Autobus reed in Delfshavense Schie Koning Faroek van Egypte in het huwelijk getreden Droef einde van bollentocht Zes Belgen om het leven gekomen Mc Arthur: overwinning in Korea mogelijk zonder de V. St. te zeer te binden WEERBERICHT Katwyk te 430 en 1659 Motie tegen verdere rode machtsuitbreiding 50ste Jaargang MAANDAG 7 MEI 1951 00 No. 27295 LEIDSCH DAGBLAD directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5 15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm^ 25041; Red. 21507 Groot feestbetoon in het land. J De 3l-jarigc koning Faroek van Eerpte is gistermorgen omstreeks 10 our in het huwelijk getreden met de I i; jarige Narriman Sadek, dochter ran een Egyptisch burger. Teen de korte Mohammedaanse hu- Iweiiikstfeehtigheid in het Koebbeh- Kjleis te Cairo was geëindigd, weer ink een saluut van 101 kanonschoten 'r de met vlaggen versierde stad. maties vliegtuigen van de Egypti- luchtmacht, waaronder moderne iraaljagers. vlogen over het paleis en Men hun vleugels ten groet zakken, zelfdertijd begon de kapel van de ninklijke garde voor het paleis pa- Ibttische muziek te spelen. Te Port Jid en in Alexandrië losten batterijen Mjutsalvo's. |Bij de huwelijksplechtigheid was de Wuid niet- aanwezig. Zij was op dat Eeoblik in haar villa te Helipolis, op erscheidene kilometers afstand. De Inüd is bjj de Mohammedaanse hu- [elij/'.splechtigheid meestal niet aanwe- Narriman Sadek droeg een met ■«manten bezette bruidsjapon van wit (tiin met een sleep van ongeveer 7K- Ver lengte Zij had een diamanten jdeem in het haar. Ook om haar hals eg zij diamanten. In aanwezigheid "hofdames wachtte zij daar tot itionarissen kwamen meedelen, dat -ij koningin was. rHet. huwelijk werd voltrokken door eik Mohammed Ibrahim Salem, presi- tnt van de opperste sjarei godsdien- jee 'i gerechtshof. Ten overstaan van .c sjeik namen de koning en Moham med Aly Sadek bey, oom van de bruid j gezant in Nederland, eikaars reoh- ■rhand vast. Functionarissen bonden e handen samen met eetn zijden zak- oek. De sjeik legde zijn handen op de Jjden zakdoek en citeerde zinnen uit de Koran en verbond de koning en Nar- fcun Sadek daarop in het huwelijk. De* koning en de oom van de bruid te lden vervolgens de huweljjksacte „-I rijk versierd perkament. Na de plechtigheid begaf de koning Vh naar een aangrenzend vertrek, laar zijn gasten hem feliciteerden. De huwelijksplechtigheid werd bij- «roond door premier Moestapha el has pasja, leden van het kabinet, i aantal prinsen en verscheidene functionarissen. Er waren geen ouwen aanwezig. Honderdduizenden oekers waren uit alle delen van fcypté naar Cairo gekomen. In alle eden zijn grote versierde bogen op richt Het tarief van de spoorwegen ia? met 75% verlaagd. J De koning en zijn echtgenote ont boetten elkaar voor het eerst in 1949 n een juwelierszaak in Cairo. Narri- iian Sadek verbrak kort. daarop haar erloving met een Egyptisohè jonge - I Dit is het tweede huwelijk van de loning. Uit zijn eerste huwelijk met Fa rid a werden drie dochters geboren. Hij scheidde van Farida in 1948. Felicitaties en huwelljkscadeaux kwamen uit alle delen van de wereld binnen. Ter gelegenheid van zijn hu welijk zal de koning 3000 acres grond, toebehorend aan de kroon, in de Nijl- delta verdelen. Deze grond zal verdeeld worden onder de féllaihs, die bovendien een huis, een koe. een ezel. zaaigraan, meststoffen en een bankbiljet van 5 pond zullen ontvangen. Na de huwelijksplechtigheid begaf de nieuwe koningin zich naar het Ab- din-paleis- De gfeestdrifitigje