Generaal Mc Arthur uit alle functies ontheven Weii-Duitse Bondsdag aanvaardt medezeggenschap der arbeiders WEERBERICHT Generaal Ridgway zijn opvolger Parijse conferentie dreigt in impasse vast te lopen Corso Bollenstreek één week uitgesteld 90ste Jaargang WOENSDAG 11 APRIL 1951 00 No. 27274 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal f0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Het duistert in Bet Oosten Een zware slag is in het Verre Oosten gevallen: generaal MacArthur is uit al z\jn functies ontheven. Dit, omdat hij. aldus de politici, weigerde zich aan hun leiding te onderwerpen, integendeel een eigen politiek bedreef. Tegen de zin der politici in Theoretisch is het ontslag daarmede inderdaad verantwoord. Maar de prac- tijk gaat altijd nog boven de theorie en uit practijksoogpunt kunnen wij dit ontslag slechts ten zeer betreuren. Destijds besloot de V.N. Noord-Korea als agressor te bestempelen en zich op te maken voor de hereniging van Korea in volle vrijheid der Koreanen. Dit alles volkomen in overeenstemming met het geweten der wereld. Men weet, hoe ge neraal Mc Arthur zijn troepen tot dicht aan de Mandsjoerijse grens bracht om toen te moeten wijken voor de Chinese tegenaanval. Dit alles als gevolg, dat hem de bevoegdheid werd onthouden om die maatregelen te treffen, die al leen afdoende waren: het vernietigen uit de lucht van de Chinese bases in Mandsjoerye. Ook China werd daarop tot agressor verklaard, wederom met instemming van de goedwillende wereld. Nu stond de generaal, bij het opnieuw overschrijden van de 38ste breedtegraad, voor dezelfde moeilijkheden. Zo hem opnieuw order zou worden gegeven ver der te trekken, wnst hij, dat hy niet kon slagen, omdat China te allen tijde het zelfde spel zou kunnen gaan spelen. Daarop had de generaal in rapporten kunnen wijzen, maar dan waren al zijn gedachten niet wereldkundig gemaakt en wij kunnen ons voorstellen, dat de generaal daarop de hoogste prijs heeft gesteld. Speciaal een figuur als Mac Arthur kon zich niet tevreden stellen te zijn de man achter de schermen, die slechts ordere der politici had uit te voeren, kenner bij uitnemendheid van de toestanden in het Verre Oosten als hij is Hij zag het zo, dat met zachte hand niets te bereiken viel en dat be sprekingen, waarop vele leden der V.N. onder aanvoering van de 12 Aziatische en Arabische landen onder leiding van India, dat Engeland meetrok, aandron gen, slechts konden leiden tot een nieuw Muenchen. Tegen de politici in, heeft hij daarvan duidelijk getuigenis afgelegd. En nu kan men werkelijk dit als een ingrijpen uit leggen in bevoegdheden, die hem niet toekomen. Maar aan de andere kant had hij de plicht op te komen voor zijn troepen, die hij, zonder uitbreiding van zijn bevoegdheden, niet veilig kon oordelen. En bovendien zag hij geen beslissing in de Koreaanse strijd, zo niet verder werd gegaan, terwijl men van hem als opperbevelhebber toch een beslissing moest verwachten. Maar Mc Arthur is politiek en diplo matiek verder gegaan, dan een opper bevelhebber is toegestaan, dat is niet te ontkennen en het viel de V.N. steeds moeilijker om deze generaal te handha ven. Speciaal, waar de bedoeling thans di rect voorzit, om te trachten tot bespre kingen te komen met China, moest deze controverse buigen of barsten en is de generaal geofferd, waar hij zelf blijk baar niet aan aftreden dacht. Erkend zij derhalve, dat volgens de wetten der logica een maatregel is ge troffen, die juist ln dit tijdsbestek wei naast onvermijdelijk scheen. Niettemin is deze stap, we zeiden het reeds, ten zeerste te betreuren. Hier wordt een man de woestijn in gezonden, waaraan de vrije wereld de grootste ver plichtingen heeft en dat op een mo ment, dat zijn afzetting te Moskou en te Peking slechts als een grote overwin ning zal worden beschouwd en terecht! Mocht het tot besprekingen komen WU zijn daarvan nog zo zeker niet, gelet op de houding totdusver door Peking tal dan niet op last van Moskou) aan genomen dan zal men moeten praten met landen, die zich reeds bij voorbaat in het bezit van sterke troeven oordelen. De V.N. zijn zodoende