Opdracht Rijnsburg is te klein voor de Rijnsburgers lodbouwbegroting z. h. st. aangenomen r jEHEIME In enkele dagen emigreren 70 inwoners Plaatselijk percentage viermaal zo hoog als landelijk Radio-programma Panda €11 eheimziïnnige Kluizenaar ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 13 Juni 1951 Tweede Blad No. 27326 nle Kamer [i: onze parlementaire redacteur). Mr Jonkman aanvaardt het presidium aanwezigheid van vele senatoren •,:rwijl de ministers Mansholt, Van ,-eveen, Mulderije en In 't Veld aan fgeringstafel zaten, heeft gisteren Eerste Kamer de nieuwe voorzit- xi J. A. Jonkman, met een kern- 3e rede zijn ambt aanvaard. jrckcr dankte H.M. de Koningin en jicht hulde aan zyn voorganger. Kranenburg, in wiens voetstap- in hü zou trachten te treden. De jssle Kamer is een essentieel deel xi onze volksvertegenwoordiging, ;Bqs spreker, met een eigen, onmis- are taak. Met aller samenwerking 3 onder Gods hulp zou zij ook in rte zware tijden haar taak naar be uren kunnen vervullen. List. aanvaardde de Kamer daarop negental agendapunten, o.a de na- 1 voorzieningen betreffende de voor- ïrcelyke veroordeling en in vrij stelling, de wyziglng van de wet jengewoon pensioen '40'45, en de rsdlng aan de Kon. Weefgoederen rek C. T. Stork en Co., N.V. te Hen- s achttal sprekers voerde het woord de begroting van Landbouw. Visse- {0 Voedselvoorziening, die unaniem instemming betuigden met het ge- ::e beleid. Minister Mansholt be- !:e dan ook slechts op enkele pun- nader in to gaan. Zo hadden ver ende leden twijfel geuit aan 't nut de economische Unie der Benelux. e heer Brandenburg (comm.) wilde laten doordraaien, liever dan onze en de heer Rip (AR) sprak van een 3'nhuwelijfcMaar de minister lide mede, dat onze uitvoer naar Bei- tan agrarische producten in volu- dubbel zo groot ls als voor de oorlog, neemt niet weg. dat er moeilykhe- zijn, vooral inzake onze groente- :rt. De houding van de Belgische 'bouw is niet altijd zoals men die knelux-verband zou wensen. Volle- vrij-handel in agrarische produc- blnnen de Benelux moet men in eerste jaren niet verwachten. Voors- !s kan men alleen maar het land- •beleid wederzHds harmoniseren, rake de publiekrechtelijke bedryfs- inisatie in de landbouw is spr. het met de heren Louwes (VVD) en (AR), dat de tuinbouw niet van de dbouw gescheiden moet worden, r alles moet nog groeien en de ■Jster waarschuwt tegen overhaas- oor de ondernemingsbeloning in de iibouw, die nu zonder meer op 20 ixnt is gefixeerd, moeten we nog jaar een beter verantwoorde basis —Jen. aldus Z E. De gegarandeerde iprijs houdt rekening met een ge- :ielde melkopbrengst. Er is op het -blik geen sprake van een te lage ls voor granen. k pachtprijs moet aan de S.ER. in lie worden gegeven. Spr. wil toe- n. dat voor een aantal gebieden en rijven de rente van het grondkapi- reer laag is. Doch als wij streven bestaanszekerheid in de agrarische r, vormt de pachtprijs de sluitpost, bs de minister. vraagstuk van het in cultuur reen van de Bosplaat op Terschel- is momenteel in onderzoek. Maar we moeten voorzichtig zijn met ons na tuurschoon. De waarde van de grond is zodanig, dat ae vraag rijst of we daar voor het natuurschoon mogen opoffe ren. Voor Schiermonnikoog gelden de zelfde overwegingen. Voor de sanering van de tuinbouw moet alles worden gedaan. Ook zo nodig credietverlening. De regering geeft zich veei moeite voor de export van groente en fruit. Op den duur moeten we toch tot Europese integratie komen op land bouwgebied net als bij het plan-Schu- man. Tot slot beantwoordde de minister de vragen van de heer Wendelaar (VVD) naar het misbruik van dienst auto's door een hoge departements ambtenaar. Deze betaalde jaarlijks 300 gulden voor het buitenambtelijk gebruik van zijn dienstauto. Maar de minister heeft hem zeer ernstig