G eheime Opdracht Tegenstellingen geschilpunt administratie-rechter niet opgelost r Minister Mulderije pleit zeven kwartier! Nieuwe wegen in de praktijk van het gevangeniswezen v. Panda en de geheimzinnige Kluizenaar Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 27 Juni 1951 Tweede Blad No. 27338 oned min na ennli ohaf ctiej ster] velg bi nieke vaï het' 5 uit1 elder] itseq to; .R. teldj me' lice] Beginselemvet in Ticeede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich een middag en een avond bezig gehouden met de behandeling van de beginselenwet voor het gevangeniswezen. Na deze bespre king zyn, inzake het geschilpunt, dat wtf kennen als de vraag of de plaatsing en verplaatsing van gedetineerden tot dé competentie van de rechter behoort of aan de administratie dient te worden overgelaten, de kaarten niet anders ko men te liggen. De regering heeft zich uitgesproken ten gunste van de administratie. Zij werd ifc fc deze opvatting gesteund door mr Bachg (KVP) en mr Donker (Arb.), terwjjl Je leden baron v. d. Feltz (CH) en Terpstra (AR) het voor de rechters opnamen, ezel- relke afwÜkende menins: zij hebben neergelegd in twee amendementen, die bij de replieken tot één amendement werden verenigd. Het gaat in deze zaak niet om een theoretische aangelegenheid, maar wel de gelijk om een kwestie van actueel gewicht, n.l. de rechtszekerheid en om de be scherming van de delinquent. welk regiem op hem moet worden toe gepast. De rechter moet een waarborg hebben, dat zijn uitspraak niet illusoir gemaakt wordt. 3?rg loth vaï van F vaï \v A strj rtei Ha- Lei-| De wijzigingen in de practijk van het gevangeniswezen hebben in dit ontwerp een wettelijke grondslag gekregen - culminerend in het algemeen beginsel, dat executie van de straf in gehele of gedeeltelijke gemeenschap regel zal zijn celstraf uitzondering. Maar, zo waarschuwde mr Terpstra (AR), men mene in zijn enthousiasme niet, dat dit een winst is van de allerlaatste tijd, want reeds sedert 1823 werkt het van gevangenen aan deze resocialisatie, genootschap tot zedelijke verebtering De resocialisatie, waaraan de deten tie thans dienstbaar wordt gemaakt, wen[ lisa^ farj helJ J| G. achtte hij een zuivere Christelijke ge dachte. Niettemin, deze spreker hief waarschuwend zijn vinger: de straf dient straf te blijven, ook in de zeer bepaalde zin van vergelding. De toe passing van nieuwe opvattingen bergt gevaren in zich en wat sommige straf- rechtvernieuwers ten beste gaven, heeft hem op dit punt verre van gerust ge steld. Hoezeer ook aan de geestelijke vor ming en bezinning, aandacht moet worden geschonken, de strafexecutie moet niet het karakter krijgen van een soort retraite. Waarop mr Bachg later zeide, dat retraite geenszins een zo een voudige en gemoedelijke zaak is. Zeer bezorgd toonde de A.R.-woord- voerder zich over de plannen der rege ring de ten uitvoerlegging van de straf over te dragen aan de administatie. Hij meende in deze vasthoudendheid een zekere angst te onderkennen, om beslissingen uit handen te geven. Ont houdt men deze bevoegdheid aan de rechtbank, dan komt - en dat is by de voorgestelde differentiatie een klem mende aangelegenheid - haar uit spraak in de lucht te hangen. De onaf hankelijke rechter moet de bevoegd heid hebben te bepalen ln welke cate gorie de gevangenen «thuis behoort en Mr Terpstra - en mr Vonk (VVD) heeft zijn betoog later nadrukkelijk onderstreept - vreesde, dat een ge vaarlijke stap wordt gezet op de wèg naar de rechtsonzekerheid. Geen moeiten en zorg mogen te zwaar zyn om dit te voorkomen. De heer Vonk heeft daaraan nog toe gevoegd, dat het vertrouwen ln de on kreukbaarheid van de rechters zo groot is - en terecht - dat hun ook de be handeling van deze zaken met gerust heid kan worden overgelaten. Ook baron v. d. Feltz bestreed het standpunt