DEKEN- EN STOFFENWEVERS Vier Amerikaanse divisies naar Europa WEERBERICHT Mc Arthur meldt grootste troepenconcentratie der Chinezen Nog steeds geen vooruitgang te Parijs 90ste Jaargang DINSDAG 3 APRIL 1951 00 No. 27267 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Eisenhower in functie De Amerikaanse senaat heeft giste ren met 62 tegen 27 stemmen een repu blikeinse motie verworpen, Inhoudend een verbod om Amerikaanse infanteris ten beneden 20 jaar in te delen in het Noordatlantische leger van generaal Eisenhower. Dit was de eerste stemming over de kwestie van het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. De stemming was niet een aanduiding van de gevoelens van de senaat t-.a.v. alle aspecten van het voorstel om troe pen naar Europa te zenden. Enige repu blikeinen stemden tegen het amende ment, onder wie senator Taft, voorzit ter van de republikeinse politieke com missie. Slechts twee democratische se natoren steunden het amendement. Een amendement inhoudende, dat niet meer dan vier extra-divisies naar Europa gezonden mogen worden zonder toestemming van het Congres werd dooi de Senaat eveneens verworpen, doch slechts met 2 stemmen meerderheid. De democraten stemden tegen het amende ment. omdat het de handen van de pre sident en de militaire leiders zou probe ren te binden en het Congres de macht gaf een beslissende stem te hebben in het uitzenden van Amerikaanse strijd krachten, wat tot de competentie van de president als opperbevelhebber be hoorde. Maar dit amendement werd la ter opnieuw gesteld. Ondanks oppositie van democratische leiders werd een amendement aangeno men. waarin gezegd werd, dat het „de mening van de Senaat" was. dat Ame rika moet proberen voorzieningen in het Italiaanse vredesverdrag, die de gewa pende macht van Italië beperken, onge daan te maken. De stemmenverhouding was 67 tegen 20. De republikeinse senator Arthur Wat- kins. die het amendement had inge diend verklaarde, dat het zou bijdragen millioenen Italianen in staat te stellen hun eigen land te verdedigen, in plaats van te vertrouwen op Amerikaanse troe pen. De leiders der democraten waren tegen het amendement gekant, omdat het niet verband hield met het zenden van troepen en niet behoorde gekoppeld te worden aan de resoluties. De Senaat heeft tenslotte de plan nen van president Truman om nog vier Amerikaanse divisies naar Europa te zenden goedgekeurd, maar bepaald, dat verdere troepenzendingen de goed keuring van het Congres behoeven. Deze bepaling werd in Washington beschouwd als een ernstige tegenslag voor de regering, die gekant was tegen elke beperking van de bevoegdheid van de president om troepen voor het bui tenland te bestemmen. Er was weinis verzet in de Senaat te gen de uitzending van de voorgestelde vier divisies De strijd ging voornamelijk om de mate van zeggenschap van het Congres in het zenden van troepen naar het buitenland. Truman wil voortzetting van de Marshall-hulp „Ik ben van plan om bij het Congres aanbeveling te doen de ECA te hand haven, teneinde hulp te kunnen bieden bij de uitvoering van programma's, wel ke van essentieel belang zijn voor de vrije wereld Er is nog veel te doen in Europa, Azië en andere delen van de wereld om de vrije landen te steunen bij de opbouw van hun militaire en eco nomische kracht tegen agressie van bui ten en ondermijnende binnenlandse ac ties". aldus een boodschap van Truman ter gelegenheid van het driejarige be staan van de EC A op heden. Dank zij de inspanningen van de Westeuropese volken zelf tezamen met de hulp van Amerika heeft de economie van de landen zich in zeer grote mate hersteld en hebben de volken hun zelf vertrouwen teruggevonden. Deze geest en dit groeiende zelfvertrouwen vormen de