CYCLEMASTER GEBR. HUISMAN eerbericht ii het „Huis" gaat nog niet naar huis, nog lange niet Verkiezingsbeeld in Italië blijft ongewijzigd De koiiingswisseling in België CARRIERHUIS fcfe Jaargang WOENSDAG 13 JUNI 1951 00 No. 27326 LEIDSCH DAGBLAD gjeor: J. W. Henny factie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 potings-zesdaagse «uw record in Westminster •ja onze Londense correspondent) vx Lagerhuis heeft gisteren het na- ',--5 parlementaire uithoudingsre- j'dat het vorige week op 22 uur "L:, met. stukken geslagen. De zit- "veifce Maandagmiddag om half pionnen was, duurde tot Dinsdag se half elf, zodat men toen 32 uur s «-as geweest. Doodvermoeid en Üen op van de slaap gingen de e naar huis, versuft van al het rkge gepraat - 1532 was er een zitting, welke 34 a half uur duurde. Maar in 1881 men het klaar 41 en een half bijeen te blijven. Het is nu een- een traditie om de begroting er tioh zonder onderbreking door- 3 :e jagen en alles af te handelen een zeer nauwe tijdslimiet. Het dagsapparaat kan namelijk niet ■yneerd worden, doordat de finan- maatregelen opgehouden worden, de zenuwenoorlog tussen de twee ,;-m hadden de tories het Initiatief, iémand was uiterst gevaarlijk voor sgering, omdat zelfs een nederlaag deze artikelsgewijze behandeling d? begrotingswet in comité-gene- fataal voor haar zou wezen. La- 5 meest dus alle krachten mobili- s om onverhoedse door de conser ven uitgelokte stemmingen het te bieden. De tories hadden als rallende partij de meeste bewegings- 'M Zij konden hun mannetjes om Kil wat rust en voedsel gunnen, springs-whips, zoals de function®- a heten, die de partijdiscipline eïü handhaven, moesten steeds op qui vive zijn om een overrompe- door hun tegenstanders te beletten, jachtten dan ook voortdurend ach- de torie-taktiek te komen en hiel- a he grote gebouw de bewegingen ca „vijand" zorgvu-lddg in de gaten. conservatieve offensief begon pas T."e kracht, nadat Ohurchill tever- i: bad getracht de regering in haar, i met door traditie geïnspireerde, 'e remmen. Hij stelde in de vroege isd enkele keren voor het debat te ft argument, dat Ohuter Ede, de e van het Huis, aanvoerde om te gaan, was hetzelfde als de vo- ?ees, namelijk dat de laatste trei- en bussen vertrokken waren, zodat wh practlsch niemand naar huis Dat bracht Churchill opnieuw op 'Kil. „Nog nooit in mijn leven ston- er zoveel wagens op de binnen- ts geparkeerd als sinds Labuor aan sacht is", riep hij verontwaardigd Jn vroeger jaren, toen zag men v enkele auto'salleen Ohur- kan zich een dergelijke voor veel sentaar vatbare opmerking veroor- a en niemand valt erover. Het a herhaaldelijk totr felle woorden- ïe'rigen tussen de oppositieleider en 'w. Met ongewone stemverheffing Churchill dat de regering, die op u (wegens het uit de slaap houden 'Labour enige weken geleden) uit Linkse blok verliest trots stemmenwinst Zondag is weer in een deel van Italië gestemd voor provinciaal en gemeente lijk bestuur. De democratische partijen zijn verzekerd van een beslissende over winning op de communisten in vele Ita liaanse steden, waaronder Turijn en Flo rence Hoewel de christen-democraten en de met hen verbonden partijen de communisten en hun socialistische bond genoten uit tientallen gemeenteraden, die zij sedert 1946 in 30 provincies be heersten. verdreven hebben, heeft het communistische blok niets van zijn stern- kracht verloren, naar uit de eerste con crete vergelijkingen met de algemene verkiezingen van 1948 blijkt. In 26 pro vinciale hoofdsteden, waarvan de niet- officiële uitslagen bijna volledig zijn, is het aantal stemmen op de communisti sche alliantie uitgebraoht, vergeleken met 1948, zelfs toegenomen van 709.000 tot ongeveer 734.000. Daarentegen is uit deze niet-officiële berekening gebleken, dat het anti-communistische verbond dat in 1948 1.020.000 stemmen behaalde, er dit jaar slechts 776.000 heeft gekre gen. Dit. stemmenverlies wordt o.m. ge wet-en aan de schrikbarende stijging van het op de neo-fascistische partij uitge brachte aantal stemmen. In 1948 be haalden de neo-fascisten slechts 32.000 stemmen in 26 provinciale hoofdsteden Dit getal is thans gestegen tot ongeveer 105.000 In de steden Florenc een Turijn die voorheen een overwegend communistisch bestuur hadden, zijn de rollen thans om gekeerd. In andere belangrijke provinciale hoofdsteden heeft, de socialistisch-com- munisfeische ooalitie zich gehandhaafd, om. in Livorno, Pescara. Tarente. Brin- mmmm gemeentebestuur van St.