Slechts door mirakel kan België zege in Ronde nog ontgaan ONS BRIDGE-PROBLEEM Rinkel met Jean Quertier in finale gemengd dubbelspel Een „sterke" en een „zwakke" eerste klasse in het Westen? Luxemburg: ivcicir Koningin en Prins gasten zullen zijn Volwaardig partner in de Benelux ZATERDAG 9 JUNI Jjebacle in 4e étappe 6eETAPPE-10JUNI Peleton liet Belgische weglopers rustig hun gang gaan Wat er in de vierde étappe Til burg—St. Niklaas gebeurd is, laat zich in één zin samenvatten: nauwelijks was te Tilburg het aanvangssein ge geven of de Belgen De Feyter, Bo- gaerts, Decin en Van Stay en liepen weg. Ze verloren Decin door banden- pech by Turnhout, de drie audi ren gingen door en werden pas te St. Niklaas weer gezien door het pe loton, dat onderweg van alles gedaan had behalve hard fietsen. En daar be droeg de achterstand van de hoofd groep zoiets van 21 minuten. Het verloop van de stryd, een zeer eenzijdige strijd, want eigenlijk hebben slechts 7 renners aan deelgenomen, beeft de volgers van de karavaan met verbazing vervuld. In het begin ge beurde wat ieder zo'n beetje verwacht £30. Van Tilburg is het nauwelijks tien kilometer naar de grens, waar een pre- Eie van 500 francs de renner wachtte, het eerst onder de slagboom door ging, Het was begrijpelijk dat het de vier weggelopen Belgen waren, die dongen naar die prijs, en naar de eer eerst de Belgische bodem te be reiken. In de spurt om de grenspremxe sloeg Bogaerts zijn drie concurrenten. De vier koplopers peddelden stug door en hadden te Herenthals, ruim km. van de start, al meer dan vijf minuten voorsprong op de rest. Maar Lambrichs, Schoenmakers en Van der Zande hadden de achtervolging ingezet 'e Lier (77 km.) was de positie: Aan «oo Bogaerts, De Feyter en Van Stayen, aüen van de Belgische B-ploeg, op 3 min. Decin, die bij Kloosterheide, kort voor Lier, een lekke achterband had gekregen, en de koers geïsoleerd uit rijden. Op 8% min. Schoenmakers, Van der Zande en ;Lambrichs. Op 9 m. sec. een lang uiteengerekt peloton met De Graevelijn, Schulte en Voorting. De onderlinge verschillen werden in het verdere verloop van de koers nog wat geaccentueerd, maar de po sitie als geheel veranderde niet meer. Ieder vroeg zich af wanneer het grote peloton eindeiyk ernst zou ma ken met de achtervolging, totdat men het feit wel moest accepteren dat er niet achtervolgd zou worden.' REACTIE BLIJFT ACHTERWEGE. In de hoofdgroep bleef de reactie te enen male achterwege. Aan de kop stoomden de drie Belgen onvermoeid door en achteraan zakten de anderen steeds verder weg. Op het viaduct bij Niklaas. 138 km. van de start, wa de verschillen als volgt: Aan de leiding Bogaerts, Dc Feyter en Van Stayen; op 10 min. 20 sec. de ploete rende Decin, die alleen een berg werk verzette; op 15',2 min. Schoenmakers Lambrichs. verbeten achter de Bel gen aanjagend, maar geleidelijk terrein verliezend. Op 17 min. 40 sec. Van der Zande (lekke band gehad), die wan hopige pogingen in het werk stelde om althans bij Lambrichs en Schoenmakers komen, wat hem niet zou lukken; ruim 22, minuten de hoofdgroep. Met nog slechts 55 60 km. voor de boeg was de zaak nu wel bekeken. In het grote peloton hadden Voorting en De Graevelijn elkaar wel braaf geschaduwd, maar geen van belden had enig initiatief getoond. De ande ren waren blijkbaar van mening, dat als de twee leiders, waarvan ec_n de Oranjetrui droeg, hun plaats wilden behouden, zij er dan ook voor moes ten