plb mac FILMS eebrug, symbool van kracht door eendracht, in gebruik genomen WOürd' n' door B- IJtsma en Nieuwbouw organisch - chemisch laboratorium in gebruik genomen Veren. „De Hyacinth" in *t zilver Doeleen gezonde teelt.... een lonende teelt VAN DEZE WEEK: Nederlandse schoonheidskoningin en haar rivalen in Avifauna Wel en wee der visserij ZATERDAG 19 MEI „eer de tol verdwijnt -titend is de nieuwe Leebrug ne'e nieuwe brug, die een m vormt van het wankele en iiren geval, dat tot dusverre weest en Lelden uit de toe- imde tot de Warmonden tol, rzulsde poort van Warmond, be- in belangrijke verbetering van Linden met het watersport- dat in de zomermaanden zo- •filduizenden stedelingen trekt, as de brug in gebruik werd ge- vond in Meerrust te Warmond b-,eenkomst plaats, tijdens welke «raaf van Rhijnland, mr J. het woord voerde over de tot toming van dit belangrijke werk hoogheemraadschap. Mr Slag- ojn het volgende. jdeuwe Leebrug die wij vandaag het verkeer openstellen komt in van de "oude. welke in haar eer- ui tezen 1807 werd voltooid om -erverbinding te handhaven we- -• <raven van het Oegstgeester- onderdeel van de werken tot en van de Katwijkse uitwate- ronkelijk een houten brug werd in 1886 door de nu nog bestaande -en. Die oude brug was dermate ng geworden dat reparaties én meer hadden en een geheel brug nodig was. 1945 heeft Rijnland reeds tal biggen die door de oorlog had- celeden of verwoest waren, her- ander dat hiervan ophef werd L1 maar er zijn twee redenen vandaag de opening van de Leebrug officieel te doen ge- de eerste is deze, dat het ran deze brug mede mogelijk gemaakt door hoogst gewaarderde Viang van het provinciaal be en de prov. Waterstaat van Zuid en van de gemeente Leiden, d en Oegstgeest;. de tweede re- Rijnland tot welks taak niet de zorg voor het verkeer te bij de vervanging van deze brug heeft gehouden met de wens brug op een andere plaats te waardoor aan de moeilijke ver- -land welk de oude brug ople- svegens de steile en kromme op oe Abtspoelweg, een einde werd H. Rijnland heeft hiermee een en verkeersbelang kunnen die- Tiarmee ook de drie betrokken -ten gebaat zijn, waartoe deze bben medegewerkt, openbare aanbesteding van het geschiedde op 17 Mei 1950. Op 17 1950 werd het werk gegund aan V, van Splunder's Aannemings p Ridderkerk voor I. 148.240 «matte tevens o.m. het uitdle- een deel van het Oegstgeester- het maken van opritten en ngwerken. Tevoren was Rijnland geslaagd de nodige gronden, mo- het maken van de opritte 'te kopen. nleowe brug met fundering en oofden is gêheel gemaakt van pend beton. De brug heeft een NIEUWE UITGAVEN. •henembij Dbhoeck Ultg. Mij Bussum voudlg Engels voor Emigranten, door 7, d. Keuken en K. Kramer met t and Fun, a reader for Emigrants. ;G, J. v. d. Keuken. j«l en Portret, van vele telgen uit '--ht Borrowdale en met hen het i vaarln zy leefden, roman, door Roe. 1. Veen's Ultg. Mij Amsterdamv jiristal, door Adalbert Stlfter, ver alt het Duits door Th. J.-V. d. Wal. iDonker. Rotterdam: üwtwlritle stokpaarden van de heer Willem Frederlk Werumeus Bunlng. Tier, Amsterdam: roman door Jan de Hartog. Geïll. jJ. F. Doeve. 1 C-ottmer. Haarlem: yen als wy, roman, door Willem a en Warendorf, Amsterdam: ln het Vaderland, roman door Feenstra. tfa.Eavc. Amsterdam: bfvt van universele gemeenschap, ftk-H. Prinses Willielmina. '•obolf, Amsterdam: ^Ditnhater, roman door Arthur van 3e druk. sp'oDg ln het heelal, door Willy Ley ■Jty Bonestell, vertaald uit het door J. de Groot, met vele illu- Driehoek, 's-Graveland: Poorten van Aulls, deel I de Terug ei II Het Offer, roman door Gladys vertaald uit het Engels door B. &®pen, Amsterdam: Timmermans verhaalt, met lllu- van de schrijver. "•trdamse Boek- en Courant Mij, krgeten gezicht,, roman, door Al- Jataan, 2de druk. nültg. Mij. Den Haag: •^rd, door KaJ Munk, Nederlandse van J. Winkler. 