Enthousiaste ontvangst van Koninklijk Paar te Luxemburg Duizenden zongen onze Koningin de volksliederen toe WEERBERICHT Perzisch - Britse oliebesprekingeii afgebroken 90ste Jaargang WOENSDAG 20 JUNI 1951 00 No. 27332 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst er» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal: 0 40 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no, 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 (Van onze speciale verslaggever) De verwachtingen zijn niet te hoog gcspnnnen geweest Op uitbundige en dikwijls ontroerende wijze heeft het volk van Luxemburg Koningin Juliana en Prins Bernhard op zijn grondgebied verwelkomd. Zelden - zo is de algemene indruk - is een regerend persoon een zo enthousiaste ontvangst ten deel gevallen. Honderden stonden langs de kilometers lange route, welke de stoet van het vliegveld Findel naar het groothertogelijk paleis in de Marché aux Herbcs volgde. Het- was hier bij het in stgl zo eenvoudige, maar architectonisch zo fraaie palcis, dat het kort nadat de Hoge Gasten er hun intrek hadden genomen, tut tonelen kwam, welke uitgroeiden tot ware manifestaties van liefde en sympathie voor Nederland en het Huis van Oranje. Soms dreigde het, dat dc afzettingen zouden w orden verbroken. Oorverdovend klonk het gejuich uit dc duizenden kelen, toen Koningin en Prins met Groot hertogin Charlotte met Haar Gemaal op het balcon verschenen. Het was vol komen buiten het progranunn om, dat men ten tweede male op het balcon ver scheen, nu met de drie Prinsesjes en de nog jonge Erfprins. Toen hield - voor even slechts - liet schier eindeloze geroep van „vive" van de menigte op en klonk als een bede de nationale hymne „Ons hemccht". De vele Nederlanders sloten daarbij prompt op aan met ons Wilhelmus. Als ooit gebleken is, dc verbondenheid van liet Nederlandse met het Luxemburgse volk, dan was het wel bij deze momenten die in het bijzonder onze Koningin Juliana zichtbaar hebben getroffen DE AANKOMST plaats. De gehele stoet omvatte in to taal tien auto's, welke voorafgegaan en besloten werd door een escorte van 24 militaire motorrijders. LAAIEND ENTHOUSIASME Toen heeft de luchtgetrild van het gejuich, dat maar even in 6terkte af nam op het moment dat de vorstelijke personen weer naar binnengingen. De politie en gendarmerie, die niet een prijzenswaardige gemoedelijkheid op traden iets waarvan men in Neder land nog wel wat kan leren had alle moeite om de enthousiaste menigte in bedwang te houden. „Ailegur", hetgeen in liet Nederlands „allcraaal" wil zeggen, werd er ge roepen. Dc bedoeling was van deze spreekkoren, om ook de Prinsessen Elizabeth, Marie Adelaide cn Marie Gabrielle. zomede dc erfprins ertoe tc bewegen op het balcon te komen. C.U uci is geucuiu. zu teiujunucit zich het Nederlandse vorstelijk echt paar met het groothertogelijk gezin voor een juichend volk, dat niet al leen Luxemburgers, maar ook vele landgenoten omvatte. En met van ontroering trillende stemmen werd. het Luxemburgse volkslied „Ons hemecht" gezongen. Flauwtjes be gonnen, groeide het tut een massale zang, welke niet heeft nagelaten die pe indruk te maken. En even spon taan zongen toen dc aanwezige Ne derlanders het Wilhelmus, dat ver buiten de landsgrenzen, ten gehore gebracht, immer aan inhoud en be- Het vliegveld Findel ligt even buiten de stad Luxemburg op een plateau, nar van met een prachtig uitzicht over ce hoofdstad en haar omgeving heeft. Enige uren voor de aankomst van het vliegtuig met de Koninklijke Gas ten uit Nederland, werden reeds de nodige maatregelen getroffen. Hier stond opgesteld de Groothertogelijke garde, met vaandel waarbij ingedeeld het garde-muziekcorps en een deta chement van de gendarmerie. Voor de honderden