Nieuwe omzet- en motorrijtuigen belasting Weeldebelasting wordt 30% Wegenbelasting van 62 tot 90% hoger Mc Arthur zal het Congres toespreken WEERBERICHT 90ste Jaargang ZATERDAG 14 APRIL 1951 No. 27277 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V UUK LLll/Ln EriN ^IVIOJ f5,15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 'China heeft de troefkaarten in handen Zoals te verwachten was, heeft het ontslag van generaal McArthur in Amerika een hevige deining te weeg ge bracht. Men mag dan ook veilig aanne men, juist, waar dit met besliste zeker heid te voorspellen was, dat president Truman is gezwicht voor de aandrang der andere deelnemers aan de campagne in Korea, dus voor de drang van Europa! De Europese landen zijn beducht ge worden, dat Amerika zich te zeer zou jinden in het Verre Oosten, waardoor vreesden, dat Europa pas op het tweede plan zou komen. Dat is in wezen de ondergrond van wat wij zouden wil len noemen „het geval McArthur", ont daan van alle franje als anderszins. 61echts met de grootste nuchterheid moet men dit „geval" benaderen, wil men iet- meegesleept worden in allerlei be oordelingen, die feitelijk de grote on dergrond niet raken of hoogstens zijde lings. De grote controverse rondom de gene raal is, dat McArthur overtuigd was, dat slechts een krachtdadig doorzetten baat kon geven, terwijl de Europese landen meenden, dat nog een poging moest worden ondernomen, om met China (waarachter Moskou schuil gaat) tot een regeling te komen. Deze stand punten konden niet met elkaar in over eenstemming worden gebracht, dat be hoeft- geen nader betoog. Gezien de gang van zaken mag dus nu een poging worden verwacht, om China te bewegen te komen praten. In welke vorm die poging zal worden gegoten, is nog niet bekend, maar het is niet zon der vreze, dat wij afwachten, wat er nu te voorschijn zal komen. Dit, waar trots aanvankelijke tegenspraak thans wel zeker is, dat Engeland niet minder dan afstand van Formosa aan het commu nistische China voorstaat en deelne ming van Peking aan de komende be sprekingen over een vredesverdrag met Japan Zelfs aangenomen, dat Ame rika aan dergelijke eisen niet tegemoet zal kunnen komen, op gevaar van het ontketenen van een storm van veront waardiging in eigen land, blijft alleen reeds het symptoom van dergelijke con cessies op zich zelf al zeer bedenkelijk. Bij een koehandel zal het immers altijd het Westen zijn, dat de nederlaag lijdt! Doch, zoals gezegd, president Truman zal tot dergelijke vergaande tegemoet komingen niet kunnen overgaan. Doch hoe dan Peking aan een conferentie tafel te brengen? Van enige geneigdheid van China om te praten, blijkt totdusver bitter weinig. Integendeel schijnt de aanvoer van nieuwe troepen naar Korea en vooral het versterken van de Chinese lucht macht daarmede geheel niet in over eenstemming. Doch laat ons afwachten, wat India, dat achter de schermen de leiding heeft, zal uitbroeden om te trachten contact tot stand te brengen. Want, dit staat vast, slaagt men er niet in om in de gegeven omstandighe den contact tot stand ce brengen, dan dreigt het „geval McArthur" voor pre sident Truman zowel als voor Europa catastrophaal te worden. De republikeinen in Amerika hebben zich volkomen achter generaal McArthur geplaatst en waar de generaal vast van P'.an schijnt, om zijn standpunt tot iedere prijs te verdedigen, breken voor president Truman zware tijden aan. Geen wonder, dat de president direct getracht heeft om door middel van een rede tot zijn volk olie op de golven te werpen, doch van het resultaat is nog weinig te zeggen. Een zware strijd wacht Amerika binnenslands, hetgeen de kracht der Verenigde Staten naar bui ten nimmer ten goede kan komen. Hoog blazen de republikeinen van de toren en zij hebben het voordeel, dat zij kunnen wijzen op de minder geslaagde politiek der regering in het Verre Oosten. Komt men thans met China niet tot eon regeling, dan krijgen zij het gelijk wel volkomen aan hun zijde en dan schijnt de kans op voortzetting van het democratisch bewind