De Saarkwestie in de Duitse Bondsdag |loskou voor conferentie op 23 Juli Toenadoiie du'urTïoorf™50^ uitgenodigd Admiraal Sherman pleit voor blokkade van Peking-China berber cht ta Jaargang DONDERDAG 31 MEI 1951 No. 27315 LEIDSCH DAGBLAD tggear. J. W. Henny vjdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 sdine ferii Conferentie Kleine Vier loopt ten einde I (Van onze Pariise correspondent per telefoon). Vaar alle waarschijnlijkheidzal met de Msle zitting, die vanmiddag om 5 uur iew'de vier plaatsvervangers in het Pilais Rose zal worden gehouden, de ^da-conferentie eindelijk kunnen pirden besloten. Ife dagorder, na vier maanden ar- is nee wel niet geredigeerd, doch 'drie Westelijke mogendheden zijn Manta van oordeel, dat de stand- ign elkaar nu wel voldoende gena- ain om een conferentie op het «ste plan een eoede kans van sla- te kunnen geven. Piarom hebben de laatste dagen op Frans initiatief de drie departemen- (a ran buitenlandse zaken in Lon- dra. Washington en Parijs intensief crerlegd over een nota, waarin wordt rsrfesteld op 23 Juli a.s. bijeen te jaen. Deze nota wordt vanmiddag -dijktijdig door de drie Westelijke tenten te Moskou aan Wysjinsky, beleefdheidshalve, door de drie balsvervangers aan Gromyko, over- landiffd. Dit document zal dan ook vwden gepubliceerd. Robert Schuman heeft na de minis- rssd van gisteren voor de pers een 1 commentaar op deze stap geleverd csarbii vooral gewaarschuwd in de geen verkapte manoeuvre van Keliike ziide te zien. bedoeld om contact met Moskou af te breken, cota. die twee pagina's omvat, zo de minister, is in zeer gematigde gesteld en maakt vrij uitvoerig van alle concessies, die aan aiden ziin gedaan. Het kardinale vraaroD in het Palais Rose de KEkingen sedert ongeveer drie we- ziin gestrand (het Atlantisch pact) Bdt zo menen wij te weten in stuk echter niet bij name ge iend. De Russen worden zo derhalve zeer arend voor Ihun verantwoordeliik- ii gesteld en de laatste kans gebo- Griekse Veldmaarschalk Papagos afgetreden 3e ODDerbvelhebber van de Griekse Mkiachten. veldmaarschalk Alexan- PaDaeos. is afgetreden, i thans 66-jarige Papagos werd in benoemd tot opperbevelhebber van Griekse strijdkrachten, toen Italië Genland de oorlog verklaarde, lil is een vurig royalist. In een verklaring van de Griekse Kring wordt gezegd, dat gezond- &tfienen de oorzaak ziin van het Eden, De post van opperbevelheb- zal worden gehandhaafd en toe- trouwd aan koning Paul. die volgens grondwet het hoofd van de striid- Khten van het land is", aldus de Skins. den de conferentie doorgang te doen vinden, waartoe zii zelf in November het initiatief hebben genomen en waar. volgens hun wens. alle aandacht aan het Duitse probleem zou kunnen worden besteed. Uit. de houding van Gromyko van middag zal men. zo meent men in di plomatieke kringen in Parijs, al wel kunnen concluderen of de diplomatieke kringen in Parijs, al wel kunnen con cluderen of de Russen hun eis inzake het Atlantisch pact alsnog willen la ten vallen. De meningen daarover ziin verdeeld. Doch de meeste waarnemers eeloven. dat het onwaarschijnlijk is. dat Moskou thans ziin houding wiizigen zal. aangezien in internationaal ver band de stukken oo het diplomatieke schaakbord ongewijzigd ziin-gebleven en omdat in zulk een geval bovendien Gromyko als woordvoerder of als brievenbus zoals hii in diplomatieke kringen wordt genoemd, cloor ziin su perieuren gedesavoueerd zou worden. Vooral aan die eerste overweging zou door de Russen, zo wordt in Parijs gevreesd, wel zoveel waarde worden gehecht, dat zii maar liever van een conferentie der ministers" af zullen zien. De communistische propagan- da-apparaten zullen er dan vervol gens wel voor zorg dragen dat voor de publieke opinie de verantwoor delijkheid van een mislukking od de schouders van „de oorlogszuchtige Westelijke diplomaten" komt te rusten. De Perzische regering heeft in een communiqué