Richtlijnen voor de prijspolitiek Engeland staat voor een toestand van „Cripps in het kwadraat" Saluutschoten voor Prins Bernhard in Argentinië WEERBERICHT 90ste Jaargang WOENSDAG 4 APRIL 1951 00 No. 27268 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Maar het is de enige weg Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Volgens de openhartige taal van het gisteren gepubliceerde economisch jaaroverzicht over 1951 ziet Engelands naaste toekomst er hard en grimmig uit. Het dramatisch beeld keert weer terug van enkele jaren geleden, toen alles op alles moest worden gezet om de export op te voeren. De moeilijk heden van toen lijken thans een peu leschilletje bij de tegenwoordige door de bewapening ontstane situatie. Machines, gereedschapp, radio's, huis houdelijke artikelen en meubelen zullen niet alleen in sterk verminderde mate voor het binnenland beschikbaar zijn, maar evenmin voor export omdat er meer oorlogsmateriaal moet komen. Het aantal auto's moet voor de binnenlandse markt worden teruggebracht van 110.000 tot 80.000 voor personenauto's en van 105.000 tot 80.000 voor vrachtauto's Bo vendien zullen er ook minder kledings- artikelen, dekens, gordijnen, karpetten, etc. te krijgen zijn, omdat een verhoogde textlel-export- niet alleen de verminder de uitvoer van metaalwaren zal moeten goedmaken, maar ook omdat er meer voor de Import moet worden betaald. Het ontmoedigende perspectief is een aanzienlijke vermindering van het tem po der producite-verhoging, een ongun stiger betalingsbalans, algemene voed selschaarste, aanzienlijke prijsstijgingen. Een half millioen arbeiders zal op korte termijn voor de defensie beschikbaar moeten zijn. Dit betekent echter niet, dat iedereen overgeplaatst zal moeten worden. Immers gehele fabrieken tege lijk zullen zich op de wapenproductie gaan toelegeen. Minister Aneurin Bevan deelde in het Lagerhuis mede. dat ar- beidsdwang slechts zal worden toege past. indien er een onmiddellijke aanval op Engeland dreigt. Het ernstigste pro bleem is het tekort aan grondstoffen, in het bijzonder zilver, waardoor de noodzakelijke productieverhoging gevaar loopt. Verwacht wordt, dat Engeland in het komende jaar waarschijnlijk 700 millioen pond meer voor zijn invoer zal moeten betalen. De goud- en dollar reserves zullen daardoor inkrimpen. Dank zij de toenemende productie en leverantie van strategische materialen door het sterlingblok kon Engeland vo rig jaar van verdere Marshallhulp af zien. De nieuwe positie is echter on zeker. Hogere prjjzen, beteugeling van on redelijke salaris- en winstverhogingen en maar sparen zijn de middelen om inflatie tegen te gaan. Zal ook de be lasting voor dat doel worden verhoogd? Wat dit betreft, maakt het overzicht reeds toespelingen op fiscale maatre gelen, die waarschijnlijk de volgende week bij de begroting bekend zullen worden gemaakt. Naar aanleiding van het flinke op- brengstsurplus over het afgelopen jaar hopen velen, dat het zo'n vaart niet zal lopen, en dat de prijsstijgingen alleen al de regering de nodige armslag zullen geven. Levensmiddelen zullen, naar mi nister Webb gisteren mededeelde, in de komende twaalf maanden elke week 8 tot 81-2 pence (36 tot 37 Va cent nominiaal) voor het gezamenlijke rantsoen per per soon bedragen. Minister Webb herin nerde nog aan een oud plan van de re gering om onnodige tussenpersonen in de levensmiddelenhandel uit te schakelen. Deze worden te kostbaar, niet omdat ze te vee! berekenen maar omdat er te veel zijn. Dit zou eventueel echter niet veel meer kunnen betekenen dan een pleister op de wonde. Harder werken is de enige oplossing om de komende moeilijkheden het hoofd te bieden. Men zal bereid moe ten zijn een toestand van „Cripps in het kwadraat" te