Hippisch axioma: 1+1=1 DE OTILLE ENS rste Kamer nam afscheid van prof. Kranenburg Uit het domein der ruitersport (IV) Paardrijden is uitsluitend ensemblespel Panda en de geheimzinnige Kluizenaar Radio-programma je Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 31 Mei 1951 Tweede Blad No. 27315 'ntionale Spaaractie ten bate van de woningbouw roting Wederopbouw, huisvesting goedgekeurd onZ£ parlementaire redacteur), de gisteren gehouden vergadering Eerste Kamer heeft de tot lid van gaad van State benoemde voorz,, mr K. Kranenburg, officieel af- eid genomen. Spr. dankte H.M. en raadslieden voor het in hem ge- e vertrouwen en de Kamerleden f hun steun en medewerking. f Anema (A.R.), het oudste lid In schetste de werkzaamheden van Geldende praeses, die door zijn fiheid en hoffelijkheid slechts 'd had gemaakt. De Kamer ziet^ Defensie-belangen in Tweede Kamer Mentaliteit van Kruis I tot conflict leiden. onze parlementaire redacteur). ia tien sprekers, die Dinsdag in r-'eeae Kamer het woord hadden kramen er gisteren nog zeven hun oordeel geven over het de- beleid, of beter gezegd over di- cetails, want daartoe beperkten ïh. het bleef by een herhaling van uiteengezette meningen, beer Tilanus (C.H.) drong aan óp inz der begrotingen voor Kerst- a TToeg inlichtingen over de stryd ■jrea. 4ens spr. bestond het conflict tus- regering en generaal Kruis al de „ontstellende mentaliteit" laatstgenoemde als uit het en- rapport was gebleken, moést wel conflicten en ontslag leiden. Het ■een levensbelang voor de opbouw r Weermacht, dat aan dat con- etn eind was gemaakt, curig stond spreker ook stil bij :::zaak en de mogelijkheid van "*ing bij de militaire diensten, i partijgenoot. Kikkert verklaarde voorstander van verplichte toetre- lot de Nationale Reserve. De heer Sieén (Arb.) besprak pensioenbe en de heer Hoogcarspel (Comm.) s op voor de slachtoffers der mo- 1914—1918. De heer Ritmeester D.) trad in het krijt voor de mis- uitvinder van het- snorkel-appa- roor onderzeeërs, de luit. ter zee J J Wichers. De heer Fokkema i vroeg, militaire verlofgangers op Zondag te laten reizen, en de Zandt (St. Ger.) goot de fiolen rijn toorn uit over de „vaccine- Jdders" „In Haarlem is het ge- <i\ aldus spr., dat een militair die lüiet wilde laten vaccineren, in het 1 onverhoeds bij zijn blote arm pakt en op struikroversmanier ingeënt". de aanvang der vergadering wer- «n negental hamerpunten zonder i&ie goedgekeurd. 'ster Staf had nog gelegenheid, ünk te betuigen voor het vertrou- ia hem gesteld, en vroeg, zijn rede a te mogen voortzetten, waartoe ,-lên werd. I hem met oprecht leedwezen vertrekken De minister-president sloot zich bij deze woorden aan en herinnerde aan de belangrijkste gebeurtenissen gedu rende prof. Kranenburg's presidium. Na de vergadering is de heer Kra nenburg nog gehuldigd door de parle mentaire pers, welker woordvoerder, de heer Van Raalte, wees op de moderner opvatting van het presidium door de aftredende praeses in vergelijking tot die van zijn voorganger, Spr overhan digde een herinneringsgeschenk. De heer Kranenburg wees ln zijn dankwoord op het z.i. teleurstellende resultaat van de arbeid der commissie de Monchy inzake de administratieve rechtspraak. Zeer zeker zou hij ook hierover het woord hebben gevoerd als hij nog langer lid van de Kamer ware gebleven, gelijk hij in twee andere ge vallen ook het woord had gevoerd on der overlating van het presidium aan zijn vervanger. Thans zal hij zijn me ning terzake in ae pers moeten geven. Na een uiterst vlotte behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de Eerste Ka mer deze z.h.st. goedgekeurd. Vooraf passeerde een twintigtal kleinere agen dapunten de hamer. De