„Geen corrupte toestanden voormalig K.N.I.L." bij De Gaulle wil regeren 'EERBERICHT Eén schuldige aan ergerlijke lastercampagne Weinig wijziging in Perzische olie-strijd 90ste Jaargang ZATERDAG 23 JUNI 1951 No. 27335 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Benny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.16 per kwartaal: 10.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Alleen kracht en macht geven haat Gisteren was het tien jaar geleden. C3t Hitier de Sovjet-Unie binnen viel en aldus automatisch Moskou in de ar- sen van het Westen dreef! Het kan niet genoeg herhaald worden cezien de Sovjet-propaganda in dit op richt dat in 1939 Moskou weigerde de Westelijke landen te steunen integen- ieel hetzelfde jaar een verdrag sloot iet het Nazidom. Tegen het Westen. Althans in de practijk. Haar door de overval van Hitler tram Moskou in het Westelijk kamp •«recht. En zeker deelt het voor een deel In de eer. het Nazidom te hebben ver flagen. maar dan ook niet meer dan roor een deel! Na dit roemruchte feit heeft Moskou sch echter als het ware direct weer te ren het Westen gekeerd in zijn pogen «n de wereldheerschappij te veroveren, die Hitler was ontgaan. Helaas is het Westen zich daarvan niet bewust ge weest. waardoor het het Kremlin al bi.i- wnder gemakkelijk is gemaakt om zijn macht uit te breiden over geheel Oost- Europa en de Balkan, Griekenland dan uitgezonderd. Een tegenvaller, die wel licht op den duur van beslissende bele venis kan zijn. is de omwaai in Z-uid- Slavië. Het Titoisme. dat zich niet wil onderwerpen aan het dictatorschap van Moskou doch de nationale belangen op c'e voorgrond stelt werkt besmettelijk in alle Sovjet-satelliet-landen, ook al wordt het daar te vuur en te zwaard be dreden. Het is de Achilles-hiel van het Moskouse communisme Die actie tegen het Westen is van de Jijde van het Kremlin nimmer ver flauwd en het is de grote fout der Wes telijke democratie dat niet te hebben aangevoeld. Weliswaar heeft de Sovjet- actie het Westen op een hoop gedreven ter afweer, doch aan de andere kant heeft het Westen nimmer nagelaten om te trachten alsnog met Moskou tot een regeling te geraken. Voor zover men dit r.reven mag beschouwen als een poging om de zaken slepende te houden en zo doende de herbewapening het Westen had ontwapend terwijl Moskou zich bleef bewapenen te stimuleren, is dit tog begrijpelijk, doch er zat ernst ach ter deze pogingen en dat is de grote tout geweest. Het is Moskou nooit of te nimmer ernst geweest om te trachten tot over eenstemming te komen. Het heeft van den beginne af aan alles in het. werk gesteld om verdeeldheid te zaaien in het kamp van de tegenstander en het hoopt altijd daarin eens te zullen slagen Moskou zal slechts dan wijken, wan- ceer het weet te moeten toegeven Toor de overmacht. Veel te laat is dat door het Westen tegrepen, althans voor zover het nog be- jreoen wordt, want de kans op een ver- filijk wordt nog altijd in brede kring in h;.'r Westen niet opgegevenIJdele toop want nogmaals slechts voor er kenning van in de minderheid te zijn ui Moskou willen wijken. En dan nog 2 de stille verwachting, dat het getij bn keren. Het Is de zwakke plek van iedere die- latuur. de droom van een wereldheer- Khappij niet. te kunnen laten varen. Een direct bewijs voor deze stelling beeft toch wel de conferentie te Parijs 'Ier plaatsvervangers van de ministers buitenlandse zaken geleverd. Mos kou zelf had een bijeenkomst der grote fier voorgesteld, doch toen het Westen t'ch bereid toonde daarop in te gaan en ia conferentie te Parijs ter voorberei ding werd bijeengeroepen, was het Mos kou. dat het slagen heeft gesaboteerd ioor telkens met nieuwe eisen voor de ia? te komen. Een drie maanden