Zuid-Koreanen over 38sle breedtegraad Frankrijk nog onrustig WEK DE GAL IN UW LEVER OP Botsing op onbewaakte overweg eist drie doden Nieuwe socialistische agitatie in België te verwachten? Met een enkel woord rvrtf I STADSNIEUWS DINSDAG 27 MAART Trots verbeteringen. (Van onze Pariise correspondent Der telefoon). Deze Paasdazen hebben de Pariize- naars. teeen de traditie in. biina alle thuis door moeten brengen. Voor zover ze eeen auto hadden, waren zij wezens de staking en aan hun won Ineen eebon- den. en voor zii er wel een bezaten, vormde voor het overgrote deel het koude, trieste weer. dat meer aan Kerstmis dan aan Pasen deed denken. 6fdoende motief om de tocht naar bui ten maar niet te riskeren. Od de buitenwezen was het dan ook stil en verlaten en zo kon het mini mum-record van auto-ongelukken op Pasen dit iaar verbeterd worden. Maar de hoop der Pariizenaars dat zii voor het huisarest tijdens de feestdagen scha deloos zesteld zouden worden door een hervatting der metro- en autobusbe- drijven. is evenmin werkelijkheid ze- worden. Vandaaz zullen voor de twaalf de dag chauffeurs en conducteurs ver stek laten caan. ofschoon er een zekere verbeterinz te bespeuren valt. De ondergrondse stations zijn geopend en zonder kaartje kan ledereen zijn kans wazen od de eivolle perrons. De meeste mensen prefereren evenwel de eigen natuurlijke vervoermiddelen: de benen, met de kans op straat van de diensten van een militaire truc eebruik te kunnen maken. Erkend moest worden dat de soldaten een ruime dosis aoede wil en hoffelijk heid ten toon spreiden om bejaarde en ook wel jongere dames van de straat in de auto te tillen en omge keerd. In andere sectoren valt er eeleideliik enige verbetering te noteren. De lonen der metaalarbeiders ziln met 10 pet. verhoogd en ook de ambtenaren hebben ongevraagd een maandelijkse bonus ontvangen. Het spoorwegpersoneel Is na de 48-uui-sstaking weer rustig aan het werk gegaan. Deze zoveelste loonronde men is de tel hier al heel lang kwijt is dus officieel afgekondigd, doch de illussie. dat door deze maatregel ook maar iets verbeterd zal kunnen worden, is bii voorbaat al vervlogen omdat tevoren bekend werd gemaakt dat de prijzen van steenkool, electra. gas. transport middelen enz., binnenkort eveneens her zien zullen worden. Men heeft al uitgerekend dat ondanks de loonherziening, tengevolge van de prijsverhoging. het levensniveau, in plaats van te stijgen, met zeker 10 pet zal moeten dalen! Daarom bezint de regering zich thans over de oprichting van een garantie fonds. waaruit maandelijks de noodza kelijke subsidies geput zouden kunnen worden, ter regularlsatie van het le vensniveau. Dat fonds zal niettemin natuurluk door de belastingbetaler gevuld moeten v/orden. Tegenover al deze moeilijkheden, die daeeliiks hoger stijgen, erkent men ook in officiële kringen het nijpend gebrek President Truman opent Pan-Amerikaanse conferentie. TEGEN HET COMMUNISME In een rede op de openingsvergadering te Washington van de ministers van buitenlandse zaken der 21 Amerikaanse republieken heeft president Truman ver klaard. dat het Westelijk halfrond zijn verdediging moet samenvoegen en „ge zamenlijk de volken in Europa en Azië moet steunen, die strijden tegen commu nistische overheersing." De .agressieve Sovjet-expansie" vormde een gevaar voor de gehele wereld. Volgens president Truman moeten de Amerikaanse republieken ook overwegen, welke maatregelen genomen dienen te worden om de Verenigde Naties te steu nen en te versterken. Door stand te hou den in Korea en het treffer, van voor bereidingen om eventuele agressie elders het hoofd te bieden, deden de Verenigde Naties haar best om een derde wereld oorlog te voorkomen. „Wü weten dat de mensen overal in de wereld in hoofdzaak dezelfde wensen koesteren. WÜ erkennen dat het volk van Rusland en de volken van de Rus sische satellietstaten veel oo ons lilken bij wat zü willen voor zichzel! en hun kinderen. Wij hopen, dat her hun eens mogelijk zal zijn hun leiders van het pad van tyrannie en agressie af te brengen" aldus