WEERBERICHT Nog twee nieuwe Sovjet-voorstellen te Parijs In Korea Chinese tegenaanval te verwachten? Minister Lieftinck ontmoette vele „bromfietsen" Veiligheidsraad aanvaardt resolutie voor Kasjmir 50ste Jaargang ZATERDAG 31 MAART 1951 No. 27265 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Een totale strijd Pe legers der verbondenen staan dan yn de 38ste breedtegraad on dienten- «volge zal nu spoedig de beslissing roeten worden genomen of deze wille keurige grens, destijds getrokken zonder jaig steekhoudend motief, al dan niet gl'worden overschreden Hiermede wordt niet bedoeld, of om tactische redenen enkele posities over ijexe grens zullen worden bezet, doch c,[ de verbonden legers zich zul'en op laken, om het eens genomen besluit dei VN. om Korea te verenigen, ge- ftand te doen. Dat is toch de beslissen de vraag. Generaal MacArthur heeft deze be slissende vraag op zijn eigen wijze ieherp gesteld, toen hij Peking voorstel de om te praten over een wapenstil stand. Hjj deed dit aanbod echter ver geld gaan van een bedreiging: zo het yet tot een wapenstilstand kwam en de rtrjjd zou worden voortgezet, dan moest China zich voorbereiden op een bom bardement van Mandsjoerije en een rernietiging van de wapensmidse, daar aanwezig! Mc Arthur sloeg daarbij de spijker op de kop, want zo de oorlog boven de 38ste breedtegraad moet wor den voortgezet, dan zal het onvermij delijk zijn om de fout van het eerste offensief te vermijden en zich veilig te {tollen voor een herhaling van de mo gelijkheid van een hernieuwde Chinese tegenaanval. En slechts door luchtbom bardementen in Mandsjoerije is dat te voorkomen Men zou kunnen zeggen, dat de Ame rikaanse opperbevelhebber door zijn foort ultimatum de situatie glashelder heeft geschilderd en zodoende de V.N. als hctVare de afdoende beslissing heeft opgedrongen: wilt gij wijken of volhou den? Maar zo de keus op het laatste valt, dan dienen de consequenties te worden getrokken Het is, alsof McArthur op afdoende wijze heeft willen uitdrukken: zonder toestemming tot afdoende maatregelen ga ik niet over tot een opmars in Noord-Korea 1 Deze houding van de opperbevelheb ber, in Korea is door velen kwalijk ge- comen, maar o.i. ten onrechte. Mc Arthur heeft de kwestie, waarom het gaat, slechts uiterst scherp gesteld en oi„ gezien zijn verantwoordelijkheid, volkomen terecht. Geenszins heeft hij zich vastgelegd aan een hernieuwde op mars om de eenheid van Korea te be reiken, slechts de noodzakelijke eisen, daaraan verbonden, duidelijk doen spre ken. Er zijn echter optimisten, w.o. spe ciaal Engeland, die menen, dat door het bereiken van de 38ste breedtegraad ge hoopt mag en kan worden op een min nelijke schikking met Peking en zij oor deelden door het optreden van de Amerikaanse opperbevelhebber die kans verkleind. Hoewel nog niet officieel, schijnt het toch, dat namens de V.N. opnieuw voelhorens zullen worden uit gestoken om te trachten contact met Peking te bereiken. Weliswaar is er nog geen enkel teken, dat Peking thans ge voeliger zal zijn voor toenadering dan tevoren, doch vredes-apostels schijnen, zelfs met de kans op verlies van hun gezicht, zoals dat ln het Oosten zo ken merkend wordt gezegd, toch nog een vertwijfelde poging te willen wagen. Ook al is McArthur's aanbod om over een wapenstilstand te praten honend afge wezen Velen in het Westen blijken de Oosterse mentaliteit nog weinig te kun nen aanvoelen en niet te beseffen, dat dergelijke pogingen alleen als een te ken van zwakte zullen worden uitge legd. Of schuilt daarachter een zeker soort egoïsme? In Europa menen toch velen, dat door aandacht te schenken aan het Verre Oosten de zaak van de Europese veiligheid op de achtergrond wordt ge drongen, En