Amerika wil Griekenland en Turkije opnemen in Atlantisch pact Generaal Bradley getuigt voor ■Amerikaanse Senaatscommissies II beperkte oorlog in Korea te voeren I tn vroegen om ,.de kaarten op ta- fel le leggen". Dit was echter van Inker militair standpunt njet wense- ijjk, aldus Bradley. Spoedig nieuw Noordelijk offensief in Korea verwacht 'EER BERICHT Kiste Jaargang WOENSDAG 16 MEI 1951 00 No. 27302 EIDSCH DAGBLAD Wteur: J w Henny Eofdredactie: B. VV. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.5 15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Admj 25041; Red. 21507 Contra Mc Arfhui ■Gisteren is de voorzitter der Verenig- Amerikaanse stafchefs, generaal t Bradley, als derde getuige voor .crenigde senaatscommissie van on- verschenen. Jlfjjj Zeide er van op de hoogte te zijn, I dat enige critici ongeduldig waren I over het plan der regering om een lp; v. S. bevonden zich niet in de ■se militaire positie om dit te doen," fc; indien de volkeren de vredeskan- j silden verspelen door een algehele Mihg te verhaast-en". Bradley verklaarde, dat het program- j van MacArthur - de instelling van blokkade van communistisch Chi- het bombarderen van Mandsjoerij- fbases en het gebruiken van Chinese Ityoalistische troepen - van grote fliiaire waarde was voor zover het de ynpagne in Korea betrof. Hij voegde jer echter aan toe, dat de Verenigde iic-hefs van mening waren, dat deze fctrcestelde maatregelen het risico van s rereldoorlog zouden vergroten, het "a niet 'onnodig genomen moest wor- I Enige van deze maatregelen zouden Iwellicht de Verenigde Staten verant woordelijk maken voor een uitbrei- I ding van de oorlog, met het geljjktjj- I fig verlies van hun meeste, zo niet |ilif, bondgenoten. Iet doel van de Amerikaanse stryd- pehten was te verhinderen, dat het munisme in het bezit van de ar- üiskrachten, de hulpbronnen, de ontstoffen en de industriële capaci- I nodig voor een wexeldoverheersing jm Dit was in Berlijn, in Grieken- J en in Korea op verschillende ma- leren gelukt, aldus Bradley f generaal was verder van mening, J dit de verenigde stafchefs beter dan I MacArthur het risico van een' alge- I Bene oorlog en de militaire middelen Inn het land konden beoordelen. Volgens Bradley waren de commu- Xten op de hoogte van het potentieel B de kracht van de V S en hun bond- p.en en zij wisten, dat zij op de lan- l-üuur een oorlog niet zouden kunnen tnen. lij zei verder: „communistisch Chi- is geen machtige natie, die naar 'vcreldoverhecrsing streeft". Naar de aening van de verenigde stafchefs iöu de strategie van MacArthur de Y.S. wikkelen in „een verkeerde oor log, op de verkeerde plaats, op het verkeerde tijdstip en met de verkeer de tegenstander" Echter was het ^Bstrevcn der V. S. om hun doel zonder i H algehele oorlog te bereiken nog geen garantie, dat zjj niet in een wereld- oorlog zouden kunnen worden be trokken. Bradley geloofde, dat de VS bon vastberaden politiek zonder een wereldoorlog; uit te lokken met een gelijktijdige versterking van de mili- hire macht, zouden moeten blijven volgen. [Bradley getuigde, dat generaal Mac .hur de verenigde stafchefs op 10 au=:i had meegedeeld, dat hij van eaing was, dat de verbondenen moei- t zwrien hebben om zich in Korea 1 staande te houden". De stafchels had den twee dagen later in een instructie aan MacArthur gezegd, dat zij mede op grond van zijn jongste boodschap de overtuiging waren toegedaan, dat on der de huidige omstandigheden een zich handhaven van de verbondenen op Korea op den duur ondoenlijk zou zijn. MacArthur haalde tijdens zijn ge tuigenis wel de uitlating van de staf chefs aan. maar had geen melding vahi zijn boodschap gemaakt. Generaal Bradley zei vervolgens, dat de politiek van de regering* ten aanzien van Korea de