Waardigheid dreigt verloren te gaan Het geheim van de blijvende jeugd! PAASBROOD, EIEREN EN ORANJEBOOM BIER Pekfectie. in Confectie/ Met een enkel woord Prof. Dr Willem Mengelberg overleden Eens groot leider van Concertgebouw-orkest DONDERDAG 22 MAART Nachtcabaret in het Lagerhuis Rancunes over en weer. (Van onze Londense correspondent) „Het leven in Engeland," zo merkte een grappenmaker dezer aagen op, be staat uii vasten en bidden." Het volk vast en het parlement bidt. Met dat ■vasten loopt het echter nogal los. Mo gelijk eet men gemiddeld zelfs thans nog meer vlees dan in andere landen, waar de prijs zoveel hoger is. En wat het bidden betreft, daarmee is de par lementaire term bedoeld. Een motie om koninklijke besluiten ongedaan te maken, heet een „prayer" (gebed of plechtig verzoek) omdat men zich vroeger in deze vorm tot de ko ning wendde. Zulk een motie kan pas na afloop van de gewone debatten worden inge diend, dat is na tien uur des avonds. Wanneer „Big Ben" zijn tien zware dreunen begint, Is de normale parle mentaire dag ten einde. Laatst moest minister Maurice Webb, die een be langrijke verklaring over het beruchte vleesrantsoen aflegde, midden in de zin, waarop het hele land wachtte, op houden, omdat de klok tien begon te slaan. Pas de volgende dag kon hij z'n zin afmaken! Nu de conservatieven alles op alles zetten om de regering ten val te brengen, gebruiken zij de „gebeds"- tactiek om de Labour-fractie physiek af te matten. Een prijsverhoging by ministerieel besluit van linnen dames schorten is voldoende om het Lager- huis tot diep In de nacht bezig te I houden. Het is maar goed, dat het Paasreces nadert, want in twee we- ken tüd is het Lagerhuis niet voor j middernacht geëindigd. Weliswaar worden pogingen aangewend om tot een zekere overeenstemming tussen de partijen te komen, maar voorlopig houdt het trommelvuur nog aan! j Meestal duren de redevoeringen tot hei eerste ochtendgloren. Dit dagelijkse ir.aohtcabaret is een bron van ergernis en vermaak. Het pijnlijke echter is, dat de wereldpolitiek in dit uiterst kri tieke stadium in Westminster geheel vergeten schijnt en dat het politieke spel alle energie van het Lagerhuis op eist. Men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat dit spel de kleine groep door de eeuwen heen zodanig gefasci neerd heeft, dat het Engelse parlement er een geheel uniek karakter door heeft gekregen. De Engelsman adoreert het. Zijn regels zijn heilig. Maar bij alle -uiterlijke beheersing, die dit volk pleegt te tonen, is het vooral in de politiek, dat men zich laat gaan, zij het binnen de perken van het reglement. Om een politieke tegenstander te lijf te gaan is zeer veel geoorloofd. Gaat men bul ten z n boekje door het bezigen van on parlementaire termen, dan kan men een verhit Kamerlid met z'n liefste ge zicht, een al te krasse uitdrukking ho ren intrekken. Maar intussen heeft hij toch maar gezegd, wat hij zeggen wilde! Opwindende tonelen kwamen altya voor in het Britse parlement. Twee eeuwen geleden spuwden soms Kamer leden tijdens de debatten naar elkaar! Ook nu is de parlementaire stormbal gehesen. Geen dag gaat er meer voor bij zonder onstuimige scènes, zo ge prikkeld is men van weerskanten. De tories menen, dat de regering elk mo reel recht mist om zich nog langer aan de macht vast te klampen. Nu of nooit Is hun leuze, omdat het vrijwel zeker is, dat de kiezers in grote meerderheid genoeg hebben van Labour. Attlee spe culeert er echter op, dat de kans weer te zijnen gunste zal keren, als over een paar maanden de kolensohaarste is vergeten en de vleespositie verbeterd. Hij wordt in elk geval gesteund door de liberalen, die hun scherpe afkeu ring uitspraken over de door de tory- leiding gevolgde tactiek. Trouwens ook onder de conservatieven zijn velen het oneens met deze scherpe vervolging van Labour, omdat het zo goed als zeker tot niets leidt en men de eigen repu tatie op' het spel zet. Bladen als de „Times" en de „Economist" spreken eveneens hun twijfel er over uit of dit nu de juiste weg is. Brengt de „moe der aller parlementen", die zich soms als een viswijf aanstelt, zichzelf niet in discrediet? Labour tracht zich temidden van deze obstructie, welke het in vroeger jaren ook wel eens toepaste, het is im mers een geoorloofd middel staan de te houden, maar de ziekenlijst wordt langer en langer. Niet alleen moet Att lee naar het ziekenhuis (Hij werd in middels reeds opgenomen) omdat z'n maagkw aal weer begonnen is, maar ook de 71-jarige eerbiedwaardige gepruikte speaker, de voorzitter, moest het loodje léggen. Hij is volkomen uitgeput. Een aanval op deze onaantastbare figuur, die de glorie van het parlement uitmaakt, is haast ondenkbaar. Hoewel hij zelf conservatief Kamerlid is, werd ïiij door zijn eigen geestverwanten on der vuur genomen, omdat deze hem partijdigheid ten gunste van Labour verweten. De speaker is de scheidsrech ter van de mondelinge tweekamp en als zodanig vaart hij uit tegen leder, die de regels overtreedt. Onlangs moest Churchill het zelfs ontgelden, toen hij door de speaker tot cie orde geroepen werd. De regering weigert zich door de tory-kat als muis te laten behandelen en overweegt thans AGENDA DONDERDAG. Den Burcht: Concert Soc. Zangkoor „Morgenrood". 