Rudge 'WEERBERICHT plan getekend Arabische en Aziatische landen lonken naar Peking Het Schuman- Weinig hoop op redding meer voor Britse duikboot rftfste Jaargang DONDERDAG 19 APRIL 1951 00 No. 27281 LEIDSCH iÜ DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel I. Lelden - Giro no 57055 hoofdredactie: B. W Menkhors^en^jrouwer f 5.15 per kwartaal, f0.40 per week Telefoop Dir. en Adnu 25041; Red. 21507 SCHRAAL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: No tot vriJ krachtige wind tussen W en Oost Overdrijvende wol van t voornamelijk in het Noorden L het Iand. Droog weer. Lagere tem- Band /«n vooral in het Zuiden van het «na. (Opgemaak te 10 uur). 20 April. Zon op: 5.35 uur; onder: 19.44 uur. aan op: 18.18 uur: onder: 4.50 uur «oogwater te Katwijk te 2.17 en 14.33 nummer uit acht pagina's. minister van economisshe zakeij, had minister Stikker geassisteerd bij de voor bereiding van het plan, omdat hij het vooral geweest is. die in samenwerking met de technische experts. Spierenburg en Blaisse. de Nederlandse belangen bij de Schumanconf eren tie had behartigd. „Is volgens uw mening, excellentie zo vroegen wij, het steenkolen on staalplan zo degelijk als staal?"' De minister antwoordde met een glimlach, doch hij haastte zich vervol gens op te merken, dat, volgens hem, wij Nederlanders geen enkele reden aan zouden kunnen voeren, de oprichting van de „hoge autoriteit" niet met zeer grote voldoening te begroeten. Wij kun nen er alleen maar beter door worden, zo was zijn oordeel. Laten wij niet ver geten. dat wij ten aanzien van de zware industrie voor een groot deel van het buitenland afhankelijk zijn. Practisch behoeven wij zo geen enkel risico te lopen. Als gelijkberechtigde partner in de Schuman-ccnferentie hebben wij, wel beschouwd. enigszins boven onze stand kunnen handelen", zo voegde de mi nister er aan toe. Over het lot dat het Schumanplan in het Nederlandse parlement te wachten staat, meende prof. Van den Brink rich wel optimistisch te mogen uit'aten. „Ik heb". 7eide hy „voortdu rend met de betrokken Kamercommis sies voeling gehouden en in de zes vergaderingen, die wij aan het Schu manplan hebben besteed, heeft zich practisch geen enkele principiële op positie afgetekend. Wanneer het Schumanplan in de volgende en laatste fase, die het thans passeert, moeilijkheden zal ontmoe ten, dan zullen die obstakels zeer waarschijnlijk dus niet in de Neder landse Kamer liggen." Uit Bonn wordt gemeld, dat dr Schumacher, de leider der West-Duit se sociaal-democratische oppositie partij. heeft verklaard dat zijn partij „het plan-Schuman in alle fasen met alle haar ter beschikking staande machtsmiddelen zal bestrijden". „Het plan-Schuman", aldus Schu macher. „is slechte een voortzetting van de politiek, dde Frankrijk sinds 1918 heeft gevoerd. Het enige verschil is. dat het woord „Franse" thans is vervangen door „Europese". De West-Duitse rege ring is weer nalatig gewest inzake het vraagsetuk van het Saar-ibied. West- Duitslamd kan het zich niet veroorloven passief tegenover dit probleem te staan, daar Frankrijk een politiek van de vol dongen feiten volgt. Schumacher verklaarde ten stette nog te vrezen, dat de West-Duitse regering „in haar ijver om geallieerde eisen in te willigen" ook „noodlottig veT»hohtin- gen zal aanvaarden m.b.t- het nlan- Pleven voor de instelling van em Euro pees leger." Maar in Duitsland nog grote oppositie. I (Van onze Pa rij se correspondent per telefoon). Gistermiddag tussen halfvjjf en vijf 1 uur hebben de ministers der zes be trokken landen hun handtekeningen geplaatst onder het Schuman-plan, en daarmede is dan zo niet de laatste slap het ontwerp dient, zoals be kend, door de parlementen nog te worden geratificeerd dan toch wel een beslissende stap gezet op een lange weg, die bezaaid was met talrijke obstakels, voetangels en klemmen. De plechtigheid