in stormachtig getij! Komende Jaarbeursschip sal MrJ. Milius: Schaarste aan artikelen toenemen Voorraad-aanvulling stimuleert belangstelling Run van buitenlandse diplomaten naar Bonn Moeizame opbouw van Duitse diplomatieke dienst Joego Slavië ontwikkelt een nieuw type communisme r% Dagelijks 800 treinen door de nieuwe tunnel (Speciale berichtgeving) Het Jaarbeursschip kiest zee bij een stormachtig getij. De economische verhoudingen vertonen grote schommelingen. Voor de ter beurze geëxpo seerde artikelen zal evenwel op een zeer levendige belangstelling kunnen worden gerekend, leder, die bij de handel is betrokken, zal zijn uiterste best doen, zo mogelijk, zijn voorraad aan te vullen of zich willen oriënteren om trent eventuele vervangingsartikelen. Deze woorden sprak mr J. Milius, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs op de bijeenkomst van de binnen- en buitenlandse pers, welke gisteren te Utrecht werd gehouden ter inleiding van de 56ste Jaarbeurs. De aangekondigde overschakeling van de civiele op de militaire productie zal belangrijke consequenties met zich brengen. De schaarste aan tal van artikelen zal eerder toe- dan afnemen, terwijl mag worden aangenomen, dat de industrie met artikelen, vervaardigd uit nieuwe grondstoffen ter markt zal komen. op eikaars capaciteit. Behalve voor de eerder genoemde opvoering van de productiviteit in engere zin zal de i Utrechtse Jaarbeurs ook voor de op- I voering in brede zin, in nationale zin dus, een belangrijk hulpmiddel blij ken. Hier kan immers in gecompri meerde vorm een totaal overzicht I worden gegeven van de huidige pro- ZATERDAG 31 MAART tal voor het levensonderhoud niet strikt noodzakelijke artikelen spoedig worden bereikt. GROTE BUITENLANDSE DEELNEMING. De 56ste Jaarbeurs zal een. oppervlak te beslaan van 50.123 m- tegen 44.617 tijdens de vorige Voorjaarsbeurs. Het aantal deelnemers bedraagt 3989. van welke 1921 in het gebouwencomplex op het Vredenburg en 2068 op het Croese- laanterrein. Van het totaal aantal deel nemers zijn 1590 uit Nederland en 2099 met buitenlandse producten ter beurze aanwezig, zodat het buitenlandse aan deel in totaal ongeveer 60% bed/raagt. Het grootste aantal deelnemers uit den vreemde komt, met 807, uit West- Duitsland. Daarop volgen Engeland en Schotland met 470, Frankrijk met 210, België met 202, de Ver. Staten met 189 en Zwitserland met 169. Schuman had nog geen direct succes IX GESPREK MET ACHESOX Het belangrijkste punt van de bespre king, die Schuman, de Franse minister van Buitenland-se Zaken, met Acheson te Washington gehouden heeft, was de verdediging van de Middellandse Zee en het deelnemen van Frankrijk aan de Brits-Amerikaanse besprekingen over deze kwestie, In een verklaring na af loop van het onderhoud, dat ongeveer een uur en een kwartier duurde, deelde Schuman de pers mede, dat er nog geen beslissing over ait punt was geno men. Na te hebben onderstreept, dat Frankrijk en de V.S. het volledig eens zijn ten aanzien van hun waardering van het probleem, verklaarde hij. dat de Amerikaanse regering geen enkele be lofte heeft gedaan aangaande een eventuele uitnodiging aan Frankrijk om deel te nemen aan deze besprekingen. Hij voegde hieraan toe. dat hij moge lijk nog een onderhoud met Acheson zou hebben voor zijn vertrek uit Washington. Van officiële zijde is verklaard, dat ,,de uitlatingen van Schuman niet als een officiële klacht moeten worden op gevat". OVERSCHAKELING NAAR MILITAIRE PRODUCTIE. De Jaarbeurs kan bij genoemde over schakeling een belangrijke functie ver vullen. De