„Ik deel drukkende angst voor oorlog niet" Ons volk kan moeilijkheden dragen en overwinnen! Luxe*beperking met terugwerkende kracht Radio-rede van dr Drees: Snel handelen was noodzakelijk Weerbericht Nieuwe vinding voor het opwekken van atoomenergie? ite Jaargang DINSDAG 27 MAART 1951 00 No. 27261] LEIDSCH m DAGBLAD j^teur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57033 ojfdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer f5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Zaterdagavond heeft de minister-president, Dr W. Drees voor de beide pnders Hilversum een radiotoespraak gehouden over de jongste regerings- saatreqelen. I Velen zullen zich wellicht nog afvragen, aldus dr Drees, wat er eigenlijk aan de hand is, waarom plotseling allerlei maat regelen worden genomen, die de moei- lijkheden in de gezinnen vergroten. Waar- om ook zo yeel hoge defensie-uitgaven worden gedaan Wat de defensie betreft wil ik met na- druk zeggen, dat de voorstellen niet uit gaan van de gedachte, dat aan een nieuwe wereldoorlog en in het bijzonder aan een oorlog in West-Europa niet zou zijn te ontkomen. Dit is een angst, die op velen drukt en die ik niet deel. Ik ben van mening dat een dergelijke oorlog kan V worden vermeden, het is juist om dat te jpBBM bereiken, dat het grote verbond van de Atlantische Staten is tot stand gebracht. Er is groot verschil met 1914 en 1939. Als Minister-President Dr W. Urees nu een aanva| wercJ gedaan, dan zouden eist alleen alle West-Europese mogendheden zich als een eenheid verweren, caar zouden ook Amerika, Engeland en Canada dadelijk mee op de bres itaan. Dit is een waarborg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft bezeten. •ij dient echter ook Nederland een evenredige bijdrage te leveren Daarmee betalen wij als het ware een verzekeringspremie. De premie is hoog, paar uit de bezettingstijd weten wij hoe oneindig veel hoger de te betalen prijs zou zijn als een dergelijke waarborg ontbrak en weer de ellende van «orlog en bezetting over ons zou komen. HOGERE BELASTINGEN. Voor de grotere defensieuitgaven zul len hogere belastingen worden gehe ven op de winsten van vennootschap pen. zowel als van andere be drijven. hogere vermogensbelasting, hogere motorrijtuigenbelasting, hogere belasting ook op minder noodzakelijke irlikelen. Hierbij worde de grote massa zoveel mogelijk ontzien. Met deze belastingen wordt er ook Welbewust op aangestuurd, dat men zal kopen en dat men ook met ht wjj investeringen noemen, de uit- fren voor uitbreidingen van bedrijven, '»r voorraadvorming e.d. zich-zal be- Jjrken tot het strikt noodzakelijke. Zo- iH de overheid dat zelf ook zo scherp ®^geiyk zal moeten doen. Ons volk zal in totaal minder moeten lieven. TEKORT OP BETALINGS BALANS. spreekt vanzelf, dat de individuele telerlander het gevoel heeft; ,,ALs ik genoeg guldens heb, kan ik zon- bezwaar kopen." Maar zover hij iets [topt, dat uit het buitenland komt, of Jfcfvoor de grondstoffen geheel of ge- «1* uit het buitenland moeten en dat is héél dikwijls het ge- is het niet voldoende, dat er gul- wis beschikbaar zijn. Het buitenland wil tenslotte betaald vorden in dollars of ponden of an- oere buitenlandse munt. Daarover fpjft Nederland alleen de beschik- als het voldoende naar andere ünden uitvoert, of byv. met zijn «neepvaart. Hebben wjj méér het wmenland te betalen, dan wij van JU buitenland te vorderen krygen. Jan spreken wy van een tekort op de Betalingsbalans, en het is dat te- dat op het ogenblik byzonder J^te zorgen geeft en waar by het uit- e\»n .v.?n meer guldens niet baat. Moedykheden in dit opzicht zijn er feds sinds de bevrijding geweest. Ons uitgeputte volk stond na de be ding voor een bijna bovenmenselijke Het gebruik van onze reserves en van °uitenlandse hulp is geen verspilling Aanhoudend koud. De Bilt verwacht tot morgenavond: Jolend bewolkt met enkele buien, .gelijk harde of stormachtige, overi jl krachtige Noord-Westelijke wind. J koud. (Opgemaakt te 10 uur). 