belangrijkste bronnen voor de la-acht der vrije wereld. Door samenwerking is het economische herstel in wezen be reikt. doch de huldive bedreiging van de wereldvrede heeft ons nieuwe taken opgelegd De vrije naties zijn thans reeds bezie haar hulpbronnen te coör dineren en aan te wenden voor defen sieve doeleinden teneinde de vniheid en vrede te handhaven", aldus Trumans verklaring. Dean Acheson. de minister van Bui tenlandse Zaken steunde Truman s zienswijzen en huldigde speciaal nog Schuman voor zijn plan. Vietminh aanval in Indo-China mislukt Een plan van 30 000 opstandelingen van de Vietminh om een grote Franse legermacht in te sluiten en uit te moor den en daarop een belangrijke verbin dingslijn in Indo-China af te snijden is verijdeld, aldus hebben Franse leger- autm-itelten te Hanoi meegedeeld. Artillerie en vliegtuigen drtiven thans de voornaamste legermacht der opstan delingen. die doorgebroken was. terug in de bergen. Volgens Franse leging ziin 1200 man der Vietminh gedood en 2500 gewond. IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking met plaat selijk enige regen. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag Iets zachter dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 4 April. Zon op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 5 34 uur; onder: 1712 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 14.29 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Eisenhower heeft gisteren om een minuut na middernacht officieel het bevel op zich genomen van de troepen die hem als opperbevelhebber van het Noordatlantisch Pact-leger ter be schikking zijn gesteld. Eisenhower zei. dat deze troepen de Engelse. Amerikaanse en Franse bezet- zettingstroepen van Duitsland omvatten. Op de vraag of hij dacht, dat Europa verdedigd kon worden antwoordde Eisen hower: Ik ben hier niet gekomen om naar het schiereiland van Brest terug te trekken. Die gedachte is niet bij me opgekomen". Generaal Eisenhower heeft met goed keuring van de Raad van het Noord atlantisch Pact de Franse vice-admiraal Lemonier tot zijn plaatsvervanger voor de vlootoperaties benoemd. SABOTAGE INZAKE VERMISTE GLOBEMASTER? Het zoeken naar de vermiste Ame rikaanse Giobemaster met 53 man aan boord is weer opgevat omdat „alles wijst op sabotage", zo is te Shannon van ge zaghebbende zijde aan Reuter meege deeld. Het zoeken werd j.l. Vrijdag na zeven dagen afgelast, maar Zondag deelde de Amerikaanse luchtmacht in Engeland mee, dat het onderzoek zou worden voortgezet. Een hoge officier van de luchtmacht te Shannon verklaarde aan Reuter, dat men op het denkbeeld van sabotage was gekomen in verband met gevonden wrakstukken. Bepaalde andere wrak stukken waren nodig om deze theorie te bewijzen. De genoemde Amerikaanse officier verklaarde, dat het vliegtuig materiaal en plannen vervoerde, die de Ameri kaanse autoriteiten liever niet in han den van onbevoegden zagen. Sinds oorlog in Korea uitbrak In het gebied van Tsjoentsjon, aan het centrale front, zijn Amerikaanse tanks en infanterie opgerukt tot de heuvels juist ten Zuiden van de grens, waar de Noordelijken sterke concen traties hadden opgebouwd. De Noordelijken verlieten echter hun stellingen aan de voet van de heuvels, vrijwel zonder tegenstand te bieden en Amerikaanse patrouilles trokken tot op drie kilometer ten Zuiden van de breedtegraad. Geallieerde infanterie trok over de Poechan en de Soejang, voorafgegaan door een spervuur. Aanzienlijke troepenmachten van de Noordelijken hebben de nieuwe verde dig'ngslinie ten Noorden van de 38e breedtegraad betrokken. Piloten van de verbonden troepen, die het drukste ver keer in Noord-Korea sedert het begin van de oorlog melden, namen ongeveer 2.300 voertuigen waar op weg