Minister Lieftinck wil gaan bezuinigen GAZELLE RIJWIELEN 1 NIEUWE MILLIOENENNOTA 'S 219 millioen op Rijksbegroting 1951 Het mes gaat overal in! WEERBERICHT Vloot-debat in Engelse Lagerhuis Mc Arthur spreekt het Amerikaanse Congres toe Europa en Azië onscheidbaar aan elkaar verbonden Formosa mag niet worden afgestaan 90ste Jaargang VRIJDAG 20 APRIL 1951 00 No. 27282 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal f0.40 per week Witte Singel 1. LeldeD - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Adm^ 25041; Red 21507 In een tweetal nota's aan de Tweede Kamer der Staten-Seneraal doet de Minister van Financiën mededelingen resp. over de bezuinigingsmaatrege len, waartoe de regering ten aanzien van de Rijksbegroting 1951 besloten heeft en over de budgetaire vooruitzichten voor het lopende begrotingsjaar aan de hand van de nieuwste gegevens. Bij dit onderzoek, aldus de minister, is gebleken dat een beperking van uitgaven kan worden bereikt van in totaal 219 millioen. Van het bedrag ad 219 millioen heeft 117 millioen of 53 betrekking op reële bezuinigingen, 83 millioen of 38 op herziening van ramingen en 19 millioen of 9 op het achterwege laten van voorgenomen maatregelen. In het bedrag van 219 millioen is begrepen de terugbrenging van het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds tot 175 millioen, hetgeen een verlaging van 45 mil lioen betekent. Voorts omvat het totaalbedrag verminderingen op posten van de Buitengewone Dienst II ad 18 millioen. De verlagingen op de gewone ■dienst en de Buitengewone Dienst I omvatten derhalve een bedrag van 156 millioen. De Minister hoopt met een en ander tot evenwicht op begro ting 1951 te komen. Globaal genomen is de situatie als hrolgt: mill, gld. Oude tekort op de begroting 257 Oude tekort- op de kapitaalsdienst 403 Nieuwe „gewone" milit, uitgaven 274 Nieuwe kapitaals milit.' uitgaven 192 Nieuwe civiele uitgaven 224 ^Nieuwe civiele kapitaalsuitgaven 15 In totaal dus aan nadelige factoren 1365 Hiertegenover stelt minister Lieftinck ;ean gunstige factoren: mill, gld- Jezuiniglngem gew. dienst 201 Toeneming ontvangsten 361 Jezuimgmg kapitaalsdienst 18 Versnelde afdracht van kwartaals- eewyze te vereffenen belastingen 80 Snellere inning vennootschapsbe lasting 200 Inhalen andere beJastingaohter- stand 250 Totaal 1110 Het aldus overblijvende tekort van rend 250 mill. gld. wil minister lief- Unck dekken door lening. Uit dit overzicht blijkt, dat tegen over toenemende uitgaven ook toene ming van normale ontvangsten staat. Door de stijging van de lonen neemt om. de loonbelasting toe. Hetzelfde geldt van invoerrechten en accijnzen. Van bijzondere aard is het resultaat van de bezuinigingen en van de snel lere inning of afrekening van de be lastingen. In totaal is dit 749 mill. gld. De voornaamste bezuinigingen en ver schuivingen zijn: Buitenlandse Zaken f. 1.398.200 Justitie 2.128.000 Hiervan f. 1.028.000 per soneelsuitgaven Binnenlandse Zaken 163.500 Onderwijs, Kunsten en We tenschappen 1.661.800 Beperking van subsidies voor Buitengew. Lager Onderw., Nijverheidson derwijs.. Kamp- en Inter- naatswerk. J eugdwerk e .d De schoolgeldverminde- I ring MO en V.HO. blijft I gehandhaafd. die voor I het L.O. en H.O. niet. Nationale Schuld 7.785.000 f Financiën 580 000 Oorlog 3.686.127 I Op de Marechaussee I wordt f. 1.671.000 bezui- I bigd en op revisiekosten mat. f. 1.993.702. Wederopbouw 5.525 000 Wegens geringer werk loosheid zal de D.U.W. f.5.000.000 minder kosten. 'Verkeer en Waterstaat859.000 Voornamelijk op de Rijks luchtvaartschool. [Economische Zaken 8.132.500 f 7.632.500 v. Bijdrage Mijnwerkersfonds zal voortaan verhaald wor den op dé brandstof- I Prijzen (via het Brand- stoffenegalisatlefonds. dat geen nadelig saldo heeft). Landbouw 3.570.000 Sociale Zaken 18.516.415 Uitstel van de Werk loosheidswet tot 1 Oct. 1951. Bespaart 18 miU. Uniezaken 2046.155 KOUDE NACHT De But verwacht tot morgenavond: Vrijwel overal droog weer met hier en <-aar tijdelijk meer bewolking. Plaatse- i'jj: nachtvorst. Morgen overdag onge ler dezelfde temperatuur als vandaag. 