Bij het 40-jarig bestaan van Katwijks Oranjevereniging Ook nu niet vereniging maar Oranje in het Centrum Gemis eigen terrein en grote zaal geeft problemen en voordelen I In vele opzichten vormt Katwijk een bijzondere gemeenschap. Een gemeenschap waarin laten v/ij het niet ontkennen sommige fouten die overal voorkomen, scherper dan elders aan de dag treden, doch waarin min- Bens evenzovele goede eigenschappen, elders als een voorbeeldige deugd beschouwd, een algemene als normaal aanvaarde geldigheid bezitten. Een comité, een vereniging en een fusie SANATOGEN Gemeentebegroting Benthuizen: Bijzonder gunstig beeld Financiëel evenwicht zal knak krijgen bij uitvoering vier kapitaalswerken ORANJEBOOM bier HET ALLERBEST! Katwijks Raad verhoogde gas- en electriciteits - tarieven Geen toren op Oude Kerk en geen autoscooter op -boulevard j90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 20 April 1951 Vierde Blad No. 27282 (Van een onzer redacteuren). Tot deze bespiegeling leidt ons ook weer het 40-jarig bestaan van de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee, de vereniging die op 22 Mei 1911 werd opgericht als instrument om de Oranjeliefde der Katwijkers een uitlaat klep te geven, en die ondanks dit gedenkwaardig jubileum eind April en begin Mei a.s. in een welverzorgd feestprogramma ter ere van Koningin Juliana niet zichzelve doch Oranje in het middelpunt plaatst. De Katwijkers hebben zeker de deugd, dat zij het niet meer dan normaal vinden, een vie ring van'Koninginnedag opgediend te krijgen, die recht doet aan de Oranje liefde die hier welig bloeit, en zij paren daaraan dikwijls de ondeugd, dat gij dit als vanzelfsprekend verwachten, ook al zouden zij niet actief en offer- Baardig dit hoogtepunt in, ons nationale leven helpen vieren. I Het merkwaardige van Katwijk is, dat niet alleen de geest der Kat wijkers dit verschijnsel bevordert, maar zelfs de materiële omstandigheden dezer gemeenschap. Deze geest en deze omstandigheden maken het werk der Oranjevereniging tot een dankbare arbeid doch evenzeer tot een zeer Boeilijke opgave. 1000 Katwijkers dragen stijlvolle Oranjehulde. B Oranjefeesten zün to ons land zo oud de band tussen Holland en óns Vor- "-nhuis. Wanneer de Katwükse Oranje- leniging het 40-jarig bestaan viert, be ent dat geenszins dat deze bron van -ïjeliefde eerst 40 jaar geleden, tot de ontdekking kwam, welk een onver- -kelijke waarden er schuilen ih de hte band tussen ons volk en dit ge- t. In veel vroeger ttydenbestand er zo weinig op algemeen maatschap- '-lijk organisatorisch gebied- Men had en organisatie van node, om een al leen levend gevoel een uitingsmoge- kheid te geven. Eerst de steeds verder rtschrjjdende intognitie der samen- ng heeft de noodzaak geschapen, om algemene gevoelens in uitgezette en te ledden. Katwijk was daar al vroeg, by. Er -rmde zich een comité, dat zo te hooi; tn te gras Oranjefestiviteiten verzorgde, viaronder steevast een ringrljderU met ~'üen behoorde, Maar op den duur bé- nügden deze in onze ogen vrij onbe- 'pen opgezette feesten toch niet meer de behoefte aan een door dë gemeen- :hap georganiseerde hulde aan ons orstenhuis, Zo kwam het, dat "op 22 Mei 1911 een „Oranjevereniging^' werd opge richt, die zich tot taalr stelde een al gemene, waardige viering van Konin ginnedag (toen nog 31 Aug.) te ver- torgen. Er is eigenlijk over dte 40 jaar van de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee niet zo heel veel te verteillen. Het ging van het begin af aan goed. Niet altijd, maar over het geheel genomen wel. Er kwam een „concurrent", in de tijd, dat ds Voorsteeg de Chr. Oranje vereniging oprichtte. Dat was in 1923, 1 toen de nu jubilerende vereniging on geveer 400 leden telde. Et ontstond een taakverdeling: de Chr. vereniging 1 zorgde voor het binnenwerk, de kerk- diensten