onderhouden over fctet geknoei aan de kilometerteller. Na replieken werd de begroting van landbouw z.h^t. aangenomen, evenals die van het landbouw-egalisatiefonds. DENK OM DE NL-PLATEN De K.N.A.C. verstiet er de aandacht op. dat vele automobielen in het bui tenland zonder de plaat NL rijden, dit is niet in overeenstemming met de In ternationale voorsohriften. In België wordt men er voor bekeurd en aan de DuLtse grens laat men de Ne derlandse automobilist zonder de NL- plaat niet doorrijden, tenzij hij zich van Duitse nummerborden voorziet, waarvoor kosten verschuldigd zijn en een depót; I dit laatste wordt gerestitueerd bil te- rugkeer aan hetzelfde douanekantoor. Het ontbreken van de plaat kan dus veel ongemak aan automobilisten ver-( oorzaken. VERKLARING VAN DR NIKIJULUW Dr J. P. Nikijuluw zendt het A.NP. de volgende verklaring toe: „Naar aan leiding van de berichten in de pers be treffende „duistere activiteiten" van Ambonezen van het „Bureau Zuid Mo- lukken" te Den Haag wens ik als al gemeen vertegenwoordiger van de Re publiek der Zuid-Molukken uitdrukke lijk te verklaren, dat. indien deze acti viteiten werkelijk bedreven zijn door genoemde personen, zij dit gedaan heb ben buiten verantwoordelijkheid van de regering der R.M.S." MARGARET TRUMAN BRACHT BEZOEK AAN AMSTERDAM Margaret Truman bracht gisteren een bezoek aan Amsterdam. Vergezeld door haar vriendin Annette David Wright en de echtgenote van de Amerikaanse am bassadeur. mrs Chapiri, arriveerde de dochter van de Amerikaanse president om 11 uur per auto uit Den Haag aan de ambtswoning van burgemeester mr Arn. J. d'Ailly. Ongeveer een half uur verbleef het gezelschap ten huize van Amsterdams eerste burger. Deze bood zijn gast ter herinnering een boekwerk „Amsterdam, its beauty and character" aan. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Rijksmuseum Gedurende een uur werden Margaret Truman en haar gezelschap rondgeleid door de directeur, jhr D. C. Roëll, en de conservator dr A. F. E. van Schendel. In hotel „l'Europe" werd vervolgens de lunch gebruikt, waarbij o m. ook jhr. Roëll en dr Van Schendel aanzaten. Als „gewone" touristen maakten Margaret Truman c.s. 's middags een boottocht door de havens en grachten. Vandaag zal H.M. de Koningin Mar garet Truman in paleis Soestdijk ont vangen. Morgen verlaat de Amerikaanse gast ons land, reist naar Brussel, Parijs en Rome en zal van Napels uit, aan boord van een Italiaans schip, naar New York terugkeren. LEIDDE ONENIGHEID TOT DOOD? Gisteren werden aan de Officier van Justitie te Middelburg voorgeleid een 43-jarige landbouwer uit St. Jansteen en diens 46-jarige echtgenote. In hun gezin zou vaak onenigheid hebben be staan tussen de ouders en een 17-jarige zoon. Donderdag in de vroege ochtend uren overleed deze zoon. Er werd een onderzoek ingesteld en sectie verricht, waarna Zondag de ouders door de rijks politie werden gearresteerd. Maandag werd door het parket uit Middelburg in de ouderlijke woning van de over ledene een onderzoek ingesteld. Men acht het niet uitgesloten dat onenig heid in het gezin de aanleiding is ge weest tot een familiedrama. Investeringscommissie ingesteld ALLE KAPITAALSUITGAVEN BOVEN f. 100.000.— BEHOEVEN TOESTEMMING. De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken zijn van oordeel dat het onder de huidige omstandig heden noodzakelijk is de kapitaals investeringen door de overheid te be perken. De lagere publiekrechtelijke lichamen hebben zich bereid verklaard met de regering samen te werken om dit doel te bereiken. Het is gewenst aan deze samenwerking vorm te geven door een commissie van advies in zake investeringsplannen van lagere publiek rechtelijke lichamen in te stellen, waar in zitting zullen nemen vertegenwoor digers van de bij deze aangelegenheid betrokken departementen