Auto door trein op onbewaakte overweg totaal vernield Wapenstilstand in Korea zou zich moeten beperken tot strikt militaire vraagstukken WEERBERICHT Willen Perzen op 't laatste nippertje bijdraaien 90ste Jaargang VRIJDAG 29 JUNI 1951 00 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0,40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Gematigd optimisme overheerst Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie had mede gedeeld, dat haar voorstel voor een wa penstilstand in Korea beperkt zou die nen te zijn tot strikt militaire vraag stukken en dat een staakt-het-vuren door de beide militaire bevelhebbers zou dienen te worden geregeld. Het ministerie zei dat dit de uitleg was. die de Amerikaanse ambassadeur bii diens onderhoud met Gromyko had gekregen. Gromyko had er op gewezen, dat de militaire bevelhebbers in Korea zouden moeten beslissen welke speciale regelin gen later zouden moeten worden getrof fen tot een politieke en territoriale over eenkomst te komen. De woordvoerder, Lincoln White, zei verder dat naar Gromyko had meege deeld, de Russische regering niet op de hoogte was van het standpunt dat de Chinese communisten ten aanzien van de verklaring van Malik innamen. Het ministerie pleegde thans overleg met de vertegenwoordigers van de lan den, die eveneens troepen in Korea hebben, aldus White. Het viel buiten de rechtsmacht van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken te zeg gen welke instruoties aan generaal Ridgway moesten worden gezonden. White zei. dat de Amerikaanse afge vaardigde bij de Verenigde Naties Er- nest Gross, Woensdag geen onderhoud met Malik had kunnen hebben in ver band met de ziekte van laatstgenoemde Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken zeiden dat zij per soonlijk ,.noch opgetogen, noch ontmoe digd" waren door de opheldering van Gromyko. Gewoonlijk welingelichte kringen te Washington waren van mening, dat er wellicht langdurige en gedetailleerde besprekingen nodig zullen zyn, voor dat men kan zeggen, of er een wer kelijke grond bestaat voor hoop op een binnenkort beëindigen van de Kore aanse oorlog. Hoge functionarissen van de V.N. heb ben zich echter optimistisch uitgelaten. Een woordvoerder van de V N zelde: .Tot dusver hebben wij het gevoel, dat het goed gaat Hij kon echter niet pre cies zeggen, wat de volgende stap zou zijn. De algemene verwachting bil de V N. ls, dat de volgende stap door president Truman, als opperbevelhebber van het verenigd commando, zal moeten worden gedaan gezien de wens van de Sovjet- nissisohe regering om de onderhande lingen over een wapenstilstand op mili tair niveau te laten voeren. De opdracht om dergelijke onderhandelingen te be ginnen zou door president Truman aan generaal Ridgway gegeven moeten wor den. Volgens het Chinese blad Goendjid- jibao" zijn de Chinezen het. volkomen eens met Maliks voorstellen. Peking heeft altijd een vreedzame regeling van he* Koreaanse conflict voorgestaan! Op een persconferentie te Tokio heeft het hoofd van de inlichtingendienst van het- geallieerde opperbevel, kolonel Welch, onderstaande vragen op de vol - gende wijze beantwoord: Vraag: „Aoht de opperbevelhebber. da.t het in zijn bevoegdheid licht een directe stap te doen bil het comyiando te velde van de vijand?" Antwoord: .De opperbevelhebber is bereid elk verzoek om wapenstilstand van de vijand in overweging te nemen." Vraag: .Bestaan er instructies, die de mogelijkheid uitsluiten van directe ac tie ie velde tot onderhandeling over een staken van het vuren?" Antwoord: „Neen". Wijst de jongste actie in Korea op enige vermindering in bereidheid van het comtnunistIsohe f-ommando tot voort zetting van de strijd?" ..Neen". .Bergen de jonesfe communistische manoeuvres de mogelijkheid >n zich van een hernieuwd offensief?" Ja". Van het front is overigens totaal geen nieuws. VERKLARING VAN ACHESON De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson, heeft notrmaals verklaard, dat dc