Inderdaad Noord-Koreaanse stap bij de V.N. weerbericht Middenstanders wijzen verbod van doorberekening af 1531 uur Nieuw liclit op abdicatie van Eduard VIII 90ste Jaargang DINSDAG 17 APRIL 1951 00 No. 27279 LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer HoofdredJ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Maar effect zal dit niet opleveren De Noord-Koreaanse regering: heeft in een lange brief aan de VN aange drongen op het onmiddellijk houden van een conferentie van alle landen die bij het Koreaanse conflict betrok ken zijn. en de terugtrekking van alle buitenlandse troepen. In de brief worden uitvoerig wreed heden genoemd, die de Amerikaanse Ikrachten in Korea begaan zouden waaronder het afmaken van ïsen. het aanranden van vrouwen en Jetiging van goederen. In de laatste alinea wordt gezegd, dat lien de VN werkelijk vrede in Korea ïsen. zil de kwestie moeten oploésén [ïr. overeenstemming met de besluiten, welke het vorig laar door het wereld- Vredescongres op zijn eerste zitting te Wrschau waren genomen. De brief Is. gedateerd 15 April 1951. Functionarissen van de VN en di plomaten in Lake Success, die de brief lorgvuldig bestudeerd hebben, zagen er geen aanwijzing in. dat de Noord- Koreanen bereid waren over een staakt-het-vuren te onderhandelen dat zij als eerste en essentiële stap naar een vreedzame regeling beschou- wen. Men was niet van mening, dat een oplossing van het Koreaanse probleem naderbij was gebracht. NIEUWE STAP VAN INDIA BIJ PEKING. India heeft bij de regering te Pe king eèn nieuwe stap gedaan inzake een vreedzame regeling van de Ko reaanse oorlog. Dit jongste verzoek van India aan de j regering van Peking om haar houding kenbaar te maken, werd overgebracht door de Indiase ambassadeur te Peking nadat president Truman generaal Mac Arthur had ontslagen, aldus een Indiase woordvoerder. Hii verklaarde dat kon worden aan genomen. dat er bli de Chinese regering 1 op aan was gedrongen haar mening om- 1 trent vredesvooruitzichten in verband j me' de verandering in het opperbevel in Korea kenbaar te maken. I Practische 9tappen. zoals overwogen door de Aziatisch-Arabische groep, zou r men achterwege moeten laten totdat er een antwoord van de Chinese regering was gekomen, aldus de woordvoerder. Ridgway vrijwel achter Mc Arthur's visie ..Luitenant-generaal Ridgway heeft ons medegedeeld dat het niet mogelijk is de Koreaanse oorlog te winnen, in dien de bases der communisten in Mandsjoerüe niet worden gebombar deerd. hieraan toevoegend dat de ver bonden strijdkrachten wel in staat zouden zijn nop- vele communistische militairen te doden, indien deze wepr zouden aanvallen. Ook antwoordde hij ontkennend op onze vraag of het mo gelijk zou zijn de oorlog te winnen, in dien deze tot Korea beperkt zou blij ven" aldus hebben een republikeins en een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, Armstrong en horn, die tien dagen voor het generaal MacArthur verleende ontslag een on derhoud met diens opvolger hebben gehad te Washington, bij terugkeer uit Tokio, medegedeeld. -Ik heb uit mijn gesprek met luite- ban^-generaal Ridgway de indruk ge- Kregen. dat hit Mac Arthurs visie od de nu toe in de Koreaanse oorlog se torde strategie in hoofdzaak deelt", ver- kaarde Armstrong nog .Od grond van besnrekingen". vervolg de deze afgevaardigde die ik met de militaire leiders in Korea en Japan en met eeneraHssimus Tsiang kai-s1ek op Formosa heb gevoerd zou ik de volgen de militaire eedragsliln voor de Verenig de Staten willen aanbevelen: Het zenden van een sterke Ameri kaanse militaire missie naar Formosa om de Chinese nationalistische mili- talren aldaar op te leiden, zodat zij 1 oen landingspoging oo het Chinese 9 land kunnen uitvoeren. Het. tezamen met de Chinese natio- nalisticch? autoriteiten uitwerken van mannen om het. ter hoof te van Zuld- China esiegen eiland Hainan te her- overen. orrtat dit als basis kan "'or den gebruikt voor aanvallen op China zelf. 3- Het blokkeren van de gehele Chinese R ust- 