'do, Amsterdam: ne in Augustus, roman door Wll- «mkner, Nederl. vertaling door Mr Wlllekes-Macdonald. 2e druk. Bosheks, gedichten, door Alfred Kcss- ^jf^PPelijke voorkeur, roman, Dorna. 1fn de Engel, gedichten, door J. iju£?PeUs hunlng. i-oeweTspers, Amsterdam: en hectares, roman, door Abe te veel, roman, door W. A. «kap Veronica, door Annie M. G. - oet lil. van Wlm Bijmoer. ^■Groningen: o net en blezen, biologische lees- •-* J- de Jong. 1 - Cn Trigonometrie Iï, door Dop en Dr A. van Haselen. ULO, door J. W. Boer- VIakke Meetkunde, III, door en S. J. Geursen. \fe!?omv|nscn over de conflictu- LpV.i „,e les- te Amsterdam, door Wijngaarden. vnn het Bnhnsa-Indo- -^nTnt' Re<le. uitgesproken te door Prof. C. C. Berg. ^voor ulo. deel II, door H. Ko- Amsterdam li^^l^wstingwetgevlng in het rijdekbreedte van 5 m, met aan weerszijden trottoirs van 75 cm, to tale breedte dus 6.50 m. De trottoirs zijn zo gemaakt dat ze, wanneer la ter een grotere rijdekbreedte gewenst is, gemakkelijk kunnen worden ver wijderd en naar buiten verlegd. Voor de scheepvaart zijn twee ope ningen onder de brug beschikbaar, de grootste doorvaarthoogte is 2,53 m, de doorvaartbreedte 7.60 m. Het gedeelte van de Abtspoelweg dat evenwijdig aan het kanaal loopt heeft alleen nog verbinding met de brug door een betontrap met gelei- dingsgoten voor rijwielen. Aanvankelijk werd het tracé der op ritten zo bepaald dat de brug met opritten in het verlengde van de Abtspoelweg zou komen, zodanig dat de weg op de tolbrug zou uitkomen. Nadere uitwerking heeft geleid tot een geringe verschuiving in Oostelij ke richting, waardoor later, wanneer de tol verdwijnt en de huidige tol brug iets wordt verplaatst, een bete re aansluiting wordt verkregen op de weg in Warmondsc richting van de tolbrug. De opritten hebben een helling van 1 op 50, de met klinkers bestrate weg heeft een rijbreedte van 5.50 m. Nu dit werk tot stand is gebracht past het aan het bestuur van Rijnland zijn dank te betuigen aan allen die hiertoe het hunne hebben bijgedragen. Wij hebben drie gemeenten in Rijn land dichter bij elkaar gebracht en op die manier ook in overdrachtelij ke zin een brug geslagen naar de ge meenten, hetgeen ik mag zien als passend in de nieuwe structuur wel ke Rijnland op 1 Januari van dit jaar heeft gekregen door zjjn nieuwe reglement, waardoor ook de gemeen ten dichter zijn betrokken bij het be stuur van Rijnland. Moge deze brug die door samenwer king van Rijnland met de provincie en drie gemeenten tot stand kwam, een symbool blijven van wat deze sa menwerking vermag. Moge de tijd niet ver meer zijn dat ook de vcr- keersbelemmering welke de tol ople vert verdwijnt want dan eerst kan het volle profijt worden getrokken uit de nu geschapen verbetering! (Inepz Mert.-artv Jeugdig elan in jeugdig kleed De eerste belangrijke uitbreiding na de oorlog van de laboratorium ruimte der Leidse Universiteit, een nieuw hulplaboratorium voor organi sche chemie in de Hugo de Groot straat, werd gisteren officieel in ge bruik genomen. In de collegezaal van het oude labo ratorium, waarvan de herinrichting thans voltooid is, kwamen daartoe vele belangstellenden bijeen, waaronder ver tegenwoordigers van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de president-curator, curatoren en se cretaris van curatoren der Rijksuniver siteit, de rector magnificus en de secre taris van de Academische senaat, het faculteits bestuur, vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst, benevens vele hoogleraren van de philosophische