tevoren reeds in het nadeel, afgezien van de vraag, 01 men, juist ook giet op de volkomen ai wijzen de houding van China, niet di rect van een terugtocht moet spreken. Die het prestige van de V.N. niet zal schragen Eet ergste lijkt ons echter nog, dat ^^rthur ook in Japan is vervangen, wellicht kan een andere generaal in *vorea zijn taak overnemen, doch in Japan liggen de toestanden anders, ^aar had Mc Arthur moeizaam een verstandhouding opgebouwd, die Japan rijp maakte om zich te scharen aan de zijde der beschaafde wereld. Over en weer was een hecht vertrouwen opge- cfu Dat vertrouwen zal een zware schok krijgen. *^ai\ook in Amerika zelf zal dit ge- Iiii?* wat deining doen ontstaan en füÜ kurmen helpen de groeiende ïfE tt i. n°en des te scherper te stel- ™Seen ook allerminst in het be- «n? der verenigde landen is. Dit ontslag moge dan onafwendbaar zun geweest, wij vrezen, dat de gevol gen funest zullen zijn voor de zaak der verbondenen. toenemende bewolking. Vannacht flinke opklaringen en op eie plaatsen nachtvorst. Morgen over- a?.J0enemende bewolking met plaat- ♦fü- eï"ge regen. Ongeveer dezelfde -mperaturen als vandaag. Aanvanke- tii zivakke tot matige. later vrij krach- "ge Zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 12 april Zon op: 5.52 uur; onder 19.31 uur Maan op: 8.13 uur; onder 1.51 uur. «oogwater te' Katwijk te 6.40 en 19-04 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. President Truman heeft generaal Douglas MacArthur van al zijn bevelheb bers functies ontheven en luitenant-generaal Matthew Ridgway als zijn opvol ger aangewezen. Truman heeft dit op een persconferentie meegedeeld. Generaal James van Fleet volgt generaal Ridgway op als bevelhebber van het achtste Amerikaanse legor in Korea. Truman verklaarde tot de slotsom te zijn gekomen, dat generaal MacArthur „niet is staat is van ganser harte zijn steun te geven" aan de Verenigde Sta ten en de politiek der Verenigde Naties. „Militaire bevelhebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richtlijnen der reg?ring en in een tijd van crisis is deze overweging in het bijzonder dringend", aldus Truman. De persconferentie werd vannacht om 1 uur gehouden, opdat deze naar bereke ning zo veel mogelijk zou samenvallen met het ogenblik, waarop generaal Mc Arthur te Tokio de order zou ontvangen, waarin hem het ..direct ingaande" ont slag wordt gemeld, Tegelijk met de verklaring van Tru man heeft het Witte Huis een memo randum gepubliceerd over de verschil len tussen de verklaringen en handelin gen van MacArthur en de politiek van de president. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen aan de generaal werd getelegrafeerd, luidde als volgt: „Tot my'n diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten u in uw functie van opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten, opperbevel hebber van het commando der Verenig de Naties, opperbevelhebber in het Verre Oosten en bevelvoerend generaal van het Amerikaanse leger in het Verre Oosten te deen vervangen. Gij draagt- uw commando's met onmiddellijke in- Generaal Ridgway. gang over aan luitenant-generaal Mat- thew Ridgway. Gy hebt de bevoegdheid lliiterie ïan buitenlandse zaUon bin_ ncnkorl wilde bekend maken, dat, nu het gros van de aanvallers is terug geslagen, de Verenigde Naties beriid zijn de voorwaarden van een regeling in Korea te bespreken". Dit memorandum vervolgde: „De Verenigde Naties zijn stirk van ge voelen, dat verdere diplomatieke po gingen om tot een regeling te komen gedaan moeten worden, voordat de strijdkrachten in groten getale de 38ste breedtegraad overtrekken. Generaal MacArthur. de noodzakelijke regelingen te treffen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen, die gij wenst. Mijn redenen voor uw vervanging zullen openbaar worden gemaakt gelijktijdig met de overhandiging van deze order en zijn in de volgende boodschap vervat". (Hier volgde hetgeen Truman op de persconferentie meedeelde). In een geheim memorandum, dat 20 Maart door de gezamenlijke stafchefs aan MacArthur werd gezonden en thans door Truman is bekend ge maakt, werd verklaard, dat het mi- Prins Bernhard beschermheer Internationaal Petroieum-congres Het organisatie-comité van het derde were'.d-petroleum-congres bericht dat Prins Bernhard het beschermheerschap van het komende derde wereld-petro- leum-congres, dat van 28 Mei tot 6 Juni a.s. in Den Haag/Scheveningen zal wor den gehouden, heeft aanvaard. Hoewel aanvankelijk 1200 deelnemers werden verwacht, blijken thans reeds meer dan 1300 deelnemers te hebben ingeschreven. Daarnaast zijn nog 300 dames aanwezig. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal stijgen. Bijna f 60 millioen minder deviezen De deviezenvoorraad van De Neder landse Bank is in de afgelopen week sterk gedaald De achteruitgang be droeg niet minder dan f. 59 millioen tegen een gemiddelde daling in de vier daaraan voorafgaande (zorgelijke) we ken van f.33 millioen. De netto deviezenvoorraad bedraagt thans nog f 1247 millioen tegen f. 1439 millioen op 5 Maart J.l. toestand van pétain verbeterd. Volgens berichten van het eiland Yeu is er verbetering gekomen in de toesband van ex-maarschalk Pétain. Zijn toe stand is nie, levensgevaarlijk. bom ontploft in rome. In een gebouw bij het Italiaanse mi nisterie van binnenlandse zaken te Rome is gisteravond een bom ontploft Onmiddellijk na de ontploffing trok de politie een cordon om het Viminate waarin ook het kantoor van de eerste- min ster is gevestigd. Vo'zens een bericht is een bom ont ploft in de kantoren van een commu nistisch weekblad, tegenover het Vimi- nale-pa^is. Er is geen melding gemaakt van per soonlijke ongelukken. Breuk in regeringscoalitie? In een opgewonden sfeer en ten koste van een breuk in de regerings coalitie heeft de West Duitse Bonds dag hedennacht het sedert drie maanden omstreden wetsontwerp tot het geven van 50 procent medezeggen schap aan de arbeiders in het beheer van de kolenmijnen en staalfabrieken aangenomen. De beslissing kwam pas tot st3nd, na dat kanselier Adenauer in de late avonduren een nieuwe conferentie met de voorzitters van de twee betrokken vakbonden en van de fracties der chris- telijk-demooratisch en sociaal-democra tische partijen gevoerd had, waarop be sloten werd tot een nieuw compromis. Door dit compromis werd een afwijzing van het wetsontwerp voorkomen, die hoogst waarschijnlijk' een staking van I achthonderdduizend mijnwerkers staal- arbeiders tengevolge zou hebben gehad. Het compromis, dat tussen Adenauer en Schumacher gesloten werd, schakelt een gerechtelijke instantie in om neutrali teit van de elfde man in de te vormen raden van toezicht te waarborgen, de overige tien zetels in deze raden van toezicht zullen gelijkelijk door arbeiders i en ondernemers worden bezet, met dien I verstande dat twee der zetels door de vakbcndlei-ding zelf bezet zullen kun- ren worden. De debatten der laatste weken hebben zich voortdurend geconcentreerd op deze neutrale elfde man, daar men een do minerende positie van een der partijen tot elke prijs wilde voorkomen. Voor- stellen cm de overheid een stem in het kapittel te geven, waren verworpen en de idee om de rechtbanken in te scha- i kelen werden cp het allerlaatste ogen- I blik als noodoplossing bedacht. I Alleen de meerderheid van de chris telijke democratische party, de socia listen en de linkse centrum party hebben tenslotte voor het wetsontwerp gestemd. Vijftig leden, waaronder de communisten, onthielden zich van stemming. De liberalen, de Beierse het geschil in palestina. Gisteravond is ae waarnemend staf chef van de V n besprekingen begon nen om een einde te maken aan het Syrisch—Israëlisch grensincident bij het. meer van Galilea. terwijl op de Ooste lijke oever van tijd tot tijd nog geweer schoten klonken. Hij zou in principe overeenstemming bereikt hebben met een Israëlische de legatie over vier voorwaarden, waarop een bijeenkomst van de gemengde wa penstilstandscommissie kan worden ge houden. Op deze bijeenkomst zou het geschil tussen Israël en Syr.