GAZELLE Ontvangst in Mevrouw Peron's werkkamer Grandioze ontvangst van Prins Bernhard in Argentinië President Peron ivenst samenwerking op elk gebied RIJWIELEN Standpunten te elkaar te Amerikaanse Senaat doet zenden van troepen naar Europa af WEERBERICHT Parijs beginnen naderen Catastrofale gevolgen van Duitse import-stop? Alle hoop gevestigd op O.E.E.S.-conferentie 90ste Jaargang DONDERDAG 5 APRIL 1951 00 No. 27269 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 STORMACHTIGE TOEJUICHINGEN IN DE STRATEN VAN BUENOS AIRES President Peron van Argentinië heeft Prins Bernhard met het grootst mo gelijke eerbetoon te Buenos Aires ont vangen. De ontvangst overtrof de stoutste verwachtingen! Voorafgegaan door motorrijders en huzaren in blauw-rode tunieken met gouden uitmonstering, vertrokken de Prins en zyn gevolg gisterochtend in rijtuigen uit het hotel Alvear. en re den naar de Casa del Gobierno. Langs de route stonden de Argentij nen rijen dik. Gedurende de gehele rit werd de Prins stormachtig toe gejuicht! KRANSLEGGING. Om halfelf vond de ontmoeting tussen Prins Bernhard en president Juan Peron plaats. De president was gekleed in witte uniform, met sabel. De ont vangst werd door het voltallige, uit 20 leden bestaande, Argentijnse kabinet bijgewoond. Daarop trokken Prins Bom hard en president Peron zioh voor een bespreking terug, die een half uur lan ger duurde dan in het programma was Voorzien. Na zijn bezoek aan president Peron legde Prins Bernhard in de kathedraal Metropolitano een krans op het graf van generaal San Martin, die omstreeks 1800 de leiding had in de vrijheidsstrijd tegen de Spanjaarden, die leidde tot het uitroepen van de onafhankelijke Argentijnse Republiek. De kathedraal ligt in de nabijheid van het regerings gebouw gelegen. Gistermiddag bezocht de Prins de echtgenote van president Peron in haar kantoor op het Ministerie van Arbeid. BELANGSTELLING VOOR ONS LAND. Inzake zijn bezoek aan president Peron vertelde de Prins, dat Peron buitengewoon veel belang bleek te stellen in goede samenwerking met Nederland. Bij alle punten, die de Prins aanroerde, liet de Argentijnse president onmiddellijk de betreffende minister komen om de zaak diep gaand te bespreken. Volgens Prins Bernhard was de pre sident zeer gesteld op de komst van Nederlandse scheepsbouw technici ..Nog belangrijker echter was zijn opmerking, dat Argentinië graag de levering ziet van g-ote Nederlandse tankschepen," aldus de Prins. President Peron stelt voorts grote prijs op snelle af leveling van de spoor wagons ter waarde van 200 millioen. gulden, die besteld zijn bij Werkspoor en legde de nadruk op nog grotere sa menwerking met Nederland pp elk ge bied. Peron zei Prins Bernhard, dat hij hem gaarne het nieuwe straalvliegtuig „Pulqui II" zou laten zien en hij hem gaarne in het vliegtuig zou laten vlie gen, maar dat de „Pulqui" (Pijl) nog niet voldoende ontwikkeld was. Peron vertelde, dat het vliegtuig een snelheid haalt van ruim 1000 kim per uur. Prins Bernhard besprak nog andere punten met de president, waarvan binnenkort goede resultaten verwacht kunnen worden. Alle ministers voerden levendige gesprekken met de andere leden van het gevolg. Ook het gesprek tussen Prins Bernhard en president Peron werd geheel in het Spaans ge voerd. COBILLO: DE „MALEIER". De particuliere secretaris van Prins Bernhard, dr De Graaff, heeft tijdens de ontvangst van de Prins door president Peron een onderhoud gehad met. de Ar gentijnse Minister van Volksgezondheid. Ramon Cobillo. Deze is vier jaar arts geweest in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam. „Ze noemden mü daar, vanwege mijn donkere huidskleur, de „Maieier", aldus Cobillo, die oude her- inneringen ophaalde over zijn verblijf te Amsterdam, waar hij veel samen- werkte met professor Brouwer. Majoor Sonderman had een gesprek I met de Argentijnse Minister van Lucht vaart. waarbij het nieuwe „Fokker 14"- str aalles vliegtuig ter sprake kwam. Sonderman deelde de minister mede, dat Engeland en Frankrijk, i.v.m. hun eigen industrieën, geen belangstelling hadden voor de .Pakkers 11", doch dit wel in zeer sterke mate voor de „Fok ker S 14", waarvan de uitstekende kwa liteiten zeer werden