verklaard, dat zij in zou stemmen met een bespreking met de Britse regering over de Britse behoef ten aan Perzische olie, maar de -Britse regering nooit zal beschouwen als partij in het oliegeschil. De Perzische minister van financiën had een onderhoud van ruim een uur met Richard Seddon hoofdvertegen woordiger van de Anglo-Iranian te Teheran. De minister deelde Seddon o.m. mede, dat Perzië zich voorneemt in verbinding te treden met de „vroe gere afnemers" van de oliemaatschappij. Perzië heeft zich in een aan Sed don overhandigd memorandum bereid verklaard de Brits-Iraanse oliemaat schappij schadeloos te stellen voor verliezen, die door de nationalisatie geleden worden. Ook de oude kopers en gebruikers van de olie zouden geen schade lijden. De buitenlandse arbeidskrachten van de oliemaat schappij zouden in dienst kunnen blijven. DE VERDWIJNING VAN DE „.AFFRAY" NOG EEN MYSTERIE. Een hoge functionaris van het Britse ministerie van marine heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat het verdwijnen van de duikboot „Affray" nog een my sterie is. Het onderzoek strekte zich thans uit over een gebied van 2 500 vierkante ki lometer van het Kanaal maar tot dus ver had men nog geen duikboobwrak gevonden. Ook Rusland zou daardoor worden getroffen Gistermiddag is de stafchef van de Amerikaanse marine admiraal Forrest Sherman, voor de verenigde senaats commissies van onderzoek verschenen. Hij sprak zich uit voor een vloot- blokkade van communistisch China. Deze moest echter niet door de Ver enigde Staten alleen worden onderno men. Hij hoopte nog steeds, dat de V.S. hun bondgenoten zouden kun nen bewegen aan een dergelijke actie deel te nemen. Een doeltreffende economische en vlootblokkade zou communistisch Chi na niet alleen In ziin cevechtssterkte beknotten, maar zou ook een belang rijk psychologisch effect hebben. „Het zou de Chinese communisten en de naburige Aziatische volkeren de macht van de strijdkrachten tegen het com munisme demonstreren", aldus Sher man. Communistisch China zou gedwongen worden zich tot Rusland te wenden, met als gevolg een grotere afvloeiing van Russische producten Daar „prac- tisch alle goederen" van Rusland naar China moeten worden vervoerd langs de Trans-Siberische spoorweg, welke, zoals bekend, reeds overbelast is. zou dit een nadelige factor te meer ziin voor het Russische oorlogspotentieel in het Verre Oosten, zo voegde de admi raal hier aan toe. De moeilijkheden voor communis tisch China zouden nog vermeerderd worden. indien tegelijkertijd de kwetsbare binnenlandse verbindingen van de lucht uit, of door guerilla- activiteit zouden worden afgesneden. Sherman was verder van mening, dat een blokkade ook van groot be lang zou zijn bii het belemmeren van een communistische inval op For mosa. Hii zei. dat communistisch China niet in staat was doeltreffende maat regelen tegen een blokkade te nemen. Tevoren had hii meegedeeld, dat „verscheidene duizenden" Russische miinen in de Koreaanse wateren waren gevonden. Ten slotte zei de admiraal, dat de verenigde stafchefs op 28 Maart nog de Amerikaanse mirfïster van defensie, generaal Georce Marshall, hadden mee gedeeld. dat zii „met ongerustheid de groeiende militaire hulp van niet-com- munistische landen, uitgezonderd de V.S.. aan communistisch China gade sloegen". OUD-PRESIDENT VAN OOSTENRIJK VEROORDEELD? Volgens de diplomatieke correspondent van het Britse blad Daily Telegraph is de vorige president van Hongarije Ar- pad Szakasits die vorig jaar .om ge zondheidsredenen" aftrad in December jl. tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Zijn zoon Gyorgy is op dezelfde besohuldi- ging tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Brifse mijnwerkers opgegeven HUN LOT IS BEZEGELD De voorzitter van de Britse nationale kolenraad, Lord Hyndley heeft gezegd dat hoewel alles gedaan was en nog ge daan werd cm de ingesloten mijnwer kers te