rrtlmigte juichte haar langs de met blo?men be strooide straten toe 4000 soldaten be wezen de eer langs de 25 km lange weg van de ouderlijke villate HeMopoiis naar het paleis. Op het ogenblik dat de bruid, verge zeld van prinses Fawzia, de zuster van de vorst, in de sierlijke rode auto stapte, om naar het Abdin-paleis te rijden, weerklanken 101 kanomsdhotem. Hon derd kadet-ten van de koninklijke mi litaire school vormden een erewaoht. Christen-democraten n Duitse partij S.R.P Vrije democratische Partij Centrumpartij Duitse Rijkspartij Communistische Partij Duitse Socialist, partij Duitse Rechtse Partij 76% der stemgerechtigden is opgeko men. Het totaal aantal stemmen be droeg 3.393.696. De christen-democraten en de Duitse partij kwamen dit jaar in tegenstelling met 1947 met een gecom bineerde lijst uit. De neo-nationaaüso- Tragisch einde van Varsity OUD-STUDENT DE BOOY DOOR RIJDENDE TREIN GEDOOD Gisteravond is de twintig jarige P. de Booy, oud-student aan de Tech nische Hogeschool te Delft, op het station Utrecht, op de treeplank ge sprongen van een electrische trein, die om 19.40 in de richting Amster dam vertrok. Hjj is op de treeplank enige tüd blyven staan. Van de trein die vlug al een grote snelheid kreeg, is hij toen afgesprongen en tussen de trein en het perron terecht gekomen. Hij is zwaar gewond naar het Stads en Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De omgekomene was afkomstig uit Deventer en een zoon van de kolonel der Mariniers De Booy. Hij diende bij de Kon. Marine, was oud-lid van de Delftse Studentenroeivereniging Laga en had als belangstellende de Varsity te Utrecht bijgewoond. Er zijn zes slachtoffers te betreuren als gevolg van een uiterst tragisch ongeluk, dat één van de vijf autobussen gisteravond overkwam, waarmee 140 leden van het Belgische fanfarecorps Grétry (uit Haren bij Brussel), gisteren, hun jaarlijkse reis maakten. Zij hadden de bollenvelden bezocht en op de terugweg reed de vierde bus een kleine, lichtgroene wagen, waarin 14 personen zaten in de Delfshavense Schie. Verkiezingen in Neder- Saksen. GEEN VERRASSINGEN. Gisteren zijn in Neder-Saksen de ver in een directe en een evenredige stem ming. De zetelverdeling op gTond van de directe stemming is in het volgende overzicht van de voorlopige totale uit slag opgenomen. Hoe de overige zetels slag opgenomen. Tussen haakjes ge- kiezingrn gehouden' voor het parlement. plaatst vindt men de getallen van de De 149158 zetels worden toegewezen 1 verkiezingen in 1947. Partij zetels Aantal stemmen Percentage 64 (66) 1.123.068 (1.066.370) bijna 34 (30) 34 (27) 790923 (929.789) bjjna 24 16 2) 366.790 11 12 (13) 278.269 (215.815) 8.4% 22 496.269 bijna 15 4 6) 110.343 (101.283) 3 3 74.108 (7.245) 2 2 8) 61.731 (138.977) 2 1 26.040 0.8% 0 3.405 0.1% 0 219 cialistische beweging, de socialistische rijkspartij (SRP). die drie dagen gele den door de Westduit.se regering werd verboden en door de partij zelf ontbon den, kreeg 11 procent der stemmen. bokaal werd door H.M. Konin- J" luliana namens de Nederlandse 'gt'ing aangeboden aan Koning IfoftM' van Egypte, ter gelegenheid I'm diens huwelijk op 6 Mei. |w kristallen bokaal werd door de |A I'. Nederlandse Glasfabriek ■krtrdam" vervaardigd en geheel JM de hand gegraveerd. De gravure |j! ontworpen door W. Heesen. voorstelling toont een jachttafe- waarbij op herten wordt ge- Ijogd. Op de achtergrond een adeeltjejachtpaarden en een PM duiven. 