gewaardeerd. De ministe/ deelde majoor Sonderman mede dat in Argentinië met „Beech- oraft"-vliegtuien wordt geoefend. Hij verzocht echter zo spoedig mogelijk ge gevens over de „Fokker S 14" te ont- j vangen, opdat de mogelijkheden van dit toestel in Argentinië kunnen worden bestudeerd. Onderhoud met Prins Bernhard duurde ruim een uur Orchideeën en rozen Inzake het bezoek van Prins Bern hard aan de echtgenote van de Ar gentijnse President, mevrouw Peron. in haar werkkamer in het Ministerie van Openbare Werken, vernemen wij nog, dat in dii vertrek in Spaanse stijl met gaanderijen, waarin orchi deeën en rozen overvloedig prijkten, mevrouw Peron de arbeiders pleegt te ontvangen, die met hun vraagstukken by haar komen. Toen de Prins met zijn gevolg 's mid dags om halfvyf de 30 meter lange zaal binnentrad, werd hij halverwege de zaal tegemoet 'getreden door mevrouw Peron, de ministers van Financiën en Economische Zaken er. de waarnemen de minister van Buitenl. Zaken. Mevrouw Feron was gekleed in een goudkleurig satijn toilet. Onder een met gouden pailletten bes tikt kapje droeg zjj het blonde haar strak naar ach teren gekamd. In de diamanten oor knoppen waren evenals de clips aan haar japon saffieren ingezet. Aan haar handen prijkte een grote briljanten ring. Mevrouw Peron en de Prins namen na de begroeting plaats op een sofa in gobelinstijl waarachter de levensgrote portretten van generaal Peron en zijn echtgenote hangen. Ditzelfde portret was in het klein geschilderd op de leren ruggesteunen van de grote zetels.. Mevrouw Peron bracht het gesprek di rect op haar sociale werkzaamheden, waaraan zij zich geheel wijdt. Het geld van de sociale stichting „Fundacion So cial" is geheel door de arbeiders bijeen gebracht, zodat de regering er niets mee te maken heeft, aldus mevr. Peron. ..Hebt u wel eens gehoord van „De- camisados"? nairen). (hemdelozen, revolution- Zonder een antwoord op deze vraag af te wachten ging mevrouw Peron voort: „Vergeet u niet, dat ik echtge note ben van Peron, de leider der Pe ronisten. Peron is een groot leider, maar heeft ook een groot volk getrof fen." Mevrouw Peron bracht In herinne ring. dat jaren geleden geen ministe ries van Sociale Zaken en Openbare Werken bestonden en dat deze door Peron zyn ingesteld. Verder vertelde mevrouw Peron over ouderdomspensioenen en kinderbewaar- plaatsen. „Hier worden de kinderen op genomen, terwijl de moeders werken, maar de verantwoordelijkheid voor de kinderen wordt, zoals behoort, aan de gezinnen gelaten." Op de Minister van Arbeid wijzend zei mevrouw Peron: „Onze minister van arbeid. Hij is 36 jaar arbeider geweest, hij weet, hoe het moet." Het onderhoud, dat door het hele ge volg van de Prins werd bijgewoond, duurde ruim een uur. Er werd druk ge-, fllmd en gefotografeerd door een groot aantal cameramannen en fotografen Toen de Prins met zijn gevolg het Ministerie verliet, stonden, evenals bij zijn aankomst, de vrouwelijke leden van de Peronistisöhe partij in blauw uniform bij wijze van erewacht in rijen opgesteld langs de uitgang. Daarna maakte de Prins een tocht in een open auto door de straten van Bue nos Aires naar zijn hotel. (Ingez. Meri.-adv.) 100 waarde voor Uw geld. GEBR. HUISMAN - Carrierhuis Hogewoerd 66 Telefoon 22967 Gromyko doet weer concessies De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn gisteren weer bijeengeweest. Gromyko heeft een nieuwe versie van het eerst punt van de voorgestelde Russische agenda ingediend. De nieuwe Russische tekst luidt als volgt „Het onderzoeken van de oorzaken en gevolgen van de huidige internatio nale spanning in Europa en van de middelen, die nodig zijn om een werke lijke en blijvende verbetering te ver zekeren in de verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en de VS., Engeland en Frankrijk, met inbegrip van de volgende vraagstukken betreffende: De demilitarisatie van Duitsland. Maatregelen tot vermindering van de bewapening en de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, Engeland, de V.S. en Frankrijk. Het bestaande peil van de bewapening en de strijdkrachten en het Instellen van een geschikte internationale con- tróle. Het nakomen van de huidige ver dragsverplichtingen en overeenkomsten. En