eheime Opdracht De moeilijkheid van zitten vier smaken... een kwaliteit! New-Yorkers gaan eerst naar Parijs! derbijslag kleine zelfstandigen aanvaard eomische Benelux-unie nadert verwezenlijking Dressuur is voor ruiter en paard het hippisch L.O. chocoladerepen melk hazelnootmelk dessert hazelnootdessert wereldberoemde DROSTE kwaliteit r Panda en de geheimzinnige Kluizenaar Radi o-programma [aargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 14 Juni 1951 Tweede Blad No. 27327 Kamer lorrel wordt duurder :aze parlementaire redacteur), -•.^regeling inzake kinderbijslag reine zelfstandigen is gisteren Eerste Kamer aanvaard, nadat f'jiügiurig over was gedebatteerd. afwijzend tegenover de rege lden de heren Schipper (AR) en r (WD). ienoemde kwalificeerde het Verp als socialistisch en twij- "traan of deze noodregeling wel twee jaar door een definitieve j] worden vervangen. Prof. Mole- rfende het beleid van de minister te kunnen bespreken, nu de iman zich door zijn staatssecre- tct vervangen. De middenstand jteun nodig op economisch en - sociaal gebied. 'is meer burgers worden afhan- r-n de Staat. Gratis uitkeringen onderhavige ondermijnen de rurde. beren Vixeboxse (CH) en Van (comm.) waren eveneens tegen ontwerp, maar zouden er toch memmen wijl het althans in de -:aod voorziet. Zelfs de heer Kra- v d. A.) had weinig enthou- voor het wetsontwerp. Hij had een principieel debat gehouden li vraag of ook anderen dan loon- ,:i onder sociale verzekeringen rallen. iüiaige regeling is een zelfde op- als de noodvoorziening „ouden jijen", die door belanghebbenden niet als een aalmoes wordt ge- staatssecretaris, de heer Van Rijn, in zijn verdediging van een be ten regeling, die in de grootste tegemoet komt. Niet minder dan der middenstanders moet toe met minder dan f. 2500 per jaar. sp economisch gebied wordt ge- aan versterking van de midden- Deze sociale maatregel is geen jorg doch schept een recht. Een op basis van premiebetaling »k in ons land mogelijk zijn. wetsontwerp werd daarop aan- i met 23 tegen 7 stemmen (AR u>). UNIFICATIE VAN ACCIJNZEN EN WAARBORGRECHT IN BEXELUXVERBAND. iren heeft ook de Eerste Kamer wedkeuring gehecht aan het Be- trdrag van 18 Februari 1950 tot «tie van accijnzen en waarborg- borrel wordt nu dus duurder. De op gedistilleerd stijgt immers f. 475 per H.L. van 50 pet. De :re stijging tot f. 596.50 treedt pas werking als de Economische Unie feit zal zijn. daaraan wordt hard gewerkt, erde minister Lieftinck. de heer v. d. Kieft (P. v. <L A.) ook al gezegd, dat we met de mische Benelux Unie veel verder dan men algemeen aanneemt, minister erkende jegens de heer mt (WD) de mogelijkheid van fiscale baten, toeneming van fraude en zelfs werkloosheid in de in dustrie tengevolge van de hogere ge- distilleerdprijs. Deze kleine nadelen moet men evenwel bij het grote goed van de Economische Unie op de koop toenemen. Voor de industrie zag de minister een uitwijkmogelijkheid in verhoogde ex port en toelegging op andere produc ten. Het is waar dat het aantal bierbrou werijen de laatste jaren van 81 is ge daald tot 58, gaf spreker de heer Mole naar toe. Doch de verlaging van de bieraccijns, die in drie etappes zal ge-1 schieden, zal vooral de kleine brouwe rijen ten goede komen. En als er nu een aantal kleine branderijen eveneens zal vallen door de accijnsverhoging op gedistilleerd, dan hoopt de minister dat zij „door de grote broers bij de hand zullen worden genomen". Het is een proces dat scherpe kanten heeft, doch dat is nu eenmaal eigen aan de economische ontwikkeling in een vrije maatschappij, „die wij toch noe altijd hebben", aldus de bewindsman met een lachje. 