'eerbericht [eneraal Wedemeyer volledig achter Mc Arthur Vredespolsingen inzake Korea Perzië: Nationalisatie der olievelden een voldongen feit Bite Jaargang DINSDAG 12 JUNI 1951 No. 27325 EIDSCH DAGBLAD LteuP J. W. Henny Lredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; t 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 |Men moet optreden tot werkelijke agressoren Interen is generaal Albert Wede- de vroegere stafchef van gene- _mus Tsjang kal sjek en thans Übebber van het te San Francisco Êionneerde Amerikaanse zesde le- f toot de verenigde senaatscommis sie onderzoek verschenen. fj verklaarde o.m.: „Indien, zoals de |s[bhden aangeven, wtf zeer binnen- 1 een wapenstilstand met Rusland ^met zijn satellieten bij de 38ste rdtegraad zullen sluiten, zal dit j ons neerkomen op een psycholo ge nederlaag". g iou de voorstellen van generaal lüArthur om de bases in commu- étisch China te bombarderen en de jEfcn van dit land te blokkeren wil ei overnemen, zelfs indien dit „oor- f met nog een land" zou betekenen. verklaarde dit in antwoord op xn van de democratische senator a Deze bracht n.l. in herinnering, Vie militaire getuigen hadden ge- Ci, dat het instellen van een blokkade Lt bombarderen van bases in com- fctisch China „oorlogsdaden" zou ten Wedemeyer beaamde dit. Toen fco vervolgens constateerde, dat dit iiüid zou verplichten China te hulp ■Enen op grond van het bestaande |i'3g en hieruit waarschijnlijk een fc wereldoorlog voort zou vloeien, Wedemeyer: „dit is een van te vo- I berekend risico". priemeyer verklaarde verder, dat, V zijn 'mening Truman gerechtigd fUacArthur te ontslaan, indien hij i vertrouwen meer had in diens fc:«en om bevelen getrouw en naar ■teste kunnen uit te voeren". voegde hier echter aan toe, dat ik geloof de meeste Amerika- tde wijze, waarop MacArthur was gen, niet gelukkig vond. fedemeyer, zeide, dat Amerika zijn feen uit Korea terug diende te trek- l omdat wij er niets mede bereiken". eerste plaats zou hij niet gead- ?d hebben landstrijdkrachten in 3 te gebruiken. Men had „de agres- I met lucht- en zeemacht moeten fcifen". Amerika verloor in Korea bloem der naties". Noordelijken konden manschap pen blijven zenden. Ook Amerika zou dit kunnen doen „doch wij staan schaak op een wijze, die mij zeer veel zorgen maakt". Amerika diende zijn troepen uit Korea terug te trekken en tegelij kertijd de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en de landen van het Sovjet-blok af te breken. De generaal adviseerde algehele mo bilisatie. Voorts moest men tot de kern van de zaak doordringen. Men moest zich tot de werkelijke aan stichters richten en dit waren niet de Koreanen doch dit was het Krem lin. Men danste naar de pijpen van Moskou. Een terugtrekken der troepen diende echter te geschieden in het kader der Verenigde Naties. Hij zeide verder, dat ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken hem verzocht had den ziin rapport van 1947 over China en Korea te veranderen „omdat het de regering nogal in verlegenheid bracht". Hij had zulks echter geweigerd. SCHEEPSONGEVALLEN Het Italiaanse vrachtschip .Pelorum" heeft geseind, dat zich water in de ma chineruimte bevindt en dat het schip ligt te slingeren. De lading is begonnen ge vaarlijk te verschuiven. Het vaartuig (5 314 ton) bevindt zich ongeveer 800 mijl ten Zuid-Oosten van New Found- land. De lading bestaat uit cokes. Het is niet bekend hoeveel personen zich aan boord bevinden. Drie schepen hebben zich op weg begeven naar de .Pelomim". Te Methil (Schotland) is in het voor- ruim van het Noorse schip .Kari" (1.829 ton) brand uitgebroken. De lading be staat uit espartogras. Naar gemeld heeft men het vuur in bedang en heeft men de lading verwilderd. Er zou echter nog gevaar voor het schip bestaan tenge volge van het ingepompte water. Ten gevolge van het vergaan van een Amerikaanse vissersboot zijn twee vrou wen. een jongen en acht mannen om gekomen. Een der overlevenden heeft zich 17 