naar het front. Honderden voertuigen, benevens kameelkaravanen, stromen van de Mandsjoerijse grens naar het Zuiden. Naar gemeld wordt, zouden er 165 voertuigen vernield of beschadigd zijn. Tn een communiqué van generaal MacArthur wordt gezegd, dat de com munisten in Korea minstens 63 divi sies ruim een half millioen man aan het groeperen zyn. Dit is het grootste aantal in de gehele Kore aanse campagne, aldus het commu niqué. Generaal MacArthur zei, dat de com penserende fa/Ctoren in de toestand de „kwetsbaarheid van de verbindingen van de vijand en zijn beperkte ver- pi aatsingscapa cl teit" zijm. Het communiqué maakt nog steeds geen melding van de 38e breedtegraad, ofschoon die de laatste dagen een aan tal malen is overschreden. Warren Austin. Amerikaans afge vaardigde bij de Verenigde Naties, heeft verklaard dat het psychologi sche moment om naar beëindiging van de strijd in Korea te streven, thans is aangebroken. Dit betekende echtei geen overgave of „de toelating van de Chinese communisten tot de Verenigde Naties, met bloed aan hun handen". Austin wil een staken van het vu ren. Ook de Bntse minister Morrison liet zich in deze geest uit. In verband met het 70-jarig bestaan van de Rijkspostspaarbank heeft de directeur-generaal der P.T.T.. Ir L. Neher. gistermorgen per huisradio tot het personeel der Rijkspost spaarbank. in de van Baerlestraat te Amsterdam, gesproken. Ir L. Neher tijdens zijn rede; links noast hem de heer F. A. Hojman. Hoofd-directeur der Posterijen; rechts de heer J. F. Faber. directeur van de Rijkspostspaarbank. Eenheid van Amerika opnieuw gedemonstreerd De ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse republieken heb ben met algemene stemmen de z.g. ver klaring van Washington aangenomen, een samensmelting van twee resoluties, die door Chili en Brazilië zijn inge diend. De landen geven daarin te ken nen, dat zij verenigd willen blijven en dat naar hun overtuiging krachtige steun aan de Ver. Naties de doeltref fendste wijze is om de vrede te bewaren. De ministers besloten een commissie van juristen te benoemen, die ter voor legging aan de volgende inter-Amerl- kaanse confeientie ontwerp-conventies zal opstellen over de middelen „tot ver sterking van de doeltreffende uitoefe ning der democratie". De conferentie beval aan, dat de le den alles doen om het sociale, economi sche en culturele peil van hun volken te verhogen teneinde de interne veilig heid te versterken. COMMUNISTISCHE INVASIE VAN HELGOLAND. In een voormalige schuilkelder op heb eiland' Helgoland bevinden zich dertien communisten, die zich hebben ver schanst. Zij worden belegerd door Duit se politie, die zuurstofbranders heeft besteld, om zich daarmede een weg door de verschansingen te banen. Men meent dat zich negen jongemannen en vier meisjes in de schuilkelder bevinden. Het hoofdbestuur van de (communisti sche) „vrije Duitse jeugd" heeft een telegram aan de Britse hoge commissa ris voor West-Duitsland gezonden, waarin de onverwijlde teruggave van Helgoland aan de Duitsers wordt geëist. ZOET GEFLUIT IN ITALIË Pietro Nenni, leider van de linkse so cialistische partij in Italië, heeft opeen ■persconferentie te Milaan verklaard, dat zijn partij misschien met een „voor zichtige deelneming van Italië aan het Atlantische pact" zou instemmen als de regering tot sociale hervormingen op grote schaal zou overgaan. De leider van de communisten in ItaliëTogliatti, heeft onlangs aange- uooen de oppositie tegen de regering te staken als deze Italië los van het At lantisch pact /.ou maken en haar bui tenlandse politiek ra-dicaal zou wijzi gen. (Ingez. Med.