dientengevolge zouden zij In het Verre Oosten zelfs niet willen terugdeinzen voor vèr gaande conces sies! Wij aarzelen niet om dit standpunt ten scherpste te veroordelen. De strijd tegen het communisme moet een ge sloten geheel vormen over de ganse wereld. Anders komt men er niet. Het communisme mag nergens verder vaste Voet krijgen, noch in ons eigen wereld deel, noch in het Oosten. En misschien zou het laatste zelfs momenteel nog wel het gevaarlijkste zijn! In het Westen zal Moskou zonder ge wapend optreden geen verdere voorde len meer kunnen bereiken, dat weet het zeer goed en daarop zal het zich nog wel eens bedenken, voor het daartoe overgaat. Concessies in het Verre Oosten zou het Kremlin slechts kunnen aan zetten tot voortgaan. Niet voor niets heeft Lenin al gezegd, dat de weg naar Parijs over het Oosten liep Men denke aan het midden-Oosten waar van communistische zijde de actie wordt opgevoerd. Wil men het communisme een halt toeroepen en dat zal de wereld moe- ton doen om zelf zich te kunnen hand haven dan zal dit overal moeten plaats vinden. Zonder enige voorkeur voor bepaalde gebieden. Het geldt hier een totale strijd! Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 APRIL. Zon op: 6.18 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 4.50 uur; onder: 13.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.10 uur doodtij. (2/4 te 0.49 en 12.24 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Enige ontspanning De Sovjet-Unie heeft gisteren op de bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Parijs medegedeeld, dat zij bereid is de kwestie der vredesverdragen der Balkanlanden op te nemen op de agenda voor de ministerconferentie, indien het Italiaanse vredesverdrag en de viermogendhedenovereenkomsten over Duitsland en Oostenrijk ook zul len worden besproken. In een verklaring van de Sovjet-dele gatie, welke werd uitgegeven na de bij eenkomst, wordt gezegd, dat de Sovjet afgevaardigde, Gromyko, twee nieuwe punten voor de agenda had ingediend. Het ene luidt: „De vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hon garije, met inbegrip van de clausules van deze verdragen aangaande de rech ten van de mens, de militaire clausules en slotclausules over de regeling van geschillen, de overeenkomsten van de vier mogendheden aangaande Duitsland en Oostenrijk, met inbegrip der zuive ring, democratisering en oorlogsmisdadi gers. Het andere luidt: „het Atlantisch pact en de inrichting van Amerikaanse mi litaire bases in Engeland, Noorwegen, IJsland en in andere Europese landen en in het Nabije Oosten". Parijse staking nog niet opgelost PRIJSVERHOGINGEN. Op een middernachtelijke bijeenkomst tussen de Franse minister van vervoer en openbare werken Pinay, de leidende leden van de raad van bestuur van de bus en metro en het stakingscomité is men er niet in geslaagd een einde te maken aan de Parijse vervoerss taking. Uit een communiqué van heit minis terie blijkt, dart het ministerie en de werkgevers met de stakers van mening verschilden over de betaling van het loon van de dagen, waarop is gestaakt, terwijl ook over de lonen geen overeen stemming werd bereikt. Ook de bemid deling van Queuille leverde geen resul taat op. Leiders van de vakbonden zelden later, dat zij da vraag of al dan niet de staking zal" worden voortgezet, „in de handen van hun kameraden laten". Sommige ambtenaren van de minis teries voor financiën en arbeid hebben gisteren een dag gestaakt. Sommige kiosken, die tabak, sigaret ten en lucifers (staatsmonopoies) ver kopen, waxen gesloten en een aantal inspecteurs van winkels en fabrieken bleven van het werk weg. In het arsenaal van Brest staakt men thans reeds tien dagen en in dat van Lorient twee