uur achtereen aan een wrak drij vende gehouden. CHINESE NATIONALISTEN IN INDO-CHINA 2 een Frans legercommuniqué wordt ed dat 1.200 Chinese nationalisti- i soldaten, onder wie 100 gewonden, aa Franse post op ongeveer 100 iten N.W. van Hanoi zijn aangeko- i Allen werden onmiddellijk ont- ipad en geinterneerd. Zy zouden te meer dan 2.300 km. hebben afge- Als guerillastryders hebben zy "n de Chinese communisten gevoch- h totaal zyn thans in Indo-China raer 35.000 Chinese nationalisten Kemeerd. Amerika niet hoopvol Diplomatieke vertegenwoordigers te Washington van de landen die troe pen in Korea hebben, zullen, naar men verwacht in de loop van deze week weer bijeenkomen teneinde hun ge zichtspunten omtrent de vier volgen de vraagstukken met elkaar m over eenstemming te brengen. Deze kwesties zijn: 1. Biedt de huidige situatie enige hoop op een wijziging van China's ongene Dulles heeft te Parijs weinig succes De FransAmerikaanse besprekingen over het voorgestelde Japanse vredes verdrag hebben problemen onbeslist ge laten, welke langs diplomatieke weg ge regeld zullen worden, aldus een Maandag te Parijs uitgegeven communiqué. Naar verluidt, zyn weinig vorderingen gemaakt. Heden zal Dulles een onderhoud met de Franse president, Vincent Auriol, hebben en morgen naax Londen terug keren. Gewoonlyk wélingelichte kringen zei den, dat Dulles en de Franse gedele geerden, het er over eens waren, dat communistisch China en de Chinese nationalisten belden buiten het voorlo pige vredesverdrag moesten worden ge houden. Vóórts had men gesproken over de vraag, wanneer en in welke vorm Rus land moest worden gevraagd zich by het verdrag aan te sluiten. Of er echter over dit punt overeenstemming was bereikt, werd niet meegedeeld. De Fransen hadden ziioh tegenstan ders verklaard van het geven van volle dige vryheid van handel aan Japan, gedachtig aan de scherpe concurrentie strijd van voor de oorlog. De Fransen hadden Dulles verder meegedeeld dat zij herstelbetalingen ten bedrage van 700.000 millioen francs van Japan wilden hebben. genheid, een regeling met de V. N. te bespreken? 2. Als dit zo is, op welke wyze zal men China dan het best kunnen benaderen? 3. Zou het in het tegengestelde geval nog van nut zyn, de doelstellingen van de V N. in Korea in het licht van de huidige internationale ontwikkelingen opnieuw uiteen te zetten? 4. Op welke wyze zouden deze doel stellingen het best tot uitdrukking kun nen worden gebracht? Rekening moet gehouden worden met de Amerikaanse overtuiging, dat het Chinese offensief in Korea nog niet ver lopen is en dat Peking nog geenszins van plan is ernstig met de V. N. te pra ten over een wapenstilstand. Indien deze overtuiging algemeen aanvaard wordt, moet nog worden uitgemaakt, of geheime polsingen door landen met di plomatieke vertegenwoordiging in Pe king in dit stadium enig concreet resul taat zou kunnen opleveren. Tevens wordt aangenomen, dat de vraag of gepoogd moet worden Moskou by' een eventueel vredesinitiatief te be trekken grondig is onderzocht, gezien het feit. dat de politiek van Peking in laatste instantie grotendeels afhanke lijk Is van de houding van de Sovjet- Unie. VAN HET FRONT. Op het ogenblik bezetten de verbon denen over de gehele centrale en Ooste- ïyke sector van het front op Korea een linie, die aanmerkelijk Noordelijker ligt dan die welke zy voor het Chinese of fensief op 22 April innamen. Volgens een communiqué van het achtste leger neemt het verzet van de Noordelijken langs het gehele Koreaanse front af, uitgezonderd in de Westeiyke sector waar de hoofdmacht der verbondenen ten Zuiden van de rivier de Imdjin blijft. Het achtste leger heeft thans al het ter rein. dat de Noordelyken in de afgelo pen zes maanden hebben veroverd, weer in bezit gekregen. De Noordelyken blijken het gebied van Tsjorwon volkomen verlaten te hebben. Koning Leopold treedt 16 Juli af In een brief van koning Leopold, waarvan wij gisteren in een deel onzer oplaag nog