vond plaats in de „Hor- logezaal", die in het ministerie aan de Quai d'Orsay voor historische ge beurtenissen is gereserveerd. Onder dezelfde gouden lusters, waar jaar geleden Robert Schuman zijn .1 juist geboren geesteskind voor het erst aan de wereld presenteerde. Of- «hoon het dus nog niet geheel op eigen -nen staat, laat staan: alleen kan lo rn, is er In die afgelopen maanden veel edokterd aan Schumans borelingske. "och het voornaamste is. dat de minis- het gisteren niet als een bastaard 'ebben verstoten. Het was gisteren aldus een van de -te dagen in de geschiedenis van de uai d'Orsay. Zelden zagen wij hier éoveel staatslieden, journalisten, radio- reporters en manoeuvrerende fotografen te Tamen Er waren momenten, dat men er aan een opname in een filmstudio u denken dan aan een diplomatieke -remonie van historische draagwijdte. Het was monsieur Dumaine. de chef n het Franse protocol, die met zijn innemendste glimlach op het gelaat als ceremoniemeester optrad. In de opening van het hoefijzer dat door de tafels werd gevormd, waaraan de ministers adden plaats genomen, lag „het" do- ument op een fraai Louis Quinze-meu- bel. In alfabetische volgorde werden de vertegenwoordigers der zes landen door de heer Dumaine uitgenodigd het. ont werp met hun handtekening te bekraeh- Ven Eerst baande zich bondskanselier 'enauer een weg door de belangstel lende menigte om „ernstig als een ~rdus" de zes exemplaren van het stuk ,an zijn signatuur te voorzien. Daarna olgden de ministers van België, de 'terst elegante Van Zeeland, vergezeld -van zijn ocllega Meurice, toen kwam inister Schuman. die geen moeite deed "ti persoonlijke voldoening over het -reikte resültaat te verbergen. Ver bolgens Sforza, Italiaans edelman, die uit de zeventiende eeuw kon ziln gestapt, dan de Luxemburger Bech, die [bet voorkomen' van een dorpskapel- j meester heeft, en ten slotte de beide Nederlandse excellenties, mr. Stikker, Minister Stikker tekent. f* blozend als altijd, en prof. mr Van den - Brink, als een athleet in de kracht van zijn jaren. .Na een korte verklaring, die door mi nister Schuman uit naam van alle mi nisters werd voorgelezen, werd de zit ting nauwelijks een kwartier na de opening alweer gesloten. Nogmaals had de Franse staatsman op de historische betekenis van deze gewezen, nu zes regeringen weer een stuk va.n him souvereiniteit hadden Seoiferd op het altaar van Europa's toe komstige eenheid en welvaart, nu 160 J mi'lioen Europeanen, vrije toegang krij gen tot de gemeenschap van steenkool en staal. Tijdens de receptie, welke de Franse ■Tfgering de vijf deputaties en de jour- naasten daarna aanbood, hebben wij om gelegenheid gehad het oordeel te vernemen van prof. Van den Brink. Deze LONDENSE HAVENSTAKING GEËINDIGD. De stakende Londense havenarbeiders hebben op een massabijeenkomst be sloten van Jaag weer aan het werk te gaan. Meer dan 200 schepen en tientallen vliegtuigen hebben deelgenomen aan de opsporing van de Britse onder zeeboot ..Affray", die op ongeveer 65 kilometer ten Zuidwesten van het eiland Wight gezonken is. Een van de duikboten in het Kanaal op weg naar de plaats waar de ..Affray'" gezonken is. Inzet: de Commandant van de ..Affray", Luitenant John Blackburn. Arthur Vandenberg t, ZEER VOORAANSTAAND AMERIKAANS SENATOR. Gisteravond is de vooraanstaande republikeinse senator Arthur Vanden berg op Grand Rapids overleden. De gezondheid van de senator was sinds een longoperatie in October 1949 precair. Hij herstelde evenwel en keer de voor korte tijd op zijn post terug. In April 1950 onderging hij een tweede grote operatie, thans aan de ruggegraat, voor de verwijdering van een tumor. In Wijlen Senator Vandenberg. November had hij een instorting en na een verblijf van zes weken in het zie kenhuis verklaarde hij spoedig naar Washington terug te zullen keren. In Februari had hij echter opnieuw