Vliegtuig maakte noodlanding bij Deyleroord PUROL zuivert en geneest huidwondjes P Het Leiilsch Dagblad Italië gaat ter stembus Verkiezingen, die verrassingen kunnen brengen Muntendam opende Med. Opvoedkundig Bureau Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak VRIJDAG 6 APRIL (Foto L.D./Van Vliet) Twee inzittenden bleven ongedeerd Hedenochtend omstreeks halftien ziin <3p twee inzittenden van een on Val kenburg gestatlonneerd vliegtuig en de Bewoners van de Crocus- en Hyacm- enscraat in Devleroord te Wassenaar „n een ernstig ongeluk ontsnapt. Een tweemotarige Oxford-laagdekker. en vlieztuig dat zowel voor transport verkenninss- en fotodoeleinden jrordt gebruikt. maakte o'efenlnzen met Soorstarten. dw.z. landen en zonder tot sti stand te ziin eekomen weer oostii- ■en Het vlieertuig was bemand door l twee personen, de luitenant ter zee tweede klasse S. R. Wolters die als pi- Boot fungeerde en de radiotelegrafist J. de Vries. Het ongeluk begon eigenlijk op de i slarlbaan van liet vliegveld Valken burg. aangezien bij het doorstarten j het linkerwiel van het landingsgestel j tc vroeg opklapte. Aangezien het i vliegtuig op dat moment nog niet voldoende vaart had om op écn wiel in evenwicht te blijven, zakte het door waardoor de linker van de twee propellers de startbaan raakte en be schadigd werd. De piloot wist het toestel door een snelle manoeuvre van dc startbaan de lucht in te krijgen doch maakte in het verlengde van de baan een noodlanding in een weiland om op een kleine honderd meter af- i stand van de huizen van Crocus- en Hyacint henstraat met de neus aan de rand van een brede sloot tot stilstand te komen. De buik van het toestel en de beide propellers werden daarbij beschadigd, doch de inzittenden kwa men er ongedeerd af. De bewoners van genoemde straten zijn eveneens aan een groot gevaar ontsnapt, want was het toestel verder doorgeschoten, dan hadden zeer ernstige ongelukken onmogelijk kunnen uitblijven. De inzittenden van het vliegtuig wa ren er ongetwijfeld niet zo goed afge komen. indien het toestel sleohts een paar meter verder was doorgeschoven. Het toestel zou dan met de neus in een brede sloot ziin gedoken, waardoor ern stiger materiële gevolgen, en daardoor wellicht persoonlijke ongelukken niet zouden ziin uitgebleven. Uiteraard trok het ongeval ruime be langstelling van de buurtbewoners. De brandweren van Wassenaar en het vliegveld Valkenburg waren zeer spoe dig ter plaatse, doch behoefden geen dienst te doen. aangezien het ongeluk merkwaardig goed was afgelopen. Het zelfde was het geval met de genseskun- dige dienst van het vliegveld, die korte tiid na het ongeval arriveerde. De piloot kon kort na het ongeval ziin belevenissen telefonisch aan het vliegveld melden, waar uiteraard grote opluchting bestond over de goede af loop van het ongeval, dat men op -het vliiegveld uiteraard had waargenomen en waar onmidjslliik alarm werd ge maakt. HULDIGING L. DEN HOLDER De personeelsstaf van de N.V. Ma chinafabriek Den Holder alhier, heeft hedenmorgen de directeur-eigenaar, de heer L. den Holder, in intieme kring een bescheiden huldiging bereid in ver band met het feit, dat hy 30 jaar ge leden de grondslagen legde voor het bedrijf, waarvan de personeelsbezetting in de loop der jaren groeide van 2 tot 100 man. De heer Den Holder werd in tegen woordigheid van zijn echtgenote toe gesproken door de procuratiehouder, de heer G. Knotter. die als jubileumge schenk de mededeling kon doen, dat de Provinciale Waterstaat van Noord- Holland zojuist aan de firma de op