Truman. In zijn antwoord on het welkomst woord van president Truman heeft de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken namens zijn Zuidamerikaanse col lega's bij de 21 Amerikaanse republieken aangedrongen gezamenlijk maatregelen te treffen tot het eindigen van com munistische propaganda in Zuid-Ame rika. Geen spoor van vermiste Globemaster. Van de vermiste Globemaster is nog geen spoor gevonden, zodat aangenomen wordt dat het toestel volkomen verloren is gegaan. Een kotter heeft geseind, dat hij een verkoolde duffelse zak heeft opgepikt, op ongeveer acht honderd K M. van Shannon. Deze zak werd geïdentificeerd als toebehorend aan een passagier aan boord van de vermiste Globemaster. Franco houdt vol. HIJ IVIL IN ATLANTISCH PACT. De besprekingen, die reeds gedurende verscheidene weken tussen de Spaanse regering en de Amerikaanse ambassa deur. Stanton Griffis, te Madrid wor den gevoerd, schijnen, naar A P.P. van diplomatieke zijde te Washington ver neemt, in een nieuw stadium gekomen te zijn. De Spaanse regering, ridus diploma tieke kringen, zou in verband met de moeilijkheden die Spanje's opneming In het Atlantisch pact ontmoet, bereid zijn met de V.S. een bondgenootschap- verdrag naar hèt voorbeeld van het At lantische pact te ondertekenen, waartoe ook Portugal zou worden uitgenodigd. 1 Franco zou de voorwaarde hebben herhaald, dat de V S. voldoende wapens ter beschikking stellen om het Spaanse leger te moderniseren. Franco zou Griffis gezegd hebben, dat de Spaanse regering bereid 's alle ver plichtingen van het Atlantisch pact op zich te nemen, indien de V.S een mili tair pact willen sluiten met Spanje. Spanje zou zich in dat geval ook be reid verklaren elke aanval op een lid van het Atlantisch pact te beschouwen als een aanval op zichzelf en dat lid hulp te verlenen. Ten slotte zou Spanje bereid zijn zijn troepen over de Pyre neeën te zenden, Indien dit nodig zou zün. aan een eensgezinde constructieve eco nomische politiek. Voor zo'n plan dat uiteraard van lan ge adem zou moeten wezen, beschikt het huidige kabinet noch over voldoen de eendracht noch over de noodzake lijke levenstermijn. Om deze redenen wordt er thans in tensief overleg gepleegd om de verkie zing van het nieuwe parlement, in plaats van in October al begin Juni te organiseren. In de hoop dat het kabinet tot die datum nog door zal kunnen schipperen. Ofschoon de sociale koorts dus onmiskenbaar zakt. ziin er nog vol doende politieke problemen, die de vol gende maanden Frankriik avontuurlijke verrassingen kunnen bezorgen. Onrust in Perzië duurt voort. STAKINGEN IN HET OLIE-GEBIED. Dr Abdoel Hamid Zanganeh, oud minister van onderwijs van Perzië, op wie 19 Maart te Teheran een revolver aanslag is gepleegd, is Zondag aan de bekomen verwondingen bezweken. Zanganeh werd 46 jaar. De vermoedelijke dader is een theo logisch student. Hij zou de aanslag gepleegd hebben om een persoonlijke grief. Enkele dagen geleden werd een po ging gedaan om de militaire gouverneur van Teheran, Abdoel Hoessein Hedjazi, te doden. De aanslag mislukte. De gouverneur heeft negen personen doen arresteren „die het keizerlijke hof vijandig gezind zijn". Een Perzische militaire functionaris heeft voorts medegedeeld, dat, sinds het van kracht verklaren van de krijgswet voor Perzië op 20 Maart j.l. twaalf le den van de Mohammedaanse organisa tie „Fadayian" zijn gearresteerd. Zoals gemeld, maakte de moordenaar van wijlen de Perzische premier gene raal Razmara ook deel uit van deze or ganisatie. Op de Perzische olie-velden zijn stakingen uitgebroken, waarvan de betekenis nog niet is te peilen. Het heet, dat het niets te maken heeft met de nationalisten, doch duidelijk is de situatie niet. Ook voor dit gebied is de staat van beleg afgekondigd. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN ZONE VAN PANAMAKANAAL. President Truman heeft Zaterdag een verordening over versterking van de veiligheidsmaatregelen in de zone van het Panama-kanaal ondertekend. (Incez. Ried,-adv.) U zult morgens ..kiplekker" uit bed springen Elke dag moet u-w lever een liter gal In uw ingewanden dnen stromen, anders ver teert uw voedsel nleL het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig cn loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. NOG GEEN SCHOT IN PARIJSE BESPREKINGEN. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier hebben Zaterdag hun zeventiende bijeenkomst beëindigd. De volgende bijeenkomst wordt hedeii gehouden. Op de bijeenkomst van Zaterdag is gesproken over de kwesties Triest en Oostenrijk. Volgens een Britse woordvoerder was" geen vooruitgang geboekt. Er waren geen nieuwe voorstellen gedaan en over de reeds ingediende voorstellen werd geen overeenstemming bereikt. De Britse vertegenwoordiger, Davles, heeft tijdens de Paasdagen met Morri son besprekingen gevoerd. „VOLENDAM" MET 1500 IMMIGRANTEN TE HALIFAX. Het grootste aantal Nederlandse Im migranten, dat op een schip in Canada is aangekomen, is Zaterdag te Halifax ontscheept. Het waren meer dan 1.500 immigranten. De meeste immigranten, die aan boord van de .Volendam" aankwamen, zullen zich op verscheidene plaatsen in Cana da vestigen. Ongeveer 80 zullen naar de V.S. gaan. Prins Bernhard in Montevideo. VOOR „GOODWILL" REIS NAAR ZUID-AMERIKA. Prins Bernhard is gisteravond voor zijn goodwill-reis naar Argentinië. Chili en Uruquay op het vliegveld van Montevideo (Uruquav)- aangekomen, waar hU verwelkomd werd door dc on derminister van Buit. Zaken en leden van het Congres Diplomatique. Op het vliegveld was een erewacht van een bataljon infanterie aanwezig. Autori teiten vergezelden de Prins per auto naar het hotel Carrasco, waar hij ge durende zijn bezoek zal verblijven. De Prins was Zaterdagavond In gezel schap van H. M. de Koningin, die hem tot Ziirich vergezelde, van Soesterberg vertrokken, en uitgeleide gedaan door minister Stikker en de gezanten van Argentinië en Ohili. De Prins en ziin gevolg vlogen per re- gerings-Dakota naar Zürich en stapten daar over in het K L-M.-toestel naar Buenos Aires. Voordat de Koningin en de Prins zich naar het wachtende vliegtuig begaven, surak de Prins voor de microfoon: „Nu ik od het punt sta mijn goodwill-reis naar Zuid-Amerika aan te vangen spreek ik de wens uit, dat deze reis zal beant woorden aan haar doel: versterking der bancfen tussen Zuid-Amerika. en Neder land." Het Koninklijk paar begaf zich daar na vlug in het vliegtuig De Prins nam zelf plaats in de linkerstuurstoel, zette de koptelefoon op groette met een arm zwaai de achterblijvers en de Dakota rolde, terwijl een natte jachtsneeuw over het. veld veegde naar de startbaan. Om vijf over halfdrie nam het toestel ziin aanloop en was binnen enkele minuten uit het gezicht verdwenen De Prins is eerst naar Lissabon ge vlogen. door welke stad hii Zondagmid dag een rit maakte. Op het vliegveld was hii o.a. begroet door onze gezant In Portugal, mr E. N. van Kieffens. Slechts tactische beweging. Volgens een mededeling van het Zuid-Koreaanse leger, die is goedge keurd door het Amerikaanse achtste le ger, hebben de afgelopen 24 uur Zuid- Koreaanse patrouilles de 38ste breedte graad „verscheidene malen" overgesto ken Waar en In welke sterkte dit is ge schied, ls niet bekend gemaakt. Op het centrale front hebben tanks van de verbonden strijdkrachten punten Om Katholieke meerder heid te breken. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In een hoofdartikel van de socialisti sche Peuple heeft de partijvoorzitter Max Buset aangekondigd, dat de ge meenschappelijke volksactie van de vier grote socialistische organisaties, waar onder de jeugdgroeperingen en de vak bonden. weldra van wal zal steken. Het gaat er om. aldus Max Buset, het land rijp te maken voor nieuwe verkiezingen, welke met behulp van de politieke de linquenten verkregen volstrekte meer derheid der katholieke, clericale en reactionnaire CVP zal doen verdwijnen. Het thema van de campagne ls als volgt: de CVP-regering van Eyskens bracht ons de devaluatie, de CVP-rege ring van Duvieusart verdeelde het land over de koningskwestie, en de regering van Pholien bracht ons de