In Australië liggen baantjes voor het grijpen! FILMS ONS BR1DGE-PR0BLEEM Gymnastiek, judo, jiu-jitsu, schermen en gewichtheffen vulden vijfde avond Sportsplintcrs Schreeuwend tekort aan huizen en arbeidskrachten VAN DEZE WEEK: ZATERDAG 30 JUNI Leidse Sportweek WATERPOLO r De vyfde dag: van de Leidse Sport week zag op het Stadhuisplein weer de sierlijkheid van goed uitgevoerde damesgymnastiek. Op het ruime plein demonstreerden gisteravond de R.K. en Chr. verenigingen en deze uitvoe ring werd door een verheugend aan tal belangstellenden bijgewoond. Sportief bracht een vrije en een rhyth- mische oefening, Victorie werkte met de hoepels en liet grondgymnastiek zien, terwijl ten slotte Victorie en Spor tief tezamen op brug en paard werkten. Van het Stadhuisplein ging het naai de zaal Pieterskerkgracht, waar het spectaculaire van het judo en jiu jitsu, het flitsende spel van de degen en flo ret en de stoere kracht van de gewicht- heffers te bewonderen viel. Ook hier was de belangstelling zeer groot. Onder leiding van de heer H. Holvast demon streerde de Judoclub Leiden de ver schillende graden van judo en jiu jitsu. Het werken van deze vereniging was zeer interessant en de duidelijke toe lichting op de grepen, het springen en vallen, van directeur Holvast, was al propaganda op zich zelf. Vooral het springen van 2e kyu P. J. v. d. Schaar over zeven man en het onschadelijk maken van acht tegenstanders in 2% minuut door de heer Holvast oogstten veel succes. Voor de twee deelnemende dames waren er bloemen. Bloemen ontvingen ook de dames J. Sloos en C. Haga, die met een partij floret de schermdemonstratie openden. Deze demonstratie stond onder leiding van de heer E C. de Jager, die op zeer duidelijke wijze hét verschil tussen floret- en sabelschermen liet zien. Een en ander werd toegelicht met partijen tussen de heren A. J. de Mey, A, van Vliet, D. J. Verzijden en de gebroe ders Erades. WIMBLEDON 1951. Dubbel Van SwolRinkel uit de strijd Op de vierde dag van de Wimbledon- kampiocnschappen hebben Budge Patty en Richardson het Nederlandse paar RinkelVan Swol in de tweede ronde van het herendubbelspel uitge schakeld. De score was 6—4 64 64. Het Amerikaanse dubbel speelde te zuiver en te accuraat, speciaal wat het volleren betreft, voor Van Swol en Rin kel. en verdienden zijn zege in drie sets volkomen. Richardson blonk in deze partij boven de drie anderen uit, maar Van Swol had herhaaldelijk succes met scherpe passing shots en harde smashes. Rinkel was niet op dreef. Hy miste te veel afmaakballen aan het net en zijn service bleef onder de maat. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel wonnen mevrouw J. Walker- Smith en Hans van Swol met 63, 62 van mevrouw J. Morgan (Engeland) en J. Mehta (India). Onze landgenote Nel Hermsen en Weiss (Argentinië) wonnen met 6—3 64 van het echtpaar Lloyd (Gr. Br.). Verdere uitslagen: Uitslagen Heren enkelspel 4e ronde: Segdman (Austr.) si. Gardini (It.) 6—0, 6—2, 6—1: Larsen (V S.) si. Jo hansson (Zweden) 63, 75, 64: Sturgess (Z.-A.) sl. Destremeau (Fr.) 62, 63, 62; McGregor (Australië) sl. Remy (Fr.) 6—4, 3—6, 6—3. 6-^. Dames enkelspel 3e rondeDoris Hart (V.S.) sl. Nancy Bolton (Austr.) 64. 75: Nancy Chaffee (V.S.) sl. mej. A. McGuire 63. 63: Mevr. B. Sanaen (Zweden) sl mevr. W. Halford (G.-B.) 6—2. 6—1; Shirley Fry (VS. sl. mej. S. Schmitt (Fr.) 61, 60: Beverly Ba ker (V.S.) sl. Althéa Gibson (V.S.) 6—1. 6—3; Kay Tuckey (G.-B.) sl. mevr. R. Chandler (G.-B.) 6—2, 6—3. Gemengd dubbelspel tweede ronde: Rinkel en mevr. Schmier plaatsen zich zonder te spelen in de derde ronde, aangezien hun tegenstanders de Philip- pijn Deyro en Nancy Chaffee (V.S.) ge schrapt waren. KORFBAL. JUBILEUMWEDSTRIJD ONS EILAND De korfbalclub Ons Eiland speelde gisteravond een jubileumwedstrijd tegen Ijsvogels. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel: 11. Ook na 2 maal 7V- minuut verlenging was de stand nog ongewijzigd. Strafworpen moesten daar na de beslissing brengen en hiermee was Usvogels gelukkiger. De gasten kwamen alzo in liet bezit- van de zilveren lauwertak WIELRENNEN SWIFT- COMBINATIE De renners van de Swift-Combinatie starten morgen om half negen voor een 100 km rit. welke meetelt voor de Juli- competitie. De organisatoren van de Olympi sche Winterspelen te Oslo hebben een uitnodiging verzonden aan het Olym pisch Comité van Duitsland om deel te nemen aan de Winterspelen van 1952. Ragnild Hveger nam deel aan in ternationale wedstrijden te Wenen. Zij won de 100 meter vrije slag in 1 min. 9,9 sec. De Zweedse zwemster Berg werd tweede in 1 min. 12,1 sec. John Olliff, de vroegere Engelse Daviscup-speler is gisteren in de leef tijd van 42 jaar te Londen overleden. Donderdag verzorgde hij nog de re portage van de tenniskampioenschap pen te Wimbledon voor zijn krant, de Daily Telegraph, waaraan hij als sport journalist was verbonden. Bij de organisatoren is bericht ontvangen, dat de Acht van de Delft- sohe Sport zich teruggetrokken heeft voor de Thames Cup van de Henley wedstrijden. Tijdens Internationale wedstrijden te Helsinki heeft Gaston Reiff het nummer over 2 mijl gewonnen in de tijd van 8 min. 57,2 sec. Het wereld record staat op 8 min. 42,8 sec. Job Roos bokst 12 Juli as te Cag- liari (Sardinië) een partü over 10 ron den tegen de oud-welterkampioen van Europa Livlo Mlnelli, die ook als mid- dengewicht uitkomt. Tot slot was het woord aan de ge- wichtheffers. Onze stadgenoot S. Stok- kel. Nederlands kampioen, gaf met en kele sportbroeders een interessante de monstratie van de verschillende onder delen van deze tak van sport. Een zeer geslaagde avond! Serse Coppi verongelukt De bekende Italiaanse renner Serse Coppi, broer van Fausto Coppi, is gis teravond t-e Turijn overleden aan de gevolgen van verwondingen, opgelopen tijdens een val in de Ronde van Pie- mont. Op een kilometer van de finish vond de valpartij, waarbij Serse Coppi betrokken was, plaats. Daarbij bonsde zijn hoofd tegen de grond. Hij was on middellijk weer op de flets, maar en kele tientallen meters voor de eindstreep viel hij in zwijm. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Zon der te ziln bijgekomen is hij In het zie kenhuis overleden. De doktoren hadden een hersenschudding geconstateerd. Gino Bartali werd winnaar in de Ronde van Piemont, welke meetelt voor het kampioenschap op de weg Italië. Sleutelstad-aanval faalde Gisteravond werd in De Zijl de com petitiewedstrijd SleutelstadHPC ge speeld. Reeds in de eerste minuut moest Van Rooyen, die deze avond wat onzeker optrad de bal uit het Leidse net halen. Aanval en tegenaanval wisselden elkaar daarna af doch vooral slecht schieten I van de Sleutelstad-voorhoede was oor zaak dat doelpunten voorlopig uitbleven. Toen een sohot van Tjebbes tegen de lat belandde, deponeerde de HPC-mid- voor de bal voor de tweede maal achter Van Rooyen Na de hervatting zag het er naar uit dat Sleu'elstad door har der spel het initiatief zou overnemen, doch onproductief spel van Dool zaf HPC kans terug te slaan. Een tam schot werd door Van Rooyen verkeerd beoor deeld en het was 30 Daarmede was het pleit beslecht. Er volgden nog twee doelpunten van de Heemstedenaren, die deze middelmatige wedstrijd dus met 50 wonnen. De Sleutelstad-reserves speelden tegen het Haagse Zwip 2 en wonnen met 3-2. De doelpunten werden gescoord door Ouwerkerk (2) en Bekkering MOTORSPORT. Farina naar Zandvoort De snelheidswedstrijd voor racewa gens om de Grote Prijs van Nederland, die op Zondag 22 Juli op het circuit van Zandvoort door de KNAC wordt gehouden, heeft