Leidse bedrijfsjeugd doei aan ontwikkeling en ontspanning Clubwerk verhel! de meisjes ui! de sfeer van he! alledaagse ^Illlllllllllllllllllllllllllllllli:illlllllll]|lllllll!llllllllllllllllll!!lillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll!£ I Woord van Bezinning I KERK EN EMIGRATIE f 20 for fi. 1- Met een enkel woord ZATERDAG 14 APRIL Op bezoek bij De Sleutelbloem' Waar geestelijke wapen rusting wordt opgedaan. Het is al weer ruim 2 jaar geleden, dat de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor meisjes, werk zaam in Leidse bedrijven, liet initia tief nam om deze meisjes enkele uren per week een cursus te doen volgen aan de Huishoudscholen op het Ra penburg en aan het Galgewater, Op 15 October 1918 met 50 meisjes be gonnen, zyn dit er nu al ongeveer 100. Nadat men enkele maanden met dit werk bezig was, heeft de Commissie zich gesplitst in twee groepen. Terwijl Mater Amabilis op R. K. leest ge schoeid is, is ..De Sleutelbloem" van Protestantse huize. In de loop van deze twee jaar hebben reeds talrijke meisjes met goed gevolg een derge lijke cursus doorlopen. Zoals reeds in de naam van deze Commissie tot uitdrukking komt, wenst men de meisjes naast ontwikkeling ook een flinke dosis ontspanning te geven, zulks met het oog op een doelmatige en verantwoorde vrije tijdsbesteding. Gelet op het enthousiasme der meisjes is men er dan ook in Mei 1949 toe overgegaan om'het clubwerk ter hand te nemen. Wat ,,De Sleutelbloem" betreft de RK. meisjes hebben haar „Vrolijcke Arke" in de Pieterskerkkoorsteeg is men juist onlangs overgegaan tot de vorming van een stichting, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: de heer D. van Eek, voorzitter, mr L. van Bemmel secretaris, de heer M. J. Luyt penningmeester en mej. R. H. A. Pa- lache 2e secretaresse, terwijl aan dit be stuur mej. S Bartlema. maatschappe lijk werkster, is toegevoegd. Ofschoon men in de naaste toekomst van deze Stichting, welke zich onmid dellijk heeft aangesloten bij hët Nat. Centrum Vorming Bedrijfsjeugd, grote activiteit kan verwachten met koorts achtige ijver werken de meisjes van „De voortsmet hoeveel animo geven zij zich aan de voorbereiding van ae bazar, waar van de opbrengst ten goede komt aan het zomerkampwerk. Daarnaast heeft ons korte bezoek wel bewezen, dat alle meis jes, zonder onderscheid, houden van haar clubhuis en het werk, dat daarin nu al zovele maanden geschiedt. Mo menteel zyn er vier groepen, die één keer per week in dit „centrum van ge zelligheid" bijeenkomen. Enige leden van de V.V.S.L. en dames van de School voor Voorbereidend Lager Onderwijs geven aan dit werk leiding, terwijl de niet-gesubsidieerde „Sleutelbloem" haar werk alleen kan verrichten dank zij steun van enkele Leidse bedrijven. VOLDOENDE PERSPECTIEVEN Perspectievener zijn er nog vol doende, doch waaraan het hapert, is een ernstig tekort aan leidsters en een ruimer toevloeien van de financiële middelen. Mej. S. Bartlema, die als maat schappelijk werkster in eerste instantie met dit werk is belast en er ook de leiding over heeft, is gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Ook z(j. die zich in de toekomst geroe pen voelen om als leidster op te treden, kunnen bij haar terecht. Haar adres is Plantsoen 25. (Foto LD./Van Vliet) Aanvullingsbeschikking Vennootschapsbelasting TIJD VOOR BETALING BESPOEDIGD. Er is een nieuwe aanvullingsbe schikking op de vennootschapsbelas ting vastgesteld, die gisteren onder de naam van achtste aanvullingsbeschik king Vennootschapsbelasting in de Staatscourant is opgenomen. De nieu we beschikking behelst in hoofdzaak een regeling, die de strekking heeft de tijd tussen het behalen van de be drijfswinst en het betalen van de daarvoor verschuldigde belasting te bekorten. De betaling van het volgens deze re geling verschuldigde