critiek op het beleid van minister In 't Veld richtte zich vooral op de bouwstop. de trage afdoening van oor- logschade gevallen en de huurpolitiek. In zijn antwoord wees hij erop, dat practisch alle gevallen beneden de f. 3000 zijn afgewikkeld Er resten nog enige duizenden moeilijke gevallen. Spr. beloofde, de financiering herbouw oor logsschade nog eens te bekijken. Wat betreft, de bouwstop deelde hij mede, dat er sinds 1 Mei weer 1100 ver gunningen zijn verstrekt. Het is de be doeling, het bouwvolume voor 1951 op 45000 te bepalen, voor 1952 en volgende jaren op 40.000. Aan de behoeften van de grote gezinnen wordt wel degelijk aandacht besteed. .Geiyk spr. al meer heeft betoogd zal het noodzakelijk zijn, de huren meer in overeenstemming te brengen met de bouwkosten. Doch van een huur verho ging kan eerst sprake zijn. als de kosten van levensonderhoud gaan dalen. Spr. kondigde een wetsontwerp aan tegen woekerhuren.- Eveneens zal er een wettelijke voor ziening worden getroffen inzake een Nationale Spaaractie ten bate van de woningbouw. In verschillende be drijfstakken zou men willen overgaan tot een systeem van overwerken ter vergroting van onze export. Voor deze overuren zouden de arbeiders geen loon ontvangen, doch aandelen in een woningbouwlening, waarnaast wordt verwacht dat ook de werkgevers van de aldus gemaakte winsten een deel in de woningbouw zullen steken. Dit is de enige manier om het hoofd te bieden aan de geldschaarste, waar door reeds op vele plaatsen de ge meentelijke woningbouw spaak dreigt te lopen. Bij de bouw van de kant-oren voor de Soc. Ec. Raad zal de grootst mogelijke soberheid worden betracht. Op deze voorwaarde heeft de regering alsnog toestemming voor die bouw gegeven. De Kamer komt over 14 dagen weer bijeen. Plechtige dodenherdenking op Margraten TALRIJKE KRANS LEGGINGEN. Gistermiddag, Memorial Day, waren duizenden Limburgers naar het Ame rikaanse kerkhof te Margraten geko men ter bijwoning van de dodenher denking ter ere van onze geallieerde bevrijde*. De duizenden houten kruisjes op de graven waren gedekt met Nederlandse en Amerikaanse vlaggetjes. Naast elk graf stond een Limburgse jongen of meisje, want uit verre om' trek was de schooljeugd der Zuid-Lim burgse dorpen naar Margraten geko men. De herdenking werd aangekondigd met tromgeroffel en geopend met een kort gebed van een veldpredikant, waarna de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, een toespraak hield. Hij dankte namens de Amerikaanse re~ gering, de familie en de vrienden van de overledenen de Limburgse bevolking voor haar liefderijke verzorging van de Amerikaanse graven. Burgemeester J. J. E. H. Ronckers van Margraten herdacht de heldenmoed der Amerikanen en uitte aller dankbaar heid voor het grote offer van hen, die hun leven gaven. Daarna klonk het eresalvo. Daarna gingen de Nederlandse en Amerikaanse vlaggen aan de hoge mast in top. Admiraal Rost van Tonningen legde namens de Koningin en de Prins een grote krans aan de voet van het monu ment. De Amerikaanse ambassadeur deed dit namens zijn regering; hierna werd nog een krans gelegd namens de Raad van Ministers. Luitenant-generaal Hasselman. chef van de Generale Staf, legde een krans namens de Nederlandse Landmacht. De kinderen legden hun bloemen op de talloze graven en daarna volgden de duizenden belangstellenden. „Het Rijk een slechte werkgever ONTEVREDENHEID OVER UITBLIJVEN PENSIOENS- VERHOGING. „Het Rijk is een slechte werkgever". Dit betoogden vrijwel alle sprc\srs op de jaarlijkse algemene vergadering van de Alg. Ned. Bond van gepensionneer- den (van overheidsbedrijven), die in Bellevue te Amsterdam werd gehouden. „Onze Bond en de regering