1 De heer Lieftinck betreurde het door de Tweede Kamer aangenomen amen dement tot verbod van het gebruik der woorden goud en zilver in de benamin? van zekere alliage-producten, Maar hü zag de ondertekening van het wetsont werp liever niet vertraagd door een tegengesteld votum van de Eerste Ka mer. Van replieken werd afgezien. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BEGROTING „ALGEMENE ZAKEN" GOEDGEKEURD Voorts heeft de Kamer z hst. de be- groting van het ministerie van alge mene zaken goedgekeurd. Premier Drees 2eide daarbij, in antwoord op een be merking van de heer Wen delaar (WD), dat de financiële verhouding tussen rijk en stichting „De Hoge Veluwe" spoedig zal worden geregeld. EER-HERSTEL OUD-AMBAS SADEUR TE MOSKOU. De Kamer heeft voorts z.h.st. de conclusie aanvaard inzake het adres met verzoek om eerherstel van de heer C, baron van Breugel Douglas, oud ambassadeur te Moskou. Die conclusie luidt, dat er niets is aan te merken op de integriteit van ge noemde diplomaat. Daarnevens is gebleken, gelijk de he ren v. d. Kieft (P. v. a. A en Wende- laar (WD) onderstreepten, dat er ern stige leemten zijn in de rechtspositie onzer ambtenaren in de buitenlandse dienst. Bij de eerstvolgende begrotings behandeling zal de Kamer hierop te rugkomen. VOLGENDE ZITTING. De Kamer komt Dinsdag 19 Juni a.s. weer bijeen. Dan zal o m. op de agenda staan een interpellatie van de heer Schalker (comm.) over het Noord-At lantisch verbod tot levering van .stra tegische" goederen aan Sovjet-Rusland. DE DRUKSTE RIJKSWEGEN IN ONS LAND. Traject Den HaagHaagse Schouw spant de kroon. Blijkens verkeerswaarnemingen op de rijkswegen is, naar de K.N.A.C. mede deelt, het personenautoverkeer zowel 's winters als 's zomers het drukste op de weg Den HaagRotterdam, daarr.a Utrechtde Bilt, Amsterdam—Sassfn- heim, RotterdamZwijndrecht en Am sterdamBussum. Geen geregelde tellingen worden uit gevoerd op de weg Den HaagHaagse Schouw; blijkens incidentele waarne mingen is dit door de personenauto's drukst bereden (buiten) weg in het land. De meeste fietsen (en ook bromfiet sen) worden in de zomer en in de win termaanden geteld op de wegen Arn hemVelp en Utrechtde Bilt. In de zomer maakt ook de weg door het Gooi van Amsterdam naar Bussum, wat dit verkeer betreft, geen slecht figuur. Uit het domein der ruitersport (VI) Wie belast wordt met een missie, die weinig aanlokkelijks in het vooruitzicht stelt, speelt al gauw met de gedachte: „Hoe kom ik er af?" Slechts uitgelezen vindingrijkheid kan in zo'n geval de zucht van verlichting tót gevolg hebben. Wie echter louter voor genoegen in de zadel Is geholpen, vraagt zich bij de eer ste drafproeven enkel maar af„Hoe blijf ik er óp?" In deze omstandigheid grepen dneez. Med.