Wassenaars Raad huldigde zijn burgemeester Overweldigend Chileens enthousiasme voor Prins Bernhard 1950: ruim 1500 bromfietsongelukken Menigle verbrak cordon en stormde; op hem af Dr S. Baron van Wijnbergen een waar burgervader De Koperen jubilaris: „Gemeenschapsgeest groter dan men denkt" Met een enkel woord Dure tijd maakt vindingrijk STADSNIEUWS DONDERDAG 12 APRIL Historische rit door Santiago Duizenden Chilencn hebben gisteren in hun enthousiasme Prins Bernhard die een krans legde bij het monument van de bevrydingshcld Ohiggins, bijna onder de voet gelopen. Na een parade door eenheden van de land macht verbrak de menigte het cordon en stormde op de Prins en zün ge volg af. Een man sloeg beide armen om de Prins en omhelsde hem, waarbij hij zich uitputte in hoffelijkheden jegens Nederland. Vele Chllenen wilden zijn voorbeeld volgen, doch de politic wist enige meters terrein te winnen. Dit was echter niet voldoende om de Prins ruimte te laten, in zijn auto te stappen. Het gehele gevolg, een cameraman en een journalist inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen en zodoende enige ruimte te maken voor de Prins. Oudere Chilencn zeggen, zich niet een zó groot enthousiasme voor een bui tenlandse gast te kunnen herinneren! Overal waar Prins Bernhard ver schijnt staan duizenden langs de weg en, op balcons en daken. EREBURGER VAN SANTIAGO. 'sMiddags is de Prins in een plechti ge zitting van de gemeenteraad van Santiago tot ereburger verklaard waar na een tocht werd gemaakt naar de poloclub, waar het noenmaal werd ge bruikt, Deze rit zal de Prins nog lang heugen, want hy werd gemaakt in een met vier paarden bespannen postkoets waarin de Prins op de bovenste verdie ping voorop had plaats genomen. Loeien de politiewagens hielden de weg voor de uit vier koetsen bestaande stoet vrij. Het Nederlandse publiek zal dit kleur rijke tafereel binnenkort kunnen zien omdat cameraman luitenant ter zee Wassehburg de koets waarin hij zat, voortdurend naast die van de Prins liet rijden. Hij heeft van deze historische rit opnamen gemaakt, die in het Ne derlandse wereldnieuws zullen worden opgenomen. Een dame, achter het stuur van een auto. had zo naar de hoog ge zeten Prins gekeken, dat zij het stuur vergat en een andere auto pardoes ramde. Op een hoog gebouw hadden zich tientallen op het dak verzameld en zwaaiden met de vlag der Verenigde Na ties. Een Chileens minister merkte op, dat het leek of de Chilenen meer roya listen dan republikeinen zijn! Dinsdagavond had de Nederlandse gezant, de heer Kasteel, te zijnen huize een diner ter ere van Prins Bernhard georganiseerd. De Prins wilde zich ech ter enigszins sparen en ging vroeg naar bed. Het gevolg van de Prins maakte echter een -dankbaar gebruik van de uitnodiging van de gezant. Gisteravond heeft de Prins aangeze ten aan een banket, gegeven door de Chileense minister van Buitenlandse Britse kroningssteen terecht WAT ZAL LR MEE GEBEUREN? Zoals in een deel onzer vorige oplaag nog gemeld, is de kroningssteen in de abdij van Arbroath in Schotland terug gebracht. De keuze van Arbroath voor het te ruggeven van de steen is symbolisch. In deze plaats aan de Schotse Noord- Oostkust is nJ. in 1320 de verklaring van de Schotse onafhankelijkheid ge- In de brief aan koning George staat, dat het niet de bedoeling is geweest de koninklijke familie onaangenaam te zijn Het wegnemen van de steen was ingegeven door grote liefde voor Schot land en door de wens om de aandacht van de regering te vestigen op de Schot se eis tot een zekere mate van zelfbe stuur. De brief eindigt met de woorden „God save the king". In de andere brief wordt aan de lei ders van de kerk van Schotland ver zocht met Engeland een regeling te tref fen opdat de steen in Schotland kan blijven. