Zilveren Anjers voor prof. Kohnstamm, Kornelis ter Laan en „Pim" Muiier Reactie op Malik's suggestie verdeeld EERBERICHT Geen wijziging in de strijd om de Perzische olie Luik dingt naar zetel Schumanplan 90ste Jaargang DINSDAG 26 JUNI 1951 00 No. 27337 Ch)l LEIDSCH DAGBLAD jirecteun J. W. Henny ifdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: t 0.40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Voorzichtigheid is geboden! Wederom heeft Moskou de wereld een srasing bereid: bij monde van zijn jtegenwoordiger bij de V.N., Jacob •ilik, is een suggestie gedaan om de rijd in Korea te beëindigen. En wel op tcanige wijze, dat men zich on will e- rurig de ogen uitwrijft. Het Kremlin poneert daar op eens een -orstel, althans een indirect voorstel, jt van de zijde der V. N. einde vorig jr reeds werd gedaan, dooh dat toen oSomen door Peking, alias Moskou, a de hand werd gewezen als geheel lYoldoende. Volgens Malik zou moeten worden rergegaan tot een staken van het jen, terwijl de partijen zioh zouden «ten terugtrekken op de 38ste breed- graad. eohter met dien verstande, dat niemansland van bepaalde afme- jg zou worden ingesteld. Geen enkele •orwaarde wordt verder gesteld' er crtit niet meer gerept van opneming in Peking-China in de V. N of over "rmosa-afstand. Men zou bijkans zeg- het is te mooi om waar te zijn Weliswaar Is dit schone voorstel ge ld in een kleed a la Moskou, d.w.z. Malik op de welbekende wijze de ï'oondenen als de agressors aanwees speciaal Amerika opnieuw beschui t-de van oorlogsophitsing, kortom het iende geluid, doch dat moet men et te tragisch nemen Men bedenke, jt het communisme blijkbaar niet an as meer kan praten. Zonder propa- £da, die voor Moskou nu eenmaal oha en omega is, gaat het bij het iemlin en ziin volgelingen niet. Dat zichzelf nemen wij dan ook niet zo -aar. Zelfs beluistert men in de radio-rede Malik niet eens meer het geluid van terugtrekken van alle vreemde •epen uit Korea! Is het te verwonderen, dat de wereld igszins verbaasd staat en zioh af- iagt. waarom Moskou zo onverwachts i dergelijke omzwaai uitvoert? En dit meer, waar Moskou nu niet bepaald 3 groot vertrouwen meer geniet it Ti.il Uilenspiegel kan Moskou zeg- i: ze mogen me niet, maar ik heb t er naar gemaakt! let is vanzelfsprekend, dat men zich dit. geval aan gissingen waagt en irbij argwaan ten opzichte van de be dingen van Moskou niet geheel kan envinnen. In de eerste plaats is deze vraag ge- riilgdspreekt Moskou, dat zichzelf dusver angstvallig buiten het con st had gehouden en de Noord-Korea- =n en later de Chinezen de kastanjes het vuur liet halen, ook voor Peking? sders heeft de hele suggestie weinig Als Peking doorvecht, is men even ran een regeling af als totnutoe. Aan- "i'ielük leek het er op, dat Peking iijdig stond, dooh latere uitlatingen a die zijde klinken gunstiger, ook al officieel nog geen instemming be- i?d. Mag men dan concluderen, dat Peking sft. ingezien, dat bij doorvechten in ?:ea niets meer is te winnen, zodat ;n het verstandigst doet de zaak te Aderen zonder verlies? Want dit bedenke men sr-^ed: zou het jet-voorstel worden a? 