Door de Eeuwen trouw" verantwoordt zich 1e Derde Macht" handhaafde zich in de Franse verkiezingen Jerbericht Strijd om de Perzische olie duurt voort Een licht accent-verplaatsing naar rechts BB Geen wapensmokkel en onberaden actie" (e Jaargang MAANDAG 18 JUNI 1951 00 No. 27330 EIDSCH DAGBLAD #ur: J. W. Henny Ledactie: B. W Meakhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal; t 0 40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 onze Par ij se correspondent telefoon) per 1.) ;e;en is in Frankrijk de nieuwe ser verkozen en dus voor de ko- I üle vijf jaar de algemene politie- lijn van de politiek bepaald. Of- I on op het moment dat wij deze L Js telefoneren niet meer dan on- I «er de helft van de uitslagen tot Ibeschikking staat, is het niette- I mogelijk uit deze gegevens reeds L voorlopige conclusies te trek- Lj In de eerste plaats dan dient 1. roldoening ,te worden opgemerkt, L de dag van gisteren - gelijk de G de campagne - door een grote Ij jekenmerkt werd, doch dat deze It zoals van te voren gevreesd I i. niet als onverschilligheid kan ien uitgelegd, maar eer als een I g van vastberaden overtuiging r. t -Tcnuichtigheid. ceelneming aan de stemming is [.ik overal veel massaler gehleken vorige gelegenheden toen soms den 30 procent van het kiezers- fch van stemming onthield. Dit [schijnt thajis nauwelijks de 20 te halen en terecht kan men een svmptooom beschouwen, van sihoogd verantwoordelij kheidsge- F-n Fra>nkryk ten aanzien van de die voor de democratie en de van het land en zelfs van Eu- fsteren op het spel hebben ge- tweede hoogst belangrijke punt de positie van de communisten. als in Italië kwantitatief snd achteruit schijnen te zijn maar die tengevolge van het kiesstelsel waarschijnlijk toch a flink aantal zetels verliezen Sezien de berekeningen op de ba- het nieuwe stelsel uitermate ge teerd zijn, verwacht men dat «avond nog geen definitieve re in zetels zullen kunnen wor- feedrukt. derde belangrijke punt betreft alle Zijn successen zijn zeer in tend, - over het algemeen ligt PP niet ver van de communisten !erd aan de kop - doch de alge- wrbraak, waarop de generaal ge had, blijkt zich nergens af te a. Volgens de voorlopige cijfers aanhang 20 procent van het armen, terwijl de communisten iele procenten meer beschik- 1951 mde 0D ^eze percentages dan de laatste doch teven" be ste oDmerking welke op dit mo- remaakt kan worden zullen de volgende Kamer, die op 5 r het eerst bijeen zal komen, tüien van de zo geheten ..Derde waarop sedert vier jaar zich teeringen baseerden, op een •beid van twee vijf procent huu rekenen. ize geringe marge wordt het ac hter iets naar rechts verplaatst «i de socialisten hun aan- xmleuw af zagen brokkelen, de &en zich aanmerkeliik beter dden dan aanvankelijk werd en de radicalen doch vooral '•ftankeliiken in vele delen van niet onbelangrijke vooruitgang bet ogenblik luidt de con- inzake de Franse verkiezingen: eerste: uiterst rechtse oppositie ook t parlementaire plan zich dui- heeft gekristalliseerd in de 's R.P.F. tweede: e communisten geringe ver leden. welke echter parlemen- *erk werden geaccentueerd, derde: de R.P.F. de klassieke «vleugel zich in de Kamer *ls heeft hersteld. fchtse partijen, onafhankelii- fren. middenstanders, hadden eeleden tot een zogenaamde Macht verenigd en het is deze tussen RPP. en regerings die in wip-positie de toekomst "okrijks politiek goeddeels be vuilen. voornaamste figuren in deze Hacht is de voormalige premier 'Daladier. die zo zelf een goe- maakt op korte termijn de ■■oresidents2Jetel te herwinnen a in even andere vormen werd van dev roegere derde repu- toieuw tot leven verwekt. mgi [gei ntr irf 0, ZWAKKE WIND •iis) ï"- Verwacht tot morgenavond: J bewolking met voorna- [2 het binnenland hier en daar Zwakke wind. overdag hoofd- Westelijk. Weinig verandering •fatuur. ikt te 10 uur). 