a, b. zeer bekwame dobby- en jacquardwevers zes bekwame seifador-spinners I e Jaargang [Baldadigheid" Generaal Marshall bezoekt Korea Vogeler over zijn vervolging in Hongarije heeft plaatsing voor: Aanmelden aan de Fabriek bij de Personeelschef. WEERBERICHT ZATERDAG 9 JUNI 1951 No. 27323 EIDSCH jteur: J. W. Henny Redactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 5.15 per kwartaal: t 0.40 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 jrOOR HET EERST sinds Jhr'van 1/ Kinschot bijna vijf jaar geleden I het burgemeestersambt en daar- ie'de functie van Hoofd der politie --ardde, heeft hij het nodig 'geoor- l om in laatstgenoemde kwaliteit Pi tegenwoordigheid van een aantal Ijlhoofden een beroep te doen op jrs teneinde ook haar medewerking Kverkrijgen, in de algemene strijd te- re steeds voortwoekerende verniel den baldadigheid der Leidse man- Tie jeugd. Dit is tekenend voor de jt der situatie. 'ïij hebben ons tot deze medewer- ••'dsn ook gaarne bereid verklaard, Jilt wij in de laatste weken juist ette- jte ergerlijke gevallen hadden gesig- d;d, omdat wij mèt de autoriteiten r T.ening zijn. dat hoog nodig paal (tjerk dient te worden gesteld aan het fcTlisme. dat onze stad zo langza- |T:and een slechte reputatie dreigt te -'?en hratie ..Baldadigheid". Histori- p gebouwen zijn zelfs voor de fupiilt niet veilig meer. Laat dat!! burgemeester heeft dit alles nog 5 geaccentueerd en zijn droevige op- "tning werd aangevuld door de com- axis van Politie, de inspectrice van Kinderpolitie, de directeur van Ge- eptewerken en de directeur van de «lijke Lichtfabrieken. '«hier een trieste bloemlezing uit a klachtenboek: bij Gemeentewerken »dt jaarlijks voor minstens tiendui- 'd gulden schade aangericht. In de fce Hout en in de gemeentelijke visoenen worden losse en vaste plan- a 3sn de lopende band gestolen; al- «in het Gravensteen moesten in de maanden meer dan honderd Wte ruiten worden vernieuwd; rode 'kaïns bij een opgebroken wegdek «n rustig weggenomen zonder dat k'bij blijkbaar wordt gedacht aan de kraan verbonden gevaren voor het W«r; trottoirtegels vormen een ge hoosd materiaal voor de aanleg van l^padcn; ruitjes en lampen van straat- ^barns sneuvelen elke week bij tien- J-:n (in de laatste 5 maanden voor 1 bedrag van elfhonderd gulden); schilderwerk aan gemeente- en Mculiere gebouwen wordt onmiddel- bekrast evenals het lakwerk van ps. Voetballen op de openbare weg l3 '°g de meest onschuldige vorm van pftlaatbaar straatvermaak, ware het dat ook daarbij vele ruiten het ^ten ontgelden. En deze lijst kan ^eindeloos worden aangevuld.... JET valt helaas niet te ontkennen, jdat dit euvel nooit deze gruwelijks ^afmetingen had kunnen aannemen, de ouders, voogden en in het n hèt publiek wat critischer Alleen een militaire missie Gelijk gisteren nog gemeld, heeft de Amerikaanse minister van defensie ge neraal Marshall onverwacht een bezoek aan Tokio gebracht, vanwaar hij zich per vliegtuig naar Korea begaf. De minister heeft een geheime con ferentie gehouden met de generaals Ridgway en van Fleet en met andere commandanten, onder wie drie brigade generaals van het Britse Gemenebest. Ook de Nederlandse commandant was aanwezig. De bespreking is gehouden in een ge camoufleerde tent in Zuid-Korea, dicht bij het punt, waar de Noordkoreanen op 25 Juni van het vorig jaar de 38ste breedtegraad overschreden. Minister Marshall arriveerde in een licht vliegtuig op een rolbaan die spe ciaal door bulldozers was gemaakt. Het gebied rondom de plaats der conferentie was afgezet. Oorlogscorres pondenten konden niet dichter dan 100 meter van de tent komen. Pas drie kwartier vcor het einde van de confe rentie mochten foto's worden gemaakt, i Generaal Marshail mocht niet zeinter- viewd worden. Hij had alleen zijn arts bij zioh. DE CONFERENTIE DUURDE 3'A UUR Voor zijn vertrek uit Korea zei gene raal Marshall, dat de 38ste