'aard dan i de opzet der rode agressie weliswaar 3 mislukt, dooh zou men terugkeren de status quo van een jaar geleden: a Noord- en een Zuid-Korea. hetgeen itelijk al niet in overeenstemming zou a met de doelstelling der V. N. om land tot een geheel te herstellen als socratisch land Waarbij bovendien te allen tijde de gelijkheid van een herhaling der cessie overblijft, wanneer de kansen zouden wijzigen. Deugdelijke ga- atie lijkt ons daarvoor niet te ver ben! Terugkeer tot de situatie van een geleden betekent in de practyk or Peking een liquidatie zonder ver- 5. Behalve dan aan honderdduizenden snsenlevens. aan een vernietiging van «ien en dorpen, aan waarden van on vatbare omvang, die voor beide par- sn onnodig verloren zouden zijn ge- an Moet do suggestie van Moskou dan *dei afgewezen? Geenszins, doch de N. zullen zich terdege moeten bera- a in hoeverre hier een listig spel gespeeld en met de grootste waak- amheid en voorzichtigheid moeten ■eren, opdat zij niet de dupe worden wat momenteel wellicht zeer alokkelyk lijkt. Zeker, het einde van de Koreaanse is veel waard doch niet alles h de V.N. mogen zich dan op de ïtf kloppen, dat de agressie is se ed. reden tot juichen zien wij niet herstel van de nude toestand Zonder af komt de agressor dan uit zijn "ntuur Waar wellicht is momenteel niet meer 'bereiken, gezien het ontbreken van nodige eenheid in de V N. &t onderzoek naar de ramp met de „affray". Se onderzoekingswerkzaamheden naar aan de Zuidkust van Engeland ge- ;'<en Britse onderzeeboot Affray" -=n een tweede phase in: morgen zul- 2 de eerste duikpogingen worden ge- £-1 Een woordvoerder zei, dat de dui- ^erkzaamheden aanmerkelijk lang ;;Pn duren en het besluit of de boot jtiit zal worden, eerst over enige 'ïien verwacht kan worden. Koel weer §e Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt met op de nlaatsen enkele buien en een od onweer Meest matige Weste- 'J® wind. Koel weer. l°Pgemaakt te 10 uur). 27 JUNI. op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. *Jaan op: 0.29 uur; onder. 14.28 u. Hoogwater te Katwijk te 9.22 en 21.58 1 nummer bestaat uit zes pagina's Nader contact met Malik wordt gezocht Op de dag, dat de oorlog in Korea zijn tweede jaar inging, heeft president Truman een redevoering gehouden bij de inwijding van het Arnold-centrum voor de ontwikkeling van de luchtvaart techniek te Tullahoma (Tennessee). Aan het eind van zijn rede verklaarde Truman, dat de Verenigde Staten op dit ogenblik bereid zyn en altijd ge weest zijn om aan een vreedzame re geling in Korea mee te werken. „Doch h?t moet een werkelijke bijlegging zijn. die ten volle een eind maakt aan agressie en vrede en veiligheid her stelt voor het land en het dappere Koreaanse volk", aldus Truman. Truman noemde het voorstel van Malik niet met zoveel woorden. Wel was in zijn van te voren opgestelde rede voering na het voorstel van Malik een wijziging aangebracht. Truman verklaarde, dat het in Korea niet zo gelopen was als de communis ten verwacht hadden. De Verenigde Naties waren niet verslagen, de vrije naties waren niet gedemoraliseerd cn de zaak van de wereldvrede was niet ineengestort. Truman uitte echter de waarschuwing, dat het Kremlin nog steeds tracht de vrije naties te ver delen. Zonder het debat over het ontslag van MacArthur bepaald te noemen, beschul digde Truman „sommige personen" er van, een actie op touw te hebben gezet om het vertrouwen van de bevolking in haar regering te vernietigen. „Door laster en leugens hebben zij de geza menlijke chefs van de staf, hun voor zitter generaal Omar Bradley, de minis ter van defensie generaal Marshall en Dean Acheson, „een der grootste mi nisters van buitenlandse zaken in onze geschiedenis", aangevallen", aldus Tru man. Degenen, die critiek hebben ge oefend op het regeringsbeleid willen, dat de Verenigde Staten op haar bui tenlandse politiek de practijk van de „Russische roulette" toepassen, ald/us Triiman, „maar dan met alle kamers van het pistool