van de regering met klem van woorden en hij stelde de vraag: waarom deze beslissingen overlaten aan de administratie? Zijn dat zulke knap pe koppen, dat zij de rechters hierin de baas zijn? Geeft men deze kwestie niet een te zwaar accent, zo vroeg mr Donker (Pv dA). Zy raakt toch niet de essentie van de straf, maar slechts de accenten van de ten uitvoerlegging en het gaat hier dus om een vraag van secondaire aard. Een objectief verschil in zwaarte van straf geeft een verschil in tenuit voerlegging naet. Mr Donker had de in druk, dat men zich bij de beoordeling te veel laat lelden dat de celstraf de zwaardere is. Die opvatting is onjuist. Gevangenisstraf in gemeenschap kan een veel zwaarder vorm van executie zfjn. Wat nu de omstreden kwestie betreft, zag deze spreker twee elkander tegen sprekende overwegingen. Aan de ene kant is er een opzet van een nieuw ge vangeniswezen, waarin de beginselen van differentiatie en selectie zijn neer gelegd, en anderzijds wil men de be slissingen in ddt nieuwe systeem leg gen in handen van 24 colleges, te we ten 19 rechtbanken en 5 hoven. Aan vaardt met het systeem, dan moet men ook de middelen en wegen aanvaarden om het systeem te doen slagen. Hij drong er op aan de Centrale Raad, waarin de rechterlijke macht sterk is vertegenwoordigd, als sectie van het gevangeniswezen bindende be slissingsbevoegdheid te geven. Tenslotte heeft mej. Tendeloo (PvdA) de aandacht gevraagd voor de rechts positie van het gevangenispersoneel. Gedurende zeven" kwartier heeft de minister de Kamer van repliek ge diend. Hij is daarbij zeer uitvoerig in gegaan op de kwestie rechter of admi nistratie.' De minister herinnerde er aan, dat deze wet van 1951 de oplossing is van een in 1918 gedane belolïte en hij wees er vervolgens op, dat de strafvervolging haar karakter niet verliest. De vrijheidsberoving, als kenmerk van de straf, blijft primair. Selectie, gericht op de reclassering, laat het karakter van de straf onaangetast. Mr Mulderye bestreed nadrukkelijk de opvatting dat de deur voor de neus van de rechter in het slot wordt gegooid om aan de administratie vrij baan te laten. Er is geen sprake van onbillijkheid. Wij hebben hier te maken met mensen, die er het beste van willen maken. Het gaat niet om juridische vragen maar over zaken, die op psychologisch en op psychia trisch terrein liggen. Dat is niet het terrein van de jurist. De administra tie kan het stellig veel beter, zo be toogde de minister en hy voegde er aan toe: „dit betekent geenszins een tekort aan waardering voor de rech terlijke macht." Het amendement-v. d. Feltz zou het omwerken van het gehele ontwerp no dig maken. Tenslotte deelde de minister mede dat een commissie, onder leiding van prof. Pompe, onlangs geïnstalleerd, op korte termijn rapport zal uitbrengen over de kwestie der voorlopige in vrij heidsstelling. En wat de boeien betreft, zo zei mr Mulderije in antwoord op de vraag van mej. Tendeloo: „aaarover behoeft u geen slapeloze nachten te hebben. Die boeien moeten zo nu en dan nog wel eens dienst doen en dat is dan erg gezond." Vandaag wordt er gestemd. BEDRIJFSPENSIOENFONDS BOUWNIJVERHEID. De organisaties van werkgevers en werknemers in de bouwvakken hebben een bedrijfspensioenfonds in het leven geroepen. In het algemeen zullen verzekerd zyn de arbeiders in bouw- en aanverwante bedryven, met uitzondering van die in het schildersbedrijf voor wie een af zonderlijk pensioenfonds bestaat. Voorts zullen deelnemen de uitvoerders en het technisch personeel in deze bedrijfstak ken, in loondienst werkzaam. Ten slotte is de verzekering verplicht gesteld voor de patroons in het steenhouwersbedrijf, het steen-, hout-graniet en kunststeen bedrijf, het stucadoorsbeiryf en de timmerfabrieken. Naar schatting zullen in totaal ongeveer 170 000 werknemers, werkgevers en zelfstandigen in dit fonds worden verzekerd. VROUWENCONGRES TE SCHEVENINGJEN Het congres van de Ned. Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep is gisteren in het Kurhaus begonnen. De minister van Sociale Zaken mr A. M. Joekes, had evenals de wethouder van Sociale Zaken van 's-Gravenhage, drs. C. A. A. van Luttervelt, als gast aan de bestuurstafel plaats genomen. Beiden spraken het congres toe. Mevrouw A. Fortanlerde Wit, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D sprak, evenals de vorige sprekers, over de gelijkgerechtheid van man en vrouw, zoals die in het charter van de United Nations vermeld staat- Ook verschillende buitenlandse spreek sters voerden het woord.. H.M. de Koningin zal morgen 12 le den van het congres te Soesfcöijk in audiëntie ontvangen. Een gevangenis is géén hotel II. Het zal wellicht ten overvloede zyn, wanneer er op wordt gewezen, dat met de wijzigingen, welke zich in het regiem der gestichten en kampen bezig zyn te voltrekken, aan het karakter van de vrijheidsstraf niet wordt getornd. Men mene niet, dat de gedetineerde op 's lands kosten een prinsenleven kan lei den. Hem is het recht ontnomen om in een zelf gekozen vorm deel te hebben aan de samenleving. Daaraan wordt met het aanvaarden van het principe der gevangenisgemeenschap niets veranderd. Ja, er zou zelfs plaats kunnen zyn voor de opvatting, dat dit leven en werken gedeeltelijke of algehele gemeenschap geenszins een verlichting, maar eerder een verzwaring van de straf betekent. De gevangene komt telkens weer op de ©en of andere manier in aanraking met wat in de wereld, waarvan de gevangenismuren hem afzonderen, normaal Is Hy kan er, bij wyze van spreken, zijn handen naar uitstrekken, hij heeft een vaag besef van een normaal leven in vrijheid, wanneer hy in de werkplaats een stuk werk onder handen heeft, waar bij het uiterste wordt gevergd van zijn vakbekwaamheid, zijn inzicht, zijn persoonlijkheid, of wanneer hij deelneemt aan een discussie, een muziekbeoefening. En dan is er ineens het harde weten: „ik kan er tooh niet by". (Van onze Haagse redacteur) Neen, een gevangenis is geen hotel. Zy biijft gevangenis, maar het gevaar van afzondering, van verharding wordt er niet zonder succes bestreden, omdat het systeem er op gericht is de persoon lijkheid bij te schaven. Natuurlijk, de gedetineerde weet, dat er, zo hij zich goed gedraagt, een perspectief is van voorlopige invrijheidstelling. Ook deze berekening kan een zuiverende invloed hebben en heeft zulks ook onmiskenbaar, al schijnt de zware bezetting van de recidivisten-gevangenis die voor ge woonte- en beroepsmisdadigers ie Gro ningen voor het tegendeel te pleiten.. En hoe groot de mogelijkheden ook onder de gewoonte- en de beroepsmis dadigers zijn en van welk een onbe rekenbare betekenis voor de resociali satie de leiding ener gevangenis is, dat hebben wij juist in Groningen aan de hand van voorbeelden uit de praktyk kunnen constateren. Het zijn ongetwij feld uitzonderingen, maar ook deze uit zonderingen tonen aan, dat een beroeps misdadiger niet bij voorbaat bij de ho peloze gevallen behoeft te worden geru briceerd. FEUILLETON Vertaald uit het Engels "O door VICTOR BRIDGES 21). Het was allemaal de schuld van Gustaaf, de stommeling. Zoals ik je al yertel-de, bedronk hy zich ln een café te Boulogne en begon te kletsen, voordat het verhinderd kon worden. Er moet. iemand naar zijn verhaal geluisterd hebben, ale van mening was, dat de Franse politie hierin wel beiang zou stellen. De lippen van Murray sloten sch even in een strakke lijn. Het zal niet wèèr gebeuren veegde hij er met een gemeen lachje aan toe. Intussen is het kwaad geschied. Marc is niet hierheen gekomen om ge zondheidsredenen. Hij moet definitieve inlichtingen gehad hebben. Dat kan niet veel geweekt