Soekarno maakt nieuw Kabinet bekend Na crisis van 37 dagen: Unie-Statuut omvormen tot „normale betrekkingen" Spoedige herziening der R.T.C. overeenkomsten WEERBERICHT Aanhoudend koud weer. Waarom verloopt Parijs zo traag? Chinezen dringen verder op Seoel naar 90ste Jaargang VRIJDAG 27 APRIL 1351 00 No. 27288 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte. Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 President Soekarno heeft gisteren i 2)de Welvaart: het ontwerpen en uit- na een crisis van 37 dagen de [voeren ran een nationaal welvaartsplan samenstelling van een nieuwe Indo- j op korte termijn; vernieuwing van de agrarische wetten; het inschakelen van oud-strijders bij de opbouw; 3) de organisatie van de Staat: het voltooien vain de voorbereidingen voor de algemene verkiezingen voor de con- neslsche regering onder leiding Soekiman bekend gemaakt. Het uit 20 ministers bestaande kabi net is als volgt samengesteld: Premier: Soekiman (Masjoemi)vice- premier: Soewirjon (burgemeester van-stituante op korte termijn; bespoediging Djakarta) PNI; Buitenlandse Zaken: van de autonomie van de daerahs; mr Achmad Soebardjo (adviseur van, 4) Arbeid; het. uitvaardigen van Buitenlandse Zaken met de rang van wetten inzake a) erkenning van arbeids- ambassadeuri Masjoemie; Buineril. La.- j organisaties: b) een collectieve arbecds- ken: mr Iskak Tjokrohadiswrjo (advo- [overeenkomst; c) vaststelling van mi- ,t te Soerabaja) PNI; Defensie: Soe- nimum-lonen d) beslechting van ar beidsgeschillen) mitro Kolopaking (gouverneur ter be schikking van de minister-president) PIR; Justitie' mr Moh. Yamin, partij loos; Voorlichting; A. Mononoetoe (voorm. minister van Voorlichting, thans directeur van het coprafonds te Mskassar) PNI; Financiën: mr Joesoef Wlblsono, voorz. Legislatieve Raad der Masjoemi; Landbouw; ir Soewarto (ad viseur van het ministerie van Land bouw) katholiek; Handel en Industrie: mr Soejono Hadinoto (adviseur bij dit ministerie) PNI; Verkeer: ir, Djoeanda, partijloos; Openbare Werken: ir. Oekar Bratakoesoenia thans vice-gouverneur van West-Ja va) PNI; Arbeid: Iskandar Tedjasoekmana (parlementslid voor de arbeiderspartij); Sociale Zaken: dr Sjamsoeddin (arts te Djokjakarta) Mas joemi; Onderwijs. Opvoeding en Cul tuur. mr Wongsonegro (Partai Indonesia Raya)Godsdienst: Kiai Waohid Has- jim (onveranderd) Masjoemi; Gezond heid; dr Leimena (onveranderd) Par- kindo; Alg. Zaken: Pellauppessy (thans minister v Voorllohting) democratische fractieAmbtenarenzaken: Raden Soe- roso (thans minister van Arbeid) Parin- Er zal voorts een minister voor Agrarische Zaken benoemd worden uit de Partai Indonesia Raya. Verwacht bn wnrden, dat dit Sarimin Reksodi- hsrdjo. hoofd van de afdeling agrari sche zaken van het ministerie van S>nenlandse Zaken zal zijn. Formateur Sidik (PNI) heeft geen zitting genomen in het kabinet. REGERINGSPROGRAMMA. Het programma van de regering-Soe- hman bevat de volgende zes punten: 1) De Veiligheid: het nemen van krachtige maatregelen om rust en orde te verzekeren, zoals het in een rechts staat past; het vervolmaken van de or- ganisatie der machtsinstellingen van de Staat; Adenauer denkt nog niet aan aftreden. ALS MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN De voorzitter van de Ohrlstelijk-de- mocratische fractie in de West Duitse Bondsdag, da* Heinrich van Brentano, toeft meegedeeld, dat Bondskanselier Adenauer er geen ogenblik aan dacht ajn funotie van minister van buiten- hndse zaken neer te leggen, zolang hij de onderhandelingen met de Westelijke geallieerde hoge commissie leidde en srn de verwezenlijking van plannen ten aanzien van de buitenlandse politiek verkte. Regeringskringen te Bonn zeiden, dat c-Adenauer in zijn functie van minis- «r jan buitenlandse zaken komende •wi aan de bijeenkomsten van de d Tan ministers te Straatsburg zal «tinemen. 