Fweede Kamer heeft veel critiek op belasting-voorstellen VAN HOUTEN Opvallende verscheidenheid van meningen R'n VORSTELIJKE DRONK ORANJEBOOM BIER! Mei een enkel woord VRIJDAG 29 JUNI r Maar het geld zal er toch wel komen. (fVan 0112e parlementaire redacteur) Na de heren v. d. Heuvel (A.R.) en Hofstra (Arb.), hebben gisteren in de Tweede Kamer de financiële specialisten van de overige fracties het woord ge voerd over de belastingvoorstellen van minister Lieftinck. De algemene indruk van deze debatten is de verscheidenheid van meningen. De partijen, waarvan leden zitting hebben in het kabinet, hebben geen gemeen schappelijk standpunt kunnen vinden, ja, zy' staan vaak diametraal tegenover elkaar. Ook de grootste twee steunpilaren der regering, Kath. en Arb,, huldigen zeer uiteenlopende meningen. De heer Lucas (Kath.) zeide het, nogal gesuikerd, aldus: „De Kamer is het wel eens over het doel, doch niet over de middelen" Wy menen, dat het doel van partijen óók nogal verscheidenheid toont! De heer Lucas betreurde de wijze, waarop de heer Hofstra de bevolkings groepen tegenover elkaar had gesteld. Ook werkgevers en bezitters hebben hun offer gebracht en het is volstrekt onjuist te beweren, dat zij door de nood der tijden onberoerd zijn gelaten. Natuurlijk dienen de offers naar draagkraoht te worden opgelegd, doch men zie niet naar de problemen afzon derlijk, maar houde het geheel in het oog. Het is juist, dat het tekort op onze betalingsbalans van allesoverheersende betekenis is. Spr. waarschuwde tegen inflatoire tendenzen en vroeg, de duur der belas tingverhogingen tot drie inplaats van vijf jaar te bepeken. Met belastingen alléén komen wij er niet, aldus de heer Lucas. Bezuiniging ds dringend nodig, spr. was voorstander van een commissie, die terzake aan de Kamer verslag moest uitbrengen. Bijna alle sprekers wensten meer licht op de budgetaire en financiële toestand. Zij wezen op de veelal on. juiste ramingen door de Minister van Financiën. Bij deze onzekerheid, aldus de heer Wel ter (Nat. Kath.) is de Kamer ze delijk niet verantwoord de verzwaring der toch al ondragelijke lasten te aan vaarden. Het staat niet vast, aldus spr., dat wij vier jaar lang 1500 millioen aan defensie moeten besteden. Spr. wil af wachten hoe de defensielasten over de verschillende N.A.T.O.-landen zullen worden verdeeld. Hiervan weten wy niets. Wij zijn bereid, tot de grenzen van ons kunnen te gaan. De bondgenoten moeten dan verder helpen, speciaal de Angel-Saksische landen, die verant woordelijk zijn voor de positie, waarin wij verkeren. Trouwens, ook de party van de heer Hofstra is daaraan schuld, zo zeide de heer Weiter. Zij zesgen tot haar leden: tenville van ons ideaal hebben wij Indiè prijsgegeven, nu moe ten wij ook de consequenties daarvan aanvaarden. Misschien dat wij dan, door harder werken en soberheid, over een generatie er weer bovenop zyn. WÜ woonden vroeger in een ruime villa, misschien dat wij dan een be scheiden herenhuisje kunnen bewo nen. (De heer Hofstra: „Maar dan ook allemaal in dat herenhuisje'', een stem: „een benedenhuisje!". Thans, aldus de heer Weiter, hebben wy niets dan belastingen, beperkingen, verboden, dwang. Een gedwongen le ning, gelijk de heer Hofstra voorstel de, zou ons hele crediteur-wezen ver nietigen en ons aanzien in het bui tenland ondermynen. De heren v. d. Wetering (CH), Rit meester (VVD) en v. Dis (St. Ger.), die veel van de critiek des heren v. d. Heuvel (AR) onderschreven, lieten van het complex voorstellen maar weinig Als wü het slaohtveld overzien, wa ren eigenlük alleen de heren Hofstra (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) het eens met de verhoging van de inkom stenbelasting op bedrijfswinsten. Alle overige vonden haar onbillijk. De heer Lucas (Kath.) zou de grens van f. 8000 op f. 12.000 gesteld willen zaen. En natuurlük had hy bezwaar tegen de verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek. Eenzelfde verhouding der meningen bestond ten aanzien