bedrag zal in het algemeen niet eerder behoeven te ge schieden dan bij het einde van het (boek-)jaar, waarop de voorlopige aan slag betrekking heeft. Wanneer de bestuurders van een be lastingplichtige vennootschap op grond van de vermoedelijke bedrijfsresultaten aannemelijk maken, dat over het gehele jaar minder belasting verschuldigd zal zijn dan de helft, van de belasting over het vorige jaar. wordt de voorlopige aanslag dienovereenkomstig lager ge steld. In het algemeen zullen deze voorlo pige aanslagen niet worden opgelegd, indien de in te vorderen belasting min der dan f.5000 zou bedragen. Voorts is de bepaling opgenomen, dat voor het eerste jaar, waarvoor de rege ling van toepassing is. d i. het (boek)- jaar 1950 (of 19401950). de voorlopige aanslag driekwart inplaats van de helft van de belasting over het. voorgaande (boek-)jaar kan belopen. Deze bepaling is ingegeven door de gedachte, dat de bedrijfsresultaten over 1950 thans vol ledig zijn te overzien, terwijl bovendien de belasting over 1949. die de basis zal zijn voor de voorlopige aanslag 1950 naar een lager tarief wordt geheven. De binnenkort te verwachten voor lopige aanslagen over het boekjaar 1950 zullen dus in de regel drie kwart van de over 1949 geheven belasting bedragen. Het bijzondere tarief voor besloten crediet-verenigingen moest in verband met de afschaffing van de onderne- mingsbelasting en de daarmede gepaard gaande algemene verhoging van het ta rief van de vennootschapsbelasting, worden herzien; het bedraagt nu in plaats van 10%. voortaan 20%. Het nieuwe tarief geldt pas met ingang van de (boek)-jaren, die in of met 1950 ein digen. „En dit is nu van onsRond een snorrende kachel hebben de meisjes van „De Sleutelbloem" het best naar hun zin. NEDERLANDSE LANDBOUW KOLONIE IN BRAZILIË. Garantie geldlening voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin een memorie- post wordt voorgesteld voor garantie van rente en aflossing, alsmede koers- risico voor negen-tienden van een le ning van f. 2.500.000, aangegaan door de kolonie van Nederlandse landbouwers, genaamd Coöperativa Agro Pecuaria Holambra, gevestigd op de Fazenda Ki- beirao in de gemeente Mogi Mirim (Staat Sao Paulo. Brazilië) ten behoeve van de financiering van deze kolonie. AGENDA ZATERDAG: Langebrug 87: Tentoonstelling Rudolf Btelnerschool. 89 30 uur nam. Schouwburg: „Lltterls Sacrum Opvoe ring van ..Het geheim van dr Spencer 8 uur nam. ZONDAG: Langebrug 87: Tentoonstelling Rudolf Stelnerschool '111 en 35 uur nam. Alphen aan den Rijn (Avifauna): Zwitsers Accordeonorkest Unterstrase, 3 uur nam. MAANDAG: SchouwburgAbonncmentsvoorstelllng „Oom Harry", 8 uur nam. Steenschuur 6: Splr. Ver. „Harmonla 8 uur nam. DINSDAG: SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Oom Harry". 8 uur nam. WOENSDAG: Prediker: Jeugdfilm „Kees, de zoon van de stroper", 2.15, 4.15 en 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Aandeel houdersvergadering N.V. Het Witte Huls, 2i uur nam. DONDERDAG: Schouwburg: „Lltterls Sacrum". Opvoe ring van „Het geheim van ar Spencer", 8 uur nam. DAGELIJKS: Alphen aan den R(jn (Avifauna): Josse Breyre en Robin Richmond 46 en 824 uur nam. (t/m 30 April). Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tentoon stelling van ornamentprenten 16de eeuw. Werkdagen 25 uur (t/m 7 Mei). BIOSCOPEN: Trianon „Louisa en haar vrolijke fa milie" (alle 1) Zondag 2 15. 4 30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De wraak van Dlablito" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „BUnde ogen" (14 jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Li(lo „Toontje heeft een paard gete kend" (alle 1.) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De vrouw mijner dromen" (18 Jaar) Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 14 April 13 uur tot Zaterdag 21 April 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven- Apctheek. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt" van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel, De Graaff. Jan sen. Kors en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. Sleutelbloem" aan de voorbereiding van een bazar is het thans nog een zoe ken en tasten, waarbij het bestuur kan profiteren van de ervaring, welke de leidsters van het clubwerk nu al bijna 2 jaar met deze meisjes hebben opge daan En dat zijn er vele... Zomerkam pen, toneeluitvoeringen, St.. Nlcolaas- feestjes, clubavonden, zij wisselen elkaar in bonte volgorde af. OP BEZOEK BIJ DE MEISJES. Wij hebben een dezer dagen eens een bezoek aan zo'n clubavond gebracht- Van verre klonk ons reeds een vrolijk gezang in de oren. Nog maar even bin nen trof ons de genoeglijke sfeer, waar in de meisjes hier samenkomen en waar zij zich vermaken bij muziek, zang, spel. toneel en handwerken. De animo voor deze vorm van vrije tijdsbesteding was al direct bijzonder groot. Wellicht eerst alleen uit nieuwsgierigheid, doch toen het nieuwtje er af was, bleven de meis jes trouw komen en al spoedig kwam de vraag: „Juf, mag ik mijn vriendin ook meebrengen al Is zij niet op de cursus van de Huishoudschool?" En aangezien de leidsters de selectie niet in de club wensten door te voeren, waren ook de vriendinnen hartelijk welkom. „DIT IS VAN ONS ALLEEN En nu vraagt U misschien: „Waar om gaan deze meisjes niet in een be staande organisatie van jeugdwerk voor dit doel?" Wij vernamen echter, dat er by velen de behoefte bestaal aan een niet-georganiseerde beweging. Hier toch immers komt het aan op zelfwerkzaamheid, leren zelf verant woordelijkheid te dragen. Dat gaat niet zo maar vanzelf in eens. Zoals alles wat later hecht dient te zyn, moet ook dit langzaam groeien. En is liet niet fijn om een eigen clubhuis te hebben, de sleutel om tc draaien en met een weids gebaar tc zeggen: „Dit is van ons alleen?" En bij ons bezoek hebben wij het kun nen constateren: het clubhuis mag er zijn. De leeftijd van de meisjes varieert van 14 tot 23 jaar en hoewel het leef tijdsverschil soms een bezwaar lijkt, zit er toch ook een goede kant aan n.l„ dat de oudsten de zorg voor de jongsten dragen. Het clubhuis, dat wij bezochten, is in vrolijke kleuren geschilderd met frisse platen aan de muur. natuurlijk ook filmsterren! Aan één muur waren 3 grote planken getimmerd en die ston den vol boeken. Er wordt graag en dit hebben wij kunnen constateren ook netjes gelezen. De trots en glorie van de meisjes is haar gehuurde piano, waarbij uit volle borst, vaak ook rriet begeleiding van de guitaar, wordt ge zongen. Met enkele van haar hadden wij een openhartig gesprek en het moet ge zegd: wat deze meisjes hier aan gees telijke wapenrusting opdoen is eer biedwekkend. Het heft hen op uit de sfeer van het alle-daagse en vormt hen tot de vrouw en van morgen, vrou wen. waaraan onze wereld zulk een grote behoefte heeft. Vrouwen, met verantwoordelijkheidszin, met liefde tot alles wat leeft en groeit. Met en door het clubwerk van „De Sleutel bloem" wordt werk verzet, dat op bouwt en stimuleert. Niet in de eerste plaats om deze meis jes aardig bezig te houden, doch veel eer om deze meisjes zelf iets te laten doen, iets positiefs. Zo werd ons verteld, dat sedert kort een groepje er wekelijks op uittrekt voor een bezoek aan die zie ken in de Leidse ziekenhuizen, die vrij wel nimmer een bezoek ontvangen. En Landdag Rotary-beweging te Eindhoven. De twintigste landdag van de Ro- tarybeweging, die sinds gisteren in Eindhoven wordt gehouden, zal tevens met zich brengen de splitsing van het Nederlandse district, aangezien het te uitgebreid is geworden. De 1800 leden zullen in de toekomst over twee dis- tri ch ten verdeeld