een inzinking. Sindsdien ging het steeds achteruit. Zoon van een zadelmaker werd hij een der voornaamste senatoren. Vandenberg is 23 jaar achtereenvol gens in de Senaat geweest. Hij was voor zitter van de Senaat en voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen in het 80ste Congres. Tot twee maal toe stond hij op het punt tot republikeins candidaat voor het presidentschap benoemd te worden. Oorspronkelijk had hij het plan zich pas in 1952 uit het politieke leven terug te trekken. Vandenberg was de voornaamste voor stander van een twee-partijenpolitiek in het Amerikaanse Congres. In de ja ren dertig was hij een isolationnist. In 1945 echter, zeven maanden voor het eindigen der vijandelijkheden „bekeer de" hij zich. Het gevolg hiervan was. dat president Truman hem koos in de delegatie naar de conferentie van San Francisco, waar de orzanisatie der Verenigde Naties op gericht werd. Hij, die de Volkenbond uit de weg had helpen ruimen, werd op deze wijze de persohn die voor een groot deel verant woordelijk was -voor de ratificatie van het handvest door de Verenigde Staten. Ook het Atlantisch Pact heeft hij warm gesteund. Tot aan het einde aarzelde Vanden berg echter niet bepaalde aspecten van Trumans reeering te veroordelen, vooral waar het China gold. Vandenberg was een blijvende vriend en ondersteuner van de ontwerper van het Europees herstelplan, generaal Marshall. In 1928 werd hij voor Michigan tot senator gekozen en hiermede kwam een einde aan zijn journalistieke loopbaan. Vandenberg heeft verscheidene boeken geschreven. heeft verklaard, dat hii overweegt de Noord -Koreaanse regerina opheldering omtrent haar telegram te verzoeken. De aroep van twaalf landen heeft gemeld, dat zii „de eerste aanwijzing van Peking, dat de impasse ten aan zien van Korea zou kunnen worden doorbroken", heeft ontvangen, aldus verneemt Reuter uit gewoonlijk be trouwbare Arabische bron. On de bijeenkomst maakte de Indiase delegatie inlichtingen, ontvangen van de Indiase ambassadeur te Peking, be kend. welke op een dergelijke ontwik keling zouden duiden. De Arabische zegsman verklaarde, dat men „de eerste glimp" had waargenomen, dat de regering van Peking het ontslag van generaal Mac Arthur beschouwt als een mogelijke aanwijzing, dat de Amerikaanse re gering bereid zou zijn een compromis tot stand te brengen. Men meent te weten, dat de groep heeft besloten onmiddellijk twee takén" op zich te nemen. 1. Meer inlichtingen van de rege ring van Peking te verkrijgen over de betekenis van de jongste Noord-Kore- aanse boodschap aan de V.N. en 2. Door middel van een subcommis sie de Britse. Amerikaanse en sovjet- 'ussische standpunten te weten te ko men over de Noord-Koreaanse bood schap. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde echter reeds tegen over journalisten dat het jongste Noord-Koreaanse „vredesberoep" op de Verenigde Naties „een bloederig document is. dat in de verste verte niet od een vredesberoep lijkt en dat wemelt van de bekende, op niets ge gronde beschuldigingen". OOK DE COMMISSIE VOOR SANCTIES DER VERENIGDE NATIES BIJEEN. Een sub-commissie der commissie voor de sancties der Verenigde Naties heeft het advies uitgebracht, dat de i ■commissie voorrang dient te verlenen aan de bestudering van de vraag welke economische boyeottmaatregelen tegen het communistische China getroffen kunnen worden. De sub-commissie bestaat uit Austra lië. Venezuela. Engeland. Amerika en Frankrijk. AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA. Officieel is medegedeeld, da? de Amerikaansp verliezen tot nu toe be dragen: 10.363 doden en 9.545 vex-misten met een totaal van 60.775 aan doden, vermisten en gewonden. Het totaal is 1-379 groter dan de vo rige week. Het Westelijk deel van Midden Zweden wordt geteisterd door hevige overstromingen tengevolge van het smelten van grote sneeuw massa's