'nzet,ten van de Amerikaanse luchtmacht voor het vernietigen van de bases der communisten in Man- asioeriie en het stuk bombarderen yan de wegen en spoorwegen rondom M— estrij en sooorwezt o Mandsioerijse hoofdstad Moekd^n verlenen van hulp door de Ver- I Staten aan de guerillaro's der Chinese nationaMsten die thans de communisten ln China zelf bestrijden Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: ^vanavond en vannacht: weinig be- hj-L - met °P vele plaatsen lichte en Aq„ 'ei? .jtoar nog zware nachtvorst ftl-vu tongs de wadoen kust nog IK, ff- overigens matige tot zwakke ovJ\ u" Westelijke richtingen Moreen met 1 Weer toenemende '^pwo'-kinc heao-»"*1" een kans op eni - rezen °n temperaturen dan vandaag matige wind uit Zuideliike rich Opgemaakt te 10 uur' 6. Het zenden van een symbolische strijdkracht der Chinese nationalisten naar Korea". MAC ARTHUR VOOR HET CONGRES Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een ge meenschappelijke bijeenkomst met de Senaat op Donderdag om Mac Arthur te horen. De commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat begint mor gen met het horen van deskundigen over de Amerikaanse politiek t.a.v. het Verre Oosten. Zij had ook Mac Arthur uitge nodigd voor haar te verschijnen. De ge neraal had in eerste instantie geweigerd, doch op een tweede verzoek verklaarde hij zich bereid, op elk tijdstip nadat ik het congres heb toegesproken". Volgens een woordvoerder van het Witte Huis is ongeveer zestig procent van het aantal schriftelijke commenta ren.- dat president Truman ontvangen heeft naar aanleiding van het ontslag van generaal Mac Arthur, tegen de pre sident gericht. Er waren tot nu toe 18 000 telegrammen en 50 000 brieven binnen gekomen. De later binnengekomen stuk ken spraken zich sterk uit ten gunste van Truman aldus de woordvoerder. Mac Arthur, die gisteren op Honoloe- loe arriveerde, zal heden verder reizen VAN HET FRONT Onderdelen van het achtste leger zijn aan het Oostelijke front Yanggoe bin nengetrokken, dat 29 kilometer ten Oos ten van Kwatsjon ligt. Er werd nage noeg geen tegenstand ondervonden. Aan boord van Hr Ms ..Tromp", liggende in de Parkhaven te Rotter dam. heeft Schout bij Nacht A. de Booy gistermorgen het bevel over het oefensmaldeel nr. 5 aanvaard. Dit smaldeel bestaat uit Hr Als lichte kruiser ..Tromp". Hr Als fregatten ..Dubois" en ..Van Ewijck" en Hr Als onderzeeboot „Zwaardvis". Op 1 Mei a.s. zal er nog Hr Als onderzeeboot ..Zeehond" aan wor den toegevoegd. De foto toont het overzicht tijdens het ogenblik waarop Schout bij Nacht De Booy (zichtbaar tussen de beide kanoniopen) aan boord van de „Tromp" het commando over het oefensmaldeel aanvaardt. Prins Bernhard 28 April terug Zaterdag 28 April te 10.35 uur zal Prins Bernhard van zijn goodwillreis naar Zuid Amerika op Schiphol terug keren. ORDE VAN ORANJE NASSAU VOOR CHILEENSE PRESIDENT Prins Bernhard heeft gisteren het Grootkruis van de Orde van Oranje dens een banket dat de Prins de pre sident aanbood in Jey Cousino Pa leis Constructieve politiek verlangd In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht hield gistermiddag de commis- Nassau uitgereikt aan president Ga- sie van overleg van de middenstands- briel Gonzales Videla van Chili, tij- vakcentralen. waarbij 101 vakbonden zijn aangesloten, een bestuurdersspoed vergadering Hieraan was het karakter gegeven van een gezamenlijk naar bul- i ten treden van de gehele Nederlandse Eerder op de dag had de Prins een [middenstand met een wetenschappelijk bezoek gebracht aan de echtgenote verantwoorde documentatie over de eco- van de president, wie hij een servies van Hollands porselein had geschon ken dat door Koningin Juliana was ge stuurd. Gisterochtend bracht de Prins een bezoek aan de militaire „O' Higgins"- school waar hij met militaire eer was ontvangen. De Prins inspecteerde de erewacht die gekleed was in gala uni form nadat een kapel de volksliederen van Nederland en Chili had gespeeld. Terwijl twee bataljons cadetten in de houding