aanwezigheid van een om vangrijke textielafdeling, een grote af deling, waar medische en chirurgische •apparatuur, verbandmiddelen en medi camenten zullen worden geëxposeerd, voorts de stands met electrotechnische artikelen, telecommunicatie-apparatuur en levensmiddelen, tenslotte de aan zienlijke afdeling voor bouwmaterialen en machines, zullen niet alleen de Ne- (Van onze correspondent te Bonn). Sedert de Bondsrepubliek Duitsland, zoals de West-Duitse staat officieel heet, krachtens een wyziging in het bezettingsstatuut het recht heeft gekregen een ductie omstandigheden. Als voorbeeld I eigen ministerie van Buitenlandse Zaken op te zetten en een eigen diplomatie- Geen staatsdespotisme. Mr j. MILIUS directeur der Jaarbeurs. derlandse legerleiding, maar ook de autoriteiten van overige We^teuropese legers in de gelegenheid stellen in tast bare vorm een overzicht te verkrijgen van de mogelijkheden van onze gevari eerde productie. In verband hiermede zal op Maandag 9 April door de Raad van Beheer de leden van de Materieelraad van het Ne derlandse Leger en de consultatieve groep voor de wederzijdse militaire hulpverlening, verbonden aan de Ame rikaanse Ambassade, worden ontvangen, terwjjl op Dinsdag 10 April de Jaar beurs zal worden bezooht door de Bene- ■luxraad van het leger. ARBEIDSPRODUCTIVITEIT NATIONAAL OPVOEREN! Hoewel leder doordrongen is van de noedzaak de arbeidsproductiviteit te verhogen, blijkt deze in de praktijk nog op tal van bezwaren te stuiten. Deels zijn deze het gevolg van technische, deels van maatschappelijke aard. Wat. de verhoging in de bedrijven zelf be treft, kan de Jaarbeurs, aldus mr Mi lius, een belangrijke bijdrage leveren. Hoe vaak komt het niet voor, dat on derdelen van werktuigen en machines niet geheel op elkaar zijn afgestemd, of dat het verkeerde gereedschap wordt gebruikt? De aanwezigheid van een uitgebreide technische afdeling, waar in de stands niet alleen machines en werk tuigen, maar ook technische experts aanwezig zijn, opent voor iedere bezoe ker een mogelijkheid zijn moeilijkheden te overwinnen. Bij de huidige opvatting wordt bij opvoering ran de productivi teit vnl. gesproken over verbetering van de bedrijfsinterne mogelijkheden. Volgens mr Milius dient men zich niet alleen te beperken tot de werk nemer en zijn relatie tot een bepaald bedrijf, daarenboven moet in natio naal verband naar verhoging van de arbeidsproductiviteit worden gestreefd. Van het grootste belang is de samen werking tussen de bedrijven onderling en het afstemmen van de productie Velsen's burgemeester biedt excuses aan f MOTIE VAX AFKEURIXG IXGETROKKEX. Gisteravond is een eind gekomen aan een diepgaand geschil tussen de burge meester ran Velsen mr M. M. Kwint, en zijn weihouders plus de raad, dat zich een dag te voren gelijk gemeld ont laden had in een motie van afkeuring. Burgemeester Kwint gaf in een ver klaring te kennen, dat hij met leedwe zen constateerde, dat men de bedoelde passage in zijn Nieuwjaarsrede niet had kunnen waarderen, maar dat hij met deze passage geen aanstoot had willen geven en haar als man van eer terug nam. Namens de Raad van Velsen be halve de AJl.