zijn. Misschien was hem alleen de naam To- lesford bekend. Als hij tijd genoeg had gehad cm rond te neuzen, aan zou hij waarschijnlijk wel achter verschillende dingen gekomen zyn. Het was werkelijk een bijzonder geluk, dat je hem toeval lig herkende. Ja, dat was het. Heb je niets op hem gevonden, geen aantekeningen of opdrachten of iets dergelijks? Alleen zijn officiële legitimatie- kaart, die ik heb meegebracht. Ik dacht to. dat die een aardige souvenir zou zijn. Er bestaat natuurlijk het gevaar, dat hy al iets te weten was gekomen en had doorgegeven, voordat jij de kans kreeg zijn mond te snoeren. Dat Is niet waarschijnlijk. Ik weet 'el het een en ander omtrent de grote inspecteur Mare. Hy was iemand, die liefst op z'n eentje werkte en cm die zeden werd hy ongetwyfeld ook uitge zocht voor deze opdracht. BegrUpt u, onze vrienden in Parijs kunnen geen schandaal riskeren. By het minste of êeringste gerucht over wat er gebeurt, zou de regering er aan gaan. Laten we dan maar het beste ho- pen. Het zou wel allermiserabelst zyn, als we zouden moeten uitscheiden, nu alles Wist zo goed loopt. We zouden nooit weer een dergelijke betrekkelyke veilige en gemakkelyke opzet kunnen maken. Dat is helaas waar beaamde Mur ray, terwyl hy opnieuw op weinig aan gename wijze glimlachte, Maar daarom khoefde meneer Mare niet in het wa ter te vallen. jy en Felgate hebben het. zaakje bijzender handig opgeknapt, dat moet •k toegeven. Ik vertrouw, dat we er op «an kunnen dat hy zyn mond. houdt. Felgate is wel stom, maar hy is ?een dwaas, Hy begrypt wat een on.be- biohtzaam woord kan betekenen en hy Erlangt heus niet naar de strop om z'n nek. De Fransman kneep zyn ogen tot spleetjes. Ik zou me echter prettiger voelen, G ik nèt zo zeker kon zijn omtrent [Clifford. Clifford! Er kwam een laatdun kend lachje om Maxwells gezicht. Er is werkeiyk geen reden zioh over hem be zorgd te maken. Hijis onbetrouwbaar, dat geef ik toe, maar hij is my nog over de zeshonderd «pond sobuldig en hy heeft heus wel gezond verstand ge noeg om te weten wie hy tot vriend moet houden. Hij hield even op. Wat vind je echter van d:e knaap die het lyk vond, die meneer Wentworth? vroeg hij dan. Te oordelen' naar de wijze waarop hy zijn verklaring aflegde, sohy'nt hii goed bij te zijn. Bestaat er een mogelijkheid, dat hij nog moeilijk heden in Tolesford zal maken? Hy is zeker iemand, die we in de gaten moeten houden, antwoordde Mur ray met een knikje. Hij schijnt goede vrienden te zyn met dat meisje Barton, misschien is hy wel haar geliefde. Clif ford heeft me verteld, dat zij hem mee naar kantoor heeft genomen. Ook naar de drukkerij? O nee, alleen naar haar eigen werkkamer, die zy deelt met de goede oude Sheridan. Tccii vind ik het niet prettig. Hij schynt nieuwsgierig van •aard te zijn en zoals je al opmerkte weet «hy zy n cgen en hersens te gebrui ken. Ik heb Felgate gezegd hem in de gaten te houden. By het minste of geringste teken, dat hy moeilijkheden zou geven, moe ten we daar iets op verzinnen. Maxwell keek op de klok. Ik heb een afspraak om zeven uur en moet er dadelijk van door. Ga jy terug naar Melchester? Na genoten te hebben van je uit stekende keuken, ga ik inderdaad terug. Murray nam een laatste trekje van zijn sigaret, doofde deze ln een asbak. Nu we «het over dat restaurant van jou hebben, schiet me opeens iets te binnen. De laatste keer. dat ik er at, zat d?.ar door een ongelukkig toeval ook een zeker heer te eten, die ik liever niet ontmoet, Wie was het, iemand dde ik ken? Zyn naam is Graham, Nigel Gra ham. Die naam gebruikte hij echter niet, de laatste keer dat ik hem ont moette. Dat was in Marseille in 1943, waar hy samenwerkte met de Maquis. Nigel Graham! Maxwell liet even een fluitend geluid horen. I«k herinner me hem hy zat te eten met een zekere Fairfax, die op Binnenlandse Zaken werkt. Om je de waarheid te zeggen, ben ik naar hun tafeltje toegegaan en heb met. hen gesproken. Werkelij'k? Dat is zeer interessant. Hy was dus een Geheime Dienst man? Eén van de beste mensen, die ze ooit Frankryk binnengesmokkeld heb ben. Murray blies een denkbeeldig stof je van zijn mouw. Wat voert iiy te genwoordig uit? Is hy nog in regerings- dienst? Volgens hetgeen Fairfax my mee deelde, is hy thans een groot man aan de universiteit van Cambridge. Hy was een dagje in Londen om naar de cric ketmatch te kijken. Geloof je dat hij je herkend heeft? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Ik zag hem in de richting van myn tafel kijken, maar hy is niet iemand, die iets zou laten merken. Het is een merkwaardig toeval, dat hy juist die avond daar aanwezig was. Ik geloof niet dat er veel kans Is, dat hy weer binnen zal komen vallen, maar je kunt het nooit weten. Daarom is het misschien beter, dat je elders gaat dineren. Dat kan zijn, maar het is zeker niet zo aangenaam. Waar krijg ik zulk behoorlyk voedsei, als in de Dragon Fly? De Engelse restaurants zyn meestal verschrikkelijk. Ik heb soms het gevoel, dat als ik niet naar Parijs terug ga, ik zal omkomen door gebrek aan goedklaargemaakt voedsel. Toch lykt het me te verkiezen bo ven een mes tussen je ribben. Voor het eerst lachte Murray nu luidkeels. Inderdaad moet daarmee rekening worden gehouden gaf hy toe. Micheal Fairfax maakte de laatste en veloppen van een groot aantal brieven, die aan de minister van Binnenlandse Zaken persoonlyk waren gericht, open en keek snel de inhoud door. Daarna liet hij" met een verveeld gebaar de vele papieren in de prullemand glijden. Hij onderdrukte een geeuw en leunde ach terover in zyn steel, terwijl hy een si garet aanstak. Juist toen hij dit had gedaan, verbrak een zoem-geluid de stilte. Met een zucnt stond hij cp en met tegenzin zijn voornemen om rustig een sigaretje te roken opgevend, ging «hij naar de deur, welke toegang gaf tot het aangrenzende vertrek. Toen hy de ze opende, klonk het diepe trillende ge luid van de klokslag van de Big Ban door het open raam hem tegemoet. (Wordt vervolgd) Het hangt ermaar van af, welk systeem men aanvaardt. Iemand, die zich herhaaldelyk heeft vergrepen te gen de belangen en de wetten van de samenleving, is op die gronden nog niet een element, voor wie in deze samenle ving geen plaats is. Zolang men geen inzicht heeft in de achtergronden, de physiek, de psychi sche en de sociale omstandigheden, waaronder de delinquent heeft geleefd, en die mede bepalend zyn geweest voor zijn gedrag, zolang is ieder oor deel voorbarig. Kennis van al deze omstandigheden leidt er toe dat men een gevangenis omgeving gaat zoeken, waarin de delinquent wat zijn per soonlijkheid, zijn karakter, zijn aan passingsvermogen betreft, op zün plaats is. Zo, dat een redelijke ver wachting gewettigd is. dat de resocia lisatie vrucht zal dragen. Vandaar, dat men gekomen is tot een differemtiatle van het gevangeniswezen. Zy is in de nieuwe beginselenwet neer gelegd. Er is een einde gekomen aan de praktyk, dat alle gevangenen eenzelfde behandeling ondergaan. In het gevange niswezen wordt nu gestreefd naar een strafvoltrekking, die aangepast is aan de persooniykheid van de gevangenen. Wij bevinden ons temidden van deze ontwikkeling, al kan wel worden ge zegd, dat men het experimentele sta dium te boven is. Volledig zuilen de nieuwe principes nog wel niet ln prac- tyk kunnen worden gebracht, omdat er nu eenmaal geen geld is om nieuwe ge stichten, die geheel zyn Ingericht vol gens de vroegere opvattingen. Maar men zal moeten trachten er het beste van te maken. In vele gevang7**^sen zyn interne verbeteringen aangebracht wy herin neren slechts aan de vernieuwing van de kerkzalen als meest sprekende voor beeld van de gewyzigde