belangstellenden waren plaatsen gereserveerd vlak voor het Stationsgebouw. Lang voor het vastgestelde tijdstip ■art aankomst verscheen de Dakota van de Prins boven het vliegveld. Het koerste in Westelijke richting en be schreef enige bogen boven de hoofd rad. Omstreeks kwart voor vier arriveer den Groothertogin Charlotte en haar penaal Prins Felix. Na een korte be groeting door de Nederlandse gezant in Luxemburg, zijne excellentie H. M. A. Hooft, inspecteerde, de Groothertogin ce erewacht. Zij droeg over een licht zoen toilet een driekwart moiré bruine mantel waarover heen een kleine nertz stola. En een kleine iiced van dezelfde sieur als de mantel met paradijsveren. Prins Felix was in militair -uniform ge kleed. Inmiddels dook de Dakota aan de Oostelijke horizon op en maakte aan- sialten om te landen. Het bleek dat Prins Bernhard zelf in de cockpit naast Gerben Scnderman had plaats geno men. Keurig werd de landing uitge roerd en precies om vier uur stond het toestel stil recht tegenover de hoofd- agang van het stationsgebouw. De troepen presenteerden het geweer, de landingstrap werd aangerold en de Nederlandse gezant, de heer Hooft begaf zich in het toestel cm zijn op- ïachting te maken. Inmiddels waren Groothertogin Charlotte en Prins Felix naderbij ge inreden. Even later werd H.M. de Koningin zichtbaar. HARTELIJKE BEGROETING Toen was het alsof er geen proto col meer bestond. De Groothertogin fed enige stappen naai- voren en- ver welkomde met een hartelijke zoen Haar Koninklijke Gast. Even cn ge dongen was de begroeting bussen de Groothertogin en Z.K.H. Prins Bern ard. [Hierna stelde Koningin Juliana de Nen van Haar gevolg voor, waartoe |»k minister Stikker behoorde, die 'euals de Nederlandse gezant zijn |cnbt-gewaad droeg. Hare Majesteit droeg een japon van brkoise voile met driekwart mouwen, |!«arvan de rok zeer elegant was ge- -apeerd. De kleine hoed met paradijs- *ren was in de kleur van de japon. "K.H Prins Bernhard was gekleed in Ij4 generaals-uniform van de Konin- Nke Luchtmacht. Berbiedig negen de hoge gasten voor \f- vaandel van de Groothertogelijke «rde. Plechtig klonken de tonen van F- Wilhelmus toen de Koningin met gastvrouw ter inspectie langs de "•Wacht schreed. Zwaar dreunden de en dertig saluutschoten uit de unnonden van de opgestelde batte- tea over het platteau. Vervolgens M plaats genomen in de auto's. In eerste wagen, waarvan de kap was prelaten, namen Koningin Juliana r Groothertogin Charlotte plaats. De Ndaarden van beiden waren op de pen aangebracht. FEESTELIJKE INTOCHT In zeer langzaam tempo werd naar de stad Luxemburg gereden langs de straten, waar honderden reeds uren van te voren zich van een goede plaats ha-den verzekerd. De eenvoudige, maar tcoh treffende versiering kwam bij het zonnige weer uitermate goed tot haar recht. De tocht langs de voor vele Ne derlandse toeristen zo bekende boule vards en avenues is een ware zegetocht geworden. Onophoudelijk klonk het „Vive la Reine" en 'het „Vive le Prince" De drukte culmineerde in de Rue Marché aux erbes, waar het groother togelijk paleis is gelegen en de daar op uitkomende R-ue de la Reine. Dicht opeengepakt stonden de men sen in deze zeer nauwe straten. Velen hadden rood-vvit-blauwe vlaggetjes bij tekenis wint. TAFELREDE GROOTHERTOGIN CHARLOTTE Groothertogin Charlotte hield een toe spraak, waaraan het volgende is ont leend: De vriendschapsbanden, welke tussen onze beide landen bestaan vinden hun grond in een overeenkomst, welke berust op een zelfde getrouwheid aan welda dige politieke instellingen, waarvoor onze landen dank verschuldigd zijn aan de koningen en groot-hertogen, uw be roemde voorvaderen, op een zelfde ver knochtheid' aan de geestelijke waarden van de christelijke