lang daar in de Lichtstad uit den treure nderhandeld. waarbij van Sovjet-zijde ba', ganse register van de propaganda Is wan gezet, maar van enic resultaat kon «anvoudig geen sprake zijn. daar het Kremlin dit. niet wilde. Vooral niet meer toen duidelijk was dat aan een torpede- fae van het Atlantisch pact niet be hoefde te worden gedacht en de herbe- cioening van West-Duitsland op korte larmijn niet was te verwachten gezien ba' blijvende verschil van mening der ^esteüiken onderling. Daarmede was bor Moskou de kous af; het kon van jan vier-nïogendheden -conferentie voor kop niets meer hopen. Eindelijk heeft het Westen de .knoop *n maar doorgehakt en de besprekin- !an afgebroken. Weliswaar is de weg b-en gelaten om langs de gewone diplo- biiieke weg toch nog tot een conferen- l? te komen, maar dat is slechts een politieke zet od het schaakbord der ero- oolitiek. Niets meer! Handig gema- Wfuvreerd heeft het Westen echter te allerminst. De Russen hebben su- Rm haar standpunt gehandhaafd Ge- toek aan kracht speelde het Westen :w- de zoveelste maal parten. Misschien zit Moskou thans op het fokeniouw in Perzië. waar door het ^•en van de extremisten die noe geen schijnen te hebben voor de harde jh'itelt. een chaos dreigt te ontstaan harde realiteit is. dat. Perzië zonder ^reenstemming met de Engelse oüe- ;":!-tschapoij spoedig flnantieel volko- r-n vast zat koTrj°n te zitten Wat daar in de gevolgen zullen ziln is moeilijk j "oorsneHen doch het er?ete valt dan v'fzen. Hpf zou voor de Soviets een- j'^iv prachtig zijn vooral waar de ^oel'ne der Perzische regering om Moskou aan te paopen Van die wordt dan ook wel een zeer be- ■'Reliik spel gespeeld Zal niet- deelnemen aan een coalitie Generaal De Gaulle, leider van de RP.F., de partjj met het grootste aan tal zetels in de Franse Nationale Ver gadering, heeft verklaard, dat de ver antwoordelijkheid voor de vorming van een regering aan zijn partij toekomt. „Wij zijn bereid, samen te werken met allen, die ons willen steunen". Hij achtte het echter onwaarschijn lijk, dat de andere partijen aan de Franse volksconcentratie de leiding zouden willen geven. Zij zouden er de voorkeur aan geven zonder de R.P.F. te regeren. „Degenen, die de verant woordelijkheid op zich willen nemen, kunnen zulks doen, doch zij zullen geen succes hebben", aldus de gene raal. Daarom, zo vervolgde hij, zullen wjj niet aan een dergelijke regering deel nemen. Wij zullen de fouten van zulk een regering bestrijden, doch ook op constructieve wijze oplossingen voor de onderscheidene problemen voor stellen. Met Duitsland diende men zo spoedig mogelijk besprekingen te voeren ten einde volledige overeenstemming te be reiken, in het bijzonder inzake econo mie en defensie. Inzake een Europese bond verklaarde De Gaulle, dat men met diegenen moest onderhandelen, die bereid waren toe te treden. Het herbewapeningsprogram van het Atlantische pact diende herzien te wor den. In een algemene overeenkomst dienden de plichten en bevoegdheden eveneens herzien te worden en een evenredige verdeling van de grondstof fen moest verzekerd worden. Vakverenigingen mogen, volgens de generaal, niet- als politieke organisaties optreden. Mochten zjj zulks toch doen, dan dienden zfj ontbonden te worden .Ambtenaren „die bewijzen, dat zij dienaren van een vreemde mogendheid zijn", dienden ontslagen te worden. Voorts zo vervolgde De Gaulle, diende het nieuwe parlement, zijn. De Gaulle's, program voor een vorm van medezeg genschap der arbeiders In genationali seerde en particuliere bedrijven uit te voeren. Op een desbetreffende vraag ant woordde De Gaulle, dat Frankrijk in staat was tien divisies in Indo-China op de been te houden en tegelijkertijd 20 in Europa. „Doch niet in de huidige politieke, economische en sociale war boel". enkele opklaringen. 