'T WORDT EENTONIG! De 38ste bijeenkomst van de plaats vervangers heeft gisteren 40 minuten Sriuurd. fJ.jJ°r d,e bijeenkomst hadden de Wes- it-ijse plaatsvervangers onderling be sprekingen gevoerd. Westelijke woordvoerder zei, dat ■«een vooruitgang" was gemaakt. AMERIKAANSE LANDSVERDEDIGING Het. Amerikaanse Huis van Afge- •lardigden heeft voor de lanisverdedi- fÏÏ^^eredleben ten bedrage van 0458206.000 dollar goedgekeurd Zoals IJlend, bedroeg d:e militaire begroting de Verenigde Staten voor het ■pestjaar 195051 reeds 42 milliard dollar. Bilt verwacht tot morgenavond: Koud weer met wisselende bewolking 61 °P de meeste plaatsen enkele buien, **arvan sommige met hagel. Matige Krachtige Noordelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur) 28 April. Z°n op: 5.I8 uur; 0nder: 19.58 uur. ^aan op: 2.54 uur; onder: 10.50 uur 'L K.) «oogwater te Katwijk te 8.08 en 20.51 nummer bestaat uit 12 pagina's. betrekkingen, gebaseerd op een normaal internationaal verdrag; het bespoedigen van de herziening der R.T.C.-overeen- komsten; het nietig doen verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk na delig zijn voor land en volk; 6) Irian: het zo spoedig mogelijk in voegen van West-Irian in het grondge bied van Indonesië. 5) Buitenlandse Zaken: het voeren van een onafhankelijke, actieve buiten landse poli tide, die gericht is op vrede. Het omvormen van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, geba seerd op het Unie-Statuut, tot normale vorige kabinet. MINISTER BEËDIGD. De nieuwe regering is vanochtend ten paleize te Djakarta beëdigd. Na de be ëdiging hebben president Soekarno, vice-president Moh. Hatta en de niet in het kabinet terugkerende leden van het kabinet-Natsir en de andere aanwezi gen, de leden van de regering-Soekiman gelukgewenst. President Soekarno zeide, dat de re gering-Na tsir die, dank zij de onver moeide arbeid van Moh. Natsir was ge vormd m een overgangsperiode van de revolutie naar de opbouw, vele moei lijkheden heeft moeten ovenvinnen. Men zal ongetwijfeld erkennen, dat de regering-Na tsir zich tot het uiterste heeft ingespannen, aldus Soekarno, die hoopte, dat de nieuwe regering gebruik zal maken ran de ervaringen van het De nationalisatie der Perzische olie. De olie-commissie van de Perzische Kamer heeft eenstemmig een resolutie goedgekeurd, waarin wordt besloten tot het onmiddellijk ten uitvoer leggen van de nationalisatie der Perzische olie. De resolutie zal morgen bij de Kamer worden ingediend. In de resolutie wordt nog gezegd, dat, nadat een Per zische nationale olie-maatschappü is gesticht, alle voormalige klanten van de „Anglo-Iraanse olie-maatschappij" dezelfde hoeveelheid olie mogen kopen als zij kochten van Januari 1948 tot Maart 1951, tegen internationale prij zen. Voorts zouden zij voorrang hebben boven andere kopers, indien zij dezelf de voorwaarden aanbieden als andere klanten. DE STAKING BIJ DE WAPEN FABRIEK TE WOOLWICH. De staking by de wapenfabriek te Woolwich (Eng.) die drie dagen gele den begon, heeft zich uitgebreid. Bijna 1.500 van de 2.000 arbeiders hebben thans het werk neergelegd. Zij willen hoger loon en ageren tegen de weigering van een arbeider, die geen lid meer was, zich weer bij hun vakvereniging aan te sluiten. Onverwachts zijn te Manchester ruim 2300 havenarbeid :rs in staking gegaan uit protest