nutteloze 24 maanden militaire dienst en de levens duurte. Het ls voornamelijk op de econo mische politiek, dat de socialistische agitatie geconcentreerd zal zijn, o.m. door stakingen, en straat-betogingen. Sommige waarnemers vrezen, dat de communisten van deze agitatie gebruik zullen maken om opnieuw sabotageda den te plegen. Men is in regeringskrin gen zeer zwijgzaam over de plannen van de socialistische oppositie Het ziet er naar uit, dat de regering op het juridi sche en politieke gebied sterker gewa pend is tegen dergelijke revolutionaire acties dan in Juli 1950. Men schijnt bij voorbeeld deze maal gebruik te zullen maken van het meest drastische middel, namelijk afkondiging van de staat van beleg over de provincies Luik en Hene gouwen. Het is in deze provincies, dat de so cialisten en communisten in de meeste Industriecentra over de volstrekte meer derheid in stads- en gemeentecolleges beschikken. De socialistische actie moet men zien tegen de achtergrond van der godsdienstige en taaltegenstellingen. De socialisten en liberalen, die voornamelijk een Waalse en Brusselse partij zijn, wor den door. de hoofdzakelijk Vlaamskatho- lieke regering uitgesloten van de macht. Waalse en Brusselse socialisten en li beralen vrezen, dat de katholieke meer derheid misbruik van haar gezag zal maken om het officieel onderwijs te saboteren. Maar in feite heeft de socia listische actie geen ander doel dan het provoceren van nieuwe verkiezingen, waarvan de socialisten een winst van tenminste tien zetels verwachten en een grote nederlaag van de katholieke CVP Algemeen wordt aanvaard, dat ce plaatsvervangende premier Van Zeeland, (Pholien zal samen met de Amerikaanse ambassadeur een bezoek aan president Truman brengen) zal verklaren dat de regering niet zal toegeven aan de poli tieke chantage van stakingen en mani festaties. In de nacht van Zondag op Maandag ontploften drie granaten in de Brussel se zaal. waar een communistisch partij congres werd gehouden, maar er was weinig schade. binnen drie km. van dë grens bereikt. Volgens het laatste communiqué van het achtste leger bieden naar schatting twee communistische regimenten hard nekkig tegenstand ten N.W. van het Tsjongpjong-reservolr, 48 km. ten N.O. van Seoel aan het Westelijk front. Aan het centrale front is de tegen stand licht tot matig. Hier wordt door de geallieerden beperkte terreinwinst gemaakt. Dc Zuid-Koreaanse troepen ver klaren aan de Oost-Kust een plaats te hebben veroverd, vijf kilometer ten Noorden van de 38ste breedte graad gelegen. De ingenomen plaats heet Joepori. De Zuid-Koreanen ondervonden slechts geringe tegenstand. De actie was keu nelijk gericht op de consolidering van reeds bezet gebied, aldus Reuter. Volgens berichten van het front berei den de Chinezen zich voor op het hand haven van een Unie in de nabijheid van de 38ste breedtegraad. Langs het centrale front rukten sterke Chinese groepen de troepen der VN. tegemoet. Ook heuvelstellingen even ten Zuiden van de breedtegraad werden door Chi nezen weer bezet. Men neemt aan, dat de Noordelijken een linie ten Noorden van Tsjoentsjon willen behouden. De luchtmacht der V.N. maakte ge bruik van het heldere weer en bestookte militaire doelen, doch ook van de Noor delijken werd meer activiteit in de lucht gemeld. De Zuid-Koreaanse president, Syng- man Rhee, heeft verklaard, dat het „nationale zelfmoord" zou zijn als Zuld- Korea er niet in zou slagen de breedte graad te overschrijden: „W(j wensen niet de beginplaats van een derde we reldoorlog te worden". Mc Arthur heeft taal noch teken ge hoord op zij>n wapenstilstandsaanbod. DONDERDAG DEBARKATIE VAN DE „ORANJE". Het m.s. Oranje", dat met 850 pas sagiers uit Indonesië naar ons land on derweg ls, wordt Donderdagmorgen a.s. te 5 uur voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal te 9 uur aan de Javakade te Amsterdam beginnen. (Ingez. Med.