-fractie gaf de fractie leider van de P. v. d. A., de heer Ver beek. de burgemeester te kennen, dat de Raad geen genoegen met deze verkla ring nam en dat hij een openlijk excuus verlangde. Dit. te meer daar de Raad van mening was. dat de burgemeester er niet onder de drang der innerlijke over tuiging. maar onder de dwang der om standigheden zijn woorden had terug genomen. Burgemeester Kwint toonde zich hierop bereid zijn verontschuldigingen aan te bieden, zeggende dat hy het incident betreurde. Hetgeen de heer Verbeek deed repli ceren, dat de .Raad bereid was dit ex- wees mr Milius op de mogelijkheden van een groter mechanisatie van dc bouwnijverheid. speciale bouwdag 4 april In het kader van de opvoering van de nationale productiviteit zal Woens dag a.s. docr de Jaarbeurs een bouwdag worden georganiseerd, waar de minister van Weoeropbcuw en Volkshuisvesting een rede zal uitspreken over „De hui dige aspecten ran de betalingsbalans in verband met het Bouwplan 1951". Voorts zal prof. dr ir J. P. Mazure spreken over „De waarde van objectieve voor lichting over en de beoordeling van bouwmateria i n en bouwmaehines ook'export trekt belangstelling. Behalve aan de overschakeling naar militaire productie zal cp de Jaarbeurs ook aan de bevordering van de export veel zorg worden besteed. Nu onze tra ditionele export van tuinbouwproducten naar het achterland grote moeilijkheden dreigt cp te leveren, zal neg meer dan voorheen de aandacht moeten worden gevestigd op de industriële artikelen- Aangezien de Jaarbeurs een bij uit stek geschikte gelegenheid is cm de in kopers in contact te brengen met de Nederlandse fabrikanten, werd ook thans een groet aantal vooraanstaande buitenlandse zakenlieden uitgenodigd. Hiertoe behoren o.a. de voorzitters van de Nationale Werkgeversorganisa ties uit de Westeuropese landen, verte genwoordigers van grote Amerikaanse ondernemingen, zcals General Motors, International Harvester, Pennsylvania Railroad, Westinghouse Electric, Singer Manufacturing etc., die op 3 April de Jaarbeurs zullen bezoeken. Voorts zul len de voorzitters en directeuren ran de Duitse Jaarbeurzen te Frankfurt, Hannover en Keulen cp 5 April worden uitgenodigd. INVLOED DER VERBRUIKS- BEPERIvLNG? Of de aangekondigde beperking van het gebruik direct invloed zal uit oefenen op de omzetten ter beurze, achtte mr Milius een open vraag. Elk proces van versobering komt slechts geleidelijk in de huishoudingen tot uiting. Men tracht altijd zo lang mo- gelyk vast te houden aan liet oude. In verband hiermede zal eerder op een toenemende ontsparing kunnen worden gerekend. Hierbij zal men echter aan een bepaalde grens gebon den zijn en naar mag worden aange nomen, zal deze grens voor een aan- ke dienst in te richten, is merkwaardigerwijs in dit opzicht de activiteit van Bonn niet zo groot geweest als men wellicht had verwacht. Geheel anders was de reactie in buitenlandse hoofdsteden, waar velen zich haasten melding te maken van de wens om zo spoedig mogelijk diplomaten bij de Duitse Bonds president te accrediteren. Het leek wel alsof niet zozeer Duitsland zelf, als wel het buitenland met ongeduld op het nieuwe bezettingsstatuut had ge wacht! Niet zodra was het startschot gelost of een run van buitenlandse diplomalen op de Bondshoofdstad zette in. Nederland was een van de eersten, die bij president Heuss cm een ambas sadeur kwamen aankloppen, en in krin gen van de Nederlandse missie viel zelfs een zekere sportieve spijt te onderken nen, dat ons land niet alle landen te snel af was geweest. Deze happigheid om met de Bonds republiek weer directe diplomatieke be trekkingen op te nemen, houdt uiter aard in de eerste plaats verband met de betekenis welke men zowel in poli tiek als in economisch opzicht weer aan Duitsland is gaan hechten. Er was ook nog een andere factor in het spel. Voor al de kleine landen, waaronder Neder land zyn geenszins tevreden over de wijze, waarop de grote geallieerde broers in de na-oorlcgse