stenden werd de Nederlandse vlag gehesen. Na een parade van het cadettencorps woonde de Prins een cocktail party bij in de school. Vroeg in de ochtend had de Prins reeds te paard een tocht gemaakt door enkele voorsteden van Santiago. Van daag is de Prins naar het Zuiden ver trokken voor het verdere niet officiële gedeelte van zijn bezoek aan Chili. DULLES WEER IN TOKIO. John Foster Dulles, die voor de derde keer Japan bezoekt, is bij zijn aankomst in Tokio door generaal Ridgway verwel komd. De speciale afgevaardigde van presi dent Truman verklaarde dat hij tijdens zijn vliegtocht een radio-onderhoud had gehad met generaal MacArthur die enige uren voor zijn aankomst Tokio had verlaten. MacArthur heef beloofd aldus Dulles, dat hij alle hulp zal blij ven verlenen. 18 APRIL g» oir 5 39 uur: onder" 1531 uur: onder- 4 28 uur te 0 48 en 13.09 u 19 41 uur. ^^•ater te Katwijk Dit nummer bestaat uit zes pagina's. West-Duitsland's deelneming aan Europese bewapening VOORLOPIG UITGESTELD? Waarnemers te Bonn verklaarden, dat de Westerse geallieerden voorlopig hun plannen om West-Duitse militai ren in te schakelen voor de verdediging van West-Europa hebben laten varen, totdat bekend is of er al dan niet een conferentie der „grote vier' zal komen. Zij streven er naar, de West-Duitse in dustrie zoveel mogelijk ln te schakelen bij de vervaardiging van artikelen voor de West-Europese verdediging. De periodieke bijeenkomsten van ge allieerde en West-Duitse militaire des kundigen zullen echter voortgang heb ben, daar men meent dat het beëindi gen hiervan door de Russen als een te ken van zwakheid zou worden opgevat, vooral na het generaal MacArthur ver leend ontslag. Vernomen wordt dat de Westerse ge allieerden, bij het Inschakelen der West Duitse industrie bij de productie voor de West-Europese verdediging, niet zo ver willen gaan dat zij West-Duitsland ook zouden toestaan oorlogsmateriaal te vervaardigen. Als tegenprestatie voor het zoveel mo gelijk gebruik maken van het West- Duitse technische vernuft voor de West-Europese herbewapening zouden de Westerse verbondenen West-Duits- land meer vrijheid willen schenken op het gebied van de burger-luchtvaart. De Westduitseps zouden het volledige beheer krijgen over hun vliegvelden Ook zouden zij een regering.-vdeparte- ment voor de burger-luchtvaart mogen instellen niet als een afzonderlijk mi nisterie. doch deel uitmakend van het Westduitse ministerie van vervoer. De West-Duitsers zouden zodoende de beschikking krijgen over geoefende vliegers, hetgeen van belang zou zijn. indien zij uiteindelijk toch in het ka der van het Noordatlantisohe verdrag zouden deelnemen aan de verdediging van West-Europa In dat geval zou een West-Duitse troepen contingent ook de beschikking moeten hebben over steu nende luchtmachtpenheden waarvoor het personeel dan eventueel uit bur ger-vliegers zou kunnen worden gere- cruteerd. GRIEKSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Volgens de tot nu toe bekende uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen :n Griekenland schijnt het, dat in a there en enige andere belangrijke ste den de rechtse partijen winst hebben geboekt. De vrouwen boven de 2-5 jaar, die voor het eerst aan de verkiezingen deelne men. schijnen haar stem op de conser vatieven te hebben uitgebracht In de hoofdstad heeft tien tot vijftien procent van de vrouwen haar stem niet uit gebracht Het aantal mannen, dat daar niet stem-de bedroeg 25 tot 28 procent. jHet verhaal van een koning Hij had zich per radio tot het volk willen wenden (Van onze Londense correspondent). Thans is onthuld, hoe de hertog van Windsor op het hoogtepunt van de abdicatiecrisis in 1937 zijn zaak voor het Engelse volk wilde uiteenzetten door middel van de radio, om daarna het vonnis in België af te wachten. Dit dramatische plan wordt door de hertog van Windsor beschreven in zijn thans in Amerika gepubliceerde memoi res. getiteld „A Kings Story". (Het verhaal van een koning). Het boek bevat vele nieuwe feiten, welke in