PIET KRAAK Arrestaties van communistische wroeters in Indonesië Kerkelijk Leven Ned. Roode bloedgevers Kruis vraagt Muziek uit oude, nieuwe en nieuwste wereld Met een enkel woord L. van Geelen Radio Gramo VRIJDAG 6 APRIL Massale infiltraties in T. N. L-gelederen (Speciale berichtgeving). Zoals Aneta in het kort heeft gemeld is de politie in Indonesië een complot van uiterst linkse elementen op het spoor gekomen en thans doende de hoofdfiguren van deze samenzwering, die het omverwerpen van het gezag op haar programma heeft staan, te ar resteren. Naar wtf vernemen gaat het hier om een complot onder leiding van de bekende communist Alimin, die jarenlang in Moskou „school" heeft gegaan. Het lydt geen twijfel, aldus onze zegslieden, dat de samenzweer ders verbindingen hebben met- en werken in opdracht van het buiten land. Ondanks officiële ontkenningen was het ons reeds lang bekend, dat men zich in bepaalde kringen in leger en regering sinds geruime tijd ernstig on gerust maakte over het ondergrondse gewroet van de extreem-linksen. Onze zegslieden, die in zeer nauwe relatie tot de Indonesische regering staan, verzekerden ons dat in Oost-Java in de afgelopen dagen, zonder dat daar enige ruchtbaarheid aan werd gegeven, reeds een tiental personen, die verdacht worden van illegale acties met een po litieke achtergrond, zijn gearresteerd Meerdere aanhoudingen over geheel Java zijn zeer binnenkort te venvach ten. De samenzweerders werken in West- Java nauw samen met de Daroel Islam, de extreme Islamietische groep, die door middel van geweld de Islamietische staat Indonesië wil stichten. In West- Java wordt de beweging verder gesteund door de Pasoekan Srigale Merah de organisatie van de „rode wolf" een beweging, die zich sinds geruime tijd be zig houdt met het uitoefenen van een intensieve terreur. In Midden-Java is het Merapi-com- plex het centrum van de staatsgevaar lijke beweging. Hier vormen grote aan tallen ex-vrijheidsstrijders, die ontevre den zijn over de van de zijde van de regering ondervonden behandeling, de z.g". „stoottroepen". Zij zijn over het al gemeen naar Indonesische begrip pen goed van wapens voorzien. Daar naast steunen de samenzweerders in Midden-Java op een aantal Islamieti sche strijdgroepen De leiding van de beweging in Oost- Java heeft haar hoofdkwartier in het Wilis- en Kawi-complex. twee groepen bergen, vrij ontoegankelijk, die in de af gelopen jaren bewezen hebben ideale schuilplaatsen te vormen voor guerilla's. De ..troepen" in Oost-Java bestaan hoofdzakelijk uit leden van de beweging „Kongres Guerilla Indonesia", een or ganisatie van oud-strijders. De totale sterkte van de gewapenden, die ten dienste staan van de samenzwe rende communisten, wordt geschat op ongeveer 50.000 man, doch slechts on- PROMOTIE Ds KW A JOE LIANG. Op Woensdag 25 April zal ds Kwa Joe Liang aan de Utrechtse Universiteit pro moveren tot doctor m de Godgeleerdheid op een proefschrift over: Het benrlp dee moed In I Clemens. Als promotor zal op treden prof. dr W. C. van Unnlk. Ds Kwa heeft eestudeerd aan de Hogere Theolo gische school te Djakarta, was daarna predikant van de Chinese kerk op Oost- Java en heeft thans ziln theolozlsohe stu die hier te lande afgesloten. HU ls de eerste predikant van een kerk ln Indone sië die de doctorstitel behaalt. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Benne- kom (2e pred.pl.) A. Terlouw te Tietjerk; te Poortvliet G. H. van Kooten te Brand wijk; te Kooten en te ZIJpe J R Hanen- burg. cand te Leeuwarden; te Amsterdam - Watergraafsmeer (vac. A. D. Meeter) S. W. de Vries te Hengelo (O.). Aangenomen naar Marken K. A. Abelsma cand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Deventer (vac. J. J. Beukenkamp) C. v. d. Tas te Honselersd\jk, Geref. Kerken onderli. art. 31 K.O. Beroepen te Haarlemmermeer-Oostzijde G. Ph. Pleffers te Bussum. Aangenomen naar Groningen (8e pred.