1° het Noorden van het land aanvan- te'-ijk veranderlijke wind, overigens ma- ?e tot vrij krachtige wind uit ooste lijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 21 April. Zon op: 5.33 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 19.47 uur; onder: 5.02 uur (V. M.) ^Hoogwater te Katwijk te 253 en 5.10 D't nummer bestaat uit 14 pagina's. Algemeen 57.200.000 Dit zal verkregen wor den: Besparing politie 2.000.000 Zuiniger Rijksgebouwen dienst 3.000.000 Uitstel subs. kleuterondwijs 10.700.000 Schoolg.reg. 9.000.000 Kinderbijslag zelfst. eerst op 1 Juli in werk. 7.500.000 Meer efficiency 25 000.000 Buitengewone Uitgaven 83.230.000 Door vertraagde uit kering van oorlogs schade roerende goed. (bedr .schade) 20.000.000 Huisrscbade 15.000.000 Landb-herst.5.000.000 Landb.egalis. zal geen 220 mill.. maar „slechts" 175 mill, vorderen 45.000.000 Kapitaalsdienst 17.796.00CV Waterstaat 3.000.000 Bosbeheer 500.000 Huisvesting H. Commissa riaat in Djakarta 296.000 P.T.T14.000.000 De nieuwe uitgaven: D? militaire uitgaven zullen in totaal 1500 mill. gld. bedragen. Hierin zijn om. de salarisstijgingen begrepen. De andere uitgaven, tot eon totaal van 224 mill., bevatten o.m.: Jongste loonronde c a69 mill. Indonesische uitgaven c.a. 76 mill, oa. Afwikkeling K N.I.L3 mill. Pensioenen en garanties 31 mill. Oorlogsschade 5 mill. Gerepatrieerden 8 mill. Ambonnezen 29 mill. Oude tekorten 21 mill. Te lage ramingen e.d. 25.5 mill. Kosten emigratie meer 11 mill. Vacantietoesl. ambtenaren 15 mill. Kosten Korea meer 1 mill. In Korea verdere vorderingen. Na het innemen van Hwatsion ruk ten de verbonden troepen od naar de Oostelijke en Noordelijke oever van het Hwatsionreservoir. Zij bevonden, dat de Noordelijken hun posities, die zii de vorise week zo hardnekkig verdedig den. hadden verlaten. Gedurende de nacht schenen de Noordelijken ook uit hun andere stel lingen langs het front te ziin terugge trokken. De verbonden legere dreven de tegenstander terug, waarbij slechts spo radisch verzet werd ontmoet. Het eerste contingent van de 6.000 man tellende Canadese brigade voor Korea is. naar gemeld wordt, uit Seattle vertrokken. Geen vervolging tegen dieven steen van Scone. Sir Hartley Shawcross, de Britse pro cureur-generaal. heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Schotse nationa'isten die de kroningssteen uit de Abdij van Westminster hebben weggehaald niet vervolgd zullen worden. Wij zullen geen martelaren of helden van hen maken", aldus Shawcross. Drie verdachten had- ■den bekend medeplichtig te ziin geweest, Shawcross sprak de hoop uit. dat nie mand uit ziin woorden zou opmaken, dat het. misdrijf van heiligschennis niet zeer ernstie was. AMERIKAANSE DOUANE AAN DE GRENS TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND. In een verklaring van het Amerikaan se hoge commissariaat voor Duitsland en het hoofdkwartier van het Europese commando van het Amerikaanse leger is in Frankfort bekend gemaakt, dat vijftig officieren en manschappen van de douane-eenheid van de Amerikaanse militaire politie de grens tussen de Sovjet- en de Amerikaanse zone van Duitsland zullen helpen bewaken tegen ongeoorloofde goederentransporten. Tot nu toe heeft deze eenheid ge werkt aan de grens van de Amerikaan se zone met Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. (Ingez. Meel.