communisten er toe zou kunnen brengen om vrede te verzoe ken, „indien de verbondenen de Chine zen krachtig genoeg zouden kunnen afstraffen" Hij voegde hier echter aan toe: „nie mand belooft u of. het land, daj, we be slissende resultaten in Korea zullen bereiken" Op de vraag van ^senator Tom Conal- ly (democraat), of het overnemen van Mac Arthurs plannen „vrijwel onvermijdelijk ten gevolge zou heb ben, dat de verbondenen in de toe komst troepen op Chinese bodem zouden moeten brengen", antwoord de Bradiey: „om beslissende resulta ten te krijgen, naar mijn mening wel" In antwoord op een desbetreffende vraag van de republikeinse senator Styles Birdges verklaarde de generaal, dat hij van mening was, dat het ont slag van generaal MacArthur geen bij zondere uitwerking op het moreel van de troepen in Korea had gehad. Heden zal Bradley zijn getuigenis voortzetten. Vliegtuig-aanleg gaat voort Reeds eerder is gemeld dat de com munisten blijkbaar bezig zijn voorbe reidingen te treffen om ook aan nun zijde vliegtuigen in de strijd te werpen, die dan hun bases in Noord-Korea en niet in Mandsjoerije zouden moeten hebben, om geallieerde vergeldiagsaan- allen op laatstgenoemd gebied te voorkomen Een hoge functionnaris van het hoófd- kwartier der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft hierover me degedeeld dat de Chinese communisten ondanks aanhoudende verwoestende luchtaanvallen der verbondenen, on verdroten voortgaan met het aanleggen van een keten van vliegbases in Noord- Korea, zich uitstrekkend van Oost- tot Westkust, waarvan althans straaljagers zouden kunnen opstijgen. De officier deelde ons mede. dat de communisten in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang de bouwvallen van gebom bardeerde gebouwen langs de hoofdweg hebben weggeruimd en er een geïmpro viseerd, doch zeer goed oruikbaar vliegveld hebben aangelegd. De officier gaf toe dat luchtaanval len der communisten boven Korea- aanzienlijke schade zouden kunnen aanrichtenV erduisteringsmaatregelen zijn slechts van kracht voor een strook gebied ten zuiden van het front van enkele kilometers diep. Bij de huidige situatie is niet voorzien in het ver spreid opereren van troepen en voer tuigen der verbondenen, daar het nog niet nodig is geweest. Inmiddels wordtin berichten uit de Westelijke frontsector gemeld dat het aantal in Zuidelijke richtingen trek kende vluchtelingen sterk is toegeno men, hetgeen tot nu toe een van de ze kerste aanwijzingen is geweest voor een komend offensief der communisten. Een nieuwe aanval der Chinezen wordt aan ook „spoedig" verwacht. Een offi cier van de frontlinie, die dit aan een oorrespondent van Reuter mededeelde, voegde hieraan nog toe: „De Chinese communisten zullen ons bij een tweede aanval, nog parater vinden dan bij de eerste fase ^a-n hun „voorjaars-offen- sief". Volgens de jongste berichten van het front hebben de Noordelijke tussen Tsjoentsjo.n aan het centrale front en Indje in de Oostelijke sector grótere offensieve activiteit aan de dag gelegd. Waarnemers geloven, dat zij de linies van de V. N. op zwakke plekken willen aftasten voordat zij tot een nieuw of fensief overgaan. Schout-bij-Nacht Ofstie, een deskun dige op het gebied der oorlogvoering met atoomwapens, is tot chef van de staf der geallieerde marine in de Ko reaanse wateren benoemd. ENGELAND: GEEN BLOKKADE De Britse minister van staat Kenneth Younger heeft in een redevoering ge zegd, dat het vraagstuk van het beper ken van de Koreaanse oorlog moeilij ker gemaakt was door de verwarring in de politiek der Verenigde Naties. Om uitbreiding van de oorlog te voor komen 'zouden de V. N. zelfbeneersing moeten betrachten, hetgeen minder ge makkelijk was naarmate de verliezen zouden toenemen. Een volledige blok kade van China zou volgens Younger de toestand alleen maar verergeren. De Britse regering achtte het ver standig om deze blokkade tot strategi sche goederen te beperken. Opklaringen m3 Ter"acht tot morgenavond: t ü?en en overwegend droog net binnenland tijdelijk zwak- matige wind tussen Noord Vannacht kouder, mor- Tl over he>fc afcremeen iets ho- ^orCatUTen dan vandaag, smaakt te 10 uur). 