faculteit. De directeur van het laboratorium, prof. dr E, Havinga herinnerde in zijn toespraak aan de in gebruik neming van het oude gebouw door prof. Fran- chimont, thans 50 jaar geleden. Dat oude gebouw was berekend op de ar beid van maximaal 12 studenten. Thans studeren er 300 terwijl het gebouw geen noemenswaardige veranderingen had ondergaan voor de thans voltooide her inrichting en uitbreiding. De uitbrei ding, waarbij de bouw van een nieuw hulplaboratorium de eerste uitbreiding van de Leidse laboratoriumruimte be tekent, kwam dus niet als luxe maar als noodzaak. Spreker dankte alle in stanties en personen, die aan de tot stand koming van herinrichting en nieuwbouw hebben medegewerkt. Prof. Havinga stelde voorts de vraag, __i hoeverre het verantwoord is, zoveel energie te geven aan de langdurige cn kostbare opleiding van zovele chemici, en of afremmen van deze stroom niet gewenst is. Spr. meende, dat de geva ren voor de mensheid bij het steeds ver-der voortschrijden der wetenschap pelijke resultaten weliswaar groeien, doch dat de positieve aspecten van die groei de negatieve nog steeds over heersen. Men kan bovendien de weten schap niet remmen, zomin als men dc kunstenaar op den duur beletten kan, zich te uiten, of het kind kan beletten mens te worden. De resultaten van het wetenschappelijk werk kan men ten goede of ten kwade aanwenden, doch het bereiken dier resultaten mag niet worden belemmerd. Spra hoopte, dat het nieuwe gebouw rijke vrucht zou dragen bij de zelfont wikkeling van de nieuwe chemici, de vergroting van de glorie der Leidse universiteit en bevordering van de bloei der wetenschap. De heer Van Brugge, sprekende namens de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wees er met nadruk op, dat de zeer onvol doende behuizing van de roemrijke Leidse Universiteit bij de Regering zeer wel bekend is, en dat herstel en vernieuwing van de Leidse outillage een onderwerp van voortdurende zorg voor de Minister vormt. De moeilijkheden zijn evenwel groot en de mogelijkheden beperkt. Spr. uitte de hoop, dat deze nieuwbouw het begin mocht blijken te zijn van een reeks van nieuwe gebouwen, zij het dan ook dat met de tot standkoming daarvan nog geruime tijd gemoeid zal zijn. De president-curator, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, vond het een groot voorrecht en genoegen, dit ge bouw te mogen openen, hoewel hij er zijn spijt over uitdrukte, dat dit de eerste maal is dat hij dit genoegen smaakte. Het aantal leerstoelen en net aantal studenten zijn vele malen ster ker gegroeid, dan de materiële uitrus ting der Universiteit. Namens de Rijksgebouwendienst sprak ir Scheurkogel, die eveneens wees op de moeilijkheden waarvoor de over heid staat bij de uitvoering van open bare werken. Spr. overhandigde de pre sident-curator een sleutel van het nieu we gebouw aan een lint in de facul- teitskleur. In het bloembollenvak vormt de hyacinthenteelt wel de belangrijkste sector. Dit bedrijf vergt naast aanzienlijke kapitaalsinvestering ook grote vakkennis. Daarom is het zilveren jubileum van de Vereniging ,,De Hyacinth" een belang rijke mijlpaal in de geschiedenis van het Bloembollenvak. (Van onze deskundige medewerker). In 1925 had de hyacinthencultuur te kampen met zware rampen. De weersomstandigheden waren toen minstens zo ongunstig als in dit voor jaar en het gevolg was een ware epi demie van het gevreesde geelziek. De mogelijkheid bestond, dat hierdoor aan de ook toen al belangrijke export een schier dodelijke slag zou worden toegebracht. De ook thans nog in het bloembol lenvak zo sterke neiging om eigen boontjes te doppen, de afkeer van be moeiing van buiten af. gevoegd bij een helder inzicht