geladen". De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft in het Lager huis gezegd, dat, de Britse regering naar wegen en middelen zoekt om door te gaan op het door Malik ge dane voorstel ten aanzien van een staken van het vuren in Korea. Wan neer de verklaring van Malik was gedaan met het ernstige verlangen om vreet? in Korea te bewerkstelligen en wanneer deze gevoelens door de Chinezen en de Noord-Koreanen wer den gedeeld, zou het mogelijk zijn „voortgang te maken in de richting, die wij allen wensen". Morrison voegde er aan toe: gezien het falen van vroegere pogingen zou ongerechtvaardigd optimisme niet raad zaam zijn. Doch wij verwelkomen wat. naar wij hopen, een aanwijzing kan zijn, dat de Sovjetregering nu bereid is pogingen, die wü en andere leden van de V.N. hebben ondernomen om een einde te maken aan de strijd, te onder steunen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft verklaard, dat de Franse regering de verklaring van Malik beschouwt als „een positief ele ment voorzover het het beginnen van onderhandelingen over een bepaald punt, namelijk het staken van de vijan delijkheden in Korea en het terugtrek ken van de troepen aan beide zijden van de 38ste breedtegraad, mogelijk maakt, zonder voorafgaande politieke voorwaarden". „Het schijnt, dat de Sovjet-afgevaar digde voor de eerste maal sedert een jaar geleden de oorlog in Korea begon, heeft beseft, dat, als men vrede wil, eerst de oorlog gestaakt moet wor den", aldus Schuman. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken is van mening, dat het voorstel van Malik met reserve moet worden tegemoet getreden. In de verklaring wordt gezegd, dat, indien Maliks voorstel „echt gemeend" is, het „een toegeven betekent van het falen van de gehele politiek, die in het afgelopen jaar door de Sovjet-regering is georganiseerd en gesteund". Het ministerie was van mening, dat het voorstel een „gewone propaganda- true" zou kunnen zijn. De Zuld-Koreaanse ambassadeur in de V. S., dr Yoe tsjang yang, heeft verklaard, dat Zuid-Korea elke over eenkomst betreffende staken van het vuren van de hand zal wijzen, die niet voorziet in „de volledige hereni ging van het Koreaanse schiereiland". President Syngman Rhee heeft ge- eist, dat Zuid-Korea een stem zou heb ben bij onderhandelingen over een sta ken van het vuren. Dr Yoe verklaarde, dat hij twijfelde aan de oprechtheid van het voorstel van Malik. In India wordt Malik's idee natuurlijk warm ontvangen. De Canadese minister van buiten landse zaken, Leaster Pearson, die lid is van de commissie voor goede dien sten, heeft op een perconferentie te Londen verklaard, dat zich een aantal dubbelzinnigheden in Malik's verklaring bevinden Mocht de Russische stap ech ter „bevredigend blijken", dan diende men „er van te maken wat er van te maken is". De Verenigde Naties, zo vervolgde hij. hadden in het verleden „ongelukkige ervaringen opgedaan" met Sovjet-Rus sische verklaringen. Moskou had het slechts aan zich zelf te danken, als Maliks „interessant en mogelijk zeer belangrijk voorstel" met enige reserve ontvangen werd. Het zou echter een grote fout zijn niet in te gaan op Malik's plannen. Nasrollah Entezam. de Perzische voor zitter van de algemene vergadering der V.N. verklaarde, dat hij zou trachten zo spoedig mogelijk een onderhoud te hebben met de Russische afgevaardigde 1 Malik. Hij trachtte ook zich met de Chinese regering in Peking in verbin ding te stellen Ook de Engelse vertegenwoordiger bij de V.N. sir Gladwyn Jebb wil zich met Malik in verbinding stellen. Trygve Lie. de