9s Bilt verwacht tot morgenavond: I :°oral aanvankeluk on vele Dlaatsen l,c enkele buien met kans on onweer l. b later ook opklaringen. Vannacht I.' morgenochtend hier en daar mist I erwe?end matten wind uit Westeliike P-luncHi. Gematigde temDeraturen. 24 juni |;i~. op: 4.20 uur: onder: 21,04 uur. |5«n od: 24 00 uur: onder- 10 32 uur ;'0!Wa,ter te Katwiik te 6.18 en 1914 '27/6 te 737 en 20.07 uur). Tijdens het bezoek aan het Hoofd kwartier van Generaal Eisenhower te Parijs op uitnodiging van de Generaal en diens echtgenote werd aan Margaret Truman en enige andere gasten door Brigade Gene raal A. D. Biddle een uiteenzetting gegeven van het doel en de samen stelling der SHAPE organisatie. Tijdens de „les"V.l.n.r. op de eer ste rij: Mevrouw Eisenhower, Mar garet Truman en de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, mevr. D. K. C. Bruce. Geheel links Brigade Generaal A. D. Biddle. WEST-DUITSE SOCIALISTEN OVER HET SAARGEBIED. De Westduitse sociaal-democratische partij heeft een resolutie ingediend, die de Westduitse regering opdraagt zich aan de volgende beginselen bii onder handelingen over de SaarkWestie te houden. D De Saar is Duits gebied 2) Het thans bestaande regiem in de Saar is een onderdeel van de Interna tionale organisatie van Duitsland, die tijdelijk door de bezettingsmogendheden werd ingesteld; 3) De Franse hoge commissaris in het Saargebied vertegenwoordigt niet de Franse regering, maar de bezettingsmo gendheden. 4) Bii onderhandelingen over een ver drag moeten vrije democratische voor waarden voor het Saargebied verzekerd worden. De de facte scheiding van de Saar van Duitsland moet beëindigd en zijn politieke verbondenheid met de bondrepubliek geëerbiedigd worden. De resolutie zal binnenkort in de Bondsdag besproken worden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll mum 3 pet en dit wettelijke per centage vormt thans een bclemme- Wijziging minimum-rente percentage premieleningen RENTEVOET VAN Zc'c IS ABSOLUUT ONVOLDOENDE! Bü dc Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend lot wijzi ging van het minimum-renteper centage voor premieleningen, uit te geven door publiekrechtelijke lichamen en door andere rechts personen. Volgens de bestaande bepalingen der Lotcrywet bedraagt dit mini- ring om langs de weg van een prcmielening in een of andere ge wenste financiering te voorzien. Om met de ontwikkeling van de rentestand gelijke tred te kunnen houden, geeft de regering er de voorkeur aan het minimum-per centage voor uit te geven premie leningen bü algemene maatregel van bestuur vast te stellen. Hier mede kan het percentage, bij wij ziging van de restestand, zo nodig op eenvoudige wijze daarbü wor den aangepast. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli STRAFFEN DER COMMUNISTISCHE het doel op te roepen tot gewelddadige omverwerping van de regering. LEIDERS IN V. ST. NIET OPGESCHORT. Rechter Jackson van het Amerikaan se Oppergerechtshof heeft geweigerd de gevangenisstraffen, die zijn uitgespro ken tegen elf communistische leiders, op te schorten. De partijleiders zijn er van beschul digd te hebben samengespannen met De weigering effent de weg voor spoe dige insluiting van de elf leiders, die o.m. gevangenisstraffen tot vijf jaar opliepen. Reohter Jackson schortte wel de straf fen van zes van hun advocaten op, die veroordeeld waren tot een a zes maan den wegens „belediging van het hof". Commissie van onderzoek: Het is onaannemelijk, dat de vaandrig Robert Carel Led Acrnout, die in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 in de dessa Lembang boven Bandoeng werd doodgeschoten, uit de weg zou zün geruimd in verband