en zware regenval. In sommige delen van het tand staat het water bijna twee meter hoog. Een trein passeert tijdens de ril van Vaarnamo naar Smalandsstenar - één van de gebieden die het zwaar ste te tijden hebben van het water - een meer. dat door de overstro- j mingen gevormd is. Maar nog geen enkel houvast. De twaalf Aziatische en Arabische landen, die zich berig houden met de Koreaanse kwestie, zijn gisteren gedu rende negentig minuten bijeen ge weest om het jongste voorstel van Noord-Korea aan de V-N. te bestude ren. De voorzitter van de algemene ver gadering der V.N.. Masrollah Entezam. bleek het daarom zeer moeilijk com municatie met de buitenwereld tot stand te brengen. In theorie blijft dit echter ook dan mogelijk, ook is het vioarschiinliik. dat een aantal ruimen door beschadiging is volgelopen. 4000 man in 34 schepen hebben van morgen hun opsporingswerk voortgezet. Ook vliegtuigen en helicopters zijn weer in actie. Tot de duisternis valt. gaat men voort met zoeken. Dan ziln de 72 uur vei-streken. de periode, waarin alle zuurstof zal zijn verbruikt. Alleen wan neer de duikboot nog spoedig wordt ge vonden en de duikers snel voor lucht toevoer kunnen zorgen, is er nog red ding van overlevenden mogelijk. Zo juist verneem ik van de admi raliteit, dat bij het aanbreken van de dag begonnen is de zeebodem met kabels af tc tasten. Nieuwe moeilijkheden voor kabinet? K.V.P. IN OPPOSITIE OVER GEZINSPOLITIEK (Van onze Haagse correspondent) Het pad van het nieuwe kabinet gaat niet over rozen. Na de botsing met de P. v. d A. 0vei de jongste compensatie en de prijsbeheersing dreigt er thans een conflict met de K.V.P. De voorzitter dezer partij, het Tweede Kamerlid de heer A. Andriesen, heeft naar wij vernemen gisteren te Den Haag in een persconferentie voor de katholieke bladen een uiteenzetting ter zake gegeven. Drie feiten hebben, sinds het optre den van het nieuwe kabinet, de katho lieken bijzonder onaangenaam getrof fen. Dat zijn de onwil der regering om by de jongste loonronde iets extra's te doen voor de grote gezinnen, voorts het afwijzen van het amendement-Hoog bij het debat over de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen en tenslotte het verlagen van de leeftijdsgrens bij de kinderaftrek in ministers Lieftincks nieuwe belastingvoorstellen van 21 op 16 jaar. Naar men ziet, raken al deze punten dë gezinspolitiek, en deze is voor de partij die haar campagne bij de ver kiezingen in 1948 voerde onder de leuze ..Gezond gezin, gezond volk" van be slissende betekenis. AMERIKAANSE SCHENKING VAN 29 MILLIOEN DOLLAR AAN JOEGO-SLAVIE. Voor aankoop grondstoffen. De Verenigde Staten en Joego-Slavië hebben overeenstemming bereikt over die voorwaarden voor een Amerikaanse schenking van 29 mlllioen dollar aan Joego-Slavië voor de aankoop van drin gend benodigde grondstoffen. President Truman heeft toestemming gegeven voor het verlenen van de schenking. De Joegoslavische regering moet een speciale tegenwaarderekening openen bij de centrale bank tot de waarde in Joegoslavische valuta van de goederen en diensten, welke de Verenigde Staten krachtens de overeenkomst leveren. De Joegoslavische regering zal ruwe katoen, wol, chemische grondstoffen, cokes, (jzer- en staal-producten en leder kopen in die landen, waar deze produc ten het gemakkelijkst verkrijgbaar zijn. De invoer van ruwe katoen, welke in het bijzonder dringend noodzakelijk Is om de Joegoslavische textielindustrie aan de gang te houden, zal naar men hoopt onmiddellijk beginnen. Generaal MacArthur in de politiek. TE NEW YORK GEARRIVEERD. Generaal MacArthur heeft gisteren een rijtoer door San Francisco ge maakt. Hij was gezeten in een open auto, tussen de gouverneur van Cali- fornië, Earl Warren, en de burgemees ter van San Frbncisco Elmer Robinson. In een volgauto zaten de echtgenote en de zoon van MacArthur. Toen de