in de gevaren van de toestand, brachten de hyacinthenkwe- kers in de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een organisatie te vormen, die terstond zeer strenge maatregelen nam om te komen tot een gedwongen controle over de ge zondheidstoestand der voor uitvoer bestemde hyacinthen. Dit initiatief had tot gevolg, dat in 1927 de z.g. commissie-Haffmans de minister van Landbouw kon adviseren de vakorganisatie de gehele verant woordelijkheid voor de contróle toe te vertrouwen, maar (de secretaris der vereniging, de heer H. J. Voors, die deze bijzonderheden mededeelde, vroeg zich af of de kwekers ziohzelven beter ken den dan de commissie-Haffmans zulks deed!) de leden van De Hyacinth dron gen er zelf op aan, dat de Plantenziek- tenkundige Dienst ingeschakeld zou blijven. Met deze dienst heeft men in die 25 jaar nauw en in de beste verstandhou ding samengewerkt. De vereniging beschikt, in samenwer king met de andere groepen van specia listen in de Algemene Vereniging, over een eigen keuringsdienst, die in het be lang van het vak zeer streng optreedt, maar ook hier weer heeft men alles in eigen hand, hetgeen een vlotte samen werking buitengewoon bevordert. De arbeid der vereniging had resul taat; reeds in 1928 was een aanzien- lïike verbetering te constateren en in 1932 deden zelfs enkele optimisten het voorstel, de Keuringsdienst maar af te schaffen om de kosten te kunnen sparen. Wijselijk heeft De Hyacinth daartoe niet besloten, en ook thans, 25 jaar na de oprichting, is de Keu ringsdienst zeer actief en blijkt htf nog immer onmisbaar. Prof. ds S. T. Bok voerde het woord namens de senaat en vond een ant woord op de vraag, waarom juist dit laboratorium de eer genoot deze uit breiding te ondergaan, in het jeugdig elan van de organische chemie. Dit elan blijkt ook uit het feit, dat dit jaar niet minder dan 10 procent der Leidse dissertaties afkomstig was uit het laboratorium voor organische chemie. Namens het chemisch dispuut sprak tenslotte de heer J. L. J. v. d. Vlier voet een gelukwens uit, tevens de dank overbrengend voor het gepresteerde namens de wetenschappelijke staf. Prof. Havinga dankte de diverse sprekers, waarna de president-curator het nieuwe gebouw opende, de aanwe zigen de nieuwbouw en herinrichting van het laboratorium bezichtigden en bij een receptie gelegenheid kregen persoonlijke gelukwensen aan te bieden. Het leven gaat verder: Nieuw stramien. Luxor Hollywood heeft weer eens wat nieuws uitgedokterd! Werden wij al enige jaren vergast op films, welke in meestal vrij bombas tische vorm en zonder het al te nauw te nemen met de waarheid de psycho analyse en dergelijke zaken op het witte doek brachten, thans beproefde regisseur Rudolph Maté zijn krachten, op een gegeven van Ruth Southart, waarin een typische film-dokter blijk geeft van een treffend staaltje van de me dische moraal door een van zijn vrou welijke patiënten (overigens een gcede kennis) ten eerste te vertellen dat rij geen kinderen meer kan krijgen en waarom zou hij dit verzwijgen? ten tweede dat zij lijdt aan kanker in zulk een stadium, dat genezing absoluut is uitgesloten, en als overdonderend slot. dat zü nog ten hoogste één jaar heeft- te leven! Te begrijpen dus, dat deze vrouw enigszins onder de indruk de spreek kamer verlaat en door een onveilig sein van de spoorwegen en vervolgens door een rood verkeerslicht rijdt! De beproefde vrouw blijkt echter een ongelooflijke wilskracht te hebben, welke zij baseert cp de wetenschap, dat het belangrijker is hoe men leeft dan hoe lang. 3 Haar man, die een goede boterham verdient als waterbouwkundig archi tect, heeft ongeveer tegelijkertijd met de „openhartige" mëdedelingen van de