dagen. De arbeiders van de mijnen aan de Opper-Loire keerden naax het werk te rug. Deze mijnen leveren een zesde van de Franse kolenproductie. In de mijnen in de Ce vennen staakt nog 70% der mijnwerkers. De Franse regering heeft besloten tot prijsverhoging voor gas, electriciteit en steenkool, met ingang van 1 April. Electriciteit wordt 10% duurder, gas en huisbrand 5%. Voor Industiriekool wordt een prijs verhoging van 10 15% verwacht, naar gelang van de kwaliteit. Voorts besloot het kabinet tot aan vulling van de begroting der uitgaven met 48 milliard francs voor verhoging van de ambtenarensalarissen. De amb- tenraen eisen echter in totaal 60 milli ard francs meer Verder werd besloten tot instelling van een prijsstabillsatiefonds door het opleggen van nieuwe belastingen. De Westelijke afgevaardigden ver klaarden, dat het nieuwe Sovjet-voor stel, dat Woensdag werd Ingediend en waarin werd ingestemd met het verbin den van de ontwapening van Duitsland met de algemene kwestie van vermin dering van de internationale spanning, de standpunten van Oost en West dich ter bij elkaar had gebracht. Zfj vroegen echter om verdere uitleg. Gromyko verklaarde, dat het onmo gelijk was over de Balkan-verdragen te spreken zonder verwijzing naar de kwes ties Duitsland en Oostenrijk. Het Wes telijke optreden in Oostenrijk en Duits land was er op gericht de fascisten en nazi-elementen opnieuw aan de macht te brengen en de oorlogsmisdadigers te bevrijden. Het bestaan van de Noordatlantische verdragsorganisatie had voorts Invloed op de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de andere mogendheden. De plaatsvervangers zullen heden op nieuw vergaderen. Meer Noordelijke vliegtuigen Volgens berichten, afkomstig van de geheime dienst der verbondenen, zijn de communisten bezig zes tot negen nieuwe legerkorpsen, ter sterkte van 150.000 tot 225.000 man te verplaatsen in de richting van de Westelijke en centrale frontsectoren. Het zesde Chi nese legerkorps, dat ln de afgelopen drie maanden in de vuurlinie is ge weest, is geleidelijk aan vervangen. In dit verband hecht men waarde aan de hevige luchtgevechten, die gisteren boven de bruggen over de Jaloe zijn ge leverd en waarbij de communisten voor de eerste maal een groot aantal vlieg tuigen hebben ingezet, teneinde te po gen de bruggen voor de Amerikaanse luchtaanvallen te vrijwaren. Over deze bruggen kunnen de Chinezen op grote schaal uit Mandsjoerije afkomstige re serve-troepen naar het Koreaanse front zenden. Aan de andere kant vormen de hevige Amerikaanse luchtaanvallen op de brug gen over de Jaloe een aanwijzing dat de verbonden legerleiding zich zorgen maakt over het grote aantal Chinese versterkingen, dat thans over de Jaloe Korea binnenstroomt. De dekkingstroepen der communisten, die zich twee tot drie kilometer ten Zui den van de 38ste breedtegraad bevin den, hebben m de afgelopen 48 uur hardnekkig tegenstand geboden aan de oprukkende verbondenen, vermoedelijk de Chinese legerleiding in de gelegen heid te stellen, aanzienlijke versterkin gen aan te voeren. In de centrale front sector werden geallieerde patrouilles hevig beschoten. Een week geleden, na de bezetting van Tsjoentsion door de verbondenen, waren de Chinese stellin gen in dit gebied niet veel meer dan posten, waaruit aanvallen op kleine schaal werden ondernomen, die meer hinderlijk dan gevaarlijk waren, doch thans zijn deze posten uitgegroeid tot zeer krachtige versterkingen. In overeenstemming met de verwach ting, dat een communistische tegen aanval op handen is, is het zonder meer verwerpen van MacArthurs aanbod tot het openen van wapenstilstandsbespre kingen door de regering te Peking- Waarnemers te Tokio zijn van mening dat ofschoon de 