het wegnemen van de vrees voor oorlog en de vrees voor agressie". De nieuwe Russische tekst, bedoeld als tegenvoorstel op de Maandag inge diende Westerse voorstellen, noemt de demilitarisatie van Duitsland nog als eerste punt van de „oorzaken en gevol gen van de huidige internationale span ning in Europa". Een middelzware Amerikaanse tank met soldaten der Verbonden Strijd krachten trekt door het 2\vaargeteis terde Tsjoensjon in de richting van de 38ste breedtegraad. Een in het wit geklede Koreaanse burger fungeert als tolk. Tsjoensjon ligt juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. MEER BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht langdurige opklaringen, maar morgen weer toene mende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen West en Zuid. De zelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 6 APRIL. Zon op: 6 06 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 5.54 uur; ander: 19.47 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk te 3.28 en 15.44 u. Dit nummer bestaat nit acht pagina's. Belastingverhoging in Frankrijk 100 MILLIARD TEKORT. De Franse regering heeft besloten tot een verhoging van 5 procent van de belasting op alle inkomsten boven de 500 000 francs per jaar. Verder werd be sloten tot een verhoging van de tele foontarieven met 25 procent Verwacht wordt dat de verhoging van de inkomstenbelasting ongeveer 15 mil liard francs zal opbrengen en de ver hoging van de telefoontarieven onge veer 6 milliard francs. Voor telegrammen en brieven naar het buitenland zal 20 procent meer moeten worden betaald. Het tarief voor brieven binnen Frankrijk blijft voor het ogenblik onveranderd. De verhoging van de inkomstenbe lasting zal door de Nationale Vergade ring moeten worden goedgekeurd. Zij zal het besluit van de regering op 12 April tijdens het financ ë!e debat be spreken. De verhoging van de posttarieven wordt vandaag van kracht. Het begrotingstekort wordt geraamd op ongeveer 100 milliard francs. Volgens waarnemers werd de belastingverhoging noodzakelijk voor de jongste loonsver hogingen van postambtenaren, het te kort op de genationaliseerde indus trieën. de uitgaven voor de nationale verdediging, (hoofdzakelijk voor Indo- China) en de instelling van een nieuw stabilisatiefonds tot voorkomen van prijsstijging van kunstmeststoffen en krantenpapier. UITBREIDING NOORD ATLANTISCH i PACT GEWENST. De Amerikaanse Senaat heeft gister avond definitief een resolutie goedge keurd tot het zenden van vier Ame rikaanse divisies naar Europa- De re solutie verzoekt president Truman om de toestemming van het Congres te vragen alvorens meer Amerikaanse troepen uit te zenden. Generaal Eisenhowers benoeming tot opperbevelhebber v-an het Noordatian- tisoh leger wordt in deze resolutie, die met 65 tegen 21 stemmen is aangeno men, onderschreven. De enige oppositie tegen het zenden van de vier divisies kwam van een be trekkelijk kleine groep republikeinen, waarbij zich twee democraten hebben aangesloten. Behalve de reeds genoem de punten bevat de resolutie nog het Brits-Amerikaanse besprekingen over de Perzische olie? CONFERENTIE TE WASHINGTON Reuter's medewerker Rankine vernam van gezaghebbende zijde te Washington, dat Maandag ajs. aldaar geheime Brits- Amerikaanse besprekingen zullen begin nen over de bedreiging van de voorzie ning der Westerse mogendheden met olie-producten, die het besluit, van de Perzische volksvertegenwoordiging om de „Anglo-Iranian Oil Company" te na tionaliseren, vormt. Van Britse zijde wordt aan de besprekingen deelgenomen door de ambassadeur te Washington sir Oliver Franks en door Geoffrey Furlon- ge. hoofd van het departement voor het Verre Oosten van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, die voor dit doel Zaterdag a.s. uit Londen naar Washington zal vertrekken De Verenig de Staten worden vertegenwoordigd door George McGhee, Amerikaans on der-minister van buitenlandse zaken, belast mte aangelegenheden van het midden-Oosten. McGhee. die kortgele- belast met aangelegenheden van het midden-Oosten, heeft, op doorreis naar Washington, te Londen reeds met func tionarissen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over de Perzi