28 MAART. ^on op: 6.27 uur; onder: 19.05 uur. JJian op: 1.20 uur; onder: 8.09 uur .«oogwater te Katwijk te 6.25 en •«■49 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. geweest. Wat verwoest was, is vooreen groot deel hersteld. Onze productie en onze uitvoer zijn regelmatig gestegen. Van jaar tot jaar konden wfj met min der hulp volstaan, en meer door eigen kracht in de behoeften van ons volk voorzien. Wij waren er nog niet. maar het liet zich aanzien, dat wij er zou den kernen. FANTASTISCHE GROND- STOFFENPRIJZEN. 1350 bracht een grote terugslag. De Marshallhulp werd eerder onzeker dan wy konden verwachten. Maar de voornaamste teleurstelling was, dat de mogelijkheid van een langdurige strijd in Korea en van uitbreiding van die strijd, heeft geleid tot enorme aanko pen van grondstoffen en levensmidde len in verschillende landen, niet enkel voor de onmiddellijke behoeften van leger en bevolking, maar ook voor het opslaan van grote voorraden. Er ontstond op de wereldmarkt een vraag, die de grondstoffenprijzen tot een fanta-tiscbe hoogte opdreef. Ncderlana wordt door de ontwikke ling bijzonder zwaar getroffen, omdat het bijna niet over grondstoffen be schikt. Voor bijna alles wat wy invoeren moeten wij veel meer betalen aan te voren \*-ol b.\. is tegenwoorrt'g veel meer dan Iv.n keer zo duur t!s re or de oorlog. Wy kunnen er niets aan doen. Wij kunnen dat niet verande ren door meer guldens beschikbaar te stellen, wij kunnen ons volk niet in staat stellen evenveel wol te kopen als tevoren, wy hebben de buiten landse middelen daarvoor niet. Onze uitvoerartikelen zyn veel min der in prys gestegen. Zy zijn ook niet zo onmisbaar voor anderen, als de grondstoffen voor ons. Duitsland bo vendien is in zo grote betalingsmoei lijkheden gekomen, dat onze belang rijke uitvoer daarheen zeer ernstig gevaar loopt. Onder deze omstandig heden kunnen wij eenvoudig niet blij ven kopen wat wy tevoren deden. De prijsstijgingen op de wereldmarkt zijn ook oorzaak van de verhoging van de prijzen van brood, margarine, vet, die ons volk en vooral de huismoeders zo pijnlijk getroffen heeft. Deze prijs stijgingen zijn er niet om ln Nederland hogere winsten te geven. Zij waren er al, maar zij werden verborgen doordat de Staat steeds meer bijpaste om de prijzen van de eerste levensmiddelen op een vast peil te houden. Toen de be groting van 1951 werd opgemaakt, kon daarvoor nog met 175 millioen worden volstaan, maar bij de prijzen van nu zou 450. misschien zelfs 490 millioen nodig zyn. Daarbij subsidieert de Staat ook het veevoer, waardoor onze uitvoer naar het buitenland soms. tegen te lage prijzen wegging. De Staat subsidieert ook alle Neder landers. ook als zij door hun financiële toestand geen bijdrage nodig hadden. Op deze weg kon niet onbeperkt wor den voortgegaan. Met de subsidie op veevoer, moest ook dat voor graan worden verminderd wil er voorkomen worden, dat men tarwe san het vee ging voeren. Wy blijven overigens verschillende artikelen, o.a. brood