secretaris-generaal der V.N. onderbreekt zijn vacantie en keert naar New York terug. VAN HET FRONT. In een gevecht van man tegen man hebben de communisten manschappen van de verbonden troepen genoodzaakt zich ten Noord-Westen van Jongtsjon iets terug te trekken. Langs het gehele centrale front wordt verwoed gevochten, uitgezonderd in het Oosten, waar wat meer rust intrad. Da Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat tussen 17 en 24 Juni 12 vliegtuigen van de Noordelijken zijn vernietigd en 21 beschadigd tien Amerikaanse vliegtuigen gingen in deze periode verloren. Alle Noordelijke vlieg tuigen werden bij luchtgevechten ver nietigd en zes van de Amerikaanse vliegtuigen warden door het afweervuur van de Noordeliiken neergeschoten. Troepen er V.N. zijn begonnen met wederopbouwwerkzaamheden in het door de oorlog verwoeste Zuidelijke deel van Korea. In de zwaargehavende hoofdstad Seoel is men bezig asphalt- wegen te herstellen en tramsporen aan te leggen Vernielde waterleidingen en delijke stellingen vervangen en belang rijke civiele gebouwen zijn in hun vroe gere staat hersteld. Ean lichtpunt is, dat de oorlog Zuid-Korea tenminste be tere wegen heeft bezorgd. Duizenden kilometers weg, die vroeger slechts twee of drie maanden van het jaar te gebrui ken waren, kunnen thans bij de slecht ste weersomstandigheden dienst doen. Vooruitzichten blijven ongunstig De vice-voorzitter van de Anglo-Ira nian", Basil Jackson, die onlangs de de legatie naar Perzië leidde, heeft ver klaard, dat het minstens een jaar zal duren voor de Perzen olie-deskundigen uit andere landen zouden kunnen krij gen om de raffinaderij te Abadan te drijven. De nieuwe anti-sabotage wet is zeer ernstig, aldus Jackson. „Het zal wel licht nog maar kort duren voor wij ge dwongen zullen zijn Perzië te verlaten". Als de Perzen voortgaan te handelen als op het ogenblik, aldus Jackson, zouden de raffinaderijen, voor zover de uitvoer betreft, voor tenminste een jaar moeten sluiten. Jackson was van mening, dat de Maat schappij snel het verlies van ruwe olie zou kimnen te boven komen, doch aan geraffineerde producten zou ongeveer 15 millioen ton van het Westelijk halfrond moeten worden betrokken, hetgeen be talen met dollars betekende. Hij geloofde voorts, dat „mogelijk met uitzondering van één man" niemand van de Britse staf in Abadan naar de genationaliseer de maatschappij zou overgaan. Jackson verklaarde, dat de maat schappij „niet de Perzische natïonali- satiewet, zoals die nu is, door over macht zou aanvaarden". De maat schappij had het principe van de nal tionalisatie aanvaard en was bereid namens de Perzische regering te wer ken, indien het hun enige winst op leverde. Jackson zei, dat de staf, al vorens te vertrekken, zou trachten de raffinaderij te sluiten en haar in goe de staat over te dragen. De Perzische directeuren van de Anglo Iranian hebben de algemeen bedrijfs leider, Eric Drake, een ultimatum ge steld, waarin hem tot Donderdag acht uur de tijd wordt gegeven naar de ge- STRIJD TUSSEN REGERING EN VAKBONDEN IN ITALIË. De vakbonden van alle richtingen, die Italië's 1.800.000 staatsemployé's verte genwoordigen, hebben de „dreiging van de regering om hun stakingsrecht on wettig te verklaren" in een gezamenlijk communiqué veroordeeld. De regering heeft in snel tempo een wetsontwerp opgesteld, dat haar in staat mo2t stollen maatregelen te treffen op grond van een clausule in de grondwet, waarin gezegd wordt, dat staatsem ployé's in de uitsluitende dienst van het land staan De kwestie zal spoedig in het parlement