Marine-lesvliegtuig stortte in Noordzee >iloot door kotter Sch. 62 gered Chinese aanval in Korea ingezet? De geschiedenis herhaalt zich weerbericht Nederlands atoomgeleerde vandaag naar Argentinië lOsie Jaargang DONDERDAG 17 MEI 1951 00 No. 27303 LEIDSCH m DAGBLAD recieun J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 tffdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 5 15 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Admu 25041; Red. 21507 Denk maar aan je moeder of meisje, jongen!" Gistermiddag is het Harvard lesvliegtuig B 62 van de Marine Luchtvaart en*!, bestuurd door de adsprirant-reserve officier, korporaal leerling-vlieger Harte, omstreeks twee uur, enkele kilometers uit de kust by Noordwijk, in de ioordiee gevallen. De piloot is door de bemanning van de „SCH 62" uit zee opgepikt en om zes ir in de Scheveningse haven aan land gezet, waarna hy naar het Militair löpitaal te Den Haag vervoerd werd. Het ongeluk was vermoedelijk te wijten aan een motordefect. Van het toestel niets meer teruggevonden. „Piloot, heb je nog meer mensen bij je?" vroeg ik. „Neen", zei ie, „ik was helemaal alleen". Hij wou niet op het dek blijven. ..Ik heb het zo koud, ik heb het zo koud", zei hij steeds. We hebben hem toen naar beneden gebracht, bij de kachel. Al zijn kleren hebben we van zijn lichaam gesneden en we hebben hem in dekens, lappen en kranten gewikkeld. Een van ons, Willem Korving, hield steeds een paar lappen tegen de kachel en als ze warm waren, hield hij ze tegen de benen van de piloot. Terwijl Willem zo met hem bezig was gingen wij weer naar dek om zo spoedig mogelijk naar Scheve- ningen terug te keren. Af en toe ging ik naar beneden om hem moed in te spreken. „Denk maar aan je moeder, jongen", zei ik „of aan je meisje, dan kom je er wel doorheen!". De kok had even voor het ongeluk gebeurde de aardappels en het Brussels lof opgezet, maar dat staat er allemaal nóg. We hadden twee vlaggetjes in top om de aan dacht van de wal te trekken. Toen we dan ook tegen zessen de haven bin nenkwamen kwam de havenmeester dadelijk uit zyn kantoor. „We hebben een verongelukte pi loot", schreeuwde ik. Hij begreep het direct en toen we aan de wal lagen was de geneeskun dige dienst er binnen tien minuten. EEN „MIRAKEL". Schipper Pronk raakt er niet over uitgepraat, dat de vlieger uit zijn toe stel is kunnen komen. „Het is een mirakel", zei hij. „Het vliegtuig dook met draaiende motor in de golven Het moet zeker de grond geraakt hebben. Het is daar diep. on geveer ti§n vadem". Volgens matroos Korving had de vlieger gezegd dat hij „heel diep" ge zeten had. De vlieger zei ook nog, dat er wat aan de motor van zijn vlieg tuig had gemankeerd. Hij wist niet meer hoe hij uit het vliegtuig had kun nen komen. Van het toestel zelf heeft men niets meer terug kunnen vinden. De bemanning van de SCII 62 heeft het prettige gevoel iets „goeds" gedaan te hebben. „We zyn bly, dat we hem hebben kunnen redden", zeggen ze. Hun voldoening doet hen vergeten, dat deze redding eigenlijk ren scha depost voor hen betekent Ze hebben hun visvangst cr voor moeien onder breken hoewel zij nog maar weinig hadden gevangen. JOHANNES PRONK VERTELT. De verongelukte vlieger heeft ge- gemeld het leven te danken aan vier koppen tellende bemanning •c de SCH 62. Johannes Pronk, de 38-jarige schip- •r van de kotter vertelde ons de toe- Kht van het gebeurde als volgt: .We waren aan het vissen voor Krdwijk, in de buurt van boei I.M. 4. el geluk hadden we niet, want ons haakte steeds vast aan wrakken n ik het net liet halen, zat er een «Der in van een (vermoedelijk) in oorlog in zee gestort vliegtuig. Het was gescheurd. We stonden juist te beraadslagen, of een ander net zouden uitgooien, «1 er van de wal af een geel vlieg- g op ons af kwam vliegen, richting jrd-West. Het vliegtuig vloog erg laag. Ik zei nog tegen de jongens: „Als die nog wit lager vliegt raakt-ie met zijn vlerk het water". Net had ik het ge legd of daar ging-ie: het toestel maakte een bocht, de rechtervleugel raakte het water en meteen dook liet vliegtuig met dc staart in de hoogte dt golven in, ongeveer twee myl van ons vandaan en een paar honderd meter naast de SCH 74, die daar aan het vissen was. Diar hadden ze zeker doordat ze aan |t eten waren niets gezien, want de 'H 74 bleef rustig liggen. Gelukkig Schipper J. Pronk en matroos W. Korving (links) die de piloot uit liet water haalden. hadden wij geen enkel net uit en daar om konden we er direct op af gaan. Ik liet de jongens uitkijken naar olievlek ken, maar we zagen niks. Door de ste vige golfslag en de felle zon was het ook moeilijk om iets op het water te ontdekken. „HELP! HELP!" We hebben zeker een half uur moe ten stomen, voordat we de piloot ont dekten. Hij lag met zijn zwemvest om in een grote gelige vlek. „Help, Help" riep-ie steeds Je werd er wee van. Ik gooide een hoefijzervormige boei uit met een lijn er aan. Hij greep de boei beet en we trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwar tier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. Door het zwemvest, de boei en de golfslag konden we hem bijna niet vastpakken. „ZO KOUD. ZO KOUD Tóen we hem eindelijk scheeps had den, hebben we hem achterover op het dek gelegd met een kussen onder zijn hoofd. Er kwam water en bloed uit zijn mond als je op zijn borst drukte. Voorste linies ontruimd door de verbondenen Eenheden der communisten, die thans zoeken naar zwakke plekken in de linies der verbondenen, voerden gisteren, bij het aanbreken van de dag. een aanval uit op vooruitgeschoven stellingen der Zuid-Koreanen, die, juist ten Noorden van de 38ste breedtegraad, in de Ooste lijke kustsector zijn gelegen. De ten Noorden van het dorp Jongdaeri gele gerde Zuid-Koreanen moesten terug trekken. Jongdaeri ligt aan de hoofd weg, die dwars over Korea naar de Oost kust loopt. Voorste patrouilles der Zuid-Korea nen werden in de sector-Indje gisteren de gehele ochtend door communistische troepen met machinegeweren en gewe ren beschoten. In de nacht van Dinsdag op Woensdag voerden de communisten zes krachtige aanvallen uit, waarna de meest vooruitgeschoven stellingen moes ten worden prijs gegeven. Lopik brengt televisie-programma's VERZORGING DOOR PHILIPS. De televisiezender Lopik zal in de loop van Juni programma's uitzen den, aldus verklaarde gisteravond Ir. P. F. S. Otten, directeur van Philips. Hangende de beslissing van de om roepverenigingen is Philips bereid van de studio te Bussum uit voor enige tijd programma's te verzorgen, die uiteraard nog een experimenteel ka rakter zullen dragen. Philips zal deze eventuele program ma's geheel gratis verzorgen. „Wy hadden niet de ambitie, maar wel de bereidheid om een begin te maken met deze uitzendingen", aldus ir Otten, „maar wij blijven ervan overtuigd, dat dit óns werk niet is". Ook in het Westelijke gedeelte van de centrale frontsector is de tegenstander actiever. Tenminste drie Chinese com pagnieën vielen gistermiddag in dit ge bied Amerikaanse stellingen aan. De Chinese aanvallen werden, mede met behulp van artillerie-vuur, afgeslagen. Geallieerde patrouilles waren, ten Noorden en ten Oosten van Seoel, be drijvig; zij zochten in