arts een vrouwelijke assistent aange nomen, die hcewel hü het in de grond van zijn hart niet wenst, doen zich er moeilijk tegen kan verzetten méér dan een diepe genegenheid voor hem opvat. ,L Tenslotte smeekt de architecten- vrouw dat de assistente haar plan om te vertrekken opgeeft omdat zij er van overtuigd is. dat het meisje niet alleen na haar dood een goede vrouw voor haar man zal worden, maar bovenal een uistekende moeder voor haar lief dochtertje. Ziehier het gegeven van ,.Het leven gaat verder". Men mag het werk wat onderwerp betreft dus ge rust opzienbarend noemen, terwijl „kitsch" eveneens een vrij goede kwa lificatie is. Wij wachten werkelijk met kloppend hart op de volgende „me dische" film! Margaret Sullivan als de. aan kan ker lijdende vrouw kreeg van de make up man „vermoeide" trekken, terwijl Viveca Lindlors, de derde hoek van de driehoek, gelukkig nog niet veranderd was in de innerlijke lege Hollywood- vrouw. Van haar straalt nog natuur lijke lieflijkheid uit. Wendell Corey tenslotte is de man, die eerst maar niet weet waarom zijn vrouw toch steeds zo vermoeid is, totdat enige weken voor het sterven van zijn levensgezellinne de arts hem inlicht. Het spelpeil is zeer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll redelijk. Dat men zich overigens niet al te zeer laat deprimeren door ds sombere geschiedenis, het romantische sentiment is geenszins vergeten! September affair Liefde bloeide op. Trianon Italië is een verrukkelijk schoon land en de harten kloppen er snel. Te begrijpen dus, dat de Ameri kaanse zakenman Dayid Lawrence, die naar het zonnige Zuiden was getrok ken in afwachting van een bericht van zijn vrouw, dat zij in een echtscheiding zou toestemmen, met de concertpianis te Manina Stuart, eveneens een Ameri kaanse, de enkele uren, welke liggen vóór het vertrek van hun vliegtuig naar hun vaderland, tot romantische maken. Davids stemming is eerst enigszins gedrukt, daar hij op het laatste nip pertje van zijn vrouw het „neen" ont ving, maar Manina blijkt hem zó zeer te charmeren, dat hij „alles" vergeet en met haar een tochtje gaat maken. In deze korte spanne tijds komt de lief tallige pianiste er natuurlijk achter, dat zij van de zakenman gaat houden. Het vliegtuig vertrekt zonder hen, het begrip „tijd" werd vergeten Zij keren dus terug naar Napels en Capri en genieten met volle teugen van het landschapsschoon en de steeds verder ontluikende liefde. Een courantenbericht brengt ten slotte „redding". Hun vliegtuig is bo ven de Middellandse Zee vei'gaan, er zijn geen overlevenden. In de krant verschijnen hun namen in de lijst van slachtoffers. Op een presenteerblaadje wordt de minnenden dus de gelegenheid gebo den als officiële doden verder te leven. Nu, zij doen dit met zwier. In Flo rence wordt een reusachtige villa ge huurd (met een trucje heeft ds „dode" zakenman een dikke cheque laten ko men) en hier vergaat de tijd in een zalig nietsdoen, zonnebaden en zwem men. Aan alle sprookjes echter komt een einde. De vrouw van de zakenman komt er achter, dat haar man nog leeft en zij is hierover zó in de wolken, dat zij toe stemt in een scheiding Manina en David vliegen dus terug naar Amerika, doch de jonge vrouw wil Davids huwelijk niet vernietigen. Zij vertrekt dus naar Buenos Aires David keert terug naar zijn vrouw en zoon William Dieterle tekende voor de re gie van deze ode op de liefde. Joseph Cotten en Joan Fontaine kunnen el- kaars charmes niet weerstaan. Dieterle heeft wel in Italië gefilmd, joch meestentijds de camera laten richten op de minnenden, zodat het I zonnige Italië er vrij armetierig af komt. „September Affair" is geenszins „de beste^film sedert jaren", doch een slechte