van de vermo gensbelasting en het successierecht, be halve dan dat ten aanzien van dit laatste zelfs de heer Hoogcarspel heer Hofstra afviel. De grote meerderheid der Kamer was van mening, dat de spaarzin door dc voorstellen wordt verstikt. de De verdediging van West-Europa NOG LANGE TIJD VAN SPANNING Gis toren heeft de stafchef van gene raal Eisenhower, generaal Alfred Gru- enther, in Parijs verklaard, dat ..wij nog niet in staat zijn West-Europa ts verdedigen. De krachtige pogingen, die gedaan worden, dienen te worden voortgezet om de benodigde graad van beveiliging tegen een aanval te ver- Generaal Gruenther, die sprak op de Amerikaanse club te Parijs, zei. dat goede vorderingen zijn gemaakt en dat als de vorderingen in het huidige tempo worden voortgezet, „een aanvaller na nog een jaar zal moeten uitkyken, alvorens een aanval te beginnen". „Wy staan voor een periode van spanning, die nog wel enige tyd zal duren. Men moet erg optimistisch zijn om binnen tien jaar een einde van deze spanning te verwachten". In het afgelopen jaar zijn zeer be paalde vorderingen gemaakt, aldus Gruenther. Volgens hem had Eisenho wer de bedoeling, van de Noordelijke en de Zuidelijke flank van deze ver dediging in de eerste plaa ts marine- en luchtvaartcommando's te maken. „Op het ogenblik zijn de grondstrijd krachten in deze gebieden niet sterk genoeg voor een krachtige verdediging en Eisenhowers strategische opvatting is door gebruik te maken van marine en luchtmacht op de flanken een be slissing in het gebied van midden- Europa te forceren. Na nog een jaar zal het nu nog grote verschil tussen de krachten van Oost en West belangrijk zijn verkleind, doch dat betekent niet, dat dan een einde aan de inspanning Zc vallen geheel buiten de defensie sfeer, aldus de heer v. d. Wetering (CH): er is nooit over deze twee be lastingen gesproken in verband met de defensie-uitgaven. Bovendien is er al een jaar een nieuw wetsontwerp op het successierecht aanhangig. Het huidige incidentele voorstel is kapitaal-vernietigend. En de heer Lucas (Kath.) zeide, dat zün fractie belastingen, die de eigendom aantas ten, principieel afwüst. Inzake het autorijden op Zondag waren Arb., AR, CH en St. Ger. het eens. Doch dit is geen regeringsvoor stel, en men zou slechts hierover een motie kunnen indienen, tenzü men er een initiatiefvoorstel van zou wal len maken. De verhoging van de motorrü tuigen - bela6ting kwam er al even slecht van af als die van de vermogensbelasting. De heer v. d. Wetering (CH) die dit voorstel grondig behandelde, wenste een afzonderiyk tarief voor de brom fietsen van f. 5 per jaar (-voor vehikels tot een gewicht van 39-30 kg.) De venootschapsbelasting kwam er naar verhouding nog het beste af, al klonken ook hier bezwaren, en inzake de omzetbelasting bleef het eveneens bij detail-critiek. De communisten kondigden aan, te gen het hele complex te zuilen stem men, wijl zij tegen de defensie-uitga ven zijn. Overigens werden, behalve de reeds ingediende, tal van amendementen aangekondigd, waaronder zeer ingrij pende. Wat er uiteindelijk uit deze warre ling van meningen te voorschijn zal komen, mag Joost (Lieftinck) weten! Aan de verhogingen van de vermo gensbelasting en successierecht en de inkomstenbelasting op bedrijfswinst boven f, 8000.- zal in ieder geval zwaar worden getornd. Maar het geld, dat nodig is, zal er wel komen. Te 11 uur 20 kreeg de heer Lieftinck nog het woord. Hy dankte de Kamer voor de spoed, waarmee zü de voor stellen in behandeling had genomen en vroeg, zijn rede heden te mogen hou den. Aldus werd besloten. Bij de aanvang van de middagverga dering besloot de Kamer bü acclamatie Prins Bernhard heden een telegram van gelukwens te zenden. (Ingez. IVled.-adv.) BESPREKING PEARSON—STIKKER. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft gis teren een bezoek gebracht aan zijn Britse ambtgenoot Morrison. Dinsdag zal hij naar Den Haag vliegen voor een bezoek aan minister Stikker. Naar men meent te weten, zullen hoofdzakelijk vraagstukken betreffende de Noord-At lantische organisatie besproken worden. NIEUW BEWIJS. DAT MET COMMUNISTEN MOEILIJK IS TE PRATEN! De Prawda. het orgaan van de commu nistische partij in de Sovjet-Unie, heeft op de onlangs door Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken, geda ne suggestie om een interview met hem. te publiceren, geantwoord dat het op deze suggestie wel wil ingaan, doch dat dit een ..vermindering van de verkoop de inkomsten" zal betekenen. De Russische lezers hadden namelijk geen belangstelling voor „kopy die onspor tieve uitlatingen bevat in plaats van een waarheidsgetrouwe en serieuze analyse van de internationale toestand". De Prawda was echter bereid ruimte af te staan voor een verklaring van Morri son. Het offer van het nadeel in de ver koop wilde het blad daarvoor wel bren gen. DE SUIKERPOT RAAKTE LEEG Uit een grote suikerpot van een sui- kerwerkenfabriek in Den Haag is ruim 10 ton suiker verdwenen. De directie kwam tot het inzicht, dat de daders ge enzoete jongens waren! Een onder zoek werd ingesteld en een chauffeur aangehouden, die een paar dozijn sui ker te veel op zijn auto had. Een maga zijnmeester liet zich suikerwerken zon der betaling thuisbezorgen. De portier bleek voor enkele personeelsleden wel erg tolerant by de controle te zijn. Hij kreeg ook snoepgoed thuisbezorgd. Een suikerwerker van de fabriek copieerde het bedrijf op zijn zolder en maakte niet ten profijte van zijn baas suiker werk thuis. De politie is in deze zaak gemengd. TRAGISCHE DOOD. Vorige week werd in een pand aan de Zuiderstraat te Delft een bejaard echt paar bedwelmd door gas aangetroffen. Met behulp van een zuurstofapparaat kon-den de levensgeesten worden opge wekt, doch de beide oudjes moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Dinsdag j.l. overleed echter de vrouw. De toestand van de man was toen be vredigend. Gistermorgen mocht hij het bed even verlaten om 'n laatste blik te slaan op zijn vrouw, die vandaag wordt begraven. De man was nog maar kort op de ziekenzaal terug, toen ook hy overleed. Slachtoffer van speelduivel f. 14.000 VAN DE ZAAK VERGOKT. Bij het Nederlandse kantoor van de „United States Lines Operations In- corp." te Rotterdam verdween in de periode van October 1950 tot en met Maart 1951 een bedrag van f. 14.082. dat bestemd was voor het uitbetalen van lonen, belasting en sociale lasten. Verdacht van verduistering van dit geld stond gistermiddag voor de Rot terdamse rechtbank terecht een 37- jarige boekhouder uit Rotterdam, die het ontstane tekort o.m. zou hebben aangevuld met f. 9000,die hij uil een geldkistje van dit bedrijf zou hebben gehaald. Verdaohte vertelde f. 6.000.per jaar als salaris te hebben genoten. Met spe len had hij geld verloren en nadat hij zijn eigen geld had verspeeld, was hij aan het geld van de zaak begonnen. Hij gaf toe. dat op die manier het totale tekort ongeveer f. 14,000.zou hebben bedragen. De Officier van Justitie, dr M. S. van Oosten, merkte op, dat verdachte het slachtoffer van de speelduivel is gewor den en dat hij voornamelijk de speet holen in Den Haag bezocht De Officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van V/z jaar met aftrek Mr K. W. Zieleman. verdachte's raads man, die deze zaak diep tragisch noem de wees er op. dat zyn cliënt gunstig door zijn werkgever was beoordeeld. Pleiter meende dat de man van een geesteliike dwang moest worden gene zen; hü drong aan op een voorwaarde lijke veroordeling Uitspraak over 14 da gen. Oefening „Kreeft" voortijdig afgelast VREES VOOR SCHADE AAN KOOLZAAD. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede: „Het laatste gedeelte van de oefening „Kreeft" is afgelast, omdat bij de landbouwautoriteiten grote beducht heid rees, dat het koolzaad in de Sloe- polder ernstige schade zou oplopen door het daar doorheen trekken van de oefe nende troepen. Door een verzuim was bij de opzet van de oefening rnet deze factor geen rekening gehouden en is eerst op het allerlaatste moment de noodzaak gebleken de oefening voor tijdig te doen beëindigen". ZWEEDSE GEZANT LICHT GEWOND. Op de nieuwe verkeersweg te Nun- speet is gisteren een auto, bestuurd door de Zweedse gezant in ons land, de heer J. Lagerberg, in botsing geko men met een personenauto bestuurd door een boekhandelaar uit Gantelwijk (bij Gorinchem). De Zweedse gezant werd licht gewond. De boekhandelaar verkeert in een shocktoestand, maar kon toch naar huis worden vervoerd. Zijn toestand is niet verontrustend. Beide auto s werden beschadigd. VRAAGGESPREK OVER INVULLEN AANGIFTEBILJET. Zoals bekend, zullen de aangiftebil jetten voor de Inkomstenbelasting over 1950 vóór 15 Juli a.s. ingevuld naar de Inspecteurs der belastingen -moeten worden teruggevonden. I11 verband hier mede zal in de Regeringsuitzending „Verklaring en Toelichting" van he denavond te 19.15 uur over Hilversum I een radio-vraaggesprek over het invul den van het aangiftebiljet worden uit gezonden. SCOOTERS VOOR DE WEGENWACHT? Het is niet uitgesloten dat men bin nen kort op de drukke verkeerswegen motorscooters van de A.N.WH. Wegen wacht zal zien. Op de weg Rotterdam- Den Haag gaat de Wegenwacht proe ven nemen met een motor-scooter voor zien van zijspan. Na de proefneming zal worden beslist cf meer motorscoo ters ten behoeve van de Wegenwacht zullen worden aangeschaft, zulks om een economischer exploitatie van het motorenpark mcgelyk te maken. (Ingez. Died.-adv.) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Ingez. Died.-adv.) PUDDINGPOEDER KOFFIB BINNENLAND. De Koningin heeft gisteren In het paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag ontvangen dr Karl du Mont, ter overhandiging van zijn geloofsbrie ven als buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd minister van de Bonds republiek Duitsland. Namens het Belgische 33e regi ment artillerie heeft luitenant kolonel M. Dussaussois gisteren een krans gelegd bij het herdenkingsmonument op het Havenplein te Den Helder. De Minister van Financiën van Indonesië, mr Joesoef Wibisono heeft heden te Djakarta de commissie voor nationalisatie van de Javasche Bank geïnstalleerd. Morgen zullen de commandanten van een aantal oorlogsschepen der Atlan tische mogendheden, deelnemende aan de mUnenveegoefenlng .Factotum", door het gemeente-bestuur van 's-Gravenhage ten Stadhuize worden ontvangen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, en de Nederlandse gezant ln Noorwegen hebben een over eenkomst getekend betreffende de uitwis seling van Nederlandse en Noorse leer jongens ln Industriële beroepen. Het doel van deze overeenkomst ls het bevorderen van de vak_ en taalkennis der betrokke nen Zij voorziet ln werkvergunningen voor 5o Jongens gedurende de tijd van één Jaar. Gistermiddag werd een 14-Jarlge wlelrydster op de Ceintuurbaan te Am sterdam gepasseerd door een militaire pantserwagen, waardoor zij gegrepen werd. Zy kwam te vallen en raakte onder het rechter achterwiel. Het meisje was op slag dood. Met Ingang van 2 Juli a.s. kunnen kan komen of dat wy een bevredigende 1 luchtpostpakketten worden verzonden verdediging hebben bereikt", aldus Gru- j naar de Australische Statenbond. Het enther. I maximumgewicht bedraagt 5 kg. De minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, heeft gistermiddag in de Rol zaal te 's-Gravenhago 27 onderscheidin gen uitgereikt welke posthuum zijn toe gekend aan personen, die behoorden tot de Kon. Landmacht of de Kon. Marine of die als burger tijdens gevechtshan delingen daden van moed verrichtten. Het gemeentelijk Vosslusgymnasium te Amsterdam zal op 5, 6 en 7 Juli a.s. zün 25-Jarlg bestaan vieren. Tevens is prof. dr J. C. Bruyn dan 25 Jaar rector van deze onderwijsinrichting. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden; de data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld- Indonesië: ms. ..Langkoeas" (lo Juli): Nleuw-Gulnea: Idem; Antillen: ms. „Oranjestad" (3 Juli); Suriname: ms. Bonaire" (11 Juli); Canada: ss. „Beau Regard" (3 Juli); Australië: via Engeland (30 Juni). Voor het op 11 Juli op het land goed Hydepark te Doorn te houden Na tionaal Zangfeest 1951, uitgaande van de Kon. Bond van Chr. Zang. en Ora toriumverenigingen zijn ingeschreven 61 koren met plm. 2250 zangers. In de ouderdom van 48 jaar- la te Groningen overleden mevrouw E. Linthorst HomanStorm van 's-Grave- sande, die ln het Groninger maatschap pelijk leven een belangrijke plaats In nam. zy was o.m ere-lid van de provin ciale Groninger afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. Als echtgenote van de vroegere Commissaris der Ko ningin ln de provincie Groningen, mx J Llnthorst Homan. heeft zij tijdens de be zetting veel gedaan voor hulpacties voor de gyzelaars Het curatorium der Katholieke Economische Hogeschool heeft voor het [studiejaar 1951'1952 benoemd tot rec- tor-magnlflcus prof. dr L. G. J. Ver- I berne en tot secretaris van I prof. dr M, J. H. Smeets. BUITENLAND. Gisteren heeft de Finse federatie van vakverenigingen ln Helsinki met 143 tegen 63 ©temmen besloten, zich uit het door communisten geleide wereldvakver bond terug te trekken. De federatie heeft echter niet besloten lid te worden ven het wereldverbond van vrije vakvereni gingen. Gisteren zyn door het neerstorten van een Frans watervliegtuig by Rabat zeven personen, allen militairen, om het leven gekomen. Verwacht wordt, dat de vul ca an La- mlngton op Nleuw-Gulnea, die in Januari Jl. uitbarstte, waardoor meer dan 4000 personen om het leven kwamen binnen enkele dagen nogmaals tot eruptie zal komen. Alle voorzorgsmaatregelen zyn genomen. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, is gisteren door de Paus ontvangen. De particuliere audiëntie duurde 20 minuten. De Paus heeft Margaret Truman een kostbaar mi ni tuur aangeboden, dat de Madonna voorstelt. De Westerse mogendheden ontwik kelen een nieuw artillerie wapen, dat veel beter ls dan het fameuze 88 mllli- meterkanon van de Duitsers ln de tweede wereldoorlog, aldus heeft de Canadese minister van defensie medegedeeld. Ook zou dit nieuwe wapen beter zijn dan de Amerikaanse modellen van 88 en 105 millimeter, die Canada op het ogenblik aanhoudt. De Noodwet Kinderbijslag INGAANDE 1 JULI. Met ingang van 1 Juli as. treedt de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandi gen in werking. Iedere zelfstandige, die Nederlander is en hief te lande zyn woonplaats "heeft, kan nu, indien hij 3 of meer kinderen heeft beneden de leeftijd van 16 jaar en zyn inkomen beneden een bepaalde inkomensgrens blijft, aanspraak op kinderbijslag ma ken. Deze inkomensgrens is: Bij 3 kinderen f. 2400.p. j.; bij 4 kinderen f. 2600.p. j.; bü 5 kinderen f. 2800.p. j. en zo vervolgens voor elk volgend kind f. 200.p. j. hoger. Kinderen van 16 t.m. 20 jaar. die on- derwüs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend- of vakondrewijs of die blyvend arbeidsongeschikt zijn. kun nen op één lyn gesteld worden met kin deren beneden 16 jaar Uitbetaling van de kinderbijslag ge schiedt eenmaal in de drie maanden na inzending door de zelfstandige van een kinderbijslagbiljet. Aanvraagformulieren voor kinderbij- slaglüsten zijn verkrijgbaar by de Raden van Arbeid en hun bijkantoren. (Incez. Med.-advert.) Gisteren heeft in Oslo de sociaal democratische „Arbeldersbladet" gemeld, dat admiraal Danlelsen. bevelhebber van de Noorse marine en zijn stafchef, com mandeur Hovdenak ontslag willen ne men. Zij zouden met het Noorse ministe rie van defensie van menig verschillen de Senaat over het aandeel van de marine ln de I defensiegeldcn. Prins Bernhard ontbond Nationale Demobilisatie Raad Prachtig resultaat van dankbaar werk. (Speciale berichtgeving) Büna vier jaar na zijn installatie (op 20 September 1947) is de Nationale Demobilisatie ra ad in een gisteren te Utrecht gehouden bijeenkomst ont bonden. Tegenwoordig waren daarbü o.m. Prins Bernhard, als voorzitter van de Raad, minister president dr Drees oud minister