en melk, subsidiëren met in totaal onge veer 175 millioen per jaar. HET MOEST SNEL GAAN! Helaas heeft de regering de vermin dering niet geleidelijk kunnen doen plaats hebben en ook niet dadelijk docr verzachtendie maatregelen vergezeld doen gaan, want de plannen waren be kend geworden en dit gaf aanleiding tot misbruik. Daarom moest alles zo snel gaan. Het is echter van het begin af de bedoeling geweest, ook zo snel mo gelijk de gevolgen voor de minöler draagkrachtige groepen zoveel mogelijk te verzachten. Vandaar het besluit de lonen met 5% te verhogen en ook ver schillende sociale uitkeringen spoedig te verbeteren. Helaas zijn er greepen, die wy niet kunnen helpen. VERDERE PRIJSSTIJGINGEN VOORKOMEN. Het mogelijke moet worden gedaan, om te voorkomen, dat de loonstijging weer de stoot geeft tot een enigszins verdere belangrijke prijsstijging. De lei ders der ondernemersorganisaties heb ben toegezegd daartoe te zullen mede werken. Na Pasen zuilen met de orga nisaties van ondernemers en arbeiders nieuwe besprekingen worden gevoerd over de vraag, hoe dit het best kan worden bereikt. Gesproken zal ook wor den over productieverhoging en over de wijize, waarop kan worden gegaran deerd, dat de arbeiders daarvan mede profijt zullen kunnen trekken. Dit is de positieve, constructieve wijze, waar op wij onze moeilijkheden kunnen ver minderen en de zorgen van allen ver lichten. GROTE ONGELIJKHEID GEEFT AANSTOOT. De regering beseft ten volle, dat velen zich afvragen of niet meer kan worden gedaan om allereerst luxe verbruik, dat buitenlandse betaal middelen eist, af te snijden. Het is, wij weten het allen, vooral de grote ongelijkheid in mogelijkheid van ver teringen, die aanstoot geeft bij de- Binmnkort zal liet feit worden her dacht. dat Parijs 2000 jaar bestaat. Overal in de Lichtstad is men bezig voorbereidingen te treffen om dit jubileum op feestelijke wijze te vie ren. Gedurende enige weken zullen er grote tentoonstellingen en feesten genen, die nauwelijks het nodige heb ben. Wij 'kimmen echter niet alles doen, wat schijnbaar voor de hand ligt. Be perking b.v. van het bedrag, dat voor buitenlandse reizen beschikbaar wordt gesteld, is voor het ogenblik niet mo gelijk. omdat de bij de Europese Beta- lingsunie aangesloten landen zijn over eengekomen bepaalde bedragen vrij te geven voor toeristen. Herhaaldelijk is door andere landen zelfs cp verhoging aangedrongen, maar daartegen heeft Nederland zich verzet. Wij trekken te- g en woo: dig ock zelf vrij belangrijke ba ten uit hét vreemdelingenverkeer. SOCIALE RECHTVAARDIGHEID Ik heb al doen uitkomen, aldus dr Drees, dat de in te voeren verhogingen van belastingen cp winsten, op het ver mogen, op motorrijtuigen en op weel de, alle mede de beperking van luxe- verbruik ten doel hebben. Voor het tot stand komen daarvan zyn wettelijke maatregelen nodig. Aan verschillende van die wetten zal terugwerkende kracht worden gege ven. Reeds op de dag van de rege ringsverklaring heeft de regering twee van die belastingontwcrpen ingediend. De belastingen zijn reeds hoog, maar de nood van het land en ook de sociale rechtvaardigheid eisen deze maatrege len. Rijk, provincie en gemeenten zul len het voorbeeld van grote soberheid moeten geven, maar ook in de bedrij ven en in het particuliere leven zal elke verspilling met kracht moeten wor den tegengegaan. ONZE TOEKOMST VER ZEKEREN. Ons volk kan, zy het klagende, moei lijkheden dragen. Het kan ze ook overwinnen! Het heeft in industrie en