vrijwel verdwe nenZelfs zou dan niet onwaar schijnlijk zijn, dat generaal McArthur, die vorig maal weigerde, om zich can- dldaat te stellen voor het president schap, zich nu wel daarvoor beschik baar zal stellen! En dan vrijwel zeker van de overwinning. Doch ook voor Europa wordt de situa tie, zo het Korea-avontuur niet tot een bevredigende oplossing wordt gebracht, precair. Men weet, hoe van republikein se zijde reeds tal van malen is getracht de hulpverlening aan ons werelddeel te besnoeien, zij het. gelukkig, zonder resultaat. Zij zullen niet aarzelen om bij mislukking van een regeling met China de uiterste consequenties te eisen! In welk geval Europa als van zelf op het tweede plan komt Veel, om niet te zeggen alles, hangt thans af van de vraag, of met China regeling is te treffen! Maar juist de verdeeldheid in Amerika zelf zowel ais tussen de geallieerden onderling kan voor Moskou op zich zelf al een reden zijn, om Peking aan te zetten, de voet dwars te houden. En nu moge men ho- op een meer zelfstandige politiek van Peking, totdusver is het tot hopen gebleven en wij zien nog geen enkele aanwijzing, dat Peking zich los maakt Jvan Moskou. Vooral niet, nu Mao hoe dan ook voorlopig uitgeschakeld schijnt zijn en de leiding is overgegaan aan een volgeling van Moskou. Moskou houdt zich trouwens merk waardig rustig inzake het ontslag van generaal McArthur, hetgeen juist veel te denken geeft, want wanneer er te 'Schelden valt. is men niet zo terughou dend! Dit. weinige commentaar van de zijde der Sovjets zou men aldus kunnen samenvatten: de agressors in Korea zoeken een zondebok voor hun mfsluk- !*ing Wanneer men de ontstane situatie volkomen nuchter beschouwt en zuiver realistisch en dat moet men doen om rot- een juist oordeel te komen dan dch niet onttrekken aan het vnn A van deze conclusie: zowel «rcül als West staan we voor zeer rïia^ke complicaties! In hoi?? is Pekine. dat de troefkaarten a handen heeft! Bü de Tweede Kamer zijn de in de regeringsverklaring reeds aangekon digde ontwerpen van wet tot wijziging van de Omzetbelasting en verho ging Motorrijtuigenbelasting ingediend. Het ontwerp van wet tot wijziging van de omzetbelasting houdt een aantal bepalingen In, welke de jaarop brengst van de omzetbelasting met 75 millioen zullen verhogen. Naast en kele wijzigingen van technische aard bevat het ontwerp de volgende bepa lingen: 1. Van de thans aan een weeldebelas ting van 15% onderworpen goede ren wordt een belangrijk aantal zo wel bij vervaardiging hier te lande als bij invoer naar een tarief van 30% belast. Aan een belasting van 15% zullen, naast eleotrische wasma chines. bovendien nog worden onder worpen nader in overleg met de be treffende ministers aan te wijzen goederen welke zijn verpakt op an dere wijze dan voor die goederen noodzakelijk is Daarmede zal der halve de onnodige verpakking extra worden getroffen. 12. Het percentage van een half voor de leveringen door grossiers aan kleinhandelaren wordt verhoogd tot één. Voor andere groothandelsleve ringen blijft het percentage van een half gehandhaafd, terwijl de thans bestaande vrijstellingen in de groot handel niet worden ingetrokken. De mogelijkheid Is voorts nog geopend om voor bepaalde leveringen door grossiers aan kleinhandelaren het percentage van een half niet te ver hogen. Tegenaanvallen in Korea. VERBONDENEN MOETEN TERREIN PRIJS GEVEN. De Noordelijken hebben de verbon den troepen gedwongen, terrein prijs te geven. Zij voerden acht tegenaanvallen uit met het doel de opmars der verbon denen naar het verdedigingsstelsel Tsjorwon-Koemhwa, even ten Noorden van de 38ste breedtegraad, tot staan te brengen. De aanvallen werden voorna melijk in de sector ten Oosten van Jontsjon ondernomen, waar de commu nisten blijkbaar pogen het wegennet naar Tsjorwon, Koemhwa en Djonggang te beschermen. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat vijf Amerikaanse su perforten bij het grote luchtgevecht van Donderdag boven Korea en bij vooraf gaande gevechten zijn neergeschoten Beschadigde toestellen konden hun bases bereiken. Volgens de eindrapporten over de luchtgevechten zouden acht Chinese straalvliegtuigen zijn neergeschoten, drie waarschijnlijk vernield en elf be schadigd. DE DIENSTPLICHT IN DE V. S. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de wet op de dienstplicht met drie jaar verlengd, de dienstplich tige leeftijd tot 18% jaar verlaagd en aangedrongen wordt op overweging van algemene militaire oefening. ACHESON ONTVING EEN DEPUTATIE NEGERS Dertien negers hebben een bezoek ge bracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson en hem verzocht een neger te benoe men tot een van zijn medewerkers. Door deze benoeming zou de discrimi natie tegen de negers, die ook in het State Department bestond, bestreden worden, zo verklaarde de deputatie. Acheson had beloofd het voorstel „grondig te bestuderen" 3. Naast de reeds in de wetgeving be staande mogelijkheid om de invoer- belasting voor gewone goederen te verhogen met ten hoogste drie per cent. wordt zulks thans ook voor aan weeldebelasting onderworpen goede ren in uitzicht gesteld. Bovendien wordt in de memorie van toelicht.ng te kennen eegeven. dat van deze reeds voor gewone goederen bestaande be voegdheid op ruimere schaal dan aan vankelijk in het voornemen lag zal worden gebruik gemaakt. 4. Teneinde voor mensen met een be trekkelijk gering inkomen en grote gezinnen de vermeerdering van druk uit hoofde van de verzwaring van de omzetbelasting zoveel mogelijk te ver zachten, wordt nog een aantal nood zakelijke levensbehoeften geheel van omzetbelasting vrijgesteld, te weten: Dap en yoghurt spijsolie, tafelazijn. vermicelli en macaroni en huishoud zeep, zeeppoeder, waspoeder en zelf werkende wasmiddelen In de memorie van toelichting wordt de vermeerdering van druk uit hoofde van bedoeld ontwerp geschat op 0.06 pet. van de uitgaven van een gezin met een betrekkelijk gering inkomen. Het ontwerp van wet tot tijdelijke verhoging van de Motorrijtuigenbelas ting waarvan de tarieven sedert 1934 niet zijn gewijzigd bevat het voorstel voor vrachtauto's, autobussen, taxi's en ambulanceauto's de belasting met 30 procent te verhogen terwijl voor rijwielen met hulpmotor, motor rijwielen en driewielers een verhoging van 40 procent in overweging wordt gegeven. Het tarief voor personen auto's is progressief gesteld, waardoor de verhoging van belasting voor lich te personenauto's geringer zal zijn dan voor zwaardere wagens. De gemiddel de verhoging voor de zware-, middel en lichte klasse zal ongeveer 90, 75 en 62 procent bedragen. De voorgestelde differentiatie past In de politiek der Regering tot beperking van het gebruik van zware personen auto's. welke door hun hogere aan schaffingswaarde en groter benzinever bruik de betalingsbalans ongunstig be ïnvloeden. To- nu toe moet de belasting naar een minimum gewicht van 809 kilogram worden voldaan. Aangezien er verschei dene personenauto's ziin met een ge wicht van minder dan 800 kilogram is voorgesteld he,» minimumtarief te doen beginnen bij 600 kilogram De verhoging van belasting voor deze lichte personen auto's is d'emtengevolge gering en be draagt 22 pet Voor's is de mogelijkheid geooer.d de belasting niet alleen van de eerste maar ook van de zestiende ener maand af voor een tijdvak van drie of twaalf maanden te voldoen. De verhoging van Dtese^uto's. we'ke thans 150 procent bedraagt zal worden teruggebracht to1 115 procent, nu het grond bed-a 7. waarop deze verhoging verschuldigd 's. voor vrachtauto's met 30 procent zal worden verhoogd. w. V Ook Truman is er voor! De democratische leiders van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den zjjn accoord gegaan met een re publikeins verzoek, dat generaal Mac Arthur zal worden uitgenodigd een gemeenschappelijke zitting van het Congres toe te spreken. Het Witte Huis gaf een verklaring van president Truman uit, waarin wordt gezegd: „Ik ben bljj van voor zitter Ray burn te horen, dat het Con gres overweegt generaal Mac Arthur uit te nodigen tot het houden van een