Katwijk krijgt geen eigen vissershaven Tragische Regeringsbeslissing Heroriëntatie door gemeente en rederij thans noodzakelijk Gunstigste kans verkeken Triomftocht van Mc Arthur door New York Een tragisclie W' WEERBERICHT 90ste Jaargang ZATERDAG 21 APRIL 1951 No. 27283 LEIDSCH DAGBLAD Directeur J W Benny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f0 40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon üir en Adm.: 25041; RedL 21507 Het Verre Oosten een breuk in de schakel van kracht Het Is met schier eindeloos geduld, dat Parijs door de plaatsvervangende mi nisters der grote vier wordt geconfe reerd over de agenda, waarop de minis ters eens hun oordeel zullen moeten vel len Onwillekeurig gaat nien zich afvra gen, welke obstakels zich dan wel zullen voordoen wanneer men het over een simpele agenda, die niets beslist over de 'punten die daarop prijken, al niets eens kan worden! Feitelijk zou men zelfs kunnen zeg- "gen. dat zo'n agenda geen zin heeft, want. de ministers zullen toch mans ge noeg zijn om zelf te bepalen, wat zij I willen aanroeren I Het feit. dat men het over de agenda niet eens kan worden, wijst voor de zo veelste maal op de enige conclusie, die hieruit is te trekken: Moskou is het meer om propaganda te doen dan om een regeling der geschilpunten Het ver loop van zaken te Parijs is daarmede volkomen in overeenstemming. Gromy- ko, de neen-zegger van Lake Success, houdt e'lenlange beschouwingen, alsof !men reeds ter conferentie der grote vier- lean de groene tafel zit, waarbij de pro banda hoogtij viert. Is de bedoeling dan werkelijk, om te [rekken en door dit rekken te trachten onenigheid te forceren tussen de Weste lijke drie0 Gelukkig heeft dit wat Euro pa betreft., weinig kans van slagen. Er mogen wat ons werelddeel betreft, dan enkele ondergeschikte punten van wry ving zijn tussen de Westelijke groep, kans op het drijven van een wig tussen hen mag men echter uitgesloten achten. Daarop wijst ook. dat het plan Schu- man eindelijk is ondertekend al staat (Engeland officieel daarbuiten. Dank zij het Noord-Atlan'isch pact is iri het Westen een eenheid geschapen, die niet gemakkelijk meer te verbreken zal zijn! Het is daarom, dat men slechts met [grote instemming d-e aankondiging mag begroeten, dat een dergelijk pact in de jmaak is voor het gebied rondom de Stille Zuidzee, waaraan zullen deelne- jmen: Amerika. Australië. Nieuw-Zee land en de Philippynenterwijl de be doeling voorzit, ook Japan daarbij te be trekken en. wanneer een vredesovereen komst zal zijn gesloten Japan komt in [dezelfde positie als West-Duitsland in zake het Atlantisch pact! Misschien zelfs in gunstiger verhouding, want in Japan Is er meer eenheid. Onnodig te zeggen dat door dit twee- [de pact de ring tegen de communisti sche agressie meer gesloten wordt. Als [derde geleding zou daarbij passen een pact voor de Middellandse Zee zulks als orderdeel van het Atlantisch pact. Nog Mikt dit voorbarig omdat de Arabische landen wo. Egvpte. aarzelen, doch ook van die zijde zal men binnen afzien- ba-e tiid kleur moeten bekennen. De ring tegen de communistische agressie kan niet sterk genoeg worden toegehaald. Slechts zo zal een derde we reldoorlog te voorkomen zijn. Alleen [kracht zal Moskou kunnen weerhouden het spel voort te zetten, dat langzaam maar zeker naar de rand van de af- 'grond voert Des te betreurenswaardiger is, dat Juist daar. waar feitelijk reeds van oor- loc sprake is. in het Verre Oosten, geen overeenstemming bestaat en dat de V.N. het blijkbaar niet eens kunnen worden (over de aan te nemen houding. Steeds meer komt daar het militaire standpunt tegenover het politieke te js'aan en de politiek komt er dan niet ne' gunstigst af. De politiek