14 JUNI t-19 uur; onder: 21.03 uur. 21.59 uur; onder: 231 uur (V.M.) jn.J Ge" te Katwijk te 2.32 en 15.03 u. d, n,l^Tï Ka-twi maand Nher besta bestaat uit zes pagina's CIJFERS Om 830 uur waren 472 zetels als volgt verdeeld Communisten 79 Gaullisten 90 Socialisten 85 MRP 62 Radicalen 73 Gematigden 80 Overige partijen 3 (In de oude Kamer zaten 183 commu nisten. 104 socialisten. 173 MRP. 43 ra dicalen. 28 onafhankelijken De Gaulle had nog niet deelgenomen aan Kamer verkiezingen en was dus niet vertegen woordigd). De regeringspar'-'ilen. ramen de zg. Derde Macht" bestaande uit socialis ten, radicalen en MRP hebben derhalve tot dusver 220 zetels behaald van de 627 zetels van de Nationale Vergadering. 24.602.000 personen brachten hun stem uit. Meer dan de helft van dit aantal bestond uit vrouwen. Bij de door de communisten behaalde resultaten bedenke men dat de partijen van de .Derde Macht" door lijstverbin- dmg de gelegenheid hadden in verschei dene kiesdistricten meer dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen te behalen waardoor zij alle zetels van het betrokken district veroverden. Dit systeem gold niet voor Parijs en omge ving waar nog steeds het oude stelsel van evenredige vertegenwoordiging van kracht is. De gematigden die 80 zetels kregen, vormen niet een verkiezingsalliantie, maar omvatten verscheidene splinter groepen. die voornamelijk conservatief ziin georiënteerd. Herkozen zijn om.: premier Quiville, de ministers Bidault Schuman. Pflim- kln, Petsche. Mooh uiteraard Pleven. Revnaud Taitgen en de radicale leider en voorzitter der Kamer Herriot, de lei der der MRP Mayer, de communisten Thorez en Duchos. de Gaullist Pierre de Gaulle broeder van de leldèr. Gekozen is de verdediger van Pétain. Isorni. Nieuwe partij in India opgericht Op een congres te Patna (India) ter oprichting van een nieuwe oppositie partij is met eenstemmigheid de „Volks partij" tot stand gekomen. De partij zal de verkiezingsstrijd met de regerings partij aanbinden bij de verkiezingen tegen het einde van dit jaar. Men ver wacht. dat de partij de op een na sterk ste van het land zal worden. Zij staat onder leiding van Kripalani, die een volgeling van Gandhi is. Hij is zowel voorzitter als secretaris-generaal der congrespartij geweest. De nieuwe partij bestaat hoofdzakelijk uit „rebellen" van de congrespartij. De nieuwe partij zal strijden voor de „totstandkoming met vreedzame midde len van een vrije, democratische en kastenloze maatschappij". In een mani fest werd een gedecentraliseerde econo mie geëist, die noch kapitalistisch noch communistisch zou zijn. De buitenlandse politiek van de partij werd er een van „strikte neutraliteit" genoemd. Kripalani deed een scherpe aanval op Nehroe's regering. Hij noemde die „een regering van een partij, die zowel aan de euvelen van de dictatuur als die van de democratie lijdt". De 63-jarige oppo sant beschuldigde de regering verder van het toelaten van corruptie en zwarte handel in India. Kripalani noemde „een regering van één partij" gevaarlijk. Pétain naar het ziekenhuis Bij decreet van de Franse president d.d. 8 Juni zal Petain naar een militair ziekenhuis worden overgebracht. Dit is pa-s gisteren bekend gemaakt, opdat het geen onderwerp van geschil zou worden in de verkiezingsstrijd. Pétain zal naar een militair zieken huis werden vervoerd, zodra zijn ge zondheidstoestand dit toelaat. President Auriols besluit werd geno men na een rapport van drie Parijse artsen, die Pétain kortgeleden hebben onderzocht. In het besluit wordt de le venslange vrijheidsstraf in een fort ver anderd in een ziekenhuis of elke andere plaats van dergelijke aard. BALKAN-INCIDENTEN Volgens radio-Belgrado hebben B'ui garen een Joegoslavisohe grenswacht ontvoerd. De radio noemde dit een zeer ernstig incident. Jcego-Slavie heeft voorts geprotesteerd bij de Roemeense regering tegen „het doden van een Joe- goslavisoh soldaat". In een desbetreffende nota wordt de -bestraffing van degenen, die verant woordelijk zijn. geeist en het betalen van een schadevergoeding voor de na gelatenen van de soldaat. Voorts wordt verzocht een einde te doen