- pl.) C. Stam te Ermelo. Bedankt voor Neede-Elbergen L. Moes te Blokzijl. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ro zenburg K. J. Velema te Midwolda. Aangenomen naar Nieuw Vennep L. Floor Sr te Amsterdam-Noord. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Moercapelle W. de Wit te Middelburg. 12 April: Bloemenvlootdag op Schiphol SCHOOLWEDSTRIJD VOOR BOLLENSTREEK. De lente zal weer op de Amsterdamse luchthaven Schiphol feestelijk worden ingehaald Op 12 April a.s. zal het ..Bloe menvlootdag" zijn. De passage-hallen de restaurants en de KLM-vloot zullen die dag van aanzien veranderen en alle KLM-passagiers zal bii aankomst of ver trek een bouquet narcissen worden aan geboden. Dit jaar zullen voor de eerste maal de bekende bloemenslingers als versiering worden gebruikt De leerlingen van ze ven scholen uit de bollenstreek zullen hieraan hun medewerking'verlenen. Tus sen deze scholen is een wedstrijd uitge schreven in het maken van de mooiste slinger In totaal zullen voor deze bloe menvlootdag" ruim 30.000 narcissen worden gebruikt. PRESIDENT AURIOL IN CANADA. President Vincent Auriol van Frank rijk is gisteren te Ottawa aangekomen. Hij zal vijf dagen in Canada blijven. De president Auriol heeft in het Frans sprekend, een verenigde vergade ring van het Canadese Lagerhuis en de Senaat toegesproken In zijn toespraak zeide hij o.m., dat Frankrijk, terwille van de Europese eenheid. bereLd is de vijandschap met Duitsland te begraven. Hij zeide verder, dat de Raad van Euro pa en zijn twee organen, namelijk de algemene raadgevende vergadering en het ministersebmité, het begin vormen van een federaal Europa. „Frankrijk", besloot de president, „zal zich niet aan de illusie van een nalev neutraliteit overgeven, alhoewel zijn enige doel vrede is. Frankrijk, dat ligt in een gebied, dat steeds voor invallen en veldslagen is gebruikt, weet wellicht beter dan welk ander land ook, dat de veiligheid ondeelbaar is". geveer de helft hiervan beschikt over een of ander vuurwapen. De beweging ondervindt sympathie van verschillende leiders van de over koepelende arbeidersorganisatie, de Sob- si. Tal van andere Sobsi-leiders zijn er echter fel tegen gekant en een scheu ring in de Sobsi wordt, in verband hier mede, in de naaste toekomst vrij zeker geacht, tenzij de communistische opzet door het tijdig ingrijpen van de rege ring thans volledig mislukt en de Sobsi kans ziet zich te distanciëren. Onze zegslieden verzekerden ons. dat de communisten kans hebben gezien hun mannetjes op vrijwel alle regerings- bureaux. en bij alle overheidsdiensten en in het leger te laten infiltreren. De infiltratie in de gelederen van de T.N.I in Midden Java zou zelfs zo massaal moeten worden genoemd, dat hier en daar de betrouwbaarheid van deze troe pen voor het geval er van de wape nen gebruik moet worden gemaakt in twijfel wordt getrokken. Als hoofdfiguren van de rechtstreeks tegen de staat gerichte actie noemde men ons Alimin, Sctiadjid, Krisuba- noe, Roedhito en Tjoa Sik Ien. Laatst genoemde verblijft thans in Rusland of China. Het zijn allen communisten, wier namen in de meeste gevallen verbonden zyn aan de communistische Madiocn-opstand van eind 1949. BUURTVERENIGING „EENSGEZINDHEID". Bijzonder geslaagde avond. De buurtvereniging „Eensgezindheid'', de oudste in Leidem, hield gisteravond in „Den Burcht" haar jaarfeest. Het programma werd geheel verzorgd door het gezelschap „Ons Genoegen" o.l.v. Th. Halvemaan. Allereerst trad een aantal mondorgel-virtuozen op, die met enkele aardige nummers direct de stem ming er in brachten. Het eerste optre den van de toneelgroep bestond uit de opvoering van de klucht: ,.Truc van Tienus". Op vlotte wijze werd dit stuk je voor het voetlicht gebracht; vooral de speler van de titelrol was goed. Het dameszang-koortje, ook al