mogelük- heid van een wapenstilstand op Ko rea de afwüzende houding van de V.S. tegenover toelating van de Chinese communisten tot de Verenigde Naties nip+ had veranderd. Desgevraagd ant woordde Acheson. dat deV.S. nog steeds od het standDunt stonden, dat de regering van Tsiang kal sjek China in de V.N vertegenwoordigde. Ook de Amerikaanss politiek tav. Formosa was dezelfde als die welke pre ien1 Truman op 27 Juni van hef vorig tar ha.d uiteengezet De kwes*ie-For- zou n'et rr>r>( geweld moeten wor- opgpiost. Indien een poging gedaan 'v> worden om dit wel te do°n zou d °n VS hun eigen macht in het geding brengen. Acheson bracht opnieuw de Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot ^eord-Oostelijke wind. Dezelfde of Iets Wgere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 30 JUNI Zen op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur, Maan op: 1.11 uur; onder: 18.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.55 en 12.25 ®ur. wens der V.S. tot uitdrukking om Chi- nese kwesties uitsluitend binnen de V.N. te regelen. Dit betekende evenwel niet, dat de V S. hun standpunt zouden opge ven. volgens hetwelk Formosa niet on der een regiem gesteld zou moeten wor den dat het niet wenste. Wat betreft de toelating van commu nistisch China tot de V.Nzeide Ache son nog dat wanneer de kwestie of het vetorecht gebruikt zou mogen worden tegen de toelating van communistisch China .relevant" zou worden de VS. zouden verzoeken haar aan het interna tionaal gerechtshof voor te leggen. Acheson zeide voorts, niet te weten van plannen om oorlogsmisdaden in ver band met het Koreaanse conflict, te la ten berechten Hii voeede er echter aan toe: .Voorzover men«en de oorlogsre glementen hebben overtreden, is dat wat anders Tot besluit verklaarde Acheson dat, afgezien van wat er op Korea gebeurde de inspanning der VB. ter versterking van hun verdediging en die van hun bondgenoten niet moesten verslappen. UITBREIDING CHINESE LUCHTMACHT. Volgens radio-Peking is het „fonds voor vliegtuigen voor de vrijwilligers" in de laatste twee weken meer dan verdrievoudigd. Voor de bijeenge brachte giften zou men thans 1216 vliegtuigen kunnen kopen Op 15 Juni was het bedrag voldoende voor 365 vliegtuigen. Er waren eveneens giften gekomen voor 79 grote kanonnen en zeven tanks, aldus de radio. WEER AANVAL OP SEOEL? Een woordvoerder te Tokio verklaar de. dat volgens gegevens van de inlich tingendienst de Noordelijken mogelijk de volgende maand een nieuw offensief zullen inzetten, om te pogen Seoel weer in handen te krijgen. Seoel blijft na melijk nog steeds het sleutelpunt voor de verbindingen van het gehele geal lieerde front. De aanval zou echter op veel kleinere schaal dan de vorige of fensieven uitgevoerd worden. „Men wil namelijk zien of men niet veel voor weinig geld kan verkrijgen", zo zei de hy. Intrekking sabotoge-wet? Onze Londense correspondent tele foneerde ons heden: Terwijl wy dit schrijven overheerst in Londen terecht of ten onrechte het gevoel, dat de Perzen misschien nog op het laatste nippertje zullen bijdraaien, doordat zij schijnen te be seffen, dat zy op het punt staan om het kind met het badwater weg te gooien. Een brief van Mossadeq aan Truman zou daarvoor een aanwijzing kunnen zijn. Beoogde deze liefdesverklaring aan de Amerikanen alleen maar hen van wege de economische hulp, welke Per- zië ontvangt, tot goede vriend te hou den, of wilde Iran een wig tussen de Ver. Staten en Engeland drijven? Misschien was het wel een bedekte poging tot bemiddeling, omdat de fa natici immers Mossadeq beletten te zeggen, wat hij mogelijk zou willen zeggen (Truman zelf zeide dat geen bemiddeling was gevraagd, doch wilde rich verder niet uitlaten) Men zou het in" Londen fataal achten, wanneer Amerika in de Iraanse kwes tie niet geheel achter Engeland zou staan. Een andere aanwijzing, dat Iran een wanhopige poging doet om zich niet helemaal vast te werken, is de uitnodi ging gericht tot dr Carafa, de