en dergelijke, de oudste ver- eniglng zorgde voor het „buitenwerk". Maar d^ Chr. vereniging verdween, Bing op in de huidige Oranjevereni- fing toen in 1927 ds Voorsteeg, thans nog landelijk voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Oranjeverenigingen, uit Katwijk vertrok, Twee oorzaken zijn er voor het ver schijnsel, dat er eigenlijk over de ge schiedenis van de vereniging niet zo veel te vertellen is: steeds is de ver eniging slechts middel, geen doel ge feest, en bovendien gingen tijdens de oorlogsjaren de notulenboeken en vele andere bescheiden verloren. Een gestadige groei heeft de O V. thans op een ledental van circa 1000 gebracht, een mooi aantal, maar toch minder dan Katwijk zou kunnen op brengen. Daarvan getuigt het aantal van 1800. dat in de dankbare jaren di rect na de bevrijding bereikt werd. DIEPTEPUNT OVERLEEFD. Niet altijd is die belangstelling be ëdigend geweest. In de jaren 1931— 1932 zakte zij zelfs tot een bedenkelijk Peil, ondanks het feit, dat het bestuur olies in het werk stelde om de vereni- haven^ Z° h°°S moge^k pe^ te kand- In 1932 trad dit bestuur, als een vorm van protest tegen de geringe belangstelling, en bloc af. De hoofd onderwijzer van de Oranjeschool, de neer J. Volbeda, heeft daarna als voorzitter van een nieuw bestuur de vereniging nieuw leven ingeblazen. Iwee Jaar geleden trad de heer Vol beda (nadat hy enige Jaren voor de oorlog ook reeds bestuurslid-af was geweest) uit het bestuur terug' teza men met de heren C. den Duik Jaspzn. loon i v* d- Horst. die beiden sinds 1332 bestuurslid waren geweest. Dit drietal vormt thans het corps van ereleden van de vereniging. Thans hebben nog de heren A. ponk en K. v. d. Oever, in dat her- Jcvingsbestuur van 1932 benoemd, in bet bestnur tydens het 40-jarig be staan zitting. p „VERLOOP UIT ZEE". van de hoogtepunten der ge- scniedenis van de O.V. was wel de ioocln& van zilveren jubileum in 1336. De Katwijkers die de festivitei- lenK,°P de Koninginnedag van dat jaar ïiÜÜt n meegemaakt, zullen dit niet uent vergeten. De „landing van de i™ns in 1813 werd toen uitgebeeld on- wi -rm' ha?el on kletterregens. Niet ig* 1s leest, toen plotseling 3000 junaeren een schuilplaats moesten vin ei, j »et gemeentehuis, uitstekend ge nu t Mede dank zij de veldartillerie vJo ui cn« die voortreffelijke mede ding verleende. En dat het zo slecht eer was? „Ja", zelden de Katwijkers, „hoe kun je dan ook Verloop uit zee laten komen?" Dat jaar kreeg de vereni ging ook het waardevolle vaandel, waarvoor een damescomité uit de bur gerij zorg had gedragen. Het veertigjarig bestaan van de Oranjevereniging wordt herdacht on der leiding van een bestuur, bestaan de uit de heren mr J. v. d. Plas, voor zitter, C. Kwakenaak, 3e voorzitter, J. Pluimgraaff, secretaris, J. van RUn. 2e secretaris, B. Mys, penningmeester, A, Pronk, J. Minnee. A. v. d. Plas, K. van den Oever, D. Kruyt en E. Wouda. Wij hebben enige bestuursleden eens gepolst over de problemen, die zich thans voordoen. RUGGESTEUN DER ENTREE GELDEN ONTBREEKT. Over het algemeen bestaat er in Kat wijk een grote Oranjeliefde, aldus het unanieme oordeel. Maar de Katwijker is wel eens was gemakkelijk, en ver wacht niet anders, dan dat de O.V. zorgt voor een feest op Koninginnedag, ook al doet hij er zelf niets anders aan dan feestvieren. Zo is er eens een grote protestactie uit de burgerij geweest te gen een bepaald punt van het beleid der vereniging. 