CHIEF WHIP SM Volk in nood staat met rug tegen de muur" ZIEKENVERVOER M.S.G. reikt diploma's uit Tel. 2.2.4.4.4 Lieftinck in Tweede Kamer Defensie-vraagstuk alleen met Amerikaanse hulp mogelijk Tot nader overleg op onderdelen bereid I Gaat het ons ook aan? I DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID/ Met een enkel woord ZATERDAG 30 JUNI (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftink Had gisteren in de Tweede Kamer de hele vergadertijd nodig voor de verdediging van zijn belastingvoorstellen. Hij sprak niet debat terend doch zuiver overredend. Van zijn voorstellen liet hij niets vallen, doch hij verklaarde zich wel bereid tot nader overleg op minder belangrijke onder delen, waarbij de verhouding van indirecte tot directe lasten niet mag worden verstoord. Oude strijdvragen moeten niet in het debat worden betrokken, aldus de Minister. Thans is ons volk in nood. Toen de K.L.M. voor enige jaren door rampen werd getroffen, sprak Plesman tot de zijnen: „Wij staan met de rug tegen de muur. Laten wij eendrachtig samen vechten". En zij hebben het gerooid, aldus de minister. Moge dit thans van het Nederlandse volk eveneens getuigd kunnen worden. De minister zette de oorzaak en de omvang: onzer moeilijkheden uiteen. Ifet gaat om onze bijdrage in de samenwerking der vrije volken, om ons staats budget en onze betalingsbalans. Nederland is het zwaarst getroffen land van West-Europa. De monetaire spanning is verontrustend. Een nationaal dek kingsplan was nodig, bestaande in beperking van consumptie en investeringen en in belastingverhoging. Spr. drong aan op spoedige behandeling van het W.O. „Toezicht op het credietwezen". Tegenover de Vrees, of de genomen maatregelen wel voldoende zullen zijn, deed de minister een beroep om het hoofd koel te houden. De regering is pa raat om nieuwe maatregelen te treffen, ingeval die nodig zouden zijn, doch ge lukkig wijzen enkele tekenen op verbetering. Zo is in de afgelopen zes weken onze deviezenvoorraad niet verder geslonken. vroegde afschrijving eigenlijk geheel worden afgeschaft. De regering heeft echter naar een evenwicht gezocht in verband met de noodzaak van uitbrei ding der werkgelegenheid. Daarom is er wel investering toegestaan op het ge bied van de öedrijfsoutillage, als Fi nanciën en Economische Zaken het daarover eens zijn. Onze defensie-uitgaven worden naar verhouding in Europa alleen door En geland en Zwitserland overtroffen. Amerika en Canada gaan daar nog ver bovenuit. De heer Weiter heeft gelijk, dat de militaire Inspanning onze krach ten te boven gaat, in zover daardoor het binnenlandse economische en sociale front wordt verzwakt. Het is dan ook alleen in het ver trouwen op de hulp van de Ver. Sta ten. dat de regering het waagstuk durft ondernemen. Het is te hopen, dat het Amerikaanse congres spoedig een beslissing hierom trent neemt, want al te lange onzeker heid maakt het te voeren beleid voor onze regering wel zeer moeilijk. De be reidheid tot het brengen van offers werd thans in de Kamer getemperd door critiek. Spr. is echter bereid tot nader overleg op bepaalde onderdelen van het program. Verschuiving van de directe naar de indirecte lasten zou noohtans voor de regering uiterst moeilijk te aanvaarden zijn. De opbrengst der be lastingen hebben wij nodig. Wij moeten ernstig rekening houden met de nade lige repercussies, welke de internatio nale omstandigheden kunnen hebben op de opbrengst der belastingen. De bezuinigingen door de regering ge nomen. als neergelegd in het rapport van 19 April, belopen ongeveer 156 mil lioen. Dit is evenwel een voorlopig re sultaat en de regering gaat verder met de beperking der