8 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: Eredienst Soefl-bewoglng, 11 uur voorna, DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg)Tentoon stelling van gegraveerde portretten door Robert NanteulL Werkdagen 25 u. nam (t/m 31 Maart) BIOSCOPEN. Trlnnon „D9 grote Inzet" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Rex „Haven-melodie" (18 Jr). Zondag 2 30 4.45, 7.16 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Jeanne d'Arc" (14 Jr). Zondag 2. 6, 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. Lldo'„Ma Pomme" (alle leeft.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 eD 9.15 uur. Luxor „Winterbloesem" (alle leeft.) Zondag 2 30 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dager» 2.30. 7 eD 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 Maart 13 uur tot Zaterdag 24 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wijt. Breestraai 74. Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18. Tel..20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestei Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. tegenmaatregelen. De Labourleden lie pen de laatste dagen al de Kamer uit, zodra een tory in de late avond het debat poogde te openen. De tories dreigden toen met een voorstel om de bar na tien uur te sluiten, doch Labour trekt zich daar het minst van aan om dat zij de meeste geheelonthouders telt! Nu is er een suggestie om de ..gebe den", die een constititionele noodzake lijkheid zijn, (omdat zij het enige mid del vormen om een koninklijk besluit in geding te brengen) op bepaalde da gen te houden dan wel het aanvangs- uur van de gewone debatten te ver vroegen, hoewel tegen dit laatste veel bezwaren bestaan. Chuter Ede, de nieuwe leider van het Huis. ls een oud-schoolmeester en de gehele „klas'' heeft het diepste respect voor hem. Hij heeft de gemoederen door zijn meesterlijke betoogtrant en zijn droge humor al aardig gekalmeerd. Een nieuwe golf van verontwaardiging rees echter onder de conservatieven opv omdat de minister van handel, Harold Wilson, nu uit rancune tegenover de tories zijn prysbesluiten heeft opge schort. Dit betekent volgens Churchih enorme schade voor de zakenmensen. Hij zeide niet bereid te zijn met Chutei Ede te praten voordat Wilson dit drei gement opheft. Maar Wilson beweert, dat juist Churchill schade berokkent aan de belanghebbenden, omdat de tory-„gebeden" de besluiten ongedaan willen maken. Dit is zo, volgens de let ter van de moties, doch de conserva tieven hebben ze tot dusver niet 'ii stemming gebracht, omdat het doel van de debatten alleen is de socialis ten uit bed te houden. Zelf hebben de tories minder last van hun tactiek, omdat zij weten, wanneer zij tot een evenuele stemming zullen overgaan, zodat zij in ploegen werken. Zij lopen ech-ter het risico, -dat. door een onver hoedse stemming de regering het de bat verdaagt. Dinsdagavond scoorde de regering op deze manier een punt, zo dat iedereen om halfacht naar huis kon gaan De spanning wordt nog verhoogd, om dat op hun beurt .Labourleden steeds weer zogenaamde inbreuken op de pri vileges van het parlement aan de orde stellen, onder andere tegen een conser vatief lid, dat een vertrouwelijke brief van een dominee, die tegen herbewape ning is, doorstuurde aan diens bisschop, die de predikant verzocht af te treden en ook tegen het sprankelende conser vatieve medelid Robert Boothly. die op een vergadering had verklaard dat de conservatieven het leven van Labour zuur zouden maken tot deze er volko men hysterisch van zouden wonden! Sprookjesachtige „Hofstad- bloem" opent haar poorten. WEELDE FLORA'S KINDEREN IN VELERLEI KLEUR.. Een jubel van kleuren en tinten, een sprookjesachtig schoon tapijt van mil- liouncn bloemen dekt titans de grau we vloeren van da Haagse Houtrust- hailcn. De vanmorgen door burgemeester Scbokking geopende tentoonstelling „Hofstadbloem" wacht in de komen de 10 dagen de minnaars van Flora's kinderen