500 handtekeningen sierden dit protest, en bij nader onder zoek bleek, dat daarvan slechts60 lid waren. Ziehier wat wij bedoelden met onze inleiding, dat de Katwyker vaak ster ker dan elders goede en kwame eigen schappen heeft. Bovendien, zo schre ven \yy, werkjen de omstandigheden daaraan mee. De Oranjevereniging voelt als een groot gemis, dat niet over een eigen feestterrein of over een grote zaal kan worden beschikt, waardoor de vrijwel onontbecriyke financiële ruggesteun van entreegel den gemist moet worden. Iedereen, lid of geen lid, kan meegenieten van de festiviteiten, aangezien deze zich in het openbaar, op straat en open bare terreinen moeten afspelen. Voor de oorlog is wel eens het ter rein in het Witte Hek beschikbaar ge weest, en wat dit voor de kas der ver eniging, en dus voor de kwaliteit der feestviering heeft betekend, kunnen de bestuursleden uit die jaren U ver tellen Elders is een feest van de Oranje vereniging eén feest voor de leden, hier is het een feest, dat voor het ge hele dorp gegeven wordt. VELERLEI VOOR ALLEN. Dat laatste blijkt ook uit het rijkge- varieerde programma, dat voor de ko mende feesten is samengesteld, waar van wij noemen: Zaterdag 28 April des avonds een rondgang van de UNI. Maandag 30 April opening der feesten om 7 uur door herauten, mars van UNI uit eigen zaal naar Zeehospitium, tractatie op de scholen, de bedrijvenoptocht door de schoolkinderen om 10 uur (waarin per school een bepaalde bedrijfstak in beeld wordt gebracht), de ronde van Katwijk voor hardlopers om 12 uur, een wed strijd op versierde autopeds om 14 uur, het befaamde touwtrekken tezelfdertijd evenals de wielerwedstrijd op gewone fietsen, een gecostumeerde voetbalwed strijd tussen leden van de gemeente raad en een burgerij-elftal om 15.15 uur, een ringrijderij met versierde sjezen om 16 uur, een lampionoptocht om 20,15 uur, marsmuziek door de UNI en een groots vuurwerk om 22.30 uur. De feestelijkheden worden besloten door de opvoering op 1 Mei en 2 Mei in de Kapel van het spel „Vader ëjes Vader lands" van de hand van Eduard Veter man. (Ingez. Med.-advcrt.) Meer levensvreugde door meer gezondheid en megr gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel* waarmee U oververmoeidheid en zenuwklacbten in korten tijd overwint. Het Zenuwsterkende Voedsel Burgemeester en wethouders van Benthuizen hebben de gemeentebegro ting 1951 thans ter vaststelling aan de Raad aangeboden. De aanbieding ondervond zeer veel vertraging, in hoofdzaak tengevolge van langdurige ziekte van het secretariepersoneel. Voorts moesteh nieuwe voorschriften in acht genomen worden. In de begroting is geen rekening gehouden met de verschillende uit te voeren kapitaalswerken, welke op het programma staan, omdat deze werken bij afzonderlijke besluiten worden geraamd. De oorspronkelijke gemeentebegroting biedt een bijzonder gunstig financiëel beeld. Zonder rekening te houden met de kapitaalswerken rs de gemeente kerngezond. Op de post onvoorziene uitgaven is een bedrag ge raamd van f. 12.610.04. B. en W. twijfelen niet aan bijzondere uitkering Gemeentefonds Aan inkomsten wegens personele be lasting is geraamd f.3000.aan op centen gebouwde eigendommen grond belasting f. 2600.— en aan opcenten on gebouwde eigendommen f. 3600.—, ter wijl de onderaemingsbelasting een post van f.23.073.aanwijst. De algemene uitkering uit het ge meentefonds wordt geraand op f.6908. de belasting uitkering op f.3403.76 en de bijzondere uitkering op f.3787.68. De post onvoorzien is voor het groot ste deel te verklaren uit de meerdere opbrengst wegens uitkering van het Rijk in de ondememingabelasting, ad. f.8073.— en wegens de opbrengst van een straatbelasting, welke geraamd wordt op f. 3000.— Verder zijn geraamd een subsidie aan de afd. Benthuizen der ZH.V. „Het Groene Kruis" van f.750.—, alsmede een subsidie van f. 15.— per leerling afkomstig uit deze gemeenste boven de leeftijd van 3% jaar, der bij zondere bewaarschool ten bedrage van f.570. In verband met het bepaalde bij art. 101, lid 4 der lageronderwijswet 120 be hoorde de vergoeding per leerling over 1951, als bedoeld in art. 101 dier wet, te worden verhoogd met f. 7.94. hetgeen een extra uitgave met zich brengt van f.1228.05. Aan bijdragen aan gemeenten in de kosten van het lager nijverheids onderwijs werd een bedrag van f.1000. geraamd (in 1950 f.500.