aanvaarden. Onver wachte tegenvallers kunnen de dingen nog erger maken. Maar dit alles is de prijs. die voor het behoud van de vrede zal moeten worden betaald. Het grootste geduld is nodig, want het eind is niet te zien. Deze politiek zal namelijk moeten worden gevolgd tot de communistische machtshebbers er van overtuigd zijn, dat het Westen onwrik baar en ondoordringbaar is. VERENIGING VAN ITALIAANSE SOCIALISTEN De „socialistische eenheidspartij" in Italië (partij van Romita) heeft de voorstellen van Saragat (van de demo cratische socialistische partij) aanvaard De voorstellen houden in: de uittre ding van de socialistische ministers, lijstverbinding van beide partijen bij de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen, het steunverlenen aan de tegenwoordige Italiaanse buitenlandse politiek en het defensieprogram van de regering en de onmiddellijke vorming van een ver enigde partij onder de naam van „so cialistische Italiaanse arbeidersparty" TREIN VAN ITALIAANSE PRESIDENT OPGEHOUDEN DOOR BOM. Op de spoorlijn tussen Rome en Na pels heeft gisteren een politieman bij Villa Literno een ontplofbare bom ge vonden. kort voordat de trein, waarin de Italiaanse president Einaudi reisde, dat punt zou passeren De trein werd ongeveer een uur opge houden, terwijl groepen politieagenten de spoorlijn onderzochten. Geen andere bommen werden gevonden en de trein zette zijn reis voort. De gevonden bom was slechts meteen kleine hoeveelheid ontplofbare stoffen geladen. NEDERLANDSE PROEF- EMIGRATIE NAAR URUGUAY. Prins Bernhard is gisteren per K.L.M. te Buenos Aires aangekomen. Hij werd op het vliegveld met 19 sa luutschoten verwelkomd en begroet door generaal Luccro. minister van Buitenl. Zaken ad int.. de ministers van Oorlog. Marine en Luchtvaart en de Nederlandse gezant. De Prins in- Graan voor India OOST EN WEST BIEDEN TEGEN ELKAAR OP. De regering van India heeft, naar van bevoegde zijde wordt vernomen, aanbiedingen van in totaal 1,5 millioen ton aan graan van de Sovjetunie en communistisch China Van betrouwbare zijde wordt eohter vernomen, dat er belemmeringen zijn voor het aanvaarden dezer aanbiedin gen. De Sovjet-unie heeft. 500.000 ton en China 1 millioen ton aangeboden. Bij het Amerikaans Congres is een voorstel aanhangig om 2 millioen ton graan aan India te verstrekken. De Sovjets hebben, naar verluidt, in ruil voor het graan de leverantie ge vraagd van ijeererts, jute, mangaan en andere producten, welke in India schaars zijn of waarvoor India reeds andere verbintenissen heeft, aangegaan. Wat het Chinese aanbod betreft zou de verscheping van het graan grote moeilijkheden opleveren. Verwacht wordt dat een vertegenwoordiger van India binnenkort naar Peking zal ver trekken om het aanbod te bespreken. specteerde een erewacht, die uit alle wapens was samengesteld. Gisteravond heeft de Prins een radio rede tot het Argentijnse volk gehouden, waarin hij zei te hopen, dat de good- willmïssie de banden van vriendschap, cie al vele decennia bestaan, nog intie mer zal maken Prins Bernhard bracht alle Argentijnen de groeten van de Ne derlandse regering en het Nederlandse volk over. Vandaag zal de Prins President Pe- ron en diens echtgenote ontvangen en eregast zijn op een officiële ontvangst te geven door minister Lucero Prins Bernhard heeft verklaard dat de president van Uruguay de wens had uitgesproken, dat er een proefemigra- tie van Nederlandse landbouwers zal komen, te beginnen met 25 gezinnen, in de nabyheid van Punte del Este, op 150 km. van Montevideo. Gedacht wordt aan deze emigranten in zekere vorm voorschotten te verle nen, die in de loop van een ruime pe riode terugbetaald zouden kunnen wor den. Men hoopt, dat er een Nederlands- Uruguayse Bank tot stand komt ter ver eenvoudiging van het handelsverkeer. Voorts is aan de Prins een industrieel project voorgelegd aangaande export uit Nederland van machines voor de industrie in Uruguay. Het plan is aan de betrokken instantie te Den Haag ter bestudering doorgezonden. De president van Uruguay, Martinez Trueba, schonk de Prins een schilderij, volksdansen voorstellende. De stijl doet veel aan van Gogh denken. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Zuid-Oosten van het land aan vankelijk zwaar bewolkt met enige re gen en matige tot krachtige wind cus sen Zuid-West en Zuid Elders wisse lende bewolking met enkele buien, af gewisseld door verspreide opklaringen en matige tot krachtige Westelijke wind Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 5 APRIL. Zon op: 6.08 uur; onder: 19 19 uur. Maan op: 5.44 uur; onder: 18 30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.52 en 15.08 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. STUDENTENSTAKING IN MADRID. Gisteren Is het in Madrid tot een bot sing gekomen tussen de politie en sta kende studenten van de medische en scheikundige faculteit, toen de studen ten probeerden tramwagens omver te werpen. De studenten trachtten tevergeefs hulp te krijgen van de arbeiders. Zij gooiden stenen naar drie van de zes trams, die de dienst tussen Madrid en de universiteitsstad onderhouden, waar bij ruiten werden ingegooid, maar zich geen persoonlijke ongelukken voor deden. Tegen de middag had de politie de orde hersteld en een aantal studenten, dat zij vasthield weer losgelaten. De studenten zfln in staking gegaan, omdat zij hun goedkope reis tarieven uitgebreid willen zien tot alle l\jnen en geldig op Iedere dag. Van 3-12 April heeft de Koninklijke Nederlandse jaarbeurs te Utrecht haar poorten weer voor het publiek geopend. Voor de 56ste maal zal het grote gebouwencomplex op het Vreeburg en de Croeselaan weer in het mid delpunt van de belangstelling van de zakenwereld staan. Deze loto geeft een beeld in vogel vlucht van het Hoofdgebouw aan het Vreeburg. DE COMMUNISTEN VAN HELGO LAND GEHAALD. De West-Duitse wateroolitie heeft de 15 tonee communisten, die Zaterdag naar Helgoland waren overeestnken thans van het eiland eehaald. Zii ziin gearresteerd. Amerikanen over 38ste breedtegraad Voor het eerst sedert het huidige beperkte offensipf van de Verenigde Naties hebben Amerikaanse troepen in grote getale de 38ste breedtegraad overschreden. Zjj drongen in de Wes telijke sector op een front van 16 km. over de breedtegraad en ontmoetten slechts lichte tegenstand. Zuid-Koreaanse troepen zijn de Imdjin overgetrokken en zijn In gevecht met ongeveer twee Noordelijke compag nieën Öp het centrale westelijke front is een Amerikaanse patrouille snel oven de breedtegraad getrokken om de Noor- j delijken uit posities in de bergen langs de Ildong-vallei te verdrijven. Na deze actie keerden de Amerikanen op hun linies terug Verder Oostelijk op het centrale front zijn troepen der VN. de breedtegraad tot op een afstand van nog geen anderhalve kilometer gena derd Bij hun opmars van Tsjontsjon uit meenden zij aanvankelijk 3p sterke tegenstand van de Noordelijken te stui ten, maar er werd slechts weinig verzet ontmoet. Griekse. Thailandse en Amerikaanse soldaten ondervonden meer moeilijkhe den bij het doortrekken van het heuvel achtige terrein, dan met het cverwin- nen van de verspreide tegenstand van de Noordelijken. Zij slaagden er in een bergkam te bezetten dicht bij de breed tegraad. De tactische toestand langs het ge hele front blijft gunstig, zo verklaarde MacArthur na een persoonlek kort be zoek aan de Zuid-Koreanen aan het Oostelijk front. Turkije zal vijfduizend man verse troepen naar Korea zenden, ter vervan ging