breedte graad of dergelijke overwegingen niet belangrijk meer zijn. „Het leger zal op de doeltreffendste wijze worden ge bruikt", zei hij. Op een vraag of er staking van het vuren zou komen, antwoordde de ge neraal: „ik geloof dat u dat aan Mao tse-toeng en Tsoeen-lai moet vragen." Marshall zei te hopen, dat ook leden van de V.N., die thans nog niet in Ko rea vertegenwoordigd zijn, troepen zul len zenden. Daar werd nu aan gewerkt. De minister was zeer onder de indruk van de goede samenwerking tussen de diverse troepencontingenten. De voornaamste reden van zijn be zoek aan Korea was om te zien, in hoe verre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wissel systeem voor de Amerikaanse troepen werkt. Over beide punten is hij tevre den. In kringen die nauw bij het Ameri kaanse departement van defensie be trokken zijn, wordt gezegd, dat uit het plotselinge bezoek van minister Mar shall aan Korea en Japan een nieuw offensief van de Verenigde Naties zou kunnen voortkomen. Ofschoon in officiële kringen een vol komen stilzwijzen wordt bewaard, wordt bericht, dat het doel van Marshall's missie .geheel militair is geweest. VERKLARING VAN TRYGVE LIE. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft in een toe spraak op een noenmaal, aangeboden door de vereniging van journalisten by de Verenigde Naties, o.m. verklaard, aat de antwoorden op zijn voorstel om de strijd in Korea door een wapenstil stand rondom de 38ste breedtegraad te doen eindigen „zeer bevredigend" zyn en dat de leden-staten der Internatio nale organisatie thans met elkander be raadslagen over de wijze waarop dit kan worden verwezenlijkt. Lie wees er echter op, dat de communisten niet op zijn voorstel hebben gereageerd. En daarop komt het juist aan Van het front is weinig nieuws. De Noordelijke stellen alles in het werk om bij Jontsjon en Tsjorwon de geallieer den tot staan te brengen, die slechts zeer langzaam iets weten te vorderen. OMKOPING VAN DUITSE BONDSDAGLEDEN. De ..Spiegelaffaire", De West-Duitse Bondsdag heeft met grote meerderheid besloten, dat vier le den hun zetels moeten opgeven wegens de joi, die zij hebben gespeeld in de zo genaamde „Spiegel-affaire", waarbij vele leden zich zouden hebben laten omko pen voor het uitbrengen van hun stem voor Bonn in plaats van voor Frankfort als tijdelijke hoofdstad. Zij zijn lid van de Eeierse partij. Een communistische motie, die ook het aftreden van de minister van fi nanciën, Fritz Schaeffer, Franz Strauss en de Keulse bankier Robert Pferdmen- ges allen christelyk-democraten eiste werd verworpen. De socialisten onthielden zich van stemming, behalve in het geval van Pferdmenges, die hun steun kreeg. Met geringe meerderheid besloot de Bondsdag een ander lid van de Beierse partij vry te spreken Een socialistische motie, die het aan nemen van geld door een lid van de Bondsdag voor zijn party van onbeken de bronnen in strijd verklaarde met de constititutionele verplichtingen van het betrokken lid werd naar de juridische commissie verwezen. De beschuldiging, dat talrijke leden van de Bondsdag steekpenningen had den aangenomen, niet alleen bij de keu ze tussen Bonn en Frankfort, maar ook bij andere gelegenheden, werd voor het eerst geuit in het populaire weekblad „Der Spiegel". I WQtie „Baldadigheid"In de f's'e 5 maanden van dit jaar werd l'tórfen voor f.1.100.- schade l^jenc/rt aan lantaarns en elec- "ffte lampjes. Laat dat!! l""do ^aan te2enover de wijze, waar- T',:; l®ugd meent haar vrije tyd te besteden. I*;tv^er miJn zoontje van 10 jaar 1^ zou komen verblijden met lisje dozijn trottoirtegels voor de -o van een tuinpad, zou ik toch Geen Titoisme in China Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft by de voortzetting van zijn getuigenis verklaard geen inlichtingen te bezitten over een groei van „Titoisme" in China of over bewijzen van tegenzin of oppo sitie „tegen Sovjet-Russische overheer sing van het land". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof zou erkennen, indien de kwestie van de toelating van het com munistische China tot de Verenigde Naties behandeld zou worden. Het was n.l. mogelijk, dat deze zaak aan het gerechtshof zou worden voorgelegd als de Verenigde Staten in de Veiligheids raad hun veto tegen de toelating zou den uitspreken. 6 NOVEMBER ALGEMENE VERGADERING DER V.N. De eerstkomende zitting van de al- gémene vergadering der Verenigde Na ties wordt 6 November te Parys ge opend. Onze Spoorwegprijsvraag Tot ons leedwezen zijn wij er nog niet in geslaagd alle inzendin gen op onze Spoorweg-prijsvraag na te zien, zodat de uitslag eerst in ons nummer-van Zaterdag 16 dezer zal worden bekend gemaakt. IllIlllllllIllllllllltlllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllll DEZE MAAND 800 LUCHT- EMIGRANTEN. Op 28 Juni a.s. zal de KLM de tweede emiarantenvlucht van dit jaar naar Oakland (Nieuw-Zeeland) uitvoeren. Naar Montreal zullen deze maand twee extra emigrantenvluchten worden ge maakt, zodat het aantal vluchten naar Canada op zes komt. Acht vliegtuigen zullen naar Australië vertrekken. In to taal zullen in de maand Juni 15 emi grantenvluchten worden gehouden. Tij dens deze vluchten zullen naar schat ting ruim 800 Nederlanders worden ver voerd. Tot besluit van de jaarlijkse cere monie. de trooping of the colour", welke ter gelegenheid van de ver jaardag van Koning George van Engeland in Londen wordt gehou den, trekken de gardetroepen over de Malt rond het Victoria-gedenk- teken. Rechts onder op de foto P, rises Elizabeth, die de parade af nam als vertegenwoordigster van haar vader, die wegens ziekte het bed moet houden. Ziïn hpUpntPnU was nonsens11 wanneer iemand, die door de communis ten Dexenrems was „nonsens ten wordt verhoord het voegen nut teloos acht om de eisen van zyn ver- „Mijn bekentenis", aldus Robert Vo geler, Amerikaans onderdaan en func tionaris van „International Telephone and Telegraph Company" in Hongarije, die was veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf wegens „spionnage en sabotage" in Hongarije en die op 28 April j.l., na zeventien maanden in Hon garije gevangen te hebben gezeten, ten gevolge van concessies der Amerikaan se regering op vrye voeten werd gesteld, was nonsens. Doch er komt een tijdstip (Ingez. Med.-advert.) niet voetstoots aannemen, dat hij deze aanschaffing uit zijn spaarpot had be kostigd. Afgezien van de overweging, dat hij ook daarover niet vrijelijk de beschikking heeft. En wanneer m'n dochtertje van 8 haar moeder nu weer eens gelukkig kwam maken met een bos tulpen of hyacinthen en dan weer met een tuiltje sneeuwklokjes of le lietjes-van-dalen, zou het ook wel aan beveling verdienen eens belangstellend naar de herkomst te informeren. Ove rigens zijn zelfs dit nog gunstige ge vallen. Het is mij onlangs overkomen, dat ik aan de deur van een dreumes van 10 jaar diens „allerlaatste bosje bloemen" kocht, dat naar achteraf bleek 5 minuten tevoren uit de tuin I van m'n overbuurman gestolen was! Op alle ouderen rust de plicht aan deze actie, waaraan wij de naam van Operatie „Baldadigheid" zouden willen geven, mede te werken. Dit is inder daad een soort kanker, welke alleen met een Haak-In-actie succesvol kan worden bestreden. Wanneer Ge de jeugd baldadigheid ziet bedrijven, loop er dan niet on verschillig aan voorbij; neem gerust eens een katapult in beslag; waar schuw de kinderen dat ze geen bloe men of planten mogen plukken en bel in ernstige gevallen onmiddellijk de politie op. Ge zult naar alle waar schijnlijkheid dan wel eens een on aangename ervaring opdoen in de vorm van een brutaal antwoord van de delinquent of een ongewenste in menging van het publiek, dat nog al eens de neiging heeft party te trekken voor de jeugd. Maar laat U daardoor er niet van weerhouden Uw gemeenschapsplicht