tegen het maken van over uren. Door deze staking worden onge veer 20 schepen getroffen, welker la ding bestaat uit zwavel, staal, katoen en hout De stakers zeiden, dat de arb eis van de nachtploeg, die weigerden over te werken, waren uitgesloten. Strijd tegen inflatie in de Verenigde Staten. SPECIALE BOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN President Truman heeft een speciale boodschap tot het Congres gericht, waarin hij zegt, dat het hoogtepunt van de inflationistische druk nog niet bereikt is. Hij vraagt het Con gres om hogere belastingen, scherpe re controle op de credietverlening en behoorlijke maximumprijzen voor landbouwproducten en andere pro ducten. De president dringt aan op spoedig handelen en zegt, dat „de toestand in de wereld elk ogenblik tot uitbarsting kan komen en dat el ke dag zo prdductief mogelijk ge maakt moet worden". Het doel van het verzoek van presi dent Truman om behoorlijke maxi mumprijzen voor landbouwproducten en andere producten is scherpere con trole op voedselprijzen mogelijk te ma ken. Op het gebied ram credietcontröle vraagt president Truman bevoegdheid tot regeling van de condities voor de verkoop ran bestaande en van nieuwe huizen. Wat de belastingen betreft, herhaalt de president zijn eerder ge daan verzoek om belastingverhoging in dit jaar van minstens 10 milliard dol- lairs. Verder vraagt de president om ver lenging van de wet, die in Juni afloopt en de bevoegdheid verleent tot het vaststellen van maximumprijzen en andere controlemaatregelen. Tot de Gromyko's houding van Bonn uit gezien. (Van onze correspondent te Bonn). De conferentie van de plaatsvervan gers van de ministers van buitenlandse zaken van de .grote vier" te Parijs, is nu al sinds 5 Maart aan de gang. Niets is echter nog gebleken van de van sovjetziide verwachte concessies als te rugtrekking van de Russische bezet tingstroepen uit de Oostzone van Duits land. ontbinding van de daar opge bouwde volkspolitie en herstel van de Duitse eenheid. Waarom niet? Dit is de vraag, die het Westen 2iich stelt en waarop het geen eensluidend antwoord heeft ge vonden. In Duitse kringen, die de ontwikke ling in Pariis voleen. bestaat een aparte opvatting over de trage gang van za ken. Het verloop van de Pariise confe rentie is niet te beariioen. zegt men daar. als men alleen maar Gromvko fixeert, of op min of meer technische conferentie-moeilijkheden, die met de psychologie of de taal van de deelne mers samenhangen, de nadruk legt. De besprekingen in het Palais Rose staan echter niet op zichzelf. Zij ziin. als het er op aankomt, de keerzijde van de be sprekingen over een Duitse bijdrage tot de verdediging van het^Westen. die nu al geruime tijd. maar met grote onderbrekingen op de Petersberg bij Bonn plaats hebben tussen Duitse en beide besprekingen zouden elkaar eigen lijk moeten uitsluiten, want zii gaan recht tegen elkaar in. Toch horen zij samen. Want zonder de besprekingen op de Petersberg zouden de sovjets waarschijnlijk nooit naar Parijs zijn gekomen en zouden de geallieerden daar geen troeven hebben. wegingen, die hij in deze'wet wenst „£2!