-adv.) Stakers te Parijs willen werk voorwaardelijk hervatten De arbeiders van de ondergrondse spoorweg en autobusdiensten te Parijs, die sinds achttien dagen staken, heb ben gisteravond met grote meerderheid var. stemmen besloten het werk op een niet nader genoemde datum te hervat ter. Hun werkwiiligheid is evenwel af hankelijk van ten verzekering der be trokken bedrijfsleidingen, dat geen ver geldingsmaatregelen tegen de stakers zullen worden genomen. De Fransen zullen dit jaar waar schijnlijk ongeveer 6% meer moeten be talen aan directe en indirecte belastin gen wegens de loonsverhogingen, die de regering heeft moeten toestaan aan de ambtenaren en de arbeiders der kolen mijnen en andere genationaliseerde in dustrieën. Het kabinet zal vermoedelijk deze week een beslissing nemen ten aanzien van de aard en omvang der nieuwe belastingen. Het overweegt een buitengewone belasting op hoge Inko mens, intrekking van bepaalde belas tingontheffingen voor exporteurs en hoger belastingen op tabak en nieuwe automobielen. heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: VESTESTRAAT 1 E. PAKISTAN AANVAARDT KASJMIR-RESOLUTIE. Pakistan heeft medegedeeld, de reso lutie van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties, strekkende tot het op lossen van het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir te aanvaarden. De voorzitter, onze landgenoot von Balluseck, verdaagde daarop de bijeen komst van de raad, totdat definitieve voorstellen zijn gedaan voor de vervul ling van de post van vertegenwoordiger der Verenigde Naties in Kasjmir. Zoals bekend, weigert India de reso lutie te aanvaarden. AMERIKA VERWACHT EEN BEGROTINGSOVERSCHOT. De Amerikaanse minister van finan ciën. John Snyder, heeft tegenover de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij dit jaar een begrotingsoverschot van onge veer 3 milliard dollars verwacht. President Truman heeft in Januari J.l. in zijn boodschap aan het. Congres gesproken van een tekort van 2,7 mil liard dollars. Duizend weeskinderendie tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn overgebracht naar het eiland Tsjejoe. waar zij in een speciaal daartoe ingericht weeshuis onder de zorgen van de Verenigde Naties kunnen bekomen van de ver schrikkingen en het leed dat de oorlog over hen bracht. Een groep kleuters in het tehuis waar zij liefdevol verpleegd worden. Frankrijk wijst neutraliteit af! PRESIDENT AURIOL IN AMERIKAANS CONGRES. De Franse president Vincent Auriol heeft op een gemeenschappelijke ver gadering van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden het woord gevoerd. Auriol zei, dat de Verenigde Staten zich ten doel moeten stellen de vrede te redden door Europa tegen agressie te beschermen. De bijdragen van Frank rijk tot de zaak van de vrede waren zijn eigen economisch herstel, zijn her bewapening tegen „de geest van agres sie" en zijn pogingen om Europa te ver enigen en te organiseren Frankrijk zou onvermoeid blijven streven naar een federaal Europa. „Het barbaarse begrip neutraliteit Ls de Fransen altijd vreemd geweest", al dus Auriol. „Zij weten, dat neutraliteit, om het even of zij met zoveel woorden is aangekondigd en al of niet met be wapening gepaard gaat, België, Neder land, Noorwegen noch Denemarken be schermd heeft en dat een aanvaller nooit aan een grenspost zou halt hou den, zelfs niet indien zich hier een duif met een olijftak bevindt. Ook weten zij, dat wanneer Frankrijk eenmaal geval len is. geheel Europa met al zijn poten tiële kracht als in ketenen in dienst van de invaller zou staan en dat de gehele wereld, ja de beschaving zelf, in doods gevaar zou verkeren." Auriol stelde voor: permanente inter nationale controle op alle wapenen door de V.N. „teneinde alle klassieke of atoomwapens op redelijke wijze in aantal te doen afnemen en later te vernietigen", en een progressieve