kwalificatie dient men dit ver haal over een slippertje geenszins te geven. Het is een bijzonder romantisch ge heel, waarin zelfs de moraal tenslotte niet vergeten werd. Haven Marie Typisch Frans. REX - Marcel Carné heeft van „Ha ven Marie" een bij uitstek Jean Gabin- film gemaakt. De op leeftijd zijnde charmeur met zijn scherpe trekken en zijn door groeven geplooide gelaat is nu eens niet een of ander bijzonder ar me sloeber, maar een welgestelde ei genaar van een café en bioscoop in Cherbourg. Hij leeft samen met de zus ter van het j-onge meisje waarmede hij tenslotte in het huwelijksbootje zal stappen, alhoewel hij „trouwen" feite lijk een overbodigheid vindt. Voordat hij er echter toe kan over gaan van vrouwen te verwisselen, wor den er bijna twee zelfmoorden gepleegd terwijl vele bijzonder puntige gesprek ken gevoerd worden en talrijke toespe lingen gemaakt worden, welke nu niet bepaald geschikt zyn, zoals dat heet, voor onervaren oren. ZU, die de moraal" en „goede ze den" warm verdedigen, zullen „Haven Marie" wel met gefronste wenkbrau wen bekijkegn, doch Jean Gabin en Marcel Carné dient men steeds veel te vergeven Blanchettte Brunoy is het jonge meisje, dat uitstekend als een sfin£ weet te glimlachen. „Haven Marie" vloeit bijkans over van Franse liefde! Helaas heeft Marcel Carné zich niet kunnen opwerken tot de hoogten, waar op hij gemeenlijk staat. In het voorprogramma een Chaplin- werkje uit de oude doos, dat bijzonder vermakelijk is. Het onstuimige blondje: Betty Hutton voor en na. Casino Al wie „Annie get your gun" en haar andere werken gezien hebben, zullen zeker „Het onstuimige blondje" weten te appreciëren. Betty Hutton geeft weer blijk over een ver bluffende vitaliteit te beschikken, welke zij op een bruisende, charmante en vaak bijzondere luide wijze demonstreert. Barry Fitzgerald en Arthuro de Cordova assisteren Betty op uitstekende wijze, zodat 't kleurrijke „Onstuimige blondje" gelijk een koele dronk is, welke niet ge speend is van vuur en pit. Doorbraak: Harde strijd. Lido Dat „Doorbraak" voor de tweede week op het programma gezet werd, behoeft niemand te verwonderen. Het is een werk, dat tal van goede mo menten bezit. JUBILEUM-BIJEENKOMST. Om dit Jubileum te herdenken was de vereniging gistermiddag in „De Nachte gaal" te Lisse bijeen onder voorzitter schap van de heer Jac. Nieuweinhuis, die ln zeer snel tempo de huishoudelijke zaken afdeed (waarbij de heren W. Driehuizen en Jac. Braam tot bestuurs leden werden gekozen) en de directeur van de Keuringsdienst, de heen W. Lim burg een uitvoerig en interessant over zicht leverde van de werkzaamheid van deze dienst gedurende de kwart-eeuw van zijn bestaan. Gememoreerd werd het werk van de zes jubilarissen, die tegelijk met de ver eniging in het zilver staan, de secre taris. de heer H. J. Voors, de admini strateur de heer J. v. d. Laan en de controleurs, de heren G. en A. v. d. Tang, Jac. Kooyman en J. G. v. Leeu wen. die Maandag 21 dezer in een in tieme bijeenkomst zullen worden gehul digd. Onder hen, die op deze feestelijke vergadering tegenwoordig waren, wer den opgemerkt prof. dr E van Slogte- ren, directeur van het Lab. v. Bloem - bollenonderzoek, met zijn medewerkers dr Beyer en mej. dr De Bruyn Ouboter, ir F. Vlag. riJkstuinbouwconsulent, jhr mr dr O. F. A. van Nispen tot Pan- nerden, voorzitter van „Bloembollen cultuur" en vele kopstukken uit het vak. Prof. Van Slogteren merkt op in zijn gelukwens, dat het wetenschappelijk werk alleen kan geschieden, omdat het plaats heeft te midden van en gesteund wordt door de mannen van de practijk. Jhr v. Nispen tot Panncrden zag de hyacinthen-sector als de kostbaarste, kostelijkste en moeilijkste