Natie waardeert Nederlands- Indonesische Unie niet Sicilië wordt extremistisch Indonesisch Regeringsantwoord Samenwerking dient gewijzigd te worden Speciale conferentie met Nederland wordt voorbereid Wijl rri IACDT gg/ UCi rAcKI Kerkelijk Levcu Acheson: Momenteel geen zekerheid voor Europa! SiS VIS MOET ZWEMMEN ORANJEBOOM BIER! Lieftinck gereserveerd tegenover premievrij staatspensioen Komende generatie krijgt de rekening Met een enkel woord Partij-verkoop] Zomerstoffen VAN MOORSEL VRIJDAG 8 JUNI Gisteravond heeft de Indonesische regering in eerste termijn voor het Indonesische Parlement geantwoord op de debatten over de regeringsverkla ring. De minister-president, dr Soekiman, zeide, dat bij haar poging tot het hernieuwen van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, de regering de volgende drie punten zal beschouwen als richtsnoer: Ie. op welke wijze de Unie schade toebrengt aan de Indonesische souvereiniteit; 2e. op welke wijze de Unie de ontwikkeling van de Indonesische gemeenschap, op elk ge bied belemmert en 3e. op welke wijze het Indonesische volk de Unie als een psychologische druk voelt". rekening dienen te houden met het feit, dat genoemde ondernemingen eco nomisch een belangrijke functie vervul len, die niet kan worden onderbroken, zodat bij nationalisering dezer onder nemingen stappen moeten worden ge nomen „volgens het plan geleidelijk heid". De voorlezing der verklaring duurde bijna 3 uren. Ten aanzien van de Nederlands-Indo nesische verhouding herinnerde dr Soe kiman aan de vorming van een speciale staatscommissie voor het in herbeschou wing nemen van dé RTC-overeenkom- sten. De regering zal. nadat de resul taten van deze commissie bestudeerd zijn, stappen nemen en de noodzakelijk geachte wijzigingen in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië uitvoe ren, met inachtneming van de bevin dingen en voorstellen dezer commissie. De Nederlands-Indonesische Unie leeft niet in het hart van het Indo nesische volk en onze natie waardeert haar zelfs niet en heeft haar niet nodig. In verband hiermede dient de sa menwerking tussen Nederland en In donesië gewijzigd te worden, over eenkomstig de huidige situatie in In donesië. Deze samenwerking kan dan geschieden op grondslag van overeen komsten, die normaal gebruikelijk is tussen twee volledig onafhankelijke souvereine staten. Incidentele samen werking tussen deze twee landen kan worden uitgevoerd op grondslag van speciale overeenkomsten. Naar de mening van de regering betekent deze wijziging in de structuur van de be trekkingen, geen verandering in de goede betrekkingen tussen Indonesië en enig ander bevriend land". De passage betreffende de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië besluit met de aankondiging, dat er een speciale conferentie met de Ne derlandse regering in voorberei ding is. De alinea betreffende West-Jran om vat slechts twee regels, luidende: „De wijze, waarop West-Iran zal worden teruggebracht in het grondgebied van de Indonesische republiek, vormt een deel van de politiek van de regering. In de financieel-economische para graaf wordt door de regering naar vo ren gebracht, dat eqn herroeping van de RTC-overeenkomsten geen univer seel geneesmiddel zal blijken te zijn. Ten aanzien van de buitenlandse on dernemingen zei dr Soekiman o.a., dat het standpunt, dat buitenlandse Inves- taties in ieder geval ondergeschikt zijn aan de nationale belangen, ook van toe passing is op de bestaande buitenlandse ondernemingen. „Om dit standpunt te realiseren, zal echter elke verantwoordelijke regering CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN De heer K. R. van Staal gehuldigd Op het congres te Groningen van de Ned. Ver van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft de landelijke secretaris, de heer K. R. van Staal, o.a. mët verontwaardiging gesproken over de regeringsmaatregel, die de terugbe taling beoogt van de f. 47,destijds door de Nederlandse autoriteiten in Zweden betaald aan de vrouwen uit het kamp Ravensbrück. Het bestuur zal niets nalaten om deze schandelijke vor dering ongedaan te maken, aldus spr. Door een enkele afdeling waren op merkingen gemaakt over de anti-com munistische artikelen in het vereni gingsorgaan. De heer van Staal meen de dat de redactie het recht moet heb ben hierover te schrijven. Indien wij, aldus spr. hier zonder meer aan voorbij gaan, helpen wij bewust of onbewust mee aan een grote machtsinvloed van de communisten, die dan uitlopen op een nog grotere terreur, dan wij hebben gekend onder de Naizi's. De heer A. Banning sprak over het werk van de missie tot opsporing. Het totaal aantal vermiste personen be droeg 6 millioen, terwijl na de bevrij ding 39 organisaties aan het opspo ringswerk deelnamen. In het geheel wa ren er gedurende de bezetting 29.000 Nederlandse politieke gevangenen in Duitsland alsmede 110 000 joden. Te zamen met de gedwongen arbeiders wa ren er toen bijna 3/4 millioen Nederlan ders in Duitsland De Nederlandse mis sie zal aan het einde van dit jaar ge reed zijn met haar werkzaamheden. Aan de heer K. R. van Staal werd een prachtig kunstwerk aangeboden n.l. een lampvoet gemaakt in het'kamp Natz- weile door een gedropte en gevangen ge nomen vlieger. Deze had een stuk van een vleugel van een neergeschoten ge allieerd vliegtuig in handen gekregen en daarvan heeft hij in de gevangenis een lampvoet gemaakt. Het kunstwerk is de heer van Staal aangeboden voor zijn werk waardoor de opsporing naar Nederlandse vermisten kon worden voortgezet. Het congres bracht de heer van Staal een ovatie. SASTROAMIDJOJO IS OPTIMISTISCH! De Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, All Sastroamidjojo, deelde, voor zijn terugkeer naar zijn post te Washington mede, dat hij zal gewagen van de vooruitgang, die hij in Indo nesië heeft waargenomen in de korte periode sedert de overdracht der sou vereiniteit, Hij is optimistisch over de toekomst van Indonesië. Er zijn thans nog vele moeilijkheden, doch die zijn er om overwonnen te worden. Sastroamidjojo noemde een actieve zelfstandigheidspolitiek de beste bui tenlandse politiek, die Indonesië onder de huidige omstandigheden kan volgen. Over het embargo van strategische goederen naar China, wordt o.a. opge merkt. dat de regering de bezorgdheid ten aanzien van iedere internationale ontwikkeling, welke de Indonesische exportbelangen zou kunnen benadelen, ten volle deelt. „In hoeverre deze vrees echter gegrond is en welke stap pen genomen dienen te worden om de vraagstukken onder ogen te zien, op dat zo min mogelijk schade wordt be rokkend, zijn vragen „die een diep gaande studie behoeven, voordat de re gering hierover nadere uitleg kan geven". Ten aanzien van de olie-uitvoer, wel ke niet ten goede komt aan 's lands deviezenpositie, zeide Soekiman: ,,De regering acht het inderdaad zeer on bevredigend, dat de overeenkomsten in die zin. welke dateren van voor de souvereiniteitsoverdracht nog steeds van kracht zijn. Deze overeenkomsten zijn niet ten voordele van de Staat, doch anderzijds niet zo nadelig als door sommige parlementsleden wordt be weerd. Over de nationalisatie van de Java- sche Bank wordt o.a. gezegd: „De re- rering is oprecht van plan de Javasche Bank in haar hoedanigheid van circu latiebank van Indonesië, te nationali seren". Nederlandse huisvrouwen te Den Haag bijeen Ongeveer 400 huisvrouwen uit 12 plaatsen in het gewest Zuid-Holland van de Ned. Ver. van Huisvroüwen wa ren gisteren naar de Dierentuin te Den Haag gekomen, teneinde