vechten, en dat zij, te weten De Graevelijn en Voorting, dus achter de vluchtelingen behoorden aan te gaan. De stelling was slechts ten halve Juist, omdat men verwachten mocht, hetgeen ook voor de hand lag, dat, Oplossing opgave nr. XLII n w o z S:h 2 Sch 3 Sch 4 Sch A Soh K! Als West troeft, wordt later troef ge lagen en Noord aan slag gebracht met Kl 9. Op Sch V gaat Ha 10 weg en op Ru Koning wordt gesneden. Als West niet troeft, wordt Kl 2 na gespeeld. Neemt West met Kl Boer, dan is later Kl 9 rentrant, Neemt West niet. dan komt Noord aan slag en kan direct op Ru Ko- hing gesneden worden of eerst Soh, vrouw gespeeld worden. Goede oplossingen ontvangen van: van Bentcm, Dorpsstraat 80, Warmond. H. J. Broeksema, Declmasrtaat 37. F. Crama, Noordelnde 16. J, Demenint. Rijnsburgcrweg 109. W'. A. Goutier, R. Ballotstraat 75. KE. v. Haasteren. Stadhouderslaan 2. T)ia Tjin Kian, De Kempenaerstr. 77, Oegstgeest. C. Kok. Fagelstraat 5. F. Kriek. Hoogl. Kerkgracht 11. Kwee Swan Llat, Boonstraat 1 Oe^st- Reest. J. Mekel Js, Hogewoerd 87. A. v. d. Nagel. Anna-Kllnlek. J. Picket, Lusthoflaan 67a. A. de Water, Marnlxstraat 35. Zó rijdt de ronde-karavaan morgen. wanneer Voorting en De Graevelijn in gebreke zouden blijven, de ande ren voor hun eigen kansen zouden gaan rijden. Er was immers, gezien de kleine verschillen in de algemene rangschikking, nog van alles te vinnen. Maar het gebeurde niet, men liet öe zeven renners, die vóór lagen, rustig hun gang gaan, en scheen zich ver der van de koers te desinteresseren. De onderlinge onenigheid had fatale ge volgen gehad. En zo eindigde deze étappe door het prachtige Belgische landschap met een prachtige Belgische zege, want de vier renners, die zonder te verslappen van het begin tot het eind alles gegeven hadden waarover zij konden beschikken, bezetten de eerste vier plaatsen. Ook Lambrichs en Schoenmaker kregen loon naar werken. Zij werden vijfde en zesde. Van der Zande bracht het er door pech minder goed af. maar hij heeft tenminste ge vochten voor wat hij waard was. De andere Nederlanders hebben zwaar teleurgesteld, en de mogelijk heden van een Nederlandse eindzege zijn vrijwel nihil geworden. Bogaerts slaat eerste in het alge meen klassement, en de eerste Neder lander, Voorting, heeft 15H minuut achterstand. Er zal weinig minder dan een mirakel moeten gebeuren, wil niet een Belg deze vierde Ronde van Nederland winnen. De uitslag van de 4e étappe van Til burg naar St. Niklaas (193 km.) luidt: 1. De Feyter (Belg B) 5.22.22; 2. Slaeyen (Belg B) z.t.; 3. Bogaerts (Belg B) z t.; 4. Decin (Belg A) 5.40.52; 5. Lambrichs (Ned. C) 5.42.18; 6. Schoenmakers (Ned. A) z.t.; 7. Bu> 1 (Belg B) 5.43.37; 8. De Graevelijn (Belg A) z.t.; 9. Wagtmans (Ned, C) z.t.; 10. De Baere (Belg A) z.t11. Declerck (Belg A) z.t.; 12. Evens (Belg B) z.t.; 13. Vinken (int. ploeg) z.t. Na deze étappe luidt het algemeen klassement: 1. Bogaerts (Belg B) 28.41.35 2. Van Stayen (Belg B) 28.44 28; 3. De Feyter (Belg B) 28.49.01; 4. De Grave- lijn (Belg A) 28.57.01; 5. Voorting (Ned. B) 28.57.01; 6. Van Kerkhoven (Belg A) 28.59.08; 7. Wagtmans (Ned. C) 28.59.17; 8. Schoenmakers (Ned. A) 28.59 34; 9 Buvl (Belg B) 28.59.52; 10. Braekeveld (Belg A) 28.59.53, Gymnastiek-evenement in Leidse Hout De Leidse Hout staat morgen in het teken van de gymnastiek; op het hoofdterrein vindt de jaarlijkse Bondskeuruitvoering plaats, waaraan de crème van de K.N.G.V.