dracht "had verleend tot het maken van de constructie voor de zgn. Alkmaarse- brug in de Wieringermeer voor een bedrag van f. 47.000, De heer Den Holder, die op het punt stond naar het buitenland te vertrek ken, zeide in zijn dankwoord op 23 April aan het personeel een feest avond te zuilen aanbieden. W. A. A. KERCKHOFF f In de ouderdom van 79 jaar is te zij nen huize in Wassenaar overleden de heer W. A. A. Kerdkhoff Sr., die van de oplichting in 1903 tob op de hui dige dag directeur is geweest van het Leidse filiaal der firma Vroom en Dreesmann. Onder zijn energieke leiding heeft het filiaal in de loep der jaren tal van uitbreidingen en verbouwingen onder gaan, zodat men in het tegenwoordige winkelpaleis het oorspronkelijke onaan zienlijke winkeltje niet meer kan her kennen. ABC-CABARET IN SCHOUWBURG. Naar wij vernemen zal op 23 April het ABC-Cabaret o.l.v. Coiry Vonk en Wim Kan een voorstelling geven in de Schouwburg met Wim Kans nieuwste programma: h-B-C.-Expres, De medewerkenden zijn: Corry Vonk, Wim Kan, Jph. Elsensohn (als gast), Sophie Stein, Pam Henning, Piet v. d. •Meuien,. Joop Vischer, Guus Heek, Ber Engelen, Bill 'Blok; aan de vleugel Ccr Lemaire. Verzoek aan Ned. Herv. Gemeente IN' VERBAND MET IIET BEROEP VAN DS GEUKSEN NAAR AUSTRALIË. i De Commissie voor het Bijzonder Ker kwerk, ingesteld vanwege de Kerkeraad ier Ned. Herv. Gemeente verzoekt ons ipname van het navolgende: „Toen enkele predikanten na dc oor Roe onze gemeente verlieten, bleek dat f de belangstelling van de zijde der Leid- fe HervGemeente gedurende de weken, waarin deze predikanten geplaatst wa ren voor de beslissing, weinig of niets betekende. Wij kunnen niet aannemen, dat het overgrote deel van de gemeente onverschillig stond tegenover het wel of liet weggaan der betrokken predikan ten. maar het uitblijven van medeleven ,oel naar alle waarschijnlijkheid ge- _:eht worden in het feit, dat velen niet weten wat ze in zo'n geval nog kunnen loen. Daarom wil de commissie voor het BK. werk nu, in verband met het be roep van ds Geursen naar Australië, een andere weg Inslaan. Zij wil naast de mogelijkheid, die iedereen zelf heeft om contact met ds Geursen op te remen, hem ook nog op een andere wijze laten rc-n, dat zijn eventueel vertrek bok "door kelijk Leiden ten zeerste zou -Worden getreurd. 1 f' Van heden af ligt in de Pieterskerk een lijst ter tekening gereed. Mep kan daar in de komende dagen, ook Zondag na de kerkdiensten, een handtekening plaatsen. In verband met de door ds Geursen te nemen beslissing is het raadzaam er niet te lang mee te wach ten. Laat een ieder, die een open oog en begrip heeft voor 'het werk, dat hier in Lelden onder de van het Evangelie ver eenden, (die ook deze dagen gelegen - "ïeid krijgen zich schriftelijk uit te spreken) wordt verricht, even naar de Pieterskerk gaan. En mocht de beslissing van ds Geur sen voor Leiden ongunstig uitvallen, welnu, dan kan hij, gesterkt door de jedachte dat zijn werk ook door Ker kelijk Leiden werd gewaardeerd, in Australië met zijn ons wel bekende ener gie en enthousiasme aan het werk gaan". Chr. Hist. Unie besprak plaatselijke problemen drukbezochte praatavond. De afdeling Leiden der C.H.U. kwam isteravond in het Oosters Instituut Jijeen, om met de raadsleden te spre ien over de Leidse problemen. De be langstelling voor deze „praatavond" *as groot. Dg voorzitter, de heer D ,v. d. Kwaak, nerkte op, dat we niet alleen met Leidse problemen maar ook met vele andere Moeilijkheden zitten: in gezin, kerk, internationaal, persoonlijk en in jris