inzichten waarvan de meeste-door de gevangenen zelf worden uitgevoerd. De omstandigheden, waaronder wy thans leven, zyn oorzaak, dat niet alle wensen bevredigd kunnen worden en dat by de differentiatie rekening moet wor den gehouden met de beschikbare ruim te. Niettemin, de selectie is er jeug digen, debielen, psychopaten, gewoonte misdadigers, zy, die voor het eerst ge straft zyn, politiek en gewone crimi nelen een uiteraard voorlopige en schematische selectie, waarop natuuriyk correcties mogeiyk zijn. O De psychiatrische observeerklinlek te Utrecht van het gevangeniswezen, die onder leiding staat van dr. P. A. H. Baan, verricht ten deze prachtig werk en bewijst daarmede aan het Neder landse gevangeniswezen, ook met be trekking tot zyn toekomstige ontwikke ling, onschatbare diensten. Er is dus een mogeiykheid van veran dering in de voorlopige ruwe selectie en hier nu doet zich een geschilpunt voor, waarover juristen en gevangenisexperts het nog lang niet eens zyn. De Tweede Kamer zal daar, voortbor durend op wat er in het voorlopig ver slag, in de Memorie van Toelichting en bij het gevoerde overleg met de minister over werd te berde gebracht, niet zo spoedig over uitgepraat raken. Het gaat om de vraag namelijk, of overplaatsingen, welke door een nadere selectie wenselijk werden geoordeeld, nu moeten komen ter beoordeling van de administratie van het gevangeniswezen of van de rechter. Zolang er van enige differentiatie geen of nauwelyks sprake was. bestond er geen probleem, maar nu komt deze' zaak geheel anders te lig gen. Met de vraagstelling is de knuppel in het hoenderhok geworpen. En inder daad gaat het hier over vragen, welker belang verre uitryst boven competentie- en prestigeoverwegingen, zo men die er al niet uit zou willen afleiden. Het gaat hierby om vragen van rechts zekerheid van burgers, die, al moe ten zy een straf ondergaan, niettemin burgers zijn, die tegen ieder gevaar van willekeur zo veel mogelijk dienen te worden gevrijwaard. Het menselijk element speelt ook door deze, op het oog theoretische, discussie heen. Want om nu maar een voorbeeld te noemen: verplaatsing van gevangenen kan de mogelijkheid voor bezoeken aanzien lijk verzwaren. Bezoek is voor gevan genen buitengewoon belangrijk, niet alleen om de eentonigheid te breken, maar vooral met het oog op het ge zinscontact. dat in verband met de resocialisatie van primair gewicht kan zijn. Neen, deze discussie is niet zo dor en abstract. Zij raakt onmiddel lijk het leven van de veroordeelde! 43 Je begrypt wel, dat. Panda nu eens even een hartig woordje met die kluize naar wilde spreken! Hij vertrouwde hem voor geen halfje, en dat werd er niet beter op toen hij hem op zalvende toon tot de pachters hoorde zeggen: „Gaat dus naar uw goede meester en vraag hem om de juiste hoeveelheden goud, platina en diamant dat zal hy stellig graag voor q over hebben! Indien hy twyfelt moet ge hem er maar op wijzen, dat ik myn arbeid toch óók voor niets lever, nietwaar? En dan zal ik een ver nuftig straal-ombuigingsapparaat voor ulieden bouwen en dan Hier werd hij in de rede gevallen door Panda, die, naderby rennend, riep: „Hee daar! Wacht eens even! Met jou moet ik eens even praten Maar hy kreeg de kluizenaar niet te spreken o neen! Want nu wendden de pachters zich tot hem en versperden hem de weg, terwijl één van hen zei: „Dag meneer de landeigenaar! Zouden wy eens even een woordje met u mogen praten?". „Nee hijgde Panda „straks! Ik heb haastik moet...." „O hy heeft haast! Hij heeft geen tyd om met eenvoudige pachters te pra ten!" mompelde een tweede boer boos. Panda lette er niet op; hy warong zich tussen de ontevreden landlieden door en sprong naar de boom, w aar hij daarnet de kluizenaar nog had gezienmaar hy was al te laat! De kluizenaar was na zijn opruiende toespraak