kan niet tot een een luidend oordeel komen, daar een deel der ber trokken landen nog altijd meent, dat met Peking tot een regeling is te gera ken. hoewel er nog geen schiin van toe nadering valt te bespeuren. Men klampt zich vast. aan wat men gaarne zou wen- wni Zulks met de beste bedoelingen on getwijfeld doch over het hoofd wordt Perlen. dat zodoende Moskou in de kaart wordt eesoeeld. Het Kremlin aast im mers op tweespalt onder de tegenstan ders en niets is voor Moskou welkomer üan besluiteloosheid. Daartegenover staan de militairen, daarvan Mc Arthur de grote woordvoer der is geworden sDeciaal nu hii uit ziin wnoties is verwijderd. Hij kan nu als vii man zijn oordeel scherp en onom wonden geven en hij heeft in het Ame- iriKaanse congres daarvan een dankbaar g°bruik gemaakt. Hij durfde daarbii be- weren, dat. hij sprak namens alle mili- iï?lr® leiders en hoogst- waarschijnlijk Kt daarin volkomen gelijk Het is DjKans ondenkbaar, dat een militair, wiens plicht he1 is een beslissing te for ceren .anders zou oordelen. Zonder ver- Per optreden tegen Ch'na is het TCoré- ®aT^e conflict niet tot, een einde te ■bmngen. r o ao^e dofv de Noord-Koreaanse re- j gering ondernomen, ic sleohts een nieu- L; J om de testbare onenigheid in oe v.N te accentueren. Maar dan ook 1 «s meer! «J7? mpo?t aangriioende uit Mc Ar- fr'irf ^fde was wellicht, die passage j ar n hii zeide geen antwoord te heb- winnen geven op de vraag van riin i .r™ Wanirórn ven het succes te ve1**0 i eekruik wordt gemaakt-De van zaken moe4-, de troepen demo- cpr°n want waarom dan de offers KiTv, rrw>nsen1pvons wanneer geen beslls- c» wor^«n geforceerd' j mec,r wordt de wereld over- L v a al1 een kracht Moskou kan ^.^'boiMen van een oorlog Tn Korea tegenovergestelde door de c" <?'ademon<atjreerd V. s M'PTnFTfHV VT9TTM AAN J MAURTCE CHEVALIER jmerikaanse ambassade te Parijs .C de 63-jarige Maurice Chevalier inreisvisum voor de V. S. gewei- B Aii«L mentear werd niet gegeven. B e,!!!!1 Werd gezegd, dat Chevaliers B htti eid strijdig zou zijn met de Van Amerika. Naar verluidt v»iu j visum geweigerd omdat Che- gZ v de '-'redespetitie van Stockholm ondertekend en contacten onder- E5 f ^et actieve communistische or- i on® Chevalier is thans per boot 1 te-'uh j^aar Canada- Hij zou tegen het (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen heeft de Regering besloten, geen medewerking te verle nen tot de aanleg van een Katwijkse vissershaven. Het gemeentebestuur van Katwijk is van deze voor de vissersplaats tragische beslissing op de hoogte ge steld. Daarmede is definitief een einde gekomen aan een steeds beangstigender onzekerheid. Voor Katwijk zijn de consequenties van deze, de laatste maanden reeds voor voelde beslissing zeer ernstig. Verwacht mag worden, dat zowel van gemeente wege als van de zijde der rederijen thans ingrijpende wijzigingen in het alge meen beleid moeten worden aangebracht. De gemeente staat voor herziening van het beleid, dat in de grote lijn en in details de laatste jaren steeds gericht is geweest op de verwachting, dat binnen afzienbare tijd een eigen haven het gemeentebeeld zou beheersen. Binnenkort zal zulks in de Raad ter sprake komen. De rederijen dienen thans, terwijl de moeilijkheden der visserij over de gehele lijn stijgende zijn, een weg te vinden om de extra lasten, die de Kat- wijkse visserij op de schouders drukken, af te wentelen. -Economische bedrijfs voering op de basis, waarop de Katwijkse visserij thans is geplaatst, moet niet langer mogelijk worden geacht. Nu de beslissing is gevallen staat Katwijk voor een onzekere toekomst, waar in slechts één zekerheid te bespeuren valt: die toekomst zal zeer zorgelijk zijn. beroep wensen te gaan. Kosten