gezamenlijk de dag genoeglijk door te brengen. De presidente van de afd. Den Haag, me vrouw Beycr, heette allen welkom in het bijzonder mevrouw Schokking, ere voorzitster afd. Den Haag en mevr Van ItersonRotgans, presidente van het hoofdbestuur. Wethouder Dresme heette vervolgens allen in Den Haag welkom. Mevrouw Van Iterson haalde aan. hoe zij onlangs in een vergadering een Ingenieur had horen zeggen: „Als onze huishoudingen niet economisch gevoerd worden, gaat Nederland ten gronde". Deze gedachte had haar niet losgelaten. Zij vestigde er de aandacht op, dat huisvrouwen de 5 versobering gemak kelijk zouden kunnen uitvoeren door verspilling na te laten. Mej. Van der Haer, werkzaam bij het Gemeente-archief te Den Haag hield een lezing over Den Haag als provin ciestad". Na de koffiemaaltijd bezich tigden de huisvrouwen met autobussen oud en nieuw Den Haag. Ten slotte werd een thee gehouden op het Kur- hausterras. „Ook. indien Nederland een tegenge stelde mening zou zijn toegedaan, staat het de Indonesische regering vrij. plan nen te dien aanzien ten uitvoer te brengen". De regering is van mening, dat er zo spoedig mogelijk een effectenbeurs dient te worden ingesteld. Voorts wordt o.a. vermeld, dat de mi nister van Algemene Zaken (Pellaupes- sy) o.m. tot taak heeft, de oplossing van het probleem-Irian. Een wetsontwerp tot het instellen van een constituante, is bij het parlement ingediend. Slechts politieke partijen zullen kun nen deelnemen aan de totstandkoming van de Daerahraden. De politiek van de regering ten aan zien van het arbeidsprobleem zal zijn een van actieve -inmenging, uitgaande van het standpunt, dat de verhoging van de levensstandaard een integrerend deel van de opbouw van de Staat vormt. (Ingez. Med.-advert.) Binnenkort hereniging Lutherse Kerken Te Amsterdam kwam de algemene ker kelijke vergadering (Synode) van bet Hersteld Ev. Luthers Kerkgenootschap sa men. Nadat het dagelijks bestuur ln ae oude samenstelling herkozen was. opende de voorzitter ds N. Schenkman de verga dering met een korte rede, naar aanlei ding van Psalm 77 6b en 21. waarbij hil wees op het belangrijke Jaar, dat nu wera afgesloten. De herenigingsbesprekingen met de Ev. Luth. Kerk hadden goede vorderingen ge maakt. zodat een hereniging der belde Lutherse kerken weldra tegemoet gezien kan worden. Een reglementswijziging werd aanvaard, waarna men op de hoogte werd gesteld van de stand der onderhandelingen met de Ev Luth. Kerk. In de bespreking van wat tot dusver bereikt werd. bleek duidelijk dat de A.K.C. geheel in de geest van de A.K.V. had ge handeld. Tenslotte werden de personen aangewezen, die na de hereniging zitting zullen krygen in de synode der herenigde Ev. Luth. Kerk. EREDOCTOR VAT VOOR Dr W. A. VISSER T HOOFT. Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, is door de theologische faculteit van de universiteit van Genève benoemd tot doc tor honoris causa ln de theologie. WILLEMSTAD KRIJGT NIEUWE KOEPELKERK. Woensdag 13 Juni zal de eerste paal geslagen worden voor de herbouw van de Koepelkerk te Willemstad. Zoals bekend ls de oude kerk op 29 Augustus 1950 door brand verwoest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amers foort (vac. J. Vermaas) W. Vroegindewey te Hulzen (N H.)te Brouwershaven (toez.) J. Sperna Welland, cand. te Rolde. Bedankt voor Valburg (toez.) J. Boezer te Eethen en Drongelen: voor Zevenhulzen (Z.H A. de Bruyn te Werkendam. Geref. Kerken Tweetal te Hengelo (O) (vac. R. Koolstra) E. H. Nagel te Ylst en Th. Struys te Dicver Beroepen te Drlebergen-Rljsenburg (vac. W. Reeskamp) Th. Struys te Diever. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Zaandam G. Jansen te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dor drecht M. Blok te Rotterdam-C. Defensie moet worden opgevoerd afgelegde verklaring, dat een wapen stilstand aan de 38ste breedtegraad voor de verbondenen aanvaardbaar zou zijn, mits er redelijke zekerheid bestaat, De republikeinse senator Lodge stel- dat de communisten niet opnieuw znl- de gisteren bij het vtrdcre ge^u^r j jen aanvallen. „Nooh de Verenigde Na ties, noch de Verenigde Staten hebben van minister Acheson de vraag: „Bent u van mening, dat wij in staat zijn op dit ogenblik te verzekeren, dat enze bondgenoten, bij een Sovjet- Russische aanval, niet onder de voet gelopen en bezet zullen worden?" Minister Acheson: „Niet met de thans bestaande strijdkrachten". Senator Lodge: „Heeft de Sovjet unie genoeg invloed om, wanneer zij dat wenst, de agressie in Korea te doen eindigen?" Minister Acheson: „Dat is moei lijk te zeggen. Elk antwoord zou een gissing zijn. Ik ben van mening, dat de sovjet-unie ten deze zeer grote invloed zou kunnen uitoefenen". In antwoord op een andere vraag van Lodge verklaarde Acheson van mening te zijn, dat „een goed ge bruik" wordt gemaakt van de tijd die, zoals de senator het uitdrukte, „onze mannen voor ons in Korea kopen." Minister Acheson verklaarde verder' er niet voor te zijn het aantal Ame rikaanse troepen in Europa te vermin deren. Hij zeids het met senator Lodge eens te zijn, dat de Verenigde Staten een fout hebben begaan door in 1946 zo snel tot ontwapening over te gaan. Acheson herhaalde zijn verleden week WETSVOORSTEL INZAKE AMERIKAANSE DIENSTPLICHT AANGENOMEN. Het wetsvoorstel, dat de dienstplich tige leeftijd in de V. S. van 19 tot 18^ jaar verlaagt, is door het Huis van Af gevaardigden aangenomen. De dienst tijd is gesteld op twee jaar. Het is thans voor ondertekening aan presi dent Truman gezonden. (Ingez. Mcd.-adv.) ooit de verplichting op zich genomen „Korea met geweld te zullen hereni gen", verklaarde hij. In de loop van zijn getuigenis ver klaarde Adheson om. nog, dat de mogelijkheid bestaat van een terugtrek ken van alle buitenlandse troepen uit Korea, indien „een werkelijk stabiele regeling" aldaar werd getroffen. Uit een antwoord op een door de censuur geschrapte vraag van senator Wiley bleek, dat er besprekingen wor den gevosrd, maar niet van welke aard deze zijn! Bij de opening van het internationale congres van actuarissen in het Kur- haus te Scheveningen heeft minister Lieftinck een rede gehouden over „De grenzen van de sociale zekerheid" De mogelijkheden voor een volk cm aan zijn toekomst te bouwen, zijn naar sprekers mening, gelegen enerzijds in het physieke en spirituele vorming van de jonge generatie en anderzijds in het verschaffen aan deze jonge gene ratie van een materiele outillage, die haar dienstbaar zal zijn bij haar pro ductie in de toekomst. De mogelijkheden om door accumu latie van rijkdommen in het heden voor de toekomst te zorgen zijn in belangrij ke mate beperkt. De welvaart, die wü momenteel ge nieten, aldus de minister, is voor een groot deel te danken aan de bespa ringen van onze ouders en voorouders. Het mag wel eens gezegd, hoeveel dank de huidige generatie verschul digd is aan de besparingen van het voorgeslacht en aan de toekomstvoor zieningen, die zij hebben getroffen. Dit legt een zware verantwoordelijk heid op ons om deze erfenis zo on geschonden mogelijk door te geven. Het is ten zeerste te betreuren, dat de wereldomstandigheden van thans in vele landen condities hebben geschapen, die aan de spaarcapaciteit van velen en aan de spaarzin niet bevorderlijk zfjn. Dit geldt vooral voor het individu ele sparen. Het collectieve sparen staat er gelukkig gunstiger voor. De produc tie der levensverzekeringmaatschappijen en de premieopbrengsten der sociale fondsen, bijv. vertonen althans in dit land neg een voortdurende krachtige