worden. Gisteren hebben de congressisten het stedelijk Van Abbemuseum, de N.V. Philips, de linnenfabriek van de N.V. Van Dissel en de omgeving van Eind hoven bezocht. Vandaag worden inleidingen gehou den over „Licht- en schaduwzijden van sociale zekerheid" door mr J. Bierens de Haan en prof. dr J. Tinbergen. De groepsvergaderingen staan onder leiding van dr G. C. Burger, prof. mr A. C. Josephus Jitta en D. L. Anker smit. Kinderdrama te Zandvoort Spelende jongens door auto overreden. EEN GEDOOD. TWEE ZWAAR GEWOND. Gistermiddag waren drie Zandvoortse jongens op het rijwielpad van de ZandvoortseJaan te Zandvoort met hun autopeds aan het spelen. Plotse ling staken zij zonder op het ver keer te letten de rijweg over, juist toen een auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, passeerde. Zij kwamen allen onder de auto te recht, waarbij de 6-jarige Arnoud Le Bas op slag werd gedood, de 7-jarige Bruno Faanhof werd zwaar gewond, evenals de 6-jarige E. H. Brokmeier. Na door drie geneesheren voorlopig verbonden te zijn, werden de twee gewon den per ziekenauto naar Haarlem over gebracht. De bestuurster van de auto is in overspannen toestand naar huis gebracht; haar auto werd in beslag ge nomen. Het ligt voor de hand. dat ik mij de laatste tijd intens heb bezig ge houden met vragen en mogelijkhe den in verband met de emigratie. Het is daarom mijn bedoeling voor het Leidsch Dagblad hierover een en ander mee te delen, nu en even tueel straks vanuit den vreemde We staan in Nederland voor het nuchtere feit. dat consumptie en investering ernstig beperkt moeten worden. We moeten gaan bezuini gen het schijnt zo te zijn, dat we in de jaren na de oorlog op een te grote voet hebben geleefd. Dat was misschien wel een noodzake lijk ding. Onze volksgezondheid had zwaar geleden, vooral in het laat ste oorlogsjaar. Verder was er een stroom van goederen nodig om een deel van de leemten aan te vullen. Nieuwe sociale maatregelen konden niet meer uitgesteld worden. Er is in Nederland geweldig veel gepres teerd en dat zou door kunnen gaan. Indien we niet door d«e toenemende bewapening gedwongen waren sterk te bezuinigen. De lasten, die ons volk zijn opgelegd, zijn zeer groot. We bevinden ons door de ontwik kel ne der internationale verhou dingen in uitermate moeilijke om standigheden. Onze regering kan daarom niet anders dan ae emigratie sterk sti muleren. Dat heeft een tragische kant maar het is altijd goed de feiten nuchter onder ogen te zien. Een vlucht voor de werkelijkheid zal alleen maar schadelijk kunnen werken. Bovendien moeten we op een kwade dag de feiten toch on der ogen zien of we willen of niet. De gewestelijke arbeidsbureaux en de standsorganisaties zullen nu en in de toekomst een grote activi teit moeten ontplcoiien. Aan de voorbereiding van emigratie op mentaal en geestelijk gebied zal veel meer zorg besteed moeten wor den dan tot dusver is geschied Ook de nazorg in het buitenland zal krachtig ter hand genomen worden. Daar zullen ïmmigratie-attaché's onze mensen zo goed mogelijk moe ten opvangen. De Keik heeft hier prachtkansen om midden in de nood van deze tijd te verrichten, wat haar hand vindt om te doen. Haar geestelijke en maatschappelijke werkzaamheid hier te lande en in het buitenland zal heel veel goed kunnen doen. Het is immers een ervaring van de laatste jaren, dat degenen, die de reis gaan ondernemen op geen stukken na daarvoor gereed zijn Dat is althans het- geval bij een ontstellend groot percentage. Men kent de taal van het land, waar men naar toe gaat en werk gaat zoeken bijna of geheel niet men is niet ingesteld op de vele moei lijkheden. die zich natuurlijk voor doen. Vooral de huisvrouwen heb ben het lang niet gemakkelijk, zo als van alle kanten wordt meege deeld. Vader leert de taal en de mensen op het werk de kinderen