® aangebracht te zien, behoort het ver-' f j"" lenen van de bevoegdheid aan ae rege ring „tot het bouwen en exploiteren van fabrieken voor de defensie, waar deze nodig zyn voor de productie van noodzakelijke grondstoffen en uitrus ting." ALGEMENE VERKEERSSTAKING IN ITALIË. Heden gaat het personeel van alle verkeersondernemingen in geheel Italië behalve te Milaan, waar op het ogenblik een jaarbeurs is, in staking. Deze sta king zal het gehele goederenverkeer, het vervoer van de belangrijkste levensmid delen uitgezonden, tot stilstand brengen. De stakers eisen loons- en pensioens verhoging en invoering van een glijdende loonschaal. Hebben de geallieerden de troeven, waarmee zii de sovjet tot concessies haddden kunnsn dwingen, wel voldoen de gebruikt? Daaromtrent is men vrij sceptisch in Duitsland. De sovjets verstaan blijkbaar slechts concrete argumenten. De be-: sprekingen op de Peitersberg zouden, wanneer zii welbewust waren gevoerd, zo'n argument hebben kunnen opleve ren. Daar zou gedemonstreerd kunnen BELGISCHE REGERING KREEG VERTROUWENSVOTUM. Met betrekking tot de E.C.A.-affaire Socobelge heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers met 106 stem men tegen 89 socialisten en liberalen) bij 1 onthouding haar vertrouwen in de regering uitgesproken. De socialistisohe en liberale motie, waarin werd verklaard, dat de regering onjuist had gehandeld dooT zich te mengen in deze zaak, werd verworpen. De expres van Milaan naar Zurich is tussen Ambri en Airoio door een lawine getroffen. Hierbij kwam één persoon om het leven, terwijl zeven personen werden gewond. De locomotief, de bagagewagen en de restauratiewagenontspoorden. Een overzicht van de plaats van het ongeval. Op de voorgrond de zwaar beschadigde restauratiewagen, daar achter de bagagewagen. ziin. dat de geallieerden ernstig een herbewapening van West-Duitsland voorbereiden. Niets van dien aard is echter gebeurd. De besprekingen op de Petersberg ziin een farce gebleven, ook toen het Westen er belang bii had al thans de schijn te wekken, dat hier serieuze afspraken werden gemaakt, De Soviets Is dit vage karakter van de Duits-geallieerde militaire eedach- tenuitwlsseiingen natuurliik niet ver borgen gebleven Ligt zo vraagt men hier daar niet de verklaring van Gromvko's houding? Gromvko is naar Pariis gegaan om de eerste poging te doen het Westen van de herbewapening van West-Duitsland af te brengen, en daarvoor eventueel concessies te doen. Maar wanneer het Westen zelf die her bewapening eigenlijk niet wil. is hii van die plicht ontslagen en kan hii ook 'nrijsHn ziin zak houden! Uit verschillende omstandigheden heeft men nu opgemaakt, dat het Wes ten deze situatie begint te doorzien. De besprekingen op de Petersberg. die tot- noetoe in het diepste geheim ziin ge houden en waarover amper iets uit lekte, ziin de laatste twee weken niet alleen geïntensivieerd. maar ook drin gen er allerlei berichten over naar bui ten. H.M. Koningin Juliana die Maandag haar 42ste verjaardag zal vieren. De REPUBLIKEINEN TEGEN DEAN ACHESON republikeinse senator Francis Case heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt opgehe ven en vervangen door een uit vijf af delingen bestaand ministerie met „per sonen aan het hoofd, die vertrouwen inboezemen". Verder heeft de republi keinse afgevaardigde Glenn Beall een voorstel ingediend om het State De partment gelden te onthouden zolang de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, in funotie blijft. Op verliezen wordt niet gelet. Een concentratie van communistische troepen tegenover de linkerflank van de geallieerde linie in het Westen schijnt de grootste bedreiging te vor men voor het gehele achtste leger. Vers? Chinese strijdkrachten stromen naar het Zuid-Westen over de Imdjin. Een andere grote communistische concentratie van troepen en voertui gen wordt opgebouwd op de Weste lijke oever van de rivier in de buurt van Moensan, ongeveer 30 km. ten Noorden van Seoel. Zeven Chinese divisies vallen de ge allieerden ten Noorden van Seoel aan. Zij rukken langs twee corridors op. die van