jaren hun belangen in Duitsland hebben behartigd. Hun op vallende haast had dus ook iets van een demonstratie!. Hetzelfde had men ook min of meer van Duitsland verwacht. Een onmiddellijke demonstratieve te rugkeer van Duitse diplomaten naar hoofdsteden, waar zij vroeger geaccre diteerd zijn geweest, is echter uitgeble ven. Men zou zelfs bijna kunnen zeggen dat de opvallende traagheid, waarmee Bonn op de herkrijging van de Duitse diplomatieke gelijkberechtigdheid gere ageerd heeft, ook een demonstratie is, maar in tegengestelde zin. Voor deze terughoudendheid zyn di verse redenen. Bonn is teleurgesteld over het feit, dat het nog altijd geen ambassadeurs naar Washington, Lon den en Parijs mag zenden. Zolang dat niet het geval is. stelt d; Bondsrepu- se schatkist. bliek, die zich hoe dan ook als een grote mogendheid beschouwt, er blijkbaar weinig prijs op met andere hoofdsteden te worden „afgescheept". Andere overwegingen zijn van meer materiële aard. De bondsrepubliek is niet erg rijk en ambassades en gezant schappen kosten geld. Daarbij komt, dat Duitslands diplomatieke vertegenwoordi gers in het buitenland niet met vlag en wimpel naar de representatieve gebou wen kunnen terugkeren, die vroeger rijkseigendom waren. Deze zijn na de Duitse capitulatie niet alleen in de ge allieerde, maar ook in de neutrale lan den als vijandelijk bezit in beslag ge nomen. De Bondsrepubliek acht deze handelswijze in strijd met het Volken recht, maar in feite zijn deze gebouwen voor de huisvesting van Duits diploma tiek personeel niet beschikbaar. Zo zijn. bij de algemene gebouwennood, vooral in -de Europese hoofdsteden, Duitse con suls nu en Duitse ambassadeurs en ge zanten in de naaste toekomst gedwon gen elders een heenkomen te zoeken. Meestal is dat een hotel, wat hier erg representatief is. Op het ogenblik heeft de Bondsrepu bliek in het buitenland slechts 15 con sulaten, .met een vrij gering personeel, waarvan tien in Europa. Het is d-e be doeling geweest dat er reeds 43 zouden bestaan. Ook deze achterstand, waar over men In Duitse handelskringen uiterst slecht te spreken is. heeft voor een groot deel zijn reden in de mate riële moeeljjkheden van de West-Dult- (Insez. Med.-advert.) Bengelj IliU, Roetzwart. spons er overl Brussel wordt wereldstad (Van onze Brusselse correspondent) De werkspoor-bedrijven te Amsterdam verzorgen in samenwerking met oen grote eleotrotechnische industrie te Oharleroi de ventilatie van de tunnel voor de Brusselse NoordZuid-verbin ding. Zij kregen daarvoor een deviezen- order van circa 7 millioen Belgisone francs of 1.3 millioen gulden. Met deze tunnel, het voornaamste on derdeel van de Noord-Zuid-verbinding, Is het een lange lijdensweg geweest. Dat verschillende generaties grootvaders se dert 1856 aan hun kleinkinderen het verhaal konden doen van die merkwaar dige ..Jonotlon". oftewel: Noord-Z"id- verbinding. die het gehele stadsbeeld zou veranderen en waaruit allerlei ar- echter de eleotriftcatïe van het trein verkeer werd ingevoerd, verviel natuur lijk dat argument. Daarna en voor namelijk in de crisisperiode van 1930 'tot 1933 kreeg men af te rekenen met de „parlement9leden-duitenklievers". die de Noord-Zuid-verbindmg te kostbaar vonden. Brussel kon het ook doen met zijn twee of drie kopstatlons. Met e«*n trammetje is het van het Noord naar het Zuid. juist, geteld, slechts 20 minu ten rijden Er is intussen sedert 1945 in een zeer snel tempo gewerkt aan dit enorme ">ro- jeot. Ziellier de balans van de nu be reikte resultaten: Brussel heeft drie nieuwe stations. De