stijging. De gedachte van de verzorgde ouder dom voor iedereen is tijdens en na de tweede wereldoorlog de geesten meer en meer gaan beheersen. Allenvegc blijkt de wil en de bereidheid om de ze gedachte te concretiseren. Het besef van de collectieve verant woordelijkheid voor dit massaal ge- beuren groeit sterk. De staat deelt meer en meer in deze verantwoorde lijkheid. Nu de tcekomstverzorging meer en meer in contracten van oudedags en weduwepensioen wordt belichaamd, gaat thans de figuur overwegen dat dezelfde generatie tijdens haar ouderdom ont spaart hetgeen ze in de voorafgaande periode vermeerderd met rente, heeft opgebracht. Van de werkenden der toe komst wordt verwacht dat zij deze ..claims" van de gepensionneerden en de weduwen zullen honoreren, d.w.z. dat zij de ontsparingen, die het gevolg zijn van het pensioengenot van deze gepen- sionneerden, mogelijk zullen makendoor zelf nieuwe spaardersgreepen te vormen Al sedert geruime tijd wordt door een aantal economisten voorgestaan met name voor die oudedagsverzekeringen Naar links en rechts! (Van onze Romeinse correspondent). De uitslag der verkiezingen voor het autonoom parlement van het gewest Sicilië komt tot op zekere hoogte die van de gemeenteraadsverkiezingen be vestigen. Ook op Sicilië wint de chris- telljk-democratische partij zetels, door dat zij meer stemmen verwierf dan in 1947 bij de vorige verkiezingen voor het parlement van Palermo (666.000 in plaats van 400.000). Maar vergeleken bij 1948, toen de Gasperi op het eiland 961.8824 stemmen kreeg, is er een ach teruitgang met ruim dertig procent. Het volksblok, communisten en Nenni-so- cialisten kreeg ditmaal 644.750 stem men, bijna even veel als de katholieken. Dit betekent een vooruitgang van veer tig procent in vergelijking met 1948 (465.000 stemmen) en vooruitgang ook ten aanzien van 1947 (591.000). De katholieken krijgen ln het nieuwe parle ment 30 vertegenwoordigers (vroeger 20), de communisten eveneens 30 (vroe ger 29-. Voor een groot deel moet men het teruglopen der katholieke stemmen verklaren uit het feit, dat in 1948 in geheel Italië vele niet-clericalen hun stem aan de Gasperi gaven uitsluitend uit anti-communisme. Maar de chris ten-democraten verloren toch stellig ook stemmen wegens ontevredenheid over het regeringsbeleid der laatste drie jaren. Het bewijs daarvoor wordt gele verd door de lijsten der andere rege ringspartijen. De republikeinen, die in 1948 nog 65.657 stemmen kregen, daal- BINNENLAND Gisteravond werd ln ae haven van Rotterdam brand ontdekt ln ruim 3 van het Engelse schip „Marwarrl" uit Liver pool. Dc brand was waarschijnlijk het ge volg van broeiing ln de lading Jute. be stemd voor Antwerpen en Boulogne. Direct rukte de brandweer met groot materiaal uit en weldra waren 15 stralen water op dc smeulende, rokende massa gericht. Kort daarna was de brand geblust. Do Vughtse recherche heeft 4 perso nen aangehouden, die ervan verdacht wor den te zijn betrokken bij de looddiefstallen welke de laatste tijd gepleegd werden ln het verblijf van de Ambonnezen te Vught en waarbij grote vernielingen zijn aange richt. In het Pharmacologlsch Laboratorium te Groningen ls gisteren het congres van de Kon. Ned. MIJ ter bevordering van de Pharmacle geopend door prof. dr C G van Arkel uit Amsterdam. Ruim 300 congres sisten waren aanwezig alsmede alle hoog leraren ln de pharmacle aan de Neder landse universiteiten, alle pharmaceutische Inspecteurs en de Staatssecretaris van Volksgezondheid dr P. Muntendam. Met de Volendam zullen morgenoch tend te Rotterdam de eerste Nederlandse militaire vliegers, die ln de na-oorlogse periode op het Amerikaanse continent hun vliegopleldlng hebben gehad, arriveren. Met het m.s. Willemstad ls gisteren v/eer uit