leven dan ook sedert jaren op gespannen voet" zeide de voorzitter van deze organisatie, de heer J. Wolters. Hij betoogde, dat de regering reeds sedert 1946 als werkgever van haar oud-ambtenaren, de gepensionneerden, hun weduwen en wezen, schromelijk te kort is geschoten. Het is daarom aldus de heer Wolters dat de ver eniging van gepensionneerden van een groep rustige burgers is uitgegroeid tot een strijdorganisatie. Een der grieven is dat, terwijl de re gering de instelling van particuliere be drijfspensioenfondsen stimuleert, de eigen staatsgepensionneerden voor een groot deel aan hun droevig lot worden overgelaten Zij hebben hun hoop ge vestigd op de behandeling van het toe gezegde wetsontwerp, opdat „eindelijk de sociale rechtvaardigheid zal worden nagekomen tegenover de gepensionneer den". Andermaal werd een telegram gezon den aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin aandacht wordt geves tigd op het nog immer uitblijven van het wetsontwerp ter verhoging van de pensioenen, dat reeds enige malen is toegezegd. 1 Januari 1952 Landbouw-bedrijfschap? De Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat tussen de zes centrale orga nisaties van ondernemers en arbeiders in de landbouw overeenstemming in bereikt over de grondslagen waarop in het agrarisch bedrijf zal dienen te wor den overgegaan tot instelling van een bedrijfschap. Aan de ontwerp-algemene maatregel van bestuur, waarin deze overeenstem ming nader is uitgewerkt, wordt thans de laatste hand gelegd. Oe organisaties koesteren de hoop, dat het mogelijk zal zijn op 1 Januari 1951 met de werkzaamheden van het landbouwschap te beginnen. f. 20.000 Op No. 20383. In de 513e Staatsloterij, le klas, 2e lijst is op nummer 20383 een prijs 'van f. 20.000.— uitgeloot. Minister Stikker over dynamische democratie TEGEN HET RUSSISCHE IMPERIALISME. Minister Stikker, voorzitter der orga nisatie voor Europese economische sa menwerking, heeft voor de Beierse radio-omroep o.m. verklaard: „Indien de West-Europese naties niet duidelijk te kennen geven, dat zij bij elke eventuele agressie tegen een van hen schouder aan schouder zullen strijden, dan bestaat het risico, dat zij een voor een het slachtoffer worden van het Russische imperia lisme". De samenwerking van de West-Euro- pese staten moet niet alleen op de wil tot zelfverdediging berusten, doch ook op het geloof in eigen kracht, aldus de minister. Men zou dit „dynamische de mocratie" kunnen noemen. Wij kun nen niet wachten totdat een volkomen vereniging van de volkshuishoudingen en staten mogelijk is. JAARVERGADERING VER. OFFICIEREN DER ARTILLERIE De vereniging van officieren der ar tillerie heeft gisteren in Breda een bij eenkomst gehouden. Na een officiële ontvangst ten stad- huize werd in een cantLne van de Kloosterkazerne de jaarvergadering gehouden. In het best-uur werden her kozen kolonel J. F. M. Steen metser, lt.- kolonel P. J. M. Schoonenberg, res. ma joor mr J. H. P. V. Haitsma Muiier en res. kapitein J. L. baron Taets van Amerongen. De jaarvergadering van 1952 zal. in verband met de grote fees ten die dat jaar in Breda gevierd wor den. eveneens aldaar worden gehouden. Na de jaarvergadering hield de gar nizoenscommandant van Breda, kolo nel C. van Mourik, een inleiding over de opleiding van officieren der artille rie. Tenslotte volgde een diner. Een plaat selijke muziekvereniging kwam de mili taire autoriteiten een serenade bren gen. De tijd, waarin de boer enkel werd beschouwd als een wroetend wezen, een op klompen voortklossend model van achterlijkheid en onnut, is voorbij. De veranderingen in het platte landsleven zelf hebben niet in de minste plaats tot een hogere waar dering bijgedragen. Het