beschaving, op een zelfde liefde voor vrijheid en vrede De jongste rampen welke ons belden hebben getroffen hebben deze banden nog nauwer aangehaald. De welwillende en verlichte kracht waarmede Uwe Majesteit zich kwijt van haar verheven zending heeft slechts, in dien dit mogelijk Is. de liefde en de ge hechtheid doen toenemen, waarmede het Nederlandss volk steeds Prinses Juliana heeft omringd. Bovendien heeft zij haar ae uweeae auto nan |tas Bernhard en Z.K.H. Prins Felix WARMER 1 rv" verwacht tot morgenavond: Iwoog. zonnig en warm met een Legend matige wind tussen Zuid 5 Zuidoost. (Opgemaakt te 10 uur.) 21 JUNI D op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. op: 23.20 uur: onder: 5.59 uur, "Water te Katwijk te 4.14 en 16-48 'Springtij). nummer bestaat uit zes pagina's H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig in Luxemburg aange komen voor een driedaags bezoek Koningin Juliana cn Groothertogin Charlotte verlaten het vliegveld. (Telefoto) zich, waarin het woord „Hólland" was aangebracht. Rij kelijk waren onder de kinderen ook Oranje-ballonnetjes uitgedeeld met de beeltenis van de leden van het Neder landse Koninklijke Gezin. Aan de gevel van de winkel, die recht tegenover het Paleis is gelegen, prijkten cp een front van Oranjekleurig papier de woorden „Oranje Boven". Oorverdovend was het geroep „Vive" toen de stcet de binnenplaats van het paleis opzwenkte. Vriendelijk lachend en steeds wuivend, nam de Koningin de -haar gebrachte hulde in ontvangst. Evenals Prins Bernhard was Hare Majesteit getroffen door zoveel harte lijkheid van een volk, waarover haar voorvaderen geregeerd hadden en dit nog steeds een ruime plaats in het hart voor het Oranjehuis blijkt te bezitten. Toen de vorstelijke gasten het Paleis wilden binnengaan daoht niemand bui ten er aan om heen te gaan. Spreek koren werden gevormd in het voor Nederlanders onverstaanbare Luxem burgse dialect. En men kreeg zijn zin. Want zowel Koningin Juliana en Prins Bernhard als Groothertogin Charlotte en Prins Felix versohenen cp het met rood fluweel gedrapeerde ba-lccn. nog verworven genegenheid en de ach ting van alle bevriende volken. Wij allen herhalen uit het diepst van ons hart. de goede wensen welke wij al zo dikwerf hebben geuit voor het herstel van de welvaart voor Nederland. Ik hef mfjn glas ter ere van Hare Majesteit de Koningin van Z.K.H, de Prins der Nederlanden, voor het geluk van de gehele Koninklijke Familie en ik drink op de grootheid van het Neder landse volk. ANTWOORD KONINGIN JULIANA H.M. Koningin J-uliana antwoordde daarop oa. als volgt: Uwe hartelijke ontvangst heeft ons diep getroffen. Een zo reële vriendschap tussen twee volken, als waarvan ik deze dag getuige ben geweest, schijnt mij toe J het cement te zijn. dat nodig is om ons i te verbinden in ons Europa, dat in op- bouw is. Wij zijn zeer gelukkig een land te te- zoeken dat met Nederland door een zo nauwe vriendschap verbonden is. De tegenwoordige vormen van vrijwil lige samenwerking betekenen een on schatbare vooruitgang Toch moeten wij allen waakzaam blij ven met een wijde visie op de toekomst en al haar mogelijkheden. De taak, die het dichtst bij ons ligt. en die zelfs od korte termiijn te vervul len is, is zonder enige twijfel de laatste hindernissen te ovenvinnen, die nog aan de volkomen verwerkelijking in de weg staan van de uiteindelijke doelstellin gen voorzien voor de Unie van de Be nelux. Want de Benelux is een bemoedigend voorbeeld van deze samenwerking uit vrije wil tussen de landen. Hij verruimt onze economische, sociale en culturele mogelijkheden in een mate. die elk volk afzonderlijk nooit bereiken zou. De be volking van opze drie landen is samen talrijk, en kan haai* stem samen met groter