-Goar- m Duitsland heeft een attrac- kt/ocht om toeristen te trekken. 15 gebaseerd op de bekende le- c- von de Lorelei, de schone ver- ■'er. die de schippers op de Rijn 'J haar gezang betoverde. De Wge Gisela Koch is aangewezen :s rol van de moderne Lorelei te ^n. Hier zit zij op de rots en t har haren, die een meter long 'terwijl zij uitziet over de Rijn- ''oor de schippers, die de Rijn rjen' is het moor te hopen, dot 'Jd, zoo Is hun ongelukkige „voor as onder de betovering van de roken. IETS WARMER. verwacht tot morgenavond: 2t algemeen veel bewolking ^Een overdag kans op enkele re- si1 onweersbuien Matige tot vrij -i?e wind tussen Zuid en Zuid- •V s h°Sere temperaturen. •smaakt te 10 uur). 14 Juni. P: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. •J?PP: 14.46 uur: onder: 1.12 uur. ;;^ater te Katwijk te 10.07 en 22.39 'Doodtij). Home, bestaat tdt w, oatrtne'e. is, de gehele parlementaire procedure in gevaar brengt. Meer dan 550 kamerleden schuifelden gisteren afgemat, sommige cp gebor duurde pantoffels, enkele malen per uur door de wandelgangen om hun stem uit te brengen. Ohurchill als steeds in kort zwart jacket met vlin- dsrdas op het witte overhemd, sloeg bijna geen stemming over. Hij blaakte van strijdlust. De regering wil dat de begrotingswet uiterlijk as. Vrijdag ge reed komt. Het wordt een ongekende spurt, waarbij de Ascct-races, die nu geen Lagerhuislid kan bijwonen, in het niet vallen DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE ENGELSE KONING. In een gisteravond op Buckingham Palace uitgegeven medisch bulletin wordt het volgende gezegd: „De gezondheid van de koning gaat goed vooruit. In de afgelopen week is de temperatuur normaal geweest en de longontsteking is afgenomen. Met het oog op de catarrbale infectie, waaraan Z M. dit jaar geleden heeft, hebben wij voorgeschreven, dat een lange rustperiode noodzakelijk is". Het bulletin was door vier artsen ondertekend. VULKANISCHE UITBARSTING OP DE KAAP VERDISCHE EILANDEN. De vulkaan van Hha do Fogo (Kaap Verdische eilanden), die twee eeuwen in rust is geweest, is in werking getreden. Op de uitbarsting volgden aardbevingen. De bevolking vlucht naar de kustplaats Sao Filipe om niet door de lavastroom gegrepen te worden. Er zijn tot nu toe geen persoonlijke ongelukken gemeld. Generaal Wedemeyer ziet in Korea nog geen beslissing Gisteren is generaal Wedemeyer we derom voor de verenigde senaatscom missies van onderzoek verschenen. Na nogmaals een terugblik te hebben geroepen op de strijd in China zeide de generaal over de toestand in Korea, dat hfj geen ..beslissende overwinning van de verbondenen" kon zien. Hij was van mening, dat de huidige „ongeluk kige situatie" nog wel maanden zou kunnen voortduren. De krachtsinspanningen van de Ver enigde Staten In Korea zouden kunnen maken, dat dit land niet in staat zou zijn om .„verplichtingen na te komen, welke uit een oogpunt van veiligheid en later uit economisch oogpunt van veel groter belang voor ons zijn", aldus de generaal. Wedemeyer wilde in Korea een be stand aanvaarden „indien hiermede chicanes en een terugkeer der vijande lijkheden uitgesloten zouden zijn". Hij geloofde echter niet in de oprechte wens van het communistische China om te onderhandelen. Hij zou echter wel een eventueel aan bod tot onderhandelingen willen aan vaarden. In een verklaring, welke hij voorlas, zelde Wedemeyer. dat. men of tot een beslissing moest vechten of Korea moest verlaten. Indien men in Korea een beslissende overwinning wenste te behalen, diende men te luis teren naar de raad van de adviseurs van het Pentagon (het ministerie van defensie). Mogelijk zouden de voorbe reidingen enige tijd vergen. Een te lange wachttermijn zou echter een zware uitputting tengevolge hebben voor manschappen