werk. Met al deze moeilijkheden kunnen we echter tot Christus gaan, Evenals met de problemen op politiek terrein. We staan in de cirkel van Christus' lioht en we kunnen tot aan de grens van deze cirkel met elkaar 'Preken. We willen ons niet opsluiten in een junker, maar we kunnen iedereen in deze cirkel ontmoeten. Ook de leden van de Prot. Chr. frac- t'e staan met hun persoonlijke eigen- gappen te midden van al deze pro blemen en trachten de stad te dienen en te besturen, geleid door het Evan gelie. Na dit inleidend w001-4, kwamen de vragen los: heeft de regeringspolitipk mvloed op de Leidse plannen, hoe staat net met de woning- en tunnelbouw, iz»; enz. Diverse raadsleden beantwoordden de vragen, waarbij een prettige discussie ontstond en de vragenstellers duidelijk vverd gemaakt, hoe de leden der Prot.- Chr fractie over de Leidse problemen denken. in verband met de wijziging van het Programma van beginselen en de statu ten der C.H.U. werd een commissie be- jteemd. die bovenbedoelde stukken zal bestuderen en op de eerstvolgende bij- oenfcomst de vergadering zal voorlioh- ;5n- Deze commissie bestaat uit de he- A. Bernard. L. Questroo. IJ. 'nmstra M. v d. Voet, F. Voorzaat. C. H. v. d. Wijngaard en A. F. Zeelen. welke laatste als voorzitter zal op- trHen. Bet gewiizigdi? huishoudelijk regle ment der afdeling werd met algemene «temmen aangenomen. De eerstvolger.de vergadering is be- "a'd op 18 Apri] a.s., waar een der Men van bovengenoemde commissie jte wijziging van het beginselprogram inleiden. (Ingez. Meö.-adv.) Verhoging posttarieven in studie genomen Naar wij vernemen ls bij de P.T.T. de mogelijkheid cm de posttarieven te verhogen in studie genomen. Familie haalde versterking NA KNOKPARTIJ WERDEN BOLLE PIET C.S. INGEREKEND. In een café aan het Zwaanhals te Rotterdam ontstond gisteravond rirzie tussen familieleden. Zonder dat het pleit beslecht was, ging men uit elkaar. Toen echter een da-aroy betrokken, 'ha venarbeider en zgjn vrouw goed en wel in hun woning aan de Crooswijksekade waren aangeland, werd er gebeid en meidcle zich, de rest van de familie aan cm het zaaöcje uit te vechten. De drie vrouwen en een man hadden ter ver sterking nog een zekere „Belle Piet" meegebracht, een z.g. zware jongen. Eerst werd het hele huisraad kort en klein geslagen en teen er ook nog mis handeling dreigde, sprong het bedreig de echtpaar door het keukenraam op een iets lager gelegen platje. De echt genoot liet zich teen manmoedig langs een afvoerpijp van ce tweede verdie ping naar beneden glijden, maar kwam met zo'n smak op een achterplaatsje terecht, dat hij in het ziekenhuis Berg weg meest worden opgenomen. De vrouw was aan de rand van het platje gaan hangen, maar durfde de sprong niet te wagen. Begrijpende,, dat haar krachten haar zouden begeven, begon ze te gillen. Een' toegeschoten agent van politie ken haar neg juist opvangen!' Ze kreeg minder ernstige verwondingen, maar moest tech in het ziekenhuis beh*i=deld worden. Inmid dels was uit een politiejeep een flink stel agenten gesprongen. Ze slaagden er in de rest van de familie, mitsga ders ..Bolle Piet", in de kraag te grij pen en in te rekenen. „NIEUW AMSTERDAM" HEEFT VERTRAGING. De „Nieuw Amsterdam", die morgen uit New York te Rotterdam zou aan komen, "heeft vertraging. Het schip passeerde gisteravond cm halfelf de Scilly-eilanden, maar geraakte daar in een zo dikke mist, dat. het uur van aan komst te Southampton nog onzeker is. Voorlopig wordt aangenomen, dat het schip eerst Zaterdag in de namiddag te Rotterdam zal arriveren. BELGISCH