klem verheffen. Wat betreft ons gemeenschappelijk leed in de jongste oorlog, uw vaderland is één der naties geweest, die het meest geleden hebben, en die de grootste moed hebben gehad. De geestkracht geboren in de vuur proef is een geschenk waarvan de vij and nooit heeft kunnen dromen, dat hij haar ons geven zou. ja zelfs niet eens dat zij bestond. Soms lijkt zij te ver vliegen, wanneer de proef voorbij is, maar de behoefte er aan blijft voor ons allen steeds een quaestie van leven of dood. Wantwij moeten onze landen weer opbouwen en ons Europa, en onze wereld. Wij moeten nog de overblijfse len overwinnen van de verwoesting, ge maakt door de onzalige machten, zo wel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Wij moeten een nieuwe wereld bouwen, met de léssen van het verleden. Ik heb een enorm vertrouwen, dat al deze geestelijke stuwkracht, eenmaal op geroepen niet heer sterven kan. Zij kan slapen, maar God geve, dat .wii haar tot nieuw leven kunnen wek ken. zodat wii niet alleen maar in staat zijn een vijand te weerstaan, maar bo venal de vruchten van de overwinning te oogsten door het verwerkelijken van wat ons naar eer en geweten goed dl nkt. Wat een volk aan aantal, aan- quan- titeit te kort. schiet, kan en moet het compenseren door zijn qualiteit. De tijden schrijden voort en houden voor allen en voor Ieder toekomst in onbekend en verrassend juist door de onbekendheid. Mensen van goeden wille hebben wei nig te vrezen, want voor hen zijn Je goede mogelijkheden reël. Zij helpen zelf die tot stand te brengen. H.M, ein digde met het uitbrengen van een toast op Haar gastvrouw en -heer en de toe komst van de Luxemburgse natie. UITREIKING VAN ONDER SCHEIDINGEN H.M. de Koningin werd gisteravond door de Groothertogin van Luxemburg onderscheiden met het Grootlint van de Groothertogelijke orde van de Eiken kroon De Prins ontving de onderschei ding van ridder in het Grootkruis van de Orde van de Gouden Leeuw. Voor de aanvang van het galadiner werden de hoofden van de diplomatieke missies in Luxemburg aan de Konink lijke Gasten voorgesteld Bij deze plech tigheid waren de ministers van Buiten landse Zaken der beide landen en de Nederlandse gezant tegenwoordig. Aan het galadiner ten Paleize hebben aan- ezeten dc vertegenwoordigers van het dilomatieke corps, de eerste rr/nister Dupong en een aantal leden van het ka binet. de president van de Staatsraad en van de Kamer van afgevaardigden en de burgemeester van Luxemburg. De eerste dae van het koninklijk be zoek werd besloten met -een ontvangst van een aantal Nederlandse en Luxem burgse persoonliikheden die In aanslui ting oo het diner in het Paleis plaats vond Daarbij werden o.m. de vertegen woordigers der kei-kgenootschappen en van de bekende Luxemburgse staalon- derneming .Arbed" aan Hare Majesteit en de Prins voorgesteld. De tafel was fraai versierd met rode rozen. Ter gelegenheid van het bezoek is een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan Luxemburgse onderdanen. Vandaag zullen de Koningin en de Prins met de Groothertogin en Prins Felix zioh naar de grote Arbed-staalfa- brieken begevene welke in Dudelange zijn gelegen. BEZOEK AAN ARBBD- STAALFABRIEK Onze speciale verslaggever telefoneerde ons hedenmiddag uit Luxemburg: Vanochtend werd een bezoek ge bracht aan de Arbed-staahverken van Dudelange. Op het plein voor het mo numentale stadhuis vond een begroe ting plaats door het stadsbestuur van het lieflijke stadje, waar een ware feest stemming heerste. De drie prinsessen en de erfprins na men met Koningin Juliana, Prins Bern hard. de groothertogin en prins Felix aan dit bezoek deel. Volgepropt stonden de straten van Dudelange, er werd gejuicht en het „vive" was niet van de lucht. De gebouwen