Roden in Korea willen praten I Ren „Hmrtvmo- van Hl» _TTn.it.erI Air- wapenstilstand en yrede {Ontzettend drama te Ameland Echter op door hen gekozen plaats: nl. Kaesong WEERBERICHT Badmeester en 2 kinderen verdronken Crediet van 70 millioen dollar voor Nederland? Situatie in Perzië lijkt weer verscherpt 90ste Jaargang MAANDAG 2 JULI 1951 00 No. 27342 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie^^^W^Menkhors^2i^J^Bróu\^i^ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 De bevelhebbers van de Noord-Koreanen en van de Chinese „vrijwilligers" hebben in een gemeenschappelijke boodschap aan generaal Ridgway inge stemd met zijn voorstel, een conferentie over het staken van het vuren te houden, en wel tussen 10 en 15 Juli te Kaesong op de 38st« breedtegraad aldus meldt Radio-Peking. Kaesong ligt-65 kilometer ten Noord- Westen van Seoel. Het was een van de eerste steden die door de communisten veroverd werden, toen zy een jaar en een week geleden Zuid-Korea binnen vielen. De communisten heb'oen in Zuid- Korea bij Kaesong nog enig gebied in bezit. Het is niet bekend, in wiens han den op het ogenblik Kaesong is. Zoals bekend had Ridgway de haven van Won san in Noord-Korea voorgesteld als plaats van samenkomst aan boord van het Deense schip „Jutlandia". Het antwoord - is ondertekend door maarschalk Kim voor Noord-Korea en door generaal Peng, de Chinese bevel hebber in Korea. Het volledige antwoord luidt als volgt: ..Uw verklaring van 30 Juni van dit jaar over vredesbesprekingen is ontvan gen Wii zijn gemachtigd u mede te de en. dat wij er mede instemmen uw ver tegenwoordigers te ontmoeten voor het voeren van besprekingen over stopzet ting van militaire actie en het tot stand brengen van vrede. Wij stellen als plaats van bijeenkomst voor het gebied van Kaesong aan de 38ste breedtegraad. Wanneer gij hiermede instemt, zijn onze vertegenwoordigers bereid uw ver tegenwoordigers te ontmoeten tussen 10 en 15 Juli 1951." In de ondertekening van het antwoord treft men voor het eerst de naam van generaal Peng aan als bevelhebber van het Chinese leger in Korea. Tot nog toe meende men, dat generaal Lin Piao, de bevelhebber van het Chinese vierde veldleger, dat was. Generaal Peng was in 1937 bevelheb ber van het achtste communistische le ger. de kern van de strijdmacht die de nationalisten van Tsjang kai sjek ver sloeg Volgens de laatste, onbevestigde berichten had generaal Peng het bevel over het Chinese legpr dat Tibet binnen trekt. Het Chinese blad ,.Ta kung pao", dat •algemeen beschouwd wordt als hei semï- officiële orgaan van de Chinese volks regering, verklaarde, dat door voor te stellen de besprekingen aan boord van het Deense hospitaalschip te houden, .JRidgway" klaarblijkelijk nog hoopte voor overwinnaar door te gaan en zijn tegenstanders te ontmoeten in een ge bied. dat onder zijn militaire contróle staat. Natuurlijk is dit voor de Kore aanse en Chinese bevelhebbers niet aan vaardbaar". Het Chinese en Koreaanse voorstel om •besprekingen te houden in Kaesong dat in het niemandsland aan de 38ste breed tegraad ligt. toont hun oprechte wens tot. een vredelievende regeling te komen aldus het blad. Men vermoedt, dat Ridgway nieuwe instructies uit Washington moet krij gen. REACTIES Regeringsfunctionarissen fe Washing ton leggen de nadruk op het ..voorwaar delijke" karakter van de aanvaarding van Ridgway's voorstel. Men hecht be tekenis aan de keuze van een andere plaats voor de bespreking, namelijk Kaesong in plaats van Wonsan. Men acht het waarsohijnlijk. dat tot 10 Juli een periode van .waakzaam af wachten" zal intreden. Deze functiona rissen zijn geneigd de zienswijze te de len, die naar verluidt het hoofdkwartier van generaal Ridgway aanhangt, name lijk dat het Chinese antwoord, dertig uur na het voorstel, te vaag en onvol ledig is om zich een vaste mening te kunnen vormen over de uitslag. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken toonde zich voldaan over het antwoord van de Noordelijken. .Dit werd verwacht", zo zeide hij Wij zijn zeer voldaan over het bevestigende antwoord". Spaak zeide: .Het is goed en groot nieuws. Een einde van -de oorlog in Ko rea zal de Amerikaanse politiek ten aan zien van Europa, de Westelijke verdedi gingsplannen en bijgevolg de gehele si- knt'p van Europa versterken". Tn Engeland Australië 'e Bonn en in Rome neemt men eenzelfde standpunt in. Ook functionarissen van de Verenigde Na Hes toonden zich voor het merendeel onHnv'sfisch. maar waren t e1 duress1 el d ovp- het. feit. dat de besprek nor on t-on. m'n^te tien dagen zouden worden ui I-ge ste1 d. 'Rri'-se minister van ^pferi"p rnmi Shin we1!. noemde hpi •>nHvnor'l ..zeer bemoedigend". HU hoont^. dat de Koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Zuid Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met -plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord Westelijke wind. Koeler, vooral in het binnenland. (Opgemaakt te 10 uur). 3 JULI. Zon op: 4.25 uur; onder; 21.03 uur. Maan op' 2.52 uur, onder: 21.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.41 en 15.07 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. besprekingen zouden leiden zowel tot be sprekingen tussen diplomaten als tussen militaire bevelhebbers. Ik hoop. dat het zal betekenen, dat wii -weldra een con ferentie van de ministers van buiten landse zaken der grote vier tegemoet kunnen zien"., aldus Shinwell. VAN HET FRONT De land- zee- en luchtstrijdkrachten van de Verenigde Naties zetten heden hun noramle operaties tegen de Noorde lijken in Korea voort. Geallieerde militaire waarnemers in Tokio verwachten geen vermindering van de militaide activi eit van de geal lieerde totdat in feite de wapenstil standsovereenkomst door de bevelheb bers te velde zal ziin getekend. De luchtmacht zette felle aanvallen op Noord-Koreaanse vliegvelden voort en ook de marine vervolgde haar bom bardementen. ZUID-KOREA STELT VIJF EISEN De Zuid-Koreaanse regering heeft, de volgende vijf „minimumeisen" gesteld als basis voor de vredesonderhandein- gen: 1. De Chinese communistische legers moeten zich geheel uit Korea terugtrek ken tot in Mandsjoerije zonder enige physieke en materiële schade toe te brengen aan de burgerbevolking van Noord-Korea. 2. De Noord-Koreaanse communisten moeten ontwapend worden 3. De Verenigde Naties moeten over eenkomen. elke derde mogendheid af te houden van het verlenen van militaire financiële of andersoor:ige bijstand aan de Noodd-Koreaanse communisten. 4. Een officieel vertegenwoordiger van de Koreaanse republiek moet deelnemen aan alle internationale conferenties of bijeenkomsten, waar enige fase van het Koreaanse vraagstuk wordt besproken. 5. Geen plan programma of hande ling zal geacht worden enige juridische kracht te hebben, wanneer dit. strijdig is met de nationale souvereiniteit of de •territoriale onschendbaarheid van de Koreaanse republiek. Een vliegtuig van de „United Air lines", dat op weg was van San Fran- cisco naar Chicago, is by Fcrt Coliins j neergestort. Alle inzittenden, veertig personen zijn cm het leven gekomen, j Het toestel is tegen een .berg van de' Rocky Mountains gevlogen. In Zuiö-Slavië heeft men het wrak van een sinds drie dagen vermist tc-rstel van de Joegoslavische lucht- - art.maalschappij gevonden- Alle elf passagiers en de gehele bemanning van 4 personen is omgekomen. Voorwaarde: Betalings balans eind 1951 in evenwicht. „ER KAX NIET