bereiken, er geen hoop meer be stond dat één van de 62 ingeslotenen nog in leven was^. Van alle zijden wordt geld bijeenge bracht voor een fonds voor de nabe staanden van de slachtoffers. De mi nister van defensie Emanuel Shinwell droeg persoonlijk 50 pond bij, terwijl een firma 1000 pond stortte. De families komen ec-hter tevens in aanmerking voor een compensatie-bedrag. VERKIEZINGEN IN EIRE. r InEire (Ierland) zijn gisteren voor het eerst sedert het land een republiek is. algemene verkiezingen gehouden. Het parlement telt 147 afgevaardigden, die zullen worden gekozen door 1.800.000 kiezers. De strijd wordt gevoerd tussen de uit vijf partijen bestaande coalitie onder leiding van Costello en de conservatieve partij van de Valera. De uitslag wordt niet voor Zaterdag verwacht. Communisten-nederlaag in Italië TROTS IIANDIIAVING AANTAL STEMMEN Op grond van de vrijwel volledige uitslagen van de verkiezingen in de 2.735 gemeenten in Italië blijkt, dat de chriatelijk-democraten en de met hen verbonden partijen de leiding zullen hebben in 1.550 gemeenten, terwijl 610 gemeenten in handen der communisten en Nenni-socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische partij van Nen- ni verloren ongeveer 560 gemeenten, waaronder Genua en Venetië; ook gin gen vier provinciehoofdsteden 'voor hen verloren. Hoewel nog niet alle stemmen waren geteld, was het duidelijk, dat de com munisten en Nenni-socialisten in ver gelijking met de algemene verkiezingen in 1948 en de verkiezingen voor de plaatselijke besturen in 1946 hun stem- menaantal hebben gehandhaafd of in geringe mate verbeterd. De christelijk-democratlsche partij, de sterkste partij van de regeringscoali tie, scheen ongeveer een vierde van de door haar in 1948 behaalde stemmen te hebben verloren. Wordt vastgekoppeld aan het Schuman-plan De West-Duitse Bondsdag keurde met grote meerderheid de regeringsverkla ring goed, waarin kanselier Adenauer had bekend gemaakt, dat hij in een nota aan de hoge commissie h?rstel van de vrije meningsuiting in het Saargebied had gevraagd. De sociaal-democraten onthielden zich van stemming, daar zij van mening waren, dat de door de regering geno men stappen niet voldoende waren. Zij eisten onder meer, dat de kwestie formeel aanhangig gemaakt zou wor den bij de Raad van Europa en dat West-Duitsland zou verklaren het plan-Schuman niet te zuilen ratifice ren zo lang de ontwikkeling in Saar land geen keer neemt. Het was volgens de sociaal-democra ten nietduidelijk, hoe de nota aan de hoge commissie een gelijkheid der Duit se rechten in Saarland zou kunnen be werken. West-Duitsland zal niet aarzelen de ratificatie van het plan-Schuman als Wei inig verandering 1 ve"vacht tot morgenavond: en overwegend zonnig weer of krachtige Oostelijke 1 hogere 'temperaturen (Opgemaakt te 10 uur). 1 JUNI. R, °P. 4.27 uur; onder: 20 49 uur. 2-33 uur; onder: 17.54 uur. te Katwijk te 0.57 en f'"Khmer bestaat uit acht pagina's Als onderdeel van de openstelling van de Fries-Groningse kanalen zijn gisteren de nieuwe sluizen te Har- lingen. voor zover gereed, in ge bruik genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat Z.Exc. H. H. Wemmers - heeft overeenkomstig een aan de Provinciale Staten van Kricstnnd oedaan voorstel - aan deze sluizen de naam van „Tjerck Hiddessluizen" gegeven. Onze foto toont het moment, waarop minister Wemmers in tegenwoordig heid van de commissarissen der Koningin in de provincies Friesland en Groningen de naamgeving ver richt. GEEN OMKOPERIJ VAN WEST-DUITSE BONDSDAG Maar drie leden logen. Gisteren heeft de bijzondere West- Duitse parlementscommissie van onder zoek naar omkoperij van Bondsdagle den verklaard, dat de beschuldigingen onbewezen waren, doch dat drie leden bii de verhoren hebben gelogen. De commissie werd gevormd nadat het weekblad ,Der Spiegel" in Septem ber had gemeld dat onder leden van de Bondsdag twee millioen mark was