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het is natuurlijk een blamage voor de detectives van Scotland Yard, dat de kroningssteen gisteren netjes als op een presenteerblaadje is terugbezorgd. Er moet echter aan herinnerd worden, dat de ontvreemders de laatste weken op de hielen werden gezeten. Hun identi teit was dank zij vernuftig opsporings werk reeds bekend. Zij hielden de eer aan zich, omdat vroeg of laat de steen toch wel ontdekt zou zijn. De koning werd tijdens een lunch in Lancaster op de hoogte gebracht van de teruggave van de steen. Nu de steen tevoorschijn is gekomen heeft Engeland tenminste een zorg minder, al is het probleem wat er nu met de steen zal moeten gebeuren en of het wenselijk is de rovers te vervol gen, nog niet opgelost. De steen van Scone zal naar Londen worden overgebracht en voorlopig on der de hoede van Scotland Yard blijven. Opmars in Korea is gestuit. NIEUWE CHINESE TROEPEN. De opmars van de verbonden troe pen in Korea is door de zwaarste com munistische tegenstand sinds 2 weken tot staan gebracht. Ten Noorden van Jonedong. op de weg naar het ravi- tailleringscentrum Tsiorwon is onver wacht een communistische troepen macht ter sterkte van naar schatting een regiment, coed uitgerust met auto matische wapens en mobile artillerie, verschenen. Ten Zuidoosten hiervan dreef de Turkse brigade na gevechten van man tesen man een bataljon Noordelilken uit bergstellingen. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger ziindeZuid- Koreanen bii hun ongehinderde opmars naar de kust. in de Oostelijke sector tot op dertig kilometer ten Noorden van de 28ste breedtegraad gevorderd. Dit is de diepste penetratie in Noord-Korea op het ogenblik. Te Washington is verklaard, dat in Korea achttien nieuwe divisies zijn waargenomen. Het aantal Chinezen wordt thans geschat op 695.000. Indien de 18 divisies op volle sterkte zijn. omvatten zii in het totaal 180.000 man. aldus de woordvoerder. AUSTRALISCH AMBASSADEUR IN ABEL TASMAN'S GEBOORTEPLAATS De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, bracht gisteren een be zoek aan Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman, de Nederlandse zee vaarder. die in 1642 van Diemens land ontdekte, het eiland, dat later naar hem Tasmamë genoemd werd, even ten Zui den van het vasteland van Australië. De ambassadeur was vergezeld van de heer L. E. Barsdell. attaché aan de Australische ambassade en van jhr Texeira de Mattos van de R.V.D. Zaken, nadat hij 's middags een bezoek had gebracht aan Kardinaal José Maria Caro. OVER HET ANDESGEBERGTE. Het laatste deel van de luchtreis van Prins Bernhard van Buenos Aires naar Santiago leidde over het Andesgebergte. Er werd gevlogen met een DC-6 van de Pan American Grace Airways, die een dagelijkse dienst onderhoudt op deze route. Toen de contouren van het gebergte in de verte opdoemden nam de Prins plaats in de cockpit en onder de hoede van Captain Charles Ourls vloog het toestel over de Andes. Captain Curl was vol lof over de vlieg- capaciteiten van de Prins, die hiermede een van 's werelds moeilijkste routes gevlogen heeft. Dulles weer naar Tokio NAAR EEN VREDESVERDRAG MET JAPAN. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat John Poster Dulles het aanstaande weekeinde naar Tokio zal vliegen om zijn besprekingen over een Japans vre desverdrag voort te zetten. Gezegd wordt, dat Dulles besprekin gen zal voeren met generaal Rldgway, die generaal MacArthur is opgevolgd, en met Japanse leiders. Dulles had gisteren een met spoed bij eengeroepen conferentie met president Truman en de minister van buitenland se zaken Dean Aoheson. Het Witte Huis verklaarde nog dat de beginselen, die aan een vredesver drag ten grondslag liggen „zijn ontwik keld in het nauwste overleg met leiders van beide partijen, met beide Huizen van het Congres en met generaal Mac Arthur" en dat zij volledig door presi dent Truman zijn goedgekeurd. De V.S. willen zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Japan sluiten. BELGIË EN DE MARSHALL-HULP. Geen stopzetting, maar aftrek. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons heden: De officiële Amerikaanse houdine in zake dp inbeslagneming van een Grieks Marshall tegoed van 7 millloen dollar is de Belgische regering bekend gemaakt. De Amerikaanse ambassade te Brus sel heeft een nota gepubliceerd, waar uit blijkt, dat de Marshallhulp aan België niet wordt geschorst, maar het bedoelde bedrag van 7 millloen dollar van de voor België bestemde Marshall hulp zal worden afgetrokken. Tot 30 Juni 1951 moet België nog een bedrag van 30 millloen dollar ontvan gen. In de socialistische bladen wordt mi nister van buitenlandse zaken Van Zeeland voor de gehele affaire verant woordelijk geacht. Als voormalig lid van de raad van commissarissen van de bekende Belgische staalfabriek Ougrée Marihayé had hij kunnen beletten, dat de firma Soco-Belge. die de in liquida tie verkerende export-firma is van Ougrée—Marihayé. deze moreel onver antwoorde gerechtelijke actie teeen de Griekse staat zou hebben ondernomen. Intussen worden de GrieksBelgische besprekingen te Athene voortgezet. NIEUW INCIDENT IN DE SYRISCH- ISRAËLISCHE CONTROVERSE. Volgens een woordvoerder van het Syrische leger ls een Israëlisch vlieg tuig, dat zou hebben getracht met nog een ander vliegtuig een aanval op Da mascus te doen, op Israëlisch grondge bied neergeschoten. Zij werden door Syrische jagers verdreven. De Syrische plaatsvervangende staf chef heeft meegedeeld, dat hij te Caïro van de andere Arabische staten de ver zekering had ontvangen, dat zij Syrië zullen steunen in geval van een aanval van Israël. Hü verklaarde verder, dat het Syri sche leger de grens tussen Syrië en Is raël had versterkt en gereed was „aan iedere aanval het hoofd te bieden". Egypte had goedgevonden het export verbod van de overtollige oorlogsgoe- deren, die Syrië van de Britse en Ameri kaanse autoriteiten had gekocht, op te heffen. Berichten, dat Egypte zou mobilise ren, zijn niet bevestigd. Minister Drees had lichte maagstoring EERSTE KAMER 17 APRIL WEER BIJEEN Gelijk wij gisteren reeds In een ge deelte van onze oplage konden mel den. Is minister-president dr Drees tijdens zijn rede Ln de Eerste Kamer onwel geworden. Dit was een gevolg van een, bij de minister wel eens meer op tredende. acute lichte maagstoring. Voor enige ongerustheid is in geen enkel opzicht reden. Nadat de heer Drees de vergadering had verlaten, stelde praeses Kranen burg in overleg met het Seniorenconvent voor, de algemene politieke beschouwin gen te sluiten, welk voorstel werd aan genomen. De Eerste Kamer komt 17 April a.s. weer bijeen. DR DREES HERVAT WERK ZAAMHEDEN. De minister-president dr W. Drees heeft vanochtend zijn werkzaamhe den normaal hervat. Belangrijke export-stijging in Februari In Februari jl. bedroeg dc waarde van de Nederlandse export f. 568 mil- lioen tegen f. 313 millioen in Januari. De waarde van de import was f. 769 (v.m. 790) millioen. Het dekkingsper centage steeg van 66 tot 74 procent. Nederlandse atoomdeskun digen te Oslo. Twee Nederlandse atoomdeskundigen, J. H. Bannier, directeur van dc Ne derlandse Organisatie voor zulver-we- tenschappelijk onderzoek en prof. dr G. J. Bakker van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, zijn gis teravond te Oslo aangekomen om de mogelijkheden