be perking van de omvang van alle na tionale legers en vervanging door een leger van de V.N. Auriol verklaarde, dat de Sovjet-Unie, door hiermee accoord te gaan, kon to nen, dat zij beëindiging van de span ning tussen Oost en West wilde. President Auriol heeft daarmee zijn bezoek van zes dagen aan Washington besloten en is per trein naar New York vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. UITZENDING INTERPELLATIE LONEN EN PRIJZEN. Vandaag zal via de zender Hilversum I om 21.30 uur een reportage worden gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. NIEUWE WESTELIJKE VOORSTELLEN Frankrijk heeft gisteren op de bijeen komst van de plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken der grote vier namens de drie Westelijke mogend heden een nieuwe ontwerp-agenda voor een bijeenkomst der ministers voorge steld. De conferentie is haar vijfde week ingegaan. De tekst van de nieuwe ontwerp agenda luidt: „Punt 1) het onderzoek van de oor zaken en gevolgen van de huidige inter nationale spanningen in Europa en de middelen om een werkelijke en blijven de verbetering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie. de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk te verzekeren, met inbegrip van de volgende kwesties betreffende: Het bestaande peil van bewapening en strijdmachten en maatregelen voor de internationale contróle en verminde ring van de bewapening en strijdkrach ten; de demilitarisaitie van Duitsland, het nakomen van de tegenwoordige verplichtingen op grond van verdragen en overeenkomsten, ■het wegnemen van de vrees vooroor log en voor agressie. Punt 2) voltooiing van het verdrag tot herstel van een onafhankelijk en demo cratisch Oostenrijk. Punt 3) de problemen betreffende het herstel van de Duitse eenheid en het voorbereiden van een vredesverdrag." Volgens woordvoerders van het Westen heeft Gromyko slechts een „voorlopig" antwoord gegeven op het nieuwe Weste lijke voorstel, waarin hij een viertal be zwaren ontwikkelde. Daarna hield Gro myko een ..propaganda" redevoering, die er niet toe bijdroee de toestand te ver beteren, aldus de woordvoerders. De plaatsvervangers gingen uiteen na een besDreking van bijna vier uur. He den zullen zij hun besprekingen voort zetten. STAKING IN PERZISCH OLIEGEBIED DUURT VOORT. Gisteren zijn twee personen, die er van verdacht worden te behoren tot. de in Perzië verboden Toe-deh-party, in Agha Jari. in het door stakingen ge troffen Brits-Perzisoh oliegebied, gear resteerd. Zij zouden naar het gebied ge zonden ziin door ..de vereniging ter be strijding van de Engels-Iraanse olie- maatschaDpij". „de vereniging van par- tlsanen van de vrede" en de Perzische ..vereniging voor de vrijheid". Volgens de politie hadden de arrestanten de ar beiders aangespoord, de staking voort te zetten en een telegram naar Teheran gezonden, waarin een beroep op de ar beiders werd gedaan, de staking In het Brits-Perzisoh oliegebied te steunen. Naar verluidt, bedroeg het aantal sta kers bij de Eneels-Egvotische oliemaat schappij in Zuld-Perzië gisteren 11.000- 100Q meer dan Zondag. Vele arbeiders zouden bereid zijn weer aan het werk te gaan. In rege ringskringen te Teheran verklaarde men, dat de vrees voor represailles en de on zekerheid in het betrokken gebied hier voor een belemmering vormden De es sentiële diensten in het gebied en het laden en produceren van olie ziin onge stoord verder gegaan Ook de verbin dingen waren normaal, zo voegde men er aan toe. De positie der nieuwe regering van Honsein Ada schijnt zwak te zijn. SPAAK EN PIERLOT WEERLEGGEN VERKLARING VAN VON FALKENHAUSEN. Spaak, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken in oorlogstijd, heeft een verklaring van von Falkenhausen