maken aan de „vijandige houding van de Roemeen se grenstroepen" Kleine vorderingen in Korea PAMFLETTEN AFGEWORPEN. De verbondenen zijn over het gehele Koreaanse front, onder geleidelijk toe nemende tegenstand der communisten, opgerukt. De leiding van het achtste Ameri kaanse leger deelt mede. dat vorderin gen van twee tot drie K.M. zijn ge maakt. Veertien Amerikaanse vliegende for ten, beschermd door straaljagers, heb ben een krachtige aanval gedaan op de Noord-Koreaanse hoofdstad. Pjong jang. Zij gooiden zevenhonderd bommen af, waarvan vijftig tijdbommen, en be schoten de stad met machinegeweren. De stad was gehuld in wolken zwarte rook, de gehele dag konden in ver schillende delen van de stad explosies van tijdbommen worden gehoord, aldus Radio Moskou. Boven Korea zijn pamfletten uitge worpen. waarop de Noord-Koreaanse bevolking wordt verzocht, de plaatsen, waar gesneuvelden der Verenigde Na ties zijn begraven, van een teken te voorzien. Registratie-eenheden zouden „op zekere tijd in de komende zomer" de dorpen bezoeken, aldus de pamflet ten. Zij werden uitgeworpen tot op 80 kilometer ten Noorden van de linies der Verenigde Naties. Een niet-geïdentificeerd vliegtuig deed een aanval op het vliegveld van Soewon. Donderdagavond was een soortgelijke aanval op het vliegveld uitgevoerd. Amerikaanse zeeliedenstaking is ingegaan De penningmeester van de nationale vakvereniging van zeelieden in de V.S., Hedley Stone, heeft medegedeeld, dat de staking der 60 000 zeelieden zich ook zal uitstrekken tot alle toeristen schepen. totdat de eisen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden zijn ingewilligd. De staking strekt zich thans uit tot ongeveer 650 schepen in 23 grote ha vens aan de Oost- en de Westkust. Joseph Curran. de voorzitter van de zeeliedenbond, heeft president Truman geseind dat een stopzetting van het werk geen invloed zal hebben op de verdedigingsinspanning of op het ver voer van wapens en ammunitie naar Korea. De drie vakverenigingen, die bij de" staking aan de Oostkust betrokken zijn, eisen een 40-urige werkweek in plaats van de huidige 48-urige. in de periode dat gevaren wordt. Voorts loonsverho ging en een betere vacantieregehng. Enige ontspanning Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Teheran wordt vernomen, dat de Britse ambassadeur aldaar, sir Francis Shep herd, zijn Amerikaanse collega Grady, heeft medegedeeld, dat tekenen wijzen op een „meer ontvankelijke houding" bij de Perzen. Uit „practische overwe gingen" zou het nationalisme enigszins verflauwen. De Amerikaanse ambassade heeft medegedeeld, dat premier Mossadeq Grady heeft medegedeeld, dat hy bereid Is de uiterste termijn voor de beant woording door de „Anglo Iranian" op Dinsdag te stellen. Inmiddels verklaart men in Perzische kringen, dat Perzië overweegt alle leve ring van olie aan Britse tankschepen stop te zetten. Indien de „Anglo Ira nian" niet bevredigend" op de Perzi sche financiële eisen antwoordt. Gisteren heeft de delegatie van de Brits-Iraanse oliemaatschappij een tweede „zuiver informele" bespreking met de Perzische delegatie gevoerd. On der meer zou een aantal technische zaken besproken zijn. De volgende ver gadering is op Dinsdag gesteld Na de bespreking toonden de Perzen zich optimistisch over de betalings kwestie. Men verklaarde van Perzische zijde te vertrouwen, dat de Britten een „bevredigende formule" zullen vinden „ten einde het geld Dinsdag ter be schikking te kunnen stellen". Westerse waarnemers echter achten het niet aannemelijk, dat de Brits- Iraanse maatschappij zal instemmen met de Perzische eis tot betaling van 75 procent van de opbrengst sinds 20 Maart, de datum van de aanvaarding der nationalisatiewet. De Perzische de legatie begaf zich onmiddellijk naar het ziekbed van premier Mossadeq om rap port uit te brengen. De gezondheidstoestand van Mossadeq is slechter geworden. Ondanks injecties nemen zijn krachten af. Op dringend verzoek van zijn artsen zal hij rust moeten houden. Hij