te onderzoeken van een samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van het atoomonderzoek. Zij werden op het vliegveld ontvangen door de Noorse atoomdeskundige Gunnar Randers. De twee Nederlanders deelden mee, dat zij helemaal geen plannen hebben, doch dat zij hopen plannen gemaakt te hebben, wanneer zij over enkele dagen naar huis terugkeren. Op het ogenblik is het niet zeker, dat er iets concreets zal worden bereikt, zo verklaarden zij. Na sluiting der korte openbare vergadering van Wassenaars gemeente raad waarvan elders verslag ging men over tot huldiging van burge meester Baron van Wijnbergen in verband met zijn koperen jubileum. Toen de burgemeester en mevrouw v. Wijnbergen om halfnegen aan het gemeentehuis arriveerden, stond buiten de muziekvereniging Excelsior opgesteld, welke het Wilhelmus speelde. Bij het betreden van de raadzaal bood mevrouw Van Moorsel mevrouw Van Wijnbergen een bouquet bloemen aan. De lessenaar van de burgemeester was fraai met bloemen omkranst. „Welwillende diagnose" van de heer Boender. Weth. v. Moorsel heette de burge meester en zijn echtgenote welkom in deze bizondere zitting van de Raad. De gedachten gaan terug aldus spr.. die zich tot de burgemeester richt te naar 3 October 1938. toen U Uw intrede deed. Toen kwam U als vreem de. nu, na 12% jaar. is U geheel inge burgerd en voelt de Raad zich incom pleet als U niet aanwezig is. Ik zal niet herhalen de woorden, welke ik reeds eerder tot U sprak. maar. zoals te doen gebruikelijk, het woord geven aan het oudste raadslid, de heer Boen der. Het is mij een genoegen, aldus de heer Boender. U in opdracht van de Raad een kleine herinnering aan te bieden voor Uw ambtsjubileum. Spr die vier burgemeesters had mee gemaakt waarvan één niet ..best", stel de vervolgens de vraag: ..Wat gebeurt' er als een nieuwe burgemeester in de Raad komt?" Ik zie dit zo vervolgde de heer Boender als de komst van een generaal, die ziln troepen op hun slagvaardigheid inspecteert. Is de Raad verdeeld ln partijen, welke het eigen belang nastreven of houdt hij alleen het algemeen belang in het oog? De eenheid in de Raad is voor een burge meester van groot belang. De Raad vraagt zich in den beginne af. of dc burgemeester een burger vader zal zijn met o«en oog en liefde voor de gemeente. Toen U Uw in trede deed, was dit een vraag, maar nu wéten wü het. Ik geloof, dat U tevreden is met Uw Raad, zoals de omstandigheden bewaard zou blijven. Spr. dankte ook de wethouders voor j. de goede samenwerking, prees de geest ander de ambtenaren en dankte verder de vele aanwez gen op de publieke tri- bune voor het hem gegeven vertrouwen en de hartelijke ontvangst. Ik hoop. aldus spr., dat wtf de tUd zullen ingaan in gesloten gelederen en dat de geest van gemeenschapsan steeds vaardiger zal worden. Ik wens en bid, heel veel goeds te mogen doen tot eer van God. Hierna sloot wethouder v. Moorsel de vergadering. Buiten speelde „Excelsior" hierna no? enige stukken, waarvoor de burgemees- ter hartelijk dankte, wat werd beant woord met een driewerf hoera. Op de publieke tribune waren o.a. aanwezig de dames van de raaaslelen pastoor Versteege, dr Honders. dr Faberi ds Beker, hoofden van dienst en vele afgevaardigden van verenigingen. Raad het is met U. U hebt hier een I niet zeer prettige tüd meegemaakt; de oorlogsjaren welke ook funest wa ren voor de gemeente. Zii was vroe ger riik en is nu arm. Ik hoop en wens U toe aldus spr. dat U f mee zult maken, dat Wassenaar weer Foto L.Dv. Vliet i 36 doden Men rijdt veel te hare In het afgelopen jaar 1950 hebben zich 1549 ongelukken met bromfietsen voorgedaan, waarbij 36 personen ge dood werden. Bovendien liepen 426 personen zware en 