dat het be schouwd mag worden als de be langrijkste prestatie van een loop baan. die gekenmerkt werd door daden. AUSTRALISCHE REGERING VRAAGT GROTE VOLMACHTEN. De Australische premier. Menzies, heeft in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend dat vèr bo ven alle vroegere wetgeving in vredes tijd uitgaande maoht geeft over de eco nomie van he: land Het ontwerp voor een wet op de voor bereiding voor de verdediging" geeft in de aanhef de waarschuwing, dat .het noodzakelijk is dat voorbereidingen voor de verdediging onmiddellijk worden ge troffen en dat deze met een urgentie 'ot nu toe niet noodzakelijk behalve in tijd van oorlog, worden uitgewerkt." Het ontwerp specificeer- niet precies, wat de regering denkt te doen. maar het geeft de gouverneur-generaal dat betekent de regering bijna onbegrensde macht om noodmaa'regelen voor voor bereidingen voor de verdediging te tref fen. Tevens diende Menzies een wetsont werp in dat bedoelt de Australische grondwet te wijzigen waardoor het par lement de macht krijgt de door de hoge raad onwettig verk'aarde wet op de ont binding van de communistische party uit te voeren. FINSE COMMUNISTEN WILLEN IN DE REGERING. De officiële cijfers der Finse verkie zingen zyn vrijwel gelijk aan de reeds gisteren gegeven getallen. De commu nisten, die 5 zetels wonnen, dringen er op aan in de regering te worden opge nomen. Zij gaven een manifest uit, waarin de overwinning der sociaal-de mocraten een „triomf voor de reactie en de machten, die op oorlog aansturen", wordt genoemd. Aan de beschuldiging, dat de sociaal-democraten van plan zijn zich met de rechtse en de centrumpar tijen te verenigen cm de volksdemocra ten buiten de nieuwe regering te hou den, wordt toegevoegd: „De werkende klasse moet aan dez? dreiging het hoofd bieden met een gezamenlijk streven om de vrede en het dagelijks brood te ver dedigen". Waarnemers zyn van mening, dat het manifest een waarschuwing is, dat de volksdsmocraten on-officiële stakingen zullen beginnen zoals zij ook in 1948 gedaan hebben als zij niet in de regering worden opgenomen. AMERIKA WIJST HONGAARSE EIS AF. De Verenigde Staten hebben de Hon gaarse eis dat drie Amerikaanse diplo maten te Boedapest worden terugge roepen, afgewezen HONGAARSE BISSCHOPPEN ONDERWERPEN ZICH. De Hongaarse R.K. bisschoppen heb ben een verklai uitgegeven, waarin zij zeggen, dat zij de volgende besluiten hebben genomen: 1. D? bisschoppen zullen de landswet ten eerbiedigen 2. De bisschoppen veroordelen alle „onwettige maatregelen'1 tegen de vei ligheid van de staat en „met name die kerkelijke autoriteiten, wier misdadige activiteit onlangs aan de kaak is ge steld". 3. De bisschoppen zullen zich houden aan de met de regering gesloten over eenkomst en zullen disciplinaire maat regelen nemen tegen elke kerkelijke persoonlijkheid, die de wetten van de republiek schendt. B.L.O. kwestie in Prov. Staten PLEIDOOI VOOR VISSERSHAVEN KATWIJK. In de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heerste gister morgen bij wylen een sfeer als in de dagen van de schoolstryd. De aanleiding daartoe was een voor- stel van Ged. Staten om het verlenen van subsidies aan scholen voor B.L.O. afhankelijk te stellen van de vraag, of cis stichting of uitbreiding van een B.L.O.-school naar het oordeel van Ged. Staten in het belang zou zijn van een juiste spreiding van de Bl.O.