verdeeld om hen voor Bonn in plaats van voor Frankfort als Westduitse hoofdstad te laten stemmen Verklaard werd. dat de leden die gelogen hebben, lid zijn van de rechtse Beierse party. stok achter de deur" te gebruiken in i zijn strijd tegen de Franse politiek in I het Saargebied. zo kan men de inhoud van het debat dat aan het besluit van de Bondsdag vooraf ging, samen vatten. Zelfs kanselier Adenauer, wiens stre- ven erop gericht is de dreigende geva- ren voor een afwijzing van het plan I door het parlement te omzeilen, heeft zich in een uitvoerige varklaring ge- j noopt gezien in voorzichtige bewoor dingen verband te leggen tussen beide j vraagstukken. Wanneer het plan-Schu- i man in de Bondsdag in bespreking zal j kernen, dan zal daarbij, aldus Adenauer ..natuurlijk ook de Saarkwestie in het geding moeten komen". Voordien zal moeten blijken of het gerezen geschil over de Saar in het reine gebracht kan I worden Men zal ons moeten garande ren, dat het recht op vrije m°nmgs- uiting over alle in het vredesverdrag op te lossen vraagstukken onbeperkt- ge handhaafd zal worden, zo zelde Ade nauer. De kanselier kondigde verder aan, dat de West-Duitse regering de opmerk zaamheid van de Raad van Europa zal vragen voor ,het feit. dat de Saarrege- ring de grondrechten geschonden heeft" Een eerste stap heeft de regering reeds gedaan door een straf geformuleerde nota aan de hoge commissie. Hierin wordt gezegd dat de drie geallieerde regeringen „verplicht" zijn hun invloed te doen gelden op de ontwikkeling in Saarland. Aan de regeringen wordt laarin verzocht stappen te nemen, op dat in h°tSaargebied ..de onbeperkte vrijheid der meningsuiting en wilsvor ming wordt hersteld met betrekking tot alle kwesties, die in het vredesverdrag haar definitieve regeling zullen vinden Dr Adenauer liet er geen twijfel over. i d?t hij zulk een vrije meningsuiting I de grondslag acht van de briefwisse ling over de Saar, dis tot onderdeel van het plan-Schuman-verdrag is geworden. Hij richtte zijn heftigste aanvallen evenwel tegen de Saarregering. Een verzoek van de kanselier aan Parijs om zyn invloed tegen de koers der regering-Hoffmann te doen gelden was kennelijk bedoeld als een poging om de Franse regering de mogelijkheid van een eervoller terugtocht te bieden. De spreker der sociaal-democratische oppositie prof. Carlo Schmid liet deze mogelijkheid niet open en naar zijn op vatting moest de regerlngspolitiek zich instellen op de erkenning, dat „het los scheuren van de Saar van Duitsland een integrerend bestanddeel der Franse politiek is gebleven ondanks de Raad van Europa en het plan-Schuman". Frankrijk had met deze politiek volgens Schmid geen ander doel dan „verzwak king van Duitsland". Met het oog op een staat, die zulk een opvatting had, kon West-Duitsland volgens de sociaaldemocraten eisen, dat. Duitsland geen vprdere bindingen zou aangaan, zolang de vrijheid aan de Saar niet was hersteld en zolang Frankrijk zich niet bereid had verklaard de toe komst van de Saar van een plebisciet afhankeliik te stellen. De Saar was 'thans volgens Schmid „een caricatuur van een rechtsstaat" en droeg „alle kenmerken van een politiestaat". De kanselier liet er geen twijfel over bestaan, dat hij het met deze laatste opvatting eens was. Zo ook alle andere woordvoerders "tijdens het debat. Aan het slot van de discussie van zes uur werd nog een voorstel van het centrum waarin een volksstemming in Saarland onder toezicht der V.N. werd gevraagd, naar de commissies gezonden/ Voor het debat "in het West-Duitse parlement hebben journalisten aan de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman om een verklaring over Saar land gevraagd. Schuman zei. dat de Franse maatre gelen in Saarland bewust genomen wa ren. „Wij zijn verantwoordelijk voor de goede orde in Saarland". Aangenomen wordt, dat hij doelde op het recente verbod van de democratische partij. Schuman voegde