1®" voet van de bokaal zijn de l"opens van Egypte en Nederland me&üveerd. Vrij koud. j utif*'!1 verwacht tot morgenavond: vc.r7I '°I zwaar bewolkt met in de ftn daar^-e^J^e- - van land hier sn in de Zuid-Oostelijke helft f tri?!» °P de meeste plaatsen ïÏm Jegen- Matige tot vrij krachtige kciM en Noord-Oost en Noord. Vrij °°r de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). Zrn 8 MEI. i MaL°P' 458 uur- onder: 20.14 uur. üfi0 op: 5.30 uur; onder: 23.40 uur. L 't nummer bestaat uit tien pagina's. Beëindigt zijn getuigenis. Generaal Douglas Mac Arthur heeft Zaterdag zijn getuigenis voor de com missies voor buitenlandse zaken en van de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat voortgezet. ,,Het is mogelijk het communistische China te treffen en de Koreaanse oor log te winnen zonder hierdoor afbreuk te doen aan de militaire paraatheid der Verenigde Staten om aanvallen in andere gebieden af te slaan, of te vol doen aan eventuele verzoeken om Amerikaanse militaire hulp", verklaar de de generaal, hieraan toevoegende dat slechts „een betrekkelijk zeer klein gedeelte van de totale kracht der Ver enigde Staten zou vergen om de cam pagne uit te voeren, die hij zich voor ogen stelde. Er zouden niet zo veel meer Amerikaanse troepen voor nodig zijn. Het was zeer goed mogelijk dat uitvoering van zijn plan uitbreiding der Amerikaanse zee. en luchtstrijd krachten in het Verre Oosten zou ver gen, „doch dit zou zonder moeilijkhe den en zonder nadeel voor Amerikaan se militaire verplichtingen elders in de wereld kunnen geschieden". Mac Arthur deelde de senaatscom missies mede, dat plannen waren opge steld om de verbonden strijdkrachten in geval van nood uit Korea weg te voeren en naar Japan over te brengen. Wat er dan verder zou hebben moeten gebeuren, zou afhankelijk zijn geveest van het verloop van de strijd of van de hem ver strekte richtlijnen. Daarop werd Mac Arthur de vraag ge steld: „Wat zou er volgens u moeten ge beuren. indien de door u voorgestane po litiek werd aanvaard en de Chinese com munistische strijdkrachten tot over de Mandsjoerljse grens zouden worden te ruggeworpen. zonder dat dit evenwel de regering te Peking zou kunnen bewegen een vredesverdrag te tekenen?" Antwoord van Mac Arthur: „De Chi nezen zouden dan geen nieuwe offensie ven meer kunnen inzetten en ik ben van mening dat zii realistisch genoeg zouden zijn om hun nederlaag te aan vaarden en een redelijk vredesverdrag aan te gaan". .Het 13 indien mijn politiek wordt aanvaard niet nodig, vervolgde de ge neraal. „dat er in Korea een strijdmacht der Verenigde Naties wordt gehandhaafd die in grootte ook maar enigszins gelijkt od de huidige, want de Verenigde Naties zullen dan de oorlog winnen Eén der senatoren drong er krachtig op aan dat generaal Mac Arthur zou verklaren, hoeveel Amerikaanse troe pen er naar Europa zouden moeten worden gezonden. De generaal weiger de evenwel deze vraag te beantwoor den zeggend dat dit punt een politieke twistvraag was geworden en dat het congres er verstandig aan zou doen ten deze de raad van de commissie van chefs der generale staven en van de hoogste Amerikaanse militaire lei ders te aanvaarden. Volgens Mac Arthur was er geen me thode om verrassingsaanvallen van een vijand te voorkomen. ..Als men niet ge reed is od het ogenblik van de aanval, zou men overweldigd kunnen zijn voor allerlei factoren een tijdsverslooD heb ben verschaft om de verdediging op te bouwen". Op de vraag of hij voorstander was van het plan van de vroegere president Hoover, die de strijdkrachten van de VS wil concentreren voor de verdediging