vroegere geschriften van of over hem niet werden vermeld. De radiotoespraak was „de enig mo gelijke manier, waarop ik het gehele Britse gemenebest aan mijn zijde kon krijgen", zegt de hertog. Gedurende de dag, dat mevrouw Simpson Engeland verliet, werkte de koning vele uren aan de tekst van de radiorede Het was hem duidelijk ge worden, dat zijn aanvankelijke denk beeld om louter zijn standpunt voor het Britse volk bekend te maken, en het beste te hopen, niet meer voldoende zou zijn. Het onmiddellijke probleem was om een lawine te voorkomen of in andere banen te leiden en dat poogde hij te doen door een nieuw voorstel. Hij zou het land tijdelijk verlaten, zodat de natie en het imperium zonder zijn aan wezigheid een besluit konden nemen over de kwestie van zijn huwelijk. Zijn voorlopig plan was om naar België te gaan. Een Raad van State zou gedu rende zijn verblijf aldaar de functies van de monarch overnemen. De koning wilde zijn probleem niet beschouwen als van constitutionele aard, maar wilde appeleren aan het gevoel. Hij was ervan overtuigd, dat wanneer hij maar de kans zou krijgen om in eenvoudige, menselijke termen tot zijn volk te spreken, het niet vergeefs zou wezen. Hij had niets te verbergen, zocht geen bijzondere privileges. Wat hij wilde, was iets, dat de wet fundamen teel toestond aan zijn onderdanen, maar dat de gemier hem wilde onthouden. In de onuitgesproken radiorede stond, dat noch mevrouw Simpson, noch hij er ooit op hadden aangedrongen, dat zij koningin zou worden Het enige, dat j zij verlangde, was dat 's konings echt genote een waardige titel zou krijgen. Maar de koning kon deze radiorede niet houden, zonder door de regering daartoe geadviseerd te zijn Baldwin schrok hevig van het denkbeeld. Hel kabinet verwierp het dan ook Hiermede verdween 's konings enige middel om de gehele natie in beweging te brengen In alle rust. maar met bitterheid in zijn hart, besloot hij af te treden, de enige weg, die hem open stond. Het boek is opgedragen aan „Wallis" zoals de hertogin heet. De hertog maakt duidelijk, dat zij bereid was elk per soonlijk geluk op te offeren, om hem de troon niet te laten opgeven. Ten slotte, toen alles voorbij was, wilde de hertog, dat de premier het Britse volk zou zeggen, dat mevrouw Simpson tot het laatste moment de door hem genomen stap had ontraden Maar Baldwin liet dit weg uit zijn rede. Duff Cooper had de koning geadviseerd de kroning te laten doorgaan en in een kalmer atmosfeer de kwestie aan de orde te stellen of hij het recht zou heb ben te trouwen met wie hij wilde Dat wilde de konine niet. omdat hij bij de kroning de. eed moest afleggen dat hij de principes van de Engelse k°rk zou verdedigen, welke principes echtschei ding niet toestaan. Hij wilde niet met een leugen op de lippen gekroond wor den. De hertog heeft alvorens de Htdtste hand aan het boek te leggen drie duizend brieven geschreven om de feiten te controleren. "Later ln het jaar. zal het boek in Engeland worden ge publiceerd In Amerika Is het reeds een „best-seller", naar uit de ingekomen bestellingen blijkt. Zoals velen zich zullen herinneren, was ook Winston Churchill op de hand van de koning, zo zelfs, dat een ko ningspartij dreigde gevormd te worden. De "koning deed al het mogelijke om dit te voorkomen, omdat een dergelijke actie tot splitsing van het Engelse volk zou leiden. Bij deze gehele huwelijkskwestie werd ook een belangrijke rol gespeeld door het verzet in invloedrijke kringen tegen de opvattingen van de koning, die bij zijn herhaalde bezoeken aan de werk- loosheidsgebieden een scherpe critiek had doen horen op sociale wantoestan den, speciaal onder de mijnwerkers. nomische situatie van het midden- standsbedrijfsleven. Vele sprekers voerden het woord. De voorzitter der commissie van over leg. de heer J a. Koops. uit Venlo wees er in zijn openingsrede op. dat het uit- angspunt voor deze bijeenkomst d? toe zegging van minister Van den Brink was. dat er op korte termijn reëel over leg zal komen met de