-advert.) ALTIJD WELKOMI ILLETON V«r+aald uit het Engels door VICTOR BRIDGES i zou me erg gevleid voelen, als bijdrage voor uw bind zou mogen maar wat mijn bezoek aan uw betreft, kan ik u vertellen, dat een gans andere reden was. gehoord, dat juffrouw Barton was de „Eekhoorn" te verko- 31 kwam hier om nadere ini'or- m te winnen. Ik kijk al lang uit kleine motorboot en het ooot- uw dochter is precies van de J die ik zoek. t moet u maar met Hazel be de boot is haai- eigendom, t zou ik het prettig vinaen, „Eekhoorn" kreeg. Mijn man ponder aan het soheepje gehecht pu het op prijs stellen, wanneer óie we kennen, de boot kreeg. ,moet ik u zeggen, dat ik biij zal Hazei er met meer alleen mee öl kunnen trekken, zoals ze nu coet. ik heo aan geen seconae '«•"dat ze veilig en wel weer te- ;He'- is natuurnjk overdreven van ze is het enige, wat ik neg )k ben dol op haar ^spreekt vanzelf. Mauriceglim- neb de indruk dat wel meer col op haar zi>n. Meneer '.te er zéker eén van. 0 ju. de oude Sheridan aanbidt J is ae meest toegewijde vriend, j lebben. Ik zou met weten hoe «zaaoer hem zouden moeten stei- «£s mijn man gestorven is, njj de gehele varantwoordelijk- ,lWi de zaak. Ik ben zeil niet jeaoeg cm veel te kunnen aoen ^•el de arme Hazel héél hard n ze toch slechts een geringe ce schouders nemen, ik heb gedachtO kijk eens, daar 1 met de thee. _Ins uitziende vrouw kwam met üm a<i langzaam over het gras popen. Ze zette het neer op de c': Op dat moment kwam ook huis uit en voegde zich bij cpder en Maurice. 5*; is de sleutel, zei ze. terwijl lage stoel naast hem ging ;*eekt u hem maar dadelijk bij -1"5 vergeet u hem 6traks mis- haar moeder wendend ver- rper Wentworoh heeft een oogje «Eekhoorn". Hij gaat er mee •dü. £pj vertelde me ad zo iets. Ik "f' Sezegd, dat ik het veel pret- 'J vinden, dat hij de boot kocht pnd van wie we nog nooit heb- Roord. dol op de boeken van meneer Went- worth zijn, heb ik het gevoel, dat hij min of meer een persoonlijke vriend van ons is. Ik heb heel gezellig met hem zitten babbelen en hoop maar dat ik hem niet al te zeer Verveeld heb met mijn verhalen, Laten we meneer Wentworth dan nu eens aanmoedigen iets over zichzelf te vertellen, merkte Hazel met een schelms lachje op. Ik ben er van over tuigd dat u een zéér romantisch leven achter de rug hebt, anders kon u niet zulke opwindende romans schrijven. Dat gaat helemaal niet op, zei Maurice, terwijl hij een ei-sandwich nam. Tenzij u vindt dat het '-omanr-hch is de hele dag vuil te zijn, zonder enig comfort en je daar te vervelen. Ik kan u verzekeren, dat mijn leven weinig ro mantisch was in de afgelopen jaren. Ik was de laatste drie oorlogsjaren in Bir ma. en ik moet zeggen, dat u zich moeilijk iets onaantrekkelijkers kunt da at, maar oorlogscorrespondenten de i O, maakt u geen verontschuldngin- meeste tijd ging heen met het ver- gen. We hebben aan uw lippen gehan- scheuren van telegrammen, die de een- geen, zó interessant vonden we uw ver- sor weigerde door te laten, Oorlogscorrespondent! riep me vrouw Barton uit, maar dat lijkt me bijzonder opwindend. Het moet wel een hele verande ring voor u zijn, nu hier te wonen. suur weigerde? haal, zei mevrouw Barton glimlachend. Inderdaad, viel Hazel haar moeder bij. Alleen zou ik nog wat méér van uw leven in Birma willen weten. Hoe zat dat met die telegrammen, die de cen- zeker niet de minsten naar de foute op lossing: „knijpen" met dijen, kuiten en knieën, met als resultaat dat men, in een ogenblik waarin men de spieren uit vermoeienis wel móét ontspannen, een vlotte kans maakt uit de zadel