ë met betrekking tot de gedemilitariseerde grenszone worden besproken. Gisteravond is officieel te Damascus echter medegedeeld, dat Israëlische troepen het Arabische dorp Alloedjeib in de gedemilitariseerde zone waren binnengetrokken na een vuurgevecht met internationale politie en plaatselij ke bewoners. Dit vuurgevecht zou drie uur geduurd hebben en waargenomen zijn door waarnemers van de V-N-, al dus de Syrische verklaring. Gevolg: een nieuw protest. party en de party voor economisch herstel stemden tegen. Een aantal der artikelen werd slechts met de stemmen van Adenauers partij aanvaard, aangezien de socialisten zich van stemming onthielden. Hun pogin gen om de wet een nog wijdere strek king te geven strandden op verzet der chris tel ij k - democraten. Zodoende is te gen de wens van de socialisten en vak bonden het recht beperkt gebleven tot bedrijven van meer dan duizend arbei ders. Twee partijen der regeringscoalitie, de liberalen en de Duitse partij, be perkten zich er niet toe tegen de wet te stemmen, die naar haar mening tegen de grondwet is en de vakbonden een economisch monopolie zal verschaffen, zij hebben daarnaast formeel protest aangetekend tegen het feit, dat de zit ting voor het vinden van een nieuw compromis werd geschorst, nadat de de batten reeds besloten waren en de stemmingen waren begonnen. De liberale fractieleider verklaarde, dat daaruit een zeer ernstige situatie voor de regeringscoalitie zou kunnen voortvloeien. Tijdens zijn verblijf in Argentinië bezocht Z.K.H. Prins Bernhard in gezelschap van de echtgenote van de President, Mevrouw Eva Peron, o.a het kinderdorp. Z.K.H. Prins Bernhard en Mevrouw. Pcron temidden der kinderen, die de hoge gasten enthousiast begroetten. Minister Stikker naar Parijs De minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker is vandaag naar Pa rijs vertrokken om daar aan de slotbe- sprekingen over het „plan Schuman" deel te nemen. Om de Perzische olie In hoge regeringskringen te Teheran verluidt, dat Perzië niet zou aarzelen een officieel protest in te dienen, in dien de huidige Brits-Amerikaanse be sprekingen ln Washington over de Per zische olie aan de Perzische belangen afbreuk zouden blijken te doen. Er is weinig verandering in de sta kingstoestand op de olievelden in Zuid- Perzië. Volgens de laatste berichten wordt de activiteit van de Toedeh (communistische) partij in Abadan, Aghadjari en Masjoer groter. In Aba dan zijn drie van de 600 stakende leer jongens gearresteerd wegens het ver spreiden van pamfletten van de Toedeh Het aantal stakers is afgenomen van 11.000 tot 5.500 en de besprekingen tus sen de leiders van de arbeiders en de drie leden van de regeringsdelegatie duren voort. I Om het verstuiven en afbrokkelen der duinen te voorkomen, beplant men deze met helm. Toch is een voortdurende controle noodzakelijk en moeten kaalgestoven duintoppen weer opnieuw beplant worden. Men maakt hiervoor gebruik van helm. die in de windstille duinpan nen groeit en daar in grote getale aanwezig is. Deze duinpannen worden van tijd tot tijd uitgedund terwijl op plaat sen. waar de wind vrij spel heeft, nieuwe beplantingen worden aan gebracht. Arbeiders bezig met het planten van helm op een kaalgestoven duintop. Westelijken spreken duidelijke taal De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier zijn gistermiddag weer bijeen geweest. Deze 27ste zitting was de kortste tot nu toe gehouden, zij duurde één uur en 45 minuten. Een Westerse woordvoerder verklaar de. dat er geen voortgang gemaakt is. Do Westerse woordvoerder zei, dat de Sovjet-afgevaardigde. Gromyko. die de bijeenkomst leidde, de verdaging van de zitting had voorgesteld, omdat hy op het stuk van de bewapening waarover de besprekingen gingen, niets meer te zeggen had. De Westeijke mogendheden vroegen Gromyko, of het in zijn bedoeling lag hen te veroordelen wegens herbewape ning en of hij wenste, dat het agenda punt be'reffende ontwapening de minis ters bij Voorbaat zou vastleggen. Gro myko antwoordde dat dit niet de be doeling van zijn delegatie was. Gromyko verklaarde, volgens een Wes telijke woordvoerder, dat de Westelijke mogendheden poogden het belang van een vermindering van de bewapening als gering voor te s'ellen. Zulks noopte de Sovjet-Unie tot voorzichtigheid in deze zaak. Parodi zeide dat het