bedrijfstakken, waarvoor een uitzonderingssbeschikking gemaakt zou moeten worden. In een resolutie herhaalt de Com missie van Overleg haar verklaring van bereidheid om alleen bij strikte noodzaak de kosten, die uit de laatste loonsverhoging voortvloeien door te berekenen. doch wijst nadrukkelijk af de bij de uitvaardiging der prljzen- beschikking handelsmarges 1951 ge volgde methode van oplegging van formeel verbod van doorberekening, na de sluiting der termijn, waarin dispensat'e van de loonsverhoging kon worden gevraagd. De door de Minister vacn Economi sche Zaken gegeven bereidverklaring tot een reëel en volwaardig overleg om te komen tot sociaal gerechtvaardigde en doelmatige methoden van prijsbewa- king wordt aanvaard. De resolutie spreekt het vertrouwen uit. dat bij het overleg ook van de zijde van de over heid richtsnoer zal zlin de positir-ve zorg voor de bestaansmogelijkheid der bo nafide midden- en kleinondernemingen, zowel bij de behandeling van maximum marges enerzijds als bij die van maat regelen tot wering van prijsbederf an derzijds. WEER HAVENSTAKINGEN IN LONDEN. Ongeveer 9.000 Londense havenarbei ders zijn gisteren ln staking gegaan als Droiest tegen het vervolgen van ze ven havenarbeiders, beschuldigd van het aanzetten tot onwettige stakingen. Deze staking is de zevende sedert de zeven havenarbeiders werden gearresteerd. De voorgaande stakingen waren steeds voor één dag. maar volgens berichten uit de havens zou het niet-offic'ële ha- venarbeiders-comité van Dlan zijn deze staking langer te laten duren. Pamfletten riepen de 9takers od te de monstreren voor het gebouw, waar de zeven havenarbeiders te recht staan. Door onofficiële comdté's werden gedu rende het weekeinde telegrammen ge stuurd naar andere Engelse havens, waarin om sympathiestakingen wordt verzocht. Heden werden ongeveer 100 schepen door de staking opgehouden. In Birkenhead hebben ongeveer 2 000 havenarbeiders het werk neergelegd om het orotest van de Londense havenar beiders te steunen In de haven van Li- verDool wordt normaal gewerkt, en de havenarbeiders van Glasgow besloten niet te staken. Verlangd wordt- over de gehele breed te een constructieve middenstandspoli- tiek als een der onmisbare voorwaar den voor de economische en sociale weerbaarheid van ons volk. Met nadruk wordt gewezen op de groeiende liquidi teitsmoeilijkheden in tal van onder nemingen en op de noodzakelijkheid om hiermede speciaal rekening te houden, in de belastingpolitiek. Voorts wordt met klem aangedrongen op het aan brengen van alle nodige verruiming bij de regeling en toepassing der bijzon dere credletverlening. De post voor de leden van de Ameri kaanse Senaat te Washington heeft sedert het ontslag van Generaal Mac Arthur een geweldige omvang aan genomen. Het aantal postzakken, dat normaal 25 per dag bedraagt, is gestegen tot 125 per dag en de beambten van de postdienst hebben dah ook de handen vol werk met hel sorteren van de brieven. Wij zien hier twee van hen bezig met dit omvangrijke werk TUSSENTIJDSE VERKIEZING IN HESSEN. Zondag is ln het Waldeck-district (Hessen) een tussentijdse verk.ezine ge houden. De socialisten kregen 9.000 stemmen meer dan in 1949 en wonnen een zetel van de vriie democraten. De candidaat van Adenauers christen-de mocratische Dartii verloor biina 7.000 stemmen en de communisten 2.0(H). De uitslag luidt: Sociaal-democraten 36 824 ln 1949 27 419: vriie democraten 32 869 <35 103*: christen democraten 6 199 13 872)com munisten 2.089 (4.458). Perzië eist alleen zijn deel VAN HET OLIE-BEZIT Ir een officiële verklaring te Londen, welke de goedkeuring heeft van de Perzische regering, heeft de Perzische ambassadeur aldaar, Ali Soheily, ver zekerd, dat het niet de bedoeling van Perzië is om door zijn besluit, de olie- mdustrie te nationaliseren, Engeland olie te onthouden of de olie aan enig ander land te geven. De Perzische ambassadeur verklaarde verder, dat. in aanmerking genomen de geweldige betekenis van de Perzische olie bij het nastreven van de oorlogs