-vereni- gingsgymnastiek medewerkt. Hoogtepunten van deze steeds weer prachtige demonstratie zullen zeker zijn de knotsoefeningen van het Rotterdam se Aspasia. de ploeg welke onder leiding van de Europees vermaarde mevrouw Van der MostLeyerweert in vele lan den lauweren heeft geoogst en de rhyth- mische dansen van Kracht en Vriend schap uit Amsterdam. De dames van Hercules-Hebe uit En schede demonstreren het ensemble rin- genzwaalen aan drie stel ringen met o.a. salto's en contrasalto's. De Ensche- dese dames zjjn op het gebied van rin- genzwaaien de besten ter wereld. De heren van Olympia Nieuwehagen komen met een pittige vrije oefening, mannen gymnastiek van de beste soort. Het klassikaal rek van de heren van Hercules-Hebe zal spectaculair zijn, terwijl het klassikaal ringen van de heren van het Haagse Donar eveneens tot het beste van Nederland behoort. Het dameskeurcorps met landskam pioene Dint Krul demonstreert aan paard en brug en het herenkeurcorps vertoont zijn kunnen aan brug en rek. Het is een zeer gevarieerd programma, dat een goed beeld geeft van de vele facetten van de gymnastiek. KLAVERJASSEN Sp.cl. „Lichtfabrieken" Voor het nederlaagtournooi klaverjassen van de Sportclub Lichtfabriek werden gister avond de volgende wedstrijden ge speeld; SCL 1—KKF 1 15314-17064; SCL 2—MDS 1 13927—18287. Internationale kampioenschappen Noordwijk Met uitzondering van Rinkel, die met ieder met haar buitenlandse partner, zijn Engelse vriendin Jean Quertier tot elkaar een plaats in de finale van het de finale van het gemengd dubbel spel is doorgedrongen, zijn met nog twee dagen in het vooruitzicht alle Nederlandse heren-deelnemers in de internationale tenniskampioenschap pen te Noordwjjk uit het tournooi verdwenen. En wat dit gemengd dub belspel aangaat is men geneigd aan te nemen, dat het doordringen van Rinkel tot de finale voor een lang niet gering deel te danken is aan zijn partner Jean, want Ivor zelf is niet in goede vorm, getuige dc slechte par tij met Van Swol van Donderdag en getuige ook de vrij smadelijke 46, 46 nederlaag, die Rinkel gisteren in de verliezersronde leed tegen Maris. Bij de dames spelen nog drie onzer landgenoten mede: Nel Hermsen, mej Rollin Couquerque en mej. Eggersman. Nel Hermsen moet vanmiddag trachten tegen de niet-geplaatste Georgie Wood- gate uit Engeland een plaats In de finale van het dames enkelspel te ver overen, waartoe zij in staat moet. wor den geacht en in het damesdubbelspel wist by verrassing mej. Rollin Couquer que (met de Zuid-Afrikaanse mevr. Van Colier) de partij tegen de sterker ge achte dubbel Schmier-Scholten in drie sets te winnen. Aangezien mej. Eggers man met de Frangaise, mevr. Amouret- ti een zege uit het vuur sleepte tegen Nel Hermsen en Jacqueline Marcellin, zullen vandaag in de halve finale mej. Rollin Couquerque en mej. Eggersman, Wijziging in lxockeycompetitie Van de zijde van enkele Westelijke gen twee van de promotieklasse-kam- eerste klasse-hockeyclubs zijn stem men opgegaan om de indeling van de Westelijke eerste klasse te wijzigen ten einde meer tijd te krijgen voor het spelen van bekerwedstrijden en tour- nooicn. Deze voorstellen zijn in een vergade ring ba Den Haag onder de loupe geno men. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de tien Westelijke eerste klassers. leden van het bondsbestuur en vertegenwoord'gers van de kampioenen van de promotieklasse afdelingen. welke laat9ten echter niet aan de stemmingen deelnamen. Na diepgaande besprekingen werd be sloten het volgende voorstel aan het bondsbestuur de gehele materie is uitsluitend ter competentie van genoemd Liohaam voor te leggen. Jn het Westen zullen twee geiyk- waard'ge eerste klasse-afdelingen wor den geformeerd. De nummers 1. 3, 5 7 en 9 van de eindstand van de compe titie zullen in klasse A en de nummers 2 ,4. 6. 8 en 10 in klasse B worden on dergebracht, waarna aan beide afdelin- pioenen worden toegevoegd. Na één seizoen in deze twee gelyk- waardige afdelingen te hebben gespeeld, zullen de nummers 1 2. 3 en 4 van klas- A en B by elkaar worden gebracht in een .sterke" klasse en de nuimmers 5. 6 en 7 van A en B in een .zwakke" klas se. Deze laatste klasse kan dan tot acht clubs worden aangevuld door de vier promotie kampioen en om twee plaatsen te laten spelen of door de nummers 7 van klasse A en B met de vier kampi- o ens ploegen van de promotieklasse om 4 plaatsen te laten spelen Aan de competitie om het kampioen schap van Nederland zouden dan de nummers 1 en 2 van de „sterke" klasse voor het Westen kunnen deelnemen." Met ruime meerderheid verklaarde de vergadering zich tegen het. dadelijk in gaan van eventuele wijzigingen, omdat zulks n:et fair zou zijn tegenover de clubs, die pas zo'n zware promotie-de gradatiecompetitie achter de rug heb ben. Het woord is thans aan het bondsbe- stuur, dat zich binnenkort over de kwes tie zal uitspreken. damesdubbelspel betwisten. De Engelse meisjes Jean Quertier en Georgie Wood- gate plaatsten zich eveneens in de halve finale door een gemakkeiyke zege op het Nederlandse dubbel mevr. Blais- se en mevr. Lubbers. Het Engelse paar zal uitkomen tegen mej. Manfredi (It.) en mej. Mercelis (België). In het herendubbelspel wonnen Am- pon en Carmona in een amusante wedstryd met 75. 62 van Van Mee geren en Windt, di? tevergeefs poog den de kleine Philippijnen met lobs in moeilijkheden te brengen. Ampon en zyn landgenoot komen nu tegen over het sterke Zuid-Slaafse koppel Branovic en Palada uit in de halve finale. De andere halve finale zal worden gespeeld tussen MatousNorgarb en DeyroVieira. de Philippyns-Brazl- liaanse combinatie, die zonder twyfel de finale zal bereiken. Deyro en Vielra wonnen gisteren zoals ze wilden van Kriit en Wilton. Ten slotte de mixed. Rinkel bereikte de finale met Jean Quertier door een mooie overwinning op de Zuid-Afrikaan" se mevr. Bartlett met haar landgenoot Cockburn In de eindstryd komen zij uit tegen Georgie Woodgate en Carmona. De belangrytste uitslagen luiden: Dames dubbelspel: Kwartfinales: Jean Quretler en G. Wood- eate (Gr Br.) sl. mevr. Blaisse en mevr T. Lubbers (Ned.) 6—3. 6—0 mej. L. Manfredi (It.) en mej. Chr Mercelis (Bel.) sl. mej. F. Tekelenburg en mevr. E. Vlle- lander Hein (Ned.) 62. 62: mevr. J. Amourettl (Fr.) en mej. I. Egeersman (Ned.) sl. mej. Jaa. Marcellin (Fr.) en me). Nel Hermsen (Ned.) 46. 9—7. 7—5: mevr. S. van Colier (Z. Afr.) en mej. M Rollin Couquerque (Ned.) sl. mevr. M. Schmier en mevr. E. Scholten (Ned.) 63, 5—7. 60. Heren dubbelspel. Kwart finales: Ampon en Carmona (Philipp.) sl. Van Meegeren en Wind (Ned.) 75. 62; Deyro (Philipp.) en Vielra (Brazilië) sl. Krijt' en Wilton (Ned.) 62. 64; Branovic en Pallada (Z. Sl.) sl. Shafel (Egypte) en Llnck (Ned.) 4, 6—3. Gemengd dubbelspel. Halve finale: Jean Quertier (Gr. Br.) en Rinkel (Ned.) slaan mevr. B Bartlett en Cockburn (Z. Afr.) 64. 