uitgaven. Komende tot de eigenlijke voorstellen zeide de minister dat na de afschaffing van de subsidies op het levensmiddelen pakket thans de belastingen aan de b°urt zijn. Dit is een eis van rechtvaar dige verdeling der lasten. Inzake de fiscale winstbepaling heeft de regering- in de M. v. A. al toegege ven. dat de mogelijkheid van nieuwe voorraadwaardering inderdaad moet open staan voor alle ondernemingen, die aan een bepaald objectief criterium voldoen. Er is dus geen sprake van wil lekeur, gelijk de beer v d- Heuvel be toogde. De contribuabele verliest geen enkei recht, hij kan de iuiste interpre tatie van de benaling altiid vernemen van de rechter. De in uitzicht gestelde richtlijn brengt meer eenheid in het ontreden der administratie en beoogt juist te voorkomen dat schijnwinsten worden belast, waardoor de liquiditeit der ondernemingen zou kunnen worden aangetast. De vervroegde afschrijving was be doeld als een verlaging van de belas tingdruk om de investeringen te verge makkelijken. Nu de gewijzigd3 omstan digheden verzwaring van de belasting- dmk eisen en beoerkin^ van de investe ringen, moest de faciliteit van ver- Door dc verlaging van de leeftijd grens bij de kinderaftrek worden die gezinnen, die tot dusver te veel wer den ontzien, op de juiste wjjze in de belasting betrokken. Ook verkrijgt men hierdoor aansluiting op de leef tijdsgrens in de kinderbyslagTegellng. De extra belasting van de vennoot schapsbelasting berusten hierop, dat deze Inkomstenbronnen het meest van de na-oorlogse situatie hebben geprofi teerd, nl. van de algemene prijsstijging, de toegenomen bedrijvigheid en de ver grote winstkansen. Daarentegen waren de inkomsten van lonen, salarissen, hu ren, pachten, pensioenen lijfrenten enz. bevroren of aan bepaalde maxima ge bonden. en die zijn lang niet in die mate vooruit gegaan als die uit be drijfswinst. Spr. waarschuwt ernstig tegen een verhoging van de grens van f. 8000. De kleinere inkomsten worden voldoende beschermd door het tarief, dat voor hen slechts 5% bedraagt en pas stijgt bij veel hogere inkomens. Zo nodig en hier kwam de eerste kleine concessie van de minister zou hij het tarief nog eens willen be zien in verband met de gezinsgrootte van hen die onder deze extra belasting op bedrijfswinst boven de f. 8000 vallen. Bij de vennootschapsbelasting is afge zien van een „overwinst"-belasting na raadpleging van deskundigen van aller- (Ingez. Med.-adv.) lei richting. Op het Zondagrijverbod wil spr. niet nader ingaan, na hetgeen mi nister Wemmers in de Eerste Kamer daarover heeft gezegd. Het economisch voordeel van zulk een verbod is veel geringer dan men meent. Overigens wordt bij de verhoging der motorrijtuigenbelasting het beroepsver voer veel minder getroffen dan het personenvervoer. Voor motorrijtuigen bedraagt de verhoging 40%, voor per sonenauto's 75% en voor vraohtauto's 36%. De motorrijtuigenbelasting was ach tergebleven bij het gestegen prijsniveau. Er wordt nog in belangrijke mate een inefficiënt gebruik van motorrijtuigen gemaakt. En ten slotte gaat de uit breiding van ons wagenpark te snel, waardoor onze deviezenvoorraad te sterk wordt aangesproken. Ten aanzien van de omzetbelasting onderscheidde de minister twee hoofd groepen: ten eerste de verhoging van het percentage bij de grossiers. Hier door komen wij een stap dichter bij de unificatie der Benelux. En ten tweede de invoering van het weeldetarief van 30%. Hierdoor verwijderen wij ons wat van de unificatie, doch ook België heeft zich ten deze vrijheid voorbehou den. Men most deze maatregel zieii in het licht van de noodzaak tot beper king van consumptie en invoer. Bepaalde bedrijven kunnen hierdoor