thans hoger dan geraamde 7 millioen. In haar schrijven aan het gemeen tebestuur van Katwijk deelt de Rege ring mede, dat de huidige economi sche omstandigheden het onmogelijk maken, steun te verlenen aan dc Katwijkse plannen. Deze beslissing lag in de lijn der verwachting, wanneer wij zien hoe de lasten der herbewa pening iü het gehele nationale leven ingrijpen. De investeringen worden besnoeid, reeds volledig gereed liggen de bouwplannen worden getroffen door de bouwstop, onlangs door mi nister In 'tVeld afgekondigd. Katwijk ziet zich echter door deze be slissing de weg naar zee afgesloten. Af gezien van de vraag, of van regerings zijde de "benodigde vergunningen tot de aanleg van een haven zouden worden verleend, ook al zouden er van over heidswege geen kosten aan die aanleg verbonden zijn, het moet ten enen male onmogelijk worden geacht, dat de Kat wijkse gemeenschap zelve, d.w.z. de Katwijkse rederijen er toe zouden be sluiten, voor eigen kosten tot de haven- aanleg over te gaan. Op 24 Nowember 1949 werd een voorlopig sohetsplan voor een haven door de Katwijkse Raad aan genomen. Volgens dat plan zouden de kosten een kleine 7 millioen gulden bedragen. De sterke stijging der grond stof fenprijzen en daarmede samenhan gende kosten voor materialen en dien sten, die sindsdien is ingetreden, maakt dat thans een aanzienliik hoger bedrag aan een eigen Katwijkse haven ten koste zou moeten worden gelegd. Deze bedragen tonen aan. dat het besluit van de Regering, om steun aan de havenplannen te onthouden, het defi nitieve einde dezer plannen betekent. SAMENWERKING MET RIJNLAND DRUKTE KOSTEN. Temeer moet dit besluit definitief worden geacht, aangezien de ontwerpen gebaseerd waren op een nauwe samen werking tussen ha.venaa.nleg en bouw van een gemaal voor Rijnland. Rijn land moet niet over eniige tiid. maar nu reeds bouwen. Nu de havenplannen zijn afgeketst, wordt gebouwd zonder reke ning te houden met d>? eisen, die een haven stellen zou. Hetgeen betekent dat de kosten van een haven, indien met tertijd een gunstiger toestand zou in treden, veel hoger zullen liggen dan thans HET VERLOOP DER TRAGEDIE. Het verloop van de vissershaven- tragedie is voor Katwijk wel uiter- mafe teleurstellend. Nadat in Januari 1946 een provinciale commissie in het leven werd geroepen om de vraag te beantwoorden of de aanleg van een haven economisch en financieel ver antwoord zou zijn kwam reeds in Juli 1946 een rapport uit, waarin deze aanleg „sociaal en economisch nood zakelijk en finaneieel volkomen ver antwoord" werd genoemd. Het Rijk keurde een uitgave van f. lOfl.üOO goed om plannen te laten vervaardigen. Dit betekende in het licht van de toen heersende omstan- lllillllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Morgen eerste grote bollen-Zondag Wanneer het mooie weer aan houdt, verwacht de bollenstreek morgen de eerste grote bollen- Zondag. Tussen Haarlem en Leiden zjjn thans overal uitgestrekte nar- cissenvelden in bloei gekomen, die worden afgewisseld door kleurrijke hyacinthenvelden, hier en daar ko men ook de eerste tulpen in bloei De „Keukenhof" te Lisse begint zich momenteel in volle pracht te ontplooien. De Rijkspolitie heeft uitgebreide verkeersmaatregelen genomen om de drukte op te vangen. Op de „Keukenhof" is door de verkeers politie een centrale radiopost in gericht. van waaruit het verkeer in goede banen geleid wordt. Ook de badplaatsen in de omgeving van de bollenstreek verwachten Zon dag grote drukte. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll digheden, dat de haven zo goed als zeker tot stand zou komen. De samenwerking met Rijnland was bevredigend. Er werden plannen ont worpen, die beider kosten zouden druk ken en beider wensen tegemoet zouden treden. Op 24 November 1949 nam de Raad de voorlopige schetsplannen aan in een zit ting die toen, hoewel reeds wolken aan de havenhemel opdoemden, toch de „historische zitting" genoemd werd, waarin Katwijks haven werd geboren. UITSTEL WERD AFSTEL. De wolken, dLe opdoemden kwamen uit Scheveningen en IJmuiden. Beide havens, beducht voor een te sterke Kat wijkse concurrentie, deden eveneens een beroep op overheidssteun voor ver betering van hun outillage en wezen daarbij op de overweging, dat verbete ring van twee bestaande havens minder kostbaar en economischer zou zijn dan de aanleg van een derde haven binnen enkele tientallen kilometers kust. Deze argumenten hebben een be slissing telkenmale opgeschort, tot het, door de kentering der economi sche toestanden na Korea, allengs duidelijk werd. dat de kansen slon ken. De volijverige stichting Zeehaven Kat wijk heeft sindsdien zo goed als voor dien niets ongedaan gelaten, om een gunstige beslissing te forceren. Demon straties in Den Haag. telegrafische en schriftelijke beroepen in drukvorm, dat alles heeft niet mogen baten. Ds zorge lijke economische toestand des lands gedurende de laatste maanden maakte de thans genomen beslissing welhaast onvermijdelijk HET GETIJ VERLOOPT Onvermijdelijk? Misschien. Maar voor Katwijk als vissersgemeenschap, het laatste ressort van ons volksdeel, dat Holland welvaart schonk in de jacht op het goud der zee, bron van Nederlandse zeevaart en reservoir voor de Nederlandse marine, is deze beslissing anderzijds onbegrijpelijk. Met klem is betoogd, dat de Katwijk se visserij zich niet zal kunnen hand haven zonder eigen haven. De extra lasten, aan de Katwijkse reders op gelegd door de omstandigheid dat haven en bedrijf thans 60 kilometer gescheiden zijn, bedragen per logger per seizoen aanzienlijk meer dan f. 6.000.dat wil zeggen voor dc ge hele Katwijkse loggervloot per jaar een verlies van bijna een half mil lioen gulden. Nu het getij in de visserij verloopt - ontviel niet reeds de trotse, eens door heel Katwijk bezongen Karei Door man aan de Katwijkse vloot - zijn deze lasten niet tc dragen. Verplaat sing van het bedrijf naar de haven van IJmuiden bedreigt de vissers- stand en gaat gepaard met een ver lies van milliocnen, die thans in de outillage van Katwijk zijn geïnves- i teerd. Anderzijds ziet Katwijk de uitgave staan van slechts zeven millioen, om deze moeilijkheden te overwinnen, d.w.z. een jaarlijkse rentelast van aanzienlijk minder omvang dan de jaarlijkse extra lasten van een half millioen, verbonden aan de scheiding tussen haven en bedrijf. Het heeft niet mogen baten, een be roep op deze cijfers. Katwijk staat voor een zorgelijke toekomst. West-Duitsland en het Westen. VERDEDIGING VAN EIGEN KUST? Militaire deskundigen van West Duitsland en der Westerse verbonde^ nen hebben gisteren te Bonn voor de negende maal vergaderd. Veirnomen wordt, dat gesproken is over de moge lijkheid dat West-Duitsland, in het ka der van zijn voorgenomen bijdrage aan de verdediging van West-Europa, voor de verdediging van zijn eigen kust zal zorgen. Zowel in geallieerde als in West-Duitse kringen is nadrukkelijk verklaard, dat de besprekingen slechts een voorlopig karakter dragen. Van Duitse zijde werd verklaard dat slechts is gesproken over een kustverdediging met lichte marine eenheden van de Duitse vloot. Botsing van twee tankboten VELE SLACHTOFFERS. Twee tankboten zijn In de Golf van Mexico, ongeveer 4S0 K.M. ten Zuid- Westen van Mobile in Alabama, met elkaar in botsing gekomen. Een schip zonk, de andere raakte in brand. De gezonken tanker is de 10,195 ton metende „Esso Greensboro". Het schip vloog eerst ook in brand. De meeste opvarenden zijn om het leven