64; mei. G. Woodgate fGr. Br.) en Carmona (Philipp.) sl. mevr. E. Scholten (Ned.) en Arapon (Philipp.) 7—5, 4—6, 7—5. MOTORSPORT. Gilera en Norton naar Asser T.T. De races om de Grote Prys van Ne derland, Dutch T.T., zullen dit jaar wederom de 125 c.c350 c.c. en 500 c.c. klassen omvatten. De 250 c.c. is nog niet op het programma geplaatst, omdat daarin van een volkomen Italiaanse overheersing sprake is. Deze situatie zal eerst veranderen, zodra de Duitsers weer zullen starten, hetgeen dit jaar wellicht in Zwitserland het geval zal zyn. Roken in het buitenland WAT MEN MAG MEENEMEN. In verband met de vele vragen over dit onderwerp, verstrekte de A.N.W.B. ons een overzicht van de hoeveelheden tabaksartikelen, wel ke men naar het buitenland kan medenemen: Vrye uitvoer uit Nederland: 100 sigaretten plus 25 sigaren plus 250 gram kerftabak. By uitvoer van deze hoeveelhe den kan men teruggave van tabaks- accyns vragen aan de Nederlandse douane. Vrije invoer In: België: 200 sigaretten of 50 sigaren of 100 cigarillos of 250 gram tabak. Frankrijk: 50 sigaren of 200 sigaretten of 400 gram tabak. Duitsland: 50 gram snuif tabak 50 sigarettenvloeitjes; 200 sigaretten of 25 sigaren of 250 gram rooktabak. Groot-Brittannië 225 gram tabak of sigaretten of sigaren. Uit deze opsomming biykt wel, dat de hoeveelheden die uit Neder land mo vn worden uitgevoerd niet overeenkomen met hetgeen in an dere landen mag worden ingevoerd. Men dient hiermede dus wel dege- ïyk rc'i°ning te houden. Aangifte van de medegebrachte tabaksartikelen is altyd verplicht, ook al wordt hiervoor vrye invoer toegestaan. Knip dit lijstje uit en bewaar het. Het kan U te pas komen! Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Opvallend is, dat Gilera en Norton de gewone uitnodiging om naar Assen te komen niet hebben afgewacht, maar zich eigener beweging reeds tot de organisatie-commissie hebben ge wend met verzoek om inlichtingen. Ook uit Australië zijn bereids aan biedingen voor inschrijving binnenge komen. Weer dodelijk ongeval bij T.T.-races op Man De T.T.-races op het eiland Man zyn gisteren voortgezet met de race in de 500 c.c. senior-klasse. Na zyn overwinning in de Junior klasse van Maandag J.l. werd de zege ook nu weer ln de wacht gesleept door de 27-jarige monteur Geoff Duke. Hy legde met zyn Norton de afstand van 424.86 k m. af in 2 uur 48 minuten 56.8 sec. Hy brak het ronderecord in de tweede ronde met een gemiddelde uur snelheid van 153.24 k.m. Hy brak het ronderecord in de tweede ronde met een gemiddelde uursnelheid van 153.24 k.m. Wederom viel tijdens de wedstrijden een dode (de derde) te betreuren. De Engelse rijder Horn verloor de macht over zyn stuur en kwam om het leven. ZWEMMEN Nederlandse successen te Londen Tydens wedstrijden te Londen, be haalden Nederlandse zwemsters enke le fraaie successsen. Op de 100 yards rugslag leverde Ria van der Horst een fraaie strijd met de Engelse recordhoudster op dit nummer, Helen Yate. Onze landgenote finishte als eerste ln de tyd van 69 seconden, waarmee ze slechts 0.2 seconden boven het Engels record bleef. Nel Garritsen won met zeer grote voorsprong op haar Engelse rivale1 Pam Hockley de 200 yards schoolslag in 2 min. 45.8 sec. Voor Nederiandl startte op de 440 yards vrye slag Irma Schumacher, die al gauw een voorsprong van ongeveer 10 meter wist te nemen op de 19-jarige Daphne Wilkinson. Halverwege kwam dit Engelse zwemstertje echter fel op zetten en wist Irma - Schumacher te