-adv.) Een rïvvfvi wil Toor°P ls te Bergen Zaterdagmiddag op de hoek van de Buerweg (waaraan Char- •Jarlg meisje, ^Jennie Harms j ley Toorop woont) en de Jan Tooropweg cen borstbeeldi voorstellende de schilder Jan Toorop als schilder en denker, ont huld, dat door de kunstverzamelaar S. J. Sala aan het gemeentebestuur van Ber gen ls aangeboden. Het borstbeeld ls in hardsteen ultge*- voerd door de beeldhouwer J. Altorf. uit Steenwfjk, ls op de onbewaakte over weg te Havelterberg (gemeente Steenwljk) door een Diesel-electrlsche trein gegrepen en op slag gedood. De overweg te Havelterberg ls voorzien van een flikkerlicht -Installatie. De trein had 25 minuten vertraging. Zaterdagmorgen kwam de heer J. A. N. van NIJenhof, wonende aan de Rljs- wijkseweg te Den Haag, door het slippen van zijn motor zó ongelukkig op het Zie ken, het verlengde van het Spul. te vallen, dat hy per ambulance naar het ziekenhuis Zuldwal" moest worden overgebracht. Een onderzoek wees uit. het hij een schedelbaslsfractuur had opgelopen. Zon dagmiddag ls hij overleden. - Een verloofd paartje dat Zondag avond op de rechterhelft van de weg Rolde-Eext wandelde, ls door een passe rende auto. bestuurd door een chauffeur uit Assen, gegrepen De 25-Jarlge A. de Boer uit Annen werd ongeveer 20 meter meegesleurd en bekwam zulke ernstige verwondingen dat hij ter plaatse over leed. Zijn verloofde, mej A. Tienkamp uit Eext. werd opzij geslingerd en kwam met lichte verwondingen vrij, Dp bloemententoonstelling „De Hof- stadbloem" ln de Houtrusthallen werd tijdens de Paasdagen door bijna 50.000 mensen bezocht. Daarbij waren vele be zoekers uit het buitenland, ln het bij zonder uit België De besprekingen tussen het Deut- scher Bauernvorband en de Stichting voor de Landbouw over een aantal agrarische aangelegenheden zijn definitief vastgesteld op 12 en 13 April te Bonn. In de leeftijd van ruim 60 Jaar Ls de bekende Amsterdamse kunstbescher mer. de voorzitter van de Voorlopige Raad voor de Kunst, de heer Herman van den Eerenbeemt, te Amsterdam overleden. BUITENLAND. Bij het bestijgen van de Snowdon, een top ln dc Noord-Wales, zijn Zaterdag twee bergbeklimmers om het leven geko men. drie werden gewond, terwijl een zesde man vermist wordt. Een vliegtuig van de Argentijnse StaatsmaatschapplJ ls bij Rio Grande (Ar gentinië) neergestort. 11 personen zijn gedood en zeven gewond. In de provincie Santa Fé. eveneens in Argentinië, is e» n militair vliegtuig neer gestort Belde inzittenden kwamen om. Bulgarije „weigert gastvrijheid" aan de Joego-slavlsche zaakgelastigde. Iv- kovlc, zulks als represaille op het Joego slavische verzoek tot terugroeping van de Bulgaarse zaakgelastigde ln Belgrado „wegens opstandige activiteit met mis bruik van zijn positie"'. Te Manlzales (Columbia) zijn dertig hulzen Ingestort ten gevolge van een aardverschuiving. Tien personen kwamen om het leven en elf werden gewond De aardverschuiving werd veroorzaakt door zware regens. In de nabijheid van Bucaramanga (even eens In Columbia) kwamen twaalf perso nen om en werden zeven gewond doordat een autobus ln een 100 meter diep ravijn stortte. Opgewonden doroellngen. verstoord over de rommel, die toeristen maken, heb ben In Ayot St Lawrence (Hertfordshire) de borden, die de weg aangeven naar het huls van Shaw, weggenomen. staand functionaris der regering van de Oost-Duitse staat Saksen, is naar West- Berlljn gevlucht. In „Unlta". het dagblad der commu nistische partij ln Italië, ls medegedeeld, dat een zuivering der party op handen ls. De party telt twee mlllloen leden: zy ls de grootste communistische party in West-Europa. In Noorwegen zijn verscheidene men sen door lawines bedolven. Twee personen kwamen om het leven, t-erwyi er twee zwaargewond werden. De heer Henrl Thomassen uit La- naken (België) heeft op de zolder van een woning te Stokkem een Stradivarius uit het Jaar 1769 gevonden. Dr Alberto Paz, de uitgever van het onafhankelijke Argentynse dagblad „La Prensa", die door de politie van Argcn Auto door trein totaal verbrijzeld. (Speciale berichtgeving) - Op de onbewaakte overweg bij de Bilthovensc manége te de Bilt is gis teravond om kwart over acht een vre selijk ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Op