landbouw, in handel en scheepvaart en op me nig ander gebied veie leidende krach ten met initiatief, durf en bekwaam heid. Het heeft ook een bezonnen arbeidersklasse, tot redelijke mede werking bereid. Het is tenslotte in wezen een sterk volk. Ik vertrouw, dat het ook sterk ge noeg zal blijken om te midden van een wereld vol tegenstellingen en spanningen, te midden ook van eigen noden, zyn evenwicht te bewaren, zijn vrijheid en zijn geestelijke goe deren te beschermen, zyn arbeid doel treffend te organiseren, en voorzover het in menselijk vermogen ligt, de toekomst ook voor zyn kinderen, te verzekeren ZES MEI HUWELIJK VAN KONING FAROEK. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat het huwelijk tussen koning Faroek en mej. Narriman Sadekop zes Mei zal worden voltrokken. Die datum is de dag van koning Fa- roeks troonsbestijging. HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard vertrokken Zaterdag met een regerings-Dakota van Soes- terberg naar Zurich, vanwaar de Prins en zijn gevolg met het K.L.M.- lijntoestel naar Buenos Aires de goodwill reis naar ArgentiniëChili en Uruguay hebben voortgezet. Bij het vertrek werden de Koningin en de Prins uitgeleide gedaan doof minister Stikker en de gezanten van Argentinië en Chili. Links op de foto Koningin Juliana rechts Prins Bernhard in gesprek met minister Stikker* zijn en zal men de buitenlanuse toeristen een idee geven van het ..Artistieke Parijs". Op de Place de l'Opèra worden de gehouwen met hel Par ij se wapen versierd. Zou in Argentinië gevonden zijn. De Argentijnse president, generaal Peron, heeft medegedeeld, dat in Ar gentinië proeven worden genomen met „gereguleerde atoomenergie". De inrichting daarvoor bevindt zich op het eiland Huemul in het Argentijnse merengebied. Er was daar op 16 Fe bruari een succesvolle proef genomen met „gereguleerde atoomenergie op een nieuwe basis". Peron, die zeide, dat „het nieuwe Argentinië, dat niet de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Sovjet-Rus land wil navolgen door enorme sommen te besteden aan de ontwikkeling van de kernsplitsing, bes.oten heeft het risico te nemen van het volgen van een an dere weg, die misschien tot betere re sultaten zal leiden, doch ook op een mislukking kan uitlopen." De installatie op het eiland Huemul werd door Peron aangeduid als een „proeffabriek". De president introduceerde bij de Journalisten prof. Ronald Richter, een genaturaliseerd Argentijns onderdaan, die hij de „werkelijke auctor van de onderneming" noemde. Sprekend met behulp van een tolik zeide prof. Richter: „Het probleem, dat wij aanvatten, is dat van het ontsteken van kleine kunstmatige zonnen cp aar de." „Wat de V.S. trachten te doen bij de explosie van de waterstof'oom heeft Ar gentinië in het laboratorium bereikt, onder volmaakte controle.'' „Van nu af zijn wy op weg naar verwekking van atoomenergie zonder materialen te gebruiken, die tevoren onmisbaar geacht werden." In het Duits sprekend zei prof. Rich ter, van oorsprong Oostenrijker, en 42 jaar oud, vereer: „Men zal verrast zijn door deze bekendmaking, maar in het buitenland waren deze dingen reeds be kend door middel van de spionnage- diensten. Argentinië weet reeds lang, hoe de waterstofbom gemaakt kan wor den, maar president Peron heeft mij nooit om een gevraagd." Hij verklaarde, dat het Argentijnse proces goedkoper is dan de productie van electriciteit, daar de energie werd verwekt uit zeer goedkope grondstoffen. „Wanneer ik onthullingen hierom