met een door hem ge daan corruptie-onderzoek. Dit is een van de conclusies van de commissie van drie. die op 18 October 1950 door de toenmalige Minister van Oorlog werd ingesteld ten einde een onderzoek in te stellen naar misstanden, welke zich volgens verscheidene berichten in het voormalige K.N.I.L zouden hebben voorgedaan. Ontslag of strafvervolging F. H. v. d. Putten? De commissie, bestaande uit de ad vocaat-fiscaal voor de zee- en land macht, mx J. Zaayer, voorzitter, en de hoofdambtenaren van het Ministerie van Oorlog mr M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten en mr J. Gast, Stakingen in Italië In Italië zijn ongeveer 1.600.000 com munistische zowel als anti-communisti sche staatsemployé's aan het staken De staking is uitgeroepen voor 24 uur. De regering heeft namelijk geweigerd de geëiste algemene loonsverhoging van 12 procent te geven. Zij bood slechts een vierde hiervan. Ministerieële ambtena ren. onderwijzers, postbeambten en spoorweglieden behoren tot de voor naamste stakende categorieën. Men ver wachtte, dat nog meer groepen zich bij de stakers zouden voegen. De treinen zouden vier maal een uur stilstaan. In de staatsziekenhuizen, luchthavens en zeehavens zou slechts een „personeel- skelet" aan het werk blijven Volgens een offlcieuse schatting staakt ongeveer 60 procent. Dit is de tweede staking van deze soort in zes weken tijds De premier heeft verklaard, dat slechts een geringe loonsverhoging de begroting met milliarden lire zou drukken en het gevaar voor inflatie zou vergroten. De effectenmakelaars van de beurzen zijn eveneens In staking gegaan uit pro test tegen de economische politiek der regering. TSJECHGSLOWAAKS PROTEST bij DE V.S. nummej- bestaat uit tien pagina's Tsjecho-Slowakije heeft bij de Ver enigd.? Staten geprotesteerd tegen „stel selmatige en grove schending van de territoriale souvereiniteit der Tsjecho- slowaakse republiek, doordat Ameri kaanse vliegtuigen met opzet en stelsel matig over Tsjechoslowaaks grondgebied vliegen". De Tsjechoslowaakse plaatsvervan gende minister-president en minister van buitenlandse zaken Siroky. ver klaart dit in een persoonlijke nota aan d« Amerikaanse ambassadeur te Praag als antwoord op de persoonlijke nota van de ambassadeur die om de vrij lating had gevraagd van twee piloten van twee Amerikaanse straalvliegtui gen. die 8 Juni bij Praag tandden. De Tsjechoslowaak.se regering moet nauw keurig onderzoeken, of het hier werke- lilk een oefen vlucht en een noodlanding betrof. Siroky noemt in ziin nota 116 geval len. waarin sinds 15 Januari volgens zijn mening het Tsjechoslowaakse luchtruim is geschonden, en herinnert aan 59 andere gevallen voor die datum, naar aanleidine waarvan de Tsjecho slowaakse regering 9 Februari een pro test Indiende. Verlies der olie geen ramp! Van het Perzische olie-strjjdtoneel is weinig nieuws- Premier Mossadeq heeft een brief over de overneming van de olie-mdustrie aan de Britse ambassade geretourneerd met de mededeling, dat het geen aangelegenheid is van de am bassade. De brief was een copie van een brief van de „Anglo Iranian" aan de Perzi sche minister van financiën, waarin ge zegd wordt, dat de huidige Perzische po litiek mogelijk zal leiden tot massa-ont slagen van Britse employé's en tot een volledige sluiting van de raffinaderij bij Abadan. Volgens betrouwbare, te Basrah ont vangen, inlichtingen hebben Britse tankschepen en door Engeland gechar terde tankschepen de opdracht ontvan gen van heden af niet meer de haven van Abadan aan te doen. Zes conservatieven hebben meegedeeld, een motie te zullen indienen in het La gerhuis, die er bij de regering op zal aandringen, maatregelen te nemen ter bescherming van Britse levens en in stallaties in Perzië. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Britse landstrijdkrachten in het midden-Oosten, kolonel Carroll, heeft verklaard, dat de Britse garnizoenen in de zóne van het Suez-kanaal met het oog op een eventuele noodtoestand in het midden-Oosten gereed gehouden worden. De Britse minister voor brandstoffen, Philip Noel Baker, heeft verklaard, dat congres van westduitse vakverenigingen bijeen. In Essen zijn gisteren 251 afgevaar digden van Westduitse vakverenigingen tezamen 5.500.000 arbeiders vertegen woordigend bijeengekomen in bijzonde re zitting teneinde een opvolger van de in Februari van dit jaar overleden voor zitter van de raad van Westduitse vak verenigingen, dr Hans Boeckler te kie zen. Als zodanig werd gekozen de voorzit ter van de vakvereniging van drukkers en arbeiders in de papierindustrie Chris tian Fette. Hij kreeg 185 van de 249 uit gebrachte stemmen. Hij werd indertijd driemaal door de Nazi's gearresteerd, die hem ten slotte op erewoord vrijlieten. In een redevoering waarschuwde de vice-voorzitter. Georg Reuter, dat de vakverenigingen tot actie zouden over gaan ..als de Westduitse autoriteiten het gevaar van het neo-fascisme niet onderkenden en niet op tijd tussenbeide zouden komen". Met 244 tegen 7 stemmen werd een motie der communistische delegatie voor een bespreking van de Duiise bewape ning verworpen. als de olievoorraden in Perzië geheel zouden worden afgesneden, Britse maat schappijen bijna onmiddellijk zes mil- lioen ton ruwe olie uit andere sterling- bronnen zouden kunnen vinden. Tevens zouden zij nog eens acht millioen ton in andere raffinaderijen over de gehele wereld kunnen bewerken. Deskundigen hadden hem medege deeld, dat bij afsnijden van de Perzische olievoorraad 7.500.000 ton ruwe olie en 22 millioen ton geraffineerde producten verloren zouden gaan, aldus Baker. Dit zou niet de door sommigen voor spelde „ramp" betekenen, hoewel het „bepaalde tekorten in speciale gebieden" zou kunnen veroorzaken. „Het zou ver schillende financiële moeilijkheden met zich brengen, en een netto-verlies zijn, dat de vrjje wereld zich moeilijk kan veroorloven". De olieproductie in de wereld Volgens een in de Britse pers voorko mend overzicht werden in 1950 de vol gende hoeveelheden ohe in de verschil lende landen gewonnen; Verenigde Staten Koeweit Saoedi-Arabië Perzië Venezuela Mexico Irak Sovjet-Unie Canada Argentinië Columbia 271 millioen ton 17 millioen ton 27 millioen ton 32 millioen ton 78 millioen ton 10 millioen ton 6 millioen ton 37.6 millioen ton 3.7 millioen ton 3 5 millioen ton 4.8 millioen ton is tot de overtuiging gekomen, dat er geen sprake is geweest van bepaalde corrupte toestanden in het' leger in In donesië als zodanig. Misstanden wer den zodra zij tot uiting kwamen, krachtdadig bestreden. De legercom mandant, wijlen generaal Spoor, was een felle vijand van corruptie en placht aan klachten daarover persoonlijk aan dacht te besteden. Uit niets is de commissie gebleken, dat door samenspanning van hoge officieren corruptie-onderzoeken zou den zün tegengewerkt en personen, die deze corruptie wilden bestrijden, uit de weg zouden zijn geruimd. De commissie acht het hoogst onwaar- schünlijk. dat onder deze omstandig heden wydvertakte knoeierüen in het leger zouden hebben bestaan. Zij heeft alleen kennis genomen van in cidentele en individuele criminali teit, zoals men die normaal overal kan verwachten. De commissie is der halve tot de conclusie gekomen, dat de tegen het leger in Indonesië en verscheidene met name genoemde officieren geuite beschuldigingen, zakelüke gronden en redelykheid missen en gezien moeten worden als een lastercampagne. Aan deze laster campagne acht de commissie in het bijzonder