—) en aan bij dragen in de toosten van het middelbaar nijverheidsonderwijs f.200.(in 1950 nihil). Wegens salarisverhoging zal nog rond f.2000.— en wegens bijdrage in de koe ten van de kring Zuid-Holland III, Burgerlijke Verdediging, f.217.— nodig zün. welke uit het onvoorzien moeten worden geput. Het nadelig slot van de gewone dienst 1949 zal naar raming f.3536.46 bedra gen. Tot dekking hiervan zyn gere serveerd de batige sluitingen van 1947 ad. f.655.49 en van 1948 ad f.1178.43 of in totaal f.1833.92, zodat nog een bedrag van f.1702.54 te dekken valt Intussen zal de dienst 1950, naar ver wacht wordt met een goed batig saldo sluiten. De verwachting bestaat, dat by sluiting van deze dienst een reser ve voor de bouw van een gemeente huis zal zijn gevormd van ten minste f.5000.Niet is uitgesloten, dat zelfs nog f.2500.extra kan worden gere serveerd, waardoor in totaal dus een reserve zal zyn gevormd van f.7500. By sluiting van de dienst 1951 zal de luidklok geheel zyn afgeschreven. De verbetering van de Dorpsstraat, le gedeelte, zal een schuldrestant te zien geven van f. 38.000.omdat in 1950 f, 2702.51 zal worden afgeschreven. De restauratie van de gemeente toren zal een schuLdrestant te zien geven van f.14.000.(afschrijving 1950 In elk ge val f.8.000.Te wachten is nog een bedrag van ruim f.8.000.wegens een extra-uitkering van het Rük ad. f.6.50 per inwoner. Indien deze uitkering plaats vindt, zal op de verbetering van het le gedeelte van de Dorpsstraat nog f.14.000— worden afgeschreven en op de restauratie van de gemeente-toren een bedrag van f.4500.—. Zodoende zul len de gemeente-financiën tot en met de dienst 1930 wel een zeer gezond beeld vertonen. Bouw gemeentehuis staat op programma kapitaalswerken. Intussen staan belangrijke kapitaals werken op het programma, waarvan kan worden gezegd, dat de uitvoering dringend noodzakeiyk is. Deze uitgaven zün van een dergeiyke grootte, dat hierdoor het gunstige beeld zal worden gewyzigd in een on gunstig, tenzy het Ryk een byzon dere uitkering uit het gemeentefonds zal verlenen. Deze kapitaalswerken zyn: 1. de bonw van 6 volkswoningen; 2. de bouw van een nieuwe byzondere lagere school (waarvan de aanbesteding volgende week zal plaats hebben)3. de uit voering van het straten plan en 4. de bouw van een gemeentehuis. Wanneer de plannen, waarvan de noodzaak vaststaat, zullen zyn vol tooid, zal Benthuizen in de naaste UIT DE OMSTREKEN Per trekschuit langs de bollen De V.V.V.-Hillegom organiseert gedu rende het bollenseizoen tochten per trekschuit door de bollenvelden. Men wil bij voldoende belangstelling een uurdienst onderhouden. HAARLEMMERMEER Burger ljjke Stand Geboren: Maria Gathai-lna, d. van P. van Aarle en M. A', P. van Vllmmeren; Cornelia Margaretha Maria, d. van J. Zwetsloot en M. Groen ln 't Woud; Boudewljn, z. van J. I Zoete- man en H. M..G. Evers: Nlcolaas Bertus Maria, z. van G. J. Breed en M. van Berkel; Jan, z. van Th. van Leeuwen en G. Schutte; Geertrulda Catharlna Maria Cornelia, d. van F. Beerendonk en M. J. Dam; Annie Elize Melanle, d. van H. J. Husemeler en A. Chardon; Margaretha, d. van G. voor den'Dag en W. M. de Weerd; Antonlus Hénricus, z. van A. Groeneweg en H. J. M. Dieben; Arie Johan. z. van J, van der Laarse en E. van D()k; Gerrlt, z. van M. Wlllemstein en G. H. Klaassen; Dirkje, d. van C. Vl&schcr en A. M. van der Aar, Yolanda, d. van C. J. Kruse en T. Jonker; Johan Pleter, z. van J van der Hooft en A. Tienstra; Cornells Jacob Wil lem, z. van A. Bakker en W. F. J. van Rutten; Bernadus Anton, z. van J. P. Revers en W. H. Pouw; Eddy, z. van A. vart den Haak en J. S. Breede\eld; Ber- nardua Augustlnus Joseph, z. van L. J. N. van Bokhoven en I. J. Krouwels; Wilhelm Jan. z. van L. J. Goudswaard en L. Blom. Ondertrouwd: J. C. Suldgeest, 31 jaar en C. Blom. 29 Jaar; S. Oppelaar, 24 Jaar en A. Saarloos, 23 Jaar; L. Klaassen. 