bedrijf, eer tijds beheerd op de wijze der voor zaten, werd allengs geleid naar de richtlijnen der deskundigen; op marktdagen bestijgt de boer niet meer zijn brik of buggy, maar nestelt hij zich achter het dash-board van z'n auto; het zwaartillend harmonium werd vervangen door de radio of pick up; Jacob Cats werd naar de zolder verbannen en Van Schendels „Ver dwaalde Zwerver" geraakte er thuis; de klompendans moest de vlag strijken voor de samba en het solide „twee recht, twee averecht" werd een curio sum door het raffinement van de nylon. Ook op het gebied van de landelijke ruitersport is er in de loop der jaren heel wat veranderd. HOE HET GROEIDE. Omstreeks 1920 bestonden er in ons land slechts enkele landelijke ruiter - groepen, die de ruitersport naar eigen inzicht bedreven. De redenen, waarom de landelijke ruitersport toen reeds niet meer werd beoefend, zijn van velerlei aard. Godsdienstige overwegingen, eer bied tegenover de landheer, afkeer van groots vertoon, de vanzelfsprekende vrijetijdsbesteding binnenskamers en langere werktijden verhinderden in niet geringe mate velen deze sport te be oefenen. Toen ln 1926 de Nederl. Federatie van Landelijke Rij verenigingen werd opgericht (welke organisatie in 1936 het praedicaat „Koninklijke" mocht voeren), waren 15 L. Rn. hierbij aan gesloten. Ten behoeve van de aange sloten verenigingen werd door deze stichting een rijvoorschrift samenge steld, gevolgd door een veelzijdigheids- proef. voorts legde zij contacten voor deelname van landelijke ruiters aan Internationale concoursen-hippique. ter wijl zij door woord en geschrift op den duur de erkenning voor haar bestaan van neven organisaties wist te winnen. De oorlogsjaren van 19401945 legden het werk der Federatie vanaf 1942 vol komen stil. De bevrijding bracht een plotselinge en ongekende opleving van de landelijke ruitersport. De opheffing van alles, wat tot die naargeestige ja ren had behoord betekende het hek van de dam voor 4000 nieuwe landelijke ruiters. De Federatie had in 1946 dan ook 5500 leden. Thans, nu de Federatie haar Zilveren Jubileumjaar beleeft, telt zij 4500 leden (waarvan 900 amazones), gegroepeerd ln 252 L. Rn. Wanneer de Maartse wind in koude, nukkige viagen de gedachte aan koes terende lentewarmte neg gevangen houdt, poetsen de Landelijken tuig en zadel glanzend uit het vet. Zodra de grond het toelaat, beginnen de lessen. In de regel tweemaal per week gaan zij dan langs bochtige bospaden, slin gerende heiweggetjes, strakke polder wegen en oude dorpsstraten naar de maneges. De meeste L.Rn. hebben de beschik king over een open manege. Een enkele rijclub. bijv. de grote LR „Beyaert" te Alblasserdam, bezit een overdekte ma nege, waarin ook 's winters wordt gere den. De manege heeft als regel de vorm van een rechthoek, waarvan de vier zijden over een breedte van pl.m. 1 meter, gerekend vanaf de buitenkant, de hoefslag vormen. De hoefslag be staat uit zandgrond of uit een, op een andere grondsoort rustende zandlaag, waarop zaagsel of geklopte sintel is ge stort. Veelal is de bodem gedraineerd. Bovenal dient de hoefslag elastisch te zijn, d.w.z. onder de druk'van de paar denhoeven moet een verende druk op waarts ontstaan, opdat de paardenbe- nen gaaf blijven, resp. tot herstel van z.g. versleten benen kan meewerken. Aan de buitenzijden der hoefslag zij a letterbordjes aangebracht om het rijden van manegefiguren te vergemakkelij ken. DE FUNCTIE VAN INSTRUCTEUR Ofschoon na de oorlog meerdere lan delijke ruiters door middel van Federa tiecursussen tot instructeur werden op geleid, stammen de instructeurs der L. Rn. voor het grootste deel uit de mili taire school. Vaak komt het voor, dat