leren zich aanpassen door de school maar moeder is thuis en vereenzaamt wordt een vreemde in het eigen gezin. De narigheid die dit alles meebrengt laat zich gemakkelijk denken. Wat de Kerk tot nu toe in dit opzicht heeft gedaan, werd van re geringszijde geprezen het werd echter onvoldoende geacht. Er ls daarom aandrang uitgeoefend om met de meeste voort tarendheid be langrijk meer aandacht te besteden aan de ontwikkeling en uitbouw van haar geestelijke en maatschap pelijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de belangen van haar naar het buitenland emigrerende leden. Natuurlijk zal in dit opzicht een grote samenwerking moeten groeien, Jeugdorganisaties, diaconieën, orga nen voor gezinszorg, d e A.M.V.J., .Kerk en Wereld" e.d. zullen in eendrachtige samenwerking de han den uit de mouwen moeten steken. Het wordt in dit verband meer dan ooit tijd, dat de verschillende ker ken niet slechts aan hun eigen mensen en richtingen en belangen denken, maar openhartig en loyaal gaan samenwerken. Hierin dient het gebod van Christus gehoor zaamd te worden. Tijden van nood hebben ons, altijd tot elkaar ge bracht en ons genoopt de scheids muren te slechten. Welnu ons volk is in meer dan een opzicht in nood. Het gaat erom wakker te worden en de tekenen der tijden te verstaan! M. W. J. GEURSEN. (Ingcz. Med.-adr.) ^tvüi£0&oirL/ to- enjoy, one oj tfie State Sxp'c&ió jamjJy $T4TE @PRESS Belemmeringenwet Lands- Goochelfestijn in Zwolle verdediging ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp voor een „Belemmeringen- wet Landsverdediging". In de Memorie van Toelichting wordt hierover o.m. gezegd, dat hier te lande op korte ter mijn belangrijke voorzieningen zullen moeten worden getroffen ten behoeve van de Kon. Landmacht en de Kon. Ma rine. Deze voorzieningen zullen o.a. be staan in het oprichten van gebouwen, legering van troepen en opslag van materieel, in de aanleg zy het op beperkte schaal van permanente verdedigingswerken, in die van wa terbouwkundige werken. bestemd voor inundatiën, en in de uitbreiding van de bestaande en de aanleg van nieuwe vliegvelden. Het is naar het oordeel van de be trokken ministers in de omstandighe den van het ogenblik noodzakelijk af te wijken van die bepalingen van Ko ninklijke besluiten en verordeningen, welke aan het oprichten van gebouwen en andere kunstwerken belemmeringen in de weg leggen. Dit zal kunnen geschieden door van kracht te doen worden een wet, welke een en ander mogelijk maakt. KOREA-VRIJWILLIGERS ALS DESERTEUR. Twee militairen van het voor Korea bestemde detachement, die te Schoon hoven in opleiding zijn, hebben kortge leden dit garnizoen zonder verlof ver laten. Zij zijn thans door de marechaus see gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Zij zullen zich nu voor de Krijgsraad hebben te verantwoorden. BINNENLAND Aan het einde van dit Jaar komt de nieuwe brug over de Gelderse IJssel bij Doesburg gereed. De misère met de schip brug zal dan tot het verleden behoren. Burgemeester mr P. J. Oud, heeft gistermiddag aan de Plelnweg te Rotter dam officieel het winkelcentrum Wereld haven Zuid. omvattende 18 winkels. 145 v/oningen en 5 kantoren, geopend. Dinsdag J.l. heeft het troepenschip „Somersetshire" de haven van Tandjong Prlok verlaten met bestemming Nederland. Aan boord bevinden zich Ambonnese mili tairen en hun gezinnen, totaal 582 passa giers. Het staatstoezicht op de mijnen heeft de „Lemmekeskoele" te Valkenburg waarin honderden schapenskeletten werden ge vonden. voor het publiek gesloten. BUITENLAND President Truman benoemde Dan Kramer Edwards tot Amerikaans onder minister van buitenlandse zaken, als hoedanig hij Marx Leva, die ls afgetreden, opvolgt. Argentinië heeft twee dertien Jaai; oude Amerikaanse lichte kruisers van tien duizend ton overgenomen tegen betaling