van algemeen bestuur, van het centraal planbureau, van de Nederlandsche Bank, van de provincies, van de gemeenten en van de Vereniging van Nederlandse ge meenten. De ministers van financiën en binnenlandse zaken hebben nu eon investeringscommissie voor de lagere publiekrechtelijke lichamen ingesteld. Deze commissie heeft tot taak: a. te adviseren omtrent de toelaat baarheid, gezien in het licht van de algemene financieel-economische om standigheden. van de uitvoering van aan haar voorgelegde plannen van la gere publiekrechtelijke lichamen ter zake van investeringen in roerende en onroerende goederen, waarmede in totaal een kapitaalsuitgave van meer dan f. 100.000 gemoeid zal zijn, en om trent de aanschaffing door genoemde (Incez. Med.-advert.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Van een onzer redacteuren) Nederland zit vol, dat weten we allemaal. Na de oorlogsjaren varen geregeld volle emigrantenschepen naar alle uithoeken van de wereld: Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Brazilië etc. en omdat de stroom nog niet hard genoeg loopt doet de K.L.M. er met speciale emigrantenvluchten nog eens een schepje bovenop. Zeer opmerkelijk is echter het in verhouding zeer grote aantal Rijnsburgers, dat een nieuwe toekomst in verre werelddelen gaat opbouwen. Dat wordt nog eens onderstreept door het grote contingent inwoners van deze bloemen- en tuinbouwplaats, dat vandaag en morgen het vaderland vaarwel zegt. Niet min der dan 70 Rijnsburgers vonden Rijnsburg te klein en de familie en kennissen die achterblijven zeggen bij het afscheid eerder „tot ziens" dan „vaarwel" Het zullen de laatste Rijnsburgers niet zijn, die deze dagen scheep gaan ELF GEZINNEN NAAR CANADA Die zeventig Runsburgers, die in en kele dagen het dorp, waaraan zü zo sterk gehecht waren, verlaten, vormen tezamen 11 gezinnen, waarvan een ge zin, van J. de Koning uit de Meyboom- straat die met echtgenote en drie kin deren den vreemde opzocht, reeds Vrij dag vertrokken is. De andere tien ge zinnen vertrekken vandaag met de Vo- lendam en morgen met de Semaria. Jac. Colijn, Meyboomstraat 2, gaat met vrouw en 7 kinderen, Henk van Egmond, Hofstraat 21, neemt vrouw en 9 kinderen mee, Jan Ravensbergen. Hermanstraat 24, doet het met iets minder, namelijk vrouw en 4 kinderen. Piet Lindhout, Brouwerstraat 21, zal voor vrouw en 6 kinderen elders 'n be staan gaan opbouwen, Frans Glasber gen Brouwerstraat 37 gaat met vrouw en 5 kinderen, Nic. van Duin uit de Smidstraat neemt vrouw en een kind mee, Kees Heemskerk, Langevaart 3 is weer vader van een groot gezin: vrouw en 6 kinderen, hetzelfde aantal als Piet Ravensbergen, Voorhouterweg 32, ter wijl Ab Noort, Kanaalstraat 7 vrouw en 1 kind en Bram de Mooy uit de Lange- straat alleen zijn echtgenote mee brengt. Al deze zeventig Rijnsburgers gaan naar Canada, doch vestigen zich daar niet als een soort Rljnsburgse ko lonie. Zij komen in verschillende delen van dit jonge land terecht. ER GINGEN ER REEDS 94 Op zichzelf zou het feit, dat 70 per sonen uit dit ruim 6000 inwoners tel lende plaatsje naar elders trokken, reeds opmerkelijk zijn. Meer dan een procent van de bevolking is een hoog percentage, wanneer wij dit met het landelijke vergelijken. Opmerkelijker wordt die uittocht echter, wanneer we in aanmerking nemen, dat er al 94 inwoners eerder zijn geëmigreerd. Dat maakt een totaal van 164 Daarmee is bijna drie procent van de Rijnsburgsc bevolking geëmigreerd, een vier maal zo hoog percentage als het landelijke. In totaal emigreerden immers tot dusver ruim 66.600 van de tien millioen Nederlanders, dat is on- veer 0,7 procent. De samenstelling van de gezinnen geeft een aanwijzing voor de oorzaak van deze Rljnsburgse uittocht. Meren deels zijn het grote gezinnen, waarvan de mannen in de tuinbouw werkzaam