passeren. Met een voorsprong van 7 meter tikte Daphne Wilkinson als eer ste aan in de tijd van 5 min, 22.2 sec., waarmee zij het Engelse record met 0.8 sec. verbeterde. KON. NED. KORFBAL BOND. Kamp. v. Nederland: DeetosZ K O. Zuid-Holland I: SpangenOns Eiber nest. Zuid-Holland IIA: Deetos II—H.S.V.; D K C—ReadyZwervers—Quick. Zuid-Holland IIB: Gymnasiasten n Vic. Oriëntis II: RozneburgVelox. Zuid-Holland IIIC: PoortugaalSuc ces. Zuid-Holland IIID: Actief—Het Zui den III. CRICKET. TESTMATCH ENGELANZUID-AFRIKA. Zuld-Afrika sloot de eerste innings in de testmatch op de score van 483 runs voor het verlies van 9 wickets. Engeland scoorde daarna 4 runs voor 1 wicket. NED. CRICKETBOND le klasse: VOC—HCC I; ACC—VRA; Haarlem—VV; HCC 2—HBS; PW— Rood en Wit; ExcelsiorQuick (N.). 2de klasse B: Kampong 2-LCC; Rood en Wit 2—CVHW. 3de klasse C: CCGKwikstaarten II Kwikstaarten IAjax (L.) 3de klasse D: LCC II—VOC III; HCC V—VCC II: VUC II—Quick HI. WIELRENNEN SW1FT-COMB1NATIE Morgen ryden de A- en B-klassers voor da competitie een 80 km. trai- ningsrit Voor de C-klasse is de afstand 40 km Start 8.30 uur. R. Wallet neemt morgen deel aan de Ronde van 's-Hertogenbosch. Goede wedstrijd van Sleutelstad tegen H.P.C. Toen de scheidsrechter gisteravond het einde van de wedstryd HPCSleu telstad floot, mochten de Heemstede- naren zich gelukkig pryzen te hebben gewonnen. Het spel was 4 minuten oud, toen de HPC-linksvoor, na wisselende kansen aan beide zyden, het eerste doelpunt voor de thuisclub kon scoren. (10). Even voelde de Sleutelstadploeg zich uit haar balans gespeeld en dit kostte haar in de 5e minuut een tweede goal (2—0). Maar daarmede was het dan ook voor de eerste helft afgelopen. Na de her vatting leek het erop of de Leldenaars er een schepje hadden opgegooid. Wat voor de rust reeds was gepresteerd, om de bal te bemachH°,en bij het ultzwem- men) vóór Joris TJebbes), leidde nu tot enige zeer gevaarlijke aanvallen van Sleutelstad. Door uitstekend keepwerk van de HPC-doelman werden echter geen doelpunten gemaakt. Een uitval van HPC, nadat Jan Dool wegens onge oorloofd aanvallen uit het water was gestuurd, werd de Leldenaars noodlot tig. (3-0) Uit een strafworp, aan Dool toegewezen, werd de stand 3—1. Bij de Leidenaars was speciaal Van Rooyen in het doel goed opdreef. De in De zyi gespeelde wedstryd Sleu telstad 3 tegen ZCR 1, eindigde in een 4—2 ovenvlnning voor de Sleutelstad 3. BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.9". Tot besluit van het seizoen hield de Leidse Bridgeclub „D.D.S." gisteravond een prljzen-drlve, waaraan verbondon de Jaarlijkse wedstryd om de Grutto-vaas (houders: WaasdorpPlouvler). De prijzen werden gewonnen door: Groep Zwart: 1. WaasdorpPlouvler, 2, mevrouw Van zypVerboog, 3. Van DelftZandvliet, Groep Rood: 1. mevrouw Leenhouts Parmentler, 2. heer en mevrouw Heme- rlk. 3. dames LandzaatVan Alphen. Groep Groen: 1. heer en mevrouw Been. 2. W van Berge HenegouwenBussohlng, 3. KuilmanP. van der Zanden. De wlsselprljs kwam (met een percen tage van 66 50) voor een Jaar ln het be zit van de heer en mevrouw Been. BASKETBALL NEDERLANDSE DAMES VERLIETEN HET VELD Tydens het internationaal dam es- basketball-tournooi te Nice verloor het Nederlandse damesteam met 33-22 vain Frankrijk. Zeven minuten voor het ein de werd het spel onderbroken, doordat de Nederlandse ploeg uit protest tegen het zeer gladde en daardoor onbespeel bare terrein de stryd staakte. SCHAKEN