vice-pre sident van de Italiaanse nationale olie maatschappij, waarvan deze de Engelse regering op de hoogte heeft gesteld, ook ai omdat de positie van Italië niet toelaat, dat het een anti-Engelse rol zou kunnen spelen In Londen acht men het bezoek van Carafa aan Teheran nuttig. Nu het een prestige-kwestie voor Iran is, schijnt het voor de Perzen psycholo gisch onmogelijk te zijn concessies te doen aan de Engelsen, maar Mossadeq loopt ook gevaar als het oliebedrijf in een stort. Daarom zoekt hij kennelijk contact met andere landen. Het is een spelletje van het grofste poker, dat van Perzische kant wordt gespeeld. De sterkste aanwijzing voor een koersverandering op het laatste mo ment, is de bereidheid van Iran om de anti-sabotagewet in te trekken, als de Engelsen blijven Naar men mij van .zeer bevoegde zijde verzekert, is het voor de Britten, ook al zou de anti-sabotagewet worden ingetrokken, niet mogelijk onder het nieuwe sys teem door te werken. De nationalisa- tiewet zou daarom dienen te worden ingetrokken of drastisch gewijzigd dan wel op geheel nieuwe wijze geïn terpreteerd moeten worden. De productie zal zeker over een dag of tien vastlopen, indien Iran de tan kerkapiteins blijft dwingen de ont vangstbriefjes van het genationali seerde bedrijf te ondertekenen. Amerika steunt Engeland ten volle wat betreft het eventueel landen van troepen als escorte voor het vertrek kend personeel, maar het is gekant te gen de bezetting v.an de oldeinstallatles, welke naar men weet een waarde ver tegenwoordigen van 500 millioen pond sterling. Zolang de zaak voor het in ternationale hof is, - Perzië zal zich daar echter niet doen vertegenwoordi gen - dat ook een onderdeel vormt van het apparaat der Ver. Naties, zal Enge land waarschijnlijk niet gelijkertijd de Veiligheidsraad inschakelen. Sommigen dringen op dit laatste aan om Iran eventueel voor te zijn en ook om het i- sico van een Russisch optreden te ver minderen. Wanneer alles mis loopt, zouden de Engelsen verdere economische maatre gelen tegen Iran kunnen nemen door verscherping van de olieblokkade, wel ke het land zichzelf bezig Ls op te leg gen. Engeland acht het echter nog te vroeg om reeds nu stappen in die rich ting te overwegen, zo verklaarde men mij. Het heeft in Engeland grote voldoe ning gewekt, dat de regering thans de oppositie in vertrouwen heeft genomen, waardoor er over Iran een eenheid bussen de partijen kan worden bereikt. De conservatieven behouden zich ech ter het recht voor de regering openlijk t-e becritiseren. De mening geuit in sommige tory-bladen over de noodzaak van gewelddadig optreden tegen Iran, komt niet met het standpunt van de conservatieve party overeen. De olie houdt op te vloeien, maar de situatie is nog vloeiend.. Engeland wacht vooral de beslissing af van het internationale hof en houdt met alle mogelijkheden rekening. Het moeilijke is - zo drukte een au toriteit het tegenover ons uit - dat men staat tegenover een wild geworden na tionalisme. dat blind ls voor rede. De Iraanse communisten laten Mos sadeq de kastanjes uit het vuur halen en verwachten, dat hun grote kans 'komt wanneer hij faalt. Engelands diplomatieke middelen zijn vrijwel uitgeput. Alles hangt er van af, wat er Ln de komende dagen in Iran gebeurt. RUSSISCH GOUD! De sovjet-unie zal Perzië elf ton goud overhandigen, zo wordt te Te heran verklaard. Binnenkort wordt een officiële ver klaring hieromtrent verwacht. Volgens welingelichte kringen heeft de Perzi sche regering, die een financiële crisis ten gevolge van het oliedispuut voor ziet. kortelings om de levering van het goud verzocht. Het goud vormt een schuld aan Perzië voor geleverde dien sten aan de sovjetrussischo bezettings troepen in de oorlog. De betaling van het goud is door de sovjet-unie enkele jaren opgehouden. Perzië heeft reeds herhaaldelijk om levering van het goud verzocht. Het vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 43.000.000 gulden. Volgens A.F.P. is