schuldig de heer F. H. van der Putten, die in Indonesië vice- voorzitter is geweest van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire In richtingen. (B.B.M.). getuigenissen en documenten De commissie heeft haar conclusies voornamelijk gebaseerd op de verkla ringen van 43 personen, die zij heeft gehoord en op schriftelijke bescheiden uit Indonesië, voorzover die niet bij de souvereiniteitsoverdracht vernietigd zijn. Deze en andere gegevens zijn ver werkt ln een rapport, dat dezer dagen aan de Minister van Oorlog is aange boden. Een gedeelte van dit rapport - de oommissie meende dat een aantal passages zich niet tot publicatie leent- is voor publicatie vrijgegeven. BESCHULDIGINGEN MISTEN IEDERE GROND De commissie besluit het rapport met op te merken, dat men voor alles in het oog dient te houden, dat het le ger naar welks toestand in Indonesië zij een onderzoe.k heeft ingesteld en dat onder de moeilijkst denkbare omstandigheden werd opgebouwd, voor zün taak berekend is gebleken en met ere zün plicht heeft gedaan. Het ware het best, aldius het rapport, 't oordeel hlerby te laten en de hoofd trekken van het historische beeld niefc te verdoezelen door het uiten van cri- tiek. Stof tot aanmerkingen is er altijd wel te vinden en natuurlijk voldeden de toestanden in het Indonesië van 1945—1949 al bijzonder slecht aan de maatstaven van Nederlands perfectio- nalisme. Voor alles wil de commissie waarschuwen tegen de hier dreigende vertroebeling van het historische beeld. De commissie weet zeer wel, dat haar kennis niet universeel is, en dat er tal loze voorvallen zijn geweest, waarvan zij geen kennis draagt. Voor een glo baal goed oordeel acht zij kennis van alle details niet nodig. Zij acht het niet waarschijnlijk dat er alsnog fei ten bekend zouden worden, die haar algemeene indruk achteraf zouden wij zigen. Mocht dit wel het geval zijn, dan verandert dit toch niets aan het feit, dat de totdusver geuite beschul digingen kant noch wal raken. DIEPE VERONTWAARDIGING De commissie spreekt verder haar diepe verontwaardiging uit over „de wijze, waraop enkele persorganen heb ben gemeend de geschiedenis van Ne- derlands-Indië en die van het KNIL met modder te moeten besmeuren, waardoor officieren, die onder moeilü'ke omstandigheden naar beste krachten hun plicht deden, thans het grievende leed moeten ondervinden, dat zij als corrupte schelmen worden nagewezen". Als meest opvallende slachtoffers tus sen vele andere getroffenen noemt de commissie generaal-majoor Mojet en kolonel Kroeze. Dit alles is veroorzaakt, aldus het rapport van de commissie, door één man, dc heer Van der Putten. Tot diens verontschuldiging kan de com missie alleen laten gelden, dat zij aan zijn geestelijk evenwicht twüfelt. De commissie betreurt het, dat de heer Van der Putten inmiddels het succes heeft gehad, dat hij in vaste dienst van bet Ministerie van Oorlog is overgenomen. Zij vraagt zich af of hij niet voor ontslag wegens wangedrag in aanmerking komt al dan niet na een strafvervolging. In elk geval acht zü een psychiatrisch onderzoek ge wenst. Tengevolge van hevige regenval feur en een inwoonster werden ge raakten enige rotsblokken op een berghelling bij Chur in Zwitserland los. Enige stukken vielen op een vrachtwagen, die op de straatweg reed, en op enige huizen. De chauf- wond. Een ander brok. met een ge wicht van vijf Ion, kwam in een slaapkamer terecht en verwondde een jongeman zo ernstig, dat deze in het ziekenhuis overleed. Op de foto rechts zien we een van de zwaar beschadigde huizen. De foto rechts toont het zware rots blok. dat de slaapkamer binnen drong. Op de achtergrond het bed. waarop het gevaarte terecht kwam.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1