gewipt te worden." Het eerste wat de ruiter dan ook moet leren is „zitten". In stap kan men de toekomst met een zonnige glimlach tege moet zien. doch bij het eerste aandraven verdwijnt de zonnigheid op slag. De diagonale beenbeweging van het paard I wordt sterker, de paardenrug gaat „op- I gooien", het ruiter-lichaam geraakt uit i balans. Wie zich dan niet wil laten ken- 1 nen 'is gauw geneigd tot het „knijpen". I Het enige middel om dit ongenoegen met succes te doorstaan is: handen aan j de voorboom (voorste deel van zadel)- en het gehele lichaam ontspannen. De eer- ste rijlessen zijn derhalve gericht op het zoeken van de balans. Weet de ruiter het evenwicht min of meer te bewaren, dan volgen de gymnastische oefeningen te paard, zoals het draaien en buigen van het bovenlijf en het heffen der dijen, teneinde zijn ongedwongenheid en zelfvertrouwen te verhogen De vraag, of de beginneling al dan niet met beu gels moet rijden, is in de hippische we reld nog steeds een twistpunt, hoewel men in het algemeen de voorkeur geeft aan het rijden met beugels. De „zitoefeningen" omvatten: het zoe ken naar de balans, het aankweken van ongedwongenheid en beheersing van het ruiterlichaam, het leren ..meegaan met de bewegingen van het paard", het vin den van een juiste beenligging en teu gelvoering. Na de „zitoefeningen" vol gen de oefeningen voor de bestudering en inwerking. Onder „inwerking" verstaat men het geven van hulpen door de ruiter aan het paard door middel van been, hand (teugel), gewicht en kruis. Naar hun aard werken in de eerste plaats de kui ten aandrijvend, de teugels terughou dend. het gewicht wendend, terwijl het kruis de noodzakelijke brug vormt, die de verschillende inwerkingen met elkaar verbindt. De gehele scala van bewegin gen te paard, vanaf de stap tót en met de Hoge School-figuren. hebben deze Inwerkingen tot basis. Het ligt voor de hand. dat voor het uitvoeren van de tal loze bewegingen te paard, evenzovele hulpen-combinaties noodzakelijk zijn. Reeds de drie natuurlijke „gangen" van het paard, stap, draf en galop, verlan gen nuances in de inwerking met de kuiten De zwaarste opgave voor de rui ter schuilt hierin, dat hij zijn paard steeds dezelfde en nauwkeurig afgestem de hulpen moet geven Het nu eens zus, dan weer zo voor één bepaalde beweging brengt het paard in verwarring en leidt veelal tot ongehoorzaamheid. Dat het oaard in zo'n geval vrij uit gaat en de ruiter de schuldige is, zal een ieder toe geven, die geen loopje met zich laat ne- men. Het onderricht, waarin men de be sturing en het geven van hulpen beoe fent, wordt „dressuur" genoemd. Onge acht welk speciaal doel men zich heeft gesteld, Is de dressuur voor elk paard en voor elke ruiter het hippisch L.O. Evenals de robbedoes of belhamel moet leren met tien cijfers en zesentwintig letters een staartsom klein te krijgen en het verhaaltje van de twee haasjes ln duidelijk Nederlands ten beste te ge ven, zo moeten paard en ruiter leren geven en nemen met de weinige midde len, die hun ten dienste staan. Dat het Hazel hield even op en vroeg dan: Is het erg onbescheiden, als ik u vraag, hoe u er toe kwam u juist in Tolesford te vestigen? Dat wil ik met genoegen vertel len. Ik kreeg een inzinking, vlak voor dat de Jappen capituleerden en nadat ik bijna een jaar in een ziekenhuis had