nieuwe Zuid- en Noordstations zijn vrijwel klaar gekomen en worden reeds gebruikt. Het Zuidsta- tion mot zijn kostbare wanden in kon- golees hout. is werkelijk mooi. Het nieu we Noordstation is gedeeltelijk in ge bruik, namelijk voor de electrische trai nen van Brussel naar Antwerpen. Het derde station, dat zo goed als klaar is is het centrale station na bij de Sinter Goedele kerk. op vijf minuten van de Grote Markt. De Noord-Zuid-verbinding is in principe niets anders dan de bo ven- en ondergrondse verbinding van de drie stations, waarlangs de treinen van Antwerpen onmiddellijk zullen doorrij den naar Oharleroi en Bergen. Deze twee kilometer lange tunnel, welke voor de helft klaar is en waar door dus dagelijks 800 treinen zullen da veren. zal ingeschakeld worden in het Brussel. Op deachtergrondde mid- vrije schuilkelders in te bouwen. Wat het gehele werk kost? Alleen reads op de buitengewone dienst worden over 1951 uitgaven vooralen van 364 mil- zal maken. Door de bouw van de tunnel lioen francs. In 1949 werd voor 392 nul- wordt de basis gelegd voor de toekom- I lioen francs en in 1950 voor 339 millioen stige Brusselse metro of ondergrondse francs aan werken gefinancierd. Me.n Het nieuwe centrale station te dcleeuwse Sinter Goedele kerk. cussies rond de ondergrondse tunnel, welke van Brussel een eohte wereldstad tram. Tegenstanders van het tunnelplva konden jarenlang naar voren komen met een machtig argument: de .ook- en stoom vorming van de locomotieven zou de verversing van de luoht in de tun nel onmogelijk maken! Het ligt namelijk in de bedoeling om moet echter toegeven dat de zaak mo menteel zeer snel opschiet en misschien zullen de electrische treinen nog dit >aar doorrilden van het Noord- naar het cen trale station, dat vooi-zeker een van de meest moderne stations van de wereld zal ziin. He: is voor de helft onderaards (Van onze Londense correspondente Een parlementaire delegatie uit Joego slavië heeft onder leiding van de be jaarde, doch buitengewoon vitale oud- journalist Moshe Pijade. vice-president van het presidium van de nationale assemblee en prominent lid van het politieke bureau van de Joegoslavische communistische partij, een bezoek aan Engeland gebracht. Aan een maaitijd, hun aangeboden door de vertegenwoordigers der buiten landse pers in Londen, hebben wij rechtstreeks van enkele inzichten der leiders van het nieuwe Joego-Slavië kunnen kennis nemen. Joego-Slavië, bedreigd als het wordt door dc Kominform. zoekt thans meer dan ooit toenadering tot het Westen, doch het is dc vraag, of het alléén angst voor de Russen of hun satellie ten is, dat hen daartoe drijft. Want hoeveel weerzinwekkends ook het Joegoslavische communisme voor het Westen mag bevatten, het is een on miskenbaar feit, dat Joegoslavië een poging doet dit communisme een eigen gezicht te geven, hetgeen de Russen op zichzelf reeds als een uit daging beschouwen. Men is in elk geval nog in de idea- listlsch-getlnte fase, waarin een tyran- niek staatsdespotisme, zoals dat zich ln de Sovjet-Unie heeft ontwikkeld, als verderfelijk wordt beschouwd. Joego slavië heeft het ln zoverre gemakke lijk, mogen wij de uitspraken van de leiders geloven, dat een werkelijke op positie van enige betekenis cp het ogenblik nog. ontbreekt. „Wat er later in dit opzicht zal gebeuren, weten wij niet." aldus een veelbetekenende op merking van Pijade. Het gehele volk staat practisch ach ter liet regiem, dat in de partisanen- strjjd tegen de Duitsers is geboren. De communistische partij, meer dan 600.000 leden tellende, was de