zal zijn werkzaam heden in zijn woning voortzetten. De militaire gouverneur van Abadan heeft de publicatie van het in de Per zische taal verschijnend? dagblad van de Anglo Iranian" verboden. In een brief aan de hoofdredactie zegt hij, dat „de belangen van het land het blad ni?t ter harte gaan" Naar verluidt doelde hij voornamelijk op een artikel van Za terdag. dat handelt over de plannen tot een totale evacuatie van het Britse personeel, indien zulks noodzakelijk mocht worden. In de industriestad Isfahan is een functionaris van het Amerikaanse con sulaat door een Pers met een mes ge stoken. Hij werd slechts licht gewond. De ambassade te Telie«ran weigerde commentaar op het incident te geven. Aanvankelijk werd gemeld, dat de Ame rikaanse vice-consul aangevallen was. Deor de recente sluiting van textiel fabrieken heerst grote werkloosheid en Isfahan is onrustig. De Perzen schrijven de onrust voor een groot de?ü aan communistische ac tie toe. DE „KLEINE BLOKKADE" VAN BERLIJN. De drie Westerse commandanten in Berlijn hebben het vervoer van rubber, electrische en industriële materialen, mijnbouw- en explosieve producten en transportonderdelen van West- naar Oost-Berlijn aan banden gelegd. Dit is de eerste vergeldingsmaatregel der ge allieerden, nadat van sovjetzijde een maand geleden beperkingen werden op gelegd aan de uitvoer van West-Ber- lijnse goederen naar West-Duitsland. Teneinde aan de grote toeloop van nieuwe zweefvliegers liet hoofd te kunnen bieden heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart dertien zweefvliegtuigen in Engeland besteld, die nog deze zo mer zullen worden afgeleverd. Vier van deze vliegtuigen zijn tweeper soons teszweef vliegtuigen van liet type Slingsby „Sedbergh"dat een spanwijdte heeft van 16.40 meter. Het toestel is geheel van hout ver vaardigd en zo ingericht, dat in structeur en leerling naast elkaar zitten, wat de instructie vergemak kelijkt. De negen andere nieuwe toestellen zijn eenpersoonszweef- vliegtuigen van het type Slingsby, ..Prefect". Het nieuwe tweepersoonsleszweef- vliegtuig Slingsby „Sedbergh". Dit type is in gebruik bij de voor selectie van toekomstige militaire en verkeersvliegers. (Speciale berichtgeving) „Het is niet waar dat de ex-S.S.-er Sweerts, van wie de Stichting „Door Eeuwen Trouw" pas laat de identiteit ontdekte, als een grootvorst met Wester ling geleefd heeft van geld van de Stichting. Het is niet waar dat er een tekort is van 30.000 a 40.000 gulden en dat f 357.000 is gebruikt voor onberaden, ondeugdelijke, illegale plannen. Het heeft ook nooit in de bedoeling gelegen wapens te smokkelen. De enige bedoeling was verbin- dings-materiaal over te brengen, waardoor Ceram weer „in de lucht zou komen". Het bedrag van f 145.000, dat met deze - nu mislukte - verbindingsactie gemoeid was, wordt meer dan gedekt door de goederen die nog steeds ter beschikking van de Ambonezen staan. Of en in hoevere met deze affaire deviezen-smokkel gemoeid is, is de Stichting onbekend. Met Westerling heeft „Door de Eeuwen Trouw" geen contact meer gehad sinds deze in aanraking was gekomen met Sweerts". GEEN GROOTVORST De mededelingen van het dagblad Trouw over een bedrag van f. 375.000 „verbruikt voor de financiering van werkzaamheden" noemde de voorzitter misleidend. Van dat bedrag moeten de kosten afgetrokken worden voor het bu reau, voor reis- en ver blij fstoelagen en voor werkzaamheden als de financiering van een Roode Kruis-vlieg tuig met voedsel en medicamenten. Voor het ver bindingsproject resteert f. 145.000. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen wa pens per vliegtuig over te brengen. Wa pen-zaken zijn millioenen-zaken en met vijf jachtgeweren en twee revolvers is geen „opstand" te plegen. De heer Coenradi ontkende dat Sweerts als een grootvorst leefde. De prachtige „automobiel" waarover de pu blicaties gingen, was een tweedehands wagen waarmede hij goed werk voor Ambon heeft gedaan. Om welke reden, wist de voorzitter niet. „Wellicht is hij door de Secret Ser vice op de Ambon zaak uitgestuurd" zei hij, „maar wij hebben daar geen be wijzen van. Evengoed is het mogelijk, dat de Nederlandse regering hem daar voor heeft ingezet, dat weten wij even min. al heeft Sweerts dan dat weten wij wel voor het Bureau Nationale Veiligheid gewerkt" Stichting wilde Ceram „in de lucht hebben" HOOFDBESTUUR HEEFT VER TROUWEN VAN AFDELINGEN. Deze mededelingen zijn een paar kern punten, uit het betoog dat de voorzitter van de Stichting „Door de eeuwen trouw", de heer H. Coenradi. Zater dagmiddag te Utrecht heeft gehouden ter verantwoording van het beleid van het hoofdbestuur tegenover de afdelin gen. Naar aanleiding van de geruchten en publicaties voortgevloeid uit een artikel in het dagblad Trouw stelde het voltal lige hoofdbestuur op deze vergadering zijn mandaat ter beschikking. Na afloop van de rede van de heer Coenradi spraken de afdelingen met een grote meerderheid hun vertrouwen uit in de gestes van het hoofdbestuur. waaroD dit onder daverend applaus besloot zijn werkzaamheden weer op te nemen. Het uitgangspunt zal daarbij zijn en blijven: de vrijheidsstrijd van Ambon, hoe belangrijk het werk voor de kampen in Nederland ook is. Uit het comité van aanbeveling wordt een commissie van advies gevormd, waaraan in de t-oekomst elke zaak die moeilijkheden kan opleveren, wordt voorgelegd. Tevoren had de heer Pati als verte genwoordiger van het Bureau Zuid Mo- lukken in Den Haag een verklaring af gelegd dat het bureau het door de daar toe niet bevoegde dr Nikiyoeloew gege ven ontslag naast zich neer legt en de taak zal blijven verriohten ons door Ceram opgelegd". De voorzitter van de Stichting begon zijn verantwoording met er op te wij zen, dat het huidige bestuur van het Bureau Zuid Molukken niet bij deze zaak betrokken is. De beslissingen die in handen lagen van het hoofd van de geheime dienst, van de Republiek Zuid Molukken werden uitgevoerd door de gevolmachtigde minister .de heer P W. Lokollo. SWEERTS WERD GEWANTROUWD Nadat het dagelijks bestuur van de Stichting kennis had gemaakt met Sweerts die was aangesteld o.a door de heer Lokollo en dr Nikiyoeloew. en die in het buitenland al enige tijd be langrijk werk voor de zaak van Ambon had gedaan heeft het alles onderno men om te weten te komen wie en wat Sweerts was. aldus de heer Coenradi. Twee RK geestelijken stonden voor zijn financiële betrouwbaarheid in. Doordat Sweerts niet over zijn verleden wilde spreken volgde een maandenlang on derzoek dat aan het licht bracht dat hij SS-er was geweest later voor de Britten had gewerkt in België bil verstek t■er dood was veroordeeld en da-t op ziin uit levering tweemaal door Nederland aangeboden geen prijs werd gesteld Het dageliiks best-uur heeft toen over wogen dat Sweerts zich blijkbaar, ge zien ziin enorme invloedrijke relaties gerehabiliteerd had waarop besloten werd voorzichtig met hem voort te wer ken en op het juiste mor>i°nt een be trouwbare man in te sohuiven om hem te controleren. „TROUW" IN DE VAL Uitvoerig ging de voorzitter in op de •totstandkoming van de publicatie in „Trouw" en op de salto mortale van dat blad, dat een paar maanden geleden nog sprak over „vrijheidsstrijd" en nu over „opstand". Dat men op Buiten landse Zaken" juist Trouw had Inge licht noemde hij een val, waarvan de opzet kennelijk was dat de eerste pu blicatie in deze affaire door „Trouw" zou geschieden om de oppositie tegen het regeringsbeleid te breken. Niets zou de regering liever zijn dan een wig te drijven in de sterkste groepen die ach ter Ambon staan. Na de rede van de voorzitter die herhaaldelijk door lulde bijval onder broken werd is het woord gevoerd door een gToot aantal vertegenwoordi gers van afdelinggsbesturen die zich voor het overgrote deel en vaak pathetisch achter het hoofdbestuur stelden. 54 stemden voor aanblijven, 8 stemden blanco. 