26 Jaar en A. P. Noorloos; J W R. Peters, 25 Jaar en C. A. Groenenberg. 21 Jaar; G. P Kennis, 32 Jaar en C. van der Kamp, 27 Jaar. Getrouwd: W. M. Bakker, 35 Jaar en J, M Scharn. 25 Jaar; F. van Vllmmeren, 23 Jaar en M. G. Spreeuw, 19 Jaar; C. S. Spreeuw, 20 Jaar en W. M. Beerendonk, 18 Jaar; H. P. Bouwmeester, 29 Jaar en G. A. Tulen. 30 Jaar;; J. A. van Alphen. 28 Jaar en E. de Ruljter, 17 jaar; A. Snijders, 25 Jaar en E. E. Visser, 21 Jaar; H. Ker- zaan, 27 Jaar en A. P, Verbeek. 21 Jaar; D. Koolhaas, 28 Jaar en J. H. Pols, 23 jaar; J. Pollé, 34 Jaar en M. A. Koop. 35 laar; C. H. van der Beek, 42 Jaar en M. B. Mans. 31 Jaar. Overleden: P. Koolhaas, 60 Jaar; J. de Rijk. 82 Jaar. wed. van C. Baars; A. de Lange, 4 jaar. KATWIJK De plaatselijke afd. van de Chr. Middenstandsbond heeft besloten om f 50,te schenken aan de Haak-in- actie. KATWIJK AAN ZEE DIPIOMA-UITREIKING VISSERIJSCHOOL in de Vtsserij&chooi wend in bijzijn van het bestuur en de directeur, de lieer C. Vantoevisser, het diploma uitge reikt aan de leerlingen, die de voorbe reidende cursus met goed gevolg afge lopen hadden. Het waren: Bas v. d. Bent Mzn.; Jan v.d. Plas Wzn.; Dirk van Duyn Pzn.; Engel Hoek: Jzn.; Kees Souverein; Joh. v.d. Vlis; Jaap Meij- vogel Mzn.; Jaap Varkevisser Comm.; Alt v.d. Spek; GerritAandewiel Pzn.; (Ingez. Med.-adv.) In stad en gewest Arie Klinkenberg Gzn.; Koos de Best Gan.; Jan Dijkhuizen Jzn.; T. van Duijn Jzn. De 1ste, 2de en 3de prijs verkregen resp. Joh. de Vlis, Jan Dijk huizen en Jaap Melj-vogel als de beste leerlingen. NOORDWI/KERHOUT Burgcriyke Stand Geboren: Adrlanus C. S,, z. van S. J. Glas-Brouwer; Petrus D., z. van P. ,v. d. Togt-v. DUk; Hendrlkus, s. van J. M. v. Steyn-v. d. Slot, Overleden: J. H. Turken. 46 Jaar en A. i jaar; A. M. Conljn, 76 Jaar. Getrouwd: N. G. Langeveld en A. A. Warmerdam; J. H. v. d. Voet en G. J, Warmerdam. SASSENHEIM Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth Ellen, d. van R. Venema en M. C. Douglas; Jacoba -Johanna Jansje, d. van J. Knlbbe en J. Smit; Hendrlkus Johannes, z. van J. G Th. Hoogervorst en M. J. Opzeeland; Maria Bernadette, d. van D. N. Zoet en M. Pesschler; Peter Jacob Wybe, z. van D. H. Durioux en J, M. Brulsma. Ondertrouwd: C. E. v. d. Krogt, 26 laar en A. M. Verburgt. 22 Jaar; J. H. Perfors, 26 Jaar en T. de Boer. 28 Jaar. Getrouwd: A. Meeuwlssen en A. M. Klin kenberg; H. W. Westeneng en J. Duin, C. Braam en G."Struik; H. Lubbe en R. God don. Overleden: M. Luyk v. d. Wal, 77 Jaar. INGELANDENVERGADERINGEN De jaarlijkse ingelandenvergadering van de Mottlgerpolder, gelegen onder de gemeenten Sassenheim en Voorhout,, werd dezer dagen in hotel „Het Bruine Paard gehouden. De rekening 1950 werd vastgesteld, (inkomsten f. 2874.22, uitgaven f.2250.49 batig saldo f. 623.73). De omslag be droeg f. 14.— per HA. In de commissie voor onderzoek voor de rekening 1951 wei-den benoemd de heren J. NUssen, W. v.d. Vlugt en C.W. Prins Gzn. Tot plaatsvervangende leden werden aangewezen de heren: A. Ver- degaal, E. Knoppcrt en JA. Verdegaal De begroting 1951 werd vastgesteld op f. 4044.35. De omslag werd geraamd cp f. 14.