melding maakten en waar in hij zijn voornemen uit, om op 16 Juli af te treden, wordt o.m. gezegd: „Ik meen, dat de kalmte en eendracht in voldoende mate verwezenlykt ayn om my toe te laten de beslissing te nemen, die definitief de overdracht der koninklijke bevoegdheden op mijn zoon zal verzekeren". „net nationaal belang en de stabiliteit van de dy nastie vergen een manifestatie van eendracht". De liberale leider Motz heeft eerder op de dag verklaard, dat de onderhan delingen tussen de party- en drie be langrijke kwesties betroffen: welke ti tel koning Leopold na zijn troonsafstand zal dragen, zijn toekomstige residentie, zijn burgerlijke status en de titel van zyn tweede vrouw, de prinses de Rethy De socialistische leider Max Buset verklaarde: „we verwelkomen met diepe emotie d° grootheid en spontaniteit van koning Leopolds gebaar, dat hy met edelmoedigheid maakt aan de voor avond van Belgie's nationale dag. Dit is een teken van nationale verzoening en een goed voorteken voor het begin van Boudewijns regering". 21 Juli is de verjaardag van de af kondiging van Belgie's onafhankehjk- heid. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN BERLIJNSE HANDELSVERKEER De drie Westelijke bevelhebbers te Berlijn hebben gelijkluidende nota's aan het hoofd van de Russische controle commissie in Beriyn gezonden om te protesteren tegen de nieuwe orders, welke de Oostduitse regering met be trekking op de handel van West-Berlijn naar het Westen twee weken geleden heeft uitgevaardigd. Volgens deze orders moeten de West- Duitse functionarissen nieuwe vracht brieven invullen, waarbij de herkomst van de grondstoffen van alle uit te voe ren goederen gespecificeerd moet wor den. In Westelyke kringen te Beriyn worden de nieuwe maatregelen „door de Russen geïnspireerd" genoemd. De Westelijke geallieerden hebben de Se naat van West-Berlijn bevolen tot nader order niet aan de tenuitvoerlegging van deze maatregelen mee te werken. Als dit verbod voortduurt, zullen dui zenden West-Beriyners zonder werk komen Overigens valt er te praten ENKELE BUIEN. •Bilt verwacht tot morgenavond: melende bewolking en enkele Matige tot krachtige Zmd-weste- Westelyke wtnd. Iets koeler, te 10 uur). 13 JU NL °P: 4.0 uur; onder; 21.- uur. °P: 4 20 uur: onder; 21.- uur. »*«n- 13 25 uur; onder: 102 uur mter te Katwijk te 9.06 en "immer bestaat uit zes pagina's. In Kopenhagen wordt hard gewerkt aan de bouw van de nieuwe grote electri- sche centrale, waar ook warmte opge wekt zal worden. De centrale waar van de bouw bijna 3 millioen gulden kost wordt juist ten Noorden van de vrijhoven van Kopenhagen opge richt. De foto geeft een overzicht van de nieuwe centrale; op de voorgrond de brandstof opslagplaatsen; op de achtergrond, over de spoorlijn, een van de grote gasfabrieken van Ko penhagen. VERZOEK VAN Ds N1EMOELLER AFGEWEZEN De West-Duitse president Heuss heeft het verzoek van ds Niemoeller om een plebisciet tenlnde de mening van het Duitse volk te pellen over de kwestie der herbewapening, afgewezen. Niemoeller had aan Heuss geschreven, dat er veel twyfel over bestond of de regering geiyk had met te zeggen, dat de meeste Duitsers tegen het door de communisten geïnspireerde „plebisciet tegen herbewapening van Duit-s'.and en I voor een vredesverdrag in 1951" waren. Perzische functionarissen te Teheran hebben medegedeeld, dat de „nationale Perzische oliemaatschappy" haar eerste brief aan de ..vroegere oliemaatschappij" gesohxeven heeft De brief werd over handigd aan de bedryfslelder der raf finaderij, Erick Drake. Hierin wordt ver zocht 75 procent der inkomsten, vermin derd met de kosten sinds 20 Maart, de datum van het nationalisatiebesluifc over te dragen. De overblijvende 25 procent dienden gereserveerd te blijven voor evntuele compensatie-aanspraken van de ..vroegere maatschappy". Een woordvoerder van het Perzische ministerie van financiën verklaarde, dat bij de komende onderhandelingen alle Britse voorstellen voor „de een of an dere vorm van nationalisatie" (Morri sons zinsnede) verworpen zouden wor den. Van begin af aan zou men eisen, dat de nationalisatie als een „voldongen feit" aanvaard zou worden. Mocht de Anglo-Iranian" zulks weigeren, dan zou Perzië de onderhandelingen afbre ken. Een Perzische woordvoerder te Lake Success heeft verklaard, dat Perizë arbi trage van het internationaal gerechts hof verworpen had omdat ln het hand vest nadrukkelijk bepaald is. dat de VN zich zullen onthouden van een binnen landse aangelegenheid. In de nationali- satiewet was voorzien, dat de landen, welke thans de olie ontvingen, de olie zouden blyven ontvangen. Op een desbetreffende vraag ver klaarde de woordvoerder, dat Perzië tot de strijd zou overgaan indien iemand zou pogen het gesohil met geweld op te lossen. De vice-voorzitter van de Brits- Iraanse Oliemaatschappij Basil Jack son. die uit Engeland te Teheran Is aangekomen, heeft verklaard: „Wij hebben eeen bezwaar tegen de natio nalisatie van de Perzische olie-indus trie, mits er voor ons plaats is". Voorts deelde hij op een desbetreffen de vraag mede, dat de Perzen, naar zyn mening, de olie-industrie niet zelf kon den drijven. Hy hoopte, dat de besprekingen met de Perzische vertegenwoordigers zouden beginnen, zodra de beide andere leden van zijn missie zouden zijn aangekomen. Hij was bereid over ..alles" te spreken: esn derde van de directie der maat- sohaopii maakte deel uit van de missie, en zy hadden volmacht om .iedere re delijk overeenkomst" aan te gaan. Het ging er om een voor beide partyen aan vaardbaar compromis te vinden, aldus Jackson. Jackson zei verder, dat zyn maat- schappii met haar dochtermaatschap pijen drie kwart van de Perzische olie kooht .Onder deze omstandigheden zou den we wellicht een overeenkomst op basis .-fifty-fifty" kunnen overwegen, maar wij zullen niet accoord gaan met 25 Drocent voor ons en 75 procent voor de Perzische regering" Hil voegde hier aan toe: .Als ik maar wist. wat de Per zen onder nationalisatie verstaan. Nie mand heeft me dit nog verteld". Jackson was van mening, dat het voornaamste doel reeds bereikt was. n.L een ronde-tafelconferentie met ..onze Perzische vrienden" en het be spreken van de kwestie. Jn een po ging om elkaar te begrijpen". PERZISCHE VLAG OP HOOFD KANTOOR VAN „ANGLO-IRANIAN" De Perzische vlag is gisteren op het hoofdkantoor te Abadan van de Brits- Iraanse oliemaatschappy gehesen. De plechtigheid werd bijgewoond door een grote menigte, waaronder de nieuw be noemde gouverneur van de olieprovin cie Khoezistan, Amir Al ai. DE SOVJETRUSSISCHE TROE PENCONCENTRATIES LANGS DE PERZISCHE GRENS De Perzische minister van buitenland se zaken heeft van de Sovjet-Unie een „bevredigende uitleg" ontvangen om trent de aanwezigheid van Sovjetrussi- sche troepenconcentraties aan Perzië's Noordelijke gTenzen. aldus is in Perzi sche politieke kringen te Teheran ver klaard. De Sovjet-ambassadeur Iwan Sand- tsjikof. gaf de verzekering, dat de con centraties alleen verband hielden met manoeuvres. De Sovjet-ambassadeur heeft tevens de Sovjetrussische houding met betrek king tot een eventuele landing van Brit se parachutisten op de Zuidelijke olie velden, uiteengezet, aldus genoemde kringen. Het nieuwste geschilderde portret van H.M. Koningin Juliana, vervaardigd door de kunstschilder Jon Boon, uii Bilthoven, dat hedenmorgen is oni* huid in de vergaderzaal der Provin» ciole Stoten van Utrecht, WESTDUITSE ZAAKGELASTIGDEN TE LONDEN, PARIJS EN NEW YORK. Naar in regeringskringen te Bonn verluidde, zal de Westduitse bondsrege ring binnenkort zaakgelastigden in New York, Londen en Parijs benoemen. Hierdoor zullen de consulaire vertegen woordigers van de bondsrepubliek een diplomatieke status krijgen, zonder ech ter de rang van ambassadeur te verkrij gen. Welk laatste de bepalingen van het bezettingstatuut verbieden. WEER EEN ONVRUCHTBARE 1 ZITTING TE PARIJS. Gisteren zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs voor de 67ste keer byeen geweest. De vergadering duurde drie uur. Een Westelyke woordvoerder ver klaarde, dat de Russische gedelegeerde Gromyko twee uur gesprolVn had en het grootste gedeelte van zyn rede niet ter zake dienend was geweest. Heden komen de plaatsvervangers weer byeen. Ned. Chr. Grafische Bond LEDENTAL NADERT DE 5000. Gisteren begon op „Woudschoten" te Zeist, de dertigste algemene vergade ring van de Nederlandse Christeiyke Grafische Bond. De voorzitter Joh. A. Con jong te Amsterdam deelde in zijn openingswoord mede. dat het ledental thans 4972 bedraagt, zodat de 5000 bin nen het bereik ligt. Het beleid van het hoofdbestuur en het verslag van de secretaris werden goedgekeurd. De voorzitter deelde me de, dat de directie van „Trouw weigert afgevaardigden van de bond te ontvan gen, ter bespreking van een overeen komst ten bate van de dagblacïbezor- gers. Nadat nog de verslagen van de re dacteur, van de algemene Jeugdleider en van de penningmeester waren goed gekeurd, sprak de heer W. Noomen over „Amerika, waar de rijkdom verdeeld wordt". De heer Conjong werd herkozen als redacteur van het grafisch orgaan, de heren G. Knerf, P. L. Poorter en D A. J. Spek als leden van de redactiecom missie. De begroting voor 1951 en de con tributie werden overeenkomstig de voor stellen goedgekeurd. In het hoofdbestuur werden gekozen de heren C. Bromsma, W. F van Wyk, G. Koelman en A. Noorwinden te Am- setrdam, H. van Dalen te Assen, J. P C. ten Wolde, J. Hoogteyling, beiden Den Haag, K. Holwerda te Groningen, D. A. J. Spek te Haarlem, G. C. J. Radius te Leiden, J. Marys te Middel burg, A. Fok te Rotterdam, Tj. B. v. d. Werf te Sneek, D. Bruyne te Utrecht, H. Reintjes te Veendam, A. van Berkel te Wagenlngen, G. Knerf, Zaanstreek, en J de Jong te Zwolle. De vergadering machtigde het be stuur een commissie te benoemen, die het bestuur zal adviseren over naam- wyziging en herziening van statuten en reglementen. VOORZITTER C.N.V. OVER CONSUMPTIEBEPERKING. In het kader van deze heeft de voorzitter van het Christelijk Vakver bond in Nederland, de heer M Ruppert, het woord gevoerd over de compensatie voor de eventuele overschryding van de 5 consumptiebeperking. Het C.N.V. heeft de 5 consumptiebeperking aanvaard, onder conditie van maatrege len op het gebied van de pryzen en de productie. De visie van het C.N.V. Is, dat de cyfers over het gezinsverbruik op 15 April en 15 Mei uitwijzen, dat men te pessimistisch is geweest ten aanzien vam de prijsontwikkeling. De stijging is meegevallen. En momenteel is er zelfs een afbrokkeling van de wereldprijzen hetgeen verheugend is voor de arbei dende stand. Indien inderdaad blykt, dat de consumptiebeperking de 5 niet of slechts zeer weinig overtreft, zal on ze opdracht moeten zyn, dat de rust op het prijzenbeleid gehandhaafd blyft. DE „ZUIDERKRUIS" EIND JULI NAAR CANADA Het vroegere troepenschip „Zuider kruis" wordt thans te Amsterdam ver bouwd tot emigrantenschip Eind Juli zal het ms. „Zuiderkruis" zyn eerste reis maken met emigranten uit Rot terdam naar Canada. Het schip zal plaats bieden aan on geveer 900 personen. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 1 Juni jl. In Korea aan bekomen verwondingen is overle den de soldaat le klasse Th. J Leen- ders, legernummer 250225228, afkom stig uit 's-Hertogenbosch. Het slacht offer werd 25 Februari 1925 geboren en was ongehuwd. Hy was afkomstig van het Regiment Stoottroepen. WERKNEMERS IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Blijkens een beschikking in de Staats courant is het voortaan niet meer nodig, dat voor het aangaan van arbeidsver houdingen met mannelijke werknemers, die in de sigarenindustrie werken of daarin het laatste halflaar gewerkt heb ben. toestemming wordt gegeven door de directeur van het Gemeentelijk Ar beidsbureau in het gebied waar de nieu we werkkring ligt. Voor vrouwelyke werknemers biyft zy gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1