Moensan en die van Oeidjong- boe. De verbondenen zouden de linie ten Noorden van Oeidjongboe, waarop zij zich gisteravond terugtrokken, nog handhaven. Volgens onvolledige berichten zouden gisteren alleen al door vuur van geal lieerde landstrijdkrachten meer dan 3 000 Noordelijken gesneuveld of ge wond zijn. Ten Westen van Kapjong, op de Noor delijke o'ver van de Poekhan ten Wes ten van Tsjcentsjon. werden gevechten van man tegen man geleverd tussen een communistische bataljon en verbonde nen. Ten Noord-Oosten hiervan sloegen verbonden strijdkrachten, die een sail lant van de geallieerde linie in stand houden, een reeks tegenaanvallen af. Noord-Koreaanse troepen maakten enize vorderingen in het gebied van Indje. Waarnemers te Tokio geloven niet. dat de verbonden legers een ernstige poging zullen doen Seoel tegen de toe nemende Chinese druk op deze zijde van het front te verdedigen. Volgens fronlberichten zjjn de ver bonden legers op het Westelijke deel van het centrale front teruggevallen op posities, di~ 43 kilometer ten Zui den van het gebied liggen, dat zij be zetten, toen het nieuwe offensief begon. Even ten Zuiden van de 38ste breed tegraad. tussen Hwatsjon en Tsjoents- jon, moesten de verbonden legers de Djodjïn-brug opblazen. Deze brug was enkele weken geleden met veel moeite door het technische personeel hersteld. Generaal-majoor Van Fleet, opperbe velhebber van het achtste Amerikaanse leger, heeft, na onverwachts een bezoek aan het Koreaanse front te hebben ge bracht, verklaard erop fce vertrouwen, dat de verbondenen in staat zullen zijn het voorjaarsoffensief der Chinese com munisten ten Noorden van de Han een halt toe te roepen; De Han loopt door Seoel. Van Fleet verklaarde, dat hij de „be wegingsoorlog", die door zyn voorgan ger, luitenant-generaal Ridgway, is be gonnen, voortzet. Hij voegde hieraan toe. dat het terugtrekken der verbonden strijdkrachten nog niet is geëindigd en dat nog geen permanente nieuwe ver dedigingslinie ls ingenomen. „Wij trek ken ordelijk terug, waarbij onze een heden intact blijven. Hierbij brengen wij de vijand ontzettende verliezen toe, terwijl van onze eigen militairen slechts een minimum buiten gevecht wordt gesteld", aldus generaal-majoor Van Fleet. MAC.ARTHUR TE CHICAGO. Geestdriftig toegejuicht door een zeer talrijk gehoor verklaarde generaal Mac Arthur in een door hem te Chicago ge houden toespraak o.m.: „Sinds het com munistische China in het Koreaanse conflict heeft ingegrepen, is een poli tiek luchtledig ontstaan, waarvan bij het voeren van enige oorlog in de ge schiedenis nog nimmer sprake is ge weest" ..Waar blijven nu al die personen" vervolgde hij, „die vroeger bij dergelijke gelegenheden zo mooi 'wisten te vertel len, dat het doel van een door de Ver enigde Staten gevoerde oorlog is, het overwinnen van de staat en het volk. dat, zonder enige uitdaging onzerzijds en zonder enig motief ter rechtvaardi ging, de Amerikaanse strijdkrachten hebben aangevallen? Het drama, dat onstond sinds het rode China in de Koreaanse oorlog in greep, is, dat de politici geen oplossing aan de hand hebben gedaan voor de hierdoor geschapen nieuwe problemen. Het fundamentele vraagstuk blijft: wat is de Dolitiek inzake Korea? Generaal MacArthur drong erop aan dat de Verenigde Staten een „realisti sche Dolitiek" zullen voeren „een po litiek. die erop gericht is de vrede op korte termijn te herstellen door het verslaan van de vijand, waardoor tal loze Amerikaanse levens voor vernieti ging zullen worden bewaard". De laatste woorden van de generaal werden door een donderend applaus gevolgd. ATTLEE UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN. De Britse minister-president. Clement Attlee, heeft het St. Mary Ziekenhuis verlaten, waar hij sedert 21 Maart voor een zweer in de twaalfvingerlge darm behandeld werd. De premier zal Maandag as. zijn werkzaamheden hervatten. „Opname Willy Schurman N.K.F." Peron deed Prins Bernhard persoonlijk uitgeleide. WERKSPOOR-ORDER THANS EEN FEIT Uitgeleide gedaan door President Pe ron en diens echtgenote en nage wuifd door honderden belangstellen den, heeft Prins Bernhard gistermid dag in de „D C 6" van de K.L.M. „.Prins Bernhard" de terugreis naar ons land aanvaard. Het is nog nimmer in de geschiede nis van Argentinië voorgekomen, dat de president zelf een gast op het vliegveld uitgeleide deed. Als afscheidsgeschenk overhandigde het Argentijnse staatshoofd de Prins enkele minuten voor het vertrek van. het vliegtuig een aischrift ran het re geringsbesluit, waarbij de Argentijnse „Banco Central" wordt gemachtigd een crediet te openen ten behoeve van "Werkspoor, waaruit de leveringen van spoorwegmateriaal aan Argentinië zul len worden betaald. Dit feit kan als een der hoogtepunten van 's-Prinsen reis worden beschouwd, daar biermede ce Argentijnse order voor Werkspoor een voldongen feit is geworden. Zes uur tevoren was in het hotel „Alvear", waar de Prins verblijf hield, een foto-oopie bezorgd van het gewij zigde contract met Werkspoor, dat door President Peron en zes van zijn ministers was getekend. Prins Bernard hoopt morgenochtend te half elf, op Schiphol aan te komen. Morgen verkiezingen in Australië. Morgen worden in Australië verkiezin gen voor het Huis van Afgevaardig den en de Senaat gehouden. -Als gevolg van het ingewikkelde stelsel van ze- tcltoewijzingen voor de Senaat kan het wel een maand of langer duren voordat de volledige uitslag bekend ls. De verkiezingen werden noodzakelijk toen de Australische regering in Maart j.l. tot ontbinding van beide Kamers besloot, omdat de Senaat, waar de so cialisten, in tegenstelling tot het Huis van Afgevaardigden, de meerderheid hebben, obstructie pleegden. De doorslag tot het nemen van dit besluit gaf de beslissing van het Austra lische hooggerechtshof, dat verklaarde, dat de door de regering, na goedkeuring door de volksvertegenwoordiging, uitge vaardigde wet, waarin de communisti sche partij buiten de wet werd gesteld en het innemen van sleutelposities door communisten in vakverenigingen, wier leden werkzaam zijn in vitale bedrijven, werd verboden, ongeldig was. De enige wijze, om de wet toch rechtsgeldigheid te geven, is het toekennen van „noqd- toestandsbevoegdheden" aan de rege ring Het Australische hooggerechtshof heeft namelijk verklaard dat zonder de ze bevoegdheden de communistische par ty in vredestijd niet kan worden verbo den. Aangezien premier Menzies wist, -Jat de Senaat in zijn huidige samen stelling nimmer het toestaan van nood- toestandsbevoegdheden aan de regering zou goedkeuren, besloot hij de kiezers het laatste woord te geven. De socialisten hebben hun verkie zingscampagne gebaseerd op stryd tegen, inflatie. Voor het Huis van AfgevaardlgJen zijn 291 candidaten gesteld: 121 door de regeringscoalitie en even veel door de oppositie, voorts 22 onafhankelijke en 27 communistische candidaten. Voor de Senaat zijn 112 personen can didaat gesteld Van 48 zetels wordt het „zeker" geacht dat zy voor de he'ri aan de regering en voor de andere heiri aan de oppositie zullen komen. De toe wijzing van de twaalf overblijvende ze tels brengt hier dus de beslissing.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1