het te Isfahan tot botsingen gekomen tussen „commu nistische arbeiders van de Toedeh- party" en politieke tegenstanders. Er zou een aantal doden gevallen zijn. Dit nummer bestaat uit acht pagina's GEEN SLUITING VAN OLIE RAFFINADERIJ TE ABADAN Eric Drake, algemeen bedrijfsleider •van de Brits-Perzische oliemaatschap pij, heeft de verklaring, dat de grote olieraffinaderij te Abadaai in de vol gende twee dagen zou worden gesloten, tegengesproken. Hij noemde deze verklaring „geheel verkeerd". „Ik kan haar nadrukkelijk tegenspreken", aldus Drake. De directie van de „Perzische olie maatschappij" heeft het gemeenschap pelijk ontslag van het Britse techni sche en administratieve personeel van de Anglo-Iramian geweigerd. Zij is van oordeel, dat het personeel voor de maatschappij moet blijven werken, omdat: 1) alleen de directie van de maat schappij is veranderd.; 2) het gemeenschappelijk ontslag van het verantwoordelijke Britse personeel de stopzetting van het bedrijf tot ge volg zou hebben; 3) een opzeggingstermijn van een maand in acht genomen moet worden; 4) aan het ontslag een functie-over dracht aan het nieuwe personeel moet voorafgaan PERZISCH PROTEST BIJ IRAK De Perzische regering heeft bij de re gering van Irak geprotesteerd tegen de versterking van de in Irak gelegerde Britse troepen. In het -protest werd verklaard, dat de Britse regering niet het recht had Iraaks grondgebied in vredestijd te gébruiken met, de bedoeling Perzië te „intimide ren". OVEREENKOMST TUSSEN AME RIKAANSE OLIEMAATSCHAP PIJEN. Charles Wilson, de directeur voor de Amerik. defensiemobilisatie, heeft zijn goedkeuring gehecht aan een vrijwillige overeenkomst tussen 18 Amerikaanse oliemaatschappijen om .samen te wer ken teneinde de bevriende landen wel ke van de Perzische olie mochten wor den afgesneden van olie te voorzien. De maatschappijen zullen buitenland se commissies voor olieleveranties op richten. die geen gevaar lopen vervolgd te worden op grond van de Amerikaanse anti-t-rusbwet. Vonnissen te Boedapest Zoals gemeld is te Boedapest mgr Groesz tot 15 jaar veroordeeld. Verder werden nog volgende vonnissen ge meld: Ferenc Verzer, voormalig prior van een klooster, is ter dood veroordeeld. Hij is 32 jaar en de jongste van de ne gen beschuldigden die terecht hebben gestaan. De overigen kregen vonnissen van 814 jaar. Dr Alajos Pongracz, voormalig em ployé van de Amerikaanse legatie, zal voor een militair hof terecht moeten staan op beschuldiging van spionnage. Ook dr Laszlo Hevey, die wapens en ammunitie aan samenzweerders gele verd zou hebben, zal afzonderlijk be recht worden. Mgr Groesz gaf geen tekenen van emotie, toen hij zijn vonnis hoorde. Rechter Vilmos Olti zeide, dat de vonnissen mild waren vanwege de ver zachtende omstandigheden in de meeste gevallen, zoals „de invloed van het Vaticaan, volledige bekentenis van de beklaagden en hun goede staat van dienst in het verleden". Op twee na tekenden alle veroordeel den hoger beroep aan. In gezaghebbende Vaticaanse kringen noemde men het aan mgr Groesz opge legde vonnis „een nieuwe misdaad te gen de katholieke kerk. de vrijheid en de menselijke waardigheid". Reuter meldt uit Boedapest, dat de katholieke bisschop Endre Hamvas van Csanad. wiens naam is genoemd in het proces tegen mgr Groesz, beloofd heeft loyaal met de communisten te zullen samenwerken. Hij deed deze belofte in een brief aan premier Istvan Dobi. De bisschop verklaarde tevens „zijn fouten te zullen verbeteren". MAARSCHALK PETAIN NAAR EEN PARTICULIERE VILLA De 85-jarige ex-maarsohalk Philippe Pétain is van het fort Pierre Levee naar een particuliere villa op het eiland Yeu verhuisd. Hij werd onder geleide van een wacht in een milltare ambu lance overgebracht. De vlla is Pétain kosteloos aangeboden door een op het eiland wonende visser. Dc Nationale Demobilisatieraad heeft gisteren ter gelegenheid van het beëindigen van zijn werkzaam- heden een officiële bijeenkomst ge houden te Utrecht. Z.K.H. Prins