een onderaf deling van „Ons Genoegen", braoht enige aardige liedjes ten gehore. Tot slot van het eerste gedeelte trad nog een accordeonist op. Na de pauze traden deze groepen nogmaals voor het voetlicht, wederom met zeer veel succes. De verschillende nummers volgden elkaar in snel tempo op; de entre-actmuziek werd verzorgd door het ensemble Bigiac's. De voorzitter, de heer F. Simons, dankte in zijn slotwoord de sprekers zeer hartelijk voor het gebod ene. het geen door luide bijval uit de zaal werd onderstreept. De buurtvereniging kan terugzien op een bijzonder geslaagde avond. GEBRS VAN WIJK EN Co. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f. 1.000.000 3V_' procent obligatien ten laste van de Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co N.V alhier, was de belangstelling zodanig, dat op de grotere inschrijvingen een reductie moest worden toegepast. Beroep op de Leidse burgerij Aantal bloedtransfusies sterk gestegen Evenals in 1949, toen niet minder dan ruim 1300 Leidenaars zich spon taan opgaven om een halve liter van hun bloed af te staan (uit welk aan tal zich later ongeveer 900 vaste do- nores hebben aangemeld) doet ook nu de Bloedtransfusiedienst van de af deling Leiden van het Ned. Roode Kruis wederom een beroep op de Leidse burgery. Dit beroep dringt te meer omdat liet aantal bloedtransfusies, dat in onze Leidse ziekenhuizen aan ern stige zieken wordt gegeven, in de laatste jaren sterk is toegenomen. De Bloedtransfusiedienst van de af deling Leiden heeft daartoe te Leiden en omgeving de beschikking over onge veer 2000 vrijwillige bloedgevers. Naast de transfusie met bloed, dat direct van bloedgever op de zieke wordt overgebracht, kennen wij de plasma- transfusie, waarbij niet het bloed, doch de bloed stof wordt toegediend. Bij de komende actie, welke volgende week wordt ingezet, gaat het juist om dit bloedplasma, waarvan de bereiding ge schiedt in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amster dam. Dit plasma wordt bij een tempe ratuur van —50 graden Celsius droog- gevroren. Het gedroogde plasma kan onbeperkte tijd worden bewaard en overal heen gezonden waar het nodig is. In het bijzonder voor de behandeling van oorlogsgewonden is het gedroogde menselijk bloedplasma van Engelse en Amerikaanse bloedgevers van grote waarde geweest. Alleen in de Verenigde Staten hebben de bloedgevers in de laatste wereldoorlog meer dan 7.000.000 liter bloed bijeengebracht., dat. groten deels tot gedroogd plasma was ver werkt. Het gedroogde bloedplasma is een on ontbeerlijk geneesmiddel in handen van de arts geworden, Voor de vervaardi ging ervan bestaat echter maar één grondstof en dat is menselijk bloed. Voor de behoefte in Nederland hebben wij plm. 1000 flessen bloed per maand nodig! Terwij] in 1949 in de Leidse zieken huizen in totaal 1570 bloedtransfusies werden toegepast, is dit aantal in 1950 reeds gestegen tot 2G50. een en ander als gevolg van de meer uitge breide toepassing van. het plasma Daartegenover liep het aantal vaste donores in die jaren terug van 2200 tot ruim 2000, zodat het aantal vrijwil lige bloedgevers dient opgevoerd te worden wil niet een ernstig tekort ontstaan. Vandaar deze actie, welke wij gaarne in de hartelijke aandacht der burgerij aanbevelen. Het afnemen van het bloed zal in het Academisch Ziekenhuis ge schieden op 2. 7. 