enige, welke niet gecollaboreerd heeft en be zit dan ook het volledige vertrouwen van dc massa. Daarnaast is er dan nog het zg. volksfront, geen politieke partij in de strikte zin, maar een volksbeweging, welke acht millioen leden omvat, uit een bevolkingstotaal van zestien millioen. In het nieuwe Joego-Slavië speelt de jeugd of beter de jonge generatie een hoofdrol. Critiek op de regering en op het plaatselijke bestuur is toegestaan en wordt dan ook openlijk en veelvuldig uitgeoefend. De vraag, welke gesteld werd, nl. of men mag ijveren voor de oo de zes sporen, en in beide richtingen, gebouwd. Om de Pullman te halen z.U cuus te aanvaarden. De motie werd I chtteotonische wonderen zouden voort- 800 treinen per et-maal te laten rijden, men eerst enkele étages naar beneden i hierop ingetrokken, I komen; is eigenlijk de scihuld van de dis- 1 dit is één trein per vier minuten. Toen 1 moeten, met de roltrap of met de lift! Verder is er de kwestie van dc per- soneclskeus. waarover in de Bonds republiek veel te doen is. Welke per soonlijkheden zjjn geschikt om in het nog wantrouwerige buitenland begrip voor het nieuwe Duitsland te kweken? En als er zulke persoonlijkheden zijn, zullen zij ook competent blijken en berekend voor hun delicate taak? In dit opzicht is het in Bonn nog altijd zoeken en tasten, te meer daar deze keus niet aan dc deskundigen wordt overgelaten, maar zich meer dan eens ook betweterige parlementariërs en persoonlijke vijanden in de benoemin gen mengen. Dit geeft wel eens aanleiding tot on elegante situaties. Zo is onlangs een Duitse consul in Luxemburg benoemd. De regering van het groot-hertogdom had reeds haar goedkeurig verleend, teen van een bepaalde zijde bezwaren tegen de diplomaat in kwestie te berde werden gebracht. Zij bleken ten slotte op niets te berusten, maar nog altijd is er geen Duitse consul in Luxemburg ge arriveerd. Consuls, die hun werk al ver richten. weten nooit precies hoe zij in Bonn genoteerd staan. In het algemeen stelt- men zich in Bonn op het standpunt, dat in de nieu we Duitse diplomatieke dienst voor voormalige Nazi's geen plaats is. Maar ook dat schijnbaar eenvoudige stand punt brengt complicaties met zich mee. Want zij, die tussen 1933 en 1945 Duits land in het buitenland vertègenwoor- digd hebben, wat meestal wel niet mo gelijk zal zijn geweest zonder enthou siasme voor, of althans concessies aan de nationaal-socialistische politiek, be schikken over de beste en recentste di plomatieke ervaring Er waren in de Duitse diplomatieke dienst, zoals overal elders, natuurlijk ook kleurlozen, die zonder veel kleerscheuren de wisseling van de Duitse regimes doorstonden, maar in Bonn is men geneigd om daar meer een na- dan een voordeel ln te zien. Adenauer zelf heeft althans on langs verklaard, dat de toekomstige Duitse diplomaat een politiek gezicht moet vertonen. Hy wilde daarmede zeggen, dat hy niet voor uitgesproken aanhangers van een tegenwoordige Duitse partij terugschrikt. Vooral bij dc sociaal-de mocraten was men over deze uiting verheugd. Nu dreigt het gevaar dat Duitse diplomaten-benoemingen par tij-stormpjes zullen gaan ontketenen. Totnutoe verliepen zij vrij geruisloos, afgezien van één punt: de godsdienst. Het voormalige Auswartige Amt aan de Wilhelmstrasse in Berlijn was over wegend Protestants. Het percentage Katholieken bedroeg slechts 15 tot 18 pet. In het nieuwe Auswartige Amt aan de Koblenzer Strasse in Bonn domineert wederom een oude garde van Protestan ten, die ook reeds in de Wilhelmstrasse is werkzaam geweest,. Westduitse