van het Amerikaanse vasteland, antwoordde Mac Arthur opnieuw, dat hij niet ver wikkeld wil raken ln politieke debatten. Mac Arthur bepleitte het afschaffen van de oorlog door alle landen. Hij zei dat Japan, geschokt door de verschrik kingen van Hirosjima en Nagasaki, in zijn nieuwe grondwet de oorlog onwettig had verklaard De grote mogendheden moeten een gelijke oplossing zoeken, al- dius Mac Arthur, ieder echter op voor waarde. dat de anderen hetzelfde doen. Generaal Mac Arthur zei dat de Ame rikaanse minister van defensie Mar shall. hem verleden jaar herfst had ge machtigd de 38ste breedtegraad te overschritden. Alle vragen over het scheppen van een bufferzone langs de Mandjoerijse girens verdwenen, toen de Chinese communisten aan de oorlog deelnamen, aldus Mac Arthur. Sprekend over het Noord-Koreaanse leger zei Mac Arthur, dat het oorspron kelijke Noord-Koreaanse leger een zeer goede strijdmacht vormde en het niet zonder voledige medewerking van com munistisch China en de Sovjet-Unie zijn aanval van verleden jaar zou kun nen zjjn begonnen. Mac Arthur's verhoor is hiermede ge ëindigd en de generaal is naar New York vertrokken Een eerder door de censuur geschrapt gedeelte van de verklaringen van Mac Arthur is Zaterdag vrijgegeven. Het be treft verklaringen van Mac Arthur over een uitwisseling van telegrammen, waar in Mac Arthur voorstelde in Korea ge bruik te maken van nationalistische Chinese troepen. De stafchefs hadden dit gebruik verboden, omdat o.m. de lan den van het Britse gemenebest dit on aanvaardbaar zouden kunnen achten en mogelijk uitbreiding van de vijandelijk heden tot andere gebieden een gevolg zou kunnen zijn. Generaal Marshall zal na Mac Ar thur voor de senaatscommissie verschil- nen. aldus deelde de voorzitter van de commissie senator Russell, mee. Moge lijk reeds heden. De file bussen was juist de Delft weg afgezwenkt, met de bedoeling om via de Abraham van Stoikweg en de Rochus- senstraat de Maastunnel te bereiken, Hoe het ongeluk gebeurde Is nog niet met zekrheid te' zeggen. Vermoedelijk heeft de chauffeur van de kleine bus door haar grotere voorgangster de bocht ter plaatse niet kunnen overzien en is van de weg afgesohoten, een betonnen paaltje omverrijdend en is teen in de Delfthavense Schie gestort, op de ge vaarlijke plaats, waar al eerder n.l. op 16 Maart j-1. een auto te water reed waarbii slachtoffers vielen te betreuren. Men kan zich de consternatie der overige feestgangers begrijpen. De bus lag met de wielen naar boven, zo goed als geheel onder water en het scheen uitgesloten, dat iemand zich op eigenkracht kon bevrijden. Een drie tal voorbijgangers sprong ogenblik kelijk "gekleed te water cn zij slaagden erin enige personen uit de bus te be vrijden. Ook een paar pleziervaar tuigjes, die in de buurt lagen verleen den assistentie. Een voorbijrijdende bus stelde onmiddeljjk een zware ket ting ter beschikking en door deze onder de in het water liggende bus door te halen, kon zij door een der andere bussen zover worden omge trokken, dat het minder zwaar viel Op de Abraham van Siolkweg te Rotterdam is gisteravond een van de bollenvelden terugkerende Belgische autobus met 14 inzittenden uit de bocht gevlogen en in de Delfshaven se Schie gereden. Zes personen kwamen hierbij om hel leven. Op de foto ziet men de autobus op de plaats, waar zij in het water te recht kwam. de inzittenden te bereiken. Voorlopig waren er een vijftal gered en met bootjes weggevoerd, maar degenen die in de bus zaten hadden hot be wustzijn