toespraak tot de leden van beide hui zen. Ik acht het passend, dat het Con gres deze eer verleent aan een van on ze grote militairen" De Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft besloten de generaal uit te nodigen voor de commissie te verschijnen teneinde de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten te bespreken. De burgemeester van New York, Vincent Impellitteri, heeft een tele gram gezonden aan generaal MacAr- thur waarin hij hem uitnodigt tot een officiële ontvangst door de stad New York. Hij vroeg de generaal hem zijn plan nen mede te delen, opdat de stad de nodige voorbereidingen kon treffen voor een van haar traditionele confet ti- De republikeinse afgevaardigde Cou dert heeft een amendement op de grondwet ingediend, waarbij het Huis en de Senaat gemachtigd worden een president van zijn functie te ontheffen door hem met een meerderheid van twee derden het vertrouwen op te zeg gen. Een aantal ingezetenen van de ge meente Purmerend heeft het initia tief genomen een zgn. „pijprokers- club" naar Amerikaans voorbeeld, de eerste in Nederland, op te richten Deze pijprokersclubs. die verenigd zijn in een Internationale Associatie van Pijprokers, hebben o.m. ten doelhet bevorderen van vriend schapsbanden tussen pijprokers. Men is van plan op geregelde tijden bijeen te komen om gezamenlijk een pijp te roken en van gedachten te wisselen over pijpen en pijptabak ken, het houden van wedstrijden in het pijproken, het houden van lezin gen. het aanleggen van verzamelin gen van pijpen enz. Donderdagavond hield het gezel schap zijn eerse bijeenkomst en we zien hier de leden, ieder naar eigen trant, hun pijpje „smoren". Het voorstel van Coudert is een alter natief voor het in staat van beschuldi ging stellen. Verscheidene republikein se leden van het Congres hadden ver klaard, gebruik te willen maken van de desbetreffende clausule in de grondwet, nadat president Truman het ontslag van Mac Arthur had bekend gemaakt. De leider van de republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, heeft verklaard, dat het ont slag van generaal MacArthur aantoon de, dat „het sussen van het commu nisme in Azië weer het wachtwoord is van de regering-Tru-man". De presi dent en zijn raadgevers speelden „met de gevaarlijke gedachte, dat er met de communisten te onderhandelen valt, terwijl iedereen weet, dat niemand ooit met de communisten werkelijk vrede heeft gesloten". Het enige wat het Kremlin ooit had tegengehouden was „het tonen van kracht, vastberaden heid en krachtige leiding door hen, die door de Sovjet-unie bedreigd worden" Martin betoogde in een radio-rede, dat generaal MacArthur ontslagen werd, omdat hij het Amerikaanse volk duidelijk wilde maken, dat Azië de sleutel was op de gehele wereldsitua tie. „Wij zullen nooit vrede op onze voorwaarden kunnen voorschrijven wanneer wij in Azië niet sterk blij ven", aldus Martin. Broodnodig was een politiek en strategie van werkelijk wereldomvattend karakter" omdat wij te maken hebben met een bedreiging van dezelfde omvang. In de afgelopen weken, zo vervolgde de republikeinse fractieleider, bleef de strijd in Korea op geheimzinnige wijze steken in het gebied van de 38ste breedtegraad, terwijl geruchten over vredesonderhandelingen overal de ron de deden. Generaal MacArthur, aldus Martin, geloofde stellig, dat de com munisten slechts door een krachtig op treden konden worden teruggedreven. Martin was van oordeel, dat de Ameri kanen thans voor de vraag stonden „moeten de V. S. doodbloeden door een eindeloze reeks oorlogen tegen sa- telieten en crises, door het Kremlin verwekt, of kunnen de V.S. door krach tige en moedige leiding tot beslissende stappen komen, die een eind zullen ijiaken aan de Russische plannen en zodoende een derde wereldoorlog af wenden?" Martin besloot zijn rede met de woorden: „tenzij wij de naakte feiten, waarvoor wij in de communistische sa menzwering om de wereldheerschappij geplaatst zijn, onder de ogen zien, zul len wij langzaam maar zeker naar een catastrofe afglijden. HULPVERLENING AAN DE VLUCHTELINGEN IN WEST- DUITSLAND. Kosten 1214 milliard Mark, Een E.C.A.