Katho lieken hebben daar veel en hevige cri tiek op uitgeoefend. Uit een ambtena- rentelling is echter gebleken dat het gedeelte Katholieken in het toekomstige ministerie van buitenlandse zaken nu al 34 pet. bedraagt, dus het dubbele van vroeger. Toch zijn de Westduitse katho lieken van opvatting dat zij nog te slecht vertegenwoordigd zijn. Gedeelte lijk geven zij er zelfs hun geloofsgenoot Adenauer de schuld van. Uit onze vaderlandse geschiedenis ken nen we de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan, waarover het eerste kabinet-Colijn is gestruikeld. In Bonn verhit op het ogenblik een analoge kwestie de confessionele gemoederen. Een Katholiek zal benoemd worden tot ambassadeur bij de Paus. De Protestan ten verzetten zich daartegen. Zij zijn van mening, dat een Protestant ge schikter zou zyn voor deze post, omdat hij meer afstand heeft, losser staat van de ceremoniën en daarom zijn diploma tieke taak neutraler kan vervullen, wat zij een voordeel achten. Voordat de Duitse diplomatieke dienst wederom opgebouwd is. zullen nog wel wat strubbelingen van persoonlijke, po litieke of confessionele aard rijzen! verwijdering van Tito, achtte Pijada zeer zonderling, omdat er in Joego- Slavië niemand is, die dit zou wensen. Over een conflict tussen kerk en staat had Pijade nog nooit iets gehoord. Da hoge geestelijken, die gevangen geno men zijn, krijgen echter hun verdien de straf, zo verklaarde hij. naar decentralisatie. De economische achterlijkheid van de industrie in Joego-Slavië maakte, tegen de bedoeling in, een sterke centralisatie noodzakelijk, doch gedurende de laat ste twee jaar men verkeert thans in het vijfde jaar van het eerste vijf jaren plan zijn er reeds verscheidene stappen gedaan m de richting van eco nomische en politieke decentralisat:e. „Wij staan op het punt," aldus Pijade, „om de bij het productieproces betrek- kenen de gelegenheid te geven gehele bedrijfstakken zelf te beheren." Tevo ren was reeds met succes het beheer van industriële ondernemingen in han den gegeven van de technische leiders er. de arbeiders. Geleidelijk, maar ge stadig, ontwikkelen wij thans een nieu we wijze van „planning", waarbij dege nen aan de top slechts een coördine rende functie bezitten, met het doel een evenwicht in de economie te ver krijgen niet alleen, maar deze zo on afhankelijk mogelijk te maken." Het nieuwe financiële systeem zal ten eind moeten maken aan het staats beheer. De nieuwe wetsvoorstellen beogen elke bedrijfstak zelfstandig te laten exporteren en importeren, waarbij dc Staat slechts als een soort verkeers agent optreedt. „Staatseigendom is de primitiefste vorm van communisme. Het werkelijke communisme trachten wij stap voor stap te bereiken," aldus Pijade, die hier kennelijk de voetsporen volgt van Karl Marx, die de bekende theorie verkon digde over het geleidelijk afsterven van de Staat in een socialistische maat schappij. Volgens Pijade betekent dan ook het Sovjet-systeem, waarbij da bureaucratische staatsdictatuur alles be heerst, een degeneratie van .de oor spronkelijke idee .van het communisme, Joego-Slavie wil het liberale principe van een maximale creatieve vrijheid in de industrie koppelen aan dat van de gemeenschappelijke eigendom van ae productiemiddelen, teneinde een wer kelijke economische democratie te ver zekeren. Men zal over meer gegevens mceten beschikken om na te gaan, wat dit alles werkelijk precies betekent- De nieuwe strafwet vormt ook een po ging om het Oosten de rug toe te ke ren, dat Joego-Slavië aanvankelijk in zovele opzichten had