verloren. Gelukkig heeft de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, die prachtig werk verrichtte en binnen tien minuten met zeer veel materiaal ter plaatse was, bij verscheidenen docr middel van zuurstofapparaten en het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten nog kunnen opwek ken. Zy werden allen naar een der zie ken huizen vervoerd. De namen van hen, die niet meer ge red konden worden en d«us deze tocht met de dood moesten betalen luiden: Het betreft de 65-jarige Maurice de Muer uit Evere bij Brussel, de 77-jarige J. de Koninck uit Brussel, de 20-jarige W. P. de Koster uit Brussel en de 46- jarige Petrus den Deken uit Haren, de 48-jarige J. B. C. L. Schouwe uit Brus sel en mevrouw T de Heyn uit Evere bij BrusseL Voorts zijn er zes gewonden» van wie twee ernstig. HOE SIMPELE ROTTERDAMSE JONGEN ZES MENSEN REDDE. Wij hebben vanochtend de 23-jarige motorrijder A. Oomen. in de Zaagmo lenstraat 53 te Rotterdam bezocht, aan wiens kordaat en koelbloedig optreden en tegenwoordigheid van geest het te danken is geweest, dat het aantal slacht offers van het ongeluk niet groter is geweest. Om zijn rechterarm draagt hij een verband. Bij het inslaan van een ruit van de gezonken autobus heeft hij een verwonding opgelopen. Hij vertelde: Ik was met mijn verloofde naar de mo torwedstrijden te Zandvoort gaan kij ken. Op de terugweg naar huis zag ik, toen ik de houthandel van de firma van S'.olk was gepasseerd, dat er iets aan de hand was Er stonden even voorbij de bocht vier Belgische autobussen stil. Aan de oever van de Delfhavense Schie stond iemand, die in het water tuurde. Hij bleek de bestuurder van een der Belgische autobussen te zijn. Ik zag dadeljjk. dat er iets ernstigs was gebeurd want in het water zonk een voertuig weg. „Zitten er mensen in?" vroeg ik aan de chauffeur. „Allemaal nog" antwoordde de be duusde chauffeur, die uit de auto was gesprongen op het ogenblik, dat deze te water was gereden. „Zou je dan niets iets doen?" Hier volgde een krachtterm. In een oogwenk had de jonge Oomen z(jn motorjas uitgetrokken en zich te water begeven. Met zijn vuisten beukte hij een der ruiten van de Re nault-bus in, want een steen of zo iets had hjj niet dadelijk by de hand. Hij deed een greep en het eerste slachtoffer, een man, die Frans sprak, had hij te pakken. Met hem waadde hij naar de kant, waar de verloofde van Oomen de man op de wal hees. De Belg maakte gebaren in de rich ting van de gezonken auto. Wederom waadde Oomen naar het gezonken voertuig en keerde terug met een be wusteloos jong meisje in de armen. Toen kreeg hij de beschikking over een sleepkabel van een der autobus sen, die hij aan de verongelukte bus bevestigde, zodat deze recht kon worden getrokken. Er was intussen meer hulp komen op dagen", vertelt Oomen. Een matroos verleende assistentie en er waren en kele roeiboten in aantocht. Maar ik heb tóch nog vier mensen na de eerste twee op de wal gebracht, waar mijn ver loofde deze uit het water trok. Toen ik zag, dat alle passagiers uit de gezonken bus waren gehaald en op de wal zoveel mogelijk verzorgd wer den, ben ik weggegaan. Zo luidde het verhaal van een sim pele Rotterdamse jongen over zijn menslievend hulpbetoon. Twee vliegtuigongevallen. 