lichamen van goederen van buiten landse herkomst; b desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen omtrent alle aan gelegenheden op het gebied der over heidsinvesteringen en de daarmede samenhangende vraagstukken. De commissie is bevoegd uit haar midden één of meer subcommissies te vormen en deze met de behandeling van bepaalde zaken te belasten. Zij is voorts bevoegd alle interne regelen te stellen, welke een doeltreffende en snelle uitvoering van haar taak kunnen bevorderen. De vertegenwoordigers van de pror vincies en van de gemeenten treden af na een jaar zitting in de commissie te hebben gehad en worden door anderen vervangen. De eerste vervanging heeft plaats op 1 Juli 1952. Tot secretaris van de commissie is benoemd S. H, Tuinstra, inspecteur voor de gemeentefinanciën bij het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. EUILLETON Vertaald uit het Engels "O door VICTOR BRIDGES v.. Het ljjkt me beter, dat u hem nu atemt. Hazel keek op haar horloge: lad moeder beloofd om thuis te theedrinken. Eigenlijk kunt u met me meegaan, dan stel ik u moeder voor. Ze zal het praohtig 'ai haar meest geliefde schrijver ■onlijk te leren kennen. Een uitstekend idee, vond meneer ridan, Het is erg aardig van u, zei Mau- aarzelend. Maar ik heb het gevoel, ik het u wel al te lastig maak. Helemaal niet. Hazel sprong op. je het een uurtje zonder me en, Sherry? •Natuurlijk, lieve kind, we zym toch 5 klaar. De redacteur keek Maurice een olijk lachje aan. U kunt beter «raamen, merkte hjj op. Ik ben er achter gekomen, dat je daarmee op *Nr tijd spaart. \0, SherryHazel keek hem ijlend, aan, gluurde daarna even in wiegel en inspecteerde haar met bevlekte vingers. Ik kan die nu niet meer schoon krijgen, consta- ze met een spijtig gezicht. Ik j* dadelijk thuis doen. Gaat u mee, 'Sr Wentworth? - een charmant glimlachje ging ze voor en zonder verder tegenstrib- 1 volgde Maurice haar. Toen ze in 3hg kwamen, hoorden ze haastig appen en even later verscheen een ótziende man, blootshoofds, in een sportjasje, die na Maurice even op- snen te hebben, Hazel aansprak. 0 gaat er toch niet vandoor, juf- J Barton? vroeg hij. Ik wilde uw hebben over de grote advertentie Merryweathers. Op het ogenblik heb ik geen tyd, even weg, antwoordde Hazel. 5" org veel haast bij is kun je beter 'geneer Sheridan gaan. Goed. Voor de tweede maal keek ^«ker met een vragende blik in de van Maurice, maar het mels- _-^te geen aanstalten hem voor te Ze liep naar de voordeur en ".ce volgde haar door de nauwe °at was Cyril Clifford, die de lei- Tan de drukkerij heeft, legde ze 'oen ze buiten waren gekemen en ^stralende zon naast elkaar voort- De drukkerij is achter het kan- gcuw en we hebben een massa «jak, afgezien van de krant. Gat had ik al begrepen uit de ^ndiging op een van de ramen, oi^irice. Opeens zag hy het ver- -|e en verontwaardigde gezichtje ^sie het barmeisje voor zich. Hij erg jong uit vcor een dergelijke Alle chefs van drukkerijen, die c mijn leven ontmoet heb, waxen mannen van middelbare leeftijd die ta bak snoven. Dit was een. soort familie-aange legenheid, begrijpt u. Hij hielp zijn va der, die dertig jaar bij ons - gewerkt heeft en toen de oude man stierf, vend mijn vader het goed, dat hij in diens plaats kwam, Voldoet hü? O ja, hij werkt uitstekend Hazel aarzelde, alsof ze er nog Iets aan toe wilde voegen, maar op het laatste moment scheen zij van de gedachte te veranderen. We zijn er bijna kondigde ze aan, terwijl ze een rustige zijlaan insloegen, waar aan weerskanten vrien delijk uitziende oude landhuizen ston den. Hier wonen we en dat huis daar, met die erker, is het onze. Ze maakte aanstalten de weg over te steken. Zegt u alstublieft dat u het een aardig huis vindt, anders stelt u me hevig teleur. Het lijkt me al 1 erchawnantstzei Maurice. Als