spoorloos ver dwenen „Hij is weg, de gemenerd!" riep Panda teleurgesteld. „Hy heeft het op mijn goud voorzien „Dat is alleen om ons te helpen", pre velden de boeren. „Maar onze landheer heeft zo'n beetje goud niet voor ons over. Hij is zelfzuchtig! Hy is een vrek! Wat een verschil met die aardige, on baatzuchtige kluizenaar Het is duidelijk, dat Panda deze on tevredenheid tijdig de kop in moest drukken. VOOK DONDERDAG 28 JUNI Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender, 8 00- nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 9.00: voor de hulsvrouw; 9.30: waterstanden; 9 35: gram.muzlek; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: omroeporkest; 10.15: morgendienst; 10.45: sopraan en plano; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: schoolradio, 12.00: ange lus; 12 03: gram.muzlek; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 gram.muz.; 12.55- zonnewijzer; 13.00: nieuws en katho liek nieuws; 13.20: Instrumentaal septet; 13.40: pianoduo; NCRV 14.00: Promenade orkest en soliste; 14.45: voor de vrouw; 15.15: gram.muzlek: 15.25: kamermuziek; 16.00: bijbellezing; 16.45: vocaal ensemble; 17.00: V. d. Jeugd; 17.30: volksmelodieën; 17.50: Regeringsuitzending: C. A. van Gln- neke: „Jacht op krokodillen"; 18.00: ver zoekprogramma; 18.30- „Het kleine - boe- renvraagstuk op de zandgronden", vraag gesprek; 18,45: reportage; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15: levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30: „In dienst van het vaderland", cau serie; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: gram.muzlek; 20.30: „In de voet sporen van Paulus". reportage; 20.50. gram.muzlek; 21.00: gevarieerde muziek. 21.45: vierhandig pianospel; 22.15 buiten lands overzicht; 22.35: gram.muzlek; 22.45: avondoverdenking. 23.00; nieuws; 23 15: sport. 23.2524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00. nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gTam.muztek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 9.00: morgenwijding; 9 15: gram.muzlek; 10.30: de antwoordman; 10.45: gram.muz.: 10.50: voor de kinderen; 11.00: radloscoop: 11.45: voordracht; 12.00: Metropole orkest; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38: gram.muz.; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen of gram.muzlek; 13.20: instrumentaal kwin tet; 13.45: ,.U kunt het geloven of niet": 13.50- gram.muzlek; 14.00: voor de vrouw; 14.30' planovoordracht; 15.00: voor de zie ken. 16.00 ultwlsselmgs-programma Kam penNakskov (Denemarken); 17.00: voor de Jeugd; 17.30 strijkorkest; 18.00: r.leuws; 18.15: sport: 18.30: lichte muziek; 19.00: vraaggesprek over de K.M.A. te Breda; 19.10: orkestconcert; 19.45: Para psychologisch Orkest en solist. 21.30: „Onze Prins heeft het zelf gezegd", klank beeld: 22.00. gram.muzlek. Intermezzi- ge sproken brief uit Londen en vacantletips; 22 40: lichte muziek; 23 00: nieuws; 23.15: sportactuallteiten; 23.3024.00: gram. muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M 12.00: hoorspel; 12.20: voor de boeren; 12.30: voor de arbeiders; 12,55: weerberich ten; 13.00: nieuws; 13.10: mededelingen; 13.20:: filmprogramma- 13.35: crloketult- slagen; 14.00: schoolradio; 15.10: hoorspel; 15.40: sport; 16.15: orkestconcert; 16.45: sport; 17.00: voor de kinderen; 17.55; weerberichten; 18.00; nieuws; 18.15; sport; 18.20: gram.muzlek; 18.30; wedstrijd ln het vertellen van sterke verhalen; 19.00: opera koor. -orkest en soll6ten; 19.55: klank beeld; 20.30: gevarieerd programma, 21.00; nieuws; 21.15: „Town Forum": 22.00: ge varieerd programma: 22.30: wetenschappe lijk overzicht; 22.45: parlementaoverzfcnt; 23.0023.03; nieuws. Engeland, BCC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00- parlementsoverzlcht; 12.15: lichte muziek; 12.45: orkestconcert; 