304 lichte verwon dingen op. Dc eerste conclusie van de A.N.W.B., die deze cijfers verstrekte, ls, dat de bromfietsers zich niet ge noeg rekenschap geven van het feit, dat hun fiets geen motorrijwiel is. Er wordt veel te hard met bromfietsen gereden en men vergeet, dat de rem- capaciteiten heel wat minder zijn dan die van een motor, aldus de A.N.WB. Opvallend is. dat van de 36 slacht offers die het leven verloren, er 27 bo-J ven de 50 Jaar waren, terwijl van die 27 nog eens 17 mensen de 60 gepasseerd waren. De bromfietsers, meent de ANWB, mankeert het veelal aan voldoende ver- keerskennis. Velen hebben nog nooit ge hoord van voorrangswegen, weten niet waar die beginnen en begrijpen de mees te verkeersborden niet. Bij de 1549 on- (lngez. Mcfl.-aav.) ,NEW AUSTRALIA" OP WEG NAAR ONS LAND. Zaterdag jl. heeft het troepenschip „New Australia" de haven van Tand jong Priok verlaten met bestemming Ne derland. Aan boord bevinden zich 1601 passagiers. Onder de thuisvarende troepen bevin den zich detachementen van het 43e zelfstandige verkenningseskadron: van de 43e compagnie aan- en af voer troepen van het subsisten'en-bataljon Kon. Landmacht: alsmede een aantal Am- bonnese militairen van het voormalige K.N.I.L. Aspirin! i*%. KutS: FRANSE PREMIER GEMACHTIGD VERTROUWENSKWESTIE TE STELLEN. De Franse ministerraad heeft de mi nister-president gemachtigd in de Na tionale Vergadering de vertrouwens kwestie te stellen Inzake het door de regering uitgewerkte financiële plan tot dekking van het begrotingstekort. Ook mag de premier, wanneer hij dat nodig oordeelt, de vertrouwenskwestie stellen ten aanzien van de algemene politiek. Het debat hierover begint he den. Minister-president Queuille zou een vertrouwenskwestie willen maken van de plannen voor nieuwe belastinghef fingen tot een bedrag van 500 millloen gulden en het vervroegen van de ver kiezingen van November tot Juni. Het kabinet heeft een voorstel ver worpen om een extra belasting van vijf procent te heffen op inkomens boveirde 500.000 francs. gelukken was 336 maal een flets de tegenpartij, 15 maal een tram, 291 maal een vrachtauto, 48 maal een autobus. 564 maal een personenauto, 91 maal een motorrijwiel, 34 maal een bakfiets of handwagen en 110 maal een voetganger. De overige ongelukken hadden plaats door botsingen met „onroerende goede ren" of andere gemotoriseerde voertui gen. De eindconclusie van de ANIVB is, dat dc bromfiets zelf niet gevaarlijk is, maar de berijders dikwijls wel. Roem stelt vragen over Westerling De minister van Buit. Zaken der R.I. mr Moh. Roem, heeft met betrekking tot de berichten over Westerling twee vragen aan de heer Lamping, de Hoge Commissaris van Nederland, gesteld. Ten eerste, of het juist is, dat een Ne derlandse vertegenwoordiging in het buitenland aan Westerling een visum voor Nieuw Guinea heeft verschaft en ten tweede, of de Nederlandse regering blijft vasthouden aan het standpunt, dat Westerling zal worden gearresteerd indien hij Nederlandse bodem of gebied onder Nederlandse contróle betreedt. De heer Lamping heeft geantwoord dat hij. alvorens deze vragen te beant woorden. contact wenst op te nemen met de Nederlandse regering. De vra gen werden gesteld tijdens een onder houd tussen mr Roem en de heer Lam ping op het ministerie van buitenlandse zaken. Naar het ANP. verneemt van het Ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, heeft -die ministerie uitslui tend en exclusief de bevoegdheid, om geldige ontschepingsvergunningen voor Nieuw Guinea af te geven of daartoe te adviseren. Men deelde mede, dat voor Westerling een dergelijke vergunning niet is verleend. nooit verlaten. 