het traject UtrechtAmersfoort heeft de electrische trein, komende uit Utrecht, bij het passeren van dc Leyenseweg op deze overweg met een vaart van ruim 100 km per uur een kleine vierpersoons DKW-auto aan de voorkant gegrepen en totaal verbrij zeld. In de auto zat achter het stuur de 53- jarige Rotterdamse rijwielhandelaar R- L. Wichers met ziin vrouw en twee jon gens van resp. 9 en 12 jaar. Op het mO' ment van de botsing was het ter plaat' se zeer donker en volgens de enige oog getuige is de chauffeur, die de auto reed met stadslichten, niet in staat geweest de 'goed rood-wit geschilderde borden met reflecteren te zien. De gevolgen van de botsing waren afschuwelijk. De carossierie werd met een ruk van het chassis geslingerd. De vrouw en haar twee zoontjes werden uit hef auto'tje geworpen. Mevr. Wi chersMatsen die 40 meter van de plaats van het ongeluk in de berm- rand werd gevonden, moet oo slag zijn gedood. Van haar man. die bekneld zat tussen het stuur en zijn zitplaats, wa ren de beide benen verbrijzeld, terwiil hij voorts een zeer ernstige schedel- basisfractuur opliep. Het zoontje van 12 jaar werd eveneens met een sclie- delbasisfractuur langs de kant van dc spoorbaan gevonden. Zijn broertje van 9 jaar was wonder lijk genoeg lichamelijk zo goed als on gedeerd. doch kon ten gevolge van een tlnlë werd gezocht op beschuldiging van „het betonen van onvoldoende eerbied voor het Argentynse Congres", ls ln Uru guay aangekomen. De conferentie van Europese arbei ders in Oost-Berlljn heeft Zondag beslo ten een „Europees arbelderscomlté" op te richten_ waarvan het secretariaat in Ber- HJn gevestigd zal zijn en dat tot doel zal hebben de activiteit der Europese vak bonden tegen herbewapening van Duits land te coördineren. Zondag heeft zich in een fabriek te Poesan een ontploffing voorgedaan, die drie personen het leven heeft gekost. Meer dan 20 mensen werden gewond cn zeven hulzen verwoest. De politie onder zoekt de mogeiykheid van sabotage. Poesan Ls de voornaamste aanvoerhaven van de verbonden troepen op Korea. De bestuurder en de waarnemer van een tweemotorige Dakota werden gedood toen het vliegtuig gistermorgen kort na het opstijgen te Manchester neerstortte. Het vliegtuig was met een lading kranten op weg naar Belfast. 31 Mei afwikkelings commando Ned. troepen. Op 31 Mei zal het afwikkelingscom- mando van de Nederlandse troepen in Indonesië ontbonden worden, zo wordt in een gezamenlijk communiqué van de chef-staf van dc APRI (Indonesi sche Strijdkrachten cn de Comman dant van het Nederlandse Afwikke lingscommando medegedeeld. Op 2 April zal met het vertrek van de .New Australia" de afvoer van milifcai ren van de Kon. Landmacht geëindigd zijn. Nadien zullen de werkzaamheden, die betrekking hebben op het vervoer van Ambonnese leden van het v.m. KNIL geregeld worden door een aantal ex-KNIL-leden en enkele leden van de K.L., die aangezocht zullen worden te blijven. Na 2 April zullen er ln Indone sië nog 7.725 Ambonnese ex-KNIL-leden ziln en voorts 375 leden van de KL. en 150 rüet-Ambonnese leden van het v.m, KNIL. Op 1 April zal het rayon-Ban- doeng geheed verlaten zijn. De laatste rayons Djakarta en Semarang zullen eind Mei geheel verlaten zün. Voor 16 Maart bevonden zich in In donesië nog 10 955 militairen met K.L.- status in Indonesië. Volgens deze gege vens zullen in Indonesië 250 militairen worden gedemobiliseerd. AUTO REED WINKEL BINNEN. Op de verkeerde pedaal getrapt. Met een enorme klap vloog Zondag morgen vroeg een ante de étalage van een boekwinkel aan het Albertingk- Thijmplein te Den Haag binnen. Dit ge schiedde met zulk een kracht, dat de auto geheel in de winkel verdween. Een 27-jarige autorijder, in het bezit van een rijbewijs, had zijn 19-jarige broer, die een dergelijk certificaat nog niet heeft toegestaan achter het stuur van de auto, die gehuurd was, plaats te nemen. Volgens de wet mag dit. Alles ging goed tot de wagen, komen de uit de Potgieterstraat. het Albertingk- thfjmplein zou oprijden. De jonge be stuurder kon de bocht echter niet ha len. In