en materiaal. Dit laatste juist wenste de Sovjet-Unie. Wedemeyer zeide in Tsjang kai sjek nog steeds het middel te zien om de communistische opmars in het Chinese gebied tot staan te brengen, AMERIKAANSE CONGRESLEDEN IN ONS LAND. Gisteren vertoefden zes leden van het Amerikaanse Congres in ons land om rich op de hoogte te stellen van de opbouw in ons land na de bevrijding. Deze zes behoren bij een groep van 18 Congresleden, die 8 Juni uit Washing ton naar Europa vertrok. De in Nederland gearriveerde leden voerden in 's-Gra-venhage besprekingen van informatieve aard over de weder opbouw van Nederland, niet enkel wo ningbouw, maar herstel van verkeer, industrie enz. Gistermiddag namen zij de haven werken van Rotterdam in ogenschouw. PSEUDO-VOGELPEST IN OOSTZAAN In Oostzaan breidt de pseudovogel- pest zich nog uit. Thans werden van een drietal particulieren ruim 100 kip pen en ook een kalkoen met kippen- kuikers vernietigd. De burgeemester van Oostzaan heeft nogmaals een waar schuwing uitgegeven om het ophokge- bod, in het bijzonder voor honden en katten, streng te handhaven. In het vervolg zal de politie tegen overtreders strenge maatregelen nemen. disi, Modena, Reggio Emillia, La Speria en Parma. De communistische coalitie verloor daarentegen haar overwicht in Pia^enza en Piua aan de democratische alliantie, die in geen der vroeger door haar beheerste plaatsen de nederlaag heeft geleden. Voor vier kleine provinciale hoofd steden Arezzo, Carrara Acquila en Lecce is de uitslag nog onzeker. De resterende 33 provincies van Italië die bfjna alle in de Zuidelijke helft van het land liggen, zullen naar plaatselijke besturen in de herfst vernieuwen. In Rome zullen de verkiezingen waarschijn lijk niet eerder dan in April van het volgend jaar gehouden worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Regering schort paspoortregeling op Naar wij vernemen is de uitvoe ring van de gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, welke tot vele klachten heeft ge leid, door de regering thans op geschort. MOSSADEQ STELT TRUMAN GERUST De Perzische premier heeft president Truman geantwoord op zijn persoon lijke boodschap van één Juni jl. Mossa- deq verzekert de Amerikaanse presi dent, dat Perrië er op gesteld is „de bestaande hartelijke betrekkingen met Groot-Brittannië te handhaven", waar aan hij toevoegt: „Er bestaat geen re den voor ongerustheid van de zijde van regering en volk van Engeland". Mossadeq betuigt voorts Truman dank voor diens vriendelijke boodschap en hij legt er de nadruk op, dat het volk en de regering van Perzië de Verenigde Sta ten immer als een goede vriend hebben beschouwd, die het beste met hen voor heeft. „Aangaande de nationalisatie der Per zische olieindustrie verzeker ik u, dat de regering en het parlement van Perrië, evenals u zelf, wensen dat de belangen van de landen, die tot dusverre olie producten uit4 Perzië hebben betrokken, niet in het minst te lijden zullen heb ben". „Indien wij, evenals de andere landen, die door de oorlog hebben geleden, ook buitenlandse hulp hadden gekregen, dan zouden wij onze economie spoedig heb ben kunnen herstellen. Zelfs zonder bul- tenlandsj <ilp zouden wij in onze po gingen zyn geslaagd, indien wij niet wer den belemmerd door de hebzucht van de Anglo-Iranian en haar agenten", aldus Mossadeq. WATERSNOOD IN JOEGO-SLAVIE Sla.vonië (Joego-Slavië) wordt ge teisterd door de ergste "overstromingen sinds 40 jaar. Vele boeren rijn dakloos geworden. Alleen al in het district Koe- tina zijn duizenden hectaren met ge wassen verwo3St. De niieuwe betonnen hoofdverkeersweg van Belgrado naar Zagreb is door de druk van het water zodanig ondermijnd, dat op één plaats een gat van vijf meter is ontstaan. Da o\ erstromingen zijn veroorzaakt door buitengewoon zware regenval. Verbonden legers in Noord-Korea De strijdkrachten van de Verenigde Naties zijn verder Noord-Korea inge trokken. Van het centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht van de Noordelijken uit Tsjorwon en Koemhwa ls er thans tussen hen en de optrekken de troepen van V.N. een brede strook grond, die slechts dun bezet is. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjonggang, de top van de z.g. ijzeren driehoek, en naar Tsjorwon, aan de basis van de driehoek. Ten Noorden van Indje, in het Oosten, blijven de Noordelijken zich krachtig verdedigen. Maar ook hier wordt de» te genstand zwakker. Aan het. Westelijk front zijn geallieerde patrouilles door gedrongen in de omgeving van Hoen- san, Korangporl en Jontsjon. SCHELDWOORDEN IN V. N. COMMISSIE. De economische commissie van de V. N. voor Europa heeft met 11 (Weste lijke) tegen 5 (Oostelijke) stemmen een Russische ontwerpresolutie verworpen, waarin een rapport over de schadelijke invloeden van bewapening op de levens omstandigheden van de arbeider wordt gevraagd. Tevoren had de Joegoslavische afge vaardigde verzocht de bewoordingen, waarin de Albanese afgevaardigde over zijn regering sprak, in de notulen van dè zitting op te nemen. De Albanees had de woorden ..moordenaars" „hye na's" en „fascistische kliek" gebruikt. Zulke termen, aldus de Joegoslavische afgevaardigde, breken de internationale betrekking af en het doel van interna tionale handelsconferenties is juist, ze te verbeteren. Alles is geregeld De koninklijke prins Boudewijn zal op 17 Juli, nadat hij in de Verenigde Ka mér en Senaat de eed op de grondwet heeft afgelegd, de titel dragen van „Boudewijn I, koning der Belgen" Zijn vader. Leopold UI, zal de titel van „koning" blijven dragen. Hoewel hieromtrent nog geen bijzon derheden bekend zijn, blijken de lei ders der politieke partijen tot overeen stemming gekomen te zijn over de do tatie, waarvan koning Leopold en zijn familie zal genieten, alsmede over het verblijf van het koninklijk gezin. Koning Leopold blijkt voornemens te zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis te ondernemen; die vijf tot zes maanden zal duren. Hier na zou koning Leopold zich vestigen De proeven op Eniwetok geslaagd Mc Mahon, voorzitter van de Ameri kaanse congrescommissie voor atoom energie, verklaarde, dat de onlangs verrichte atoomproeven op Eniwetok „volkomen geslaagd'' zijn geweest- Dit was gebleken uit een verslag van mi litaire en civiele deskundigen, die de proefnemingen hadden geleid. De uitwerking van de voornaamste ontploffing was vijfmaal groter dan die van een tot dusver tot ontploffing gebrachte atoombom. De gloed er van was zó groot, dat waarnemers er tijde lijk door verblind werden, ondanks het feit, dat zij speciale brillen droegen en 25 km van de ontploffing verwijderd waren. De proefbom werd van een zeer hoge toren tot ontploffing gebracht. Van deze toren werd naderhand geen spoor meer gevonden en evenmin van mui zen en alle andere dieren op 't eiland. Desondanks konden de geleerden bin nen 2% uur na de proeven naar het eiland terugkeren en het tot op enkele honderden meters benaderen zonder gevaar voor zichzelf. in het paleis te Laeken. Het paleis te Brussel zou de officiële residentie wor den van koning Boudewijn. Naar ver luidt zouden al deze details worden vastgelegd in een memorandum, dat binnenkort zal worden bekendgemaakt. Bij de ceremonie van de troonsaf stand op 16 Juli zullen koning Leopold, de koninklijke prins Boudewijn en eerste minister Pholien een rede houden. Ook de leiders der drie grote partijen zul len waarschijnlijk een toespraak houden, waarin zij nadruk zullen leggen op de nationale verzoening. Eens per joar wordt in de kerk van de H. Maria Magdolena in het Oos- j tel ijk deel van Londen een speciale dienst gehouden voor de parel koningen en -koninginnen". In optocht trekken de leden van deze familie, wier kleding letterlijk bezaaid is met parel moertjes, naar de kathedraal der venters", zoals de kerk genoemd wordt (Ingez. Med.-advert.) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllll het meest ideale gemotori seerde rijwiel. overwint hellingen en tegenwind motor in achternaaf verende voorvork. Betaling eventueel te regelen in overleg met de fabriek. Vraagt inlichtingen. Hogewoerd 66, tel. 22962 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii BELGISCHE CONGO EEN CENTRUM VAN ATOOMENERGIE. Manono, een dorp in de Belgische Congo, ongeveer 160 kilometer ten Noorden van Elizabethstad gelegen, wordt mogelijk spoedig een wereldcen trum voor atoomenergie, zo is te Brus sel verklaard. In overeenstemming met de Amerikaanse regering zal de Belgi sche tinmaatschappij „Geomine" een fabriek bouwen voor de productie van lithium, het „sleutelmateriaal" voor de waterstofbom. Bij Manono zijn rijke lagen lithium ontdekt. Er worden reeds plannen gemaakt voor. de bouw van een nog grotere fa briek in een later stadium, zulks onder supervisie van Amerikaanse „strategi sche experts". Deze zal later overgedra gen worden aan de leiding van inge nieurs van de „Geomine". GEMEENTERAAD VAN CUXHAVEN PROTESTEERT. De gemeenteraad van Cuxhaven heeft in een buitengewone ritting eenstem- I mig besloten protestttelegrammen aan j Bondskanselier Adenauer, de minister president van Neder-Saksen en aan de 1 president van de Nedersaksische Land dag te zenden naar aanleiding van het Britse voorstel om in plaats van Hel goland het tussen Cuxhaven en de J monding van de Weser gelegen „Grosse i Knechtsand" als oefendoel voor bom- j bardementsvliegtuigen te gebruiken. Gez?gd wordt, dat de afstand tussen bedoelde zandplaat en de naburige 1 woongebieden varieert van acht tot vijf- J tien kilometer. Verder zouden scheep- j vaart en visserij ernstig b?nadeeld worden indien het voorstel zo1? eerden aanoenomeÉ- Opname van een zitting van het In ternationale Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Deze zittingen worden ge houden in de ,,Bol"-zool, zo genoemd naar de schilderijen aan de wand van de 17e eeuwse schilder Ferdinand Bol Westelijke financiële hulp voor Joego-Slavië De onderhandelingen, die te Londen tussen Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gevoerd over het verlenen van hulp aan Joego-Slavië, hebben geleid tot overeenstemming. Naar verwach ting zal zeer binnenkort worden be kend gemaakt, dat de drie landen be reid zijn te zamen een bedrag van 50 milhosn p. st te schenken, als bijdrage tot de stabilisatie van de economie vaai Joego-Slavië en om dit land te helpen zijn deviezenmoeilij kheden te over winnen. De besprekingen, die op officieel ni veau zijn gevoerd, hebben meer dan twee maanden geduurd. Zij werden vertraagd, doordat de drie lainden het aanvankelijk niet eens konden worden over het aandeel, dat elk zou bijdra gen. Het laatst werd een verhouding besproken van 62%% voor Amerika, 25% voor Engeland en 12%% voor Frankrijk. Voislaf Sraentlc, Joegoslavisoh on derminister van financiën, is gearres teerd op beschuldiging van samen werking met de Kominform. Gezegd werd, dat belangrijke docu menten over onderhandelingen tussen Joego-Slavië en de wereldbank in ver band met een Joegoslavisch verzoek om een grote lening voor de wederop bouw verdwenen 2ajn. STUDENTENSTAKING IN ARGENTINIË Gisteren waren de meeste college-zalen van de universiteit te Buenos Aires leeg tengevolge van een staking, die Maan dag door verscheidene studentenvereni gingen is uitgeroepen uit protest tegen de verdwijning van een van hun colle ga's, Bravo geheten. De rector van de universiteit van Buenos Aires, dr Otaola, zei. dat Bravo een communistische jeugdleider was. HU noemde de staking een „zuiver commu nistische aotie". De Argentijnse regering heeft de poli tie opdracht gegeven om Bravo op te sporen. Volgens het onafhankelijke dagblad .La Nacion" zijn op de eerste dag van de staking elf studenten in hechtenis genomen. Twee anderen, die bezig wa ren met het verspreiden van pamfletten, wisten door de tussenkomst van hun collega's te ontsnappen. De rijaking sloeg over op enige middel bare scholen, toen het gerucht zich ver spreid-de, dat Bravo dood was. De direc teur-generaal voor het middelbare on derwijs kondigde aan, dat alle scholieren die in de eerstkomende dagen niet school kwamen, een geheel jaar zouden verlie zen. EERSTE DUITSE AMBASSADEUR Naar wij vernemen kan binnenkort de benoeming verwacht worden van dr Karl Dumont, thans consul-generaal in Nederland, tot ambassadeur van. Duitsland hier te lande. Dumcr.t, a.s. Duits gezant te D&' Haag*

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1