moeilijk was voort te gaan in verband met de laat ste verklaring van Gromyko en zijn ver duidelijking van de betekenis van zijn voorstellen. Parodi zeide. dat de Westelijken geen agenda konden aanvaarden, die od zich zelf re»ds critiek op de Wes telijken inhoudt. Jessup verklaarde, dat Gromyko in werkelijkheid zei ik houd van kip laat ons kip eten". De Westelijken hielden ook van kip zo vervolgde Jes- sup, maar zy zagen in, dat een kip j eerst gevangen, geslacht en gebraden moest worden. Gromyko verlangde ontwapening voordat de moeilijkheden opgelost waren. Na de woorden van Jessup viel er een stilte. Gromyko als voorzitter, vroeg wie het woord wenste te voeren, doch de Westelijke vertegenwoordigers keken el kaar aan en zeiden geen woord. Volgens een Westelijke woordvoerder toonde Gromyko zich in verlegenheid toen hij daarop zeide geen andere keuze te hebben, dan de zitting te verdagen. AZZAM PASJA STELT CONFE RENTIE DER GROTEN VOOR. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga heeft in een persoon lijk schrijven aan Trygve Lie. secretaris generaal der V.N., voorgesteld, dat Lie een conferentie van de grote mogendhe den zal beleggen teneinde te pogen over eenstemming over internationale vraag- s" ukken te bereiken. De conferentie zou op „neutraal" gebied in Azië Afrika of Europa gehouden moeten worden. Vol gens Azzam Pasja beleefde de wereld thans een van de critiekste perioden ln de geschiedenis der mensheid. Een dergelijk voorstel werd het vorig jaar door hem in de algemene vergade ring gedaan. Azzam Pasja stelt een wapenst!1 stand in de ..koude oorlog" voor van drie maanden, waarin de landen zouden moeten Dozen g e meen ch moei ijke pun ten van overeenkomst te vinden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin NU NOODGEDWONGEN WEER TERZELFDERTIJD ALS NOORDWIJKSE FEESTEN Het bijzonder slechte weer van de laatste weken heeft de bol lenstreek ernstig parten ge speeld. Tot dusverre was er van enig omvangryk bezoek van vreemdelingen geen sprake, de bolgewassen - welker kwaliteit het eerste belang is - hebben onder het weer te lyden, en nu is gisteravond nog het besluit genomen, dat het gezamenlijk bloemencorso van de bollen streek, aanvankelijk gesteld op 21 April, een week moet worden uitgesteld! De stand van de gewassen is zo danig, dat op 21 April nog niet voldoende bloelende hyacinthen voorradig zijn, om de wagens te versieren. Zonder hyacinthen is dit corso niet denkbaar. Dit uitstel heeft tot gevolg, dat het corso dit jaar weer samenvalt met de bloemenfeesten van Noord- wyk. Was dit samenvallen vorig jaar te danken aan organisato rische moeilijkheden en enige wrijving tussen bollenstreek én Noordwyk, dit jaar gooit het weer roet in het eten en moeten beide feesten wéér samenvallen Noordwyk kan de feesten niet uit stellen, aangezien deze nauw ver bonden zijn aan de reeds interna tionaal geheel geregelde tulpen- rallye. Voorts zullen de extra diensten van spoorwegen en NZH verscho ven moeten worden. Naar wy ver nemen zullen deze ln ongewijzigde vorm thans het weekeinde van 28 inplaats van het weekeinde van 21 April ingelegd worden. Bevorderlijk voor het bezoek aan het corso kan deze verschuiving onmogelijk zyn. Immers, in het buitenland werd reeds geruime tijd reclame gemaakt voor het corso van de 21e April en aangenomen mag worden, dat reeds vele - b.v. Belgische - reisplannen zijn ge maakt. Of nu nog bereikt kan worden, dat ook deze plannen ver schoven worden? TEGEN STOPZETTING BOUW KLEUTERSCHOLEN EN GYMNASTIEKLOKALEN Het bestuur van de Nederlandse Bond voor moederschapszorg en kinaer- hygiëne heeft ln een telegram aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zijn ongerustheid uitgespro ken over het stopzetten van de bouw van kleuterscholen en gymnastiekloka len. De lichamelijke en geestelijke ge zondheid van kleuters en schoolkinde ren zal mede ln verband met de slechte toestand, waarin ook bestaande kleu terscholen verkeren, hierdoor aanzien lijk worden geschaad, zc zegt het be stuur. dat aandringt op intrekking van het betrokken besluit.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1