Bernhard. voorzitter van de Nationale Demobilisatie Raad hield de openingsrede, welk moment door de foto wordt weer gegeven. V.l.n.r.: Minister-president dr W. Drees; Z.K.H. Prins Bernhard; mr Kranenburg. Staatssecretaris van Oorlog en de heer W. J. van Rhijn. algemeen secretaris van de N.D.R. Namens HM. Koningin Juliana lieeft de minister van Oorlog en van Marine gistermiddag in de Rolzaal te 's-Gravenliage onderscheidingen uitgereikt aan de nabestaanden van 27 overleden burgers en militairen, behoord hebbende tot de Konink lijke Marine en de Koninklijke Landmacht. De Minister van Oorlog, !r C. Staf overhandigt het kruis van verdienste aan Wimke Verlioeks uit Tiet, wier moeder, mevr. A. Verlioeks-Leen- ders in het verzet is gevallen. Turee doden en drie zwaargewonden. De onbewaakte overweg in de weg HellendoornNyverdal naar Holten in Overijssel heeft gistermiddag twee doden en drie zwaar gewonden ge- eist. Om kwart voor vyf nl. is een in Rotterdam thuishorende „Chevro let" personenauto, bestuurd door de heer G. C, Ridders, directeur van de „Galak gecondenseerde melk My N.V." te Rotterdam, gegrepen door de uit Zwolle naar Almelo passerende trein. De auto werd aan de achter zijde door de locomotief opzij gesmakt. De gevolgen waren rampzalig. Toen hulp kwam, bleken te zijn overleden de 58-jarige echtgenote van de heer Rid ders, mevrouw7 Hermyntje Ridders- van Eijk, en de pleegdochter van de heer en mevrouw Ridders. Francisca Hofmann. Zeer ernstig gewond werden de heer Ridders en de ouders van mej. Francisca Hofmann, de heer en me- Joego-Slavië verzoekt1 Amerikaanse wapens Joego-Slavië heeft de Verenigde Sta ten officieel verzocht om wapens .als hulp tegen de dreiging van agxessie van de zijde van de Oósteuropese staten". De Joegoslavische ambassadeur te Washington. Popovioh. heeft op gezag van de regering van Tito het verzoek tydens een onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Acheson. ingediend. De ambassa deur heeft aan de pers meegedeeld dat de Joegoslavische chef van de staf. ko lonel Koca Popovich reeds aan de mi- nis* er van defensie Marshall, heeft uit eengezet. wat Joego-Slavië nodig heeft. Er komt een .technische conferentie" voor de détails aldus de ambassadeur, die de hoop uitsprak dat de leveranties zo spoedig mogelyk zullen beginnen. Joego-Slavië heeft in beperk*e mate reeds militaire hulp ontvangen Het ver zoek van de ambassadeur slaat op een aandeel in de toewijzingen, die tot een bedrag van SV2 milliard dollar op grond van het wetsontwerp rot hulpverlening aan het buitonland zullen worden ver strek*. indien het Congres deze wet aan neemt. vrouw H. HofmannBorsdorf, afkom stig uit Wenen. Zij zijn naar net alge meen ziekenhuis te Almelo overge bracht. De locomotief liep ten gevolge van de botsing met een der voorassen uit de rails en reed zo nog ongeveer 4 a 500 meter door. De rails werd over die afstand geheel ontzet en de biels wer den versplinterd. Gisteravond om kwart over zeven had men de locomotief weer in de rails. De auto is, nadat de locomotief haar greep, zijdelings tegen een telegraafpaal gesmeten en totaal vernield. De tele graafpaal knapte. Onder de verwoeste auto troffen de hulpverlenenden een hondje aan, dat vermoedelijk aan een der families behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen. Vermoed wordt dat de inzittenden van de auto eikaars aandacht hebben gevestigd op het natuurschoon van het zgn. „ravijn", dat de spoorlijn Zwolle Almelo aldaar passeert, en zodoende de van de andere zijde naderende trein niet hebben opgemerkt. De olie-winning in Koewait (Van onze Londense correspondent). In verband met het huidige olie-con flict wordt het in Londen van betekenis geacht dat sjeik Abdoela Moebarak deze week een bezoek aan de Britse hoofdstad zal brengen. Hij is de toekomstige heerser van het aan Iran grenzende oliegebied Koe wait, dat waarschijnlijk over drie jaar evenveel olie zal opleveren als Iran nu De oliebronnen daar worden gelijke lijk door Engelsen en Amerikanen ge ëxploiteerd. De banden tussen Koewait en Engeland zijn sterk. Pas in 1934 werd er in Koewait olie gevonden, welke door de Anglo-Iranian en de Amerikaanse Gulf Oil Corporation wor den verwerkt. Alles wordt thans gedaan om de pro ductie te verhogen. Aangezien de raf- finage-capaciteit beperkt is, zal het noodzakelijk zijn de raffinaderij van Haifa in Israël in te schakelen, hetgeen op het ogenblik onmogelijk is doordat Egypte weigert olietankers door het Suez-kanaal te laten passeren. 