van het bloembollen vak en waarschuwde er tegen, zich op dit terrein te begeven zonder voldoende ervaring en outil lage. De heer Van der Pol bracht de feli citaties over van de Plantemiektenkun- d'jge Dienst, met wie de Keuringsdienst zo nauw samenwerkt, en de heer H. J. Voors gaf een interessant overzicht van de werkzaamheid der Vereniging in de afgelopen kwart-eeuw. Ir F. Vlag wees met name op het grote belang van ge schoold personeel en de vorming van een corps ziekzoekers, dat noodzakelijk is voor het behoud van een gezonde teelt en de groei van de export. Verscheidene bloemstukken sierden de zaal, waarin men na afloop van dit of ficieel gedeèlte in een ongedwongen samenzijn bijeen bleef. Sluiting een-jarig herdenkingsfeest Ook het derde ambassadeursbal.dat gisteravond gehouden werd in het pa viljoen van Avifauna te Alphen a. d. Rijn ter gelegenheid van het eenjarig bestaan, kan uitstekend geslaagd ge noemd worden. Opnieuw waren burgemeester Wit- schey en diens echtgenote de gehele avond aanwezig, alsmede de Belgische gezant en diens echtgenote. Als bijzondere „attractie" was door de heer v. d. Brink uitgenodigd de Neder landse schoonheidskoningin 1951, die binnenkort ons land gaat vertegenwoor digen voor de Europese titel. Met een hartelijk applaus werd mej. Bep van Proosdij door de-heer Van Rees aan het talrijke publiek voorgesteld, evenals de 17-jarige Hennie Stam, die de vierde prijs in Amsterdam verwierf, Edith Manvis, de 18-jarige, die de derde prijs kreeg en Sanny Weidnex, eveneens Viervoudige schoonheid - V.l.n.r.! Henny Stam, Edith Manris. Bep van Proosdij en Sanny Wcidner. 18 jaar, die de tweede prijs behaalde. Aan deze vier schoonheidskoninginnen werden bloemen overhandigd, terwijl mej.' van Proosdij na een uitstekende toespraak aan mevr. v. d. Brink een prachtige bloemenmand overhandigde namens de vier meisjes. De heer Van Meeuwen, directeur van het Casino te Amsterdam, dankte even eens namens de meisjes voor de ont vangst in Avifauna. Er heerste ook nu weer een opge wekte stemming, waaraan het optre den van Boyd Bachman zeker niet vreemd was. Met deze avond is tevens de her denking van het eenjarig bestaan be sloten, dat bjj alle bezoekers zeker in de smaak is gevallen. De „langzaam-aan-actie" van de vis- lossers, waarover elders uitvoeriger,, blijft niet zonder invloed op de prijzen. De vangsten van de kleine schepen, die met eigen mensen lossen, brengen goed .geld op, maar de grote schepen, die af hankelijk zjjn va/n de vislossers, worden van deze actie de dupe. In totaal werden er Vrijdag in IJmuiden 4.400 kisten vis gelost. Hieronder waren 90 kisten fjjnvis, 450 kisten schol, 505 kisten haring, 2.130 kisten makreel, 295 kisten schelvis, en 440 kisten koolvis. In de Zaterdagmartot zouden worden vekocht het restant van De Hoop IJM 73, zijnde 400 kisten, en verder de vangsten van de Medan IJM 57 met 500 kisten makreel, 90 kisten hairing, 140 kisten koolvis. 60 kisten schelvis, 40 kisten radio, 120 kisten wijting, 45 kisten hake, 40 .kisten stokkebit en 325 stuks stijve kabeljauw en Excelsior III KW 76 met 30 kist gul. 50 kisten plat vis, 15 kisten tarbot. 30 kisten wijting. 40 kisten schelvis, 10 kisten wolf, 10 kisten -peon, 250 kisten makreel en 290 stuks stijve kabeljauw. Voor de Maandagmarkt is bekend de binnenkomst van de stoomtrawler Abra ham VL 77, Deze had Donderdag aan boord 650 kisten makreel, 500 Kisten haring, 250 kisten koolvis, 50 kisten leng, "40 kisten wijting, 50 kisten h&ke, 20 kisten schelvis en 20 kisten varia. Verder komen de Flamingo IJM 25 en de Zeelandia IJM 38, maar van hun vajngsten wist men Vrijdagavond in IJmuiden neg niets. De Alkmaar IJM 31 kan voor de Dinsdagmarkt in IJmuiden verwacht worden. Deze had Donderdagavond in zijn ruimen 190 kisten schelvis, 40 kis ten kabeljauw en gul. 20 kisten koolvis, 30 kisten, wijting. 