12% jaar is niet lang, maar in een mensenleven toch van een zekere duur. Nu zijn de contacten dieper en duurzaam geworden en dit maakt het leven belangrijker. Voor Wassenaar is 12% jaar echter wel lang. Aan straten en wegen zijn herinneringen verbonden, droeve en vreugdevolle. Er wordt over Wassenaar jesproken als moeilijk om er gemeen schapszin aan te kweken. Ik geloof, dat er wel een band is. al is hij niet sterk. De gemeenschapsgeest ls groter dan men denkt, zoals destijds bleek, teen er mensen nodig waren bij de luchtbe scherming. Na over de gemeenschapszin nog een en ander te hebben gezegd, ook ten opzichte van de Raad, merkte spr. op, dat het niet goed zou zijn het leed in de gemeente te vergeten. Hij herinner de aan de diepe wonden, geslagen in oorlogstijd, en aan de gevallenen in Indonesië. De burgemeester besprak ook het leed, ontstaan door de samen woning en zeide. dat -daarvan veel kan worden bespaard door toegeven, ook als men geen ongelijk heeft. Vervolgens sprak hij woorden van dank. in de eerste plaats tot God, de gever van alles, ae bevolking voor ae vele goede dingen, welke hij van haar mocht ondervinden en de Raad voor de goede verstandhouding, welke, naar spr. hoopte, ook onder de financieel moeilijke De heer Boender - het oudste raadslid - overhandigt burgemees ter dr S. Baron van Wijnbergen het geschenk van de raadsleden, een Perzisch kleedje. Links de echtgenote van de burge meester. een rijke en bloeiende gemeente wordt en dat U en Uwe echtgenote dit zul. len beleven in lengte van dagen. Spr overhandigde hierna een fraai Perzisch kleedje. De burgemeester dankte van harte voor de ontvangst, hem en ziln vrouw bereid. Hij dankte ook de heren Van Moorsel en Boender voor de goede woorden hem toegesproken en voor het geschenk. Ik ben blij aldus spr. over de welwillende diagnose ten aanzien van de patiënt. Ik wil deze gaarne en dankbaar aanvaarden en trachten meer te worden dan Is gezegd. De jaren in Waasenaar waren gelukkige jaren. Ik heb het ambt van burge meester gekozen en ik heb er geen split van. Dat ik dit ambt mag ver vullen in Wassenaar, zo vervolgde spr.. acht ik een groot voorrecht, en ik zal. tenzij gedwongen. Wassenaar BINNENLAND Nederland heeft gisteren de tweede trijs behaald op het internationale bak- .:ersconcours te Dublin. Schotland werd eerste, Engeland derde en België vierde. Te Wagenlngen ls opgericht het comité 1876—1951 (75 Jaar Rljkslandbouw- onderwbsjdat de organisatie van fees telijkheden zal voorbereiden ter gelegen heid van de herdenking van het 75-jarig bestaan van het Rljkslandbouwonderwljs. Waarschijnlijk zullen deze worden gehou den van 1015 September a.s. Kees Gistermiddag ls 5-Jarige Buys, toen hij plotseling de Steenweg te Moerdijk wilde oversteken, door een vrachtauto, komende uit Fijnaart aange reden Met ernstige hoofdwonden ls het kind naar het ziekenhuis te Breda over gebracht. Zijn toestand ls zeer ernstig. Onder de naam ..De K.C.R. Ahoy" organiseert de Kvnologenclub „Rotterdam" op 14 Mei a.s. (2e Pinksterdag) een Inter nationale Schoonheldskampioenschapsten- toonstelllng ln het Ahoy-gebouw te Rot terdam. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de ge volgen van de wijziging van taak of naam of van de opheffing van ministeriële de partementen. Het vierde congres te Rome der Wereldbeweging voor een federalistisch wereldbestuur Is geëindigd. In de raad der Wer*'-'beweging werd gekozen dr D. v. d. Men oud zaakgelastigde der Nederland se regering ln Saóedl Arablë. In het Diaconessenh\ils te Utrecht ls overleden mevr. Maria Witlam, weduwe van lr A. A. Mussert. De begrafenis ls reeds geschied. Gisteravond ls de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de luchthaven Schip hol. per vliegtuig naar New York