generaal uit zijn hotel kwam, werd hem een ovatie gebracht door het talrijke publiek. Langs de i;oute hadden zich zoveel mensen op gesteld, dat de wagen nauwelijks voor uit kon komen. De generaal groette vrolijk naar de juichende massa. De politie was niet in staat de af zetting te handhaven. Het enthousiaste publiek gedroeg zich echter ordelijk. De generaal werd op zijn tocht bege leid door donderende toejuichingen, MacArthur is gisteravond per vlieg tuig uit San Francisco vertrokken voor een non-stop vlucht naar Washington, waar hij hedenmoi-gen even over half zeven arriveerde. Hij werd toegejuicht door 50 100.000 mensen. Op het vliegveld waren hoge militaire en burgerlijke leiders, onder wie de ministers van defensie George Marshall, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg en admiraal Forest Sherman, ter begroeting aanwezig: een ei-ewacht presenteerde het geweer. De generaal heeft tegenover een menigte belangstellenden verklaard: „Men heeft mij juist gevraagd of ik voornemens ben mij met de politiek in te laten. Ik heb geantwoord: „Neen". Het bestuur van het Amerikaans legioen (liet verbond van oud-strijders) heeft een voorstel goedgekeurd om ge neraal MacArthur als civiel adviseur van de Japanse regering opnieuw naar Tokio te zenden en hem daarvoor een jaarwedde van 100.000 dollar toe te kennen. De nodige middelen zouden door middel van een openbare collecte bijeengebracht moeten worden. Geen seinen meer ontvangen. Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: De kans dat de vermiste duikboot nog zal worden gevonden, voordat de opvarenden zullen zijn bezweken, was, na de tot nu toe vruchteloze pogin gen uiterst gering. Vanmorgen was het al 60 uur ge leden. dat de „Affray" verdwenen was Het optimisme, gewekt door het opvangen van signalen, bleek niet ge rechtvaardigd. omdat het onmogelijk was nauwkeurig de plaats van het wrak te bepalen. Alleen wist men, dat er binnen een gebied van 10 mijl in alle richtingen moest worden ge zocht. maar dat was alles. Het lugubere is, dat er geen enkel verder houvast bestaat, omdat be halve de aanvankelijke signalen elk levensteken uitbleef. Men moet daarom aannemen, dat de ontsnanninzsluiken niet meer func tioneren. De boei. welke een gezonken duikboot dient omhoog te zenden, is ook ner-zens te vinden. Er zijn nog an dere middelen om de aandacht te trek ken. nl. het uitlaten van stoom of olie m het nan' boven schieten van grana ten. Mogeliik is de duikboot, na de bo dem te hebben geraakt, gekanteld en (Ingez. Med.-adv.) Crematie van Bevin. Een grote, zwijgende menigte heeft gisteren de lijkstoet gadegeslagen, die zich langzaam achter de baar met het stoffelijk overschot van Engelands voor malige minister van buitenlarjise za ken Ernest Bevin naar het crematorium begaf. Behalve de meeste leden van het Britse kabinet waren talrijke diploma ten uit-de gehele wereld, pohtici, vak bondsleiders en andere autoriteiten bij-' eengekomen om de nagedachtenis van Bevin te eren. Onder de 142 kransen van grote in- ternaticrtiale figuren en eenvoudige ar beiders bevonden zich een reusachtige krans van rozen van koning Farcek van Egypte, een van Bevins ministeriële col lega's en een van de VN Bijna alle landen van de wereld hebben door bloe men aan hun medeleven uiting gege ven. Geen vorderingen te Parijs. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier" hebben gisteren hun 32ste bijeenkomst gehouden. Een woordvoerder der Wes terse mogendheden verklaarde, dat generlei vorderingen zijn gemaakt met 1 het opstellen van e-en agenda voor be sprekingen door de ministers zelf. Gromyko. die blijkbaar nog geen nieuwe instructies had ontvangen, handhaafde zijn bezwaren tegen het nieuwe Woe*'°- lijke voorstel. HET BESTE ENGELSE RIJWIEL Gebr. HUISMAN CARRIERHUIS Hogewoerd 66, Tel. 22962

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1