ter sprake komen. In het communiqué der vakbonden wordt gezegd, dat het besluit van het kabinet de toestand verergert. Zij zou den „elke maatregel, die nadelig is voor het fundamentele recht om te staken een recht, dat door de grondwet ge garandeerd wordt bestrijden". De vakbonden noemden het regerings- compromis. om de pensioenen te ver- van drie Prins Bernhard reikt de zilveren anjer uit aan de heer K. ter Laan oud-burgemeester van Zaandam wonende te Wassenaar. nationaliseerde industrie over te gaan. anneer tegen dat tijdstip geen po- j hogen en een loonsverhoging sitief antwoord is ontvangen, zal men procent toe^ te^staan^ b?laohelijk^ Drake als afgetreden beschouwen en j een opvolger voor hem benoemen. Drake, die, zoals gemeld, onverwachts naar Basra is gereisd, verklaarde bij aankomst aldaar, dat hij kwam spreken over verzekering van ononderbroken olielevering aan Zuid-Irak „met het oog op het optreden van de Perzische rege ring, dat in de nabije toekomst tot slui ting van de raffinaderij te Abadan door overmacht zou kunnen leiden". Naar verluidt, zou de asphaltfabriek te Abadan gesloten worden omdat de op slagplaats van asphalt vol is. De laatste 100 tot 200 Britse vrouwen en kinderen te Abadan zullen binnen 24 uur Perzië verlaten. Voor hun evacuatie worden Ne derlandse, Zwitserse, Engelse en Ameri kaanse vliegtuigen gebruikt. Drake verklaarde, dat hij zo spoedig mogelijk naar Perzië zal terugkeren. In een vraaggesprek met Reuter zei Drake, dat de Perzen hem hadden verteld, dat hij technische gegevens had vernietigd. „Dat is niet waar". Over de huidige toestand in Abadan zei Drake, dat de raffinaderij niet meer dan 'tien dagen onder volle druk kan werken, onder mindere druk zal zij lan ger kunnen functionneren. Voorts zei hij instructies gegeven te hebben tot een onderzoek naar de mo gelijkheid om de olie uit de half gela den tankschepen terug te pompen, om dat het weinig zin had onder de huidi ge omstandigheden tankschepen té la den. Hij had de aandacht, van de Perzen gevestigd op de ernst van de blokkade van Masjoer (waar drie tankschepen worden opgehouden), aangezien dit een staken van de productie van ruwe olie op het grote olieveld, Agadjari, ten ge volge kan hebbn. Vrijdag a.s. zal de Britse procureur- eeneraal. sir Frank Soskice. naar den Haag vliegen om de Britse delegatie bij het horen van de Perzische oliekwestie door het Internationaal Gerechtshof te lelden. Welke houding Perzië zal aan nemen is nog niet bekend. Premier de Gasperi heeft toegegeven, dat de staatsemployé's slecht worden DUITSE SOCIALISTISCHE PARTIJ NIET ERKEND. De Westelijke bezettingsmogendheden hebben het verzoek van de „Du/se so cialistische partij" afgewezen, om als politieke partij te worden toegelaten. D9 Berlynse senaat had het afwijzen gead viseerd, omdat het programma van de partij overeenkomt met dat van de voormalige nati on aal - social isti sohe party GROMYKO NAAR MOSKOU 1 VERTROKKEN. Gromyko, de sovjetrussisohe afgevaar digde naar de conferentie van plaats vervangers te Parys. is gisteren met de andere leden van de delegatie in een brtaald maar heeft verklaard, dat zelfs Dakota van de Russische luchtmacht kleine verhogingen het gevaar van in- van het vliegveld Orly (Parys) naar flatie met zich mee zouden brengen. I Moskou vertrokken. Uitreiking door Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft gistermiddag te Amsterdam aan een drietal Nederlan ders. die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse culturele leven als bewys van waardering voor hun werk de