8, 15 en 16 Mei, tel kens 's avonds van 7 tot 9 uur. Residentie-Orkest introduceerde Frid's Paradou Schitterende verklanking van Dvorak's „vijfde" Van kindsbeen af kent ge Dvorak's vyfde symhonie: „Uit de nieuwe we reld". Maar behoort zij niet tot de „eeuwige wereld?" Zó gespannen gespeeld en geconcen treerd gedirigeerd door Van Otterloo en de zijnen, als stalend besluit der concertenserie van dit seizoen, blyft deze melodieuze symphonie een on vergankelijk specimen: een bewonde renswaardig staal van compositie- en - als ditmaal - van dirigeerkunde, vervat in een onweerstaanbare mee slependheid! Als ooit een voorbeeld aangehaald mag worden van de verbazingwekkende vooruitgang van dit orkest, klaar, hel der en wonderbaar van klank, ook en vooral die der sonore blazers, van kleur en uitwerking tevens, dan staat Dvo rak's in 1893 in Amerika geschreven vijfde symphonie door eigen kwalitei ten en door deze bezielde interpretatie wel vooraan! Het Boheemse muzikantenhart, reoht indringend tot andere harten, staat in dit opus onder Amerikaanse invloed, al is deze niet zo groot geweest, als me nigmaal gesuggereerd wordt. Een muzi kantenhart, sterk genoeg Boheems ge bleven, om bijv. in het blijmoedige, hu moristische Scherzo de eigen taal niet te verloochenen. De weemoed der eenzaamheid der prairie van het Verre West-en ligt in het ontroerende Largo met een subliem zangerige hoorn-solo. Dat zijn de twee uitersten: maar het geheel vertegenwoordigt een dooreen- strengeling van oude herinneringen en nieuwe, karakteristiek verwefkte in drukken, vervat in een gewaad van in strumentale' en vervoerende schittering! Dat alles maakte deze avond de diep ste indruk! Het auditorium had volledig onder kend, dat een vertolking als deze tot de uitzonderingen behoort. En omdat dit zo wds, zijn wij er onze beschouwing mee begonnen. Mozart's voor hemzelf en zijn zuster j geschreven Concert voor twee klavie ren en orkest in E gr. t. verplaatste ons in een oude wereld, maar evenzeer ver vuld van eeuwigheidswaarde. Hoofs en gracieus, brillant, licht, pun tig en doorsohynend als glas. Wij kunnen niet zeggen, dat het Bel gische pianistenpaar: Janlne Reding "en Henry Piëtte hieraan voldeed. Er was wel gelijkheid van opvatting, be- liohting en nuancering. Doch het tou cher der pianiste harmonieerde niet met dat van haar collega. De toets der eerste verloor zich dikwijls in nevelig waas, deparelend-geëgaliseerde aan slag zochten wij vergeefs. En ook de planistiek van Piëtte miste de voor. Mo zart vereiste klaarheid. Wellicht heeft onbekendheid met de zaal-acoustiek hen parten gespeeld? Bovendien werkte gebrek aan rhythmi- sche strakheid wel eens storend. De hoogte van een Vrörisky-Babin oi van een Barlett-Robert-son bereikt dit duo stellig niet. Daartoe lijkt ook het ideaal der stylistische niet aanwe zig. gewonnen van de 22ste J Venezuelaanse kunst. BINNENLAND. De 24-Jarige Nederlandse zeeman Cor nells J. Zitman heeft de beeldhouwprljs jaarlijkse saion Van Z(jn Inzending was een beeldje van een rustende vrouw ln gips. Zitman kwam vier Jaar geleden naar Venezuela aan boord van een tanker. Hij is van plan de Venezuelaanse nationali teit aan te vragen. (U.P.). In Bonn heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer d'Allly, gisteren een bezoek gebracht aan de minister van Eco nomische Zaken. prof. Erhard en aan de stedelijke overheid. De beide geredden van de kotter IJM '206. die gisteren bij Bloemendaal ge strand is. n.l. de 53-1arlge J. E. en zijn 20-Jarlge zoon D. E.. zijn ln goede welstand naar hun woning ln IJmuiden vervoerd. Hun schip moet als verloren beschouwd worden. Gisteren hebben de directies van de Internationale Jaarbeurzen van Frankfort. Hannover en Keulen een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs gebracht. De staatssecretaris van O., K. en W, heeft aan de stichting Puck (toneelgroep van en voor Jonge mensen) meegedeeld, dat hij in beginsel besloten heeft voor het seizoen 1950'51 een totaal aan Rijkssubsidie van f. 18 000 toe te kennen. De Bond van Christelijke Oranje verenigingen houdt haar 41ste jaarver gadering te Baarn op 13 Juli in het Zen dingscentrum aan de Wllhelminalaan. De burgemeester van Utrecht heeft medegedeeld, dat de viering van het eeuwfeest der gemeentewet door de Ver. van Nederlandse Gemeenten zal geschie den te Utrecht ln een congres, dat 6 en 