trent zou doen, zou ik het geheim be kend maken, niet een militair, maar een industrieel geheim," aldus prof. Richter. Prof. Richter verklaarde nog, dat hij spoedig, naar hij verwachtte, bijzonder heden zou publiceren over de manier, waarop hij een snelheid van 3.200 km per seconde voor gas tot stand had weten te brengen. Deze snelheid is dui zend maal groter dan die van explosie ve en brandbare gassen, dat bij raket ten worden gebruikt, De gereguleerde resultaten van de explosies, die hij verwekte, waren te vergelijken met die welke in nieuwe sterren worden waargenomen, verklaar de hij. Argentinië bouwt thans een geweldi ge „zonne-oven" om atoomenergie te produceren op dezelfde wijze als de zon dit doet. aldus prof. Rirhter. Hij verklaarde, dat zij-n systeem prac- tische toepassing zou hebben in electri- sche oentrales en smelterijen.. Volgens zijn methode konden meta len bij het smelt/proces volledig en zeer goedkoop worden verdampt. Hy wilde niet zeggen, wanneer naar zijn mening zijn systeem practisch in. toepassing zou worden gebracht, omdat „wij nog de noodzakelijke fabrieken en de grote reactor missen." Er moeten eerst op grote schaal experimenten worden uitgevoerd, verklaarde hij. Voor andere practische doeleinden dan in electrische centrales en smelterijen, zou het gebruik van zijn systeem van „warmtekemreactie" gecompliceerder kunnen zyn. Op een vraag, of Argentinië atoom- of waterstofbommen zou kunnen pro duceren, antwoordde prof. Richter: „Mogelyk, maar president Peron is cr tegen". Voor het maken van een waterstofbom zou Argentinië evenveel kosten moeten maken als elk ander land. Op de tweede persconferentie, die professor Richter te Buenos Aires heeft gehouden, deelde hjj o.ra. mede dat op het eiland Huemul slechts een beperkt aantal technici werkt „daar verreweg het grootste gedeelte van het werk wordt verricht door robot ten, die in Argentinië werden ontwor pen en vervaardigd". SCEPTICISME. Overal, maar vooral in Amerika, heb ben atoomdeskundigen hun twyfel uitgesproken over de mogelijkheid, dat de Argentijnse vinding bruikbaar zou zyn. Prof. Richter begon zijn onderzoekin gen op atoomgebied omstreeks 1936 m Duitsland en hij vertoeft sinds drie jaar in Argentinië, dat, volgens pers berichten mt 1947, na de oorlog 2000 Duitse atoomgeleerden zou hebben op genomen. TOESPRAAK EN ZEGEN VAN DE PAUS. Paus Pius XII heeft Zondag van een balkon van de Sint Pieter een toe spraak gehouden tot een menigte van naar schatting 200.000 personen. In zijn rede, die naar vele landen per radio werd uitgezonden, riep de Paus de mens heid op om „de verbroken schakels tus sen de mensen onderling en die tussen de mens en god te herstellen". Aan het eind van zijn toespraak van 8 minuten gaf de Paus de geknielde menigte, de 400 millioen katholieken en de gehele wereld, de plechtige Pause lijke zegen „Urbi et orbi". GRIEKSE ONAFHANKELIJKHEIDS DAG HERDACHT. Op Eerste Paasdag Is ook in ons land door de Griekse kolonie de onafhanke lijkheidsdag gevierd. Op deze dag was het 130 jaar geleden, dat door een handjevol Grieken op het klooster van Layra in de Pelopponnesus de Griekse vlag werd gehesen. Zondagmorgen werd dit feit in het gezantschapsgebouw te Den Haag door de leden van de Griekse kolonie her dacht. 's Middags recipieerde de Griekse gezant, de heer N. G. Lelfj ln het ge bouw van de Griekse legatie aan de Alexanderstraat, waar zeer veel auto riteiten hun opwachting maakten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1