dit gebied naar Chinese bolwerken. Een Amerikaanse, uit Infanterie en gevechtswagens samengestelde strijd macht, viel stellingen der communisten in de heuvels ten Noord-Oosten van Oeidjoingboe aan. Daarna werden de Chinese posities door geallieerde artil lerie, straaljagers en jachtbommenwer pers aangevallen. Een andere, uit infanterie en tanks samengestelde strijdmacht der verbon denen, viel gedurende twee uur een meer Westelijk gelegen wig der communisten in de geallieerde frontlinie aan, waarna zij weer op haar punt van uitgang terug trok. De communisten hebben geschut op rupsbanden aangevoerd om dienst te doen bij een nieuw offensief hunner zijds. Dit geschut heeft op verscheidene plaatsen ten Noorden van de samen vloeiing van de rivieren Han en Poek- han voorste patrouilles der verbondenen beschoten. Steeds meer communistische militai ren trekken, onder dekking van een laaghangend wolkendek, waardoor de heuveltoppen aan waarneming zijn ont trokken. in Zuidelijke richting. Hun voorste patrouilles leveren schermutse lingen met patrouilles der verbondenen. Nader wordt gemeld: Noordelijke strijdkrachten zyn aan het Oostelijk front op drie plaatsen door gebroken. Door opeenvolgende krachtige aanvallen werden de verbondenen tot een algemene terugtocht gedwongen naar nieuwe verdedigingsstellingen tus sen Tsjoentsjon en Indje. Aan het centrale front moesten Ame rikaanse troepen zich op gereedgemaak te stellingen ten Zuid-Westen van Sjang- gong terugtrekken. Het Israelisch-Syrisch conflict ARABISCHE LIGA ACHTER SYRIË. De Veiligheidsraad der V. N. heeft een resolutie in overweging genomen waarin Israel verzocht wordt alle droog leggings-werkzaamheden in de gedemi litariseerde zone vari Hoeleh aan de Sy rische grens te staken. De resolutie wordt gesteund door Frankrijk, Engeland, Turkije en de V. S. De Israëlische afgevaardigde Eban verklaarde op een persconferentie dat hij de resolutie als „overijld en partijdig" veroordeelde. De resolutie gaf blijk van een volkomen veronachtzaming van Is raels rechten krachtens de wapenstil standsovereenkomst. De minister-president van Irak heeft in het parlement meegedeeld, dat de koninklijke lijfwacht (een onderdeel van het Iraakse leger), luchtdoeleenheden en een aantal escadrilles vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht in Syrië waren aan gekomen voor „de verdediging van het Syrische grondgebied tegen iedere lucht aanval". De eenheden waren bezig mili taire posities in Syrië in te nemen, al dus de premier. De stap was genomen na een volledig accoord met de Syrische regering en was bedoeld „om aan Iedere Israëlische agressie het hoofd te bieden". De troepen zouden terugkeren, wanneer Syrië deze niet meer nodig zou hebben, zo verklaarde de premier. Ook de andere Arabische landen heb ben alle steun toegezegd. Van Rehus tot Eisenhower. Overwegend droog fixu' \erwacht tot morgenavond- Zolende bewolking en bijna over- iroog weer. Matige of vrij krachtige :biB 1 n Noord-Oost en Oost. Op >3 ov a Sen nachtvorst; mor- v! j ie^ hogere temperaturen andaag. (Opgemaakt te 10 uur). 18 MEI. 4.43 uur; onder: 20.30 uur. ftvÜL0D: 1713 uur; onder: 3.07 uur. tóuur te Katw«k 034 en Mu, ÖUOuner bestaat uit acht pagina's. Op 24 en 25 Mei a.s. zal Z.K.H. Prins Bernliard een bezoek brengen aan de provincie Groningen. Tijdens dit bezoek zal de Prins ook de - in het midden van de vorige eeinv gestichte - Johannes Kerkhoven Polder bezichtigen. Deze polder, met een oppervlakte van 500 Hec tare. is 'het grootste landbouwbe drijf van Groningen. Hij ligt in het uiterste Noord Oosten van het land aan de Dollard. In het laatste deel van de oorlog hebben de Duitsers alle gebouwen in dc polder ver woest. De landbouwbedrijven zijn thans weer geheel hersteld. Deze luchtopname toont het Tech nisch Centrum van de polder, waar Z.K.H. Prins Bernliard zal worden ontvangen. (Luchtopname ANP-Foto) 2 millioen ton graan voor India ECHTER SLECHTS ALS LENING. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in het. in de vorm van een lening, beschikbaar stellen van twee millioen ton graan aan India. Aanvankelijk was voorgesteld India het graan voor de helft te schenken en voor de andere helft te lenen. De Se naat aanvaardde evenwel een amende ment, dat bepaalt dat de twee millioen ton graan „geleend" zullen worden. In het, wetsontwerp is bepaald, dat de EC.A. gemachtigd is betaling in contanten door India te aanvaarden In dien India er echter de voorkeur aan zou geven met grondstoffen vdor het giaan te betalen zal het verplicht zijn ook „motnaziet" (een zandsoort, die wordt gebruikt bij onderzoekingen op het gebied van de kernsplitsing) en mangaanerts aan de Verenigde Staten te leveren. (Van onze correspondent te Bonn) In de komende zomer zal het 1500 jaar geleden zijn, dat by Cbalons- sur-Marne de beroemde slag op de Catalaunische velden plaats had, waarin de Romeinse veldheer Aetius de Hunnenkoning Atlila versloeg en hem dwong Gallië. het tegenwoordige Frankrijk, wederom te verlaten. Deze overwinning van het Westen op het Oosten was een dubbeltje op zijn kant. Zonder de steun van Germaanse troepen (West Gothen. Bourgondiërs, Franken en Saksen), die Aetius op het laatste ogenblik op zijn hand wist te krijgen, zou het er slecht hebben uitge zien. Voordat deze Germanen bereid wa ren mee te doen. moest veel oude wrok worden verzoend. 16 jaar te voren, in 435. had Aetius namelijk nog de hulp van Attila gebruikt om de Germanen aan de Riin in de pan te hakken. Dit had enerszijds ten gevolge gehad, dat Attila steeds verder naar het Westen was gekomen, anderzijds dat hij de Germanen, die zich niet snel ge-noeg uit de voeten wisten te maken, preste hem hulptroepen te leveren. Dat was 1500 iaar geleden. De verge lijking met nu dringt zich op. Dp toen malige verhoudingen waren natuurlijk veel primitiever pp ruwer. De Duitse natie, die in 1945 op dezelfde manier tussen Oost en West in de knoei kwam. was niet louter meer een samenraapsel van onbekende stammen, maar had reeds In het volle licht van de geschie denis gestaan. Toch ik ook nu een situatip ontstaan, die in vele opzichten weer aan die oertijd herinnert. In het Oosten wordt het Duitsp volksbestaan van al zijn specifieke trekken ontdaan. Wie zich daar niet geheel achter de communistische doeleinden plaatst, I die in laatste instantie op wereldver overing zijn gerieht, geldt als „volks verrader" en wordt als zodanig be handeld. In het Westen laat dc man. die men als een nieuwe Aetius kan beschouwen: generaal Eisenhower, het ten minste nog, evenals de Aetius van d° vijfde eeuw. aan de daar wonende Duitsers over, zelf te kiezen, maar ook daar bevinden de Duitsers zich in een dwangpositie, die zii zich met wrok in het hart bewust zijn. De feestelijkheden ter viering van het 60-jarig bestaan der Pliilips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven werden gisteren bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Aan de lunch in het ontspanningsgebouw, werd aan Z.K.H. Prins Bernhard een jubileum-stropdas geoffreerd, welke de Prins zo aardig vond. dat hij haar direct omdeed. Rechts ir P. F. S. Otten. voorzitter van het Pre sidium van de Raad van Bestuur