7 Juni a.s. in „Tlvoll" zal worden ge houden. H M. de Koningin is voornemens om ln de middag van 7 Juni de afgevaar digden van do Vereniging officieel toe te spreken. Het troepenschip „Kota Inten" zal Zaterdag 7 April a.s met een aflossings detachement mariniers uit Rotterdam vertrekken naar Nleuw-Gulnea. Op 13 April a.s. zal de KL.M. haar 100ste retourvlucht van Amsterdam naar Curagao vla Dakar en Paramaribo uit voeren. r Van 9 tot 18 Augustus zal te Goes weer een „Nytengo" (een nijverheid- en handelstentoonstelling) worden gehouden. Er hebben zich reeds vele deelnemers op gegeven. Het onder Panamese vlag varende s.s. „Roma", thans ln charter bij de Ne derlandse regering, wordt Zondagavond laat te Rotterdam verwacht. Dit is het derde schip, dat Ambonnezen en hun ge zinnen naar ons land brengt. De ontsche ping zal Maandagmorgen vroeg aan de Lloydkade plaats vinden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indone sië: m.s. „Oranje" (10 April); Antillen en Suriname: m.s.„Willemstad" (10 April); Canada: ms. „Prins Johan Willem Friso" (7 April); Australië: vla Engeland (7 April). Luchtpostbrieven, bestemd voor op varenden van Hr Ms torpedobootjager „Plet Hein" dienen als volgt te worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam. stamboeknummer, aan boord van Hr Ms ,.iPet Hein", Amsterdam Schiphol - Ma rine. De brieven mogen niet zwaarder zijn dan 10 gram en dienen met lo cent te worden gefrankeerd. Het schip wordt 11 Mei te Den Helder verwacht. Het wrak van het beurtschip m.s. „Boornsuoom". dat op het IJsselmeer zonk. ls gisteren gelicht en naar Amster dam gesleept. Sinds het ogenblik, dat er geen visa meer nodig waren voor het tourlstenver- keer tussen Nederland en Italië. Juni 1950 zijn ruim 350 Italianen, die ln ons land wollen stoffen van zeer slechte kwaliteit onder bedrlegel()ke voorwendsels aan de man probeerden te brengen, over de Nederlands-Belgische grens gezet. De toestand van Jhr. Van Vreden- burgh, de Nederlandse administrateur van de internationale zone van Tanger. vertoont voor de eerste maal sedert zijn val op 29 Maart J.l. thans een uitgespro ken verbetering. BUITENLAND. In Ontario (Canada) ls een militair straalvliegtuig op een proefvlucht veron gelukt. Twee personen verloren het leven. De Engelse minister-president Cle ment Attlee moet ln verband met zijn darmziekte nog enige tijd in het zieken huis blijven, aldus een bulletin van zijn artsen. De Belgische automobilisten kun nen zich voor een bedrag van ruim 200 gulden een telefoon in hun auto aan schaffen, waardoor zij langs radio-tele fonische weg met de gewone telefoon dienst verbonden zijn en zo gesprekken kunnen voeren met binnen- en buiten land. Ecuador. Bolivia en Brazilië hebben er te Genève op aangedrongen, dat het probleem van de ontwikkeling der pri mitieve Indianenstammen ln deze lan den wordt opgenomen ln het werkpro gram van de sociale commissie der V. N. Uit wélingelichte bron te Londen wordt vernomen, dat de uitvoer van rub ber en latex uit het Britse gemenebest met ingang van 9 April a.s. zal worden beperkt voor zover het de leveranties aan de landen van het Sovjet-blok, China inbegrepen, betreft. De gouverneur van Belgisch Lim burg, mr L. Roppe, heeft dezer dagen een informeel bezoek gebracht aan en kele- plaatsen ln Zuid-Limburg. Door het omslaan van een roeiboot met dlertlen personen zijn tien mensen verdronken op de Tisa (Noord Joego slavië). Drie vrouwen konden worden gered. Te Praag wordt in gewoonlijk goed- lngellchte kringen vernomen, dat de plaatsvervangende minister van landbouw. Smrkowsky. ontslagen ls als directeur- generaal van dc staatsboerderijen. Men gelooft, dat hij gearresteerd is. - In Lausanne heeft de secretaris van de koning van Slam bekend gemaakt, dat koningin Sirikit van Slam het leven leven geschonken aan em dochter. De toestand van moeder en