-adv.) 100 o waarde voor Uw geld. GEBR. HUISMAN - Carrierhuls Hogewoerd 66 Telefoon 22967 MAARSCHALK TITO GEOPEREERD. Radio-Belgrado heeft omgeroepen dat maarschalk Tito een galblaas-operatie heeft ondergaan. De patiënt maakt het goed. Nederlaag voor Churchill. Gisteren heeft Churohill in het En gelse Lagerhuis het debat geopend over de benoeming van een opperbevelheb ber voor de zeestrydkrachten van het Noordatlantisch paot. Hij zei niet te kunnen inzien, waar om eigenlijk een opperbevelhebber zou moeten worden benoemd. Wanneer er echter een benoemd werd, zou hij in Engeland zijn standplaats moeten heb ben, afgezien van zijn nationaliteit. Churchill vroeg, hoe een Amerikaanse bevelhebber op de hoogte kan zyn van alles, wat er in de zeeën rond Enge land gebeurt, als hij in Noord-Virginia zit. Voorts zei Churohill van mening te zijn, dat geen instantie zo goed bekend was met onderzeeboten in de Atlanti sche Oceaan en met mijnen rond de Britse kust als de Engelse admiraliteit. Ook zei hij het oneerlijk te vinden een bekwaam admiraal als Fechteler te be lasten met alle nominale verantwoor delijkheid, wanneer hij in feite geen werkelijke macht had. De verantwoordelijkheid moest op ge lijke basis over beide grootste vlootmo- gendheden worden verdeeld, aldus Churchill, die Attlee er van beschul digde het Engelse gevoel voor de vloot niet te begrijpen. Leden van de Labourpa-rtij inter rumpeerden en een van hen bood later zijn verontschuldiging aan, omdat hy Churchill „een oude dwaas" had ge noemd, maar Churchill was „buiten gewoon aanmatigend" geweest, aldus voegde hij er aan toe. Churchill besprak verder het feit, dat de stemmen van Noorwegen, Denemar ken, België en Nederland evenveel kracht hebben als die van Engeland en de V. S. Hij zeide, dat, hoewel hij grote ach ting voor deze landen had. zij niet moesten vergeten, dat de huidige Brit se vlootsterkte twaalfmaal zo groot was als de vloten van de vier landen tezamen. Zelfs met inbegrip van Frankrijk bedroeg de vlootsterkte van de genoemde landen nog niet een-vier de van die van Engeland. Bovendien hadden deze landen verscheidene sche pen van Engeland, hetzij gekocht, het zij in bruikleen. Met betrekking tot de Middellandse Zee verklaarde Churchill, dat hij geen bezwaar had tegen een Amerikaans opperbevel in dit gebied, indien de V.S. dit wensten op praotische en strategi sche gronden. Hij zeide, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk tezamen het best in staat waren het Egyptische Een dezer dagen kwamen de oud gezagvoerders van de K.L.M. in de Paardenburg te Ouderkerk aan de Amstel bijeen Bij deze gelegenheid waren ook ge zagvoerders in actieve dienst aan wezig. Het interieur van de Paar denburg was voor deze gelegenheid voorzien van luchtvaartattributcn. Op de foto van rechts naar links wan Smirnoff; J. J. van Bal kom. onderdirecteur General Operations, betönd van de Snipvlucht naar Curacao in December 1934L. A. Brugman, die onlangs zijn 100ste retourvlucht naar Djakarta vol bracht; Dr A. Plesman; S. Steinbeck die onlangs de K.L.M. heeft verlaten en ..Boon" Sillevis; alle grote namen uit de roemrijke geschiedenis van de Nederlandse burgerluchtvaart. Vier maatregelen zijn noodzakelijk. Luide toegejuicht door duizenden heeft MacArthur zich gistermiddag naar de vergadering van beide Huizen van het Amerikaanse Congres begeven. Een officieel comité van democratische en republikeinse leden van het Con gres begeleidde de generaal op weg van zijn hotel naar het Capitool. Vlag gen en grote portretten van MacArthur waren aangebracht op de gebouwen in het centrum van Washington Ondanks MacArthurs verklaring, dat hij niet van plan was in de politiek te gaan. is Washington overspoeld door „MacArthur president"-propaganda. MacArthur reed, vergezeld door zijn vrouw en zyn zoon, in een grote open auto. Bij het binnenrijden van het terrein van het Capitool werd de uit 15 auto's bestaande stoet luide toegejuicht. Er stond een erewacht opgesteld. De publieke tribunes van het Huis van Afgevaardigden, waar MacArthur zyn rede uitsprak, waren vol met voor aanstaande persoon lijk heden. De sena toren en afgevaardigden zaten op el kaar gepakt in de