sche situatie beraadslaagd. voorstel, dat de VjS. wijzigingen in het Italiaanse vredesverdrag aangebracht zullen traohten te krijgen, waardoor Italië in staat gesteld wordt zijn bewa pening te vergroten en meer bij te dra gen tot de Atlantische defensie. Met 59 tegen 29 stemmen keurde de Senaat vervolgens een gelijkluidende tweede resolutie seed, die „de mening van het Congres" uitdrukt. Deze resolu tie werd naar het Huis van Afgevaar digden gezonden can het in de gelegen heid te stellen in die kwestie van de troepenzendingen deel te hebben. Daar de resolutie van de Senaat zelf slechts „de mening van de Senaat" tot uitdrukking brengt, heeft zü voor president Truman geen bindend ka rakter. Taift, die de president wilde verplich ten het Congres te raadplegen, is dus verslagen. Met 48 tegen 41 stemmen sprak de Senaat zich uit voor een amendement van senator McCarthy, dat een uit nodiging bevat aan West-Duitsland en Spanje om tot de Noordatlanti- sche defensie toe te treden. McCarthys amendement stelt voor, dat een herziening van de Europese verdedigingsplannen wordt overwegen om het gebruik van de militaire en an dere hulpbronnen van West-Duitsland en Spanje op basis van vrijwilligheid mogelijk te maken en voorts „geen en kel ander land" uit te sluiten van het leveren van een bijdrage aan de Euro pese verdediging. Het Westerse ontwerp noemt als eer ste punt het vraagstuk van het bestaan de peil van de bewapening en de ver mindering van de bewapening, en noemt daarna de Duitse demilitarisatie als tweede punt. In het punt betreffende bewapening noemen de Russen ook eerst het vraag stuk van de vermindering van de be wapening en pas daarna het bestaande bewapeningspeil. De Westelijke plaats vervangers hebben gedurende de gehele conferentie aan hun standpunt vastge houden, dat het „logischer" zou zijn om eerst het bestaande bewapeningspeil te bespreken en daarna het vraagstuk van vermindering van de bewapening te be handelen. De Russen vermelden in hün jongste voorstel alleen een vermindering van bewapening van de grote vier, terwijl de Westelijke mogendheden het vraagstuk van de bewapening en de strijdkrachten op een bredere basis „met inbegrip van de grote vier" wensen te bespreken. De Russische afgevaardigde maakte opnieuw melding van het belang, dat zijn regering hecht aan de Invoeging van het Noordatlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee op de agenda. Ook stond Gromyko erop, dat een punt betreffende het Italiaanse vredes verdrag en zijn voorzieningen voor het vrije gebied van Triëst zou worden in gelast. De drie Westelijke plaatsvervangers verklaarden naar aanleiding van het nieuwe Russische voorstel, slechts, dat het „enige moeilijkheden opwierp". De Britse afgevaardigde. Da vies, vroeg Gromyko met betrekking tot het vraag stuk der bewapening de volgende voor stellen in overweging te nemen: 1. De mogelijkheid, dat de vier minis ters hun vertegenwoordigers instructies geven om besprekingen te beginnen ten einde over het dode punt van dit vraag stuk in de V.N te komen. 2. Het- bespreken door de ministers van Buitenlandse Zaken van de moge lijkheid. een overeenkomst aan de V.N. voor te leggen voor een algemene ver mindering van de bewapening. Een maximum lading van 38 ton lean door de Globemaster C 124, het 4-moiorige reuzen vrachtvlieg tuig der Amerikaanse Luchtmacht vervoerd worden. Het toestel kan ook omgevormd worden tot ..dub beldekker". die plaats biedt aan 222 soldaten met volledige uitrus ting. Een auto staat op het punt de romp van de Globemaster. die doet den ken aan de opengesperde muil van een voorwereldlijk monster, binnen te rijden. Gromyko zeide niet onmiddellijk een antwoord op de nieuwe voorstellen van Davies te kunnen geven. Volgens Westelijke waarnemers bevat het nieuwe Russische voorstel „tweo aanzienlijke concessies" aan het Weste lijke standpunt. Het inlassen van het woord gevol gen" maakt het mogelijk de demilitari satie van Duitsland te bespreken zowel als een „gevolg" als ook als een „oor zaak" van de huidige Internationale spanning. Op dit punt komt de nieuwe Russische formulering overeen met het op Maandag ingediende voorstel van het Westen. Voorts kunnen de Balkan-vredesver dragen behandeld worden onder het punt „nakoming van verdragen en over eenkomsten". De plaatsvervangers zullen heden weer bijeenkomen. Tevoren zullen zij gast zijn op een lunch, door Gromyko aangeboden. JAARBEURS-BEZOEKERS UIT 30 LANDEN. Gistermiddag waren bil de buiten landse dienst van de Jaarbeurs bezoe kers uit niet minder dan 30 landen eereeistreerd. De meeste inkooers ziin afkomstig uit Duitsland, België en En geland. Voorts komen op de 111st van buitenlanders tal van bezoekers uit de Ver. Staten en Canada. India, Israël en Mexico voor. 