in de „Kesseler Post", als zouden hJj en de Belgische premier in oorlogstijd. Hu- bert Pierlot, in 1940 bereid zijn geweest met de Duitsers samen te werken en pas naar Engeland uitweken toen een dergelijk voorstel door de Duitsers ver worpen werd. vierkant tegengesproken. „Nooit, en bij geen enkele geleeenheid heeft de Belgische regering in 1940 de Nazi's samenwerking aangeboden", zo verklaarde Spaak. „Er schuilt geen en kel waar woord in Falkenhausens be schuldiging". Ook Pierlot gaf een volkomen dementi. De nieuwe ontwerp-agenda, die de Westelijken hebben ingediend, tracht de jongste Russische voorstellen te com bineren met de vorige agenda van de Westerse mogendheden. Gromyko stelde ook de vraag waarom het Italiaanse vredesverdrag met de voorzieningen voor Triest niet op de ontwerp-agenda voorkwam, ondanks de Russische wens. deze kwestie te bespre ken. Hij merkte eveneens op, dat de Westerse tekst geen verwijzing bevatte naar het Russische voorstel om het Noordatlantisch pact te besipreken en de inrichting van Amerikaanse bases van IJsland tot het midden-Oosten. Vervolgens deed Gromyko een aanval op de Britse politiek en op Aittlee, waar bij hij herhalingen deed uit de commen taar van maarschalk Stalin op de ver klaringen van Attlee. De Britse plaatsvervanger, Da vies, antwoordde op deze aanval. Davies be schreef de nieuwe Westerse voorstellen als een „ernstige en zakelijke" poging om aan het standpunt van Gromyko te gemoet te komen." De conferentie van de plaatsvervan gers te Parijs besprekend, zei Morrison de Engelse minister, dat men de werke lijke vraagstukken onder ogen moet zien; als men slechts over de kleinere verschillen tracht te praten, zal het on mogelijk zijn om tot overeenstemming te komen. Uitgifte 3V2 Ned. Staatslening 1951 AD 200 MILLIOEN TER DELGING VAN MILITAIRE UITGAVEN. De Minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte a pari van een 3 l/i Nederlandse Staatslening, groot f.200 millioen, zulks ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van de financiering van de buitengewone militaire uitgaven. De deelneming in de lening is tot een bedrag van f.92 millioen reeds verzekerd. De lening beeft een looptijd van ten hoogste 25 Jaren, gerekend van 1 April 1951. De rente gaat in op 1 Mei 1951, de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De eerste coupon voor vijf maanden ren te verschijnt op 1 October 1951. De overige coupons verschijnen achtereen volgens halfjaarlijks op 1 April en 1 Oc tober. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f. 1000.—, f500.— en f. 100.—, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste f. 100.000.—. Ministers Stikker en van den Brink naar Parijs Minister Stikker zal zich 6 April voor zaken, de OEEC betreffende, naar Pa rijs begeven. Het grondstoffenvraagstuk In verband met de Duitse betalings moeilijkheden zal een punt van bespre king uitmaken. Minister Van den Brink zal de heer Stikker vergezellen. Opening Surinaamse Staten MINISTER HEWITT WIL NIET SAMENWERKEN. De op 14 Maart gekozen Staten van Suriname kwamen gisteren in eerste vergadering bijeen. De opening ge schiedde namens de Gouverneur door minister J. Zaal. Minister Walther Hewitt heeft aan de Gouverneur verzocht te worden onthe ven van de behartiging der 'opende za ken van zijn departement. De heer Hewitt herinnerde er aan, dat hij op 3 Januari ontslag heeft gevraagd, doch op verzoek van de Gouverneur zich be reid verklaarde, de lopende zaken af te doen totdat op 3 April de nieuwe rege ringsraad zijn taak zou aanvangen. De nieuwe regeringsraad ls echter nog niet gevormd en de heer Hewitt ls niet be reid. met de nieuwe Staten samen te werken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1