van het enorme fabrieks complex van de Arbed-werken hadden een passende versiering gekregen. Uit voerig hebben de vorstelijke gasten zich laten voorlichten over het proces van het pletten der 7-ton wegende stalen blokken. Het toilet van Hare Majesteit, even als de japonnen en uniformen van de andere hoge personen zijn daarbij niet onbesmcurd gebleven, door de als fijne regendruppels neervallende roetvlolcken De lunch hebben Koningin en Prinses Charlotte gebruikt in de Nederlandse legatie in de stad Luxemburg. Hierop sloot aan een ontvangst van de leden der Hollandse kolonie. Het programma voor vandaag was vrij overladen. De tafelversiering, zowel bij het gala diner gisteravond, als bij de lunch van middag, bestond uit Aalsmeerse bloe men. Als geschenk voor de Groother togin had Koningin Juliana gistermid dag ten paleize een grote Leerdam-vaas met oranjekleurige anthuriums laten bezorgen. De fraaie bloemen waren in Hollandse kassen gekweekt. Vermeld kan nog worden dat de verlichting van de di verse gebouwen in de hoofdstad van Luxemburg buitengewoon mooi is. Slaande op het balcon van het Groothertogelijk Paleis beantwoor den Koningin juiiana en Prins Bernhard dc toejuichingen der menigte, die de vorstelijke gasten hartelijk verwelkomde. OM HET PORTUGESE PRESIDENTSCHAP De Portugese regeringspartij heeft de 67-jarige generaal Francisco Craveiro Lopes. een vooraanstaand officier van het Port.ugese leger, candidaapt gesteld voor het presidentschap van Portugal. Presidentsverkiezingen zijn, zoals be kend noodzakelijk geworden na het overlijden van president generaal Car- mona in Mei jl. De candidaat der oppositie is de 45» jarige wiskundige dr Ruy Luis Gomes. 22 Juli zal vermoedelijk de verkie zingsdatum zijn. BEIDE PARTIJEN BLIJVEN OP HAAR STUK STAAN. Perzië heeft gisteravond dc bespre kingen met dc afgevaardigden van de „Brits-Perzische Oliemaatschappij" afgebroken. De Perzen verklaarden, dat het door dc maatschappij aangeboden compro mis in antwoord op de Perzische aan spraak op 75c,'c van de olie-opbrengst sedert twintig Maart onaanvaard baar is. In het Britse antwoord werd aange boden. dat de Perzische regering on middellijk 10 millioen pond sterling ter beschikking zal worden gesteld en voorts 3 millioen pond sterling maandelijks, te rekenen vanaf Juli. tot overeenstemming zou zijn bereikt, mits de werkzaamhe den gedurende de besprekingen niet be lemmerd zouden worden. De Perzische afgevaardigden weiger den het aanbod te aanvaarden cn ston den er op. dat de besprekingen zouden worden afgebroken tot de maatschappij de Perzische eisen volledig zou aan vaarden. Dc leider der Britse delegatie Jack son heeft tijdens dc besprekingen, die iets langer dan een uur hebben ge duurd, nadrukkelijk het standpunt verdedigd, dat de Britten niet kunnen instemmen met de Perzische wet op de nationalisatie der eigendommen van de „Anglo-Iranian", daar deze als contractbreuk wordt beschouwd. De Perzen bleven staande houden dat zij het „wettelijke recht" bezitten de olie-industrie in hun land te na tionaliseren. Dit punt bleef onoplos baar, waarop de besprekingen werden afgebroken. Jackson verklaarde later tegenover journalisten dat de Britse delegatie in structies van Londen zal afwachten, voor de thans te volgen koers. De Perzische delegatie heeft onver wijld rapport uitgebracht aan premier Mossadeq. Heden zullen het Perzische kabinet en de commissie voor de nati onalisatie der olie-industrie gezamen lijk vergaderen. Men verwacht dat na afloop een communiqué zal worden uit gegeven. Op deze bijeenkomst zullen te vens nieuwe richtlijnen worden opge steld voor de Perzische commissie te Abadan, die tot opdracht heeft de be zittingen der Brits-Iraanse oliemaat schappij over te nemen. Men