gecopieerd. Thans wordt het principe aanvaard van de cp zorgvuldig gedefinieerde wetsartikelen gebaseerde misdaad en straf. De zg. „correctieve" arbeid, verban ning en verlies van burgerrechten, zijn afgeschaft. Plaatselijk zelfbestuur wordt aange moedigd in de vorm van kiezersverga deringen, burgerraden en andere me thoden van rechtstreekse deelneming van het publiek aan de openbare zaak. De radicale, sociale ommekeer in Joe go-Slavië vereist een lange periode van vrede. Het zal daarom actief elke po ging om de vrede t-e bewaren steunen. Politiek en economisch wenst Joego- Slavië echterieen.volkomen zelfstandi ge positie te bewaren, door zich aan geen enkel blok of pact te binden, al speculeren ce leiders er op, dat bij een aanval cp Joegoslavië de Ver. Naties, waartoe het zelf behoort, uit zelfbe houd zullen toesnellen. Joego-Slavië zal liever de zwaarste economische offers brengen dan het Marshallplan aan vaarden, iets. dat Amerika buitenge woon dwars zit. „Hoe kunnen wij echter het Marshall plan prijzen, nadat wij het enige ja ren lang als imperialistisch hebben verguisd?" vroeg mijn bezadigde tafel buurman. dr J. Widmar, voorzitter van het Nationale parlement. Hij vond het buitengewoon belangrijk, dat het Wes ten de nationale vorm van communis me had aanvaard. Churchill vertelde hij my, had tot minister Djilas, die ook pas in Lon den was. gezegd: „Het kan my niet schelen of de Slavische volken com munistisch zijn, als ze ons maar met rust laten"! Churchill bedoelde met dit laatste natuurlijk niet alleen Engeland, maa? de gehele Westelijke vrije wereld. Opnieuw brand op „Johan van Oldenbarnevelt" STEMMING AAN BOORD BLIJFT GOED. Puzzle spoedig opgelost? (Speciale berichtgeving) Vannacht zyn op de Johan van Ol denbarnevelt, die gistermorgen in de pieren van IJmuiden werd binnenge trokken en op het Noordzeckanaal ligging nam, wederom drie kleine branden uitgebroken, die echter on middellijk konden worden bedwongen* Tot heel laat is gisteravond mr H. A, van Wassenbergh, de Officier van Jus titie, met de substituut-officier, jhr mr Reigersman, een aantal leden van ce rijkspolitie te water, een aantal specia listen van de Amsterdamse Centrale Recherche en de waarnemend comman dant en technisch specialist van de Am sterdamse brandweer, de héér A. Har- tog, aan boord geweest. Omstreeks 2 uur vannacht ontdekte de bemanning weer drie brandjes, oie ogenblikkelijk geblust konden worden. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat het schip vanmorgen zal ver trekken. Indien zo weten wij uit gce- de bron te melden het spoedig zal vertrekken, d-an zal dit toch laat in de middag, zo niet morgen zijn. De stemming aan boord onder de emigranten heeft ondanks het onver wachte oponthoud niet geleden. Een onafgebroken 6troom familieleden van de passagiers heeft zich gisteren naar IJmuiden begeven om te pogen een glimp op te vangen van hun verwan ten. Het was alleen mogelijk over het water elkaar toe te roepen. En aan boord verdrongen zich velen voor de patrijspoorten en de railing om gesprek ken voor zover de afstand dit mo gelijk maakte met verwanten cp ce kade te voeren. De gezagvoerder 'heeft de passagiers verzekerd, dat zij geen enkele vrees be hoeven te koesteren, daar alle maatre gelen zijn genomen om hun veiligheid te verzekeren. Ook de Officier van Justitie, mr H. A. Wassenbergh, gaf hun de verze.<e- 1 ring. dat hij goede hoop had dat ce I puzzle, waarvoor de Justitie zich thans i ziet gesteld, spoedig kan worden cpge- J lost.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4