van het thans daar strijdende Turkse contingent. De Amerikaanse troepen voor Europa SENAAT KOMT OP BESLUIT TERUG. De Amerikaanse senaat heeft gister avond een republikeins voorstel verwor pen om president Truman te dwingen met het congres overleg te plegen alvo rens meer dan vier divisies Ampnkaanse troepen naar Europa te zenden. De stemverhouding was 56 tegen 31. Zoals de resolutie betreffende troepen voor Europa thans luidt, drukt zij „de mening van de Senaat" uit, dat het con gres het zenden van de vier divisies dient goed te keuren. Zij „verzoekt" de president de goedkeuring van het con gres te vragen voor verdere troepenzen dingen, maar verplicht hem daartoe niet. De stemming wordt als een overwin ning voor de regering beschouwd. Over fbv. resolutie in haar geheel heeft de- Senaat nog niet gestemd. Een voorstel van senator McCarthy (republikein) om W.-Duitsland. Spanje, Turkije en Griekenland uit te nodigen Stilstand te Parijs De 22ste bijeenkomst van de plaats vervangers gisteren heeft slechts twee uur geduurd en was geheel gewijd aan het nieuwe agendavoorstel, dat de Wes telijke afgevaardigden Maandag ter tafel hebben gebracht. Gromyko had blijkbaar nog geen nieu we instructies uit Moskou ontvangen, want hij kwam wederom terug op de Russische voorstellen van verleden week om zowel het Atlantische Pact. de Ame rikaanse bases overzee, als het Italiaan se vredesverdrag aan de agenda toe te voegen. De Britse plaatsvervanger Da- vies sprak er zijn verwondering over uit, dat de Sovjet-Unie. na vier weken be sprekingen, een disoussie over het At lantische Pact en de Amerikaanse bases van essentiële betekenis achtte. De Westelijke afgevaardigden verwach ten complicaties, Indien Rusland blijft staan op een behandeling van het At lantische verdrag op de vler-ministers- conferentie, want dit verdrag is tenslotte behalve door de Westelijke grote drie door negen mogendheden ondertekend, welke niet aan de conferentietafel zit ten. Zonder resultaat ging men uiteen om vanmiddag weer samen te komen, 2 JAAR NOORD-ATLANTISCH PACT. In een verklaring ter gelegenheid van de tweede verjaardag van het Noordat- lantisch verdrag (heden, 4 April) heeft .president Truman gezegd, dat de vol ken van de Verenigde Staten en Europa zware lasten moeten aanvaarden, maar zulks in het vertrouwen, dat zij in staat zouden zijn ioh tegen het communisme tot deelneming aan de verdediging van te verdedigen. De af te leggen weg was Europa werd verworpen. echter nog lang en moeilijk. Wanneer wel en niet doorberekening? De Minister van Ec. Zaken, de heer Van den Brink, heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer mededeling gedaan van richt lijnen voor de prijspolitiek. De groot- en kleinhandel worden bij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften: 1. de werkelijk betaalde of verschul digde inkoopsprijs zal in de verkoops prijs mogen worden doorberekend met dien verstande, dat wanneer men een zelfde of nagenoeg eenzelfde goed ten verkoop aanwezig heeft, dat in gebrui kelijke hoeveelheid bij een leverancier, die het goed regelmatig verhandelt, te gen hogere prijs is gekocht, deze laatste prijs in rekening mag worden gebracht. Voor zover voor bepaalde goederen marktnoteringen bestaan, zullen specia le beschikkingen worden vastgesteld, waarbij voor de desbetreffende goederen zal worden toegestaan de vervangings waarde op deze noteringen te baseren. 