- scholen. Dit voorstel was gegrond op een rapport van de Provinciale commis sie voor de Volksgezondheid inzake de behoefte aan uitbreiding van het aan tal scholen voor zwakzinnigen. Bedoel de commissie heeft de provincie inge deeld in kringen, in elk waarvan een school voor zwakzinnigen op haar plaats zou zijn. Bij deze indeling is rekening gehouden met het openbaar, het Prot. Chr. en het R.K. onderwijs. Als uitgangspunt werd genomen dat, zou één van deze richtingen in een kring in aanmerking willen komen voor een sehool voor zwakzinnigen, zy in het algemeen in die kring ten minste 2.700 leerlingen van het ge woon onderwijs zal moeten tellen. Wanneer dit aantal niet bereikt Engelsen willen het conflict „uitzitten" (Van onze Londense correspondent) Van Londen uit is er nog generlei verbetering in de Perzische crisis te bespeuren. Integendeel, alles wyst er op dat Mossadeqs houding onverzoen lijk blyft. Het Britse kabinet 'heeft besloten dat de Engelsen in Abadan het conflict voorlopig zullen „uitzit ten". Zij hebben nog enkele weken respijt, omdat de pompinstallaties op halve kracht werken. Maar nu de laatste tankboot vertrokken is, nadert de climax snel. Want ook in Londen geeft men toe, dat het geen zin heeft het personeel van de oliemaatschappij in Abadan te laten, als het niet kan werken. Maar vooralsnog wacht men af. Alleen wan neer hun het verblijf onmogelijk zou 1 worden gemaakt, zal er sprake zyn van een vroegtijdig vertrek. Dit is cok het I standpunt van de directeur de Anglo- Iranian, Eric Drake, die de kabinets- zittlng van Maandag heeft bygewoond. Hij zou als zyn mening hebben te ken nen gegeven, dat een vreedzame slui ting van het bedrijfterwijl het perso neel op zij post blijft, de Iraanse re- gemg zou dwingen een redelijke oplos sing te aanvaarden. Wanneer de Engel sen echter Iran zouden verlaten, zou het onmogelijk voor hen zyn ooit weer daarheen terug te keren. Dit laatste is ook de mening van de Britse en Ame rikaanse regeringen. Washington heeft reeds van het begin af op matiging aangedrongen. De stemming in Tehe ran is zo. dat een evacuatie van het personeel de Perzische koppigheid nog zou doen toenemen. In Britse rege ringskringen is men op dit ogenblik allerminst optimistisch over het verdere verloop van het olie-drama. Het is na melijk hoe langer hoe duidelijker, dat voor Iran de nationalistische motieven zwaarder wegen dan de economische feiten. De hcop dat een compromis mo gelijk zou zyn over de verschepingsdo- cumenten is tot dusver yd el gebleken, I hoewel men nog steeds aanneemt, dat de onberekenbare Mossadeq een com promis wenst. De moeliykheid is nu, zo verklaarde men ons van de meest bevoegde zijde, om voor de ontvangst bewijzen vcor olieladingen een formule te vinden, aanvaardbaar zowel voor Iran als voor de maatschappy De nieuwe dcor de Iraanse regering ver- 1 strekte ladingdocumenten, blijkens wel ke de olie of andere producten in ont vangst genomen zyn van het genatio naliseerde bedrijf, werden door de ge zagvoerders der tanfcschpen voorzien van de opmerking, dat zij van oordeel waren, dat hun handtekening de rech ten van de Anglo-Iranian onaangetast Let. De Engelse regering heeft Mos- sadeq tevergeefs getracht ervan te overtuigen, dat dit geen tegen Iran ge richte truc was, maar dat dit gedaan j werd om zowel de Anglo-Iranlan als de genationaliseerde maatschappy te be schermen, vooruitlopende op een late- re betalingsovereenkomst, j Want niet moet worden vergeten, dat de olie niet over de toonbank te gen contanten wordt verkocht, maar dat dit gaat volgens jaarcontract. Mossadeq heeft Londen via de Ame rikaanse ambassadeur in Teheran la ten weten, dat hij wenst, dat Engeland publiekelijk verklaart, dat de endosse menten van de kapiteins de ontvangst bewijzen niet ongeldig maken. Hij bc- doelt dit blykbaar als garantie, dat de olie zal worden betaald aan de Per- j zische oliemaatschappy en niet aan de I Anglo-Iranian. Als dat zo is, kan Engc- land hierop van zelfsprekend niet in gaan. Prinses Beatrix heeft gistermiddag een nieuwe marechaussee kazerne die ten behoeve van de Paleiswacht op het Koninklijk Domein aan de Amsterdamse straatweg gebouwd is. officieel geopend. Prinses Beatrix onthult de gedenk steen. welke in de kazerne is aan gebracht. Mossadeq heeft het Perzische volk medegedeeld, dat hij „genoodzaakt zou kunnen zyn" om geld te vragen omdat er geen inkomsten meer waren uit de uitvoer van olie. Deze stap zou onvermydelyk zyn, indien dc ka piteins van tankschepen zouden blij ven