in moeilijkheden komen. Doch met grote nauwkeurigheid zal de ontwikkeling der betreffende bedrijfstakken worden na gegaan. De Kamer kan er op vertrou wen, dat ernstige en onoverkomelijke ongelukken voorkomen zullen worden. Spr. vertrouwt, dat zij zullen streven naar compensatie op de buitenlandse markt. Kan dit niet, dan is de regs- ring bereid tot event, correctie-maatre gelen. De verzwaring der belasting op ver pakkingsmiddelen geldt voor de binnen landse markt en is vereist in verband met onze economische toestand. Het is beter, deze versobering met fiscale mid delen te bereiken, dan door meer di recte maatregelen. Dit geldt in het al gemeen voor de toepassing van de om zetbelasting. Meer directe maatregelen, als verboden zouden Internationale handelspolitieke repercussies kunnen opleveren. Ten aanzien van de vermogens- en successiebelasting begrijpt de minis ter, dat velen principieel bezwaren hebben tegen de aantasting van eigen dom en spaarzin. Onder^ normale omstandigheden kan men die belas tingen !aag houden, doch in bijzon dere omstandigheden als thans zal ook het vermogen een bijdrage moeten le veren in de extra-lasten, die aan het volk moeten worden opgelegd. Tussen de beide wereldoorlogen vormden vermogens- en successiebe lasting elk 5% van de totale belas tingopbrengst. Thans slechts 11*%. Vergeleken bij de maatregelen na de eerste wereldoorlog (nl. de verdedi gingsbelasting I, die sterk progressief was), zijn de thans voorgestelde ver hogingen slechts matig, nl. op ver mogens 15 milHoen en aan successie recht 12 millioen op een totaal van 245 milüoen aan belastingen en 275 millioen aan ophrfffing der levens middelensubsidies. De minister wacht met belangstelling de aangekondigde amendementen af. Tot dusverre heeft de critiek overheerst en de adhaesie met spr.'s voorstellen was maar schaars. Hij hoopt, dat zijn beantwoording de atmosfeer in zover heeft opgehelderd, dat hij wat méér adhaesie en wat min der critiek mag verwachten. De vergadering werd daarop verdaagd A.N.W.B. laakt enorme belastingdruk WAAROM GEEN GELIJKE CONCURRENTIEMOGELIJKHEID? Aan het jaarverslag 1950 van de A.N.W.B., dat vandaag te Den Haag in de jaarvergadering van deze bond werd uitgebracht, ontlenen wij: Schreven wij over 1949, dat de ont wikkeling van het wegverkeer geremd werd door exorbitante belastingdruk, een wegennet met talrijke hiaten en een subordinatie aan de spoorwegen, dit beeld is in 1950 nog somberder geworden door de invoering van de verhoogde bcnzinebelasting. Het 'weg verkeer brengt thans jaarlijks 200 millioen gulden aan speciale belastin gen op, een bedrag dat in geen en kele aanvaardbare verhouding staat tot de bedragen, welke dc overheid ten koste legt aan de weg, welke laat ste nog geen kwart van deze 200 mil lioen bc-:agen. Waarom moet de exploitant van een autobus of vrachtauto naast de kosten van zijn weg per jaar nog enige dui zenden guldens aan speciale belastingen opbrengen, terwijl het concurrerend vervoermiddel, de spoorweg, nauwelijks zijn eigen kosten opbrengt en aan geen speciale belastingen is onderworpen? Van de regering mag toch wel eens een duidelijk antwoord verlangd worden op de vraag, of zij deze willekeurige ach- terstelliing van een grote groep Neder landers thans spoedig ongedaan "zal maken en gelijke concurrcntle-moge- lijkheden zal scheppen. Opgemerkt wordt voorts o.a. dat de wegbebakening het uiterste van de A.N.W.B. ter beschikking staande mid delen vergt. Om deze reden worden dan ook reeds enige tijd, in nauwe samenwerking met de technische advi seurs van de bond, uitgebreide oriën taties verricht, of een verdere beper king van de uitgaven mogelijk is. De belangstelling voor de Wegen wacht van de A.N.W.B. is onvermin derd groot. De Wegenwacht telde in 1950 104 manschappen en het motoren park bestond uit 113 motoren. In totaal werd in 1950 in 71.353 gevallen hulp verleend. In samenwerking tussen de A.N.W.B., de A.N.V.V, en Bedrijfshoreca is een hotelreglement ontworpen, dat de juri dische basis schept voor de oplossing van geschillen tussen de hotelonderne mers en hun gasten. Walt Disney in ons land „ALICE IN WONDERLAND" EN „TREASURE ISLAND" ZIJN KLAAR. Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse en de geestelijke vader van de gekleurde tekenfilms „Sneeuwwitje", „Bambi", „Pinocchio", „Dombo" en „As sepoester" is gisteren uit Engeland met zijn vrouw en twee dochters voor een korte vacantie in ons land aangekomen. Hij vertelde in Engejand zo juist zijn eerste speelfilm gemaakt te hebben: ..Treasure Island". Op het ogenblik lo pen in de Denham studio's bij Londen de laatste opnamen voor zijn tweede in Engeland te vervaardigen speelfilm af: „Robin Hood" Zijn laatste en grootste getekende hoofdfilm „Alice in Wonder land" is ook klaar en zal in December s. in ons land worden vertoond. Disney is nu 49. Zijn beide dochters, Diana en Sharon resp. 17 en 19 jaar. Dinsdag gaat de familie Disney naar Denemarken, daarna per vliegtuig naar Parijs, waar vader Disney zijn vrouw en kinderen voorlopig achterlaat om zelf terug te keren naar Londen, naar zijn werk. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllillllllllllllllllllis I Woord van Bezinning Verschillende dag- en weekbla den hebben er dezer dagen bij stilgestaan, dat aan het andere einde van de wereld, in Korea, sinds een jaar een meting van krachten aan de gang is, die voor het leven van ons allen reeds van beslissende betekenis is geweest. De tijd is voorbij, waarin we meenden, dat de gebeurtenissen, die op duizenden mijlen afstand van ons plaats vonden, ons niet aangingen. De wereld is klein ge worden. Eén jaar Korea heeft ons leven over de gehele linie reeds ingrij pend beïnvloed. De economische sector van het leven werd scheef getrokken door een zekere oorlogspsychose waar door allen op grotere of kleinere schaal hals over kop aan het hamsteren sloegen. De herinne ring aan de materiële ontbering uit de vorige oorlog lag toen nog vers in het geheugen. Amerika re ageerde met een campagne van grootscheepse voorraadvorming voor civiele en voor militaire doeleinden. Wat zich in de econo mische sector afspeelde had zijn gevolgen voor de sociale verhou dingen: nieuwe loonrondes kon den niet uitblijven, onze levens standaard diende te zakken, aller lei na-oorlogse problemen, die nog om een oplossing schreeuwden, kwamen in het gedrang. Intussen waren de diplomaten en generaals reeds lang actief ge worden. De internationale militai re samenwerking der Westerse landen, die vóór Korea stroef ver liep, vond vastere vormen. Het Atlantisch pact begon te functionneren. Grote militaire transporten von den hun weg over de Atlantische Oceaan naar Europa. De bewape ningswedloop kwam weer op volle gang. Nederland kon zich hieraan niet onttrekken: de tijd van de hooggeroemde neutraliteit behoort tot het verleden. Maar waar zoveel levensgebie den met de lichtgevoeligheid van een instrument hebben gerea geerd, komt vanzelf de vraag naar voren: Wat deed de kerk in het afgelopen jaar? Reageerde zy ook op dit alles, of ging het aan haar voorbij? Gaan haar ogen wellicht pas voor alle problemen, die hier rij zen open, als het te laat is? Of had de kerk in Nederland het in de afgelopen periode zo druk met allerlei vraagstukken van interne aard, zoals de invoering van de nieuwe kerkorde, dat zij aan de