gelegen, werd ik naar Engeland terug- Geef hem eerst nog een stukje cake, zei mevrouw Barton. Aangemoedigd door de wanne belang stelling begon Maurice verder te ver tellen. Hij deed dit op uiterst boeiende wijze met een zeer bijzondere gave om gebeurtenissen te reconstrueren en mensen te beschrijven, zodat zijn luis teraars volkomen in zijn verhaal op gestuurd. De zeereis deed me enorm g-1V2en €n niemand op de tijd lette, veel goed en toen ik aankwam, voelde Het~was dan oolc met Mn dat hij ik me weer stukken beter Toch had in. i het slaan van een klok opeens nog weinig zm om teru0 te gaan naai reai.jseerde dat het al vijl uur was. mijn krantemverk in Fleet Street Een Allem€n6en> riep hü uit. ik heb er specialist ried me aan heo vcoilopio helemaal niet meer aan gedacht, dat u ka m aan te doen en zoveel megeluk I nog naar het tantoar wlMe. ajs buiten te zijn. Om kort te gaan: ik besloot een poging te doen om een ro man te schrijven. Aangezien de zeelucht tijdens de terugreis me zo goed had gedaan, leek het me een uitstekend idee. een woonschip te kopen en daan-op aan de kust te gaan wonen, Door een gelukkig toeval liep ik tegen de „Water lelie" aan. Ik kocht deze boot dadelijk en sindsdien heb ik aan één stuk door pp mijn schrijf mach ine zitten hameren. je eenmaal aan het vertellen bent O, 't hindert niet, zei Hazel. Ik heb nog tyd genoeg om naar het kan toor terug te gaan. Ik vind het jammer, dat ik nu niet langer kan blyven en meer verhalen horen, Daar komt nog -vel eens een ge legenheid voor, merkte mevrouw Bar ton op. Als meneer Wentworth de „Eekhoorn" na de proefvaart werkelijk Drie boeken "heb ik geproduceerd, die hebben wil, zullen jullie over de prijs gelukkig alle drie een uitgever vonden j moeten gaan harrewarren. Dat zal een en behoorlijk betaald werden, Hü nam i prachtige gelegenheid bieden u opnieuw voorstellen Ik was geen gewoon sol- vroeg een slok thee en eindigde: Het spüt me u zo'n uitgebreid verhaal over mün persoonlüke belevenissen gedaan te hebben maar aangezien u er naar hier te inviteren. (Wordt vervolgd) 32). Jolliepop stond als met stom heid geslagen. Die kluizenaar, die hy nauwelijks een seconde gezien had, bleek zün naam te kennen! Jolliepop was er zó verbaasd van, dat hü niet eens merkte dat Panda tussen de strui ken door het huisje naderde. Je begrüpt natuurlijk wel dat Panda, verontrust over het lange wegblijven van zün be diende, eens was gaan küken waar deze bleef en hü kwam nu net op tüd bij de hut aan om de kluizenaar door het ven ster te horen roepen: „Wat verbaast gü u, Jeremias Jolliepop? Natuurlijk ken Barton nam de theepot op i ik uw naam! Ik zeg u immers dat ik al- er aan toe: Doordat we zo les weet! Ja ja! Ik zou U nog lelijk voor de aap kunnen zetten, mijn beste, wan neer ik eens alles vertelde wat ik van u weet! Daar schrikt ge van, nietwaar? Zo zo! Uw geweten is niet al te zuiver, makker! Zo weet ik büvoorbeeld, dat het sinds korte tyd een slechte gewoon te van u is om overdag in slaap te val len! Slapen in de tüd van uw meester! Ik weet er ^lles van. Schaamt ge u niet, Jeremias Jolliepop?" „Maar hoe kan dat nu.hoe kunt u dat weten?" vroeg Jolliepop. „Ik had met de bedienden van Huize Hobbel donk afgesproken, dat we aan niémand zouden vertellen dat we allemaal gesla- mynheerehPanda weten! Het is aan niemand