der Philipsfabriekcn. die de das reeds draagt foto boven). Op dc onderste foto zien we een tafereel uit het jubileumspel ..Wij en Philipsvoorstellende een fragment uit de geschiedenis der Nederlanden, dat door Prins Bern hard en tal van genodigden werd bijgewoond. UITBREIDING ITALIAANSE DEFENSIE TOT LIMIET VAN VREDESVERDRAG. De Italiaanse Senaat heeft credieten van in totaal 250 milliard lire goedge keurd, welke beogen de Italiaanse strijd krachten uit te breiden tot de omvang, toegestaan in het vredesverdrag. De Kamer van Afgevaardigden heeft de credieten in Maart reeds goedge keurd. 181 senatoren stemden voor het wets ontwerp, 96 tegen. De in het vredesver drag toegestane limiet van twaalf divi sies zal in het midden van 1952 zijn be reikt. De Italiaanse luchtmacht heeft reeds de limiet van twee honderd jagers, voor namelijk straaljagers, en honderdvijftig transport- en opleidingsvliegtuigen, be reikt. Het herstel van. de marine, be perkt tot 67.000 ton, vordert langzaam. EGYPTISCHE GEZANT TOT PASJA BENOEMD. Z.M. Koning Faroek van Egypte heeft de Egyptische gezant te Den Haag, Mo hammed Aly Sadek Bey, tot de rang van Pasja verheven. Prof. Bakker zal prof. Richter ontmoeten. De Nederlandse atoomgeleerde, prof dr C J. Bakker, directeur van het La boratorium van het Instituut voor Kernphysisch onderzoek, is vanochtend per KLM-vliegtuig naar Argentinië vertrokken voor een studiereis van onbepaalde duur. Hy zal zich begeven naar het eiland Huemul in het Nahuel Huapimeer by Bariloche, waar zoals bekend het Argentijnse atoomonderzoek wordt gevoerd on der leiding van de in Oostenrijk geboren prof Richter. Zijn vertrek vloeit waarschijnlijk voort uit de besprekingen, die de Prins in Buenos Aires heeft gevoerd met president Peron. Tijdens het bezoek is gebleken, dat in Argentinië o.m. belang wordt gesteld in de Nederlandse cyclotron. Prof Bakker, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Amsterdam, neemt een model hiervan op zyn reis mee. 51c BIJEENKOMST ZONDER VORDERINGEN. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier te Parijs hebben gisteren hun 54e bijeen komst gehouden. Er deden zich geen nieuwe gezichts punten voor en de bijeenkomst werd tot hedenmiddag verdaagd. Naar bekend deed president Peron zijn mededelingen over de resultaten, die prof. Ronald Richter bij zijn onder zoekingen zou hebben bereikt, einde Maart jl. Deze 42-jarlge, In Oostenrijk geboren, atoomgeleerde, verklaarde bij die gelegenheid thans in staat té zijn atoomenergie vrij te maken volgens een geheel nieuwe methode, zonder mate rialen te gebruiken, die te voren als on misbaar werden beschouwd. Het in Argentinië ontwikkelde proces zou gezien de goedkope grondstoffen, die hierbij worden gebruikt zelfs goedko per zijn dan het opwekken van electri- citeit De verklaringen van president Peron f en van prof. Richter zijn in het alge- I meen zeer sceptisch ontvangen. Zij werden betiteld van „onzinnig" tot „sterk overdreven". Ook werd het on waarschijnlijk geacht, dat op een öe- trekkelijk klein eiland in het Nahuel Huapimeer zich de omvangrijke instal laties zouden kunnen bevinden, die voor deze onderzoekingen nodig werden ge acht. President Peron gaf hierop ais commentaar, dat het hem niet kan schelen, wat Amerika of enig ander land ervan zegt. Uit het feit. dat prof. Bakker zich thans hierheen zal begeven, mag ge concludeerd worden, dat hy de eerste buitenlandse atoomgeleerde is. die tot het op heden geheel van de wereld afge sloten domein van prof. Richter toe gang zal verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1