weerbericht iGeueraal Vandenberg: luchtmacht voorkomt oorlog I Gisteren heeft de Amerikaanse staf- I.■-fvan de luchtmacht Hoyt Vanden- Iw? voor de senaatscommissie voor le-derzoek verklaard, dat de door de ftwdelüken in Korea gebruikte Mig-15 Sljasérs een betere straalmotor heeft fca enig Amerikaans straalvliegtuig. Hij L-riê er aan toe, dat de Amerikaanse Weiding beter is, evenals de vuurlei- J/-' m het vliegtuig, waardoor de Ame- Kanse jagers in het gevecht beter zijn Wfc de Russische, ondanks het feit. dat I,a sneller vliegen. In Korea worden vele Chinese krijgsgevangenen gemaakt Adenauer en Poncet spreken over het Saargebied 150ste Jaargans DINSDAG 29 MEI 1951 00 No. 27313 LEIDSCH DAGBLAD Iprecteur: J- W. Henny ly.jfdredaclie: B. VV Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15.15 per kwartaal; t. 0 40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. eD Adm» 25041; Red. 21507 I Russische straaljager sneller 1 He? aantal Russische straaljagers in L. en West-Europa duidt er op, aldus ri'njenberg. dat de Russen in staat V'a uitstekende vliegtuigen in massa je Tervaardigen. I Voorts was hij van mening, dat het lol op heden de luchtmacht was, die I dt Russen ervan had weerhouden een I «rlog te beginnen. Hij geloofde, dat ttn einde aan de gevechten in Korea I kon irorden gemaakt zonder het uiterste te vergen van de luchtmacht. I Vandenberg noemde de straalmotor iu de M.I.G een „opmerkelijke verbe- iri" van de reeds verouderde motor. 1 ede Engelsen enige jaren geleden aan jE Riissen verkocht hadden". I Mogelijk was de motor van de M.I.G. V Rusland ontwikkeld met medewer- i van Duitse technici, aldus Vanden- rifij verklaarde voorts, dat de V.S. in ynenwerklng met Engeland al het gelijke deden om de best mogelijke storen te bouwen. I Op een vraag ran de democratische I srnalor Connally antwoordde Van- I fcnberg. dat de vooruitzichten om een I wereldoorlog te voorkomen tot op he- I den goed waren. De atoombom was a belangrijke factor in dit verband, [op de vraag of de V.S. een voldoende phimacht opbouwen, zei Vandenberg. dit gedaan werd voorzover de door - congTes toegestane gelden dit toe- Jflen. Senator Bridges vroeg of de bases in fcopa. inclusief Spanje. Engeland en Biord-Afrika, van essentieel belang piren voor succesvolle aanvallen op ?sische bases. Vandenberg zei, dat e bases niet van essentieel belang, k::h zeker wenselijk waren. De Ameri- laase luchtmacht maakte zich. zo snel |l: dat mogeiyk was onafhankeijk van perzeesg bases, maar dat zou geen doel matige manier zijn om een oorlog te i«ren Om zonder buitenlandse bases opereren zou de luchtmacht vijf of s maal zo groot moeten zijn dan in AUSTIN OVER AMERIKAANSE BIJDRAGE AAN DE V.N. [_De Amerikaanse afgevaardigde bij de 1. Warren Austin, verklaarde, dat hij t V.N. binnnenkort zou mededelen, Jcree). soldaten de V.S. beschikbaar ■den stellen voor werk voor de V.N. fo'i de aard van de troepen zou in ant- f»:d op het verzoek van de commissie collectieve maatregelen worden ^iegedeeld. De mededeling zou ..de ïelijke samenwerking bij het orga nen van de hulpbronnn van de we- om agressie te weerstaan en inva- af te slaan" demonstreren, aldus 5? geval zij wel de beschikking over deze bases had, aldus Vandenberg. De generaal zei, dat hij het eens was met de bevelen aan generaal MacArthur om niet ten Noorden van de Jaloe te bombarderen. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht inzetten, aldus Vandenberg, zouden wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou betekenen, dat als de lucht macht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wij daartoe niet in staat zouden zijn". Het zou volgens Vandenberg wel tot 1953 duren voor de vliegtuigindustrie in staat zal zijn de vliegtuigen aan te vul len, die de Amerikaanse luchtmacht bij enige belangrijke oppositie zou verlie zen. „Ik geloof dat er redelijke kansen op succes zijn om een vrede door onder handelingen te verkrijgen zonder dat het enige potentieel, dat tot nu toe de vrede heeft bewaard, de Ameri kaanse luchtmacht, in gevaar te bren gen", aldus generaal Vandenberg. Parijs is weer vastgelopen Op de vergadering der plaatsvervan gers te Parijs werden gisteren geen vor deringen gemaakt aldus een Westelijke woordvoerder. Gromyko bleef aandrin gen op de bespreking van het Atlantisch pact en de Westelijken hielden vast aan hun voorstel tot een alternatieve agenda Jessup Amerika) verklaarde, dat de Westelijke gedelegeerden bereid" waren tot het houden van een conferentie van ministers op basis van de punten waar omtrent reeds overeenstemming was bereikt. Zij waren bereid de stappen daarvoor te doen. Davies (de Britse voorzitter) zeide, dat, ook al kwam de kwestie van het Atlantisch pact niet op de agenda voor, het de Sovjet-minister vrijstond zijn mening hieromtrent te zeggen. VLIEGTUIG NABIJ IERLAND VERMIST. Het Ierse kuststation Valentiaradio heeft alle schepen nabij de oostkust van Ierland verzocht uit te zien en te rap porteren omtrent enig vliegtuig-wrak. Er wordt een vliegtuig vermist. Het vermiste vliegtuig blijkt een jager van de Ierse luchtmacht te zijn Het was op weg van Gormanst-own naar Wickow. De nasporingen hebben tot dusverre geen resultaat gehad. ar ws Voorlopig geen bemiddelingspogingen? Lt. -generaal van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft voor zijn troepen ver klaard" Wij zullen het huidige offen sief voortzetten totdat we met hen af gerekend hebben" Tegen oorlogscorrespondenten zeide hij, dat de huidige campagne van de verbondenen „prachtig" ging." Onze taak is, hen er van langs te geven, totdat zjj genoeg hebben. Wij zullen zo ver en krachtig mogelijk optrek ken" In het Westen zijn de geallieerden de Jongpjongtsjon overgetrokken en zij rukken snel op om te trachten de Chi nezen, die hier met meer succes dan in het Oosten er in zijn geslaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Zuidwes ten van Jongpjong - west van Moensan - zijn de Zuid Koreanen de Imdjin overgestoken. In de vallei van de Poekhan hebben vele Chinezen zich overgegeven. Een Amerikaans officier heeft verklaard, dat het wel verscheidene dagen zad du ren voor het totaal aantal krijgsgevan genen bekeend zal zijn. Gisteravond heeft het communiqué van het achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5.000 Noordelijken zijn gevangen genomen Onder hen bevonden zich voormalige Chinese nationalisten, die tijdens de burgeroorlog krijgsgevangen waren gemaakt. Zij hadden een politie ke scholing van een jaar gehad en wa ren daarna naar Korea gezonden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat er reden was te geloven, dat de Chinese communisten in Korea door radar geleid luchtafweergeschut gebruiken. Van de totdusver 200 neer geschoten Amerikaanse vliegtuigen werd het merendeel door luchtafweer neergehaald. De snel veranderende militaire situa tie in Korea zal waarschijnlijk elke verdere stap van de VN om een re geling door onderhandelingen tot stand te brengen vertragen, aldus de mening van diplomaten der Verenig de Naties. Een lid van de commissie voor goede diensten der VN, welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van Zweden, Perzie en Mexico, heeft verklaard, dat eerst de uitslag van de militaire opera ties zal worden afgewacht, alvorens verdere stappen in verband met een oproep tot staken van het vuren zul len worden gedaan. De Russische vertegenwoordigers bij de VN noemde de berichten over sov- jet-aandrang om tot besprekingen te komen, volledig uit de lucht gegrepen. PORTUGEES MINISTER VAN DEFENSIE IN SPANJE. Gisteren heeft de Portugese minister van defensie, Costa, te Madrid een on derhoud gehad met Franco. Waarnemers in Madrid venvachten, dat het bezoek van Costa tot grotere samenwerking tussen Spanje en Portu gal op het gebied van de defensie zal leiden. Zy voegen er aan toe, dat bin nenkort generaad Bradley een bezoek zal brengen aan Madrid, zij verwachten dat de toelating van Spanje tot het Atlantisch pact, waarvan Portugal voor stander is zal worden besproken. Wisselende bewolking veni.'acht tot morgenavond Bar. ndc bewolking en op de meeste Br-, croo. weer. Zwakke tot matige lu.bissen Noord en Oost. Koude lï'i..T!'lr?cn overdag ongeveer dezelf- igperaturen als vandaag. 