EUWE REMISE MET BISGUIER Van de vierde ronde van het inter nationaal schaaktoernooi te New York lulden de uitslagen: Reshevsky—OKelly Vt—Blsguler— Euwe Vz%;KramerNajdorf *41/2, GulmardShainswit Evans Fine Vz14; HorowitzByrne 1—0. Reshevsky leidt met 4 pnt. DUIVENSPORT „DE REISDUIF" Het kampioenschap Vitesse werd be haald door: le kamp. J. v. Alphen 530,98 pnt., 2e kamp. W. Kapaan 451.74 pnt., 3e kamp. D. v. d. Nieuwedyk 443,44 j pnt. 1 (Van onze Brusselse correspondent). Het Groot-Hertogdom Luxemburg, van welks Vorstenhuis H.M. de Ko ningin over enkele dagen de hoge gast zal zijn, is in meer dan één opzicht een interessant landje. Zijn leuze „Mir wolle bleibe was mir sin", zegt in zijn ..Letzeburgse" taal, een Frankisch Moezeldialect, duidelijk dat de Luxemburgers een zelfbewust en onafhankelijk denkend volk zijn. Sedert een kwart eeuw zijn zij met België verbonden in een economische unie, maar van Luxemburg is nooit een enkel initiatief uitgegaan om een nauwere politieke band te leggen met de Belgen, ofschoon dit zeker in hun voordeel zou zijn geweest. Wij denken bijv. aan de kansen van de jonge Luxemburgers om carrière te maken in de Belgische diplomatie of administratie. Luxemburg heeft over de gehele wereld zijn eigen diplomatieke vertegenwoordigers, doch tal van handelsaccoorden worden door de Belgen in naam van de Belgisch-Luxem burgse Unie uitgevoerd. De rijke Congolese provincie Katan- ga. met zijn koper- en uranlummynen, wordt bestuurd dcor de Luxemburger Ziegler de Ziegleck. Belgen en Luxem burgers hebben in de Congolese admi nistratie immers gelyke kansen en dit voor Luxemburg voordelige accoord heeft de Belgisch-Luxemburgse banden nog verstevigd. Voorts studeren de candidaat-luite nant-s van het Groot-Hertogdom aan de Belgische Ecole Royale Militaire te Brussel, in welke school zy bekend staan als harde werkers en specialis ten van de artillerie LUXEMBURGSE ZELFVERZEKERDHEID. Wat by een eerste contact onmiddel lijk opvalt, is Inderdaad de grote zelf verzekerdheid van de Luxemburgers. Brussel is een nerveus levende stad, met een hard maar niet steeds efficiënt werkende bevolking. Luxemburg werkt even yverig, maar in een heel ander tempo. De Belgen werken ln hun ver doorgedreven individualisme vaak te gen elkaar, de Luxemburgers nooit. Komt gij voor zaken in het kantoor van een Luxemburger en moet hy tele foneren met een landgenoot, dan zal hij nooit Duits of Frans spreken, steeds „Letzeburgs", een dialect, waarvan gij overigens geen jota kunt verstaan- De bevestiging van drt.e zelfzekerheid moet men op het politieke plan niet ver zoeken. Sedert m^er dan een kwart eeuw is de he*" Pierre Dupong, mi nister-president en minister van Finan ciën van Hare Koninklyke Hoogheid, de Groothertogin Charlotte. Sedert meer dan een kwart eeuiw is Joseph Bech mi nister van Buitenlandse Zaken en minister van de wynbouw. een departe ment. dat hij zelf ln het leven heeft ge roepen omdat Bech de stichter en de animator is van de wynindustrle, Met name heeft hij het klaar gespeeld om de Luxemburgse wynbouwers te groe peren, dt kwalit?lt van de wy'n op te voeren door de Instelling van het na tionaal merk. zodat de Luxemburgse wijn reeds kort na de eerste wereldoor log tot ee«n exportproduct kon worden verheven. De Luxemburgse wynbou wers van de Moezelvallei zijn hem H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bcrnhard zullen - gelijk be kend - op 19. 