plaats van bij te remmen gaf hij ©venwel vol gas zodat het noodlottige bezoek aan de boekwinkel niet te ver mijden was. Zowel de winkel als de auto werden flink beschadigd. De eigenaresse van de zaak, mevrouw C. J. BrasserVan der A., was ernstig geschrokken. De winkel is voorlopig dichtgetim merd. INTERVIEW MET MINISTER PETERS „Hoopt op geest van vertrouwen" De heer H. Hermans, het hoofd van de .Voorlichtingspost Ned. Antillen", had een radio-Interview met de nieuw-be- noem.de minister van Minuor, ir L, A. H. Peters 'toen deze op de „van Speyk' van de Bovenwindse eilanden naar Bo naire stoomde, om afscheid te nemen van de bevolking van dat eiland. Minister Peters zelde o.m.. dat hij zijn benoeming vernam, t-oen hü zich op Saba bevond. Over zijn te voeren beleid zeide de mi nister: „wy leven in een moeilijke tyd, waarin het uiterste van het vaderland wordt gevraagd. Ik ben er van overtuig-d dat in zo'n tijd, méér dan in enige an dere, een kabinet een eenheid behoort te vormen in die zin dat over belang rijke zaken niet dan in overleg naar bui ten mag worden gesproken en gehandeld. Ik hoop", aldus de minister, .dat het overleg zowel met mün medeministers als met wie ik in het verband van de Nederlandsrlndonesische Unie en van het koninkrijk moet samenwerken, ge dragen zal worden door dezelfde geest van vertrouwen en van de gemeenschap pelijke wil om tot een voor alle partijen goede oplossing der hangende problemen te geraken, die lk in de Antillen, bij zo vele goedwlllenden mocht aantreffen." DANSWEDSTRIJDEN „GROTE PRLJS VAN NEDERLAND In de Dierentuin te Den Haag zün danswedstrijden gehouden om de Grote prijs van Nederland". De uitslagen wa ren: Grote Prys van Nederland, pro fessionals. 1. heer en mevrouw Daniels, Amsterdam; 2. heer en mevrouw Van der Meulen. Den Haag;" 3. heer Van der Velde en mej. Geurs, Den Haag. Residentie-oup: 1. heer Liebrechts en mej. Houtkamp. Amsterdam. 2. heer en mevrouw Steenwinkel. Utrecht; 3. heer en mevrouw Reyers. Amsterdam. Grote prijs van Nederland amateurs, hoofdklasse, kamp'oen: heer Kuil en mej. Bosland. Amsterdam. A-klasse kampioen: heer Heesik en mej. Hart man, Amsterdam. B-klasse kampioen: heer Brouwers en mej. Hendriks, 's Her togenbosch. C-klasse kampioen: heer iDürr en mej. Last, Amsterdam. opgelopen shock nog moeilijk door (U Blitse politie worden gehoord. Van de slachtoffers, die naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht waren overgebracht, zijn in de loop van de nacht zowel de heer wi chers, als zijn 12-jarig zoontje overle den. De famlie Wichers was op Paasbezoek I in Amersfoort geweesfc waar men had gelogeerd. I De trein had een half uur vertraging I en w as slechts aan de voorkant een wei-1 nig beschadigd Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond acht derde loon ronde onvoldoende. „BLIJFT TROUW AAN HET NVV EN WEET DISCIPLINE TE BEWAREN". Zaterdagmiddag hield de afdeling Leiden van de Ned. Alg. Metaalbewer- kersbond in de Jacoba-zaal van .Den Burcht" een zeer druk bezochte protest- vergadering, waarin gesproken ls over de zo juist afgekondigde derde loonron de. welke men in deze kring niet toe reikend acht. Behalve vele afgevaardig den uit afdelingen uit de omgeving woonde ook de heer C. J. Piena, de se- cretaris van de Leid-se Bestuurdersbond, deze vergadering bij. Na een Inleidend woord van de voor- i zifter, de heer C. Baart, zette de heer J.J. van Wagtendonk, districtsbestuur der, het standpunt van het N V V. uit- I een. Spreker, die herinnerde aan de eerste en tweede loonronde. welke resp. m Januari en September 1950 werden i toegepast en stilstond bij de moeilijkhe- 1 den rond de zo juist tot oplossing ge brachte kabinetscrisis, wees er op. dat 't N.V.V. reeds tijdens deze crisis zijn standpunt t.o.v. het levenspeil der ar beiders heeft bekend gemaakt. Ondanks de grote sommen gelds, welke thans voor do bewapening moeten worden uitgegeven, stelt het N.V.V, zich op het standpunt, dat het huidige levenspeil behandiiaafd dient te worden. Het N.V.V., dat zich terdege bewust ls van de moeilijke tijdsomstandigheden, waar onder wij leven en dat als bonafide vak organisatie nu al ruim 5 jaar het arbei dende deel der natie heeft voorgehou den. dat het zich naar deze moeilijkhe den moet schikken en dat de te brengen offers naar draagkracht moeten worden verdeeld, kan geen genoegen nemen met de inmiddels afgekondigde 5 loons verhoging, welke het onvoldoende acht. Ofschoon ook de arbeiders bereid zUn tot het brengen van een offer, zyn i' kosten van levensonderhoud reeds zo schrikbarend gestegen, dat het N.V.V. van oordeel is, dat deze verhoging zeker tot 8!