's Morgens arriveerde een groep van 28 zelfstandige textielhandelaren uit Finland. Zii hadden gemeenschappelijk een reis naar Utrecht ondernomen om zich daar od de hoogte te stellen van de textielproducten van de Beneluxlan- den. ONTEVREDENHEID ONDER DUITSE ARBEIDERS. Volgens berichten uit de industriële centra in West-Duitsland eisen steeds meer vakbonden loonsverhogingen om de stijgende kosten van levensonder houd bij te houden Sommige bonden dreigen met staking als hun eisen niet worden ingewilligd. Maandag hebben 2000 arbeiders In twee grote meelfabrieken In Zwei- bruecken (Rijnland) een waarschu wingsstaking van twee uur gehouden. Dit is de eerste staking in deze in dustrie in dit gebied. MILLIOENEN STAAN OP HET SPEL! .Indien de komende besprekingen over de Europese Betalings Unie te Parys niet op zeer korte termijn een oplossing van de Duitse betalingsmoei lijkheden geven, dan eaan wü in Ne derland een catastrofale ontwikkeling tegemoet", aldus de mening in leiden de Nederlandse bedrijfskringen. Aller hoop is gevestigd oP het optreden van de ministers Stikker en Van den Brink die deze besprekingen morgen in de organisatie voor Europese Economische Samenwerking als voorzitter en gede legeerde zullen meemaken. Voor Nederland staan hierbij alleen al voor de komende maanden tientallen milltoenen guldens op het spel. Wij kunnen onze aan bederf onderhevige producten als jonge groenten boter, kaas, eieren, spek. haring en bloemen, thans niet langer aan West-Duitsland kwijt. Indien men bedenkt, dat de Duit se markt tot dusver ruim een kwart van de totale Nederlandse export opnam, dan kan men nagaan, welke rampen dreigen. Gegriefd vraagt men zich In genoem de kringen af. waarom Duitsand hert; handelsverdrag van 18 Januari 1951 niet nakomt. Men moet het op zich nemen van wederzijdse verplichtingen toch ba seren op ziin betalingspositie. .Heeft men zich dat te Bonn niet gereali seerd?", zo wordt opgemerkt. Berekend wordt. dat door het sluiten van de Duitse grens alleen de tuingouw reeds tot 1 Juni een verlies van 30 millioen gulden zal lilden. Men ziet- in bedrijfs kringen het spook van faillissementen en werkloosheid in de agrarische sector reeds opdoemen en daarmee gepaard gaan steunuitkeringen Hoe zal het ef fect daarvan zijn op de koopkracht ln het bijzonder ook die voor industriële producten en welke weerslag zuilen deze verliezen hebben op de ontwikkeling van onze defensie? Men acht het niet uitgesloten, dat het tekort op de betalingsbalans 2 milliard zal stiigen Het afsluiten van Duitsland zal z'ch Immers ook ln het Nederlandse handelsverkeer met andere landen doen gelden. Het is^ van Nederland geen kwestie van onwil, doch van onm&cht om deze situatie, ontstaan door eenzijdig op treden van West-duitsland, te aan vaarden". aldus de opvatting. Alge meen wordt de wens geuit, da tde Ne derlandse delegatie te Parijs onwrik bare eisen zal stellen en dat bij even- meen wordt de wens geuit, dat de Ne derlandse regering niet zal schromen om uiterst krasse maatregelen te ne men. Opening van het Duitse achter land is voor ons een levenskwestie. „Wij kunnen niet eenzijdig onze in ternationale vemlichtlngen nakomen", aldus commentaren ln leidende Ne derlandse bedrijfskringen. Hoewel de Nederlandse welvaart ern stig bedreigt wordt. Is men In bedrtlfs- kringen toch niet on qj oessiro's- tlsch gestemd. Od de OEES-becr»r®k'n- gen te Parijs", zo meent men. moet het gezonde verstand toch zegevieren. Fn 'pderoen weet dat economische samen werking gobqepord on geliike ollchfen pn rechten, essentie voor het voortbe staan van ons oontlnent Is". LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1