24 SLACHTOFFERS Een toestel van de Franse luchtmacht van het type Vampire" is tijdens een oefenvlucht bij Tunis in zee gestort. Het toestel had met motorstoring te kampen. De vliegenier, die met een parachute uit het toestel sprong, wordt vermist. Een zware Amerikaanse bommen werper van het type B36d is bij een landing op de luchtbasis Kirtland bij Albuquerque (Nieuw Mexico) veronge lukt. Het toestel stond onmiddellijk ln tramsporbtoestel van dis luchtmacht van lichterlaaie. Het vuur sloeg over op een het type C54 en op een klein parti culier transportvliegtuig. De brandweer stond machteloos. 23 inzittenden verloren het leven, 2 wer den zwaar gewond. Raad van Europa bijeen. De voorjaarsbijeenkomst van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa is Zaterdagmiddag geopend met een zitting die van alle spectaculaire as pecten verschoond bleef. Zelfs de gebruikelijke rede van Spaak en de verschijning van Churchill bleven ditmaal achterwege. De tribunes waren slechts gedeeltelijk bezet. Reeds de eer ste zitting stond, zoals bij de labiele po litieke situatie in Frankrijk en Italië te voorzien was, onder de druk van de na tionale politieke moeilijkheden. Deze zullen het grootste deel der Franse en Italiaanse afgevaardigden noodzaken reeds met Pinksteren naar huis terug te keren. De permanente commissie van de assemblee heeft daarom een poging gedaan om alle belangrijke kwesties te persen in een agenda die men nog voor het einde van de volgende week hoopt af te werken. Daarna zal de assemblee, zoals thans in de bedoeling ligt» welis waar nog een week bijeen blijven doch men wil dan met. het oog op de te ver wachten absenties vermijden, dat nog beslissingen genomen zullen moeten worden. Fractisch zal de assemblee trachten in een week gereed te komen. Het werk in 'de zitting van Zaterdag bleef beperkt tot de verkiezing van de president. (Spaak werd opnieuw gekozen met tien blanco stemmen) en de zes vice-presidenten en tot het arcepteren van de agenda. Door de secretaris-generaal van de Raad van Europa. J. C. Parijs, is een uit gewerkt plan voorgelegd, dat beoogt de financiële stabiliteit van Europa te be vorderen en de werkloosheid te bestrij den. Dit plan ging vergezeld van de waar schuwing. dat het grootste probleem voor DUIZENDEN TE EINDHOVEN GEVACCINEERD. Het pokkengeval te Geldrop betreft de 78-jarige pastoor van het kerk dorp Zesgchuchten (gem. Geldrop), de heer G. M. van Hooff, die deze week op bezoek was in Tilburg. En kele personen die met de pastoor in contact zijn geweest, zijn geïsoleerd. Een der misdienaren toonde gister avond symptomen, die aan pokken voorafgaan. In het Zuidwestelijk deel van Eindhoven, de wijk „Tivoli", die aan Zesgehuchten grenst, werden van de kansel af en per geluidswagen de mensen aangespoord, zich te laten her inenten. Drie artsen waren hier zes uur lang bezig met het inenten van duizen den volwassenen en kinderen. Ook in andere stadsdelen van Eind hoven zijn gisteren duizenden opnieuw gevaccineerd. Europa de eerstkomende jaren waar schijnlijk eerder inflatie dan werkloos- he.d zal zijn. „ook al zal in bepaalde landen wellicht grote werkloosheid blij ven bestaan." 31 Leden hebben de volgende motie bjj de raadgevende vergadering inge diend: „De raadgevende vergadering dringt er bij de Europese regeringen op aan onverwijld met de regeringen van de Verenigde Staten en Canada te rade te gaan teneinde tot een ge zamenlijke verklaring te komen, dat een verdere uitbreiding van de Russi sche Invloedssfeer in Europa niet kan worden geduld en in het bijzonder, dat iedere aanval door Rusland of door de met Rusland verbonden staten op Joc- go-Slavië door de Westelijke mogend heden als een aanval op henzelf zal worden beschouwd. De Britse afgevaardigde Duncan San dys had deze