er aan toe, dat de huidige status van Saarland niet defi nitief was. Deze kwestie was er geen tussen Frankrijk en Duitsland De uit eindelijke status van Saarland zou bij het vredesverdrag moeten worden be paald. waarbij het volk van Saarland en andere aan het verdrag deelnemende landen het hunne te zeggen zouden hebben, aldus Schuman. De enorme bruggen over onze grote rivieren, tijdens de oorlog vrijwel alle vernield of beschadigd, zijn te recht bouwwerken, waarop wij trots kunnen zijn. Dc Waalbrug bij Nij megen is ondanks het feit. dat zij in de oorlogszone lag, gespaard ge bleven. Het machtige bouwwerk tussen beide oevers toont, waartoe Neder landse wilskracht in staat was en is. ook in deze moeilijke tijden, dat opnieuw opgebouwd moet worden. Mijnramp in Westfalen VERMOEDELIJK 14 SLACHTOFFERS. Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (Westfaleni zijn minstens veertien mijnwerkers in gesloten en twintig gewond. Er is wei nig hoop. dat de veertien nog gered kunnen worden. De ontploffing deed zich voor. toen de mijnwerkers bezig waren met het bestrijden van een on dergrondse brand. Stilstand in Korea Stromende regen en vastbesloten te genstand der Noordelijken hebben de opmars van de verbonden troepen tot stilstand gebracht langs vrijwel het ge hele Koreaanse front. Alleen in het Westen en het Weste lijk deel van het centrale front werden geringe vorderingen gemaakt. Officieren der verbondenen geloof den. dat de krachtige Noordelijke tegen stand wordt geboden door slechts een kleine dekkingsstrijdmacht en dat de hoofdmacht zich nog steeds in Noorde lijke richting terugtrekt. Radio-Moskou heeft verklaard, dat in Korea zeven Amerikaanse spionnen waren gevangen genomen en gedood. De Amerikanen waren per parachute in verscheidene delen van Noord-Ko- rea neergelaten. Bevin's as naar de Westminster Abdij (Van onze Londense correspondent) Attlee's aankondiging in het Lager huis. dat de as van Ernest Bevin zal worden bijgezet in de Westminster Ab dij. waar de meesten van Engelands grote mannen zijn begraven, heeft alom grote voldoening gewekt. Attlee's verzoek tot de deken van Westminster werd gesteund door Chur chill en de liberale leider, Davies. Ook Neville Chamberlain en Bonar Law, eerste minister in de twintiger jaren, hebben een laatste rustplaats gevonden in de beroemde Abdij. Bernard Shaw was ongetwijfeld ook in de abdij bijge zet in Poét's-corner de speciale dich ters- en schrljvershoek ware het niet dat volgens zijn laatste wil zijn as werd uitgestrooid op de velden achter zijn huis ln het dorpje Ayot St. Lawrence. De eerste twee socialisten die ln de ab dij ter ruste zijn gelegd, waren Sydney en Beatrice Webb, en wel wegens hun grote verdiensten als sociaal-economi sche wetenschappelijke onderzoekers. Ingebruikstelling Fries-Groningse kanalen GRONINGEN—AMSTERDAM THANS IN 16 UUR.- Gisteren zijn op feestelijke wijze de Fries-Groningse kanalen officieel in gebruik genomen. De belangrijkste feiten op deze dag waren het dopen van de Tjerck Hiddessluizen te Har- lingen en van de Prinses Margrietsluis te Lemmer. Een schitterende vaartocht door het vlakke land en over de meren van Oude Schans naar Lemmer maakte gTote In druk. Het verbeteren van de vaarwegen Groningen—Lemmer en Fonejacht— Harlingen, waar men reeds in 1922 be gonnen is, heeft in totaal f.54 millioen gulden gekost. Thans duurt de vaart Groningen Lemmer—Amsterdam 16 uur. terwijl de schepen vroeger daarvoor 1 dagen nodig hadden. De afstand is boven dien bekort van 102 K.M. tot 90 K.M. De feestelijkheden werden bijgewoond door minister H. Wemmers en talrijke autoriteiten. Te Lemmer heeft de minis ter de Prinses Margrietsluis gedoopt, waarbij hij opmerkte, dat deze plaats aan het begin staat van een nieuw tijd vak in haar ontwikkeling als zeehaven. Diverse onderscheidingen zijn door ministers Wemmers bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1