— per HA. voor een omsiagplich- tige grootte van rond 90 HA. Woensdag vergaderden de ingelan den van de Roodemolenpolder in „Het Bruine Paard" onder voorzitterschap van de heer B.N. Ruygrok. De rekening 1950 werd vastgesteld aan inkomsten op ƒ.3189.21 en aan uit gaven op f.2519.32, batig saldo f.669 89. De" nog te vorderen polderlasten be dragen f.344.81, Vöor onderzoek van de rekening 1951 werden benoemd de horen J.J. Hoog straten Jr., L. Berk J, van Hoorn, tot Burgemeester hervat Maandag werkzaamheden. De Raad van Katwijk, die gisteren voor de behandeling van een korte azenda biieen kwam. wees een- verzoek van de firma Van der Molen. af. om gedurende de zomermaanden eén auto scooter te mogen plaatsen op 'de bou levard. Reeds eerder was tegen deze aiïtoscootef verzet-cerezen: en ook dit maal wogen de nadelen groter dan de voordelen, ondanks het aanbod van de exploitant, om f.2500.ten bate van toekomst voor geen grote kapitaals werken, naar althans mag worden verwacht, meer worden gesteld* Het tekort op de gewone dienst valt bij uitvoering dezer werken te ramen op ff.20.92i2.90, te weten op f,447.48 voor schoolbouw, f.15250.42 voor straatwerken en f. 5225.— voor bouw gemeentehuis. Vertrouwd mag worden, dat het Rijk door het verlenen van ©en bijzondere •uitkering uit het gemeentefonds het verstoorde financiële evenwicht zal her stellen. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat, zodra de nieuwe byzondere lagere school, waarin de heer M. Idema de soepter zal zwaaien, in gebruik genomen zal zyn, de Christelijke Kleuterschool kan worden ondergebracht in het be staande gebouw der bijzondere school, indien althans het bestuur van deze kleuterschool en de gemeente tot over eenstemming kan worden gekomen over de voorwaarden, waaronder dit gebouw, hetwelk eigendom der gemeente wordt, zal worden afgestaan. Pas hierna kan worden gedacht aan het onderbrengen van de openbare la gere school in de linker (Westelijke) vleugel van het gebouw der openbare school, nadat de nodige voorzieningen zyn getroffen, welke voorzieningen, ter voorkoming van de onderbreking van het onderwijs, in vacantietyd zullen moeten plaatsvinden. Tegeiykertüd zal 1 dan kunnen worden gedacht aan de inrichting van een gymnastieklokaal in de Oostelijke vleugel van het gebouw der openbare school. Gezien het stadium, waarin de plan- nen tot de bouw van een byzondere lagere school thans verkeren, moet het vrywel uitgesloten worden geacht, dat nog in 1951 de nodige veranderingen in het gebouw der openbare lagere school kunnen worden aangebracht, tenzy straks mocht biyken, dat een en ander nog in de kerstvacantie 1951 zyn beslag zal kunnen krijgen. Mocht dit inderdaad het geval zyn, dan hoopt het College van Burge meester en Wethouders tydig de no dige voorstellen aan de Raad te doen. Resumerend komen wy tot de con clusie, dat de gemeente Benthuizen financieëel kerngezond is, ware het niet dat een viertal dringend noodza kelijke kapitaalswerken moeten wor den uitgevoerd, waardoor het finan ciëel evenwicht een knak kryfft- Aan gezien reeds jaren de nodige sober heid met voteren der overheidsuitga ven is betracht, wordt er dezerzyds niet aan getwyfeld, of het Ryk zal een byzondere uitkering welke an dere gemeenten reeds enkele jaren ontvingen en door de goede financiële zaken niet voor Benthuizen kon wor den bestemd verstrekken. het Rood© Kruis te schenken. Wel werd lang over deze aangelegenheid gediscussieerd, doch het resultaat was dat de meerderheid dit vermaak niet in overeenstemming achtte met het karakter van Katwijk en het Katwiikse strandleven. Goedgekeurd werd de aankoop van het perceel Valkenburgseweg 19 met bijbehorende grond, in totaal 8000 vler kante meter, van de heer Herm. Par- levliet voor een bedrag van f. 18.000. Deze grond is ereleeen in het tweede gedeelte van het bebouwingsplan voor het Molenblok. De woning zelf kan zo spoedig mogelijk weer worden ver kocht. aangezien de belangen van de gemeente alleen het achter de wo ning gelegen terrein betreffen. Een strook grond van 152 vierkante meter werd verkocht aan die heer R. D. Buitendijk ten behoeve van uitbreiding van de woning Nieuwe Duinweg 59. Zonder hoofdeltlke stemming eing de raad accoord met enige voorstellen tot ruil van gronden. Daarna kwam een voorstel aan de orde tot verhoging van de tarieven voor gas en electriciteit. Volgens een berekening van de directeur van de Iichtbedrilven zal er door verhoging van de gasprjjs met 1 cent per ku bieke meter f. 13.475.meer worden ontvangen, waarvan 4 omzetbelas ting afgaat. Resteert f. 31.580.60, ter- wyi de verhoogde kolenprys een gro tere uitgave van f.32591.