van tien procent van de kosten van aanbouw. - De Britse Kroningssteen ls ln een politiebureau uit Glasgow naar West minster-Abbey teruggebracht. Tot nader order zal hij op een „geheime rustplaats" opgeborgen worden. Uit Milaan wordt gemeld dat de 41-Jarige Italiaanse dichter Alfonso Gatto „op morele gronden" uit de Italiaanse communistische party is getreden. Gisteren ls de eerste vergadering gehouden van de nieuw gekozen opperste raad van de Russische federale socialis tische sovjet-republiek. De vergadering, die gehouden werd in het „grote paleis" van het Kremlin te Moskou, werd bijgewoond door Jozef Stalln. Toen de maarschalk bin nen kwam, stonden de 750 leden op en Juichten zes minuten lang. De Franse regering heeft bekend gemaakt, dat het Tsjechoslowaakse consu laat in Algiers en het Masaryk-instituut te Parijs gesloten zullen worden als represaille voor de maatregelen van de Tsjechoslowaakse regering tegen het Franse consulaat ln Bratislava en het Franse instituut te Praag. De Tsjechoslowaakse militaire missie te Wenen ls opgeheven. Van 28 April tot en met 14 Mel a s. zal te Parys de traditionele Jaarbeurs wor den gehouden De Britse minister van bevoorrading. George Struass. heeft medegedeeld, dat Engeland de staal uitvoer zal beperken ln verband met het defensieprogramma. De minister-president van het Saar- gebied, I-Ioffmann, heeft een nieuwe rege ring gevormd. De felder van de communistische fractie van het parlement van Bremen. I Rudolf Rafoth, beeft medegedeeld dat hij met het oog op z(jn „grote fouten" zijn mandaat ter beschikking had gesteld. Studenten hebben gisteravond in een Brussels theater een anti-Franco demon stratie gehouden by het optreden van een Spaans "gezelschap zangers en dansers. DUIZENDEN WOONDEN MERLYNS OPENING BIJ. (Speciale berichtgeving) Duizenden Zwollenaren hebben gis* termiddag de symbolische opening meegemaakt van het nationaal goo- clielcongres, dat dit weekeinde in de Ovcryselse hoofdstad wordt gehouden. Honderd duiven kwamen uit het .Jiiet" te voorschijn, toen de grote tove naar Merlyn met een geheimzinnig stokje het papier doorbrak, dat tegen een lijst geplakt zat, natuurlijk na eerst de menigte te hebben gedemonstreerd, dat er hier geen sprake van een dub bele bodem of iets dergelijks kon zijn. Dit grootse moment vond plaats in het hartje van de stad op een cafe- terras aan de Grote Markt. 130 goochelaars, vakmensen en ama teurs, uit het gehele iand en uit Zwe den. België en Zwitserland, zijn in Zwolle bijeengekomen om de strijd om de nationale kampioenstitels, een strijd, die wordt geleverd door 30 vakgenoten, te zien De burgemeester van Zwolle, jhr mr G. A. Strick van Linschoten. zal de con gressisten vanmiddag officieel verwel komen in het Gemeentehuis. De belangstelling van de Zwollenaren voor dit festijn, dat onverwachts ln Zwolle kon worden georganiseerd, is groot. Nu reeds zyn alle plaatsen voor de grote show-avond, welke morgen wordt gegeven, uitverkocht. Het vol gend jaar wordt dit congres gehouden in Breda. Inval in speelzaal te Laren (N.H.). ROULETTES IN BESLAG GENOME.N (Speciale berichtgeving) Vannacht omstreeks ccn uur heeft de Larcnse politie, in samenwerking met de Rijkspolitie, onder leiding van de substituut-officier van Justitie tc Amsterdam, mr J. F. Hartsuykcr, een inval gedaan in het grootste Casino van Nederland namelyk de speelzaal van Hotel Hamdorff, te Laren. Hoewel tegen alle (en zeer talrijke) aanwezigen proces-verbaal ls opgemaakt en zl) hun lidmaatschapskaart moesten tonen, konden zy naar huis vertrekken, nadat zij in staat waren gesteld de door hen gekochte fiches bij de bank tegen baar geld weer in te wisselen. De fiches en alle administratie-bescheiden werden in beslag genomen, terwijl de oolitie ook de roule'tes van de tafels schroefde en in beslag nam. Men is ln kringen der speelgelegen- heid-exploitanten te Amsterdam zeer benieuwd hoe het proces tegen het La- rense Casino zal verlopen. 