17 MEI. ^ii°Ïn 445 UUr' 0Ilder: 2029 UUr' P" 15-48 UUT: onder: 2 55 uur •jjater te Katwijk te 0.11 en beslaat uit zes pagina's. Ook 'Prinses Irene (geheel rechts op de foto) nam deel aan de Jubeldag van het Ned. Padvindsters Gilde. H.K.H. temidden van haar vrien dinnen. OM DE PERZISCHE OLIE De gemengde oliecommissie van Per*- zie heeft eenparig besloten dat „wegens de nietigheid van de olieconventie van 1933, welke het Iraanse volk werd op gedrongen, cie Anglo-Iraanse oliemaat schappij zich niet kan beroepen op het artikel van deze conventie over arbi trage". ZITTING VAN ÉEN MINUUT! De plaatsvervangers hebben gisteren te Parijs weer vergaderd. Het was de kortste zitting, welke tot dusver was ge houden; duur 1 minuut! De Amerikaan se afgevaardigde, dr Jessup die de bij eenkomst leidde, vrceg of iemand het1 woord wilde voeren. Aangezien niemand antwoordde, verdaagde hij de bijeen- j komst tot vanmiddag. I Zitting van Straatsburg beëindigd ONTEVREDENHEID OVER RESULTAAT. De eerste zitting in 1951 van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa is gisteravond geëindigd. De vergadering betreurde, dat „het geen tot nog toe tot stand is ge bracht de verwachtingen, gewekt by de oprichting van de Raad van Europa, niet in vervulling heeft doen gaan". Er waren 77 van de 125 leden aanwezig, toen de vergadering for meel deze mening uitsprak. Het. belangrijkste resultaat van de huidige zitting is naar de mening van vele sprekers het besluit om te trach ten de volkeren van Europa en Noord- Amerika in een hechtere gemeenschap bijeen te brengen. De vergadering besloot tevens haar banden met het Brits? Gemenebest en I de van Frankrijk, België en Nederland 1 afhankelijke gebieden te verstevigen. Zy verzocht de parlementen van ge noemde landen en gebieden waarne mers naar haar zittingen te zenden. De vergadering verzocht de 15 rege ringen van de Raad de mogelijkheid van nauwere economische samenwer king van deze landen en gebieden met West-Europa te bestuderen. De vergadering nam ten slotte een resolutie aan waarin de vorming van een Atlantische raad wordt voorgesteld, welke een eerlijke verdeling van schaarse grondstoffen moet bewerk stelligen om daardoor de wereldprijzen te verlagen. CHINESE NATIONALISTEN IN BIRMA. Diplomatieke kringen in Washington verklaarden, dat Birma de V S. om di plomatieke hulp had gevraagd bij het verwijderen van Chinese nationalistische troepen uit Birma. Ongeveer 5.000 10.000 nationalisten zijn van Zuld-China uit naar Birma uitgeweken en Birma zou zich ongerust maken over wapensmokkel uit Siam naar deze nationalisten. Birma zou te verstaan hebben gege ven het geval misschien voor de V N. te zullen brengen, als er niets gedaan werd om de Chinezen te ontwapenen. Naar verluidt zou Washington de kwes tie met de regering van Tsjang kai-sjek hebben opgenomen. Birma heeft de communistische rege ring van China erkend. FORMOSA DOOR WERVELWIND GETEISTERD. Formosa is voor de derde maal ln twee weken'door een wervelwind („tai foen") geteisterd. Drie personen zijn gedood en ongeveer honderd gewond. Ook de marine-basis te Psojing heeft zwaar van de wervelwind te lijden ge had. De aangerichte schade wordt op enige nv.llioerien dollars begroot. AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Krachtige aardschokken van drie tot acht seconden hebben zich gisteren kort voor middernacht in geheel Noord- Italië