LID UNCI TE BRUSSEL TERUGGEKEERD. De heer Bihin, die België in de UNCI te Djakarta heeft vertegenwoordigd, is ie Brussel teruggekeerd. Hij was sedert Juni 1948 als lid van de commissie werkzaam. Zoals bekend, zal de heer Taeyens, gezantschapsatta- che te Djakarta, de heer Bihin opvol- gep. De romp van het m.s. Doros HET GEVAAR VAN METHYL- CHLORIDE. Op 12 December 1949 deed zich aan boord van het ms „Doros" der K.N.S.M., op weg van New-York naar Haiti, op 300 mijl van Miami, een ontploffing voor die brand veroorzaakte. Het vuur greeep snel om zich heen en het sohip zonk. Slechts 13 van de 24 opvarenden wer den gered De Raad voor de Scheepvaart heeft vanmorgen uitspraak gedaan na zijn onderzoek van deze ramp. Doordat bijna Geen nieuwe huurverhoging GELEIDELIJKE OPHEFFING BOUWSTOP TEGEN 1 JULI (Van onze Haagse redacteur) Op een hedenochtend gehouden pers conferentie zeide Minister In 't Veld dat er van een nieuwe huurverhoging met compensatie geen sprake kan zijn cmdat die compensatie nergens op ge vonden kan worden. Een huurverho ging zonder compensatie is al even on denkbaar, wijl het gezinsbudget zulks niet kan dragen. Indien er een daling in de kosten van levensonderhoud op treedt, is het moment daar om een ver dere huurverhoging te overwegen. In ander verband deelde de Mnister mede dat de bouwpremies en Rijksbij dragen noch verlaagd, noch verhoogd zullen worden. Er is wel een relatieve verlaging door de stijging der bouwkos ten, maar in het totaal bedrag dezer premies en bijdragen komt geen veran dering. Wat de particuliere bouwsector betreft is uit gegaan van de veronder stelling, dat in deze sector ongeveer 8000 woningen zullen worden gebouwd plus de herbouwgevallen. Er is bezwaar om dit volume verder te laten oplopen, daar anders de arbeiderswoningbouw in het gedrang zou komen. De minister streeft naar geleidelijke opheffing van dé bouwstop tegen 1 Juli. Naar bekend zijn er momenteel &3.000 woningen in aanbouw. Met de bouw stop meegerekend mag men vertrouwen dat er in dit jaar 50.000 woningen ge reed zullen komen. De moeilijkheden beginnen pas in 1952. Gedacht is voor de volgende jaren, zoiarig de financië le noodtoestand aanhoudt, aan een jaarlijks bouwprogramma van 40.000 woningen. De krant voor iedereen alle officieren bij dez2 ramp omkwa- m enaldus de Raad kan men zich geen volledig beeld vormen van de oor zaak en toedracht. Het vuur heeft zaoh met eo'n razende snelheid verbreid, dat geen 'S.O.S. meer kon worden uitge zonden. De Raad meent, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid, dat de ramp is toe te schrijven aan een ontploffing van methylchlo- ride in dc koelinrichting. Methylchlo- ride is explosief bij een concentratie, die in geval van ontsnapping van gas in de beperkte ruimte van de kocl- kamer van de „Doros" spoedig bereikt kan zijn, en ontvlamming is mogelijk door een vonk uit de daar aanwezige electromotor, die blijkbaar niet gas- dicht was geconstrueerd. De Raad sluit zics aan bij het advies van de inspecteur voor de Scheepvaart, dat de rederijen zaoh, met het oog op de aan methylehloride verbonden gevaren, doen adviseren over de koel inrichtingen op bestaande en nieuwe schepen. CONCERT „DE STEM DES VOLKS". Donderdag a.s. vindt in de Stalszaal een concert plaats van de Arbeiders Zangvereniging „De ste.n des volks" on der leiding van Iskar Aribo. Uitgevoerd zullen worden „Die Tageszeiten" van G. Ph. Telemann en„De Schipbreuk" van Johan Wagenaar, naar het epische gedicht van „De schoolmeester". Voorkoming neurose maatschappelijk