kind ls bevredigend. Gisteren is bij Londen een straalvlieg tuig van de Canadese luchtmacht neerge stort. Dit ls het derde Vampier-vliegtuig, dat de Canadese luchtmacht ln een week tijd verloren heeft. De rtloten kwamen om het leven. - In Texas is een C-45 transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht neer gestort. Zes mensen kwamen om het leven. Niettemin -vele terugroepingen, waar in ook het héél gelukkig spelende or kest afgezien van een onzuivere fluitsolo mocht delen. Tenslotte, of eigenlijk als opening: de nieuwste wereld. Die van Geza Frid van 1949. Of zij eeuwig zal zijn? Wij betwijfelen het voorshands. Uitgevoerd werd zijn symphonlsche fantasie „Paradou" (het Provengaalse woord voor paradis, paradijs) en geïn spireerd op Emile Zola's roman „La faute de l'Abbé Mouret. 7.6 paradijsachtig als ln de roman gaat het in deze met de „Muziekprijs Amsterdam" bekroonde compositie niet toe. Men herkent in Frid eerder de per fecte beheerser van het métier en de kundige instrumentator, dan de geïn- spireerd-begenadigde, al bloeit zijn in- spiratieen fantasie zeker op in de van een vibrerende strijkersspanning ver vulde poëtische Romance met een won der solotrekje, meesterlijk door Olof vertolkt. Zijn vernuft uit zich hoofdza kelijk in de andere delen Prélude, Koraal, Fuga en Epiloog en daarmee staat hij dan weer in de „nieuwste tijd" Soms treft ook daar echter een rake sfeer, waarbij men echter toch wel het literaire gegeven moet kennen, om er de betekenis van te vatten. Al wil deze muziek dan geen „programma-muziek" heten Wat Frid echter instrumentaal, o.a. met behulp van harp en slagwerk, aan effect- kleurrijke vondsten bereikt, be wijst zijn vindingrijkheid, die een per soonlijke allure draagt, volop. Overigens zou men eigenlijk een re productie als deze enige keren moeten horen, alvorens er een definitief oor deel over uit te spreken. Zo was dit sluitingsconcert er een van gemengde indrukken met die éne: Dvorak's vyfdc als zelden ge hoord boeiend hoogtepunt, een mu zikale wereld voor alle tijden- want de harten verheffend cn verwar mend openbarend! Van Otterloo betoonde zich liier we derom een waarlijk „groot" dirigent! H. Leidse Schouwburg Arbeiders-T oneelver. D.O.S. DE HEILIGE De Arbeiders-Toneelvereniging D.O.S. die op haar eerste avond van dit sei zoen de Gentse toneelgroep „Geluk in het werk" had doen optreden, kwam gisteravond zelf aan bod. De keuze was gevallen op een volksstuk, dat bedoelde op een hoger niveau te staan en, gezien de strekking, dat in ieder opzicht ook wel bereikt. Dit toneelwerk van Jan Le- maire jr wil' als wijze levensles immers meegeven: verbeter de maatschappij, doch begin ieder bii zich zelf! De auteur ontwikkelt dit gegeven en laat het afspelen in een hotelletje, waarin een reeks mensen die lopen langs 's levens zelfkant, onderdak ple gen te zoeken. Zonder enige aanduiding waarom dit geschiedt, komt daar op een gegeven moment een toekomstige dokter vol illusies binnen vallen, die hij op de andere logeergasten tracht over te bren gen. En hoewel er aanvankelijk een spelletje met hem wordt gespeeld waar in de nieuweling als de „heilige" wordt aangeduid, behaalt hij ten slotte de overwinning. Zelfs op de bruut, die uit wellust een jong meisje wurgt Men ziet, hier is een achtergrond aan wezig. die slechts valt te loven, maar het is t.e betreuren, dat de auteur bij de uit werking te veel naar het melo-drama- tische is afgegleden, waardoor het effect voor een niet. gering deel verloren gaat. Hetgeen evenwel niet wettigt- het vaak hinderlijk gelaoh van een deel van het zeer talrijke publiek, dat blijkbaar veel niet begreep. Dat werkte wel zeer sto rend en de vertolking van D O.S, gaf daartoe ook zeker geen aanleiding. Zelfs al konden de executanten zich ook niet geheel vrij maken van het melo dramatische. waarvan zij echter niet