bij de rijders van in ternationale klasse grote belangstelling. Onder de eerste aanmeldingen van rijders, die de uitnodiging tot deelne VOETBAL DOCOS KLOPT WARMUNDA Voor de halve finale van het zomer- avond-toumooi speelde DOCOS gister- avond op het UVS-t-errein tegen War- van munda. De dit seizoen naar de Afdeling gedegradeerde Haagwegbewoners klop ten de nieuwe vierde klassers met 54. Maandagavond a.s. speelt LFS tegen UVS. ABE NOG OP HET ZIEKENRAPPORT. Heerenveen zal het vanavond in de kampioenswedstrijd tegen DWS weer zonder Abe Lenstra moeten doen. De Friese crack heeft ziekteverlof en de dokter heeft hem als medicijn een paar ming hebben aangenomen, bevindenweken hengelen voorgeschreven. Abc zich de Italiaan Farina, die vorig jaar de titel van wereldkampioen veroverde en de Engelsman Peter Whitehead, winnaar met Walker van de jongste 24 uurs-wedstrijd van Le Mans. FERNHEAD GEWOND. Tijdens de training voor de Grote Prijs van België op het circuit van Francochamps verloor de Britse renner Fernhead de macht over het stuur en maakte een lelijke val. Met ernstige wonden werd hij naar het ziekenhuis van Malmedy overgebracht. ZWEMMEN A.Z.C. verliest van Zwemlust Het eerste zevental van de AZC heeft geen kans gezien de ontmoeting tegen het Utrechtse Zwemlust tot een goed einde te brengen. Met 30 moesten de Aluhenaren de meerderheid erkennen van de Domstadbewoners. Over het ge heel genomen is de Utrechtse club vrij wel steeds een tikje sterker geweest, dank zij uitstekend werk echter van In- dermauer en ook De Graaf in het doel bleef de score beperkt tot slechts drie doelpunten voor de thuisclub, en meer en noteerden wij enkele felle en neer en noteerden wen enkele felle schoten van Coen Bijl en Van Campen, terwijl ook een doorslagbal van Kamper juist iets te hoog was. Kort voor de rust wist de uitstekend spelende rechtsvoor van Zwemlust met een keurig doelpunt te scoren 10. In de tweede helft gaf AZC aanvankelijk nog wel goed partij maar toen de rechtsvoor met uitsteken de scholen de stand had weten op te voeren tot 3—0, was de strijd voor AZC reeds verloren Wel probeerde men als nog de eer te redden, maar toen de uit stekend leidende scheidsrechter De Boer voor de laatste maal floot, was de stand nog steeds 30. VIERKAMP VOOR DE JEUGD Woensdag a. s. vindt in de zwemin richting De Zijl een jeugdvierkamp plaats, waaraan wordt deelgenomen door De Zijl, Golfbrekers, LZC en de Watervrienden. Laatstgenoemde vere niging organiseert de wedstrijden. DIPLOMA-ZWEMMEN IN OVERDEKTE. Vanavond wordt in De Overdekte ge zwommen voor het diploma. Een en an der zal afgewisseld worden met demon straties sohoonspringen van mevr. F. Vlothuizen—Tourstof en de heer L. de Haas. schijnt voetbalmoe te zijn en voelt momenteel naast zijn geliefkoosde vis sen veel voor het tennisspel, in welke tak van *oort hij ook aardig uit de voeten kan. Hij hoopt tenminste Fries kampioen te worden. AJAX TEGEN STILL GOING STRONG. Dinsdag a.s zal Ajax op haar terrein aan de de Kempenaerstraat de jaarlijk se. traditionele wedstrijd spelen tegen Still Going Strong. Aanvang om 11 uur. COMPETITIE K.N.V.B. Kampioenschap van Nederland: Hedenavond: DWSHeerenveen, PSV —Willem II. Promotie naar 3de klasse: RijswijkArchipel. CRICKET. Programma. lste klasse: Hermes DVSACC: Voc Haarlem; PWExcelsior; VRA Sparta. 2de klasse B: LCCAjax (A); Mei keversKampong 2. 3de klasse C: Groen Geel—Kwik staarten 2; Kieviten—Kwikstaarten. 3de klasse D: VOC 3—VUC 2 (30 Juni); Quick 3LCC 2; VCC 2— HCC 5. ZEILEN. WEDSTRIJDEN OP DE BRASEM. Op Zaterdag 14 en Zondag 15 Juli a.s organiseert de Zeilvereniging „Braasse- mermeer" haar jaarlijkse nationale zeil wedstrijden. Veertien klassen staan er op het programma. SPORTMIDDAG KOKSSCHOOL. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H Prins Bernhard organiseerde het personeel van de Militaire Koks- school, welke school één jaar bestaat, een sportmiddag in de Leidse Hout. Naast voetbal en handbal stond ook athletiek op het programma en vooral op de 100 meter vestigde Wohrman met een tijd van 11.7 een prima prestatie. De uitslagen luiden: Handbal: le compagnie2e compag nie 56; voetbal: le compagnie A te gen B 34, 2e compagnie C tegen D 1—5. De finales vinden Dinsdag a.s. plaats. Land der toekomst ondanks voetangels en klemmen (Van onze Australische correspondent). De aankomst van een schip met Nederlandse emigranten in Australië is voor de reeds aldaar gevestigde Nederlanders een gebeurtenis op zichzelf, die men niet graag wil missen. Bij de aankomst van de „Sibajak" op Zondag 17 Juni j.l. dromden weer honderden landgenoten aan de kade van een der vele baaien van Sydney samen om de ..nieuwkomers" te begroeten. Vele landgenoten beschouwen de aankomst als een welkome gelegenheid om vroegere reisgenoten en vrienden, die men zich in het nieuwe land heeft gemaakt, te ontmoeten. De afstanden in Sydney zijn namelijk zó groot, dat ook al woont men in dezelfde stad, het niet zo gemakkelijk gaat om eens een avondje" bij elkaar op bezoek te komen. Wanneer een schip op Zaterdag of Zondag aankomt, heeft men er daarom graag de hele dag voor over om getuige te zijn van het binnenvaren, het meren, de begroetingen over en weer, een bezoek aan het schip en een gezellig praatje in de salons, waar men de nieuwkomers kan inlichten over de moeilijkheden, welke elke emigrant de eerste weken, soms maanden, te wach ten staan. „Ik kan wel huilen", zei een dame tegen mij, teen wij elkaar op de kade ontmoetten, even vóór de „Sibajak" binnenvoer. En zij voegde er aan toe: ..daar komt weer een schip vol: 400 gaan er naar Bathurst-kamp en ze we ten niet, hoe ontzettend moeilijk het is woonruimte te vinden Ja. soms zelfs onmogelijk. Het is eigenlijk onverant woord." Inderdaad: elke nieuwkomer staan óui'zenden moeilijkheden te wachten, maar het verwonderlijke is, dat zelfs bij het buitengewone woning tekort, het merendeel der Nederlandse emigranten er op den duur toch in slaagt woon ruimte te vinden, al kan niet worden ontkend, dat ook honderden maanden achtereen, na een verblijf van bepaalde duur in Bathurst-kamp. ondergebracht worden in een „holding-centre", soms als het een gezin betreft, mét zorgen, soms (verplicht) zónder de man, die dan maar moet zorgen ergens op ka mers te gaan wonen. Dit betekent in PROBLEEM Nr XLTV. Sch Ha Ru KI A B 10 7 Soh f Ha Ru KV9 KI VB 10 4 Sch Z Ha Ru Sch Ha 10 9 Ru 8 5 KI 985 B 6 K Zuid, aanslag, maakt in Sans Atout alle slagen. Oplossingen onder het motto „Bridge" uiterlijk Woensdagmorgen 9 uur aan onze Redactie. DAMCLUB LEIDEN Eindstand bordenwedstrijd: W. La- terveer en P. Olivier elk 19 punten; W. v. d. Blom, I, Laterveer en F. v. d. Vel den elk 16 punten: F. H. Franken Jr en W v. d. Reyden elk 14 punten; G. Redegeld 12 W. Stoute 11, F. Lardee, G. Rijsdam en P. Zeegers elk 10; F. H. Franken Sr, B. Land, F. Laterveer en J. Vermeulen elk 8. Zeven spelers bleven onder de 40 en behaalden <Jus minder dan acht punten. vele gevallen, dat hét gezin wordt ge- I scheiden, omdat de man zijn kamer I vinden moet op een paar honderd kilo meter van het kamp en dus hoogstens eens in de week. eens in de 14 dagen of eens in de maand „thuis" kan ko men. TEKORTEN AAN Werk is er namelijk genoeg te vinden in Australië, al komt het ook voor. dat er emigranten zijn, die na acht weken nog niet aan de slag zijn, omdat zij met alle geweld willen trachten het gezin bi) elkaar te houden. Toch zal de man er op uit moeten trekken om woongele genheid en werk te vinden. Is de woongelegenheid een vrij onop losbaar