te vervullen in het algemeen belang. Erkennend dat vooral de binnenstad de jeugd veel te weinig gelegenheid biedt tot speelruimte bij het ontwer pen van nieuwe plannen wordt daar mede terdege rekening gehouden kan er toch onmogelijk in worden be rust, dat publiek en particulier eigen dom tot schade van de gehele gemeen schap ten offer valt aan de verniel zucht van de jeugd. Tot de bestrijding van dit kwaad doen wij een dringend beroep op aller daadwerkelijke medewerking! hoorders niet in te willigen. De verhoor de meent, dat hij in de steek is gelaten, dat hij toch in elk geval zal worden ge dood, en dat, ook als hij niet zelf be kent, zijn communistische ondervragers er wel voor zullen zorgen, dat een ge fingeerde bekentenis wordt gepubliceerd. Dat is het ogenblik waarop hij de non sens tekent, die hem wordt voorgelegd". Vogeler heeft, na zijn aankomst in de Verenigde Staten, byna een maand in een Amerikaans marine-ziekenhuis doorgebracht. Hfj legde zijn verklaring af op een bijeenkomst van de nationale persclub te Washington. „Ik schyn", vervolgde Vogeler, „bij mijn eerste gesprek met journalisten een ongelukkige indruk te hebben ge wekt met mijn verklaring dat er „enige waarheid" school in mijn bekentenis. Ik had deze verklaring ironisch bedoeld, doch ik heb wellicht het. begrip voor ironie verloren. Mijn bedoeling was te zeggen, dat in het stuk, dat ik na aan houdend „derde-graadsverhoor" heb ge tekend, mijn naam, geboorteplaats, de naam van mijn werkgever en dergelijke gegevens goed waren vermeld, doch dat was dan ook alles". Vogeler verhaalde verder, dat hij het eerst gevangen is gehouden in de ge vangenis van de Hongaarse geheime politie te Boedapest. „Hier onderging ik 78 uur lang onafgebroken een „der de-graadsverhoor". Ik mocht niet sla pen, toen ben ik ingestort. Vervolgens werd mij mijn z.g, „beken tenis" voorgelegd, waarin ik mededeelde te hebben „gesaboteerd". Voor ik uiteindelijk deze „bekentenis" tekende, hebben mijn verhoorders en ik haar zin voor zin en woord voor woord doorgewerkt en er over ge streden. Er was een periode van twaalf dagen, waarin ik elke dag zes tien nur achtereen ben verhoord. Wanneer ik de uitputting naby was, kreeg ik koffie en sigaretten, waarin zich klaarblijkelijk krachtige opwek kende middelen bevonden, daar ik na het roken ervan weer in staat was te spreken, te protesteren, of te schrij ven. Toen ik bleef weigeren te bekennen, werd ik tien dagen, op water en brood, in een vochtige en onverwarmde cel op gesloten. Ik werd voortdurend onder vraagd en gadegeslagen en ik mocht mij niet wassen. Eens werd ik naakt in een emmer met ijskoud water onder gedompeld. Ik verloor tijdens mijn ge vangenschap negen kilogram aan ge wicht", aldus Robert Vogeler over zijn ervaringen in Hongaarse gevangen schap. Democratische zwakheid Dat de Russen handige diplomaten zijn, is bekend. Dat waren zij reeds voor Lenin en Stalin hun scepter zwaaiden over het uitgestrekte gebied, dat thans in handen der communisten is. Dit op zich zelf bekende feit is nog eens opnieuw bevestigd door het ant woord van Moskou op de uitnodiging der Westelijke landen om volgende maand in Washington te komen praten. In wezen is het een volledige afwijzing, doch het antwoord is zo diplomatiek gesteld, dat een mislukking van de ge dachte viermogendheden-conferentie grotendeels op het Westen zou neer komen Weliswaar houdt Moskou immers volledig vast aan het opnemen op de agenda van bespreking van het Noord- Atlantisch pact en de Amerikaanse ba ses over zee, hetgeen voor het Westen is uitgesloten, doch aan de andere kant wenst Moskou voortzetting van de be sprekingen te Parijs! Het is een doekje voor het bloeden, doch Moskou specu leert daarbij op het feit, dat, wanneer het Westen nu de besprekingen af breekt, schijnbaar de schuld niet aan het Kremlin is te wijten. Schijnbaar! In wezen kan er toch geen