Amsterdam een contingent van 61 mariniers met bestemming Paramaribo (Suriname) vertrokken. Met een vliegtuig, dat Donderdag 14 Juni a.s. van Schiphol naar Australië ver trekt. kan luchtpostcorrespondentie be stemd voor Nieuw Guinea worden ver zonden, De stukken niet later dan 12 Juni a.s. ter post bezorgen. In Dortmund zal a.s. Zaterdag een Nederlandse week worden geopend, die de bedoeling heeft de culturele en econo mische banden tussen Nederland en de grootste Westfaalse Industriestad nauwer aan te halen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Suriname m.s. „Hecuba" (19 Juni); Canada s.s. „Volendam" (11 Juni); idem m.s. „Noor den" (14 Juni); Australië vla EngelaDd (9 Juni). Onbekenden hebben 's avond laat met springstof 7 meter rails van de electrische tram NijmegenBeek langs de Ubberese weg opgeblazen. Het was een gedeelte, dat niet ln gebruik was. De politie stelt een onderzoek ln. BIJ K B. ls met ingang van 28 Mei J.l op het daartoe door hem gedaan ver zoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de kolonel J. Termaten, van het wapen der Infanterie. De poppen, die door Jonge vrouwen uit Oregon zijn vervaardigd en aan H.M. de Koningin zijn aangeboden, zullen wor den geëxposeerd op de tentoonstelling „Wonderland" die deze zomer ln Houtrust te Den Haag wordt gehouden. BUITENLAND De militaire Junta van Bolivia heeft dc presidentsverkiezingen van 6 Mei, waar bij de communistische candldaat de meeste stemmen behaalde, ongeldig verklaard. De wetten, doe sympathie- en solldarl- teltsstaklngen verbieden, blijven van kracht. De voorconferentie over de regeling der Duitse buitenlandse schulden, die door vertegenwoordigers der drie geallieerde regeringen en de West-Duitse regering ls gehouden, ls geëindigd. Blijkens een ge meenschappelijk communiqué werd over eenstemming bereikt over een conferentie die begin Juli te Londen zal worden ge houden. Aldaar zal een algehele regeling \an de voor- en na-oorlogse verpllchtln- De politie te Parijs heeft gisteravond aan de functionarissen van het door de communisten geleide Franse vakverbond CGT toestemming gegeven hun hoofdkan toor weer te betrekken. Het uiterst rechtse Duitse parlements lid Wolfgang Hedler ls gearresteerd, be schuldigd van laster en aanwakkeren van rassenhaat. Vier van de zeven Duitse oorlogsmis dadigers. die gisternacht ln de gevangenis van Landsberg zijn opgehangen, zijn op het kerkhof van de gevangenis begraven. De lijken van de andere drie worden ln de respectieve woonplaatsen ter aarde besteld. Het seml-offlclële Argentijnse blad „Democracla" beschuldigt ln een hoofd artikel. waarvan men aanneemt dat het met goedkeuring van president Peron ge schreven ls, de Amerikaanse regering open lijk van het financieren van een grote anti-Argentijnse campagne. I De sociaal-democratische actie heeft zich van de Oost-Duitse SED afgescheiden. De SED had namelijk verzocht, dat een verklaring van vriendschap met de Sovjet- Unie zop worden afgelegd en dat men de Oder-Nelssellnie zou erkennen Ook diende de SOA het „vredespleblsclet" ln West- Duitsland te steunen. Australië zal dit Jaar minstens 180.000 immigranten opnemen. Het ligt ln de be doeling. dat eerlang 200.000 Immigranten per Jaar worden toegelaten. Israël heeft nu de drainerlngswerk- zaamheden ln de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Syrië, geheel stopgezet. Gisteren zijn twee personentreinen bij Clarksville (Tennessee V. St.) met elkaar in botsing gekomen. jen van Duitsland tegenover het bulten- kwam om net leven, enkele passagiers land worden voorbereid. 14 Het dorpje White Deer ln Texas is Woensdagnacht door een wervelwind ge troffen. 