vragen van het wereldgebeuren niet toekwam? Of is het misschien zo, dat de vragen van oorlog en vrede, van bewapening of anti- militarlsme zo bovenmenselijk groot zijn, dat zij zich aan geen antwoord durft te wagen? Straks, in de volgende maand, zal de Synode der Ned. Herv. Kerk zioh op de vragen, die hier liggen, beraden, naar aanleiding van een adres, dat „Kerk en Vrede" in de zomer van vorig jaar tot haar richtte. In verschillende artikelen gaven velen reeds uiting aan de onrust, die hen op dit punt be klemde. Maar één ding zullen we heel goed moeten weten: het mag niet alleen de zaak van een Synode of van „Kerk en Vrede" of van een aantal „Idealisten" zijn, om zich hiermee bezig te houden. Dit is een zaak van ons allen,, waaraan wij ons niet mogen onttrekken. Ons aller leven staat er mee op het spel. De menselijke vrijheid en barmhartigheid is er bij Ln het ge ding. We bedrijven een ongeoor loofde struisvogel-politiek, wan neer wij menen, dat wij by deze, inderdaadbijna bovenmenselijke problemen, verstek kunnen laten gaan. Ik zat dezer dagen juist wat te snuffelen in een studie, waarin het probleem van de zg. massa- jeugd en massa-mensen aan de orde wordt gesteld. Typerend voor deze groepen is, dat zij meer zich l&ten leven, dan zelf leven. Even eens, dat zij zich als kleine kinde ren neerleggen bij de bevrediging •va.n de behoeften van het ogen blik. En nu vraag lk me af: Zyn we t.a.v. de vragen, dde de bewa pening en haar gevolgen ons stelt, niet bezig allemaal met elkaar massa-mensen te worden? Laten we ons hier leven of le ven we nog persoonlijk? Of zijn we misschien te moe geworden om ons op dit terrein nog werkelijk in te spannen? Of zyn we tevreden met de bevrediging van onze meest voor de hand liggende le vensbehoeften, zonder dat we ver der in de toekomst zien? Het wordt wel hoog tijd, dat we ophouden ons hoofd in het zand te steken. Daarmee bedriegen we onszelf en anderen. Als de Synode der Ned. Herv. Kerk zich straks in Juli op de vragen van de her bewapening gaat bezinnen, moet zy weten, dat niet alleen velen haar discussie met spanning vol gen, maar ook met haar mee wor stelen om ten minste enige klaar heid te krygen in dit bovenmen- seiyke probleem. In het begin van dat jaar heeft het uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken te Bièvres bij Parijs zich uitgesproken over de huidige crisis. Het verlossende woord heeft ook zy niet kunnen spreken. Wie zou dat kunnen ver wachten? Maar „een woord van bezinning" mag het voor ons al len toch wel zijn, wanneer hier gezegd wordt: „een van de ernsti ge dilemmas, waarin de naties zijn komen te verkeren is: het ge vaar. dat de herbewapening het maatsohappelyke herstel onder- mynt. Anders verergeren de rege ringen de ziekte, die zy juist trachten te genezen. Ware Vrede en sociale gerechtigheid zy het voortdurend doel, dat ons voor ogen staat". P. KLOEK HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllIKH (Ingez. Med.-adv.) AGENDA ZATERDAG: StadsgehoorzaalAccordeonfestival 8 uur nam. A 1 p li e n a. d. R ij n: Avifauna. Harmo nie-kapel. 8 uur. ZONDAG: Stadsgehoorzaal: Accordeonfestival 1 uur nam. MAANDAG: Stadsgehoorzaal: Accordeonfestival 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trinnon „Crisis" (18 Jaar). Zondag 2.15 4 30, 7.00 en 0.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9 15 uur. Rev „Robin Hood Junior" (14 Jaar). Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 15 en 9.15 uur. Casino ..Noblesse Oblige" (18 Jaar). Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo ..Tarzans Wonderbron" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30, 7 en 9 15 uur. Luxor ..Pinky" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag. 2 uur. tot Maandagmorgen. 