probleem, omdat er niet ge noeg woningen worden gebouwd, de werkgelegenheid is eveneens een pro bleem, omdat er niet genoeg arbeids krachten zijn. In Nederland moge Australië daar door „het land van belofte" heten, dit zelfde tekort aan arbeidskrachen is er o.a. oorzaak van, dat er in Nieuw Zuid Wales een schreeuwend tekort, bestaat aan; huizen, boter melk, gas. electrici- teit. Er zijn op het ogenblik ruim 2.608.000 personen, die tezamen het werkende „arbeidsleger" vormen. Het arbeidsbureau van het Gemenebest be rekende de vorige maand, dat er 1268000 vacante betrekkingen zijn, maar wanneer men daarbij de niet officieel geregistreerde vacante baantjes bij op telt, uiteraard een schattingkomt men tot het respectabele getal van niet minder dan 250.000 baantjes van aller lei soort, en dit terwijl er sinds het einde van de oorlog 400.000 emigranten zijn binnengekomen. WEGKOPEN VAN ARBEIDSKRACHTEN De grootste, dringendste, tekorten doen zich voor in het transportwezen, eleotriciteitsbedrijven, waterleiding- en watervoorzieningsbedrijven. en riole- ringsbedrijven, om de vitaalste sectoren te noemen. Deze bedrijven vormen als het ware de- „bottlenecks", waardoor de productie van huizen, krachtstroom voor de industrie e.d, sterk wordt ge remd. Alleen al in het transportwezen van Nieuw Zuid Wales (treinen, trams en bussen) bestaat eentekort van 8000 arbeiders, waardoor zowel het gcederen- als reizigersvervoer grote stagnatie on dervindt. Bij de spoorwegen heeft het personeel zo veel overuren moeten ma ken, dat er drie millioen pond (een pond is ongeveer f. 8.56) extra moest worden uitbetaald in één jaar tijds. Om in de watervoorziening niet nog grotere moeilijkheden te veroorzaken, is men bezig met de botnv van een stuwdam, waar een reservoir wordt gemaakt van 456.00 millioen gallons water (een gal lon is ongeveer 4% liter). qiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Crisis Dictatuur contra vrijheid. Trianon Dictatoren plegen gewoon lijk een gewelddadig einde te vinden. Zo ook de president van een Spaans spiekende republiek, Farrago, in de film „Crisis", waarmee een nationale crisis van dat land bedoeld wordt. Deze Farrago li)dt aan een hersentu mor. met ahe kwade gevolgen van dien, ook voor zyn landgenoten, die zwaar onder terreur moeten lijden. Er is in dit nieuwe land een Amerikaanse her- senohirurg op vacantie en deze wordt gevankelijk met zijn vrouw naar het pa leis van de dictator gevoerd. Hij zal de leider moeten opereren en ziet het als zijn medische plicht dit te doen, on danks zijn antipathie voor de man. Een antipathie, die vooral sterk groei de, toen hij zelf meemaakte, hoe tegen Farrago's tegenstanders werd opge treden. De operatie is gelukt, de chirurg voer de haar met succes uit, onbewust van het feit, dat Farrago' vijanden zijn vrouw gevangen hadden genomen, met de bedoeling haar te doden, zo Farrago genezen zou. Hoe dit drama zioh verder voltrekt is vol spanning, het slot van deze bewogen geschiedenis is, dat de dictator door eigen schuld sterft en chirurg en echt genote eikaar tijdens het woelen der revolutie in de armen mogen vallen. Maar de crirurg staat voor een nieuwe opgave: de zwaargewonde opvolger van de dictator te „redden". Een sterk gespeelde film, met Gary Grant en José Ferrer in de hoofdrollen. Boeiend in haar beklemmende ontwik keling en interessant althans voor de leek op medisch gebied door de gede tailleerde weergave van een hersenope ratie, wat er overigens voor de sen satie wel wat erg bij de haren bijge sleept is. Een leven als dat van de dictator Farrago zou men echter niemand graag toewensen Het is gebaseerd op angst en een ijzeren bescherming, in scherp contrast tot hetgeen normale mensen als vrijheidsideaal voor ogen zweeft Robin Hood Junior