zaal, doch verhie ven zich van hun zetels, toen MacAr thur binnentrad en juichte hem toe. Jn zijn toespraak, verklaarde MacAr thur niet te spreken als de pleitbe zorger van een politieke partij. „Het aan de orde zijnde vraagstuk is van fundamentele betekenis. Het gaat veel verder dan partijoverwe gingen. Het is niet mogelijk tegen over het communisme in Azië een verzoeningspolitiek, gebaseerd op con cessies, te voeren, zonder hierdoor tevens onze positie in Europa om het communistische gevaar te bestrijden, te ondermijnen. De Verenigde Staten moeten in hun worsteling tegen het communisme één lijn volgen", aldus MacArthur, die verder nog verklaar de dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in handen der com munisten mag vallen. „Het Amerikaanse Congres", ver klaarde de generaal, „belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek U toe in de schemering van mijn leven en zonder enige bitterheid: Ik ken slechts één doel: de Verenigde Staten te dienen. Wanneer wij de thans aan de orde zijnde vraagstukken, waarmede onze hoogste nationale belangen zyn ge moeid, slechts beschouwen uit de ge zichtshoek van één bepaald gedeelte der wereld, zal dit noodwendig een ram,p veroorzaken voor het geheel. Men noemt Azië de poort tot Europa. Het omgekeerde is evenzeer waar. Wat in het ene werelddeel geschiedt, bein- vloed noodwendig de gang van zaken in het andere. probleem en het vraagstuk van de ver dediging van het Suez-kanaal te be handelen. Door de Amerikaanse hulp aan Griekenland en Turkije zouden deze landen eveneens accoord gaan met een Amerikaans opperbevel in de Middellandse Zee. Engeland zou bereid moeten zyn de Amerikanen in zyn ba ses, zoals Gibraltar en Malta, te ont vangen, aldus Churchill. Het Lagerhuis heeft de motie der conservatieve oppositie, waarin cri- tiek werd uitgeoefend op de benoe mingen voor het opperbevel der At lantische marine (die door de Britse regering zyn goedgekeurd) met 291 tegen 280 stemmen verworpen. De motie had de vorm van een amen dement om het salaris van Shin well met 100 pond te verminderen, een ge bruikelijke wijze om afkeuring van de regeringspolitiek uit te drukken. In zyn antwoord zeide Shinwell, dat een van de voordelen van een Ameri kaans opperbevel was, dat men. indien nodig, strijdkrachten uit de Stille Oce aan zou kunnen krijgen. Hij was verder van mening, dat de onderhandelingen niet te zeer in het nadeel van Engeland waren uitgeval len. Er zou een Amerikaans opperbevel zijn, maar er was een Britse plaatsver vanger. Verder stond een Britse admi raal aan het hoofd in het Oostelijke gebied van de Atlantische Oceaan, van de Zuidpunt van Groenland tot kaap Finisterre. Engeland zou zijn kustwateren con troleren, aldus Shinwell. Shinwell zeide voorts, dat er een ge bied was, dat men eenvoudig het Zui delijk deel van de Noordzee zou kun nen noemen. Er was nog geen beslis sing genomen over het opperbevel in dit gebied, aangezien Engeland hier niet alleen bij betrokken was. Volgens de minister zou dit gebied niet staan onder het opperbevel van de Atlantische vloot Er waren onderhan delingen over dit punt gaande mei j België, Nederland, Frankrijk en ande- I re betrokken landen, aldus Shinwell. „Sommigen", vervolgde MacArthür, „zijn van mening dat de Verenigde Staten niet sterk genoeg zijn om zo wel op het Aziatische als op het Eu ropese front weerstand te bieden aan het communisme. Ik moet U zeggen dat ik mij geen groter defai tisme kan indenken dan dit. De Verenigde Staten beheersen in het Westelijk gedeelte van de Stille Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieguit het Aziatische vas teland van Wlaniwostok tot Singapore met hun zee en luchtmacht beheersen en zij kunnen elke beweging van een vijand in de richting van de Stille Zuidzee verhinderen. Deze eilandenke ten is een natuurlijke verdedigingsli nie, zij kan worden