— vordert Er ontstaat dan nog een nadelig ver schil van f. 710.84. De verhoging van de electricitcitsprys brengt f. 5236.95 op. Over het voorstel tot gasprysver- hoging was de Raad het spoedig eens, doch over de verhoging van het elec- triciteitstarief waren de meningen verdeeld. Het pracadvies was volgens de heer Scheerens en andere sprekers zeer onvolledig opgesteld. Het juiste winstbedrag was aanmerkeiyk groter, doch meerdere uitgaven door loon- rondes en andere oorzaken stonden er niet in vermeid. Niettemin nam de Raad het voorstel „zjj het met leedwezen" volgens sommige leden aan. De bedrijfsbegroting voor 1949 werd z. h. st. goedgekeurd. Het plateau aan het einde van de Noordboulevard werd druk besproken. Het voorstel van B. en W. tot enige veranderingen werd aangenomen, na dat een voorstel van mr v. dL Plas om tot vergroting over te gaan verworpen was met 10 tegen 8 stemmen. Voorts werd besloten het wegdek van de Ka- rel Doormanlaan te verbeteren. De waarnemend voorzitter zegde toe, dat de kwestie van de medische Zondags dienst zijn volle aandacht zal hebben. Voorts zal bekeken worden, of er ban ken kunnen worden geplaatst langs de Zeeweg. By de rondvraag bleek, dat de bur gemeester, aan wie een telegrafische gelukwens ter gelegenheid van zijn verjaardag werd toegezonden, Maan dag a.s. zijn werkzaamheden denkt te hervatten. De heer Pronk vroeg, of de toren van de Oude Kerk nu nog altijd niet herbouwd kan worden. De voorzitter deelde mede, dat alles gedaan is om de toren gerestaureerd te krygen, doch dat al deze pogingen zfo'n afge stuit op Wederopbouw, Monumen tenzorg en dergelijke instanties. Uit eindelijk gooien de financiën roet in het eten. plaatsvervangende leden d« heren Th-L. v.d. Géést, JP. Ruügrok en H.C. vdi. Hulst. De begroting voor 1951 werd vastge steld op f.3572,36. De omslag werd ge raamd op f.14.per HA Tot polder meester werd herkozen de heer J. C. Verdegaal. VOORHOUT Raadsvergadering. AFSCHEID HOOFD OPENBARE WERKEN. De Raad kwam pi vergadering büeen. De rekening en verantwoording 1950 was ingekomen van dc plaatselijke Ver, Gezinszorg. De lieer v. d, Lans merkt op, dat de gezinsbü dragen^ missohien onbe wust wat té zwaar zün opgelegd, en wil de dit ernstig onder de aandacht van B. en W. brengen. De voorzitter ant woordde, dat dit tot de competentie van het bestuur van G.Z. behoort en niet aan B, en W. Vervolgens verkregen B. en "W. zonder discussie van de Raad toestenuning kas geld op te nemen tot een maximum be drag van één millioen gulden en het gemeentepersoneel een vaste toelage te verlenen van 5% van de wedde, tot een maximum van f.200.—. Het voorstel van B. en W. om een ver goeding te verschaffen van f.0.50 per kind ter gelegenheid van een tractatie op de verjaardag van H.M. de Koningin, werd aangenomen. B. en W. verzochten toestemming een lening te sluiten in rek. courant van f. 500.000.in verband met het steeds opzeggen van kasgeldleningen zette wet houder Deutekom uiteen, dat het niet onverdienstelyk zou zün cr nog een ton bij te doen. In Mei hebben B. en W. vier ton nodig en ei- loopt dan tevens een kasgeldlening af. Toestemming wer'd verleend. Als (plaatsvervangend lid van de Com missie van Bedrijven werd gekozen met acht van de negen stemmen de lieer Adr. Janzo, als opvolger van de heer G. K. Spierenburg. In verband mot het T.B.C.