20 en 21 Juni a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. De foto toont Groot Hertogin Charlotte van Luxemburg, die ge durende dit bezoek de Gastvrouwe van het Koninklijk Paar zal zijn. dankbaar gebleven en zenden hem ge regeld by elke verkiezingen wederom naar het Parlement. Die dag stroomt de Riesling en de Sylvaner en wordt ook de nationale „quetsch". de pruimen- jenever, gretig gedronken! EEN TIKJE GIERIG... Maar in het algemeen leeft de Luxem burger zuinig, zelfs een tikje gierig. Na de bevrijding, toen er een nationale coa litieregering tot stand kwam met de socialisten (de huidige coalitie is Rooms democratisch), heeft men er de socialis tische minister van Wederopbouw een verwyt van gemaakt, dat hy ie veel geld besteedde aan de oorlogsgetroffe nen, hoewel de critici wisten, dat dui zenden huizen tydens het laatste offen sief van het Duitse leger vernield zijn en wederopbouw dus grote kapitalen moest vergen. De oorlogsschade regeling werd toen grondig gewyzlgd en er is ter brille van het vreemdelingenver keer prioriteit verleend aan de hoteliers om hun vernielde hotels en pensions weer op te bouwen. In 1947 was de capaciteit aan bedden op het vooroorlogs peil. Een bewijs voor de goede geest van samenwerking is wel, dat de Luxemburgers streng wa ken over de hot el prijzen. Het is be kend, dat de Luxemburgse Jonen nog 20 a 30% hoger liggen dan de Belgische en toch ïykt het leven ln Luxemburg goedkoper dan ln België. GEEN MEELOPER! Hoe dat landje met zijn 300.000 in woners zich zulk een hoge levensstan daard kan permitteren? WIJ noemden reeds toerisme en wynbouw. Daar naast zyn er de brouweryen: geheel België drinkt het bekende Dlekirch- bier. Het toerisme brengt natuuriyk een aardige duit ln het deviezenzakje. Er zyn in Luxemburg bekende fabrieken va<n landbouwmachines, te Wiltz treft men een van de meest moderne leder- fabrieken van Europa aan. Voor de neus I van Belgen en Nederlanders haalden de Luxemburgers de nieuwe Good Year fa briek binnen Maar Luxemburg zou niets beteke nen zonder zyn machtige staalin dustrie, weke voornamelijk geconcen treerd is In de Arbed. Zyn 20.000 ar beiders produceren van 150.000 ton tot 200.000 ton staal per maand of zes maal meer dan Nederland. Het paleis van de Arbeid in Luxemburg-stad is de kweekschool van het "Luxemburgse genie, het centrum van research, van de intellectuele en artistieke ont plooiing, de leerschool van vele amb tenaren en politici. De Arbeid ver strekt waarschUnlyk meer subsidies aan allerlei verenigingen en organisa ties dan de Staat In de Benelux Is Luxemburg dus geen kleine hinderiyke meeloper, maar een volwaardige partner, die wellicht tien maal meer deviezen opbrengt dan hy kost! Oplossing kruiswoordraadsel zonder zwart De oplossing van de laatstgeplaatste wekeiykse puzzle, het kruiswoordraadsel zonder-zwart. is in verband met onze spoorwegprysvraag nog niet gepubli ceerd. Deze oplossing luidt: Horizontaal: 1. verjaardag; 2. arresk naar; 3. datum, raket; 4. Latyn. totem; 5. normaal, moed; 6. goedgelovig. Verticaal: 1. verdeling; 2. rariteit, raad: 3. Jasmijn, omega; 4. ruiter taille; 5. dank. atoom. Eva; 6. grootmoedig. De eerste prijs van f. 5.werd toe gekend aan de heer P. Flippo. Brede- rostraat 6 te Leiden, de belde pryzen van f. 2.50 aan de heer Ch. Boosman. Elbalaan 29 te Sassenheim en de heer J. H. van Heyningen. Oosterstraat 90 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7