voorgedaan Millioenen Italianen, die door de bevingen werden gewekt, renden de straat op en bereidden zich voor op een verblijf in de open lucht. In Milaan bleef een vrouw van de schrik dood. Drie uur later werd ln Milaan een tweede minder krachtige schok ge voeld De eerste berichten gewagen slechts van lichte schade. Tot dusver zijn nog geen persoonlijke ongelukken gemeld. Een observatorium in de buurt van Bologna schat het epicentrum op on geveer 270 km. ten Noord-Oosten of Noord-Westen van de stad. De bevin gen volgden op een hevig onweer, dat boven velé plaatsen in Italië losbarstte. In Rome werd een schoorsteen door de bliksem getroffen en stortte op slopwoningen Twee vrouwen kwamen om het leven en dertien personen, w.o. drie kinderen, liepen verwondingen op. i Pieck doet beroep op Heuss OUDE GELUIDEN. De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, heeft in een radio-uitzending een beroep gedaan op prof. Heuss, pre sident van West-Duitsland, om het ver bod tot het houden van een plebisciet tegen herbewapening van Duitsland en voor een vredesverdrag in 1951 op te heffen. Het plebisciet is door de West-Duitse minister van binnenlandse zaken, dr Lehr, beschreven als „er op berekend om de openbare orde van de West- Duitse republiek te ondermanen" In zijn radiotoespraak zei Pieck o.m tot Heuss: ,.U hebt beloofd al uw krachten te wijden aan het welzijn van het Duitse volk. Thans hebt u een ge legenheid om een groot kwaad van het volk af te wenden door de maatregelen van uw kanselier, die de grondwet heeft geschonden door de vreedzame betrek kingen tussen de volkeren te verstoren -oil het helpen voorbereiden van een aanvalsoorlog, ongedaan te maken". Hij verklaarde voorts: „Alle verzeke ringen, dat onze volkspolitie een mili taire macht is, zijn absoluut ongerecht vaardigd. De Oost-Duitse regering heeft haar bereidheid te kennen gegeven om in besprekingen betreffende geheel Duitsland te onderhandelen over de omvang van de politie in geheel Duits land. Wij hebben de ontwapening van Duitsland uitgevoerd, in overeenstem ming met de overeenkomst van Pots dam." „Er Ls niet het minste bewijs voor de West-Duitse beweringen, dat Duitsland en de vrede door de Sovjet-Unie worden bedreigd", voegde Pieck er aan toe. In een zeilboot over de Oceaan ENGELSE HARTEN KLOPPEN SNELLER (Van onze Londense correspondent) Heel Engeland volgt met trots ln 't hart het avontuur van twee jonge mannen, die als bijdrage tot het Britse festival Vrijdag van de Theems met een klein zeiljacht zijn vertrokken om in acht of tien weken de Atlantische Oceaan over te steken. Het is reeds de tweede overtocht van dit scheepje, de 6 meter lange „Nova Espero" Het danste reeds op de golven van de rivier; men kan zich dus voorstellen, hoe het op de wij de zee op en neer zal springen De opvarenden zijn de 35-jarige Stan ley Smith, de zoon van de schipper van een reddingsboot op het eiland Wight, die in 1949 met zijn broer Col lin, in omgekeerde richting in 43 da gen de Oceaan overstak en daarbij bij na was ondergegaan, en de 32-jarige Charles Violet. Zij werden door tal van autoriteiten uitgeleide gedaan. De opvarenden zullen niet veel van elkaar zien, want als de een .navigeert, slaapt de ander of bereidt hij de maal tijd. Er is een hoeveelheid geconcen treerd voedsel aan boord. Een voordeel is, dat geen water behoeft ie worden meegenomen, omdat er zich aan boord een apparaat bevindt, dat het zeewater zcutvrij maakt. Artikelen, welke in de boot worden gebruikt, en extra-warme kleding worden in New-York tentoon gesteld bij wijze van expoct-reclame voor Engeland. Maar hoe onbelangrijk dit ook mag zijn, de Engelsen zien in In Augustus beslissing? De Amerikaanse ambassadeur te Londen heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen, dat