de schuld, dragen, doch de auteur. Onder regie van de heer A. C. v. d. Woerd heeft D.O.S. toch haar beste krachten gegeven en in menig opzicht wat goeds bereikt. Hoewel wat de op kamer bet-reft wat primitief voldeed het décor alleszins. Tot de besten behoorden ongetwijfeld de bloemenkoopman de bruut, de jon ker en de blinde Trui. terwijl de „hei lige" heel goede momenten afwisselde met minder geslaagde, maar het is wel een zware rol. Minder geslaagd waren het meisje, dat te ouwelijk aandeed en de invalster voor de lichtekooi. De rest paste zich naar behoren aan. Na afloop de pauzes waren aange naam met muziek gevuld klaterde er een hartelijk en langdurig applaus als beloning voor de qua gehalte geslaagde opvoering. Voor de aanvang sprak de heer v. d. Woerd een kort openingswoord, waarin hij speciaal welkom heette de ere-voor- zitster. mevr. Brageaar. de wethouders Joneeleen en Van Schaik en de NATU- vertegenwoordigers, terwijl hij memo reerde hoe D.OS. volgend jaar haar veertig-jarig bestaan hoopt te vieren. Het mooiste cadeautje zou wel zijn uit breiding van het aantal donateurs en daarmede is reeds een aanvang gemakt M. KAARTWEDSTRIJDEN TEN BATE VAN KANKERBESTRIJDING. Ten bate van de kankerbestrijding organiseerde de Federatie van Buurt verenigingen gisteravond in de grote zaal van Den Burcht kruis- en klaver- iaswedstriiden. Deze eerste avond werd een groot succes en zal nog gevolgd worden door een bridge-drive op Za terdag as. en wedstrijden voor dam mers. schakers en klaverlas-achttallen. De eerste uitslagen lulden: Kruisjassen: v. d. Holst-Koppers 3555 pnt.; NagtegellerHeymans 3541 pnt: Warmerdam—Staphorst 3360 pnt; LovinkNiissen 3322 pnt. Kla verlassenv. d. MeerZwaan (Riinsburg) 5730 pnt: BraggaarHil- lebrand 5493 pnt: Beugelsdilk—Barthen 5319 pnt: Coertv. d. Veen (Oegst- geest) 5082 pnt: RolMulder 5050 pnt: Bronsgeest Sr—Pardon 4990 pnt: Kriek v. Velzen 4984 pnt: hr en mevr Dietz 4976 pnt: Schroder—Geen jaar 4946 pnt Verhoogt—De Koning CL'dorp) 4892 pnt. Hoogheemraadschap Rijnland UITBREIDING COLLEGE VAN HOOFDINGELANDEN. Nu sedert het begin van dit jaar ook de gebouwde eigendommen in de lasten van het hoogheemraadschap Rijnland worden aangeslagen, worden er, ter ver tegenwoordiging van de belangen der eigenaren van die gebouwde eigendom men, tien nieuwe hoofdingelanden aan gewezen, en wel door de gemeentebe sturen binnen Rijnland. De hoofdinge landen nemen in het bestuur van Rijn land ongeveer de plaats in, welke de raadsleden in de gemeenten hebben. Door het gemeentebestuur van Haar lem zijn aangewezen mr P. O. F. M. Cremers, burgemeester en de heer A. J. M. Angenent, wethouder. Het gemeen tebestuur van Leiden heeft aangewezen jhr mr F. H. van Kinschot, burgemees ter, en het gemeentebestuur van Gouda de heer E A. Polet, wethouder. Van de kleinere gemeenten zijn groe pen gevormd. Uit de groep Amsterdam- Bloemendaal-Heemstede is aangewezen de heer mr W. H. Vliegen, raadslid van Bloemendaal; uit de groep Haarlem mermeer-Aalsmeer de heer C. van Beem, wethouder van Haarlemmermeer; uit de groep Hillegom-Lisse-Oegstgeest- Sassenheim de heer H. L. du Boeuff, burgemeester van Oegstgeest; uit de groep Wassenaar-Katwijk-Noordwijk de heer mr dr J. Hazenberg, wethouder van Wassenaar; uit de groep Alphen a. d. Rijn-Boskoop-Waddlnxveen de heer J. van den Berg. wethouder van Alphen a. d. Rijn; en uit de „rest-groep" van kleinere gemeenten jhr mr L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond. Voorts is naast elke hoofdingeland een plaatsvervanger aangewezen om in ge val verhindering zijn plaats in te ne men. Het lijkt bevreemdend, Amsterdam hier onder de „kleinere gemeenten" gerangschikt te zien. Dit Is geschied om dat van Amsterdam slechts een gedeelte binnen Rijnland valt en dat gedeelte bovendien nog in overwegende mate vrijdom geniet van de belasting op het gebouwde eigendom. De volledige „Verenigde Vergadering" van Rijnland bestaat nu uit: de dijk graaf. zes hoogheemraden, 16 hoofdin gelanden voor het ongebouwd eigendom en 10 hoofdingelanden voor het ge bouwd eigendom, samen 33 leden, de voorzitter inbegrepen. Waarschijnlijk op 25 April zal de Verenigde vergadering voor het eerst in de nieuwe samenstel ling bijeen komen. Onze beroemde doelverdcdlger zingt met DIAX VAN PRAAG Wat een club is dat Deze sensationeel nieuwe voetbalgra- mofoonplaat is vanaf heden verkrijg baar bij: HAARL.STRAAT 55 t.o. Rex-Theater LEIDEN - TELEF. 