verwacht, dat. premier Mossadeq de volksvertegenwoordiging zal verzoe ken zijn beleid In een motie van vertrou wen goed te keuren. Men verwacht te Teheran thans, dat Óe Perzen betaling ter plaatse zullen eisen voor elke zending olieproducten, die de Perzische olievelden verlaat. De „Anglo-Iranian" verklaarde dat de impasse volledig is. „De besprekingen zullen niet worden hervat, tenzij de Per zen hiertoe het initiatief nemen", ver klaarde de directie. Uit Londen wordt gemeld dat men het aldaar mogelijk achtte dat de „Anglo-Iranian" haar employé's uit Perzië zal doen vertrekken. Diploma tieke waarnemers zijn van mening dat de maatschappij geen andere keus zal overblijven, indien de Perzen voortgaan met het met geweld in bezit nemen van haar raffinaderijen te Abadan Even voor de besprekingen had de Perzische premier, Mossadeq, in een per soonlijke brief aan de algemene bedrijfs leider van de „Anglo-Iranian", Eric Drake, verklaard, dat Perzië alle instal laties van de maatschappij in Zuid- Perzië- in beslag zou nemen, Indien de eis tot betaling van de 75 procent niet werd ingewilligd. De Britse valscherm troepen, die kort geleden uit Engeland naar Cyprus zijn gebracht, zouden aldaar in kampen in de omgeving van Nicosia „in staat van gereedheid" gehouden worden. Gemeld wordt dat de troepen hun kazerne niet mogen verlaten. Het was niet mogelijk dit bericht van officiële zijde bevestigd te krijgen. Geen der pa rachutisten werd gisteravond echter in de dorpen in de omgeving van de kam pementen waargenomen. Er liggen geen schepen ln de havens van Cyprus gereed om de valscherm- troepen aan boord te kunnen nemen. Gebruik van troepen zal Engeland zoveel mogelijk vermijden, om de Sov jets geen aanleiding te geven voor in grijpen. DUITSE LUCHTBESCHERMINGS PLANNEN Een Woordvoerder van de West-Duit se regering heeft op een persconferen tie verklaard, dat besprekingen tussen Wcst-Duitsland en de Westelijke geal lieerden op handen ziin omtrent maat regelen ter bescherming van West- Duitslahd en West-Berlijn tegen even tuele aanvallen uit de lucht. Duitse plannen over principiële kwesties in deze v/aren gereed en konden aan de geallieerde autoriteiten worden voorge legd. Volgens de Duitse plannen dient een alarm- en meldin-esstelsel georga niseerd te worden, dat ingeschakeld moet worden in een West-Europees systeem. De Duitse plannen voorzien verder in de instelling van een onderzoekingscen trum. dat ziin wetenschappelijke con clusie^ zal uitwisselen met de overeen komstige instellingen in de andere West-Eurooese landen en Amerika, het stopzetten van de ontmanteling van schuilkelders en andere veiligheidsin - stallaties. het bouwen van nieuwe gro te schuilkelders, het rekening houden met veiligheidsinstallaties bij nieuw bouw (zoals de aanleg van schuilkel ders). voorts het treffen van maatrege len ter evacuering van de bevolking uit bedreigde gebieden naar zogenaamde veiligheidszones, welke volgens een nieu we conventie van het Internationale Rode Kruis, niet gebombardeerd mogen worden, en ten slotte voorlichting en opleiding van de bevolking. Een wet. waarvan een ontwerp op het ministerie van binnenlandse zaken wordt opgesteld, zou de verdeling der kosten regelen. TRUMAN TEKENT WET OP MILITAIRE DIENSTPLICHT Gistermiddag heeft president Truman de nieuwe wet op de militaire dienst plicht getekend. Door deze nieuwe wet blijft de dienstplichtwet van kracht tot 1 Juli 1955 en is het toegestaan jonge mannen van 18^ jaar op te roepen voor militaire dienst, wanneer geen oudere mannen meer beschikbaar zijn. De wet verandert niet de huidige maximum leeftijd van 25 jaar. doch de diensttijd wordt verlengd van 21 tot 24 maanden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1