weigeren ontvangstbewijzen ten name van de „nationale oliemaat schappy" te tekenen. Mossadeq verklaarde, dat de regering slechts rentevrije leningen nodig had waarvoor geen datum van aflossing was vastgesteld. In Londen werd vernomen, dat Britse ollemaatsohappyen verscheidene plan nen in werking hebben gesteld om oorraden ruwe olie en geraffineerde producten te krijgen teneinde de leem te, ontstaan dcor het wegvallen van de aanvoer uit Abadan, op te vullen. De Aziatische petroleummaatscnappij zou 30 tankladingen olieproducten, ter I waarde van ongeveer 3.500.000 pond sterling, in de V-S. gekocht hebben. Ook de Anglo Iranian heeft recht- I streek» bestellingen gedaan by olle- maatschappyen in de V-S. De Britse schatkist geeft dollars voor deze aanko- I pen vry. wordt, zal men moeten overgaan tot centralisatie of tot samenwerking, zo dat kinderen van verscheidene rich tingen dezelfde school zullen bezoe ken. Bezwaren tegen deze regeling kwamen voornameiyk van de A.R., de St. Geref. en de Chr. Hist, in de Staten. Het lid van Ged. Staten mr Bolsius, verklaarde, dat er geen sprake van is, dat het voorstel tot een schoolstrijd aanleiding kan geven. Hy stelde een wijziging voor. die ga randeren moet, dat Ged. Staten zich by het bepalen van hun oordeel aan objectieve normen zullen houden. De gewijzigde subsidierregeling wer<ï ten slotte met 45 tegen 17 stemmen aanvaard. De vergadering werd besloten met een pleidooi van de heer van Eybergen voor dc aanleg van een vissershaven te Katwyk. Spr. bestreed de argumen ten op grond waarvan de minister van Verkeer en Waterstaat afwyzend heeft beschikt op een verzoek van B. en W. van Katwyk om de aanleg van een haven ter plaatse. Hij vroeg, of Ged. Staten niet zeer teleurgesteld waren door dc afwijzende houding van de regering en of zij de motive ring van het Ryk niet onbevredigend achtten? Namens Ged. Staten verklaarde de heer Bolsius, dat Ged. Staten de aanleg van een vissershaven te Kat wijk van groot provinciaal belang achten. Hy meende niet te kunnen treden in een beoordeling van 's mi nisters argumenten. Dc heer van Eybergen sprak ten slotte de hoop uit, dat de nog te verwachten rapporten van de commissie-Tinbergen en van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft de regering tot andere gedach ten zouden kunnen brengen. De vergadering werd hierna verdaagd tot 31 Juli a.s. Dan zal de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer ge schieden. „DE ZEEUW" EN „VAN ZIJLL" NAAR ONS LAND. Hr Ms. De Zeeuw" en Van Zyil" de twee fregatten, die op 3 Mei 1951 te Boston door de Ver. Staten aan ons land werden overgedragen, en die sinds dien nog de viering van het 300-jarig bestaan van de stad New Castle in de staat Delaware (Verenigde Staten) op luisterden. zullen thans naar ons land komen. ..De Zeeuw" onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse F. J. Kroe- sen wordt 9 Juli te Nieuwediep ver wacht terwyl de „Van Zyil" daar bin nen loopt. FELLE BRAND IN HAARLEM. Bejaard echtpaar in veiligheid Vanmorgen brak een felle brand uit in een houten werkplaats, gelegen ach ter percelen van de Generaal Cronjé- straat in Haarlem-Noord. Daar was een lid van het personeel van een heren modezaak bezig met het vervaardigen van celluloid reepjes voor boorden. De voorraad celluloid ls ln brand geraakt en een enorme steekvlam zette de ge hele werkplaats ln vlammen, die on- mlddellyk oversloegen naar de boven verdieping van de herenmodezaak. Op deze étage woonde een ech paar dat nog te bed lag Het werd gewekt door sprin gende ruiten en wist zich in veiligheid te brengen. De bovenverdieping brandde geheel uit en ook de daaronder gelegen heren modezaak kreeg grote brandschade Het echtpaar dat dt- bovenverdieping be woonde was niet tegen -brand verzekerd en zag zich beroofd van zijn gehele in boedel. Men vermoedt, dat in de werk plaats met een electrlsch kacheltje is gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1