vertrok ken om gevolg te geven aan de uitnodiging van de Airport Operators Council om te Memphis Tennecy aan de oevers van de Mississippi op de vierde jaarlijkse confe rentie een voordracht te houden over „De geschiedenis van Schiphol". BUITENLAND Oost-Duitsland zal de kosten van het polltie-apparaat voor dit Jaar met zestien procent verminderen. De nieuwe begroting eeft als uitgaven een bedrag van circa 25 milliard gulden en als ontvangsten circa 4.30 milliard gulden. De Argentijnse Kamer van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp tot ont eigening van het 82-jaar oude onafhanke lijke dagblad „La Prensa" met 103 tegen 16 stemmen aangenomen. Mevrouw Pétaln heeft meegedeeld, dat ex-maarschalk Pétaln thans bulten ge\aar is. Naar het bureau van de Unesco mee deelt. zal het festival te Bayreuth, dat voor de oorlog muzlekvrlenden uit vele landen naar het door Richard Wagner gestichte theater bracht, dit Jaar weer worden ge houden. De Oost-Duitse minister van voedsel voorziening heeft meegedeeld, dat het vleesrantsoen voor Mei en Juni gehalveerd zal worden. Ter compensatie zullen extra rantsoenen eieren en vis beschikbaar wor den gesteld. De voorzitter van de bond van zee lleden ln Nleuw-Zeeland heeft verklaard, dat de nationale politiek van de bond er op gericht ls. dat de zeelleden ln alle be langrijke havens van het land weigeren te monsteren, ter ondersteuning van de sta king der havenarbeiders. In Praag ls officieel bekend gemaakt dat de Tsjechoslowaakse bisschop dr Ed ward Neczey, apostolisch administrateur an Nltra ln Slowakije, de eed van trouw aan de staat en de regering heeft afgelegd Er blijven nu nog vijf bisschoppen over. die de eed nog niet hebben afgelegd. Volgens een nieuwe regeling mogen buitenlandse diplomaten ln Praag geen rechtstreeks contact meer hebben met enig regeringsbureau of ander officieel orgaan met uitzondering van het ministe rie van buitenlandse zaken en het ministe rie van buitenlandse handel. In 1950 vlogen iets meer dan 312.000 passagiers ln lljntoestellen van de lucht vaartmaatschappijen over de Noord Atlan tische Oceaan. In 1949 maakten 266.000 passagiers van het vliegtuig gebruik om deze plas over te steken, De Britse minister van buitenlandse zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regering 100.000 pond sterling zal geven voor het handhaven van de dienst voor het Europese vasteland. Misschien komt er ook een dienst voor Duitsland. De Franse ministerraad heeft Roger Leonard, prefect van de PariJse politie, benoemd tot gouverneur-generaal van Al- gerle als opvolger van Edmond Naegelen De staking der bloeddonors te Graz (Ingcz. Med.-adv.) Het valt voor een moeder niet altijd mee, steeds weer een leuk cadeautje te vinden als één van de kinderen jarig is. Mevrouw de N. wist er echter wel raad op. Zij vertelde dat ze haar doch tertje een eigen vork en lepel had ge geven. Zij was er echt blij mee! Een duur cadeau? Oh neen, het prachtige „Safira"-tafelbestek heeft wel grote waarde, maar U kunt het nu ontvangen zonder er geld voor uit te geven. Waardebonnen voor het kostbare „Safira" tafelbestek vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee. U spaart het op die manier zonder enige kosten bij elkaar. U geniet nu dus dubbel! Bij elk kopje Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie, geurige Gala-Thee of Princess-Thee proeft U de prima kwaliteit. En.... U weet tevens dat U straks de geluk kige eigenares is van het schitterende „Safira"-tafelbestek. Elk stuk is door en door vlek vrij! Werkelijk een blijvend bezit. Als U even een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V., afdeling Geschenken, te Groningen, ontvangt U de geïllustreerde