Griekenland cn Turkije in de komende maanden als volwaar dige leden zullen worden toegelaten tot het Atlantische PacL Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de Ame rikaanse regering hoopt dat het op de in Augustus as. te houden vergadering van ministers der Staten-leden van het Noordatalantisoh verdrag zal wor den goedgekeurd. Vernomen wordt verder dat de Amerikaanse regering op de in December j.l. te Brussel gehouden bijeenkomst van de Atlantische Raad reeds te kennen gaf voorstandster te zijn van een volledig lidmaatschap der belde landen van het pact. De Griekse en Turkse regeringen verzochten verleden jaar reeds hun landen toe te laten tot de organisatie van het Noordatlantische verdrag. Deze verzoeken werden in September 1950 door de op dat tijdstip te New-York vergaderende Atlantische raad verwor- l>en en men besloot dat beide landen slechts zouden worden ingeschakeld bij de plannen der Atlantische verdrags staten en een verdedigingsstelsel voor het Middellandse Zeegebied te ontwer pen. Sindsdien zijn de Verenigde Sta ten, naar verluidt, er steeds sterker van overtuigd geraakt, dat slechts een volledig deelgenootschap van Grieken land en Turkije aan de Atlantische ver drag-organisatie de veiligheid van het Oostelijk gedeelte van het Middel landse Zeegebied zal verzekeren. Alhoewel reeds was besloten belde landen in te schakelen bij het verde digingsstelsel voor dit gebied, konden nog geen doeltreffende practische ZWEEDS LEGERINSPECTEUR VRAAGT ONTSLAG. De Zweedse legerinspecteur voor de infanterie, kolonel Alf Meyarihooffer, heeft na een breuk met de socialisti sche minister van defensie, Alan Vought, zijn ontslag aangeboden. In een vraaggesprek met de pers ver klaarde kolonel Meyerhoeffer, dat de standpunten van de minister en van hem geheel onverenigbaar waren. Zijn bezwaar tegen de opvattingen van de minister was, dat deze niet voldoende rekening hield met de ernst van de toestand. j maatregelen daartoe worden genomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het organiseren van het opperbevel over de strijdkrachten der Staten-le den van het Atlantische pact in het Middellandse Zeegebied. Voor de toelating van nieuwe leden ls de toestemming van alle leden van het Atlantisch verbond vereist. De komende verkiezingen in Frankrijk CAMPAGNE WORDT INGEZET Op het 43ste congres van de Franse socialistische partij is een resolutie be treffende de algemene partijpolitiek aanvaard, waarin o.m. het volgende is vastgelegd: Géén Franse neutraliteits politiek. en géén neutralisering van Duitsland. Instelling van een Europees leger. West-Duitsland mag eerst wor den herbewapend, wanneer de andere Westerse mogendheden hun verdedi gingen weer hebben opgebouwd. Een „hervorming" van de reeds genationali seerde Franse industrieën, die zou moe ten worden gevolgd door nationalisatie van de scheikundige- en staalindus trieën. De .sterke man" der Franse socialis ten, Jules Moch, is niet herkozen als lid van het nationale partijbestuur. Hij had Zondag j 1. gepleit voor een politiek van „meer kanonnen en minder boter" en hij verklaarde dat z i. de tijd nog niet rijp was om de staal-industrie te nationaliseren. Vice-premier Guy Mollet. die in de regering de aangelegenheden van de Raad van Europa behandelt, is als se cretaris-generaal herkozen. Aan de verkiezingen zal door een „Vierde macht" worden deelgenomen. De drie andere zijn; de Gaullisten, de communisten en de partijen van de „Derde macht" Deze „Vierde macht" staat onder lei ding van de voormalige rechtsradicale gewezen premier Daladier, om wie zich enkele radicale en onafhankelijke par lementsleden en vertegenwoordigers der boeren hebben geschaard, die in de huidige volksvertegenwoordiging tot de