belang Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe werkruimte van het Me disch Opvoedkundig Bureau aan de Rijnsburgerweg alhier, heeft de staats secretaris van Sociale Zaken (Volks gezondheid), dr P. Muntendam, he denmiddag een rede gehouden. Daarin zeide hij o m., dat niet genoeg de nadruk kan worden gelegd op de grote betekenis van de M.O.B.'s in de geestelijke gezondheidszorg van de jeugd. Als de meeste gebieden van de preven tieve gezondheidszorg is ook hier niet de rente. welke de arbeid dezer bureaux oplevert, In geldswaarde uit te drukken. Maar wellicht is er toch een taal denk baar. die begrijpelijk is. Dr Muntendam dacht daarbij aan het voorkomen van de neurose oplatere leeftijd, die ver storing van het geestelijk evenwicht welke direct of indirect zulk een grote schade aan onze samenleving toebrengt. Spreker herinnerde aan het merkwaar dige. in 1947 in Engeland verschenen rapport van dr Russel Fraser over het voorkom envan neurosen onder fabrieks arbeiders. Di-t onderzoek dat in 1942 begonnen was, omvatte het volledig lichamelijke en geestelijke onderzoek van 3000 arbeiders. Spr. noemde een van de resultaten van dit onderzoek: tussen 1/4 en 1/3 van alle ziekteverzuim werd veroorzaakt door neurotische stoornissen. Zowel uit dit onderzoek als andere onderzoekin gen, ook in ons land. is naar voren ge komen. dat een voor het geestelijk even wicht in het kind ongunstige mlllieu- Lezers sell ri jven AMBON „IN DE LICHTBOEI". Naar de laatste ronde. In dank ontvangen van: H. van W. Jr. f. 2,50; J. S. f. 1, N.N. f. 2,50; N. f. 1.—; Ambtenaren B D R. v. A. f. 8.mej. J. A. I. van W f. 1.— mej. M. L. f. 5.—; A. M. Chr. f. 2,50; allen te Leiden. Mevr. E. S. G. B. f. 2,50; mej. C. D. F. f. 1,—: mevr. S. J. f 2,50 te Oegstgeest en mr C. L. f. 5,— te Voorhout. Vrienden van Ambon te Leiden en omgeving- die nog willen meedoen om het bekende doel te helpen bereiken, hier is dan de laatste gelegenheid. Stort uw bijdrage op mijn g:ro No. 188784, of. mocht er bezwaar zijn uw gave bij my af te geven, bericht dan even waar Uw bijdrage kan worden afgehaald. Mede namens Ambo" „in de Lichtboei" zeg ik U bij voorbaai, hartelijk dank. H. J. LAMERS, Hoge Rijndijk 30, Leiden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Anton, z. van L. Wilbrink en E. van Nieuwkoop; Yvonne Hendrika Leonarda. d. van P. J. J. Hakkaart en J. H. M. Pias- mefjer; Petroriella Helena, d. van A. J. Stikkelorum en J. J. Neuteboom; Charlotte Louise, d. van C L. Boelé en A. M. M. Hageman; Chrlstiaan. z. van H. C. van Leeuwen en J, J. Uithol: Martin, z van W. Sloos en J. M. Nievaart; Cornelia, d. van A. Ouwerkerk en C. J. A. Glasbergen; Jacques, z. van I. Nleuwenburg en J. van der Mei). ONDERTROUWD: P. J. F. Breedeveld Jm 40 Jaar en W. J. Stouten Jd 33 Jaar; W. F. Derogee Jm 20 Jaar en P. Oudshoorn Jd 19 Jaar; J. B. van Dijk Jm 27 Jaare n M. J. J. Lemmerman Jd 24 jaar; P. C. Mol Jm 48 Jaar en M. M. van Polanen wed. 45 Jaar; S. J. Straathpf Jm 26 jaar en A. van Wijk Jd 21 Jaar; A. van der Veen Jm 20 jaar en C. I. Harmse jd 26 Jaar; J. H. Hcnslng Jm 29 Jaar en A. M. Molenaar jd 21 Jaar; P. J. T. Mens lm 23 jaar en C. A M. van Haasteren Jd 23 Jaar; J Zuiderduin Jm 34 jaar en J. Vermeer jd 24 Jaar; H. A. Souverein Jm 25 Jaar cn J. M. Brons geest Jd 23 Jaar; H. de Groot Jm 25 Jaar en J. C. Verhoog Jd 25 jaar: P. Goedhart Jm 24 Jaar en L. Beekman Jd 25 Jaar; C. van den Nleuwenwyk Jm 24 Jaar en C. Chaudron Jd 20 jaar; A. Nievaart Jm 22 Jaar en J M. van der Linden Jd 19 Jaar; A. F. Kleljn wedn. 57 jaar en P. Helns Jd 36 Jaar; C. Roon jm 24 jaar en H. M. Koet Jd 22 Jaar; A. Alberts Jm 22 Jaar en E. van Geel Jd 27 Jaar; J F. Ouwerkerk Jm 33 Jaar en E. Devellng Jd 29 Jaar: A. G. Pekelharing jm 30 Jaar en A. T. van Haasteren Jd 29 Jaar. OVERLEDEN: P. J. Bremmer man, 72 Jaar; G. Smlt- tenaar, vrouw, 81 jaar; K Scholte. gesch. van Zwaan. 