8 uur. waargenomen door de dokteren Van Alphen, De Jager. Van Leeuwen .Postel en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Hugenholtz. tel. 20390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juni 13 uur tot Zaterdag 7 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhclmlnapark 8, Tel. 26274. VERHOGING LOONGRENS SOCIALE VERZEKERING Bij K.B. is bepaald, dat de wetten, welke zijn vastgesteld in verband met de verhoging van de loongrens vcor de sociale verzekering in werking zullen treden met ingang van 2 Juli 1951. BINNENLAND Luitenant-kolonel T. Stoltz, die ko lonel J. Termaten is opgevolgd als inspec teur der Nationale Reserve ls bevorderd tot kolonel. De Amerikaanse Hoge Commissie in Oostenrijk heeft verklaard, dat er geen overeenstemming ls bereikt over een over eenkomst tussen Oostenrijk en Nederland inzake afschaffing van visa voor Neder landers en Oostenrijkers, die een bezoek aan clitaars land brengen. Van 2 tot 7 Juli a.s. wordt ln Den Haag een conferentie gehouden van octrooideskundigen uit alle landen, die bij de Raad van Europa zyn aangesloten. 260 adelborsten van de Amerikaanse kustwacht zullen 2 Juli a.s ln Amsterdam aankomen voor een bezoek aan deze stad ln verband met hun Jaariykse zomer- oei'entocht. De adelborsten komen met twee kustwachtkotters, nl, de bark ..Eagle", een driemaster die de Oceaan overgezeild ls en het stoomschip „Camp bell". - Op 7 Juli zal te Schiedam ln „Musls Sacrum" de 117de algemene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst worden gehouden. Deze maatschappij telde in het jaar 19501951 44 afdelingen. Met een plechtige raadszitting in het gemeentehuis van Someren zijn gisteren de feesteiykheden ter herdenking van het feit. dat Someren 650 Jaar geleden van Hertog Jan II van Brabant stadsrechten verkreeg, geopend. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Minister van Handel van Elhioplë de heer YUma Deressa op 1 Juli a.s. voor een kort bezoek ln ons land aan komen. Gistermorgen heeft de burgemeester van Amsterdam aan de bekende pianiste Henrlëtte Bosnians de onderscheiding uit gereikt van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 524 leerlingen bezochten de school Gisteravond is in de foyer van de Stadsgehoorzaal de 166c jaariykse algemene vergadering gehouden van het Koninklyk Genootschap Mathe sis Scientiarum Gcnetrix. ln zyn re de stelde dc voorzitter Ir M. G. de Jong. vast. dat het aantal leerlingen van dc school weer toegenomen ls, vergeleken by vorig jaar. Ook de af nemers van de school tonen nog steeds belangstelling. Zij, die de cur sussen hebben gevolgd, worden gaar ne door vele bedryven aangenomen. i Prof. dr O. baron van Boetzelaer, adviseur ln algemene dienst bij het Departement van Buitenlandse Zaken en Ijhr rnr R. C. C. de Savornln Lohman. van de directie internationale organisaties van dat departement zullen dezer dagen naar Genese gaan om als vertegenwoordigers van ons land op te treden op de diploma tieke conferentie betreffende de status van vluchtelingen en staatloze personen, welke daar zal worden gehouden van 2 tot 20 jul1, buitenland Saul Chabot uit New York, die schul dig ls bevonden aan een poging tot smok kelarij van 200.000 dollar aan goud naar Europa, ls tct vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft de executie van een 25-Jarlge neger, Paul Washington, opgeschort, een uur en twintig minuten, voordat hij zou worden terecht gesteld. j Washlngtons advocaat zcl. dat zyn cliënt niet voldoende vertegenwoordigd was tijdens het proces en dat men hem bekentenissen had afgedwongen. De vulkaan