gekomen. De andere is de ..Esso Suez", een nieuwe grote tankboot van de Ameri kaanse „Standard Oil". De „Esso Suez" seinde, dat de eerste stuurman om het leven is gekomen en een aantal leden van de bemanning ernstige brandwon den heeft opgelopen. De tankboot „Esso New York" heeft vier opvarenden van de „Esso Greens boro" gered, twee hunner dreven in zee, een derde bevond zich in een red dingsboot en een vierde werd van een gedeelte van het wrak afgehaald. Twee verkoolde lijken van opvarenden, die ook in de reddingsboot zijn aangetrof fen, werden geborgen. Vernomen wordt, dat de bemanning van de „Esso Greensboro" 42 koppen sterk was. De ,-Esso Suez", waarmede de „Esso Greensboro" in botsing is gekomen, staat van voor- tot achtersteven in brand. Niettemin is het schip, met een vaart van drie mijl per uur, op weg naar de haven van Galveston, in Texas. In liet gebouw van het Hoofdbestuur ran liet Nederlandse Roode Kruis te Den Haag is liet Centraal Cam pagne Comité 1951 voor liet Neder- landsclie Roode Kruis geïnstalleerd. Dc installatie geschiedde door de Voorzitter ran het Hoofdbestuur van liet Nederlandsclte Roode Kruis. Ir F. C. C. baron van Tuyll van Scrooskerken van Znylen. Als voor zitter van liet Comité zal optreden de heer F. Q. den Hollander, presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. 71/2 millioen mail juichten liem toe De generaal ereburger. Generaal Mac Arthur heeft per, auto een triomtocht door New-York gemaakt. De generaal maakte, gevolgd door 49 andere auto's, die werden vergezeld door 86 motorrijtuigen, in een grote open auto een rit van veertig kilometer door de straten van de hoofdstad. Zeven en een half millioen belangstel lenden stonden vele rijen dik langs de wegen geschaard en juichten de gene raal stormachtig toe. Een regen van confetti daalde tijdens de rit op de stoet neer Onder de belangstellenden bevonden zich de hertog en hertogin van Windsor. De stoet vertrok uit het Waldorf Astoria-hotel. Op het dak van het hotel woed, naast de Amerikaanse vlag. een reusachtige tweede vlag waarop de vijf sterren, die generaal Mac Arthur ge rechtigd is te dragen, waren afgebeeld. Alle gebouwen langs de route waren met vlaggen versierd. De politie had op sommige plaatsen moeite de menigte In bedwang te houden. Voor de étalages der winkels waren spandoeken aangebracht, waarop in reusachtige letters te lezen stond: „Welkom thuis, generaal MacArthur". Ongeveer 70.000 schoolkinderen had den vrijaf gekregen, om de schooljeugd van New-York bij het welkom van Ame- eindpunt rika's hoogste militair te vertegenwoor- officiële door guirlandes van zijden linten, die uit de verdiepingen der gebouwen hin gen. De zeven en een half millioen met vlaggen zwaaiende en geestdriftig jui chende belangstellenden vormden de grootste menigte, die ooit aan een New- Yorks welkom heeft deelgenomen. Ve len waren afkomstig uit staten in ds omgeving, namelijk Connecticut, New- Jersey en Pennsylvanië. Ter vergelijking diene, dat kolonel Charles Lindbergh in 1927, na het volbrengen van de eerste solo-vlucht- over de Atlantische Oceaan en generaal Eisenhower in 1945 na zijn terugkeer uit Europa, door vier millioen personen zijn verwelkomd. De toeschouwers stonden van de muren af tot het plaveisel der wegen opeengepakt. Alle ramen van kantoor gebouwen langs de route waren volledig door toeschouwers ingenomen De schepen in de haven van New-York de den aan het welkom van generaal Mac Arthur mee door hun sirenes te laten loeien. Tijdens de rit ging MacArthur op de achterkant van de auto zitten: zijn aohter hem rijdende vrouw en zoon de den hetzelfde. Van tijd tot tiid salueer de MacArthur of beantwoordde de don derende toejuichingen door met zijn