EEUWIG GEHOLPEN WORDEN (Van onze Brusselse correspondent) Nederland zal in het kader der Europese Betalingsunie een speciaal crediet van 70 millioen dollar toege wezen krygen, aldus vernamen wij gisteravond uit betrouwbare bron. Het directie-com'té der Europese Betalings Unie zou. ondanks de tegen stand der Engelsen, zijn toestemming gegeven hebben om Nederland dit speciale crediet te verlenen. Voorwaarde is echter, dat de mone taire en fiscale maatregelen, evenals dc crediet-restrictie verder in ver sneld tempo worden uiteewerkt. zodat d-1 Nederlandse betalingsbalans tegen c'ude 1951 in evenwicht wordt ge bracht. Het nieuwe crediet moet dus vermij den. dat Nederland zijn 60*> invoer uit alle Europese landen en voornamelijk zijn 90-: liberalisatie in Benelux-ver band zal dienen te beperken. Indien Nederland dit crediet krijgt toegewezen, uit het speciale dollar- potje van de Betalingsunie. waaruit West-Duit-sland onlangs 20 millioen dol lar kreeg dan is de sombere handels positie, weke zich voor de e.k. maanden voor Nederland aftekende, voorlopig verholpen. De Nederlandse crediet-quota zal dus in de Europese B-talingsunie van 320 tot 390 millioen dollar worden gebracht. In de kringen van de O.E.E.S. te Parijs wordt er echter nadrukkelijk op gewezen, dat Nederland, als „de zieke man van Europa", niet ecuwig met-dollars geholpen zal kunnen wor den. Deze 70 milliocn dollar-crediet- verlening zal waarschijnlijk de laatste zyn. Morrison, de Engelse Minister van Buitenlandse Zaken ziet er blijk baar geen gat meer in en zoekt z"n heil bij koffiedik en kristallen bol. Voor zekerheid laat hij zich jook nog even de hand lezen. Een ge noeglijk gezelschap bij een der vele feestelijkheden op het ..Festival of Britain". Socialistische Internationale weer opgericht Zaterdag is te Frankfort de aohtste internationale socialistische conferentie geopend, waar afgevaardigden van 30 landen 10 millioen socialisten vertegen woordigen. Het belangrijkste doel van de conferentie is de weder-oprichting van de socialistische internationale, die tijdens de tweede wereldoorlog ver dween. De voorzitter der West-Duitse socialistische partij, dr Kurt Schu macher. verklaarde in zijn openings rede. dat de Westerse wereld het com munisme niet kan verslaan met „anti- bolsjewistische gezwollen leuzen". De nieuwe socialistische internationale moet eerst een sociale basis voor de maatschappij leggen, aldus Schumacher. De afgelopen zes jaar was gebleken, dat de rechtse partijen hiertoe niet instaat waren. Het vraagstuk van het socialis tische internationalisme is niet gemak kelijk op te lossen in Europa, aldus Schumacher, omdat de socialistische partijen der landen, die tijdens de oor log een inval kregen te doorstaan en geplunderd werden, niet gemakkelijk los kunnen komen van de instelling, dat Europa verdeeld is in rechters en be rechten. Verder was daar het gevaar, dat niet voldoende aandacht besteed wordt aan onopgeloste vraagstukken, zoals de Duitse eenheid en het opnemen van vluchtelingen uit Oost- en West- Duitsland. Dat de christelijke partyen zich het enigqi bolwerk tegen het communisme noemen, achtte Sohumacher ook een gevaar. Met algemene stemmen werd tot her oprichting besloten. Gisteren werd een drieduizend woor den tellende „verkaring van de begin selen van het democratische socialis me" ODgesteld. waarin zowel het com munisme als het kapitalisme veroor deeld worden. Men kon het daarover echter niet eens worden. Het congres benoemde vervolgens een commissie van zes leden, die de ver klaring nader beschouwen zal evenals voorstellen tot wyz'ging. De commissie werd opgedragen de verklarinz heden weer aan het congres voor te leggen. Piboel Songgram vrijgelaten