13.45: voor de kleuters; 14.00; voor de vrouw; 15.00; Hawallanmuzlek; 15.30: voor de soldaten; 15.45' lichte muziek; 16.15: Mrs Dale's dagboek; 16.30' causerie; 16.45' orgelspel; 17.15: pianospel: 17.30: variété orkest; 18 00: gevarieerd programma; 18.30: sport; 18.45: noorspel; 19.00: nieuws en radiojournaal; 19.25; 6port; 19.30: geva rieerd programma; 20.00: hoorspel; 20.30: gevarieerde muziek; 21.00: gevarieerd pro gramma; 22.00: nieuws; 22.15: actualitei ten. 22.20: dansmuziek; 23.00: voordracht; 23.15: orgelspel: 23.5624.00: nieuws. Nordwestdcutscher Rundfunk (309 M.) 12.00: operettemuziek; 13.00: nieuws; 13.25: omroeporkest; 15.40: dansmuziek; 16.45: nieuws; 17.00: plano-trio; 18.00. ge varieerd programma; 19.45: nieuws; 20.05: amusementsmuziek; 21.00: hoorspel; 22.15: nieuws 22.35: Jazzmuziek; 23.15: moderne muziek- 24.00; nieuws; 0.301.00: ge varieerde muziek. Frankryk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: orkestconcert', 13.00: nieuws: 13.20: orkestconcert; 14.00: nieuws 14.05: recital; 14.25: hoorspel; 16.14: gram. muzlek- 17.10: orgelconcert; 17.55: gram. muzlek; 18.30: Amerikaanse uitzending; 19.00: lichte muziek; 19.50: nieuws; 20 00: svmphonle-orkest en solist; 22.50: gram. muzlek; 23.4524.00: nieuws. Brussel, 324 en 484 M, 324 M.: 11.45: gram.muzlek; 12.15: pianoduo; 12.30: weerberichten; 12.33: voor de landbouwers; 12.40: planoduo; 13.00: nieuws; 13.15: „Ziel van mijn land"; 14.00: gram.muzlek; 15.00: Engelse les; 15.15: gram.muzlek; 15.40: Franse les; 16.00: gram.muzlek: 16.30: klassieke muziek; 17.00: nieuws; 17.10: gram.muzlek: 17.15: voor de kinde ren; 18.15: balletmuziek; 18.30: voor de soldaten- 19.00: nieuws; 19.30; zang en plano-, 19,50: causerie; 20.00: verzoekpro gramma: 21.00: klankbeeld; 21.30: gram. muzlek: 21.45: actualiteiten; 22.00 nieuws; 22.15: kamermuziek; 23,00: nieuws; 23.05: dansmuziek. 484 M.: 12.05: omroeporkest en solist; 13.00: nieuws. 13.10. 13 30. 15.00, 15 40 en 16.00- gram.muzlek; 16.30: zang en plano; 16.50: gram.muzlek; 17.10: lichte muziek; 18.30: gram.muzlek: 19.00: omroeporkest en soliste. 19.45: nieuws; 20.00: hoor spelen; 22.00: nieuws: 22,10: Jazzmuziek; 22.40: gram.muzlek; 22.5-5- nieuws; 23.00: gram.muzlek; 23.55: nieuws. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal: Haak-ln-tentoonstelling, 10 uur voorm.11 uur nam. Steenschuur 6; Geünieerde Loge van Theosofen, 8 uur nam. Nleuwstraat 28Verklaring van het Boek van Mormon, 8.30 uur nam. DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Concert „De Mens in zyn Vrije Tijd", 8 uur nam. VRIJDAG: Mare 1: Aandeelhoudersvergadering N.V.. Leldache Broodfabriek. 3 uur nam. Plantage 16: Lezing J. van Lent S.D B, voor nlet-katholleken, 8 uur nam. Gouda (St. Janskerk)Ned. Bachver, ln kader Holland Festival, 8 uur nam. ZATERDAG: Stadsgehoorzaal: Accordeonfestival 9 uur nam. ZONDAG: StadsgehoorzaalAccordeonfestival 1, uur nam. MAANDAG: Stadsgehoorzaal: Accordeonfestlval 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Drakenzaad" (18 jaar). Zon dag 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 0.45 en 9.15 uur. Re\ „Winchester '73" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Paul Vlaanderen en het Z mysterie" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Llflo „Walk softly Zondag 2.30. 4.45, dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Ln.vor „Parijs by Nacht" (14 Jaar) Zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van 23 Juni 13 uur tot 30 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum Mare 110 tel. 20406 en de Zulder-Apotheek Lam- menachansweg 4. tel. 23553. Te Oegsteeeat door de Ocgstgeestex Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. >rtlv stranger" (18 Jaar) 5. 7 en 9.15 uur; overlgo

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3