verschillende verenigingen dezelfde In structeur hebben. Hoezeer deze meesters in hun onderwijsmethoden onderling ooK verschillen, in welke mate zij ook scep tisch mogen staan tegenover nieuwig heden, waarmede zij in hun onderricht rekening dienen te houden, één ding hebben zij gemeen, nl. de rijke bron van ervaringen, opgedaan in hun „paarden- jaren". Zij gingen met paarden om als een metselaar met zijn troffel of als een vertaler met zijn woordenboek. Wat de regisseur voor de acteur is, is de instructeur voor de ruiter. Hij beslist tot het al dan niet deelnemen van de ruiter aan een bepaald onder deel der hippische 6port, hij hamert net zo lang op „omlaag die hakken" tot je het ook op de fiets doet, hy speelt je je rol te paard voor als je er zelf geen gal meer ln ziet, hy neemt je onder handen als je je paard, in een balorige bul, over de hindernis ranselt, hy leert je dat paardrijden uitsluitend ensemblespel is en hij geeft je, zonder overlegging van de fondskaart, het recept tegen de „zadelkoorts" van die eerste folte rende lessen: „Thuis direct in een emmer Ijskoud water". Onverschrokkenheid zonder In zicht, handigheid zonder routine en aanleg zonder correctie moeten het uiteindelijk verliezen van de hippische som: één plus één blijft één. In het pogen van de landelijke rui ter. deze, zo ogenschynlyk simpele som sluitend te krijgen, spelen Federatie, manege en instructeur een niet te onderschatten rol- TTJS VEERiMAN. (Vorige artikelen ln dieze serie 10, 17 en 24 Mei) ILLÊTON ARA CARTLAND Vertaald uit het Engels w 7 hchte om deze schermutseling, .tod haar in vertrouwen juist dat het voor Marigold niet zo :'X zou worden ais zij dacht. ■ffloet bekennen," had Peter ver- M mijn grootvader ons een wis zal geven. Het ligt onge lig kilometer van Glasgow en ïc over de Clyde. Marigold zal Mfaald op haar gemak zijn. Er veel vrienden van mij daar in en zij zullen Marigold zeker -«'ijk ontvangen. Maar na alles 3 gezegd heeft over dat rijk wor- het geen kwaad doen haar te geloven, dat zij met een arme touwt. Als zij het huis ziet, mag ce waarheid weten." 7 ton hiermede volkomen in- Zij begreep, dat Peter ultste- hoe hij Marigold moest aan- Hij zou steeds baas in eigen :+en en Mangold zou hem da-ar te te meer appreciëren. Er was tajfel aan, dat als Peter haar /la zou hebben barrevoets /tot te trekken, Marigold hem sputteren gevolgd zou hebben, .tólee tussen hen was wel een sröere dan die van Anne en welke een ernstig karakter Anne zou nooit tevreden zijn - bij een man met een gemid- J'elligentie. Zij verlangde steeds extra's, naar iets anders. Dit r-,] 4j in Robert Duncan vinden; ,®n waren de Jaren van een- "d voorbij. Hij zou Anne veraf- ./et al de kracht, verzameld in tijd, dat hij zijn emoties niet it*n, voelde zich gelukkig over dat ton zweefde er iets achter in .told- David! gen hielp met het afnemen van tol mij lui," zei Sally, „en ik dat het. mij niet veel zal kun nen, als ik een vlek op mijn ftofc bij ai dit gesjouw met die toien". ^te. °P hoor!", riep Marigold ver- „Vergeet niet dat je die trouwen moet dragen!" /as een prachtige jurk, die /en geleden door Marigold toen de mannequins uit ^■collectie mochten zoeken wat '/■en. Toen Marigold met haar thuis was gekomen, ontdekte Jdat de jurk haar te klein was. V; al te mopperen over het weg- +jelc, toen Anne voorstelde /7 de jurk eens moest gaan ,:;ff dat zij jou precies past", enthousiast uit. yzei Marigold, ga eens Sally voldeed aan hun verzoek en Marigold en Anne gaven een kreet van bewondering De kleur paste uitste kend bij Sally. „Je ziet er beeldig uit, Sally", riep Marigold, .Michael Sorrell zou zeker niet een jurk hebben kunnen maken, welke jou beter zou