38ste breedtegraad in militair opzicht van weinig betekenis is, de Chinezen er uit propagandistisch oogpunt het grootst movelijke belang aan hechten, dat Noord-Korea niet door de verbondenen wordt bezet. De Amerikaanse legerleiding te Wash ington raamt de Chinese en Noord- koreaanse militaire verliezen ln Korea tot 22 Maart j.l. op 760.300. Dit cijfer ligt 136 300 hoger dan de vorige raming van 20 Februari j.l. De jongste raming van 760.300 wordt als volgt gesplitst: 543.000 in de strijd gedode en gewonde communistische militairen, 76.000 die door andere oorzaken dan de strijd bui ten gevecht werden gesteld en 141.300 krijgsgevangenen. Amerikaanse tanks hebben heden de 38ste breedtegraad overschreden. De regering van Luxemburg heeft de V. N. medegedeeld, dat zij een officier, vier onderofficieren en negen-en-dertig soldaten naar Korea heeft gezonden, die in het Belgische bataljon zullen worden opgenomen. Beloning naar prestatie? BELANGRIJK ASPECT DER LOONVORMING. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij uit kringen van werkge vers vernemen, heeft daar zeer de aan dacht getrokken de uitlating van mi nister Teulings over de zg. topsalaris sen, dat n.l. de regering als werkgeef ster alleen in staat is om te beoordelen, of in bepaalde gevallen van de sala risschaal moet worden afgeweken ja dan neen, en niet de Tweede Kamer. Men acht dit standpunt zeer juist. Ook in het bedrijfsleven zal aldus bij het bepalen van de beloning meer waarde te dienen worden toegekend aan de prestatie. Men verwacht dan ook, dat bij het zoeken naar middelen om de produc tie op te voeren aan dit aspect der loonvorming bijzondere aandacht zal worden besteed. Financiën in Tweede Kamer Grote achterstand bij belasting-inning Het grootste vrachtvliegtuig, dat voor militaire transporten gebruikt wordt, is de C 124 ..Globemaster". dat sinds enige tijd in dienst gesteld is van de Amerikaanse luchtstrijd krachten. Vier machtige „Wasp Major"-motoren geven dit vliegtuig een aanzienlijk vermogen. Arbeiders in de Douglas Vliegtui- genfabriek, waar de C-124 gemaakt wordt, bezig met het monteren van de geweldige motoren. Binnenkort wetsontwerp credietwezen (Vail onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zette gisteren de beraadslagingen voort over de begro ting van het Departement van Finan ciën en hoorde de verdediging aan van zjjn beleid door minister Lieftinck. Verder kwam men niet. De replieken waarvoor zich weer tien sprekers hebben aangemeld worden volgende week gehouden na afhandeling van de interpellatie-Nederhorst over het le venspeil. Enige leden dwaalden in hun beschou wingen af naar het financieel program der regering en de algemene problemen, die daarmede verband houden. Doch een kleine wenk van de voorzitter was vol doende om hen weer op het juiste pad' 'te brengen. De heer Hoogcarspel (Comm.) stelde het probleem echter formeel en betoog de dat het kabinet eigenlijk met een nieuwe millioenennota bad moeten ko men. Praeses Kortemhorst wees hem er op dat het algemeen beleid van de re gering bij dit begrotingshoofdstuk niet aan de orde is. Het gaat nu alleen om bet Departement van Financiën. Er zit natuurlijk enige waarheid ln de opvatting van de heer Hoogcarspel dat de cijfers der reeds aangenomen en ook nader nogte behandelen hoofdstukken veel aan waarde verliezen door de nieu we situatie., waarvoor wij zijn gesteld en welke o-a. medebrengt dat er op het budget 150 millioen gulden zal moeten worden bezuinigd. De daardoor op elk Departement aan te brengen bezuini gingen zullen te zijner tiid bij wijzigings voorstellen worden ingediend Maar hoe veel dit voor elk precies zal worden, moet nog worden bekeken. Zelfs het to taal-bedrae valt niet te