-onderzoek moest een begrotingswüziging '50 plaats vinden. In de vergadering van 4 Aug. 1950 had de Raad f. 1000- beschikbaar gesteld. In totaal was uitgegeven f. 2749.98. Van particulieren werd ont vangen f. 1853.Het voorstel dienaan gaande werd aangenomen. Het hoofd van Openbare werken, de heer F. A. Stikkelbroek, die per 1 Mei a.s. in dezelfde functie te Noordwykcr- hout is benoemd, nam vervolgens of ficieel afscheid. Wy verliezen in u aldus de burgemeester een kundig ambtenaar. De heer J. L. Nyascn sprak als oud ste raadslid. De heer Stikkelbroek. dankte voor d€T vriendelüke woorden. Bij de rondvraag vroeg de heer Beden of er geen paai en perk gesteld kon wor den aan het voetballen door 'kinderen op de openbare weg. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Frederlk, z. van G. Werkhoven e» T. M. van den Akker; Wil Alexandre, d. van E. M. Schade en J. Westendorp; Margaretha Renare Reglna, d. van J. M. Jonker en F. J. E. Smeenk; Marcel Richard Hubertus, z. van H. G. Hendriks en W. E. Paping; Francls- cus Arnoldus Johannes, z. van J. F. Odljk en M. A. R. Keasel; Eduard Johan, z. van L. van Dlest en M. M. J. Barnhoom; Jo hanna Hendrlka. d. van N. Buitelaar en H. J. Schwler; Lidwlna Elizabeth Maria, d. vaa J. Zonneveld en H. B. H. Zandvliet; Johan nes Benjamin, z. van A. J. Noordover en J, A. Tap; Petrus Martlnus, Joseph, z. van A Rodenburg en W. L. van der Velde. Ondertrouwd: L. J. van der Burg en O. T, Vrijburg; H. E. Voorn en K. Manuëli W. J. T. Hendriks en E. van Leouwen Hen- drlkszoon, Getrouwd: J. de Jonge en J. Hilgeref O. Petrovlcs en O, G. Parlevllet. Overleden: C. L. B. Philips; Th. G. KhJj- nenburg; Q. M. J. Corel. PROGRAMMA KONINGINNEFEESTEN Het programma voor de Koninginne- feesten is als volgt samengesteld: Maandag 30 April, 8.30 u.; koraalmu- ziek en jeugdappèl op het Dorpsplein; 9.30 uur: kinderfeesten en tractatie op de scholen; 14.30 uur: optocht; 15.3Q uur: prijsuitreiking op het Burchtplein; 16 uur: wagenspelen, volksdans- en gymnastiekdemonstraties op het Dorps plein, het Molenplein, het Rozenplein in' Deyleroord. in het Kerkehout en op heir Hogeplein in Nieuw-Wassenaar; 20 uur2' concert op het Burchtplein. Zaterdag 5 Mei, 20 uur; openlucht spel „Vrouwenschaeck door het Zuid- Nederlands Toneel met medewerking van Wassenaarse verenigingen op het bordes van het raadhuis De Paauw. Daarna volksdansen. UITVOERINGEN „EXCELSIOR". De Muziekvereniging „Excelsior" heeft zich twee achtereenvolgende avonden in het Verenigingsgebouw aan de Kerk straat laten horen, en wel Woensdag-® avond voor genodigden en Donderdag avond voor leden en donateurs. Op de eerste avond was de burgemeester aan-» wezlg. By de opening kon de voorzitter, de heer J. L. F. C. van der Vis, dank baar mededelen, dat een drietal in gezetenen het tekort van f. 450 in het instrumentenfonds hebben aange* zuiverd en dat voor het concours van de Koningin en dc Prins pry zen wa ren ontvangen. Excelsior speelde op de nieuwe in strumenten een paar pittige marsen, een. wals van Joh. Strauss, Sinfonia van J. C. Bach en Suite-ballet van Popy, waarby wel bleek, dat de instrumenten nog niet volledig ingespeeld zyn, wab in zo korte tyd ook niet kon worden verwacht. Zoals gebruikelük, werkte ook deze keer de Toneelvereniging U.D.I. aan de avonden mee. zy voerde na de pauze de klucht „Papa strykt de vlag" op. Het publiek toonde zich zeer tevre den. Aangehouden werden een 31-jarige monteur en een 28-Jarige plaatwerker uit Scheveningen ter zake van diefstal van een portefeuille met f, 2300 aan bankpapier, eigendom van de heer L. uit Den Haag. De recherche vond de portefeuille met volledige Inhoud op een verborgen plaats. De 28-jarige J. v. d. Bergh uit Amsterdam kwam door het breken van de voorvork van zün bromfiets op de Schouw weg te vallen. Hy liep een diepe wond aan het voorhoofd en een her senschudding op. Hü werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te' Leiden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7