20 mensen werden gewond. Drie personen worden vermist. Tenminste 50 huizen zouden verwoest zfjn. Zes man personeel Hepen verwondingen op. Achttien aanhangers van ex-koning Peter van Joego Slavlè. die een illegaal „geheim koninklijk leger in Joego-Slavië" zouden hebben gevormd, zijn veroordeeld tot dwangarbeid van drie tot vijftien Jaar. den tot 35.500 en zullen geen vertegen woordiger hebben in het nieuwe parle ment. De sociaal-democraten kregen in 1948 109.000 stemmen, thans 90.000. Ken nelijk verloren deze beide partijen aan invloed door hun samengaan met de minder populair geworden regering-De Gasperi. Het nieuwe in de Siciliaanse verkie zingen moet men zoeken in de rechtse gelederen. De Siciliaanse liberalen (men zou ze beter conservatieven kunnen noemen) haalden nergens het stern- mental van 1947, doch maakten een beter figuur dan ln 1948,toer veel liberalen hun stem aan de katholieken gaven. Zij kregen thans 185.000 stem men tegen 175.000 in 1948. De met hen verbonden royalisten lie pen terug van 197.000 tot 177.000. Te zamen zullen deze groepen een tiental zetels te verdelen krijgen. De Neo-fas- clstische „sociale beweging", die in 1947 nog niet onder die naam bestond en in 1948 met 70.000 stemmen, verdeeld over negen provneies er niet in slaagde een enkele afgevaardigde naar Rome te zen den. kreeg 273.000 stemmen en zal te Palermo door elf deputé's worden ver tegenwoordigd. De regeringspers goochelt een beetje met de cijfers en vertelt ons, dat de uiterst-rechtse oppositie nog meer is achteruitgegaan dan de extreem-link seDe redenering is deze: in 1947 kregen de qualunquisten 350 000 stemmen en 17 zetels. De vroegere qua lunquisten zijn thans lid van de sociale beweging of geven althans hun stem aan de neo-fasclsten. Dit is een aar dige methode om zichzelf in slaap te wiegen, doch het is onjuist. Ook in 1948 waren de qualunquisten reeds tot een onbeduidend groepje saam gesmol ten en toch kregen toen de neofascisten slechts 70.000 st. Kennelijk hebben toen velen, die in 1947 de qualunquisten steunden, hun stem gegeven aan de christen-democraten. Van de 300 000 stemmen, die de katholieken verloren, zijn er dus 200.000 aan de sociale bewe ging ten goede gekomen. Het zal heel moeilijk zijn in het nieu we parlement een meerderheid te vor men. De christen-democraten hopen op samenwerking met de liberalen, de royalisten, de sociaal-democraten en een paar kleinere groepjes. Zij zouden dan 48 man kunnen stellen tegenover de 42 der verenigde linkse en rechtse oppositie. Maar zullen de royalisten en rechts-liberalen, gezien het grote suc ces van de sociale beweging, waaraan zij zich meer verwant voelen dan aan de christen-democraten, tot het vormen van zulk een regering bereid blijken? Zal men in Rome een regering kunnen hebben van katholieken en republikei nen en te Palermo een van katholieken en royalisten? Hoe het zij, de royalisten zitten op de wip en kunnen eisen stel len. Conclusie: meer nog dan op het vaste land, komt op Sicilië de neiging naar voren tot extremisme. GENERAAL POPOVIC IN DE V.S. Generaal Popovic van Zuid-Slavië vertoeft in de V. St. om onderhande lingen te voeren over wapen-aankoop. De Joegoslavische regering heeft om wapens verzocht „om de onafhankelijk heid van de volkeren van Joego-Slavië te verzekeren en bij te dragen tot het bewaren van de vrede in dit deel van de wereld". In de huidige „ernstige omstandig heden" zou het een „directe misdaad" zijn de defensie van Joego-Slavië te verwaarlozen. die door de overheid worden gedra gen, de heffing van premies achter" wege te laten, hiermede zou dan be- I reikt worden dat de druk op het ini vesteringsvolume, die het gevolg is van overmatig sparen, achterwege bliift waarmede dan de mogelijkheden van de reele kapitaalsaccumulatie en daar mede die der toekomstverzorging zou 1 den worden gediend. Volgens