WEER AAN HET BEWIND Premier Piboel Songgram van Thai land is door de opstandelingen onge deerd vrijgelaten en heeft de lei ding van de regering weer op zich ge nomen. De strijd welke na de gevar.ge- neming van Piboel uitbrak, is afgelo pen: De luchtmacht heeft het marine- hoofdkwartier gebombardeerd en later bezet. Het was een zuiver inwendige staatsgreep. Ook werd anti-sabotage-wet ingetrokken De Perzische politie heeft het win ter verblyf van de Britse hoofdverte genwoordiger van de „Anglo Iranian" in Teheran doorzocht. Het gebouw werd gebruikt als nood-hoofdbureau van de Anglo Iranian na de inmen ging in het hoofdbureau door de po litie en de sluiting van het voorlich tingsbureau. In de volmacht van dc politie werd verklaard, dat opdracht was gegeven tot het zoeken van een geheime radiozender en geheime do cumenten. Er werd echter niets ge vonden. De eerste secretaris van de Britse am bassade begaf zich naar het gebouw en protesteerde bij de politie. De pers had eerder verklaard, dat het gebouw ge bruikt werd als „geheime vergader plaats van agenten van de Anglo Ira nian". De Britse gezant heeft een pro test overhandigd. Het anti-sabotage-wetsvoorstel is echter ingetrokken. Het voorstel was „opgeschort", aldus de mededeling van radio-Teheran. Voorts werd verklaard, dat de Britse -regering in plaats van oorlogsschepen te zenden „beter had gedaan een groot pas sagiersschip te sturen om alle Britten, die zulks wensten, naar huis te bren gen". „Het is duidelijk, dat. de Britten hun positie in Perzië willen behouden mer. dezelfde middelen, waarmee zij in 1933 Perzië gedwongen hebben de olie-over eenkomst te tekenen, d. w. z. door het dreigen met oorlogsschepen", zo voegde radio-Teheron hieraan toe. De productie van de grote olieraffi naderij te Abadan is ongeveer gehal veerd, aldus heeft de algemene direc teur van de Brits-Iraanse oliemaat schappij, Ross, meegedeeld. Per dag zal slechts 37 millioen liter in plaats van 67 millioen liter olieproducten (grotendeels benzine) worden gepro duceerd. Volgens Ross is deze maatregel onver mijdelijk, omdat de tankschepen de pro ducten van de raffinaderij niet wegha len tengevolge van het geschil over de ondertekening der ontvangstbewijzen. In het huidige tempo zouden de voor- raadtanks in twintig dagen vol zijn, doch de productie kan nog verder be perkt worden, aldus Ross. Ongeveer 120 personeelsleden zouden werkeloos wor den, doch hun loon blijven ontvangen. De vermindernig van de productie wordt verkregen door drie van de tien instal laties te sluiten en op- de andere de productie te verminderen. De Perzische autoriteiten eisen thans van alle buitenlandse vliegtuigen, die in Zuid-Perzië brandstof innemen, de on dertekening van een op naam van de Perzische nationale oliemaatschappij staande ontvangstverklaring-. De betrok ken luchtvaartmaatschappijen hebben direct besloten geen tussenlandingen te Abadan meer uit te voeren en haai vliegtuigen in Basra te laten tanken. De Perzen weigerden aan de Britse kruiser „Mauritius" ijs. water en verse groenten te leveren, omdat, naar van onofficiële zijde werd meegedeeld, het schip gebruikt werd om het Perzische volk te bedreigen. Dr. Mozafar Baghi, afgevaardigde van het Nationale Front in het Perzische parlement en voorzitter van de pas op gerichte Perzische Arbeiderspartij, heeft ln een verklaring voor de pers de pers afdeling van de Brits-Iraanse Oliemaat schappij, „een broeinest van politieke intrige en spionnage" genoemd. „Dit alles toont aan, waarom volk en regering van Perzië besloten hebben zich van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij te ontdoen, het koste was het kost, al moesten de olievelden worden opgebla zen en al