1 "«smaakt te 10 uur). Pi 30 MEI. y °P 4.29 uur; onder: 20.46 uur i =*2.op: 2 11 uur: onder: 15 23 uur j prater te Katwijk te 11.23 uur Istrooier bestaat uit zes pagina's. In tegenwoordigheid van diploma tieke vertegenwoordigers van vijf Europese landen en van Canada werden in Centralia (Ontario. Ca nada) 84 vliegers bevorderd, die onder de bepalingen van het pro gramma voor wederzijdse hulpver lening van het Noord Atlantisch Verdrag in Canada werden opge leid. De piloten ontvingen hun ..vleugels" tijdens een indrukwek kende plechtigheid, die door Brooke Claxton, de Canadese minister van Nationale Defensie „een aanduiding van de wijze waarop de bevolking der vrije landen kan samen werken' genoemd werd. De foto toont officieren van de Koninklijke Canadese luchtmacht die de vlaggen dragen der landen, welke bij de plechtigheid vertegen woordigd waren. Van links naar rechts de Belgische. Franse. Itali aanse. Nederlandse. Noorse en Canadese vlag. Massa-demonstratie te Kaapstad TEGEN NATURELLEN-WETGEVING. Gisteravond is te Kaapstad een mas sa-demonstratie gehouden als protest tegen het aannemen van het wetsont werp op de aparte vertegenwoordiging van kleurlingen in het parlement. De deelnemers beschouwen het wetsont werp als een schending van de grond wet. Na een fakkeloptocht braken relletjes uit. Honderden naturellen begonnen de politie te bekogelen, die daarna her haalde malen charges met de gummi knuppel uitvoerde. Er werden 51 perso nen gewond. De massa-demonstratie was georga niseerd door blanke en gekleurde oud strijders. die uit de omgeving naar Kaapstad waren gekomen. Tienduizend oud-strijders marcheerden door de stad. -Langs de gehele route stonden de men sen drie en vier rijen dik. Vliegerkapitein Malan, die in de ..Battle of Britain" heeft meegevochten, zei bij de demonstratie: „de mannen, de hun hoop hadden gevestigd op een overwinning van de Nazi's, zijn dezelfde, die thans de macht hebben. Zij kozen openlijk partij voor de vijand en smoren thans eerlijke critiek. De oud-strijders zullen vechten voor democratie en vrij heid". De weduwe van generaal Smuts zond een boodschap, waarin zij zegt: „succes jongens. Ik ben trots op jullie". Spel met de dood DE ZEVEN VAN LANDSBERG De terechtstelling van de zoven Duit se oorlogsmisdadigers te Landsberg is uitgesteld to'. D nsdag 5 Juni. De Amerikaanse advocaat van de ver oordeelden. Magee verzocht de te rechtstelling uit te stellen totdat hij civiele processen aanhangig had ge maakt om tot de uitspraak te komen, dat onder de Duitse wetgeving de dood vonnissen niet konden worden uitge voerd Rechter Bastian verlengde de op- schortine van de executie tot Dinsdag a.s.. opdat hij een oordeel op schrift kon stellen. De Amerikaanse advocaat-generaal Pariman. die namens de Amerikaanse re gering optreedt gaf de verzekering, dat hij Magee tijd zou geven processen aan hangig te maken, indien rechter Bas tian de executies niet verder opschorte. OOSTENRIJK'S NIEUWE PRESIDENT: OOSTENRIJK MOET VRIJ! In zijn eerste verklaring aan de bui- tenlanse pers heeft de nieuwe Oosten rijkse president gezegd: ,Ik vertrouw, dat ik de wereld er van zal kunnen overtuigen, dat Oostenrijk zijn geschikt heid voor algehele vrijheid en voor een spoedig sluiten van een vredesverdrag heeft bewezen". I Twee maanden lang