zilveren anier uitge reikt. Dit. geschiedde in het gebouw van de Nederlandsohe Handel-Maatschappij op dezelfde plaats waar de Prins het vo rig jaar de uitreiking der anjers ver richtte. De huidige ontwikkeling zo zeide de Prins vormt in toenemende mate een bedreiging voor het culturele leven. De Prins gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van het Prins Bern- hardfonds, dat ln de laatste vier jaar meer dan een millioen gulden aan sub sidies uitgaf. Deze subsidies moeten wor den gezien als een soort ..ysbreker-by- drage". Het is verrassend te zien. hoe na een dergelijke bijdrage, door het Prins Bernhard-fonds ter beschikking gesteld voor een cultuurobject anderer medewerking eemakkelijker wordt ver kregen Ten gevolge hiervan Is nog een millioen voor culturele arbeid van an dere zijde verkregen. Voor wetenschap en kunst werd ln t-otaal bijgedragen 31% voor volksontwikkeling jeugdzorg en re- Tsjenjoe. ven belangrijke handels stad in het landbouwgebied, 300 mijlen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in Korea was. na de herovering door de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Septem ber 1050. voor 50% verwoest. Thans nu de strijd in Korea een jaar aan de gang is. heejt men reeds een groot deel van de geteisterde plaats herbouwd. Het tempowaarin aan het herstel van het economisch leven gewerkt wordt, wordt nog aanzien lijk versneld. Terwijl een landbouwer bezig is met het bewerken van een stukje akker land vlechten arbeiders de rieten dakbedekking van een in aanbouw zijnd huis in een der buitenwijken van Tsjenjoe. werk en kosten gemoeid. Luikse aanne mers verklaarden zich bereid om dat niet alleen op te knappen, maar bovendien om binnen het jaar 500 woningen te bouwen als zou blijken dat de huidige woningvoorraad van Luik onvoldoende of ongeschikt zou zijn. Het definitieve Schumanpaleis zou ge bouwd worden op een hoge rots of een hoogvlakte van de Maas. Als middeleeuwse ridders zouden de heren experts van kolen en staal daar boven gehuisvest worden Stad tot volle medewerking bereid (Van onze Brusselse correspondent) Luik heeft, voor het eerst in het open- i baar, zyn candidatuur gesteld als zetel van het plan-Schuman. De vereniging „Grand Liège" heeft kosten noch moei te gespaard om tal van persoonlijkheden en journalisten op een groots georgani seerde receptie van de visie te overtui gen dat de „cité ardente", de beste plaats van vestiging is. Maar, eerlyk ge zegd, konden alle naar voren gebrachte argumenten op elk van de zes steden (waaronder Amsterdam), die hun candi datuur hebben gesteld, van toepassing worden gebracht. Goede ligging, de na bijheid van een vliegveld, een behooriyk groot gebouw of paleis om de circa 250 ambtenaren te vestigen, autowegen, enz., het zijn alle voorwaarden, waaraan ook Amsterdam, Parys, Luxemburg en Bonn kunnen voldoen. Echter is het een feit dat Luik juist in het hart ligt van de Schumanpool, namelyk op bijna even grote afstand van de Roer, het Oost-Franse staalgebied, van Charleroi en het Nederlands-Lu xemburgse gebied, terwyl Luik zelf een belangrijk centrum is van kolen en staal. Luik kan echter moeilyk als „neutraal Schuman-terrein" worden beschouwd. Intussen dient erkend en het werd ons van bevoegde Nederlandse zijde be vestigd dat Luik de enige stad is, die zich voor de zaak wil interesseren en er een duit voor over heeft. Met de inrichting van een gebouw, GEEN REDEN VOOR AANKLACHT TEGEN MEVROUW FELTON. De Britse procureur-generaal, sir Frank Soskice, heeft medegedeeld, dat er onvoldoende gronden