spreker past tegenover deze gedachtengane grote reserve. In de eerste plaats on derschat zü de omvang van de be hoefte aan kapitaalgoederen, die i dig is om de welvaartsbronnen tot volle ontplooiing te brengen. in He tweede plaats zien zij die haar voor staan over het hoofd dat de zeker- heid om door productie van kapitaal, goederen voor de toekomst te zoreen maar betrekkelijk is. Volgens dc minister moet de conse- quentie z\jn, dat het doen van toezeg gingen met betrekking tot de toekomst 1 nadrukkelijk zorgvuldig moet worden overwogen en dat men zich dient af te vragen of het niet gevaarlijk is om I maatregelen tot honorering der aan spraken naar de verre toekomst verschuiven. Het achterwege laten van II de heffing van staatsverzekeringspre- l mies moge onder bepaalde omstond:?- I heden verdedigbaar zijn, b.v. als conjunctuur een diepe depressie ver-11 toont, als een aanvaardbaar svsteem I van toekomst,verzorging zouden wij dit tooh bezwaarlijk kunnen erkennen. Het l nastreven van een evenwicht tussen de II aanspraken en de reële activa zal a's! doelstelling stellig niet mogen worden II opgegeven. Wanneer men dit vraagstuk beziet, 1 moet men bovendien niet uit het oog verliezen dat in vele landen de huidige]I generatie tot op zekere hoogte reedsl schuldig staat tegenover het nageslacht I uit hoofde van de omvang van de over-1 heidsschuld. In deze landen overschrijdt 1 het totaal bedrag cisr overheidsschuld 1 de waarde van het overheidsactief in! belangrijke mate. Voor de toekomstige generatie betekent de ongedekte staats-9 schuld wel degelijk een last. Dit metl nadruk vast te stellen kan zijn nut fl hebben. „Het heeft er wel eens de schijn vanl dat de tegenwoordige generatie meer j geneigd is om toekomstverzorgingssche-1 ma's te bouwen dan om zich zelf af te 1 vragen wat nodig is om hier werkelijke I inhoud aan te geven. De economisten en ook de actuarissen hebben de nadrukkelijke taak op dit stuk I de voorlichting te geven, die tot grotere! werkelijkheidszin leidt, aldus eindigde 1 de heer Lieftinck. (Ingez. Med.-advert.) met 1030 korting op de normale prijzen. PARTIJ 1. 5000 Meter GEBLOEMDE VISTRA zeer kleine drukfouten en beschadi-j gingen aan de zelfkant, 2-8 kleurendrukjj 80 breed f 1,58 per meter PARTIJ 2. 3000 meter GEBLOEMDE VISTRA EN KATOEN volkomen gaaf, slechts breedte afwijJ kingen van ten hoogste 2 c.m. 80 c.m. breed f 1,78 per meter PARTIJ 3. 2000 meter VISTRA EN KATOENEN ZOMERSTOFFEN waaronder 90 breed, zeer fraaie enfl grote collectie per meter f 1,98 Aanvang der verkoop ZATERDAGMORGEN 9 UUR. Botermarkt 19 - Donkerst. 14 j OEN: RAAG LEIDEN HAARLEM Hoe staat het met mijn pas Speciaal zij, die binnenkort voor va-jj cantie naar het buitenland gaan, vragenH zich nu af, wat voor hen de consequen-F ties van de nieuwe paspoortregeling| zijn. Naar de ANWB mededeelt is dc I situatie thans zo, dat de thans be-t staande paspoorten in elk geval gei-j dig blijven tot de officiële vefva'"| datum. Daarna zal men een meun i paspoort moeten hebben. Wat dc pas*l poorten betreft, die vóór 1 Septemot* i 1951 vervallen, staat het de betrokke afgifte-instanties vrij een verlenging te geven, dan wel een nieuw paspoor te verstrekken. BRANDKAST UIT IJSELMEER OPGEVIST. Tussen Enkhuizen en Stavoren, on geveer een half uur varen van hulzen is door de bemanning van J UK 136, schipper J. Baarse, een wane, kast opgevist van 1 meter lengte a 0.80 cM. breedte. etoafcl De kast, die in ongeschonden verkeert, is afgedragen aan de straii r vonderij te Enkhuizen- Ook de man autoriteiten zijn gewaarschu'wdI het niet onmogelijk is, dat zich 1 sieven in de brandkast bevinden- i het uiterlijk te ordelen heeft zu lang onder water gelegen. Enk-I

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2