hebben tien leden van de wetenschappelijke af deling voor onderzoek der Ameri kaanse marine in het Poolgebied doorgebracht. Met hun Douglas R-4-D vrachtvliegtuig, dat met ski's was uitgerust vestigden zij een record voor het aantal uiterst moei lijke Noordelijke landingen, die op het ijs werden uitgevoerd. De toch ten werden ondernomen uit de basis Point Barrow in Alaska bij tempera turen. die varieerden van 25 graden onder tot 30 graden boven nul Twaalf landingen waren nodig om de gegevens betreffende de diepte van het water, de temperatuur, het zoutgehalte, richting van stromen, monsters van de bodem en de dikte van het ijs te verkrijgen. De foto toont het vliegtuig der ex peditie. Operatie ski-sprong" ge naamd. tussen de. machtige ijsber gen in het onherbergzame Noord- poolgebied. Een beroep op de Raad van Europa? De Westdultse Bondskanselier Aden auer, heeft een bespreking van een half uur met de Franse hoge commissaris, Poncet, over het verbod van de Saar- landse democratische partij gevoerd. Naar verluidt, heeft Adenauer om di recte inlichtingen van Franse zijde over het verbod verzocht, met het oog op het afleggen van een verklaring over Saarland In het speciale debat, dat morgen in de Bondsdag gehouden zal worden. De Bondskanselier zou er van uit gaan. dat de Franse minister van bui tenlandse zaken. Schuman, niet volle dig oo de hoogte van de zaak was ge weest, toen hij on 9 Mei een brief aan de Saaxlandse minister-president Hoff mann. schreef. Een gevolg van dit RUSSISCHE SCHEPEN DOKKEN TE ANTWERPEN. (Van onze Brusselse correspondent) In de droge dokken van de Antwerpse haven liggen momenteel verschillende Russische schepen voor herstel. De be manningen hebben niet het minste con tact met de buitenwereld. Vorige \yeek werd de grote Russische pakketboot de ,Jurl Dolgorukov", een van de grootste schepen die ooit te Antwerpen werden gezien, binnen ge sleept. Bij nader onderzoek bleek, dat deze zeereus, waarvoor de herstellings- arbeid vier maanden in beslag zal ne men. de voormalige Duitse .Hamburg" is, de bekende luxeboot van de Ham burgAmerika-lijn, welke in 1926 op de werven van Blohm en Voss werd ge bouwd. Op 7 Maart 1945 liep het schip in de Baltische zee op een mijn en zonk onmiddellijk. De Russen kregen het wederom vlot en zo is de .Hamburg'" thans een van de mooiste eenheden van de Russische vloot geworden. DE VERVOERSSTAKING IN ENGELAND. De chauffeurs van het Londense vleesvervoer hebben besloten zich niet aan te sluiten bij de staking van 11.000 vrachtautochauffeurs, die het wegver voer in Engeland dreigt te verlammen. Duizenden tonnen voedsel liggen aan de stations en de havens op transport te wachten. In Bristol. Portsmouth en Poole zjjn intussen 360 man weer aan het werk gegaan In Liverpool besloten 500 chauf feurs niet te staken. Te Birmingham zijn er daarentegen 1300 stakers bijge komen. schrijven was dat de Saaxlandse rege ring de democratisohe party verbood. ..De Koelnische Rundsohau". die een vrijwel gelijk standpunt als Adenauer Inneemt bracht een bericht uit Saar- bruecken. volgens hetwelk minister Schuman handelde onder de invloed van een telegram, dat Hoffmann hem had voorgelegd en waarvan later bleek, dat het vervalst was Dit telegram gaf de indruk, dat het afkomstig was van de neo-na.tion aal-socialistische leider Remer die hierin op steun voor de Saarlandse democratische paxtij aan drong, Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft Poncet betoogd dat de tussen Adenauer en Schuman In Parijs over eengekomen wapenstilstand" hangende een vredeverdrag om twee redenen niet meer gehandhaafd kan worden. In de eerste plaats wegens de activi teit in Saariand van het Westduitse mi nisterie voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend: de minister zou oersoonliik contact onderhouden met de leider van de Saarlandse