sprake zijn van enige schuld van het Westen, dat het uiterste heeft ge daan om tot een bevredigend resultaat te geraken, maar stuitte op de onwil van Moskou, dat telkens nieuwe be zwaren naar voren gebracht, waaraan de aanvang der besprekingen geen aandacht was besteed. Het Westen is niettemin zodanig door het Russische antwoord in de war ge bracht, dat de besprekingen te Parijs enige dagen zijn onderbroken! Dit bewijst voor de zoveelste maal, dat er tussen Londen, Parijs en Wash ington geen volledige overeenstemming bestaat. En dat is juist re zwakke plek, waarop het Kremlin speculeert. Moskou houdt niet op om te trachten een wig te drijven in de Westelijke eenheid en, helaas, het vindt steeds weer aanleiding om te kunnen geloven, dat dit pogen niet zonder resultaat kan blijven. Wel iswaar is er gelukkig nog geen enkele reden om te veronderstellen, dat die eenheid inderdaad gebroken zou kun nen worden, doch die eenheid is toch niet zodanig, dat er voor de tegenpartij geen kans schijnt te bestaan.... Dat is de Achilles-hiel van het Wes ten en zolang deze aanwezig blijft, kan Moskou zijn spel blijven spelen. Slechts de kortzichtigheid van het Westen is verantwoordelijk voor de voortduring van de koude oorlog. Een samengaan eist nu eenmaal offers ten koste van de z.g. rechten van iedere staat. Het brengen daarvan is eerste voorwaarde, speciaal wanneer en dat ontkent niemand! het levensbestaan daarvan afhangt. Doch de democratische ge dachte schijnt, hoewel zij in feite vol komen onr ;rschrijft, dat eenheid niet alleen gewenst doch noodzakelijk is, toch niet zich te kunnen opwerken tot een protestloos aanvaarden van min der gewenste voorwaarden, die toch in verband met het geheel onmisbaar moeten worden geacht. En daarin schuilt juist de kracht van Moskou. Korea kan niet tot een oplossing worden gebracht door de onenigheid in de V. N., voor de vraagstukken, die verder de wereld beroeren, is het niet anders. Het is toch de meest logische zaak, dat het Noord-Atlantisch pact zo sterk mogelijk wordt gemaakt. Maar de sug gestie om Griekenland en Turkije daarin op te nemen, vindt tegenkan ting, omdat daarvan gevreesd wordt een uitbreiding van de garantie van veiligheidWat men voor zich zelf dus noodzakelijk oordeelt, wil men daar niet aanvaarden. En wederom is het speciaal Engeland, dat bezwaren maakt. Wanneer zal eindelijk eens worden in gezien, dat het communisme slechts te keren is door overal het een halt toe te roepen? Onverschillig waar! Alleen door vereniging van alle lan den. die bereid zijn om de wereld te redden van de communistische over heersing, kan succes worden verkregen. Hier moet gelden de oude leus; een voor allen, allen voor een Inwendige structuur heeft daarmede niets te maken en bezwaren, daarop gegrond, kunnen slechts Moskou ten voordele strekken. Daarom kan het verzet tegen de opneming van Spanje in het anti-communistische blok slechts ten zeerste worden betreurd. Zijn in de oorlog tegen het Nazidom communisme en democratie niet sa mengegaan, hoewel zij volkomen tegen strijdig tegenover elkaar staan? Waar om dan uit louter gevoeligheidsover wegingen het Franco-Spanje geweerd, terwijl het, wanneer er onverhoopt oor log zou komen, dankbaar zou worden geaccepteerd als bondgenoot? Weer eens een kortzichtigheid der democratie geen rekening te houden met de realiteit.... Hoe veel sterker zou het Westen niet staan, wanneer reeds van tevoren met Spanje alles werd geregeld? Waartoe Madrid bereid is! Moet de democratie dan altijd achter na komen? MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond; Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer deaelfde tempe ratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 9 37 uur; onder: 0.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.39 en 19.02 u. (11/6 te 7 19 en 19.48 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1