behouden met een minimum aan militaire krachtsinspan ning en uitgaven" Onder langdurige toejuichingen van de congresleden verklaarde generaal MacArthur. .Ik heb er in het verle den met nadruk op gewezen dat het, uit militair oogpunt gezien, een dwin gende noodzaak is dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in commu nistische handen valt. Indien dit wel zou gebeuren, zou de vrijheid van de Philippynen en Japan onmiddellijk be dreigd worden en wij zouden mogelijk gedwongen zijn ons op de Californi- sche kust of zelfs op de staat Washing ton (aan de Stille Oceaan) terug te trekken" Hij vervolgde: „het communistische China greep in Korea in, waardoor een nieuwe toestand werd geschapen, welke beslissingen op diplomatiek terrein vereiste. „Zij zijn evenwel niet geno men" Daarop gaf MacArthur een over zicht van de ontwikkeling van China in de afgelopen halve eeuw. „Het huidige Chinese communisti sche bewind is agressief en imperia listisch geworden. Dit is niet slechts in Korea, doch ook met betrekking tot Indo-China gebleken. Het Is de zelfde machtswellust, waardoor elke veroveraar sinds mensenheugenis werd bezeten" „Ik werd niet geraadpleegd", vervolg de de generaal, „toen president Truman in Juni 1950 besloot de aangevallen Zuid-Koreaanse republiek te helpen. Vanuit militair standpunt gezien, was dit echter een gezonde beslissing. De Verenigde Naties waren er dichtbij hun doeleinden in Korea te verwezenlijken, toen het communistische China ingreep. Om de nieuwe vijand te verslaan is het noodzakelijk bepaalde maatrege len te nemen. Deze omvatten: een marine-blokkade van de Chinese kust, het uitvoeren van luchtverkenningcn boven Chinees gebied en het ophef fen van de beperkte bepalingen voor de Chinese nationalisten op Formosa". „Er Js", vervolgde MacArthur, „en wel hoofdzakelijk door lekenkringen in het buitenland, heftige critiek op mij uitgeoefend, omdat ik dit aanbeval, doch elke militaire leider, die met de Koreaanse veldtocht had of heeft te maken, de chefs der Amerikaanse ge nerale staven inbegrepen, was het met mij eens. Mijn inzichten over de in het Verre Oosten te volgen politiek zijn verwron gen weergegeven men heeft beweerd, dat ik "aanhitste tot oorlog". Doch niets is meer bezijden de waarheid. Ik ken de oorlog, zoals weinigen van de thans levenden hem kennen. Reeds geruime tijd-bepleit ik het algehele prijsgeven van de oorlog als middel om interna tionale geschillen op te lossen, daar de verwoestingen, die de moderne krijg voor vriend en vijand gelijkelijk mee brengt, hem voor zijn oorspronkelijke doel nutteloos heeft gemaakt. Doch wanneer de Verenigde Staten een oorlog wordt opgedrongen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dienste staande middelen tot een spoedig einde te brengen. Het enige doel van een oorlog is: het bevechten van de overwinning en nimmer besluiteloosheid zonder einde". De generaal vervolgde: „Enkelen wil len tegenover het rode China een op concessies gebaseerde verzoeningspoli tiek voeren. zy geven blijk geen kennis te dragen van de duidelijke lessen der geschiedenis. Een sussingspolitiek leidt tot nieuwe en bloediger oorlogen. Zij legt de ba sis voor nieuwe en steeds vcdergaande eisen van de tegenstander. Myn sol daten vroegen mij: „waarom worden op het slagveld bevochten militaire voordelen weer aan de vijand prijs gegeven1?" En met van ontroering trillende stem voegde MacArthur hieraan toe: ..Ik kon hun vraag niet beantwoor den". ..Het communistische China", aldus vlacArthur, „heeft zich in Korea reeds net zy'n maximale krachten vastgelegd. Iet is geen axioma, dat de Sovjet-Unie 1 haar handelingen zal laten bepalen door hetgeen de Verenigde Staten deen Het is waarschijnlijker, dat elke „nieu we vijand" zal toeslaan wanneer hij van mening ls, dat zijn betrekkelijke machtsvoorsprong op een de gehele we reld bestrijkende schaal