uniformpet te zwaaien. Het stadhuis van New-York was het van de rit. Hier vond een ontvangst plaats, bijgewoond digen. Op de hoek van de „Avenue of j door naar schatting 85.000 personen, die the America's" stonden 32 Venezolaanse hadden plaats genomen op een speciaal cadetten bij het passeren van Mac- gebouwde tribune of samendromden op Arthurs auto stram In de houding In het plein voor het stadhuis. De toeiui- het New-Yoricse district, waar zich *n chingen bereikten hun hoogtepunt toen hoofdzaak de kledingmagazijnen bevln- generaal MacArthur vere<>zold door de den, was de confettl-regen vervangen burgemeester van New-York, Impellit- teri, onder de tonen van „The star spangled banner" een speciaal gebouwd podium betrad. In een korte toespraak dankte Mac Arthur voor de alles overtreffende ont vangst. Hij prees „de veeltalige stad New-York als een levend voorbeeld van de geschiktheid van elk ras om met andere rassen samen te leven en ge meenschappelijk vooruitgang te boe ken", hieraan toevoegend Ik kom juist van een gebied, waar esn ander voor beeld van deze aard wordt gegeven en waar mannen van verschillende land aard, die afwijkende talen spreken, schouder aan schouder hetzelfde gevaar bestrijden". De generaal zeide, dat hij en zijn echtgenote nimmer de enorme, hen be reide ontvangst zouden vergeten. Hij eindigde met de woorden: „Dit is Ame rika en, met Gods hulp, zullen wij het Amerikaans houden!" De burgemeester sprak MacArthur in de zaal van het Stadhuis toe. Hij ver welkomde hem als „de laatste onzer oorlogsleiders, die naar huis is terug gekeerd". Burgermeester Impelitteri sprak woorden van grote lof over Mac- Arthurs schitterende staat van dienst in de afgelopen oorlog en hij prees zijn wijs beleid als opperbevelhebber der ge allieerde bezettingstroepen van Japan en bestuurder van dit land. „waardoor voormalige vijanden thans onze vrien den zijn geworden'. „New-York", vervolgde Impelitteri, „biedt generaal MacArthur het erebur gerschap van de stad, te zamen met haar onmetelijke dankbaarheid, aan". Daarop verzocht de burgemeester Mac Arthur te gaan staan, waarbij hij zeide, dat ..het moeilijk Is voor een voormalige telegrafist derde klasse om een generaal een order te geven". Vervolgens over handigde hij MacArthur een op perka ment gestelde oorkonde en een medaille. Na de plechtigheid reed de stoet te rug naar het Waldorf Astoria-hotel, waar het stad-sb^tuur ter ere van de generaal een officieel noenmaal aan bood. AT REEDS LANGE TIJD ern stig moest worden gevreesd, is thans droeve waarheid gewor den: de regering heeft zich niet be reid verklaard medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een Kat wijkse vissershaven. Ofschoon dit beduit publiekelijk nog niet is bekend gemaakt, hebben wij helaas! niet de minste reden om de juistheid van het bericht dienaangaande in twijfel ce trekken. En mitsdien ach ten wij het niet voorbarig op dit ogen blik ons diepste leedwezen uit te spre ken over deze beslissing, welke wij ge neigd zijn als niet minder dan ramp zalig voor Katwijks ontwikkeling in nabije toekomst te beschouwen. Toegegeven: er is nooit een Katwijkse vissershaven geweest. En desondanks heeft Katwijk zich gedurende de eeuwen gehandhaafd als een vissersplaats van grote betekenis. De Katwijkse reders en vissers, on verschillig of zij nu Van Beelen, Haas noot, Parlevllèt, Den Duik, Meerburg, Taat, Ouwehand, Schaap. Van Leeu wen, Guyt. Van Duyn of Varkevisser mogen heten, hebben gedurende vele opeenvolgende decennia de Nederlandse visserij een wereldreputatie bezorgd en hun namen vormen een sieraad van het nationale visserrijbedrijf en een waarborg voor de goede kwaliteit van het Hollandse zeebanket. DE TECHNISCHE ontwikkeling