zou een derde wereldoorlog begonnen moeten worden", zo besloot Baghai. De openbare verhoren voor het inter nationale Hof van Justitie over het ver zoek van de Britse regering aan het Hof om tussentijdse beschermende maatregelen aan te geven voor de En- gels-Iraanse Oliemaatschappij, zijn Za terdag beëindigd. Toen de enige spreker, de Britse pro cureur-generaal, sir Frank Soskice, zyn verklaringen had afgelegd, sloot de pre sident, prof. Basdevant, de zitting met de mededeling, dat het Hof zich nader zal beraden en beide partijen ty'dig op de hoogte zal stellen van zijn beslissin gen. Ingewijden veronderstellen, dat dit binnen een week het geval zal zijn. WEER MOEILIJKHEDEN IN GRIEKENLAND De liberale Griekse minister-president Sophocles Venizelos, heeft het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Deze ont slagaanvrage volgde op het aftreden van de vice-premier en leider dor de mocratische socialisten, George Papan- dreou. De koning heeft het ontslag niet aanvaard, doch Venizelos verzocht de portefeuilles van economische coördina tie en opvoeding, die door het aftreden van Papandreou zijn vrij gekomen, door liberale ministers te laten bezetten. In zijn ontslagverzoek zeide Papan- drou het niet eens te zijn met de vast gestelde tarweprijzen. Waarnemers zijn .echter van oordcel, dat hij het door Venizelos voorgestane kiesstelsel niet wenst te aanvaarden. Het nieuwe stelsel dat enigszins gelijkt op het Franse nieuwe stelsel, zou, zo meent men, een nadeel voor de sociaal-democraten be tekenen. DE VERVOLGERS VAN mgr GROESZ GEËXCOMMUINCEERD „Allen, die het gewaagd hebben de hand tegen kardinaal Groesz op te hef fen" zijn door de Heilige Stoel geëxcom municeerd zo wordt uit Vaticaanstad gemeld. Badmeester Jacob Plat van Nes (Ameland) en twee leden van de Ger. knapen- en meisjesvereniging van Grootegast (Friesland), dc 15-jarige Anna Smith en de 14-jarige Roelof Niemeyer, zyn Zaterdagmiddag by Nes (Ameland) verdronken. Dit was het rampzalig einde van het één- daags uitstapje, dat een groep van 60 kinderen uit Grootegast onder lei ding van 15 ouderen ondernam naar Ameland. Een der leiders en nog een jongen van dc groep werden bewuste loos uit het water gehaald. By hen konden de levensgeesten door toepas sing van kunstmatige ademhaling worden opgewekt. Het ontzettende ongeluk gebeurde, toen het m?isje Smith zich te ver in zee hal begeven en anderen haar te hulp wilden komen. De kinderen waren 's mergens om 5 uur uit Grootegast vertrokken en zijn met de boot naar Ameland gevaren. In het hotel Scheltema dronken zij een glaasje ranja en wilden daarna in zee gaan zwemmen. De heer Scheltema vertelde ons: de badmeester en ik hebben nog gewaar schuwd dat was ongeveer 2 uur dat het in verband met de vloed nog te vroeg was om te gaan zwemmen. We hebben aangeraden, dat uit te stellen tot 4 uur. Ze zijn toen gaan pootjeba den. Plotseling werd er geschreeuwd, dat een meisje was verdwenen. Badmees ter Plat sprong onmiddellijk gekleed te water en ook anderen, onder wie Roelof Niemeyer, wilden het meisje, dat zich vermoedelijk te ver in zee had gewaagd, te hulp snellen". De 50-jarige badmeester, die een vrouw en 3 kinderen achterlaat, en Roelof Niemeyer hebben toen deze poging helaas met hun leven moeten betalen. Op het ogenblik dat Anna Smith was verdwenen, was een vry groot aantal van de kinderen aan het pootjebaden. Badmeester Plat had reeds geblazen, dat een paar der kinderen, die zich te ver in zee hadden gewaagd, terug moesten komen. Maar de langgerekte toon van zyn toeter was nog niet ver klonken, of het geschreeuw klonk, dat er iemand was verdwenen. Aanvanke lijk zag men het meisje nog boven wa ter. zo vertelde een ooggetuige. Ver