bekend!" ■iO nee?" hoonde de kluizenaar, van achter zijn gesloten deur, „Zo ziet ge, hoezeer ge u vergist! Ik weet het. mijn beste! Mij is alles bekend! Gij maakt dus afspraakjes om uw meester te mis leiden, hè? Ja ja ook dat wist ik wel: dat ge een jokkebrok zijt Natuurlijk vond Panda het wel vreemd wat hij zo zag en hoorde, maar hü was niet weinig verheugd. Er was hem een licht op gegaan! Hij begreep nu, dat hü niet gedroomd had alles wat hij be leefd had was echt waar, en Jolliepop pen hebben! We wilden het niet voor 1 had geslapen, evenals alle anderen! VOOR VRIJDAG 15 JUNL Hilversum I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws: 7.18 Gewilde muz.; 7.45 Ben word voor de dag: 8.00 Nleuwp en weer berichten. 8.15 Gr.muz.; 9.00 Idem: 9-15 Voor de zieken: 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.muz.: 1030 Morgendienst; 11.00 Gr.- muz.: 11.35 Planorecital: 12.05 Amuse- mentsmuz.: 12.30 Land- en tulnbouw- mededelineen: 12.33 Vocaal dubbelkwar- tet en orgel: 13.00 Nieuws: 13 lo Man- doline-muz.: 13.45 Gr.muz.: 14 00 Cau serie over kamerplanten; 14.15 Instru mentaal sextet en solisten: 15.00 Voor dracht: 15.20 Gevarieerde muz.: lo.50 Gr.muz.; 16.10 Kamermuziek: 16.40 Voordracht: 17.00 Verzoekprgr.: 17.30 Fries progr.: 17.45 Vocaal kwartet) 18.00 ..In dienst van het Vaderland", cause rie; 18.10 Orgelconcert; 18.30 „Het Christeliike paedacoglsch studiecentrum; 100 schoolmeesters en 99cause rie; 18.45 Kerkkoor en orgel: 19.00 Nieuws en weerber.: 19.15 Regerinesult- zendlng: „Verklaring en toelichting 19.35 ..Een eoed woord voor een goede zaak" causerie: 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Phllharmonisch or kest. groot koor en solisten; 21.25 ..Wat elke Nederlandse emigrant moet weten causerie; 21.45 Salon orkest; 22.15 Gr - muz.: 22.30 „Langs wegen van Kunst en Schoonheid", causerie: 22.45 Avondover- denklng; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gr.- muziek. Hilversum II (2.98 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.33 Gr.muz.: 8.00 Nieuws en wpeerber.; 8.18 Gr.muz.; 8.50 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gr.muz. VPRO: 10 00 ..Kinderen en mensen", oauserle: 10.05 Moreenwiiding; VARA: 10.20 Gr.muz.: 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en plano: 11.05 Voor dracht: 1125 Gr.muz. AVRO: 12 00 Or gel en accordeon; 12.30 Land- en tuln- bouwmededelingen: 12.33 Sportber.: 13 00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gr.muz.; 13.20 Gr.muz.; 13.30 Amusementsmuz.: 14 00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest: 15.00 Voordracht. 15.20 Cabaret: 15.50 Sport VARA 16.00 Oreel en zang: 16.30 Voor de Jeugd; 17.00 Filmproar.; 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws; 18 15 Felicitaties: 18,45 ..Denk om de bocht": 19.00 Meisjeskoor; 19.15 ..Beurs en buik riem". causerie: VPRO: 19.30 „Een sterk volk. causerie: 19.50 Berichtten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gr.muz.; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „De Godsdienstige ontwikkeling; ln de Jeugdjaren", causerie. VARA: 21.00 Gr. muz.: 21.45 Bultenl. overzicht: 22 00 Gr.muz.; 22.25 Gesproken portret. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avond- wllding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gr.muz. Engeland. BBC Home Service (330 m.) 12.00 Gr.muz.; 12.30 Voor de arbei ders: 12.55 Weerber.: 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.muz.; 13.55 Crlcketultslagen; 14.00 Schoolradio: 15.00 Gr.muz.; 15.35 Sport: 15.55 BBC Northern Orchestra 16.30 Quiz-: 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.: 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.20 Gevar. muz.: 18.50 Hoorspel; 19.10 Muzikaal klankbeeld, 19.30 Reportage: 20.00 Gevar. progr.: <2100 Nieuws: 21.15 Nieuwsbrief uit Amerika: 21.30 Gevar. progr.; 22.00 Cello en piano: 22.45 Par- lementsoverzlcht: 23.0023.03 Nieuws. Engeland. BCC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Parlementsoverzlcht 12.15 Dansmuz.: 12.45 Orkestconc. 13.45 Voor de kleuters: 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Mezzo-sopraan en twee piano's. 15.30 Voor de soldaten; 15.45 Lichte mu ziek; 16.15 .Mrs Dale's Dagboek": 16.30 Orgelspel; 17.00 Hoorspel: 17.30 Amuse mentsmuz.; 18.15 Lat Uns-Amerikaanse muz.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en paard steeds stilzwygend accoord gaat met het „l'honneur au cavalier", ont slaat de ruiter niettemin van de ver plichting. alle dingen in de zadel te on derzoeken en het goede ervan te behou den. Heeft het paard in de dressuur geleerd behoorlijk te gaan en reageren op de hulpen en zijn paard en ruiter zover, dat zy de meestgevraagde figuren zonder pijn kunnen uitvoeren, dan vangt de voortgezette studie, de speciale africh ting aan. De schoolruiter gaat zich erop toeleg gen de dressuur in al haar schakeringen tot in de perfectie ten uitvoer te bren gen. De wandelruiter wil zich in alle gangen gemakkelijk voortbewegen, om welke reden hü vooral het maken van wendingen, pareren en korte galop in tensiever zal beoefenen. De jachtruiter zal meerdere tyd en aandacht gaan be steden aan de galop over lange afstand, zekerheid bij springen en uithoudings vermogen, zowel van hemzelf als van het paard. De concoursruiter zal zich. in veel mindere mate dan de schoolruiter, wü'den aan de africhting van het paard in dresuur. naar- de eisen, die op een concours-hippique worden gesteld. De springruiter zal zich in het springen gaan bekwamen, waarbü vooral de zit van de ruiter en het volkomen „in de hand gesteld zyn" van het paard van belang zy'n. Doch hoever men in een speciale af richting ook mag zün gevorderd, hoe snel ook het paard bevattelük zal blij ken voor alles wat zijn baas hem met geduld en tact bijbrengt, nimmer zal men geheel klaar komen. Immers, de mogelijkheden, in welk hippisch-sport- onderdeel ook, zün legio; het paard, als elk ander levend wezen, staat voortdu rend bloot aan velerlei storende invloe den; zelfs de meest ervaren ruiter krijgt te kampen met onvoorziene situaties. TIJS VEERMAN. (Vorige artikelen in deze serie 10, 17, 24, 31 Mei en 8 Jurü), (Ingez. Med.