staan." „Maar wanneer moet ik het ding dragen?", vroeg Sally. „O, er zal spoedig wel een aanlei ding voor zijn", had Marigold profe tisch geantwoord. „Die jurk is trou wens erg goedkoop". „Goed", zei Sally, „ik koop haar." Marigold had al bedacht, dat de jurk uitstekend geschikt zou zijn voor een bruidsmeisje en zij peinsde zich al suf hoe aan een tweede exemplaar te ko men voor Anne. „Ik weet dat ik erg eenvoudig en rustig zal trouwen, maar het moet tot in de puntjes verzorgd zijn", had zij indertijd al eens gezegd. „Het zal trou wens wel de laatste keer zijn, dat ik ln het middelpunt van de belangstel ling zal staan, want Peter zal wel alle aandacht op zich concentreren". „Ja, daar kun je zeker van zijn", had Peter geantwoord, die aanwezig was bij dit gesprek. „Ik word een be kend soheepsbouwer en jij zult er nog eens trots op zijn, mij aan de haak ge slagen te hebben!" Marigold had toen een kussen naar zijn hoofd gegooid om hem te doen ophouden met zijn plagerijen. Alles stond in de keuken opgesta peld. „Het is toch vreemd", zei Sally, „dat alles voor ons zo goed gelopen is. Als juffrouw Harris niet bijna gek van Elaine was geworden, zou ik nooit gouvernante geworden zijn. Annê zou dan Robert niet ontmeet hebben en ja, zo kan ik wel doorgaan. Het leven schijnt een grote verzameling onbe langrijke dingen te zijn, die uitein delijk leiden naar een groots mo ment". „Denk maar eens aan die avond, toen je een brief ging posten", viel Marigold haar bij, „je botste toen tegen Peter op. Stel je voor, dat je een minuut later of eerder was ge weest. Dan had ik hem nooit ontmoet!" Marigolds stem klonk zo tragisch, dat Sally hartelijk moest lachen. „Maak je toch geen zorgen om niets. Ik ben hem niet misgelopenI" Sally zweeg even en keek naar de keukendeur. Zij waren alleen. De man nen waren druk in de eetkamer bezig. Zachtjes zei Sally: „Marigold, hce staat het met Da vid?" „Wat bedoel je?" Er was een afwerende klank in haar stem. „Ik maak mij zorgen over hem." Marigold haalde haar schouders op. „Arme David. Hij was al hopeloos van het begin af." „Je v/eet toch, dat hij hier morgen kcrnt?", vroeg Sally. „Ik wou, dat hij maar weg bleef. Hoe heeft hij het klaargespeeld juist morgen een vrije dag te krijgen?" „Ik belde "hem op", antwoordde Sal ly, „voordat wij uit Londen weggin gen. Ik meende dat ik hem alles over jou moest vertellen, Marigold. JU en Peter waren zo gelukkig, dat iemand David toch moest- inlichten. Maar nog 1 voordat ik iets had kunnen zeggen, I viel hij mij in de rede." „Gelukkig, dat jij opbelde", zei hij. „Ik heb nieuws voor Je, Sally". „Wat is het we'l?" „De directeur van het la boratorium heeft een uitnodiging ont vangen van het Roosevelt Instituut cm naar Amerika te komen en hij heeft mij gevraagd om mee te gaan en daar te blijven als Brits vertegenwoor diger als hij weer naar Engeland terug moet". Ik feliciteerde hem natuurlijk, maar hij zei: Niet te vlug! Ik heb nog niet besloten wat ik zal doen. In ieder geval wil ik er met mijn vader over spreken. Ik heb een week bedenktijd gekregen. Een dezer dagen zal ik je wel zien, Sally. En toen verbrak hij het gesprek." (Wordt vervolgd) S; 20). Panda geloofde niet, dat hy in dit slapende dorp nog iets goeds kon uitrichten, ook al was Zever Zwilbikker, zjfjn rentmeester, nu bij de hand om hem te helpen. „We gaan maar direct naar Huize Hobbeldonk", besliste hij „Ik wil weten of die slaapziekte ook daar heerst!" „O nee. geen sprake van!" riep Zever Zwilbikker verontwaardigd. Ze klommen intussen bij de slapende Jol- liepop in de auto, en Panda zette er een flink gangetje in, terwijl de rentmeester hem de weg wees door hem toe te roe pen of hij links of rechts moest