schillende kinderen en begeleiders trachtten haar nog te bereiken, doch zonder succes. Toen sprong onmiddel lijk badmeester Plat. volledig gekleed met trui, broek en schoenen, te water. Somber geluid van Sjafroeddin ERNSTIGE CRISIS OP KOMST? „Ik ben pessimistische over het huidige financiële en economische beleid van de regering. Indien er niets wordt gedaan om de toestand te ver anderen, zal Indonesië naar myn be rekening eind 1951 in een zeer ernstige financieel-cconomische crisis zyn", zo verklaarde Sjafroedin Prawiranegara, oud Indonesisch minister van Finan ciën. Hy wees op de dagelijks duidelijker wordende inflatietendenzen, die nog be vorderd worden door het verstrekken van lebarangratificaties aan ambtena ren, hetgeen vele tientallen millioenen kost. „Men had dat geld beter kunnen gebruiken voor de uitvoering van irri- gatiewerken of andere projecten, door opdrachten te geven aan goedkope technische firma's in Nederland, Duits land en Zweden, Mede door het beleid van het ministerie van Arbeid worden de kosten voor levensonderhoud in In donesië dagelijks hoger. Een voorbeeld hiervan is het toestaan van loonsverho gingen. die uitgaan boven de eisen van de vakvereniging. Voor de producentt bestaat er geen andere weg dan de loonsverhogingen te verhalen op de consumenten, zodat het volk dus het slachtoffer is van het regeringsbeleid", aldus Sjafroeddin. NEDERLANDER TE DJAKARTA DOODGESCHOTEN Gisteravond om ongeveer half elf is op de van Heutzboulevard (Europese wijk) te Djakarta een Nederlander doodgeschoten door twee personen, die tot nog toe onbekend zijn gebleven. Even tevoren hadden zij de auto van het slachtoffer gestolen. Een andere Nederlander werd bij dit jncident ge wond. Angstig ogenblik voor Nederlandse toeristen 32 Nederlandse toeristen hebben gis teren een angstig moment doorge maakt. toen de remmen van hun auto bus niet normaal bleken te werken bij het afdalen van een zeer steile en ge vaarlijke helling In de Belgische plaats Stavelot. Het was een autobus van de firma Seubers te Zweelo (Noord-Holland). De chauffeur trachtte verscheidene malen vaart te minderen .doch zonder resultaat Een gesloten spoorwegover gang halverwege de helling, kon nog op het laatste ogenblik worden geopend om de bus door te laten. Eén der inzittenden, mevrouw Wiers uit Emmen. geraakte in paniek, en sprong naar buiten, waarbij zy werd ge wond. Toen de bus nog in volle vaart was zag de chauffeur zioh genoodzaakt, een scherpe hoek om te slaan. De bus is zonder slachtoffers te maken, op 2 wie len de bocht omgegaan. Slechts één uit duizend bestuurders zou het er naar het oordeel van de rijkswacht, zó af kunnen brengen. Na het nemen van de bocht kon de bus. die inmiddels de vaart had verlo ren. tot stilstand worden gebracht. Behalve mevrouw Wiers is niemand gewond. Alles speelde zich onder een grote ver warring vlak onder de kust af. De bad meester moest duiken om Anna te vin den. Zyn zware kleding heeft hem zonder twy'fel hierbij parten gespeeld. Toen met van het strand af met een lijn te water ging om hem te redden, kon men nog slechts zijn ontzielde lichaam aan land brengen. De lichamen van de twee verdronken kinderen zijn nog niet gevonden. De kinderen en hun begeleiders zijn Zaterdagmiddag weer vertrokken naar Grootegast waar begrijpelijkerwijze gro te ontsteltenis heerst. Op Ameland is men van mening, dat het gebeurde te wijten is aan het ver onachtzamen van de waarschuwing om niet vóór 4 uur te gaan zwemmen. De kinderen hadden ook van de begeleiders opdracht, gekregen uitsluitend te gaan pootjebaden. Enkelen hunner hebben zich hieraan echter niet gestoord. Verkeersongeluk eist drie doden Gistermiddag Is op de provinciale weg van West-Kapelle