Riddertijd in felle kleuren. Rex Enkele jaren geleden maakte Hollj-woods filmindustrie een dure technicolorfilm over het leven van de legendarische figuur Robin Hood. Deze film had succes bij het grote publiek. Immers de mensen mogen graag prachtige gewaden, opwindende sabel gevechten en al die andere taferelen uit de kleurige riddertijd zien. Door dit succes aangemoedigd vervaardigden de filmproducenten een rolprent, even kostbaar, over de zoon van Robin Hood die in de ogen van de scenarioschrijver volkomen hetzelfde leven als zijn vader heeft geleid. Ook kwam hij in verzet tegen de koning (ditmaal de wrede Jan zonder Land), ook hij rioht-te met zijn aanhangers, waarvan velen ook reeds Robin Sr. hadden gediend, het bekende woud van Sherwood als schuilplaats in en ook hij beleefde een idylle met een jonkvrouw, pupil van de koning, die hem heimelijk van het koninklijk slot uit diensten bewijst. Een film die geen enkele pretentie bezit, maar die toch de bezoekers een ogenblik uit de sfeer van de nuohtere twintigste eeuw haalt en hen laat ge nieten van hei romantische leven van de ridders, die naast leeuwenmoed ook gevoelige inborst tentoonspreiden Het liefdespaar John Derek en Diana Lvnn beweegt zich met gratie door de tech nicolor, zonder welk een dei-gelijke film honderd procent van haar waarde zou verliezen. Casino. Noblesse Oblige Briljante satyre De Engelsen houden er een heel spe ciaal soort humor op na een humor die wel eens tot bijzonder humoristische be schouwingen aanleiding heeft gegeven 1 over de vraag of de Engelsman wel hu- mor kent en of niet alles wat wij als i zodanig in hem signaleren voor hem- I zelf slechts droge nuchterheid is. Geheel in deze sfeer past de voortref felijke film „Noblesse Oblige", een bril jante satyre op de Engelsen, die in de jaren rond de eeuwwisseling dit volk re presenteerden zonder meer te zijn dan de reliquien van een uitgebloeide periode. Een satyre waarin de misdaad een met elegance bedreven vrolijk spel wordt, waarin de misdadiger een beminnelijke charmeur kan zijn, waarin high so- ciëty" koloniaal, marineofficier, rechter en geestelijke, op de hak worden geno men zodat heel het belachelijke van het omhooghouden van vergane glorie vlijm scherp en toch sprankelend komisch aan de kaak wordt gesteld waarin een levendigheid van geest en een origina liteit in opvatting tot uitdrukking wordt gebracht die door en door Engels zijn Ondanks dat alles, is dit verhaal van een verstoten lid' van de hoogste adel die door gewetenloos uitmoorden van zijn hele familie toch de 'titel en de lan derijen van zijn voorvaderen weet mach tig te worden, noch een louter dwaas verhaal, noch een serieuze griezelge schiedenis, maar een luchtig complex van ernstige critiek in frivool gewaad dat niemand, die Britse humor waarde ren kan, mag missen. Arthur Rank heeft hiermede een film op de wereld gebracht die evenaren kan met de beste, die na de oorlog zulk een faam aan de Britse film gaven. Geheel in overeenstemming daarmede draait deze week in het voorprogramma een uitstekende kleurenfantasie over het leven in het huidige Londen. yPinckey Rassenvraagstuk op aangrijpende wijze belicht. Luxor Het rassenvraagstuk in Amerika. Ontelbaar zijn de keren dat hieraan films zijn gewijd. En even zo vele malen verwekte dit probleem bij de mensen ergernis en afschuw. Ook in deze film kan men zioh weer ver bazen over de bekrompen ideeën van de Amerikaanse staatsburger, die toch meent dat hij de wijsheid in pacht heeft. Pinkey is een ogenschijnlijk blank meisje, dat echter negerbloed in de aderen heeft Zij heeft een sterk ka rakter. want hoewel zij in het Noorden te midden van de blanken, die haar als gelijkwaardig aanzagen heeft ge studeerd verloochent zij toch haar ras genoten niet, maar