noemen daar de toestand van dag tot dag veranderen kan. Daarom is het heel logisch dat met de behandeling van de hoofdstukken wordt voortgegaan, al zullen zich op deze weg veel moeilijkheden voordoen. De algemene problemen komen op an dere wijze aan de orde. zoals vorige week bij de debatten over de regerings verklaring en straks bti de interoellatie- Nedeiborst. Zij zullen, naar te vrezen Is, nog wel vaker besproken moeten worden. Thans echter bewogen de debatten zioh langs de fietspaden" der begro ting van het Departement van Finan ciën. waarop minister Lieftinck naar zijn eigen beeldspraak héél wat .bromfiet sen" was tegengekomen. Het meest was er „gebromd" over de afwikkeling der oorlogsschadevergoedingen De vertra ging was volgens de minister evenwel niet te wijten aan gebrek aan ijver bij de betrokken instanties doch door de overstelnende massa arbeid Ten aanzien van do buisraadschade alleen al waren er 660.000 dossiers, waarvan er per 1 Maart jl. 220.000 voor de aanvullende bijdrage waren afgehandeld. De urgente gevallen gaan voor. Voor onroerende goederen is er in één jaar 166 millioen gulden uitgekeerd, voor landbouwherstel 47 millioen, voor bedrijfs- en handelsvoorraden 35 mil lioen, voor huisraad 42 millioen. Men mag ook niet te veel ineens uitkeren, want dat zou een inflatoir effect heb ben. De beroepszaken worden bij tiendui zenden geteld, zodat ook hier geduld moet worden geoefend. Bii alles staat een loyale (geen royale) uitvoering voorop. Aan verkregen rechten wordt niet getornd: bij nadere schaderege ling kunnen betrokkenen er nooit op achteruit gaan. De minister overweegt een nieuwe uit voeringsbeschikking om de mogelijkheid ■te scheppen van een aanvullende bij' drage tot het afkopen van het onren- dable deel van het crediet. Binnenkort is ook een uitvoeringsbeschikking te ver wachten inzake de oorlogsschade aan schepen. Ook bij de belasting-inning is grote achterstand. De minister betreurde, dat het schema niet kon worden aangehou den en vooral, dat er herhaaldelijk ern stige fouten werden gemaakt. Dit is o.a. te wijten aan het verlies van vele zeer ervaren krachten en ook aan het huis> vestingsprobleem Er wordt, hard gewerkt aan de verbetering van organisatie en werkwijze. SPAAR-PAEDAGOGIE Het is volgens de heer Lieftinck een veel te mathematische en economische Een tweetal beelden van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Montevideo. Het bezoek van de Prins aan Urugay wordt gekenmerkt door grote hartelijkheid en eenvoud; overal wordt Prins Bernhard door de bevolking met enthousiasme be groet. Hier zien we de Prins tijdens een wandeling door de belangrijkste winkelstraat van Montevideo, de Avenida van de 18e Juli. Geen sta- tietocht. doch wel een bewijs van de ongedwongen Urugayse hartelijk heid (foto links). Gedurende het verblijf in Monte video heeft de Prins o.a. een korte rede gehouden voor liet filmjournaal van het wereldnieuws. Z.K.H. tijdens zijn rede. (foto rechts). benadering van het onderwerp, door de kosten van de Spaarraad af te me ten naar het directe resultaat bü het sparen. Er is ook nog zo iets als het paedagogische bevorderen van de spaarzin. De mogelijkheid van sparen bestaat vooral bü de rijpere jeugd, bü de jonge arbeiders en de Spaarraad wil dat bevorderen mede door middel van een premiestelsel. De bestaande tegenstellingen tussen de particuliere spaarinstellingen en de Rijkspostspaarbank zal spr. trachten te overbruggen om een vruchtbare samen werking mogelijk te maken. In de uitgifte van belasting-certifi caten zit een zekere consolidatie, omdat zl1 een langere looptijd hebben dan schatkistbil j et ten. Een wetsontwerp op het credietwezen is zeer spoedie te verwachten. Van de overige