-adverL) In New-York werd een opinie-onderzoek gehouden, waaruit bleek, dat er in de eerste plaats belangstelling bestaat voor het 2000-jarig bestaan van Parijs. Over het algemeen bezoeken de New-Yorkers pas daarna het Engelse Festival. Voor het grootste deel van de Neder landse vrouwen is deze vraag niet be langrijk, want zy genieten volop van hun vacantie in eigen land. Oók als het onverhoopt een ochtend of middag regent De gezelligheid in eigen kring doet de regen vergeten, terwijl moeder een heer lijk kopje koffie of thee schenkt Na tuurlijk van Niemeijer, want daar genie ten allen van en voor moeder is er dan nog de waardebon op elk pakje koffie en thee voor het prachtige „Safira"-ta- felgerei! Ook U kunt „dubbel" genieten van Uw kopje koffie en thee. De onover troffen kwaliteit van Niemeijer's pit tige Paarsmerk Koffie, geurige Gala- Thee en Princess-Thee voldoet U volko men. Bovendien is U straks zonder enige kosten de gelukkige eigenares van het schitterende „Safira"-tafel- bestek! U ontvangt de geïllustreerde geschen- kenlyst direct franco thuis als U even een briefkaart schrijft aan Niemeyer- Groningen. radiojournaal: 10.2B Sport: 19.30 Gevari eerde muz.: 20.15 Discussie over actuele vraagstukken; 21.00 Gevarieerd prosram- ma: 21.30 Veraoekprotrr: 22.00 Nieuws: 22 15 Actualiteiten: 22.20 Hawaiian mu ziek: 23.00 Voordracht: 23.15 Lichte mu ziek; 23.56—24.00 Nieuws. Nordwestdeutacher Ruudfunk (309 m. 12.00 Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 13.25 Operette-muziek: 15.40 Fllmmuz.: 16.45 Nieuws: 17.00 Viool en piano: 18.00 Gevar. muz.: 19.45 Nieuws; 20.05 Amu sementsmuz.: 20.35 „Figaro's Hochzelt". opera; 22.15 Nieuws: 22.30 ..Figaro's Hochzelt". opera (vervolg).; 23.40 Fran se muziek; 24.00 Nieuws; 0.301.00 Dansmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma (3-17 en 249 ni.) 12.30 Orkestconcert: 13.00 Nieuws: 13.45 Nieuws; 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.06 Kamermuz.: 20.00 „Der fliegende Hollander", opera: 23.16 Gra- mofoonmiuz.; 23.4524.00 Nieuws. Brussel )324 en 484 m.) 324 m.: 11.45 Gr.muz.; 12.30 Weerber.; 12.32 Gr muz.; 13.00 Nieuws: 13.15 Orgelspel: 14.00 Gr.muz.; 14.30 Schoolradio: 15.45 Moderne tilden; 16.30 Koorzang; 17 00 Nieuws; 17.10 Muzikale causerie: 18.10 Voordracht: 18.20 Gr.muz.: 18.30 Voor de -niriaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Filmrevue: 19.50 Voordracht; 20.00 Gr.muz.: 20.15 S v inph oiile -or kes t en solisten: 22.00 Nieuws: 22 15 Jazzmuziek met commen taar; 22.45 Gr.muz.: 23.00 Nieuws: 23.05 24.00 Operamuziek. 484 m.t 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10. 13.30. 14.30. 1500 en 16.00 Gr.muz.; 18.30 Omroepkoren; 19.00 en 19.40 Gr.muz.: 19.45 Nieuws: 20.00 Om roeporkest en solisten: 2115 Gr.muzlek; 22 00 Nieuws; 22.10 Gr.-muziek: 22.55 Nieuws: 23.00 Gr.muz.: 23.55 Nieuws. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Openingsconcert „De mens ln zyn vrüe tijd*'. 8 uur nam. DINSDAG. Ml ddelstecrachtAandeelhoudersverga dering C.V. Tleleman en Dros. 31/2 u. nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van Tekeningen en Gouaches H. M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „Houten Paard" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Ilex „Korvet K 225" (14 J.) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Twee bolhoeden naar Londen" 14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. I.ldo „The dancing Years" (18 1.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lüxor „De Zwarte Roos" (18 1.) Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 9 Juni 13 uur tot Zaterdag 18 Juni 8 uur waargenomen door de Apo theek Boekwijt. Breeatraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel 20085. Te Oegstgeest: door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3