doeleinden van de Britten en andere geallieerden en de geweldige winsten van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij, Perzië niet een eerlijk aandeel van de opbrengst van zijn uitgebreide oliebron nen heeft ontvangen. „In geheel Perzië en niet slechts in het Zuiden, beschouwen de Perzen de olie, die in hun land wordt gewonnen, als een nationale erfenis en zij eisen terecht in enige vorm een vergoeding en sociale zekerheid daarvan", aldus de ambassadeur. „Wanneer men de nationalistische be weging van Perzië beschouwt als com munistische kuiperij en agitatie, sluit men de ogen voor de harde feiten en, poogt men een zondebok voor een zui ver redelijk gevolg van een sociale re volutie te vinden", aldus de Perzische ambassadeur. De laatste hand wordt gelegd aan Schuman-plan Gisteravond laat gingen de ministers der zes landen, die deel zullen nemen, aan het Schuman-plan uiteen zonder echter reeds een definitieve overeen stemming te hebben bereikt over de stemmingsprocedure en de vertegen woordiging in de controlerende organen van de pool. Een Franse woordvoerder deelde ech ter mede, dat het hoge gezagsorgaan uit negen leden zou bestaan. De meer derheid der leden zou benoemd worden door de ministers en de overigen zou den weer gekozen worden door deze rechtstreeks te benoemen. De details zouden vandaag worden uitgewerkt. In beginsel verklaarde men zich eens met een voorstel van Sforza (Italië) volgens hetwelk in de raad van minis ters een meerderheid van stemmen bin dend voor de andere leden zou zijn als zich een lid bij de meerderheid zou be vinden, dat een land vertegenwoordigde, dat twintig procent of meer van de to tale staalproductie van de pool voort bracht. In de practijk zou dit betekenen, dat of Frankrijk of Duitsland (of teza men) tot de meerderheid zouden moe ten behoren. In de vergadering van vandaag zal ook nog beslist moeten worden over het aantal zetels in de parlementaire ver gadering. De vraag over de plaats van het hoofdkwartier voor de pool zou later geregeld worden. De West-Duitse kanselier, Adenauer hoopte, dat het verdrag morgen gete kend kon worden. Serrarens Officier in het Legioen van Eer. Het heeft de Franse regering behaagd de heer P.J.S, Serrarens, secretaris-ge neraal van het Internationaal Christe lijk Vakverbond, te benoemen tot offi cier in het Legioen van Eer. Deze on derscheiding is de heer Serrarens ten. deel gevallen wegens zijn vele verdien sten op het terrein der bulteniandse po litiek als waardering voor de grote ac tiviteit. waarmede hij de Christelijke vakbeweging op internationaal terrein heeft gediend. WANORDELIJKHEDEN IN BOLIVIA De leider der Boliviaanse „nationalis tische revolutionnalre beweging", dr Vic tor Paz Estensoro, die als banneling te Euenos Aires woont, zou Zaterdag j.l. per vliegtuig in de Boliviaanse hoofd stad La Paz zijn geland. De Boliviaanse regering stond echter het vliegtuig, waarin dr Estensoro zich bevond, niet toe te landen Als reden werd hiervoor opgegeven dat, in samenhang met de terugkeer van dr Estensoro, een samen zwering tegen de regering op touw zou zijn gezet. Toen de op het vliegveld aanwezige leden der „nationalistische revolution nalre beweging" dit hoorden, ontstond er een botsing met de politie. De aan hangers van dr Estensoro werden met traangas uiteen gedreven. Eén persoon is om het leven gekomen en elf anderen werden gewond. De politie verrichtte 51 arrestaties. COMMISSIE VAN OOST-EUROPESE BANNELINGEN Uitgeweken politieke leiders uit Po len, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Albanië. Letland, Litauen en delen van Joego-Slavië heb ben te Washington een commissie ge vormd, de „centraal-O.-Europese com missie". die zich ten doel stelt „na de val van het communisme" te werken voor een centraal-Europese federatie. Voorzitter Is Ference Nacy, vroeger Hongaars premier. Ook de gewezen lel- der der Poolse boerenpartij en bewezen Pools premier, Mikolajczyk was aan wezig.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1