2 Juli verkiezingen in Finland Maandag: 2 Juli zullen in Finland al gemene verkiezingen worden gehouden, waaraan zes politieke partijen deelne men. Omdat alle party en het er over eens zyn, dat de enig mogelyke buiten landse politiek die is van goede betrek kingen met Sovjetrusland, is de verkie zingsstrijd gevochten over de middelen, waarmee de inflatie bestreden moet wor den, die de waarde van de Finse mark sedert 1939 met 1.000 procent heeft ver minderd. De .agrariërs", die met 56 zetels in het huidige parlement de plattelandsbe volking vertegenwoordigen, vrezen,, dat als de voedselpryzen op een te laag peil worden vastgelegd, de boeren zullen kla gen dat voedsel verbouwen geen winst meer oplevert. Hiertegen zyn de gematigde „sociaal democraten" (54 zetels) die zeggen, dat de prijzen voor voedsel moeten worden vastgelegd, indien men stakingen wil voorkomen. De „conservatieven" (33 zetels) me nen. dat de industrie geen hogere be lastingen kan opbrengen om de bestaan de subsidies te verhogen en de ..libera len" (5 zetels) zijn het met de conser vatieven eens. De „Zweedse volksparty", die met 14 zetels de Zweedssprekende minderheid vertegenwoordigt volgt een conservatie ve politiek doch is voornamelijk doende de Zweedse cultuur in de Zweedstalige gebieden van Finland in stand te hou den, t De „volks-democraten" hebben 38 ze tels in het parlement. De party is door fusie van communisten en links-socia listen ontstaan, zy verwijten de andere partyen. dat zij er naar streven Finland in het Atlantisch pact te doen opnemen. In de volks-democratlsche partij is na de verkiezingen in 1948 een zuivering uitgevoerd, die geleid werd door me vrouw Herfcta Kuusinen voorzitster van de Darlementsfractie van de partij. Voorts neemt aan de verkiezingen nog een nieuwe party deel: de „Finse vólks- party" ontstaan uit een fusie van de li berale party en een nieuwe groep van rechtsgeoriënteerde intellectuelen. De partij wil de middenklasse steunen, die .door rijzende belastingen en prijzen is uitgeknepen". DE LONEN DER DUITSE MIJNWERKERS. Tussen vertegenwoordigers van de West-Duitse kolenraad en de vak bondsleiders is overeenstemming be reikt over een verhoging van de lonen der mijnwerkers in de kolenindustrie met 12 met terugwerkende kracht van 1 Mei j.l. af. De mijnwerkers had den een loonsverhoging van 14 ge vraagd. Om de kosten van de loonsverhoging te dekken, zal de hoeveelheid kolen, die meer wordt geproduceerd dan 373.000 ton per dag worden verkocht aan speciale kopersgroepen tegen 35 marken per ton boven de binnenlandse verkoopprijs van 44 marken. SOCIALISTEN WIJZEN HET PLAN- SCHUMAN IN HUIDIGE VORM AF Vertegenwoordigers van de socialisti sche partyen uit de zes landen, die deelnemen aan het plan-Schuman, heb ben op een conferentie te Frankfort als hun mening te kennen gegeven, dat het plan in zyn huidige vorm niet aan vaardbaar ls voor de socialisten De afgevaardigden waren het een stemmig er over eens. dat het plan niet voorziet in voldoende deelneming van de arbeiders in de controleorganen, die volgens het plan zullen worden opge richt. Het plan zou voorts in zijn huidige vorm een eventuele nationalisatie van de Ruhr-industrieën zeer moeilijk, zo niet onmogeiyk maken, definitieve aan vaarding van het plan zou afhangen van de mate, waarin tegemoet zou worden gekomen aan de eisen der so cialistische partyen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1