ik zelf in Mslchester moest wonen, zou ik ook zo'n oud huis kiezen. Ik haat moderne huizen. Ze hebben geen karakter. Dat zei mijn vader ook altijd. U en hij zoud-en het samen vast heel goed hebben kunnen vinden. Hazel haaide een sleutel te voor schijn, opende de voordeur en ging hem voor in een aardige hall met witte pa nelen, waarop mooie antieke prenten hingen. Hoge openslaande deuren kwa men uit op de achtertuin, en toen ze da$r heen wilden gaan kwam cpeens mevrouw Barton door de deuren uit de tuin het huis binnen. Zo kindje, ben je ai thuis! En heb je bezoek meegebracht? Dat is ge zellig! U raadt nooit, wie dit is, moeder, al deed u nog zo uw best. Hazel keek haar lachend aan. Mag ik u voorstellen dit is de heer Maurice Wentworth, de beroemde schrijver Werkelük? Maar dat is zéér bü- zonder! Mevrcuw Barton stak een hand uit. Als ik het vragen mag, hoe en waar heb je hem ontmoet? Meneer Wentworth kwam bij mij. Hy kwam zo maar het kantoor binnen wandelen en liet zijn kaartje afge ven. Ik wilde deze unieke ontmoeting natuurlijk uitbuiten en heb hem mee hierheen genomen om thee te drinken. Hü heeft beloofd ,dat hij een beek van hem voor u zal signeren, Als u nog lang zo doorgaat, merk te Maurice op, kruip ik helemaal in m'n schulp en verdwyn in de grond Ja we moeten meneer Wentworth met tact behandelen, want hy is erg bescheiden. Haze! lachte ondeugend. Wilt u hem meenemen naar de tuin, dan was ik in tussen even mijn han den. Die ellendige vulpen van me heeft weer gelekt. Ze liep de hall door naar de trap en na een liefdevolle blik op haar doch ter wendde mevrouw Barton zich tot Maurice. Ik begrijp, dat u zloli wat verlegen voelt onder onze geestdriftige betuigin gen zei ze, Maar het is allemaal op recht gemeend. Hazel en ik waren weg van uw laatste boek en ik verheug me er over, dat Hazel u heeft meege bracht om hier thee te drinken. Gaat u naar buiten? De thee zal binnen enkele minuten klaar ztyn. U kunt eerst een sigaret rokenf Met een wonderlijk plezierig gevcel van zich thuis-vcelen volgde Maurice mevr .Barton in de tuin. Op het gras veld stond een tafeltje gedekt voor de thee, met koppen en schotels, en een ogenblik later zat hü in een diepe rie ten tuinstoel, terwijl hij de vrlendelüke ogen van zijn. gastvrouw op zioh ge richt voelde. Weet u, dat is een zéér byzondere ervaring voor me, zo opeens een lieve lingsschrijver in levende lijve te ont moeten. Er zit ahüd het risico van een teleurstelling in, begrijpt u. Stelt u zich voor, dat de bewonderde figuur een ha zenlip heeft, of een dikke speknek! Ja, zulke dingen kunnen voorko men. Maurice knikte ernstig. Men heeft me weieens verteld, dat de jaarlykse büeenkomst van letter kundigen een afschrikwekkende ver to* ning is. Dat is overdreven! Het kan ncolt zo erg zijn als b.v. een tentoonstelling van hypermoderne kranst. Mevrouw Barton boog zich voorover om een grote rossige kat, die tegen haar benen drong, te strelen. En mag ik u nu eens vragen, wat u er tce gedreven heeft Hazel op te zoeken? U bent toch zeker niet van plan een artikel voor ons blad te schrijven? Dat zou tè mcoi wezen om waar te kunnen zijn. (Wordt vervolgd) MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Rechercheurs van politie vonden gis termiddag in het perceel Paul Kruger- laan 77 in Den Haag onder een vloer kleed een 27-jarige vrouw, van geboorte Poolse en gehuwd geweest met een Nederlander. Zij had een aantal slag- en steek wonden en is naar een ziekenhuis over gebracht, Haar toestand is zodanig, dat zij nog niet kon worden verhoord. De vermoedelyke dader van deze aanslag is een 40-jarige Pool. Hij woon de samen met het slachtoffer en was kort geleden ontslagen uit een kliniek. Hij is gisteravond door de Schie- damse politie in uitgeputte toestand langs de spoorlijn DelftSchiedam aangetroffen en naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. 