naar Domburg een motorrijtuig, bestuudd door de hor logemaker W. Bimmel uit Domburg in volle vaart tegen een bus gereden. De bestuurder, zijn echtgenote en een kindje van een jaar werden hierbij op slag gedood. Op het moment van de aanrijding was het zicht op de weg zeer slecht tenge volge .van de rookontwikkeling van een duinbrandje. De heer B. is door deze rook waarschijnlijk verblind en reed in volle vaart op een uit tegenovergestelde rich- 'ing komende bus. Het motorrijwiel drong diep in de motor-van de bus door. Hoge onderscheiding voor Commissaris in Drente By K.B. is benoemd tot Groot-Offi cier in de Orde van Oranje Nassau mr dr R. H. baron de Vos van Steenwyk, Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente. Zaterdag Internationale Vlootrevue te Scheveningen „SOEMBA" ANKERT VOOR 1 KURHAU5 Zaterdag 7 Juli a.s, tes morgens om 11 uur, zal voor de Nederlandse kust bij Scheveningen een vlootrevue wor den gehouden door de 60 oorlogs schepen, die deel hebben genomen aan de mijnenveegoefening „Facto tum" Deze vlootrevue zal worden afgeno men door de bevelhebber der Zee- strydkrachten en chef van de Mari nestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, die zich aan boord van het radarinstructieschip „Soemba" zal bevinden. De „Soemba" zal daartoe voor het Kurhaus ankeren. Als commandant van de vlootrevue zad fungeren de commandant mijnen- dienst, kapitein ter zee L. H. Quant, die zioh zal inschepen aan boord van, de mijnenveger „Ceram", welk schip de revue zal leiden. Gedurende de vlootrevue zullen de schepen langs de kust varen en met een zes-mijlsvattft de „Soemba" passe ren. De afstand van de schepen tot de kust zal J350 meier bedragen, waar door de toeschouwers op de kust van een goed overzicht yerzekerd zijn. Britse bommenwefpers en jachtvlieg tuigen, die aan „Factotum" hebben deelgenomen, zullen 'in formatie over vliegen. 1 Op het Kurhaus zal de Marinierska- pel de vlootrevue muzihaal opluisteren afgewisseld met een toelichtend com mentaar. via geluidsversterkers langs de Boulevard. Na de vlootrevue stomen alle serie*» pen door naar Amsterdam, waar lig plaats wordt gekozen in de Coen-ha- ven. Kersenteelt in Betuwe ernstig bedreigd DUIZENDEN BOMEN WORDEN GEROOID. De kersenteelt in de Betuwe de kersenstrcck by uitstek loopt ern stig gevaar. De pluklonen en de lonen der „spreeuwenkeerders" zijn dusdanig hoog, dat de telers met grote verliezen werken en er toe overgaan duizenden bomen in dc komende winters te rooien. Dc meubelfabriek in Culem- borg heeft reeds 5000 bomen aange kocht. Dit werd medegedeeld door het V.V.V.- bestuur „Geldermalsen en omstrek* a" in samenwerking met de Nederland-e Fruittelers Organisatie. De hoge ■<- lonen van f.15 per dag. (keerders .j- gen zelfs f. 20», worden vero ;aakt door het feit. dat er geen pluk) - met vakkennis te krijgen zyn. Ong .ijf^d hebben de kersen telers goede J -er ge had. doch dit schijnt voorbij ie zijn. D? teler heeft thans moeite he -drijf gaande te houden Naast de 1 pluk lonen, zyn ook de kosten var grond stoffen. bemesting, bespuitir nz. te hoog. Ook heeft de hagel \eel schade berokkend en de regen de: laatste da gen, doet de kersen barsten en rotten. De Invoer van Belgische kersen, onge veer 6 millioen kg beneden kostprijs, berokkent de Betuwe veel schade. De ..kersenziekte" van de teler, dit. is de grote liefde voor zyn bedrijf, heeft hem er voor behoed, het bijltje cr by neer te leggen. De teler hoopte op betere tijden, doch nu gaat men over tot rooien der oomen en legt men zich toe op appels- en pe renteelt. Hierby komt. dat de Melkers lang niet in het gehele land gewaar deerd wordt, aldus werd meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1