waren om het Labourlid mevrouw Felton aan te kla gen. Enige leden van het Lagerhuis hadd?ri er op aangedrongen, dat zij ver- glonale arbeid 56% en yoor buitenland en overzeese gebieden 13%. Een van de allergrootste bedryven in Nederland, heeft besloten daadwerkelijk met het Koningin Juliana-fonds en het Prins Bernhard-fonds te gaan samen werken. Er is zelfs kans, dat nog enige belangrijke bedryven hiertoe binnen af zienbare tijd zullen besluiten", aldus Prins Bernhard. Hierop beval de Prins de binnen enige dagen te houden inzameling op Anjer dag warm aan. Dit zal weder een goede gelegenheid zyn te tonen wat ons de vrijheid waard isL zo zeide hij. De Prins reikte vervolgens de zilve ren anjers uit aan prof. dr Philip Abra ham Kohnstamm en de heren Kornelis ter Laan en Willem Johan Herman Miulier. Aan prof. Kohnstamm oa. voor het zeer belangry ke pionierswerk verricht ten bate van het volksonderwys. Aan de heer Kornelis ter Laan o.a. voor: „de zeer verdienstelyke arbeidi voor de Nederlandse dialect - en volks- kundestudie in het bijzonder van die van zijn geboorteland Groningen, o.m. zyn weerslag vindend in het nieuw Gronin ger woordenboek, het uitvoerigste en mo dernste. dat ons land bezit, door zijn bre de opzet welhaast een encyclopaedic voor het Groninger volksleven. En aan de heer Willem Johan .Pim" Muller o.a. voor het introdu ceren en/of het irvat grote liefde en vol harding propageren van belangrijke tak ken van sport in Nederland als bijvoor beeld athletiek het voetbalspel het hoc keyspel, het tennisspel, de schaatsen- ryderssport in het by zonder de elfste dentocht. AMERIKAANSE SENAAT BEËINDIGT VERHOREN. Generaal Emmet OTionnell, voorma lig hoofd van het strategisch bombar dementscommando in het Verre Oosten, heeft voor de senaatscommissies van onderzoek verklaard, dat de Ameri kaanse luchtmacht vliegtuigen met atoombommen gereed houdt voor even tualiteiten, ODonnel zeide. dat hij vijf Noord-Koreaanse steden had willen platbranden en 18 belangrijke strategi sche doelen door luchtaanvallen had villen vernietigen by het uitbreken van de oorlog op Korea. Hy was echter van mening, dat een „overheersend" politiek of diplomatiek besluit zulks niet toe- omrft O'Donnel had ook Rasjln, een omdat zy „met de vyand in het buiten- i Noord-Korea ans bevoorrndintwsntmm land samenwerkte en vyandeiyke pro paganda in het binnenland verspreid de". Mevr. Felton had Britse en Ame rikaanse soldaten beschuldigd van gru weldaden EEN DER BEKLAAGDEN LN PROCES- MINDSZENTY OVERLEDEN. Noord-Koreaans bevoorradingscentrum op 28 km van de Siberische grens, wil len bombarderen. Er was een bombar dement beproefd met behulp van radar by overdekte hemel. Dit bombardement had slechts „beduidende missers". Na de getuigenis van OT>onnel ver klaarde de voorzitter. I "laaiuc uc vuoioii/vcr. senator Russell, dat de verhoren waren gesloten. Radio Vaticana heeft bekend gemaakt De ..hearings" zijn in het kader van dat de vroegere voorzitter van de katho- het onderzoek door de senaat naar het lieke actie in Hongarije, mgr Mihailo- entslag van gmeraal Mac Arthur op 3 witsj, in de gevangenis is gestorven. Hy Mei begonnen De verklaringen van de werd als een der mede-beschuldigden diverse getuigen, waarvan generaal in het proces tegen kardinaal Minds- O'Donnel] tot dusver de 13de en laatste waar soms met duizend personen ver- zenty tot 20 jaar eenzame opsluiting is geweest, omvatten meer dan 2 mil- gaderd zal moeten worden, zyn heel wat veroordeeld, Hoen woorden

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1