1 stemde aftreden, maar die stem bleek ongeldig. Het hoofdbestuur heeft daarop besloten aan te blijven. Tot slot volgde een besloten huishou delijke vergadering. INDONESISCHE LEGATIE OVER MEMOIRES VAN WESTERLING Naar aanleiding van het persgesprek met de heer Boelhouwer op 14 Juni ji. maakt de Indonesische legatie in Brus sel het volgende bekend: „Naar aan leiding van desbetreffende berichten wordt door de woordvoerder van de le gatie van de Republiek Indonesia in Brussel gemeld, dat de Indonesisohe le gatie nooit en te nimmer enige pogin gen heeft aangewend, of enige relatie met wie dan ook heeft aangeknoopt, om de zogenaamde mémoires van Wester-I kan" voorkomen", nl." door'de regenwóï- ling te kopen of te verwerven". ken met bepaalde zouten te bestrooien. DE WANORDE IN DE INDONESISCHE HAVENS. Ruim 30% der lading werd gestolen! De agenten te San Francisco en het hoofdkantoor van de „Klaveness-line'1 hebben telegrammen ontvangen van de gezagvoerder van de „Franclsville", dier lijn, welke schip in verband met de op eenhoping van goederen in de haven van Tandjong Priok was doorgezonden naar Cheribon om aldaar te lossen. In het eerste telegram wordt medege deeld, dat met pistolen gewapende ban dieten aan boord van lichters langszij het schip kwamen en dat bescherming daartegen door de politie en de mili taire autoriteiten werd geweigerd. Het tweede telegram meldt de voltooiing van de lossing en het vertrek, waarbij gezegd wordt: „De diefstallen zullen waar schijnlijk 30% van de geloste goederen te boven gaan". Ook de agent te Djakarta van de Kla- veness-lijn is op de hoogte gesteld, De Noorse consul-generaal te Djakarta heeft over een en ander een protest in gediend bij het ministerie van Buiten landse Zaken met verzoek om maatrege len te nemen, opdat in de toekomst aan schepen, die daarom verzoeken, vol doende bescherming zal worden verleend. Amsterdamse „Oude Kerk" wegens bouwvalligheid gesloten RESTAURATIEKOSTEN WORDEN GERAAMD OP HALF MILLIOEN. (Speciale berichtgeving). De uit 1306 daterende „Oude Kerk" aan het Oudekerksplein te Amster dam is Zaterdag op last van „Bouw en woningtoezicht" wegens bouwval ligheid gesloten. Vrijdagavond laat hebben namelijk stukken steen uit de kop van de kerk losgelaten, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, doordat op dat tijdstip niemand in het gebouw aanwezig was. De kerk bevat nog een oude orgelkast, waarop de beroemde Nederlandse orga nist-componist J. P. Sweelinck zijn reci tals placht te geven. Het tegenwoordige orgel, dat uit 1726 stamt, is wereldbe roemd om zijn klank en ls het prachtig ste staaltje van onze befaamde orgel bouwers uit de Gouden Eeuw. Regelma tig werden hier ook nog de laatste tijd orgelconcerten gegeven voor zowel do Nederlandse Radio Unie als zelfs voor buitenlandse zenders. In de kerk bevinden zich de graven van onze bekende zeevaarders Heems kerk en Sweers. Het oudste deel van de kerk, dat zich onder en om de toren bevindt, is niet op geheide palen, doch op een fundering van runderhuiden gebouwd. De gebrandschilderde ramen (waar van één de familiewapens van de hoofd stedelijke burgemeesters van 1578 tot 1693 bevat) geniet een grote faam. De Ned. Herv. Gemeente, eigena resse van de kerk, beschikt niet over de gelden voor de zeer kostbare restau ratie. Er zijn enige verzakkingen en het een en ander zal zeker wil het grondig gebeuren rond de f. 500.000 kosten, zodat rijk en gemeente tot be houd van dit zo belangrijke Neder landse cultuur-monument zullen moe ten bijdragen. Vredesverdrag met Japan gereed Naar in welingelichte kringen te Washington verluidt, zijn de Verenigde Staten en de met hun verbonden lan den thans zover met hun onderhande lingen over een Japans vredesverdrag gevorderd dat zij deze kunnen beëin digen. en. onvoorziene omstandigheden daargelaten, binnen twee maanden tot ondertekening kunnen overgaan. REGEN MAKEN EN VOORKOMEN T Dr Vincent Schaefer. die zich de laat ste jaren met het kunstmatig verwek ken van regen heeft bezig gehouden, gelooft thans dat hij weet, hoe hij regen

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1