rechtervleugel van het politieke centrum behoren. Deze vertegenwoordigers van de klassieke rechtervleugel der Franse politici vinden generaal De Gaulle „te links", omdat hij een stelsel van sa menvoeging en gezamenlijke arbeid van kapitaalbezitters en werknemers bepleit. Het optreden dezer „klassieke rechtten' zal de Gaullisten in enkele kiesdistric ten mogelijk stemmen kosten. Ter gelegenheid van de Jubeldag van het Nederlands Padvindsters Gilde welke gisteren te Lunteren werd gehouden, werd een bood- schap tot het Nederlandse volk gericht. Deze boodschap werd door middel van postduiven naar Amster- dam. Rotterdam en de elf provin ciale hoofdsteden gebracht. De postduiven werden door H.M. de Koningin gelost. De foto geeft het moment weer waarop de Vorstin de gevleugelde boodschappers het luchtruim laat kiezen. deze stoutmoedige onderneming het verheugende bewijs, dat zich nog jon gens van stavast onder hen bevinden en dat het aloude zeemanschap, on danks de vooruitgang van de techniek, nog niet uitgestorven ls. De tocht van de twee oceaanzeilers doet de harten sneller kloppen dan welke demonstratie ook van het men selijk vernuft in de Londense „koepel der ontdekkingen". Japan eert Mc Arthur Het Japanse kabinet heeft een wets ontwerp besproken dat ter goedkeu ring bü het parlement zal worden in gediend en waarin generaal MacAr thur voor zijn leven tot Japan's „na tionale gast" wordt gemaakt. ONDERNEMINGEN IN HET SOEKABUMISCHE ONTRUIMD. De ondernemingen Goenoeng Tjam- paka, Panjairan, Tjiharoen en Goe- noeng Besser (in het gebied van Soe- kaboemi) zijn wegens de ongunstige toestand met spoed ontruimd, zo werd officieel medegedeeld. Het is nog niet bekend of deze ontruiming de Europese of wel de gehele staf betreft. Zondag avond was juist door 150 bewapenden een aanval op de onderneming Goe- noeng Tjampaka gepleegd, waarbij de inhoud van de kluis werd meegenomen. SPOORWEGSTAKING IN BRAZILIË. Een spoorwegstaking, begonnen door 6000 arbeiders in de Zuid-Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, is in enkele uren tot de gehele staat uitgebreid. De staking heeft naar gemeld een ernstige weerslag op de economie van de staat. De stakers eisen uitbetaling van een premie, die hun door de wetgevende vergadering van de staat is toegekend. Duizenden padvindsters defileerden voor Koningin. POSTDUIVEN LOSGELATEN. Ruim 8 500 padvinders uit het gehele land defileerden vanmorgen in een ge staag vallende regen op de Goudsberg te Lunteren voor Koningin Juliana, be schermvrouwe van ret Ned. Padvinders- gilde. District na district en gewest na geweest trok met de vlaggen voor op langs „Movavedo" f moeder van vele dochters), de padvlndstersnaam van de Koningin. Ook Prinsese Irene liep mede in haar eigen vendel. De presidente van het N.P G, mevr. Van Nispen—van Wely sprak een wel komstwoord tot de Koningin en geno digden. Vervolgens opende de Koningin een aantal manden met postduiven. Elke duif had een stukje van een geheime boodschap onder zijn vleugel. Zodra in ieder gewest de boodschap compleet binnen is, zal deze worden overhandigd aan de echtgenote van de Commissaris van de Koningin. Dan zullen overal kaarten met kruiswoordraadsels worden verkocht ten bate van de gebrekkige padvinders de Blauwe Vogels De bood schap luidt n.l. „Help Blauwe Vogels hun nest bouwen, doe mee aan het kruiswoordraadsel". Bertha Hertog's huwelijk nietig verklaard De Civiele Kamer van de Bredase Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Neder landen tegen Bertha Hertogh en Man soer Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore, aan wie Bert-ha Hertogh door haar Male is e pleegmoeder was uitgehuwelijkt. De rechtbank ver klaarde het huwelijk nietig.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1