69 Jaar; M. KuiJt. dochter. 12 Jaar; W. H. M. ten Holte, dochter, 26 Jaar; J. T. R. Boon, dochter, 2 weken. invloed in de jeugd het ontstaan van storing erop "dit gebied op latere leef tijd bevorat. Ook in ons land ziet men na de oor log de verstoring van het geestelijk evenwicht cn de invloed hiervan op de gezondheid van het lichaam, een steeds grotere betekenis krijgen bjj het verzuim in de ondernemingen en het is derhalve door het behoud van onze volkskracht van het grootste be lang, dat wij in toenemende mate de mogelijkheden te baat nemen om in de jeugd de omstandigheid te schep pen. waardoor het ontstaan van een neurose kan worden voorkomen, zo vervolgde Muntendam. De M.OB.'s spelen bij deze preventie een rol van betekenis en uitbreiding van dit instituut in Nederland zal no dig bVjken. Spr. hechtte een grote be tekenis aan het feit, dat wederom een goed werkend M O.B. aan de reeds be staande ls toegevoegd. (Van onze Romeinse correspondent). In de loop der maanden Mei cn Juni zullen de Italianen ter stembus wor den geroepen. Het gaat weliswaar slechts om gemeenteraden en provin ciale overheden, maar toch is de be tekenis der verkiezingen niet gering. Tal van grote steden, vooral in het Noorden, hebben een overwegend communistische gemeenteraad en daar de burgemeester in Italië geko zen wordt door en uit de gemeente raadsleden, hebben steden als Floren ce, Bologna, Venetië, Genua, Turijn enz. ook een communistische, Milaan een socialistische burgervader. De ver kiezingen zullen uitwijzen, of deze toe stand al dan niet wordt bevestigd. Over de wijze, waarop de verkiezingen zullen worden gehouden en vooral over de toewijzing der zetels is dan ook heel wat t« doen geweest. De christen-democraten kwamen met voorstellen, die de kleinere regerings partijen onmogelijk konden aanvaarden, wilden zij niet alle invloed op de plaat selijke politiek verliezen en tevens voed sel verschaffen aan de toch reeds be staande overtuiging, dat stemmen uitge bracht op kleine partijen verloren stem men zijn. Ten slotte werd men het eens op een basis, die alle partijen geeft, wat ze toekomt. In de eerste plaats zullen de verkie zingslijsten niet de can did aten omvat ten van één enkele party, doch van een gToep partyen, die „verwante" doelein den nastreven. Het is derhalve zeker, dat in alle gemeenten communisten en Nennl-socialisten op dezelfde lijst uit komen. Daar de Italiaanse kiezer achter de naam van de candidaat zyner keuze een kruis je kan zetten en door deze „voorkeur stem" tegelijkertyd voor een party en voor een persoon stemt, valt het de „verwante" partyen achteraf niet moei- ïyk de verworven zetels onder elkaar te verdelen. Verwacht werd, dat in vele steden de christen-democraten en re publikeinen, een gezameniyke lyst zou den opmaken, terwijl de liberalen heb ben bekend gemaakt, dat zy al naar de plaatseiyke omstandigheden alleen zul len optreden of „verwantschappen" aan gaan, doch dit laatste In geen geval met communisten en neo-fascisten. (In Zuid-Italië, waar het neo-fascisme sterk is. gaan echter thans stemmen op, die doen twyfelen of men zich ten aan zien der neo-fascisten aan dat voorne men zal houden). Een nieuw wet bepaalt voorts, dat aan die