aangeroerde onderwer pen stippen wij nog aan dat de effec ten-registratie met. het oog op het ont zaggelijk aantal beslissingen nog wel 2 3 jaar zal vergen. Binnenkort is een regeling te verwachten tot oplossing van thans nog bestaande twijfelgevallen en tot, regeling van de mogelijkheid van be roep. De kwestie der bankbiljetten van f500 en f. 1000 is praotisch beëindigd. Van de oorspronkelijke 18.000 gevallen res teren er nog enkele honderden. Hier is geen mogelijkheid van beroep. Een rech terlijk college zou trouwens niet. zo gauw tevreden zijn met de aangevoerde be- zitsbewijzen als thans de administratie is geweest, aldus de minister. India kan haar niet aanvaarden De Veiligheidsraad heeft het Brits- Amerikaanse voorstel ten aanzien van Kasjmir aanvaard. De stemverhouding was acht voor, nul tegen en twee ont houdingen (de Sovjet-unie en Joego slavië) De resolutie stelt de benoeming van een vertegenwoordiger der Verenigde Naties voor, die moet pogen het ge schil tussen India en Pakistan te re gelen. De naam van de vertegenwoordi ger is niet genoemd. Pan-Amerikaanse conferentie aanvaardt drie resoluties EENDRACHTIG SAMENGAAN. In diverse commisies van de Pan- Amerikaanse conferentie zijn drie reso luties aangenomen. Het zijn a. Een Cubaanse resolutie, die er bij de Amerikaanse landen op aandringt de rechten van de mens en de vrijheden te versterken. Deze resolutie werd aan genomen door de commissie voor inwen dige veiligheid. b Een resolutie van de Verenigde Sta ten, aangenomen door een sub-commis sie van de politieke en militaire groep, waarbij de landen zich verbinden om elk verschil van mening op vreedzame wijze onderling op te lossen. c. De z,g, „verklaring van Washing ton", waarbij de Amerikaanse landen zich verbinden om het communisme te gen te gaan, de in ter-Amerikaanse soli dariteit opnieuw te bevestigen en nau we economische samenwerking tegen „Russische agressie" aan te moedigen. Ook Argentinië ging nu mee. Na besprekingen met Pakistan en India zou de vertegenwoordiger een demilitarisatie van Kasjmir teweeg moeten brengen op basis van de reso luties, v/elke door India en Pakistan in 1948 en 1949 werden aanvaard. De resolutie verzoekt verder beide landen in te stemmen met arbitrage inzake alle kwesties, die door de verte genwoordiger der V. N. gerapporteerd worden. Arbitrage zal dan door een of meer arbiters, aangewezen door de president van het Internationaal Gerechtshof na overleg met beide partijen, geschieden. Alle leden van de Veiligheidsraad met uitzondering van de Sovjet-unie namen aan het debat deel. India bracht zijn stem overeenkomstig de procedure niet uit. India heeft reeds verklaard zich niet te kunnen vereni gen met de clausules van de resolutie, in het bijzonder met die, betreffende de arbitrage. India blijft meer heil zien in rechtstreekse onderhandelingen tus sen de partijen Maandag zal de Pakistanse minister van buitenlandse zaken sir Mohammed Zafroellah Chan, een verklaring afleg gen. Tegenover Reuter verklaarde bij, dat Pakistan „natuulijk zijn medewer king zal verlenen bij de poging om het gestelde doel te bereiken". Hij zeide echter niet van oordeel te zijn, dat men ver zou komen als India zijn standpunt niet zou herzien. Gedurende het debat heeft de Neder landse gedelegeerde, Von Balluseck. die voorzitter was, zijn eerste grote rede in de Veiligheidsraad gehouden. Hij xioem- de het Engels-Amerikaanse voorstel een redelijke poging om tot een rechtvaar dige oplossing te komen van een pro bleem, dat, als het mopgelost werd ge laten, een nieuw gevaar kon worden voor de vrede en veiligheid in een be langrijk deel van de tooh al zwaar be proefde wereld.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1