20593 Middenstand zit in hoek waar klappen vallen MIDDENSTANDSPARTIJ WIL HIERAAN EEN EINDE MAKEN. De in November 1947 opgerichte Mid- denstandspar-tij had gisteravond in Café restaurant In den Vergulden Turk" een propaganda-bijeenkomst belegd, welke door plm. 30 personen werd bijgewoond. De algemeen-secretaris, de heer J. A. T. Toussaint, hield een rede waarin hij in grote lijnen de doelstelling van de Middenstandsparty uiteenzette. In te genstelling met de specialisten, die elke politieke partij voor de Middenstand zegt in haar midden te hebben, is spre ker van oordeel, dat de middenstand zelf zal moeten doen, wat anderen zeg gen of schrijven voor deze middenstand te doen. Terwijl thans alle bonden op sociaal en politiek terrein te rade moe ten gaan- bij de politieke partij hunner keuze, staat men in deze kring een goed georganiseerde, over het gehele land ver spreide Middenstandspartij voor. welke in de politieke constellatie van ons land een grondige wijziging zal kunnen be werkstelligen. Spreker achtte de politiek van de huidige regering voor het be drijfsleven en de middenstand verderfe lijk. omdat deze de middenstand waar in plm. 45% van alle Nederlandse werk nemers werkzaam is. aan een ontstel lende bloedarmoede doet lijden. Door het huidige staatssocialisme komt men volgens spreker tot sfcaatsabsolutisme, d.w.z. tot dicta turn-. Voorts was spreker van mening, dat de sociale rechtvaar digheid. waarover men thans de mond vol heeft, alleen betracht wordt voor een bepaalde groep van ons volk. Hoe wel de middenstand zich niet zal mogen verzetten tegen een eoed betaalde en so ciaal verzorgde arbeidersklasse, zal de middenstand de mogelijkheid moeten worden gegeven om de sociale lasten ook werkelijk op te brengen. Scherp kantte de heer Toussaint zich ook tegen de bedrijfsorganisaties Wol- tersom. die in feite nog een overblijfsel zijn uit de Duitse tijd. In tegenstelling met deze organ'sat.ies. wenst de Mldden- standsoartii opheffing van de vakgroe pen en een bedrijfsorganisatie met pu bliekrechtelijke bevoegdheid, doch niet als z.gn raam-wet. uit be voeren bij Kon. Besluit (PBO). Terwijl de rege ring thans milliarden eist voor de de fensie. neemt spreker het haar kwalijk, dat, zij zo weinig aandacht schenkt aan de bestrijding van de vijfde colonne (de spionnage). een gevaar het jongste verleden heeft het bewezen waarmede wij terdege rekening moeten houden. Na ook de ver doorgevoerde ambtenarij te hebben veroordeeld wekte spreker de middenstanders, die .in de hoek zitten waar de klappen vallen", op zich ln de Middenstandsoartij fce organiseren, on- da.t door krachtige actie een einde komt aen de ten achterstelling van deze groep niivere burgers. Een drukke bespreking volgde op deze toespraak. 23 APRIL RAADSZITTING De eerst volgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Maan dag 23 April a.s. In café-restaurant „In den Ver gulden Turk" werd gistermiddag een demonstratie gegeven met „De gouden Snit" een nieuwe methode voor pa troontekenen en knippen van vrijwel alle soorten kleding. Zonder enige studie zou het mogelijk zijn om bij toepassing van deze metho de voor het meest ingewikkelde model in een half uur tijd een patroon naar maat te maken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2