Lamington in het Austra lische deel van Nleuw-Gulnea ls weer ln werking. Tot dusver ls de uitbarsting van lichte aard. Tengevolge van het neerstorten van een patrouille-bommenwerper In Florida zijn zeven leden van de Amerikaanse marine om het leven gekomen. Twee leden werden gered. Bij een overstroming ln het gebied van Kagoshima op het Japanse eiland Kloessjloe zyn dertien personen verdron ken. Dertien bruggen werden vernield. In een proces tegen ambtenaren van de Bulgaarse voedselvoorziening die er van beschuldigd waren van 1948 tot 1950 honderdvijftig ton graan te hebben ver duisterd. werden vijf beklaagden ter dood veroordeeld en andere tot gevangenis straffen van twee tot twintig Jaar. De Britse ambassadeur te Moskou, sir David Kelly, heeft gisteren een bezoek ge- bracht aan de plaatsvervangende minis- ter van buitenlandse zaken der Sovjet- j Unie Gromyko. Mllton Katz, de reizende ambassadeur van het plan Marshall, die hoofd ls van de E.C.A. ln Parijs en het contact onder houdt tussen de ECA missles ln Europa en Washington, zal op 15 Augustus als zodanig aftreden. Zijn opvolger ls nog niet benoemd Katz zal gaan optreden als associate- director van de Fora Foundation, waarvan Paul Hofmann president is. Twee wegen tussen Oostenryk en Joego-Slavlë, die sedert 1945 gesloten zyn geweest, zullen per 1 Juli voor Internatio naal verkeer worden opengesteld, aldus ls van ambtelijke zyde te Wenen medege deeld. Het zijn de weg over de Wurzenpas bij Villach en die over de Sesbergpas bij Elsenkappel. Het congres van de Internationale arbeidsorganisatie te Genéve heeft een internationale conventie goedgekeurd, vol gens welke aan mannen en vrouwen voor hetzelfde werk gelyke lonen worden ge garandeerd, Het voorstel werd aangenomen roet 105 stemmen voor, 33 tegen en 40 onthoudingen. De Brusselse politie heeft ln de _raystraat in Brussel een werkpl valse munters ontdekt. Onder het ln be- - p°: Graystraat ln Brussel een werkplaats van valse munters ontdekt. Onder het ln be slag genomen materiaal bevindt zich een pers. waarop stempels voor het munten van biljetten van 100 francs gemonteerd waren Verder werden ook muntstempels voor Britse. Franse en Zwitserse bankbil jetten gevonden. Twee personen, die zich ln do werk plaats gevonden, zyn aangehouden. Ook een vriendin ls aangehouden. Verschillende honderden valse biljetten zijn ln omloop gebracht. De ECA heeft haar credleten voor de projecten van bepaalde firma's in het Ruhrgebied. die beschuldigd worden van illegale handel met Oost-Europa, opge schort. De volgende week zullen de West- Duitse regering en de ECA besprekingen voeren met het doel de kwestie te regelen. Tsjecho Slowakije zal de Noor en de Amerikaan, die op 8 Juni met hun straal jager ln Tsjecho-Slowakije daalden, vrij geven en naar de Amerikaanse zone brengen. Vandaar ook de verwachting, dat de dagcursus, die men aan Mathesis zal gaan beginnen, de nodige belangstel ling zal hebben. Deze cursus zal op 1 September be ginnen. Ir De Jong herdacht in zyn rede het onlangs overleden lid van het bestuur, de heer B. Buurman, en de oud-leraar, de heer H. A. Blom. Hy kon voorts vaststellen, dat het jaar 1950/51 rustig is voorbygegaan. In het lerarencorps waren weinig veranderingen. Een bij zonder levendig contact is ontstaan met het proefstation van het Konink- ïyke Shell-laboratorium te Delft. Een viertal ingenieurs daarvan heeft de school bezocht. Zy bewonderden hetgeen zij daar za gen, en vooal de geest, waarin gewerkt wordt. Aan het eind van de cursus waren er 169 leerlingen L.N.O. en 355 leerlingen U.L.N.O. Totaal dus 524 leerlingen. In alle afdelingen werken de leerlin gen met grote ijver en