gaan. Al rijdend dronk hij nog eens uit de fles en nu scheen zijn zelfvertrouwen ook weer terug te keren. „Nee'-', riep hij uit, „op Huize Hobbel donk zult u geen slapers aantreffen, mijnheer de eigenaar! Het is er één en al bedrijvigheidgaat u nu maar rechts afnee, Huize Hobbeldonk is een opgewekt plekje! Iedereen is er zin gend aan het werk! Daar zorg ik wel voor! Nu naar links en dan :'?t u het liggenop Huize Hobbeldonk weten we van aanpakken Maar toen ze de bocht van de weg om kwamen en Panda zijn herenhuis voor het eerst aanschouwde, zag hy meteen hoe laat het was. De geheim zinnige slaapziekte was ook hier door gedrongen; tuinlieden, portiers en be dienden hielden zich snurkend en in schilderachtige houdingen voor het huis op. Maar Zever Zwilbikker was zo in zijn woordenstroom verdiept, dat hy het niet merkte en opgewekt verder praatte: Nee hoor zolang ik hier rentmeester ben, zal er op Huize Hobbeldonk één en al bedrijvigheid heersen! Ha! Ho-jo! Ho-tierelier - delalala - delie.Maar daar stokte zijn aangename bas. want nu kreeg ook hij de' ontzettende aanblik in het oog Huize Hobbeldonk leek precies op het paleis van Doornroosje.... VOOR VRIJDAG 1 JUNI. Hilversum I (402 m.) NCRV: 7 00 Nieuws; 7.18 Gewilde muz.; 7.45 Een woord voor de das; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gr.muz.; 9.15 Voor de zieken: 9 30 Waterstanden; 9.35 Gr.muz 10.30 Moj-sendlenst: 11.00 Gr.muz; 1105 Sopraan en plano. 11.30 Gr.muz.: 12 30 Land- en bulnbouwmededelingen: 12.33 Konlnklilke militaire kapel: 13.00 Nieuws 13.15 Amusementsmuziek; 13.45 Gr.muz.: 14.00 ..Kleine boosdoeners: bladluizen, mieren enz." causerie: 14.15 Metropole i orkest en solist: 15.00 Voordracht: 15.20 Klein koor; 15.45 Gr.muz.: 16.10 Strilk- kwartet; 16.40 Voordracht: 17.00 Ver- zoekprogramma; 17.30 ..Mogelijkheden en moeilijkheden van de cultuur ln Fries land". causerie; 17 45 Planodiuo; 18.00 „In dienst van het Vaderland", cause rie; 18.10 Orgelconcert; 18.30 Het Evan gelie ln Esperanto", causerie: 18 45 Ge mengd koor; 19.00 Nieuws en weerber.: 19,15 Ree-erlnzsrultzendlntr ..Verklaring en toelichting": 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest; 20.45 ..De Ned. Hervormde Kerk krijgt haar dienst boek". causerie: 21.05 Meisjeskoor; 21.25 Populaire muz.; 21 50 Gr.muz.; 22.00 Violen. altviool, cello. hobo. clavecimbel en tenor; 22.30 „Langs wegen van Kunst en schoonheid"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24 00 Gr.muz. Hilversum II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.33 Gr.muz.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gr.muz.; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.00 Gr.muz. VPRO: IOlOO „Kinderen en mensen", causerie: 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Gr.muz.; 10.30 Voor de vrouw: 10.45 Alt en plano; 11.05 Voor dracht: 11.25 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz.: 12.30 Land- en tulnbouw- meo'edelincen; 12.33 Sportbericht.: 13.00 Nlc-uws; 13.15 Mededelingen of gr.muz.: 13.20 Orkestconcert: 14.00 Voor de vrouw: 14.20 Kamerorkest: 15 00 Voor dracht: 15.20 Orgelconcert: 15.35 Her sengymnastiek VARA: 16.00 Gr.muz.: 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Fllmprogr.; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 ..Denk om de bocht": 19.00 Kinderkoor; 19.15 ..Beurs en buikriem". causerie. VPRO: 19.30 ..Een sterk volk", causerie; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking: 20.10 Gr.muz.; 20 30 „Benelux", cause rie; 20.40 „De Godsdienstige ontwikke ling ln de jeugdjaren", causerie VARA. 21.00 Gr.muz.; 21 40 Aetherforum: 22.10 Buitenlands overzicht; 22.25 Instrumen taal kwartet. VPRO: 22.40 „Vandaag" causerie; 22.45 A vond wijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Concertge bouworkest. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.00 Gr.muz.: 12.30 Voor de arbei ders; 12.55 Weerber.; 13.00 Nieuws: 13.10 Gr.muz.; 13.55 Sport; 14.00 Voor de scho len: 15.00 Gr.muz.; 15.20 Sport; 16.40 Slymphonie-orkest; 16.30 ..Transatlantic Quiz"; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18.00 Nieuws: 18.15 Sport; 18.20 Lichte muz. 19.00 Hoorspel: 19.45 ..Burma Reunion"; 20.30 Gevarieerd proer.; 21.00 Nieuws; 21.15 Amerikaanse nieuwsbrief: 21.30 Alt en plano; 22.30 ZangTecltal; 22.45 Parlementsoverzlcht; 23.00—23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Parlementsoverzlcht; 12.15 Dansmuz.: 12.45 Opera orkest; 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw, 15.00 Teugdconcert: 15 30 Voor de soldaten; 15 45 Lichte muziek: 16.15 ..Mrs Dale's Dagboek"; 16.30 Orgelspel; 17.00 Hoorspel; 17.30 Orkestconcert: 18.15 Dansmuz18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19730 Fanfaremuziek: 20.15 Discussie: 21.00 Gevar. progr.. 21.30 Verzoekprozr.: 22.00 Nieuws; 22.15 ActuaUtelten; 22.20 Liohte muz.; 23.00 Voordracht: 23.19 Lichte muz.; 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 m.) 12.00 Orkestconcert; 13.00 Symphonle- orkest; 15.40 Gevarieerde muz.; 16.45 Nieuws: 17.00 Pianorecital: 18.00 Geva rieerde muz.; 19.45 Nieuws: 20.05 Wals- muz.; 21.00 Operetteconcert; 22.15 Nieuws: 22.35 Instrumentaal Septet: 23.00 Gevarieerde muz.; 24.00 Nieuws; 0.301.00 Lichte muz. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.t 11.45 Gr.muz.; 12.30 Weerber.; 12.32 Gr. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel: 14.00 Gultaarmuz14.30 Schoolradio: 15.45 Uitzending Moderne Tilden: 16.30 Kamermuz.; 17.00 Nieuws: 17.10 Lichte muz.; 18.10 Voordracht: 18.20 Gr.muz.: 18.30 Vor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Filmrevue: 19.45 Causerie: 20.00 Filmmuziek: 20.15 Symphonie-orkest en solisten; 22.00 Nieuws: 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Ealletmuz.; 23.00 NleuW6; 23.05 24.00 Opera muz. 484 m. 12.05 Omroeporkest en so listen; 13 00 Nieuws; 13.10 Gr.muz.; 14.30 Orgelconcert; 15.00 en 16.15 Gr muz.; 17.10 Verzoekprogr.: 18.00 Voor de sol daten: 18.30. 19.00 en 19.40 Gr.muz.: 19 45 Nieuws; 20.00 Orkest con eert; 21.15 muz.: 22,00 Nieuws: 22.10 Gr.muz: 22.55 Nieuws; 23.00 Gr.muzlek; 23.55 Nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 m.) 12.30 Orkestconcert: 13.00 Nieuws: 13.45 Idem: 13.50 „Israëlische uitzending; 18.30 Amerikaanse uitzen ding; 19.06 Kamermuz.: 20.00 „Cadet Rousel" opera; 21,20 „Lex deux rendez vous". opera; 23.00 Gr.muz.: 23.4524.00 Nieuws. AGENDA DONDERDAG. Gerecht 10: Splr, Ver. „Harmonia". 8 uur nam. DAOEL1JKS. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling van Tekeningen en Goua ches H. M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „De boefjes van Monmartre'' (18 J.). Zondag 2.15. 4.30 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Mabok. de wilde olifant" (14 J.). Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dageD 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Luxnr „Lawine" (14 J.). Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Nacht zonder dageraad" (18 J.). Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Taxi. mijnheer?" (14 J.). Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, aaent- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 26 Mei 13 uur tot Zaterdag 2 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster. Nieuwe RUn 18. tel. 20523 eD de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, teL 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3