motie als eerste getekend. Verder was de motie getekend door af gevaardigden uit de volgende landen: Frankrijk West-Duitsland Turkije. Bel gië. Italië. Nederland (imr Van der Goes van Naters en Serrarens) Denemarken, Noorwegen, Griekenland en Luxemburg- Van Korea geen nieuws. „Hoewel de vijand op het ogenblik elk contact mijdt, menen wij, generaal Ridgway, generaal van Fleet en ik zelf, dat hij de komende dagen tot een aan val zal overgaan", aldus verklaarde ge neraal Almond, commandant van het tiende korps in Korea na een bezoek aan het centrale front. „Wij staan klaar om hem behoorlijk te ontvangen. Onze stellingen zijn uitstekend en de man schappen en het materiaal zijn gereed voor de strijd", zo voegde de generaal er aan toe. Overigens valt van het front weinig nieuws te melden. Een nieuw Chinees straalvliegtuig is waargenomen. Gisteren is in een Zuid-Koreaanse haven een Ethiopisch bataljon infan terie aan wal gegaan. De Ethiopi sche strijdmacht brengt het aantal lan den, dat materiële hulp verleent aan Korea, op zeventien. „De Britse regering hoopt, dat wan neer het huidige Chinese offensief in Korea zal zijn doodgelopen, de toestand gunstig zal zijn om te onderhandelen. Er is echter samenwerking van weerskanten vereist, en wij hebben het recht ons thans tot de Chinezen te wen den om hen om hun vredesbijdrage te verzoeken", zo verklaarde Kenneth Younger, de Britse minister van staat, in een toespraak te Northampton. Moord in café op Zeedijk. EIGENAAR VAN „CASABLANCA" TIJDENS GEVECHT GEDOOD Gisteravond omstreeks 10 uur is tij dens een vechtpartij de eigenaar van de café-dancing „Cacablanca" op de Zeedijk te Amsterdam, de heer J. Suikerbuik gedood. De dader, een zeeman, wist van de verwarring gebruik te maken en te ontsnappen. Het café werd direct ge sloten. Het drama heeft zich als volgt afge speeld: Omstreeks kwart voor tien was de Deense zeeman „Cacablanca" bin nengekomen. Hij was onder invloed van sterke drank en viel enkele bezoe kers lastig De portier verzocht de man het café te verlaten. Toen hij aan dit verzoek geen gehoor gaf, werd getracht hem buiten de deur te zetten. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de zee man op de grond kwam te vallen. De eigenaar van het café, de heer J. Suikerbuik, was komen toelopen en kreeg van de liggende zeeman een schop ln de bulk. De heer J. Suikerbuik zakte bewusteloos in elkaar en over leed tijdens het vervoer per elekenauto naar het Binnengasthuis. De politie is er nog niet in geslaagd de gevluchte dader terug te vinden. „Wij zijn van oordeel, dat het nieuwe China recht heeft op zijn plaats in de wereld. Wij dringen er op aan, dat de agressie wordt stopgezet, doch als deze geëindigd is, zien wij niets dat het sluiten van een vredesverdrag in de weg kan staan". ARRESTATIES IN DE REPUBLIEK PANAMA. De politie van de republiek Panama heeft Zaterdag een groot aantal voor aanstaande personen gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich een vroegere president van de re publiek, Delaguardia en Roberto Arias, zoon van ex-president Harmodio Arias en neef van president Arnulfo Arias. Arias is uitgever van het dagblad „La Hora". Ook de hoofdredacteur en een lid van de staf van het blad zijn gear resteerd. De minister van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de arrestanten beschuldigd worden van verspreiding van valse geruchten die enige dagen geleden tot een paniek onder de cliën tede van een spaarbank leidden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1