democratische oartif Becker De tweede reden was, dat Hoffmann 8 Mei had gedreigd met aftreden Dit zou de positie van de Franse regering hebben ondermynd. al dus deze bron. He»- telegram, dat later vervalst bleek, zou slechts een ondergeschikte rol heb ben gespeeld bij het nemen van het be- shdt. Duitse kringen geloven, dat het aan geboden ontslag van de Franse hoge commissaris voor Saarland Granval invloed is geweest on het verbod. Volgens bovengenoemde bron over weegt Adenauer bij de Raad van Eu^o- Da te protesteren tegen het verbieden van de Saarlandse democratische partij. DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN. Uit de eerste door het Italiaanse mi nisterie van binnenlandse zaken uit gegeven uitslagen van de provinciale verkiezingen blijkt, dat de gematigde en de oentrumpartyen een duidelijke voor sprong hebben op het socialistisch- communistisch blok. In talryke gemeenten heeft de chris- telijk-democratische party de leiding. TURKSE MILITAIRE MISSIE IN ATHENE. Een Turkse militaire missie is onder leiding van Yusuf Egeli. hoofd van de operaties van de Turkse generale staf. te Athene aangekomen. Men zal onder meer defensie-aangelegenheden bespre ken alsmede aanleg van een nieuwe ver keersweg, die beide landen verbindt. BELGISCHE DAGBLADEN VERHOGEN DE PRIJZEN. (Van onze Brusselse correspondent). Met uitzondering van de drie grote dagbladen hebben alle Belgische dag bladen met ingang van 1 Juni a.s. hun prys voor de losse verkoop op twee francs, of 15 cent, gebracht. Dit is een verhoging van 50 centimes. De abonne mentsprijzen zullen niet sterk worden verhoogd. Het zwaartepunt van de Bel gische dagbladverkoop ligt nameiyk in de losse verkoop in de kiosken ofschoon de volksbladen een eigen verkooporga nisatie hebben voor week-abonné's. De prijsverhoging komt niet onver wacht. Zij is een gevolg van de onmo gelijke situatie, waarin de dagbladen waren gekomen door de verhoging van de papierprys, welke momenteel 10.50 fres per kilo bedraagt voor in België geproduceerd krantenpaper en circa 13 a 14 fr voor ingevoerd Fins papier. De drie grote kranten verhogen hun prys tot 1.75 fr. Perzië komt niet naar j Den Haag! REGERINGSCRISIS MOGELIJK? De Perzische premier Mossadeq heeft gisteren een bijeenkomst van de raad voor de nationalisatie van de olie-indus trie gepresideerd. Na de by eenkomst verklaarde Hoessein Makki. secretaris van de raad, tegenover verslaggevers: De Britse stap om de kwestie voor te leggen aan het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag zal niets uit richten. Het maakt allemaal deel uit van de zenuwoorlog, waarvan het doel is Perzië te intimideren". Hij noemde berichten, dat Perzië ern stig een aanbod van Morrison om een missie naar Teheran te zenden, over weegt. vals. De Perzisohe minister van buiten landse zaken heeft inmiddels een tele gram naar Den Haag gezonden, waarin hij verklaart dat de Perzisohe regering het Internationaal Gerechtshof inzake de ol i ekwestie niet competent beschouwt. Perzië zal zich daarom niet doen ver tegenwoordigen. Gistermiddag bezocht de Amerikaanse ambassadeur de premier in het parle mentsgebouw. In de te Teheran verschijnende bla den worden thans wqzigingen in de re gering voorspeld, die tot het heengaan van premier Mossadeq zouden leiden. Volgens Atesj" zouden drie ministers reeds het plan hebben opgevat om af te treden. Het rechtse blad ..Toeloe" schrijft, dat Mossadeq zijn eigen val zal veroor zaken door ..snikken en grienen ten overstaan van buitenlanders". Het comnv"->i*Mpch gerinde blad .Bi- soe i avandeh" beschuldigt Mossadeq van klungelen en talman in het belang van het Britse imperialisme". Het. orgaan van het nationale front .S'sjifri" publiceerde een artikel onder de kou- .Wanner M««sadeq niet slaagt, zal er revolutie komen".

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1