bestaat. De Koreaanse tragedie werd nog drama tischer door het feit, dat het militaire optreden der Verenigde Naties tot Korea zelf beperkt moest blijven, terwyi de bases, die de aanvallers ten dienste staan, worden beschermd door grenzen, die niet mogen worden overschreden". Generaal MacArthur besloot met te zeggen, dat de hoop en dromen, die hem bezielden, toen hy 52 jaar geleden werd opgenomen in de gelederen van het Amerikaanse leger, hem sinds lang verlaten hebben. „Er is een oud solda tenliedje, dat zegt: „Oude soldaten sterven nooit, zij wor den schimmen en verdwijnen". Ik ben nu zover: een oude soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen. zoals die hem door God werd voorgeschreven. Vaarwel". MacArthur's toespraak werd herhaal delijk door, soms langdurig, applaus van de congresleden, onderbroken. Dit was speciaal het geval toen hy sprak over de noodzaak, dat Formosa uit handen der communisten wordt gehouden. De generaal noemde ook nog Tibet als gebied waar het communistische China van zijn agressiviteit blijk heeft gegeven. Hij deelde voorts nog mede versterkingen voor Korea te hebben ge vraagd, doch hij kreeg te horen, dat deze niet beschikbaar waren. Hij zeide voortdurend, doch vergeefs om nieuwe beslissingen op politiek terrein te heb ben verzocht. Over zyn troepen in Korea zeide de generaal nog: „Ik heb zo juist uw in Korea vechtende zonen verlaten. Zy doen him best en ik kan u zonder enige terughouding mededelen, dat zy ln elk opzicht schitterend zyn. Ik heb voort durend gepoogd hen te behouden en ik heb niet afgelaten ernaar te streven dit woeste conflict op eervolle wyze, in de kprtst mogelyke tijd en met zo min mo gelijk verlies aan mensenlevens, tot op lossing te brengen". In een korte toespraak tot „The daughters of the American revolution", een patriottische organisatie, heeft Mac Arthur gezegd, dat „binnenlandse on- dermyning en corruptie" het land niet minder bedreigden dan in de dagen van George Washington. Het hoofd van de Amerikaanse staf-< chefs, generaal Omar Bradley, weigerde enig commentaar te geven op generaal MacArthurs verwyzing naar de verenig de stafchefs. Volgens functionarissen van het Wit te Huis had president Truman geen commentaar te geven op MacArthurs redevoering. Ook in Congreskringen werd de rede zeer gewaardeerd. Naar schatting hebben ruim 30 mil lioen Amerikanen MacArthur's toe spraak in het Congres per televisie ge volgd. Gisteravond is generaal MacArthur ln zyn vliegtuig te New York aangeko men. Bij zyn vertrek uit Washington in specteerde de generaal nog een grote erewacht. De militaire kapel speelde „God bless America". De menigte op het vliegveld juichte hem luide toe. Men zwaaide geestdriftig terug, toen MacArthur voor het raam van zyn reeds taxiënde vliegtuig wuifde. Op het vliegveld werd MacArthur begroet door een welkomstcomité. Ze ventien saluutschoten werden afge vuurd. Toen de generaal met ".yn groep naar het Waldorf-Astorla-hotel reed, moesten de auto's zich compleet een weg banen door de samengestroomde menigte. In het hotel was de presidentiële suite voor hem gereserveerd. Vandaag zal hem een groot welkom bereid worden. Hoe is het ontstaan Een nieuw rubriekje. Hoe vaak gebeurt het, dat wij ons aangaande het een of andere woord de vraag stellen: waar komt dat woord vandaan? Hoe is het ontstaan? Wij hebben een deskundige op het gebied der Nederlandse taal bereid gevonden in een vast ru briekje de etymologische afleiding van een aantal woorden te verkla ren, welk rubriekje de lezer voort aan in onze nummers van Dins dag en Vrijdag zal kunnen aan treffen. Mochten er onder onze lezers zijn. die gaarne ingelicht zouden worden omtrent het ontstaan van bepaalde woorden, dan zijn wij gaarne bereid deze wens aan onze deskundige medewerker voor te leggen. REDACTIE „L. D.". JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1