25 JAAR JEUGDHERBERG Op initiatief van de Nederlandse Trekkers en Treksters is te Amsterdam het „Comité 25 jaar NJHC" opgericht met het doel gelden te verzamelen voor de bouw van een nieuwe jeugdherberg, die ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan namens de trekkerswcreld aan de Nederlandse Jeugdherberg Centrale aangeboden zal worden. zün. Wie de situatie in de tuinbouw, vooral in dit deel van ons land, kent, zal zich minder over het emigratie- enthousiasme van de Rynsburgers ver bazen, dan degene die aJleen deze ge tallen ziet. TUINDERIJ KAN NIET MEER ONTPLOOIEN Een vooraanstaand Rünsburger drukte het zo uit: „Het verwondert me niets. Hier moet je eerst een paar honderd formulieren invullen, voor je iets mag gaan doen, en als je er dan eindelijk de kans toe krijgt komt op iedere hoek van een pietepeuterig stukje land een ambtenaar tc staan om tc kijken of je het goed doet. Krijg je resultaten, dan staan die ambtenaren klaar om de opbrengst naar münheer Lleftlnck te brengen Dat is natuurlyk een beetje kras uit gedrukt, maar het geeft een beeld van de situatie. De tuinbouw heeft thans een graad van intensiteit gekregen, die niet meer te verhogen is. Daardoor be staat er een schreeuwend gebrek aan tulnbouwgrond, nog eens versterkt door de vele gronden die verloren gaan aan weg- en woningbouw etc. Een tuinder ziet derhalve geen kans, om aan meer dan één zoon een bestaan in de tuinderij over te doen. De Ryns- burger is echter zo gehecht aan dit vak, dat ook andere kinderen metter tijd een bestaan in die richting zullen willen zoeken. Zy zullen dat hier te vergeefs doen De economische omstandigheden ma ken het bovendien uiterst moeilijk een tuindery te gaan houden, zodat zelfs de gelukkigen, die een plaats in de Neder landse tuinderij venverven nog niet op fluweel gezeten zyn. Ook zy hebben slechts uitzioht op een sober besitaan. verworven met hard werken zonder de zekerheid, dat dit voldoende vruchten af zal werpen. „Canada", zo vertelde ons een der emigranten gisteravond, „is een land waar de tuinderij even ver gevorderd is als hier in Rünsburg 30 jaar gele den. Wü kunnen ze daar nog wat Ie ren, en het land is er ruim en vry. Wij hebben daar goede kansen, en het moet al heel gek lopen wanneer wü daar niet in betrekkelijk korte tijd allemaal op een eigen bedrüf zitten. Dat vind je hier niet. Rijnsburg is te klein voor de Rijnsburgers, die met al hun behoudzucht toch een ongekende levensdrift bezitten." MOEILIJK AFSCHEID Het afscheid van zovelen uit een zo hechte gemeenschap als Rünsburg valt niet mee. In alle huizen waar de laat ste toebereidselen voor de grote onder neming getroffen werden, liep het be zoek af en aan. Er werd verteld van „Jan die pas gisteren zün papleren had gekregen en als een razende aan het pakken was geslagen", van het hondje dat niet mee kon, en al dergelijke ver halen. Weinig werd er gezegd over de moeite, die zulk een afscheid kost, de moed die opgebraoht moet worden om te breken met wat zo dierbaar is. Heb vertrek van niet minder dan 70 Rijns burgers, hoezeer zy ook elders een mooi bestaan hopen -te vinden, brengt in deze dagen voor welhaast elke inwoner van dit tuindersdorp moeilijke ogenblikken 1 mee. YOOK DONDERDAG 14 JUNI. Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.muz.; 7.45 Moreengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8 15 Gr.muz.; 9.00 Voor de hulsvrouw: 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr. muz.; 9.40 Schoolradio; NCRV10.00 Gr.muz.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gi\- muziek: KRO: 11.00 Voor de zieken: 11.45 Schoolradio 12.00 Anzelus: 12.03 Gr.muz.: 12 30 Land- en tulnbouwmede- dellnRen; 12.33 Gr.muz.; 12.55 Zonnewil- zer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; lfio0 Oroelronrert- 17 55 Gr muz 13.20 Metrocele orkest en solist NCRVj. 