£ moet worden opgevoerd. Met het oog op de nog te verwachten prijs- styglng, brengen ook dan nog de arbei ders een offer van plm. 5 Spreker veroordeelde het feit, dat in de rege ringsverklaring de lonen der arbeiders tot op die cent na nauwkeurig zijn vast gesteld, terwyï daartegenover t.a.v. de werkgevers het vertrouwen wordt uit gesproken dat zij. de doorberekening van deze loönsverhoging zoveel mogelijk zullen beperken. Hiermede is volgens spreker een schrille tegenstelling tussen de loonbeheerslng aan de ene kant en de prijsbeheersing aan d'e andere kant gekenschetst. In tegenstelling met de K A B. en het C N.V., die deze loons verhoging, zij het onder voorbehoud, hebben aanvaard, zal het N.V.V. nog een uiterste poging doen om alsnog met de regering en werkgevers tot een bevre digende oplossing te komen. Volgens spreker is de E.VC. alle wind uit de zeilen genomen, omdat zij hebben ont vangen hetgeen zü vroegen: 5 loons verhoging! De heer Van Wagtendonk besloot zijn uiteenzetting met de arbeiders tot trouw en discipline op te roepen. Onder geen voorwaarde zullen wü momenteel nog gehoor geven aan de lokstem, welke van bepaalde zü'de zou kunnen uitgaan en welke oproept tot staking. Slechts op uitdrukkelijk parool van de besturen der bonafide organisaties, die eventueel zou den kunnen oproepen tot b.v. een 24- urige proteststaking, dienen wü hier aan gevolg te geven Van het grootste belang is het daarbü, dat onze arbei ders na afloop van een dergelüke sta king onmiddellijk weer aan de gang gaan. Laten wij er juist dan voor op passen, aldus spreker dat uit een der gelijke staking „geen rommel voort vloeit". Weloverwogen zullen wij onze actie voeren, kennende onze verant woordelijkheid tegenover ons volk in zü'n geheel, zowel als tegenover de ar beiders. aldus besloot spreker. Na afloop van deze toespraak ontspon zich een geanimeerde discussie, waaruit bleek, dat de aanwezigen zich verenig den met het door het N.V.V. ingenomen standpunt. Het batig saldo van de voetbalwed strijd tussen de eerste elftallen van „Hillegom" en „Hillinen", ten bate van het Koningin Wilhelminafonds bedraagt f 255.—. Op het Nationaal concours voor Mandolineorkesten, dat op 2e Paasdag te Rotterdam werd gehouden, heeft de Mandollnevereniglng „Kunst en Genoe gen" alhier in de le afdeling een tweede prijs behaald. In aansluiting op onze mededeling van enige dagen geleden inzake het ju bileum van de heer H. Zunderman, chef-boekhouder by de N.V. „Het Mo torhuls", kunnen wü nog mededelen dat er Zaterdag as. van 1617 uur gele genheid bestaat de jubilaris te felici teren ln het Oosters Instituut, Rapen burg 61. Zondagmiddag is een schuurtje uitgebrand, gelegen achter het perceel Morsweg 137 en toebehorend aan de heer V. De brand, welke vermoedelijk is ontstaan in een hoeveelheid kapok, af komstig van een gesloopte divan, wera door de Brandweer geblust. De heer V., die met succes enige rijwielen uit het schuurtje wist te verwijderen, liep brandwonden op aan het gelaat en snü'wonden aan de rechterarm. Tüdens de Paasdagen is ingebro ken in het Tandheelkundig Instituut aan het Kort Rapenburg. Uit enkeie kasten, welke werden opengebroken, is een bedrag aan geld ontvreemd. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM'1'1111"" De nieuwe Verkeerswet: Wielrijders mogen slechts êêD pet" sood medevoeren. VEILIG VERKEER llHllllllllllüllllllllltillllIjllllllllllllllllllllllllllllllllll"""""""

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2