3/4 MILLIOEN POND THEE MET DE „INDRAPOERA" GEARRIVEERD. Gisteravond arriveerde uit Indonesië in ons land de „Indrapoera". Op de thuisreis heeft het schip zeven dagen m Singapore moeten (vachten op een plaats aan de kade. Er waren daar 27 schepen aan de beurt voordat de „In drapoera" aan bod kwam. Het schip heeft een lading van 3/4 millioen pond thee aan boord. Prins Bernhard vloog naar Vina del Mar. Prins Bernhard is gisteren in het toestel van de Chileense president, Ga briel Gonzalez de Videla, naar Valpa raiso en Vina del Mar gevlogen. De Prins werd vergezeld door de pre sident. met wie hij 's avonds dineerde. Vandaag zal de minister van Defensie, generaal Barrios Tirado, in de Cavale- ricschool een noenmaal aanbieden. Van- avond zal de Prins naar Santiago terug keren. Maandag zal hij tijdens de lunch de gast zijn van de ruiterclub. Later zullen ook wedstrijden gehouden wor den te zijner ere. Maandagavond zal de Prins een re ceptie houden in zijn officiële verblijf, het Paleis-Cousino. LUXEMBURGS JBEZOEK AAN DEN HAAG. (Van onze Haagse redacteur) Gedurende een viertal dagen zijn B. en W. van de stad Luxemburg en enige andere vooraanstaande burgers van het Groothertogdom de gasten van het Haagse gemeentebestuur Bijeenkom sten in Beneluxverband bezoeken culturele, industriële, commerciële en toeristische centra staan op het pro gram. Gedurende een receptie in het Haagse Gemeentemuseum loofde Luxemburg burgemeester, de heer Bamilius. het initiatief van burgemeester Schokking, tot het aanknopen van nauwer betrek kingen tussen beide steden. Spr. ver wachtte hiervan veel voor de toekomst-, ook van de Benelux. Als voorzitter van de Luxemburgse voetbalbond beloofde spr. ook het contact op sportgebied te zullen bevorderen. FILM VAN DIERENBESCHERMING „Een zwerver vindt onderdak" De film van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren „Een zwerver vindt onderdak", die enige maanden geleden te Purmerend werd opgeno men, zal volgende week Donderdag haar Nederlandse première in deze plaats beleven. De film is samengesteld in opdracht van het Ministerie van Onderwijs en zal na de première door het gehele land voor de schoolgaande jeugd worden vertoond. De hoofdrol wordt vertolkt door een Purmerends „huis-tuin- en keuken-ras" hondje. Da verdere spelers zyn allen ingezetenen van Purmerend. Nederlandse commissariaten in Indonesië. INDONESISCH COMMISSARIAAT IN SURINAME. Onmiddellijk na dc souvereiniteits- overdracht is ingevolge een terzake in overleg met de Indonesische rege ring, getroffen voorlopige regeling overgegaan tot het aanstellen van Nederlandse waarnemend commissa rissen in Soerabaja, Mcdan, Makassar» Bandoeng, Semarang en Palembang- Tevens is onlangs een Nederlands commissariaat in Bandjermasin gf" opend. Deze voorlopige vertegenwoordiging^1 zyn thans omgezet in definitieve. De Commissarissen hebben, volgens de overeenkomsten van de R.T.C. de sta tus van consulaire vertegenwoordigers en genieten de voorrechten en immuni teiten van beroeps consulaire vertegen woordigers van vreemde mogendheden. De Commissarissen te Soerabaja, Me- dan en Makassar bezitten de rang van Consul-Generaal, terwijl de overigen de rang van consul hebben. Voor Djakarta ls de consulaire afdeling van het Hoge Commissariaat aldaar belast met de consulaire werkzaamheden. De regering van de R.I. heeft voorts ln toegestemd, dat Nederland o? nader te bepalen plaatsen in Indones.e honoraire consulaire posten zal kunnen vestigen. In Paramaribo zal een Indonesian Commissariaat worden geopend, dat zsi ressorteren onder het Hoge Commissa riaat van de Republiek Indonesië Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2