komt naar haar oude woonplaats terug. Pinkey heeft zich echter al zo goed als verloofd met een blanke dokter, die niet weet dat zij een kleurlinge is. De dokter doet alle mogelijke moeite om haar weer in zijn wereld terug te brengen. Mede dooi- de invloed van een oude, blanke s dame, die reeds jaren temidden van de negers woont, slaagt hij hierin niet. Pinkey voelt dat zij niet in de maatsohappij van de blanken thuishoort. Regisseur Elia Kazan heeft het zijn mensen niet gemakkelijk gemaakt, maar ondanks dat komt toch iedere rol volledig tot zijn recht. De jeugdige Jeanne Crain blijkt in deze film een kracht van de eerste erde te zijn. Haar spel is onge kunsteld en levendig en getuigt van ge voel voor de situatie, waarin de „colou- reds" zich kunnen bevinden. Ethel Bar- rymore geeft een prachtige creatie van de oude norse miss Em. die ondanks haar heerszuchtigheid toch het hart op de goede plaats draagt. De film is waard gezien te worden, want zij geeft een uitstekend beeld van al hetgeen er onder de Amerikaanse neger leeft. „Tarzan's wonderbron" Avonturen in het oerwoud Lido Tarzan, de held uit Edgar Rice Burroughs' fantastische romans, beleeft deze week in het Lido-theater vreemde avonturen met een wonder- bron. Het water van deze bron. welke j verscholen ligt in een welhaast ontoe gankelijke en door niemand gekende vallei schenkt de consument een eeuwi ge jeugd, gepaard gaande met een klas sieke schoonheid. Het. kostelijk object wordt beheerd door een volkje, dat er angstvallig voor waakt de eigenschap pen van de bron wereldkundig te ma ken. Slechts één man heeft de met een keurig sikje versierde leider die steeds omringd wordt door een schare zeer schone meiskes. in vertrouwen genomen: Tarzan. Als Tarzan echter een verongelukte pilote, die twintig jaar m de vallei van het voortreffelijke schoonheidsmiddel heeft geprofiteerd en wier getuigenis een man uit de gevangenis kan helpen. In de bewoonde wereld terugbrengt lekt j het geheim uit Boze zakenlieden, die aantrekkelijke wins*mogelijkheden zien rusten expedities uit en trachten Tarzan I tor de funotie van gids te dwingen. Dat l lukt niet erg best, maar het brengt voor i Gebrek aan arbeidskrachten heeft er toegeleid, dat er niet voldoende water leidingbuizen in Australië zelf konden worden gemaakt en in het afgelopen jaar moesten er daarom buizen worden geïmporteerd wat op een extra uitgave van een millioen pond kwam te staan. Kon men nu maar wrat beginnen met die buizen, maar de arbeiders ontbre ken om ze te leggen. Er werken bij de waterleidingmaatschappij van Nieuw Zuid Wales al 1600 emigranten. Er kun r.en er gemakkelijk nog 400 geplalatst worden waarvoor een unicum ook wconaccomodatie is gemaakt. De kosten hiervan bedroegen 83 000 pond. PROBLEMEN Tienduizenden huizen in de voorste den van Sydney waohten op een aan sluiting op de riolering. Zolang deze er met het tonnenstelsel, dat men in Ne emt het tonnenstelsel, dat. men in Ne derland op het platte land en m enkele k.'eine steden nog aantreft. Tienduizenden 'huisgezinnen hebben te kampen met het probleem waar zij het huisvuil moeten laten, omdat er niet genoeg arbeiders bij de ophaal dienst zijn om het weg te halen. De overheidsdiensten schreeuwen om werk lieden en kantoorbedienden. Bij de ge meentelijke diensten van de voorsteden bestaat een tekort aan kantoorbedien den van 10%, maar misscien zijn zij zelf daaraan sohuldig, want elk baantje waarbij men zijn handen in plaats van zijn hoofd moet gebruiken, betaalt be ter dan een plaats op een kantoorkruk. Het gekke, geval doet. zioh voor. dat ge meentelijke diensten hun arbeid moe ten uitbesteden aan particuliere onder nemers. die de noodzakelijke arbeids krachten voor de uitvoering van dit werk wegkopen bij de overheid tegen een