ljjst, welke de meeste stem men op zich heeft verenigd, drie vijf den dc-r zetels zal worden toegewezen, terwyl de overigen worden verdeeld onder de minder bevoorrechte lijsten. De man, die het meest voor dit systeem heeft geyverd, is Saragat, en daar is ook reden voor. In de Noord-Italiaanse industrie-centra telt de socialistische arbeiders-party, waarvan hy secretaris is, vrij veel leden en sympathiserenden en men mag verwachten, dat in ver schillende steden een gemeenschappeiy- ke ïyst der christen-democraten, Sara- gat-socialisten en republikeinen meer stemmen zou verkrygen dan die der communisten en Nenni-socialisten. De verkiezingen zouden dus ,in vele steden de regering kunnen omzetten. Maat nu komt er een kink in de kabel en het is Saragat zelf, die daar het meest t-oe heeft bygedragen. Gedeelteiyk op aan drang van de Comlsco Zoekt hij reeds enkele maanden naar een basis om zijn party te verenigen met de door de Co- misco voorlopig als sociaal-democrati sche party voor Italië erkende, unitari- sche socialisten, wier rechtersector wordt vertegenwoordigd door de partysecre- taris Romita en de nauwelijks sterke linkervleugel door de beroemde roman- schryver Ignazio Silone. Het is nu tus sen Saragat en Romita tot een voorlo pige overeenkomst gekomen. Een der hoofdvoorwaarden is, dat de unitariërs hun houding inzake de buitenlandse politiek zullen herzien en het Atlanti sche pact zullen aanvaarden. (Silone en de verdere links-georlënteerden blij ven echter op het standpunt staan van een ongewapende neutraliteit tussen „de beide imperialistische blokken"). De be- langrykste tegenprestatie van Saragat ls, dat de arbeidersparty uit de regering- de Gaspejri treed. En dit nu is zeer ge- vaariyk. Silone heeft n.l. voor het rege ringsbeleid der christendemocraten geen goed woord. Zouden de sociaal-democraten de laatstgenoemde houding aannemen, dan ls de kans gering, dat wy by de ver kiezingen „verwantschapslysten" tussen katholieken en sociaal-democraten zul len zien. Maarblyven die uit, dan zullen de communisten de vruchten plukken van het systeem, dat zo kun stig werd bedacht om de grote steden aan hun invloed te onttrekken. Katholieken, noch sociaal-democraten alleen zullen in steden als Milaan, Tu rijn, Genua, Florence de meeste stem men verwerven, doch onvermijdelijk het „volksblok" van communisten cn Nenni-socialisten. In menig geval zou dan de geringe communistische meer derheid in de gemeenteraden van thans worden vervnagen door een meerderheid van drie vijfden in die van morgen. Het tegengestelde van wat men met de hervorming der kies wet beoogt. Gisteren lieeft Koningin juliana tenvangen. Zij waren ter gelegenheid Paleize Socstdijk de voorzitter van de Nationale Werkgeversorganisatie uil West Europa en de vertegen woordigers van vooraanstaande Amerikaanse ondernemingen ont- van de Jaarbeurs door de raad van beheer van die instelling uitgeno digd lot een bezoek aan ons land. Koningin fuliana neemt afscheid van een der gasten. Ontvoering en nieuwe overvallen bij Soerabaja Een byzondere medewerker te Soera baja telegrafeerde ons: Dinsdagochtend is het driejarig doch tertje van de ramilie Gevers in de om geving van Soerabaja door een Indone sische vrouw ontvoerd. Tot nu toe zyn de opsporingspogingen van de politie en het leger vruchteloos gebleven. Donderdagmiddag werden een school bus met kinderen en een jeep van de suikerfabriek Toelangan in de Sidoard- jodelta, op weg van Soerabaja naar de onderneming, buiten Soerabaja aange houden door een bende van acht gewa pende