Schokking, gene raal majoor Lagas (inspecteur van het Verkeerswezen van het ministerie van Oorog), vice admiraal Quant, mevrouw Spoor, mevrouw den Ouden, de commissarissen der Koningin uit 7 Provincies en talloze burgemeesters. Het woord werd gevoerd door Prins Bernhard, dr. Drees en door de secre taris van de Raad, luit-kolonel van de mariniers W.J. van Rhy'n. Met voldoe ning hebben zy allen mogen consta teren dat het Nederlandse volk zijn ereplicht ten volle is nagekomen. „Het is my een vreugde" zei de heer Drees uiting te kunnen geven aan de grote dankbaarheid van de regering o\er de wijze waarop de Nederlandse gemeenschap in al haar geledingen naar verplichtingen tegenover onze mi litairen in Indonesië heeft nagekomen". Prins Bernhard bracht dank aan al len, die tot het welslagen van de de mobilisatie hebben bygedragen. Hij con stateerde dat dit moeilijke, doch dank bare werk prachtige resultaten heeft afgeworpen. Maar hij meende daarbij och te moeten vaststellen dat het werk van.de Raad niet het minst ook gehol pen is door het milde conjunctuur- ver loop (en als gevolg daarvan: geringe werkloosheid in Nederland) en de ka raktereigenschappen van de demobili- santen zelf, die zich zeer snel hebben aangepast en in hun burgerwerkkring, in het algemeen, uitermate goed heb ben voldaan. Met tevredenheid kan er ook op gewezen worden dat de onge veer 1000 militairen, die destijds de voorkeur gaven aan emigratie naar Nieuw Zeeland, de naam van Neder land hebben hoog gehouden en de be langstelling van het buitenland voor Nederland en voor Nederlanders ten zeerste hebben doen toenemen. De Nationale Demobilislatie Raad, aldus de Prins, is nu ontbonden. Maar het demobilisatiewerk is nog niet geheel voltooid. Vooral de huis- Doodstraf voor Sweerts thans definitief De Krijgsraad te Luik heeft gister middag uitspraak gedaan inzake de ontvankelükheid van het verzet van de oud-SS-er Sweerts, bekend uit ds zaak Westerling, tegen het vonnis van de Belgische Krijgsraad te Tongeren van 1946, waarbü Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisdaden ter dood werd veroordeeld. Zoals gemeld, verklaart Sweerts geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland verbleef. In zijn uitspraak betoogde de Luikse Krijgsraad, dat het argument van force majeure slechts aannemelijk is voor de periode tot 1948, het jaar, waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, doch dat hy na dit jaar zonder twyfel kennis heeft kunnen nemen van ae uitspraak van de Krygsraad. De Luikse Krijgsraad verklaarde het verzet van Sweerts bygevolge niet ontvankelijk. Het resultaat hiervan is, dat de veroor deling tot de doodstraf van Sweerts thans definitief is. Hierby dient echter opgemerkt te worden, dat in het afgelopen jaar aan geen enkele Belgische oorlogsmisdadi ger. die ter dood werd veroordeeld, het doodvonnis werd voltrokken. Kwart millioen A.N.W.B.-leden WEGENWACHT TELT ER 100.000 (Van onze Haagse redacteur) De ANWB heeft dezer dagen zün 250.000ste lid ingeschreven, de Wegen wacht telt thans 100.000 leden. Met het bereiken van deze mijlpa len is de ANWB natuuriyk niet in de positie gekomen van de tevreden bur ger, die het nu welletjes vindt en van zün rust kan gaan genieten. Wanneer de ANWB een lüstje van wensen zou produceren, dan zou het een respectabel stuk papier worden en men mag gerust zeggen, dat de dyna miek waardoor de oprichter Edo Bergs- ma werd gedreven, tot een voortdurende ontplooiing van activiteit, ook nu nog de ANWB kenmerkt. Het fouristisch verkeer in Nederland - en dan versta men dit touristisch als iets meer dan verpozing vraagt iedere dag meer aandacht en de weggebruiker komt telkens weer voor moeilijkheden te staan waarmade hij geen raad weet. De moeilijkheden zijn er te over. Zü zullen er biyven ook en zo lang heeft de ANWB een taak! Pokken in Limburg In de gemeente Geleen is een geval van pokken geconstateerd. Enkele dagen geleden, toen de diagnose nog niet vaststond, zijn alle maatre gelen genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het is niet dui delijk wanneer en waar de patiënt de infectie heeft opgelopen. Het onderzoek naar de oorsprong der ziekte is in volle gang. De bevolking der gemeenten Geleen en Sittard is aangeraden de adviezen, welke ter voor koming van verdere uitbreiding worden gegeven, nauwkeurig op te volgen. Het laat zich aanzien, dat door het vroegtijdig nemen van maatregelen verdere uitbreiding der ziekte kan wor den tegengegaan. Belgische Kamer bekrachtigt Benelux Voorunie Met 153 tegen 19 stemmen en 14 ont houdingen heeft de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers de Bene lux-Voorunie bekrachtigd. JAARVERGADERING „ALGEMEEN ORGAAN VOEDSELVOORZIENING Gisteren hield het Algemeen Orgaan v oor de handel en met de handel aan verwante bedryven op het gebied van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning te Utreoht zijn algemene vergade ring. Besloten werd goedkeuring te hech ten aan de stichting van een handels- economisch instituut om daardoor te geraken tot een voor de handel on misbare documentatie. Medewerking van de overheid is toe gezegd. De directeur van het Landbouw - economisch instituut prof. dr J. Horring vesting is een zaak, die nog veel zorg gaf hierop zyn indrukken weer van de baart. Op alle gemeenten deed hy Amerikaanse landbouw, daarom een beroep om met inacht- I neming van andere noden, die zeer dringend om voorziening vragen voor de demobilisanten te doen, wat maar enigszins mogelijk is. Verschil lende grote gemeenten hebben te dien aanzien reeds verblijdende toezeggin gen gedaan. In een overzicht van de dcor de Raad bereikte resultaten heeft ae heer van Rhy'n er op gewezen dat het werk van de naad zich. heeft uitgestrekt tot het terugvoeren van rond 130.000 militairen deeis met hun gezinnen. Welk nuttig effect daarby is verkre gen wordt geïllustreerd door het feit oat er op 15 Juni j.l. neg slechts 1069 personen ingesohreven stonden voor ar- oeidsbemiddehng, terwijl daarvan nog slechts 334 langer dan drie maanden werkloos waren. In t-otaal hebben by de Gewestelijke Arbeidsbureaux 72.609 mi litairen als werkzoekend, met voorrang, ingeschreven gestaan. Daarvan zün er 37.347 geplaatst, en de overigen (op de genoemde 1069 na) vonden grotendeels zelf werk of werden geplaatst op een rijks werkplaats. Meer dan 99% van alle militairen bereikte reeds z'n bestem ming. Voor het terugvoeren van de militai ren waren nodig ongeveer 150 vaar- beurten met troepenschepen, benevens een aantal vluchten met vliegtuigen. In de drukste periode (midden 1950) werd bovendien een aantal buitenlandse sohepen Ingezet. Het bercepsteire? advies centrum tel..u,„ alle a Amersfoort) heeft ruim I die niet langer aangehouden dienen te 25.000 „testen" afgenomen. worden, vrij te laten. Nationalisatie-vraagstukken De Indonesische minister van voor lichting, Mononoetoe heeft medege deeld, dat de Indonesische regeering voornemens is, ee.n commissie in te stellen die de vraagstukken samen hangend met nationalisatie, in studie zal nemen. De minister zeide, dat de regering geen enkele bedoeling heeft om binnen afzienbare toekomst bedryven. die met buitenlands kapitaal werken, te nationa liseren; dit geldt ook voor de oliebedrij- ven. De in te stellen commissie zal ech ter wel in ogenschouw nemen wat er moet gebeuren met de olievelden in Noord-Sumatra. die tijdens de Japanse bezetting door de Japanse overheid in beslag werden genomen en later werden overgedragen aan de Republiek Indo nesië. VRIJLATING VAN 1000 POLITIEKE GEVANGENEN. De Procureur-Generaal te Djakarta mr Soeprapto heeft medegedeeld, dat voor de Lebaran meer dan 1000 poli tieke gevangenen zullen worden vrijge laten. De nieuwe lijst is door hem zelf opgesteld na adviezen te hebben aange hoord van de plaatselijke officieren van justitie, de politie en het leger, en vormt de eerste stap. die binnenkort zal worden herhaald om alle personen

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2