50 kisten haring, 10 kisten platvis en 700 kisten makreel. Van de trawlervloot ging Vrijdag weer naar zee de Sohoorl IJM 9. Geprikkelde stemming in de vishallen duurt voort „RUér ZACHT ZOODJE". De geprikkelde stepimlng onder de vislossers in'IJmuiden blijft voortdu ren. De nieuwe vislosregeling is ken nelijk „tegen het zere been", omdat men daarin niets anders nil zien dan dan een verkapte loonsverlaging. On der de vislossers, die allen in de Neu trale cn Christelijke bond zyn geor ganiseerd. heerst bovendien ontstem ming over de houding van hun bonds- bestuurders, van wie zij menen, dat zij hen hebben verkocht aan de re ders. Vooral de verscherpte bepalingen ten aanzien van het „zoodje" vis bljj- ken moeilijk te slikken. Vol galgen humor was dan ook Vrijdagmorgen In de hal een „stilleven" te zien- Op een voetstuk van kisten lagen namelijk zielig naast elkaar een makreel en een poon, omkranst met groen en daar achter aan een stok een rode zakdoek als vlag halfstok gehesen. Het onder schrift luidde: „Rust zacht, zoodje". De ontstemming van de vislossers over de houding van hun bestuurders had tot gevolg, dat Vrijdagmiddag halfzes een vergadering werd gehouden in de kleine zaal van het Thalia-theater. In deze vergadering is, naar wij vernamen, practisch niet gesproken over staking, maar alleen zou daar een standpunt be paald zijrr ten aanzien van de bonden. Het voorstel om en bloc het contribu tieboekje demonstratief in te leveren en daarmee het lidmaatschap op te zeggen, werd echter verworpen. In deze vergadering is wel besloten om over te gaan tot de vorming van wat men zou kunnen noemen een personeels vereniging, waarin men alle arbeiders in de vishallen wil opnemen. Deze zou den dus los van de bonafide vakorgani saties staan, maar benut, worden voor het gezamenlijk bepalen van een stand punt, wanneer er moeilijkheden zijn en desgewenst gezamenlilk tegen de bonds- besturen te ageren. Hiervoor is een voor lopig bestuur gekozen, bestaande uit 7 mensen. Een van de eerste taken zou zijn een betere voorziening te treffen voor de ouderen, die door de nieuwe be palingen binnenkort op straat zouden komen te staan. Dit zou volgende week Zaterdag Voor 18 vislossers van 66 jaar en ouder gaan gebeuren. Ook over de langzaam-aan-actle is gesproken. De vislossers willen hiermee voortgaan, al zal de tactiek enigszins veranderen. Inplaats van de kisten maar ternauwernood te vullen, wil men ze nu boordevol gooien om daardoor het aan tal geloste kisten te verminderen. Dat zou het loon drukken en dan kon men het College van Rijksbemiddelaars hou den aan zijn toezegging, dat wanneer de nieuwe regeling een vermindering in het loon tot gevolg zou hebben, deze wordt herzien. Tevens voorkomt men daarmee, dat de handel aan de zijde van de reders zal komen te staan. Van rederszijde vernemen wij nog, dat deze de situatie niet ongunstig vinden. De langzaam-aan-actle is natuurlijk niet prettig, maar een staking zou nog veel erger gevolgen hebben. In het laat ste geval moet het niet uitgesloten wor den geacht, dat de schepen door ande ren gelo9t zouden worden. Het stand punt, dat de Unie Verkeer zal innemen is niet moelijk te raden. Natuurlijk zijn de mensen vrij zich in een soort van „personeelsvereniging" te organiseren, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij als zodanig invloed zullen kunnen uit oefenen op de gang van zaken, wan neer het gaat om sociale maatregelen, zo^ls onderhandelen over loon, e.cf.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 9