van de vangstmiddelen en de eisen wan een economische bedrijfsvoering maakten de aanleg van een Katwijkse vissershaven, zoals het rapport van een provinciale studiecommissie in 1940 concludeerde, „tot een sociale en eco nomische noodzakelijkheid," welke bo vendien „financieel volkomen verant woord" werd genoemd. De exploitatiekosten van elke Kat wijkse logger worden elk jaar onnodig verhoogd met een bedrag van f- 6000 als gevolg van het fedt, dat de vissers vloot van Katwijk-aan-Zee via smalle binnenwateren niet minder dan 60 K.M. van de zee gescheiden is. Het bezit van een thuishaven zou het Katwijkse visserijbedrijf naar schatting een besparing van een half millioen gul den 's jaars opleveren» Is het wonder, dat het bestuur van de Stichting Zeehaven Katwijk, gerug steund door het gemeentebestuur en de ganse bevolking, sedert jaar en dag hebben gestreefd naar de oplossing van een probleem, dat van vitaal belang moet worden genoemd voor de toekomst van dit typische vissersdorp? Krachten noch kosten zijn daarvoor gespaard en het moet voor de gehele Katwijkse gemeenschap een nauwelijks te peilen teleurstelling zijn, dat de regering deze vervulling ener levensbe hoefte voorshands heeft afgewezen. Zulks temeer waar thans bij de bouw van het nieuwe gemaal van het Hoog heemraadschap Rijnland naar alle waarschijnlijkheid géén rekening zal worden gehouden met de eisen, welke de aanwezigheid van een zeehaven daaraan anders zouden hebben gesteld, waardoor de kosten van een nieuw havenproject in naaste of verder verwij derde toekomst aanmerkelijk zullen worden verzwaard. ER BLIJFT bij alle gerechtvaardigde teleurstelling over dit besluit der Nederlandse regering slechts één, zij het ook schrale troost, n.l. de alles zins aannemelijke veronderstelling, dat de motieven, welke aan deze beslissing ten grondslag liggen, geenszins een principiële afwijzing inhouden, doch uitsluitend voortvloeien uit de tijdsom standigheden, die vóór alles nopen tot uitgaven, welke een eerste voorwaarde vormen voor de verzekering van ons zelfstandig, nationaal volksbestaan. Moge de tyd niet verre meer zijn, dat deze dreiging wordt opgeheven en dat Katwijk zich met evenveel en thousiasme, doch met méér succes kan wijden aan de vervulling ener levensbehoefte. (Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de beschouwing van onze Haagse redacteur elders in dit Blad) EX-MAARSCHALK PÉTAIN VIEL FLAUW. Gisteravond heeft ex-maarschalk Pé- tain een lichte hartaanval gehad. Mevr. Pétain en de advocaten ver klaarden: „Hij viel flauw, maar het waa geen werkelijk ernstige hartaanval". QUEU1LLE VRAAGT UITSTEL. De Franse premier, Henri Queuille, heeft in het parlement medegedeeld, dat hij van plan is te vragen om uitstel van de debatten over nog drie onderwerpen, opdat het wetsontwerp betreffende de begroting terstond in behandeling kan worden genomen. Hij zal aan elk der drie moties tot uitstel de vertrouwens kwestie verbinden. Woensdagavond a.s. zal over alle mo ties. waaraan de vertrouwenskwestie Is verbonden, (er is nog een vierde dat reeds is ingediend) worden gestemd. Queuille wenst het uitstel opdat de Nationale Vergadering nog voor de al gemene verkiezingen die hij op 10 Juni wil doen houden, uiteen kan gaan. Iets minder wind. De Bilt venvacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Meest ma tige Noord-Oostelijke wind. Vannacht plaastelijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 22 April. Zon op: 5.31 uur: onder: 19.48 uur. Maan op: 21.21 uur: onder: 5.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.23 en 15.48 uur (23/4 te 4.06 en 16.26 uur - Springtij) Dit nummer bestaat uit tien pagina's.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1