2. De aldus vastgestelde inkoopsprijs mag worden verhoogd met als bruto winstmarge het bedrag voor kosten en winst, dat in het tijdvak 1 Juni 1949 31 Mei 1950 bij normale verkoop van eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed door de betrokken handelaar laatste lijk ïn rekening is gebracht, vermeer derd met 3% daarover en met het be drag. waarmede de verschuldigde om zetbelasting sedertdien is gestegen. Voor zover bij nader onderzoek en na met het betrokken bedrijfsleven gepleegd overleg blijkt, dat in een afzonderlijke bedrijfstak de marges volgens de alge mene beschikking te laag of te hoog moeten worden geacht, zal een speciale margeregeling worden opgesteld. O Voor de groot- en kleinindustrie wordt als algemene richtlijn vastgesteld, dat zij hun laatstelijk in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 geldende prijzen slechts mogen verhogen met: 1. de stijging der loonkosten, die het gevolg ls van de in September 1950 toe gepaste loonronde. 2. De sedert het tijdstip van hun laat ste verkoop in genoemde tijdsperiode plaats gehad hebbende prijsstijging van grondstoffen en belangrijke hulpstof fen, waarbij toepassing van de vervan gingswaarde over de normale voorra den wordt aanvaard. Onder belangrijke hulpstoffen wor den verstaan kolen, olie. gas en elec- triciteit. In bijzondere gevallen kun nen in overleg met het Dep. van Ec. Zaken voor de productie en afzet ge wichtige materialen hieraan worden toegevoegd. De sedert de genoemde periode plaats gehad hebbende stij ging der verpakkingskoston zal dus in het algemeen niet voor doorbere kening in aanmerking komen. Eerste atoomschool in Europa HARWELL HEEFT DE PRIMEUR. (Van onze Londense correspondent). De eerste school voor atoomenergie, bestemd om industriële leiders en me dici het gebruik van radioactieve mate rialen te leren is Maandag in het Britse atoomcentrum Harwell geopend. Er zul len maandoursussen worden georgani seerd voor technici uit de Industrie, waar de eigenschappen zullen worden uiteengezet van Isotopen, zoals de ra dioactieve elementen genoemd worden. Deze vormen de belangrijkste aanwinst voor wetenschap en industrie. In de di verse laboratoria zullen zij binnenkort overal gebruikt worden Harwell verzond in het afgeiopen jaar 6171 zendingen isotopen naar alle delen der wereld, bij na tweemaal zoveel als het jaar daar voor. Meer armslag voor West-Duitse industrie TAL VAN BEPERKINGEN OPGEHEVEN. De geallieerde hoge commissie heeft de beperkende bepalingen voor de West-Duitse staal-, synthetische olie- en rubberindustrieën opgeheven, als mede die betreffende afmetingen, snelheid en tonnage van West-Duitse schepen. De productiebeperkingen voor pri mair aluminium en een aantal chemi sche producten, waaronder syntnetlsche ammonia, chlorine en styrine evenals voor bepaalde soorten machine-werk tuigen zijn eveneens opgeheven. De productie van staal kan de grens van 11.1 millioen ton per jaar over schrijden, mits het surplus wordt benut ten behoeve van de Westerse herbewa pening. De beperkende bepalingen Inzake de capaciteit van de synthetische olie- en rubberindustrieën alsmede voor de ko- gellager-industrie zijn aanzienlijk ge wijzigd. De Duitse fabrikanten moeten voor taan geregeld opgave doen over de pro ductie van de volgende werktuigmachi nes, draaibanken, fraismachlnes, slijp machines en tandradfraismachlnes, smeedhamers, smeedpersen en boorma chines voor werkstukken boven een be paalde grootte en voor bepaalde pro ductiedoeleinden Voor de productie van electronenbuizen bestaat geen beperking voor zover het bepaalde soorten betreft. De capaciteit van de volgende in dustrieën blijft onder toezicht staan van de geallieerden: staal, lichtboog- en hoogfrequentiestaal scheepsbouw, syn- -hetische rubber, benzine, olie ?r smeer middelen, die rechtstreeks of indirect synthetisch uit steen- of bruinkolen Tijdens Zijn bezoek aan Urugay heeft Z.K.H. Prins Bernhard o.a. een bezoek gebracht aan een Estanciaeen Zuid Amerikaanse boerderij. Bij zijn aankomst aan de Estancia ..San Pedro de Timote'\ ongeveer 160 km van Montevideo werd de Prins ingehaald door als ..gauchos" veeboerengeklede bewoners van de Estancia. die Nederlandse en Urugay se vlaggen droegen. Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met enige bewoners van de ..Estancia". worden vervaardigd, kogel- en rollagers, met uitzondering van uitrustingen, die uitsluitend voor de vervaardiging van niet-precisielagers kunnen worden ge bruikt. Als resultaat van de opheffing der productieverboden en -beperkingen voor de Duitse industrie zal het de regering van West-Duitsland mogelijk zijn om, wanneer de tot dusverre verboden en beperkte industrieën eenmaal op volle toeren werken, de invoer van grondstof fen te verminderen en daardoor een aanzienlijke devlezenbesparlng te be reiken. Staking te Parijs geëindigd De arbeiders van de Parjjse bus- en metrodiensten hebben besloten hun staking, die negentien dagen heeft ge duurd, te beëindigen en heden het werk te hervatten. Het besluit om het werk te hervatten volgt op een waarschuwing van het Franse ministerie van vervoer en open bare werken, dat 't slechts de arbeiders die zich vandaag melden voor werkher vatting. toegestaan zal zijn hun ver lies aan loon door de staking over een termjjn van vijf maanden te verdelen. In plaats van de 25% loonsverho ging. die zij eisten, zullen de stakers een twaalf-en-een-half procent krij gen. Voorts is tevens door het kabinet van de minister-president een waarschu wing om niet te staken aan de ambte naren gegeven. De regering stond op het punt, aldus deze waarschuwing, om de benodigde credieten voor de salarisherziening aan het parlement te vragen en een sta king zou slechts de kansen op verbete ring verkleinen In enkele havensteden duurt de sta king van havenarbeiders voort. Het niet-communistische Franse vak verbond der „Force ouvriere'' heeft een 24 uursstaldng voor de tuighuizen der Franse marine in geheel Frankrijk af gekondigd. die heden zal Ingaan. Men verwacht, dat de leden der communis tische C.G.T. eveneens aan de stakings order gehoor zullen geven. BRITSE DELEGATIE NAAR DE RAADGEVENDE VERGADERING VAN DE RAAD VAN EUROPA, Zonder leden der regering. In Londense parlementaire kringen is men verbaasd, dat geen ministers deel uitmaken van de Britse delegatie naar de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die in Mei a.s. te Straatsburg aal vergaderen. Bij vorige gelegenheden had de Engelse de legatie onder leiding gestaan van leden der regering. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde. dat de regering besloten heeft geen ministers aan de besprekingen te Straatsburg te doen deelnemen. De re gering is van gevoelen, dat de delegatie leden als particuliere personen aan de besprekingen van de raadgevende ver gadering deelnemen. Zouden ook mi nisters delegatie-leden zijn, dan zou de mogelijkheid bestaan, aldus de woord voerder, dat hun opmerkingen zouden worden beschouwd als een weergave van de politiek der Britse regering. Er zfjn socialistische en conservatieve leden en een vertegenwoordiger van de liberale partij is ook in de delegatie opgenomen. Onder de conservatieve le den bevindt zich Winston Churchill. 56STE JAARBEURS GEOPEND. Onder een stralende lentezon en bij feestelijke kanken van de tamboers en hoornblazers van de drumband van het garnizoen is gisteren te Utrecht de 56ste jaarbeurs geopend. De eerste twee dazen de export- dagen zijn in hoofdzaak bedoeld aan de buitenlandse inkopers de gelegenheid te geven mei de Nederlandse fabrikan ten in contact te komen. Vandaar dat onder de honderden bezoekers, die reeds voor 9 uur voor de Ingang stonden, tal van buitenlanders werden ongemerkt, onder wie veel Duitsers en Belgen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1