mannen. De planters Van Haren en Dickmann reden met hun jeep snel door doch werden beschoten. Van Ha ren liep schotwonden op, in de lendenen en de schouders, terwyi Dickmann in het dijbeen getroffen werd. De bus met kinderen en vrouwen kon doorrijden, nadat de Inzittenden beroofd waren. DE OPMARS IN KOREA. Heden trok de tegenstander zich voor de naderende verbonden, legers Noord waarts terug en verliet verdedigings stellingen en mitrailleurnesten. De ver bonden legers hebben thans enkele ki lometers over de 38stè breedtegraad een strook heuvelland van 56 kilometer breedte bezet. Bevelhebbers aan het front geloven, dat de communistische strijdkrachten het evenwicht voor een tegenoffensief in de lente hebben ver loren. Vanmorgen vroeg hebben twaalf Amerikaanse straalvliegtuigen van het tvpe „Sabre" boven Noord-Koreaans ge bied bil de Mandsjoériise grehs een ge vecht gevoerd met dertig sovjetrussisch0 van het type „Mig-15". Na een kwar tier verdwenen de sovjet-vliegtuigen in Noordelilke richting over de grens. Vol gens de Amerikaanse piloten werden viif toestellen van de tegenstander be schadigd. Officieren van een geallieerde ge- vechtsgroen. die Donderdag Noord- Korea ruim twaalf kilometer binnen drongen. verklaren een communistisch peloton en een mortiergroep in de pan te hebben gehakt. NAAR OPHEFFING EUROPESE BETALINGSUNIE? Verwacht wordt, dat de raad van mi nisters van <ie Europese organisatie voor economische samenwerking tydens hun byeenkomst van heden de mogelijkheid zullen bespreken van ontbinding van de Europese Betalingsunie, nu de kleine landen zo sterk getroffen zyn door het invoerverbod van West-Duitsland, Naar verluidt dreigen de kleinere na buurlanden van West-Duitsland met te rugkeer tot bilateraal handelsverkeer met West-Duitsland, met het daar aan verbonden risico van ontbinding van de Europese Betalingsunie, wegens de ern stige gevolgen van het door West- Duitsland in Februari j.l. afgekondigde invoerverbod. Zwitserland, waarvan de uitvoer van horloges en textiel, en Ne derland en Denemarken, waarvan de export van landbouwproducten tot staan kwam, hebben van het Invoerver bod het meest tq lijden gehad. Het West-Duitse invoerverbod voor goede ren uit alle landen van de E.B.U. werd afgekondigd, omdat een speciaal crediet, dat door de E R.Ü, aan West-Duitsland was verleend, byna was uitgeput. Ver- moedeiyk zal de positie van West-Duits land op de bijeenkomst van de raad van ministers worden besproken. Venvacht wordt, dat Engeland en Frankrijk liever zouden zien, dat Zwit serland de betallngsunie verliet, dan dat aan dit alnd, als andere mogelijkheid, een voorkeursbehandeling zou worden gegeven. Naar men zegt verzetten En geland en Frankrijk zich daartegen om politieke redenen.. YVESTDUITSE BIJDRAGE AAN EUROPA'S DEFENSIE. Na een onderbreking van drie weken zyn de besprekingen tussen militaire deskundigen der geallieerden en West- Duitsers vanmorgen te Bonn in het ge bouw van de hoge commissie hervat Op verzoek van de geallieerden héb- b ende Duitse deskundigen een ontwerp ingediend voor een eventuele bijdrage van West-Duitsland aan de defensie van West-Europa in de vorm van tactische luohteenheden en formaties voor de kustverdediging. ANAK AGOENG OOK INDONESISCH GEZANT IN PORTUGAL? Volgens het blad „Abadl" zal mr. Anak Agoeng Gde Agoeng binnenkort als gezant van Indonesië" in Portugal optreden. Hy biyft eahter eveneens ge zant ln Brussel, welke stad als zyn standplaats wordt gehandhaafd. iGedeelteiyk ongecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 13