veel hoger loon dan de overheid haar werknemers betaalt. Er zijn ettelijke conferenties geweest tussen de verschillende overheidsorga nen, teneinde een plan te 'beramen om nog veel meer emigranten uit Europa te laten komen, maarhet ge brek aan huizen vormt voor de uitvoe ring van zo'n plan een onoverkomen- lijk bezwaar. En zo draait Australië in een cirkel rond. DE BLACK-OUT" FABRIEK! Wie zich, in Nederland vertoevende, van Australië voorstelt, dat het een aards paradijs is en dit opvat in de materiele zin des woords, zal een maal hier zijnde bedrogen uikomen. Het paradijs beperkt zioh tot die natuur en het landschap. Elke dag weer onder vind ik echter en met mij duizenden Nederlandse emigranten de heerlijkheid van de natuur en van het klimaat, de prikkel van de zuivere lucht, en de glans van het strakke, sterke lioht. Wie zich verbeeldt., dat in het grote rijke Australië dat zich rijkelijk zelf van alles wat een mens behoeft, kan voor zien geen tekorten in die dagelijkse levensbehoeften bestaan, vergist zich. De tekorten aan arbeidskrachen ver hinderen een genoegzame productie en de prijspolitiek zij moge juist of on juist zijn heeft er toe geleid, dat duizenden boeren hun melkvee en pluimvee hebben verwisseld voor het schaap, dat met zijn wol een veel gro ter inkomen voor hen oplevert. Tienduizenden huisgezinnen in Syd ney moeten liet met minder dan 125 gram boter per week doen, of met helemaal niets. Tienduizenden gezin nen krijgen niet helft van de beno digde melk. Aardappelen zijn voor de mcesten een ongekende weelde. Elke week zijn er één of meer dagen, waarop gedurende enkele uren geen electriciteit kan worden gebruikt, soms wordt het gas gerantsoeneerd. De „black-outs" vormen de schrik van de huismoeders. Een black-out betekent, dat er geen licht mag wor den gebruikt of dat de electriciteits- toevoer eenvoudig wordt afgesneden. Dezer dagen zat ik in de tram naast een moeder met een meisje van ze ven jaar, en toen we langs de electri- citeitscentrale reden, zei het kind: „O, kijk mammie daar heb je de „black-out fabriek". STIJGENDE PRIJZEN De prijzen van de voornaamste le vensmiddelen stijgen met de week. Het is altijd maar een paar pennies, maar op het huishoudbudget werkt het vol doende uit om ze een paar keer om te draaien voor je ze uitgeeft. En moet ik nu zeggen, dat men vooral niet naar Australië moet emigreren? Integendeel. Ik blijf van mening, dat Australië het land der toekomst is en dat hier onge kende mogelijkheden liggen voor jonge, actieve Nederlanders die er niet tegen op zien honderden moeilijkheden te be strijden. Het verhaal, dat men hier na enige tijd verblijf in het nieuwe land, grond koopt en er een garage op bouwt om er tijdelijk in te wonen, om vervol gens een aanvang te maken met de bouw van een huis, is geen sprookje. Ik heb tientallen Nederlanders hier ontmoet, die dit hebben gedaan en ik heb in deze garages rondgekeken. Het zijn geen paleizen, het zijn geen „leuke huisjes" maar zij geven voldoende „comfort", indien men bereid is zich wat men noemt te „behelpen". Maar, dat er voetangels en klemmen liggen, spreekt van zelf! Daarover hoop ik in een volgende brief iets te vertel len. Een gewaarschuwd man geldt voor twee! Een goed ingelichte emigrant kan tientallen ponden in zijn zak houden. Hij zal land en volk leren kennen en er van gaan houden. (Nadruk, ook in gedeelten, verboden). de liefhebbers van dit genre films span nende en bloederige vechtpartijen met zich mee. De Tarzan-rol wordt, gespeeld door Lex Barker een nieuwe Tarzan. de tiende om precies te zijn terwijl Bren- da Joyce de rol van echtgenote van de heer der jungle vertolkt. Ook het spel van de twee apen is van een voortref felijk gehalte.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 8