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.4o muz.; 21.00 Gevar. procr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Actualiteiten; 22.20 Dansmuziek: 23.00 Voordracht: 23.15 Orgelspel; 23.56 24.00 Nieuws. Nordwestdcutsclier Rundfunk (309 m.) 12 00 Gr.muz. 13.00 Nieuws; 1325 Symphonle-orkest en solist: 15.40 Dans- muz16 45 Nieuws; 17.00 Pianorecital; 18.00 Gevar. prozr.; 19.45 Nieuws: 20.05 Amusementsmuziek; 21.00 Hoorspel; 22.15 Nieuws: 22.40 Seml-klassleke muz.; 24.00 Nieuws: 0.301.00 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 m.) 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkestconcert: 14.00 Nieuws; 14.05 Harprecltal: 14.25 Hoor- 31). Jolliepop was daar lelyk geval len, en we kunnen wel zeggen, dat hy even een beetje versuft was van de val. Toen hü traag overeind krabbelde, zag hy weinig anders dan *n grote menigte verschietende sterren, en hü nam dan ook nauwelüks waar, dat de geheimzin nige kluizenaar inmiddels naar de hut toe rende. „W-w-w-w-waar ben ik? W-w-w-wie bent u?" haspelde Jolliepop. „Ik ben een kluizenaar, die niet ge zien wenst te worden!" riep de aange sprokene. en meteen wierp rij de deur van de hut achter zich dicht. Nu was hij binnen en geheel aan Jolliepop's oog onttrokken, maar niettemin praatte hü verder. „Ik stel uw beleefdheid zeer op prijs, myn beste", riep hü door het ven ster. „Gy zyt zonder twijfel een brave borst, die mij met goede gedachten be zield kwam bezoeken. Weet echter, dat ik niet thuis ben! Voor niemand! Zelfs niet voor u, mijn waarde! Doch zeg mij, spreek op wat doet gy hier? Waartoe kwaamt ge?" „Ikikik probeerde een vlin der te vangenzei Jolliepop. „Aha!" riep de stem van de kluize naar. „Maar dat acht ik nauwelüks een eerbare bezigheid! Gü valt mij tegen! Vlinders vangen ln de tijd van uw werkgever! Ge behoort u te schamen, vriend! Gy dient u met ernstiger zaken bezig te houden, Jeremias Jolliepop!" Toen hy dit hoorde werd Jolliepop werkelük bleek „Hoe weet u wie ik ben?" vroeg hü- „Hoe kent u mün naam?" Als antwoord klonk er vanuit het huisje een onaangename lach. „Ik weet éllesl" riep de kluizenaar.... Voor de vrouw: 15.15 Gr.muz.. 15.25 Kamermuz.: 16.00 Bllbellezlnz; 16.45 Gr. muz.; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 In strumentaal septet; 17.50 Reserlngsult- zendlnz: Jeugduitzending: Heert van Sloten: ..In een vlerkprauw van Ceram naar Australië"; 18.00 Verzoekprogr 18.30 .Jeugd - Techniek - Vakbeweging" causerie: 18.45 Gr.muz.: 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord: 19.30 „In dienst van het Va derland". causerie, 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20 05 Gr.muz.; 20.45 Klankbeeld; 21.30 Plano quatre mains; 22.00 Vocaal ensemble .tenor en orgel: 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gr. muz.; 22,45 Avondoverdcnkime; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gr.muz. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymn.: 7.30 Gr. muz.; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gr.muz.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding. 9 15 Gr.muz.; 9.30 Idem; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gr.muz.: 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Radloscoop; 11.45 ..Het toneel ln de' Oudheid", causerie: 12.00 Orkestcon- i eert; 12.30 Land- en tulnbouwmededc- llncen: 12.33 ..ln 't spionnetje"; 12.38 Plano en orgel; 13.00 Nieuws: 13.15 Amusementsmuz,; 13.45 „U kunt het ge loven of niet"; 13.50 Gr.muz.: 14.00 Voor de vrouw; 14 30 Volkszang; 15.00 Voor de zieken: 19.00 Accordeonmuz.; 16.30 Kinderkoor; 16.50 Gr.muz.; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30: Instrumentaal kwintet; 18.00 Nieuws; 18.16 Praotlsche wenken voor athleten; 18.20 Sportproblc- men; 18.30 Promenade orkest en solist; 19.05 Militaire reportage; 19.15 Gram - muz.; 19.45 „Parapsychologisch Radio Esperlment", causerie: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Phll- harmonlsch orkest en solLst; 21.10 .Hechter Van Lier vertelt", hoorspel; 21.45 Surinaamse volksmuz.: 22 00 Gr- muz. Intermezzi: Gesproken brief uit Londen en vacontletlr>6i 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualltelten; 23.30—24.00 Gr.muz. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.00 Hoorspel; 12.20 Voor de boeren; 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Weerber.; 18.30 Amerikaanse uitzend.: 19.00 Ge varieerde muziek; 20.10 Grjnuz.; 20.15 Orkestconcert; 23.30 Gr.muz.; 23.45 24.00 Nieuws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 11.45 Gr.muz.; 12.30 Weerber.; 12.33 Voor de boeren: 12.40 Gr.muz.; 13.00 Nieuws: 13.15 Vlaams progr.; 14.00 Gr.muz.: 15.00 Engelse les: 15.15 Gr.muz.; 15.40 Franse les: 16.00 en 16.30 Gr.muz.; 17.00 Nleuwa 17.10 Gr.muz.; 17.15 Voor de kinderen; 18,15 Gr.muz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en plano; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogr.; 21.00 Amateuruitzending: 21.30 Gr.muz.; 21.45 Actualiteiten: 22.00 Nieuws; 22.15 Piano recital; 22.45 Gr.muz.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. 484 m.: 12.05 Omroepork. 13.00 Nieuws 13.10, 13.30. 15.00 en 16 00 Gr.muzlek; 16.30 Planorecital; 16.50 Gr.muz.; 17.10 Amusementsmuz.; 18.30 Gr.muz.: 19.00 Omroeporkest: 19.45 Nieuws: 20.00 Hoor spel; 22.00 Nieuws; 22.10 Dansmuziek: 22.55 Nlouws; 23.00 Gr.muz.; 23.55 Nieuws. VTOl u*. UI UCIUWI, AA.bIK IVCClUtl,, 13.00 Nieuws; 13.10 Mededelingen; 13.201Ke^, FilmprogT.; 13.55 Crlcketultslagen; 14.00 Schoolradio: 15.10 Hoorspel: 15.40 Sport, 15.55 Orkestconcert: 16 45 Causerie: 17.00 Voor de kinderen 17 55 Weerber18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.20 Mars en walsmuz.: 19.00 Wedstrijd ln het vertel len van 6terke verhalen; 19.30 Strijk kwartet: 20.30 Gevar. proer.; 22.30 We- tenschappelilk overzicht: 22.45 Parle- mentsoverzlcht; 22.45 Parlementsover- zlcht: 23.00—23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Parlements- overzlcht: 12.15 Dansmuz.; 12.45 Orkest concert; 13.45 Voor de kleuters: 14.00 Voor de vrouw: 15.00 Gevarieerde mu ziek: 15.30 Voor de soldaten: 15.45 Sport AGENDA WOENSDAG: Steenschuur 6: Geünieerde Logo van Theosofen. 8 uur nam. Alphen aan den Rjjn (Avifauna)! VVD Spreker mr P. J. Oud en J. G. H. Cornellssen, 8 uur nam. DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Openingsconcert „De mens In zün vrüe tijd", 8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Klokateeg 25): Ten toonstelling van Tekeningen en Gouaches H. M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „Houten Paard" (14 Jaar) Zon dag 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. „Korvet K 225" (14 J.) Zondag .30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Twee bolhoeden naar Londen" 14 J.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. IJdo „The dancing Years" (18 J.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dageD 2.30. 7 en 9.15 uur. Lnvor „De Zwarte Roos" (18 J.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 9 Juni 13 uur tot Zaterdag 19 15.55 Amusementsmuz.; 16 IS ..Mrs Da- 'Z' oVit, le's Dagboek: 16.30 Causerie: 16.45 Sport tfteej Boekwijt Breestraat 74. tel. 20552 17.00 Orgelspel: 17.15 Pianorecital: 17,30 en de Haven-Apotheek. Haven 18, tel. Sport: 17.50 Populaire muz.: 16.15 Klank 20085. beeld: 18.45 Hoorspel: 19.00 Nieuws en radiojournaal 19.25 Sport: 19.30 Oevar. .Te door de °cgstgecster proar.: 20.00 Hoorspel; 20.30 Gevar.1 Apotheek. WllhelmJnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3