-commissie van vijf, waar in Amerikaanse en Duitse deskundigen zitting hadden, heeft een veelomvat tend plan voor inschakeling van de vluchtelingen in geheel West-Duitsland in het maatschappelijk leven opge- gesteld. waarvan de kosten op 1214 milliard mark worden geraamd. Het plan voorziet in het bouwen van 1.200.000 woningen voor de van huis en hof verdrevenen, een nieuwe verdeling der vluchtelingen over de verschillende Duitse staten naar gelang van de mo gelijkheid hunner opneming in het arbeidsproces, het verschaffen van werk aan ongeveer 600.000 verdrevenen die vroeger werkzaam waren in indus trie. handel en nijverheid en in de z.g. vrije beroepen, en het nemen van een aantal sociale maatregelen. De 12% mil- lard mark kosten van uitvoering van het plan zullen over zes jaar worden verdeeld. Impasse te Parijs nog niet doorbroken. Gisteren zijn de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken Jer grote vier te Parijs voor de 30ste keer bijeen geweest. Een Westelijke woordvoerder zei na afloop, dat er geen vooruitgang was geweest, doch dat de besprekingen practischer dan de laat ste keren waren geweest. Heden biedt de Franse plaatsvervan ger. Parodi, een noenmaal aan, waarna zij zullen beslissen of zU hun namiddag zitting zullen houden. De Am-rrikaanse plaatsvervanger. Phi lip Jessup, heeft voorgesteld te onder zoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn te volstaan met de agendapunten in algemene bewoordingen aan te ge ven zonder van de specifieke kwestie te gewagen De Britse plaatsvervanger, Ernest Davles, viel hem bij. zeggend, dat volgens het huidige Sovjet-Russi sche ontwerp de kwestie-Triëst vijf maal en die van het Noordatlantisch pact driemaal aangesneden zou kun nen worden. Gromyko zeide hiertegenover, dat het duidelijk was. dat het Westen geen be spreking van „de belangrijkste kwesties zoals die van het Noordatlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee" door de vier ministers wenste. Zomertijd in Engeland. In de nacht van Zondag op Maan dag gaat in Engeland de zomertijd in. Om 2 uur zal de klok een uur voor uit worden gezet. Wanneer volgt Nederland? Om de Perzische olie. De Britse ambassadeur in Perzië, sir Francis Shepherd, heeft een bezoek' ge bracht aan premier Hoessain Ala om te vernemen, welke maatregelen de Perzische regering neemt om Britse onderdanen en bezittingen te Abadan te beschermen. De premier deelde hem mee. dat ver sterkingen werden gezonden en dat de regering hoopte de toestand snel in de handen te kunnen krijgen. Het Perzische kabinet heeft besloten generaal Sjahbakti, die bekend staat als „sterke man", naar Abadan te zenden teneinde aan de bepalingen van de staat van beleg, die voor de Zuidelijke provincies nog geldt, kracht bij te zetten. De gouverneur-generaal van Choe- zlstan, de provincie, waar de olievelden zich bevinden, is van zijn functie ont heven. Tevens werden verscheidene hoge of ficieren in het gebied van de Perzische Golf ontslagen. ADENAUER LICHT DUITSE VISIE TOE. Tijdens een hem door de Franse en buitenlandse pers aangeboden maaltijd heeft de West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer verklaard, dat „Duitsland tot het Westen behoort en niet van het Westen gescheiden wil worden". Een neutraal Duitsland zou het ge vaar uit het Oosten niet kunnen be zweren, aldus Adenauer. Wat de een heid van Duitsland betreft, zei hij, dat de meerderheid van het Duitse volk deze niet wenst tot iedere prijs, want „garanties op papier betekenen nog geen vrijheid", aldus de bondskanselier. Óp een vraag wat hij dacht over Duitse herbewapening. antwoordde Adenauer, dat het Duitse volk na de twee wereldoorlogen en het verminde ren van het bezit der middenklassen de staat is gaan beschouwen als zijn vijand. Voorts heeft men in Duitsland door de ervaring van de laatste oorlog geleerd, alles wat militair is. te haten, aldus Adenauer. Hij verklaarde echter overtuigd te zijn, dat het Duitse volk, als het zich bewust wordt van het do delijk gevaar uit het Oosten, bereid zal zijn offers te brengen en deel te nemen aan de verdediging van West-Europa. V. ST. WEIGEREN BRITSE VISIE. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Michael MacDermott, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten geen besprekingen met de Chinese regering te Peking over een Japans vredesverdrag overwegen. McDermott verklaarde voorts: „Wij hebben het verdrag met de Chinese republiek besproken en de nationalis tische regering een afschrift van het ontwerpverdrag verschaft. De V. S. zijn sterk gekant tegen de toelating van de regering van Peking tot de V N. en wij zullen deze politiek blijven volgen". Hij verklaarde tevens, dat het niet waarschijnlijk is dat de V. S. een Brits voorstel om op den duur Formosa aan de Chinese communistische regering te geven, zullen aanvaarden. Te zamen met een aantal Franse- en Amerikaanse collega's volgen 36 cadetten van de Nederlandse lucht' macht op de luchtbasis Williams in Arizona het laatste gedeelte van een grondige opleiding tot gevechts- vlieger. Een Nederlandse cadet wordt ge' oefend in liet gebruik van de af- schictinrichting welke hem in staat stelt een straaljager tijdens de vlucht te verlaten, indien de omstan- digheden dit noodzaketijk maken. De stoel wordt door middel van een kruitlading omhooggeschoten langs de rails, tot een hoogte van Ff/^ meter. Een speciaal mechanisme zorgt er voor. dat het neerkomen zonder ongelukken geschiedt. Mr A. A. M. Struijcken. GOUVERNEUR NED. ANTILLEN. Bij K. B. is mr A. A. M. Struycken, oud-minister van Justitie, benoemd tot Gouverneur van de Nederlandse Antillen. Besprekingen over Europese eenheidsmacht. NOG GROTE MOEILIJKHEDEN. De ANP-correspondenit te Koblenz meldt dat de noodzaak van een toe komstige Europese samenwerking ook op agrarisch gebied bij de gisteren voortge zette besprekingen tussen Nederlandse en Duitse landbouworganisaties, zowel van Nederlandse als van Duitse zijde in beginsel erkend werd. Daarbij moest evenwel tegelijk worden vastgesteld, dat dfe uiteenlopende omstandigheden in de verschillende landen niet te onderschat ten moeilijkheden opleveren. Deze re serves werden van Duitse zijde met veel nadruk naar voren gebracht. De delegaties hebben in een commu niqué opgemerkt dat onderhandelingen in de geest van wederzijds begrip voor de bijzondere moeilijkheden van de part ners werden gevoerd. De beide organi saties, de Stichting van de Landbouw en het DuLtse Boerenverixmd, hebben besloten tot een verdere samenwerking van hun deskundigen. Dr Adenauer sprak met mr Stikker. Na afloop van de ochtendbUeenkomsl van de conferentie over het plan-Schu- man heeft de Westduitse kanselier Adenauer een onderhoud gehad met mr Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en de leden van da Nederlandse afvaardiging. 100 Nederlanders thans in Berlijn. De groep van 100 uit Russische krijgs gevangenschap ontslagen Nederlanders is gisteren reeds te Berlijn gearriveerd. De namen der vrijgelaten landgenoten zij nog niet bekend. LIE BIJ TITO. In een officieel communiqué, dat te Belgrado werd uitgegeven, wordt ge zegd. dat Trygve Lie. de secretaris-ge neraal der V.N. twee uur met maar schalk Tito heeft geconfereerd in aan wezigheid van dr Bebler, de permanente Joegoslavische gedelegeerde by de V.N. en dr Vilfan, onder-minister van Bui tenlandse Zaken. Daarna lunchte Lie met maarschalk Tito. NACHTVORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk plaatselijk nog enkele buien maar ook flinke opklaringen. In de nanacht op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgen over dag iets zachter dan vandaag. Overwe gend matige Westelyke tot Zuid-Wes telijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 15 APRIL Zon op: 5.46 uur: onder: 19.36 uur. Maan op: 1134 uur; onder: 3.42 uu. Hoogwater te Katwijk te 9.20 en 22.03 uur. (16/4 te 10.51 uur - Doodtij). Dit nummer bestaat uit tien pagina's.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1