ambitie. Het is voor hen een hele onderneming om zioh na volbrachte dagtaak, nog aan een studie te wyden, die zoveel energie eist. Ir De Jong complimenteerde di recteur en leraren met hun succes. Met de vereniging van leerlingen van de sohool, de V.V.M., bestaat steeds een prettig contact. Voor de leerlingen is het ook van groot belang, dat zy el kaar in het verenigingsleven leren kennen. Ten slotte bood de voorzitter zyn gelukwensen aan de geslaagden aan. Zy hebben, om hun diploma te ver werven, vele jaren hun vry'e uren op geofferd. Toch ried ir De Jong de jon gelui aan, hun ontwikkeling voort te zetten. DE KROON OP HUN STUDIE Vervolgens werd aan onderstaande leerlingen een diploma uitgereikt: Eindexamen 5c klas Werktuigbouw kunde: J, Baaren, Den Haag; Johs Ba- velaar; Johs v. d. Berg; T. v. d. Berg, Valkenburg; W. D. M. v. Berge Hene gouwen; P. H. de Blocq v. Scheltinga, Den Haag; P. Boonman; K. v. d. Bos, Alphen; A. J. M. v. d. Broek; Johs Buurman, Lisse; O. Faber, Draohten; J. J. v. Giezen, J. W. de Graaf; J. A. Heres, Zwolle; N. v. d. Hoed; P Hoek, Katwijk; J. W. Janse, 's-Gravenzande; A. H. Jansen, Alphen; J. C. ae Jong, Schagen; E. H. Joosten, Haarlem «met lof); F. M. v. Kesteren; J. A v. d. Klauw; H. G R. Klinkhamer; P. J. Koole; B. Kret; A. Kruithof, Woerden. L. Lagendijk; C. P. v. Langen, Heyt- hulzen; Ch. Langeveld, Scheveningen; C J. v. Leeuwen. Koudekerk; F. v. d. Mark; G. Meny-n; J. P. de Mey (met lof); J. Sj. Moolhuizen, Stadskanaal; J. H. Neuteboom; D. Noort; N. Noort, Voorschoten; C. Otte; T. Oversluizen, Rotterdam; Th. W. Pet, Zoeterwoude; J. v. d. Plas, Katwyk; A. v. Poelgeest, Leiderdorp; B. G. Reiber, Haarlem; D. J. Reusing Hilversum; W. J. v. Riet; J. S. Sannen, Voorburg; W. H. Schou ten; L. G. Simons; H. Sira; L. de Sna- yer, Vlaardingen; A. W. Somerwil, Wageningen; J. F. Spiering, Katwyk; P. B. Sweens, Den Haag; N. Tegelaar; A. M. Tromop, Holten; L. Vlastra, De venter; J. W. Vos, Voorburg; H. P. Vossen, Roggel; Jacs v. 't Zelfde; Johs Ziegelaar, Waddinxveen, Eindexamen 5e klas Bouwkunde: E. P. Arts; J. F v. Berkel, Roelof- arendsveen (met lof); H. A. Bouw meester, Noordwykerhovrt; B. v. Delft, Katwyk/Ryn; w. Gillebaard, Katwijk/ Zee; W. Harland; H. N. v. Leeuwen, Katwijk/Zee; J. P. v. d. Ruit; A. C. de Visser, Lisse; W. Willemsen; B. M. de Wit, Wassenaar; C. v. Egmond, Rijns- burg. Eindexamen Vervolgcursus Electro- techniek: (Ingez. Med.-adv.) Ingevolge een met de Leidsc Zieken fondsen aangegane overeenkomst, ver voeren wij vanaf 1 JULI a.s. de zittende patiënten per taxi tegen de daarvoor vastgestelde tarieven. BEL DUS OP: J. J. Aarssen, Den Haag; A. Algra, Dantumeradeel; A. P. Baljet, Haarlem; J. A. Dieleman, Hontenisse by Hulst; L. N. Driehuis, Oostvoorne (met lof); A. Kiel; G. Klinkenberg; Ch. U Koop- mains, Heerenveen; J. A. v. d List, Dedft; W. Moerer; L. P. Moret, Wate ringen; A. F. Neuteboom; J. de Vink. Eindexamen Vervolgcursus Werktuig bouwkunde: A. I. Boer.sma; P. Lagrand; H. v. Ma nen; J. A. Vens; G. v. Woudenberg, Oegstgeest. Eindexamen Vervolgcursus Bouwkunde: J. H. v. Dyk; L. Guyt, Katwyk; A. M. Juffermans; P. Th, Mizée; C. P. Schouten; N. Verdoes, Leiderdorp; J. de Visser, Lisse; I. v. d, Wijngaard. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Aan het einde van de avond richtte de directeur, de heer A. v. d Hoogt, zich in enkele hartelyke woorden van gelukwens tot de gediplomeerden. We derkerig werden de directeur en lera ren door enkele leerlingen bedankt voor het genoten onderwys. Als opvolger van wylen de heer B. Buurman werd architect D. L. Land man gekozen tot lid van het bestuur.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2