geschenkenlijst direct. De Egyptische beelhouwwerken in het Rijksmuseum van oudheden LEZING VAN DR W. D. VAN WIJNGAARDEN Over dit onderwerp hield dr W. D. van Wijngaarden Dinsdagavond een le zing in het Rijksmuseum van Oudhe den. De opening van de vernieuwde zalen voor Egyptische beeldhouwwerken, wel ke onlangs plaats heeft gehad, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de ze wereldberoemde verzameling, die onder de regering van koning Willem 1 met krachtige steun des konings tot stand is gekomen. Voldeed de opstel ling dezer kunstwerken vóór 1940 wei nig, thans hebben zij na een arbeid van drie jaren een behuizing gekregen, waarover men voldaan kan zijn. In het kort gaf spr. een uiteenzetting van de principes, welke bij deze vernieuwing gevolgd z\jn. Daar het daglicht niet al tlid even gunstig kunstwerken in waardoor men nu op de meest ideale w\jze genieten kan van de schoonheid der Egyptische beeldhouwwerken. Bovendien is door de toepassing van een strenge selectie en door een betere groepering der opgestelde voorwerpen een interieur verkregen, dat een rustige beschouwing mogelijk maakt. Vervolgens behandelde spr. de typi sche kenmerken der oud-Egyptische beeldhouwkunst aan de hand van een aantal gekleurde lichtbeelden van kunstwerken uit het Museum. Bij de vrijstaande beelden van staands en zit tende personen, die bij voorkeur fron taal gezien dienen te worden, is het de zin voor het monumentale, waarbij de vormen streng en strak gehouden wor den. Bij de vlakke beelden, waarbij ln reliëf figuren van mensen en dieren op stenen platen en wanden weergeven worden, is het de zin voor het decora tieve, waarbij men gaarne alles om trent het voorgestelde verhalen wil. De Leldse verzameling geeft een dui delijk beeld van de ontwikkeling der Egyptische beeldhouwkunst gedurende 3000 jaar en vertoont de beste eigen schappen dezer kunst: haar ingetogen kracht, haar stijlvolle strakheid, haar desondanks rijke verscheidenheid. Na afloop der lezing kregen de aan wezigen gelegenheid de vernieuwde za len en de daarin opgestelde kunstwer ken ln ogenschouw te nemen. MET „CEBUTO" NAAR FRANKRIJK 'De vac an ties staan binnenkort voor de deur. De tijd van plannen maken voor een zomerreis Je is gekomen en het reisbureau Ce'outo wil U daarmee graas helpen 1 Gisteravond was Cebuto's aandacht sterk gevestigd op het eenvoudige, maar prachtige Frankrijk, waarover de heer A. Sohoiten op smakelijke wijze het een •en ander vertelde. Hij sprak over Fran se gewoonten en gebruiken, gaf richt lijnen hoe U zich het beste tot het Franse karakter kunt inleven, hield praatjes over de Alpen en over Parijs Versailles en Marie Antoinette's verruk kelijk TTianon. De heer Schol ten leidde bovendien enige opmerkelijke fraaie films in nl „Harmonies de France" van de regis; seur Henri Cuny met muziek van Henri Casadesus, de film over een der gevaar lijkste alpenbestijgingen in een gedeel te van de Mont Blanc, n.l. die van „Les Aiguilles du diable" door de berggids Armand Charlet en een filmpje over het schilderachtige Montmartre, dat hier volkomen en typisch voor U leefde. Drie films waarvan men volop genoten heeft. Na de pauze was het de bekende voordrachtskunstenares Nel Oosthout, gebleken was voor die enige bedrijven uit Shaw's „Jeanne een museum en er d' Arc voordroeg en acteerde. Het (Oostenrijk) ls geëindigd. Zij krijgen ,m.et electrisch licht enorm veel spreekt vanzelf, dat zij hiermede we- voortaan 150 schilling (bijna negen gul- bereikt ^kan worden,, ls een moder- derom een buitengewoon groot succes negen gul' den) voor een halve liter bloed. ne verlichtingsinstallatie aangebracht,1 behaalde.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2