weer! Honderden auto's hebben de zorg vuldig verpakte bloemen en planten aangevoerd uit alle delen van ons land en Vlaanderen. Alle kostelijke producten van Aals meer, Rynsburg, het Westland, Dedems- vaart, Boskoop en van tal van kleinere centra in oen lande zijn vertegenwoor digd. Architecten, bloemsierkunstenaars en hoveniers gaven het uiterste van hun kunnen om deze Hofstadbloem" alle voorafgaande te doen overtreffen! Rond vijvers niet klaterende fonteinen, langs bosschages met bloeiende rhodo dendrons, over bruggen, die omstuwd zijn door prunus en seringen, kan men dwalen en genieten van al het schoons, dat Nederlandse en Belgische kwekers wisten te scheppen. Na de openingsplechtigheid maakten de genodigden een rondwandeling door de hallen. Velen hielden zich geruime tijd op in het restaurant, waar een Bel gische en drie Nederlandse orchideëix- kwekers exposeren. Bijzondere aandacht had men voor de Inzending, waarbij men de kweek dezer planten van zaad in reincultuur tot bloeiende plant kan vol gen. Ook de inzending van een vijfde orchideënkweker. die midden in de hal len een .Orchideëntuin" geschapen heeft, trok zeer de aandacht! Ondernemingsbelasting bracht 31 millioen meer op. Omstreeks 600 gemeenten hebben van het Ministerie van Financiën een schrij ven ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat voor die gemeenten ae On dernemingsbelasting over 1950 (met in gang van 1951 is deze belasting afge schaft) meer heeft opgebracht dan oorspronkelijk was geraamd. Het totale bedrag van deze grotere opbrengst is omstreeks 31 millioen gulden. UIT 12 METER HOGE DAKGOOT GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 58-jarige loodgie ter J. M. Baardman uit een 12 meter hoge dakgoot van een huis in de Stam- pioenstraat te Rotterdam gevallen. Men vermoedt, dat hü is uitgegleden. De man kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. Vergadering Centraal Bureau T uinbouwveilingen. GEEN EXPORT NAAR DUITSLAND ZOU RAMPZALIG ZIJN. Op de te Utrecht gehouden vergade ring van „Het Centraal Bureau vocsr de Tuinbouwveilingen in Nederland" onder presidium van de heer M. Prins uit Honselaarsdijk werd het jaarver slag 1950 goedgekeurd, de begroting 1951 vastgesteld en de contributie 1951 be paald op 1/10% van de omzet in 1950. Een bestuursvoorstel in zake goed keuring van het bestuursbeleid mini- na umprljsregelingen 1950 werd goedge keurd. Een bestuursvoorstel in zake voort zetting van de minimumprijsregelingen 1951 werd tegelijk behandeld met een voorstel, volgens hetwelk de minimum prijzen voor nagenoeg alle producten dienen te worden aangepast aan de verhoogde kostprijzen en in zekere ver houding dienen te staan tot de werke lijke kostprijzen. Over deze voorstellen ontspon zich een brede discussie. Bij stemming werd het bestuursvoor stel goedgekeurd met 413 tegen 49 stemmen. Hiermede was het andere voorstel vervallen, alhoewel het bestuur daarmede rekening zal houden. Ir Van der Plassche verzekerde ook in zijn nieuwe functie met de tuin bouw te zullen biy ven meeleven. Niet enkel de tuinbouw is in moeliykhe- den, zo zei hij, het gehele leven heeft na de bevrijding teleurgesteld. Aangenomen werd het bestuursvoor stel betreffende goedkeuring van het bestuursbeleid in zake het gebruik van de gelden van het afzetfonds ter on dersteuning van de bevordering van de afzet van groenten en fruit. Voorts werd besloten over de periode 1951/1952 7% te heffen ten bate van het afzet-- fonds. Het bestuursvoorstel, betreffende in; voering van de statutaire veilplicht? werd goedgekeurd. Een motie om er bij de regering op aan te dringen het onheil af te wen den, dat voor April en Mei geen uit voervergunningen voor tuinbouwpro ducten voor Duitsland worden ver leend. werd met alg. st. aangenomen, omdat zulks een nationale ramp zou betekenen. POGING TOT DOODSLAG? De Almelose recherche heeft gisteren een inwoner van Hengelo gearresteerd, die ervan verdacht wordt een poging tot doodslag op zijn vrouw te hebben ge daan. De man vertoefde bij kennissen in Almelo en tijdens zijn arrestatie kreeg de politie de indruk, cïat hij verdovende middelen had gebruikt. Hij zou zijn vrouw enige dagen geleden hebben ge slagen en geschopt en vervolgens bij de keel gegrepen hebben tot zij bewusteloos was. Rheumatiekfonds dr Jan van Breemen opgericht. GIFT VAN f. 100.000. Dc N.V. Organon te Oss heeft een be drag van f. 100.000 ter beschikking gesteld van de wetenschappelijke en maatschappeiyke arbeid in het belan; van de Rheumatiekbestrijding. Dit bedrag zal het beginkapitaal vormen van een fonds, beheerd door een Cu ratorium, en dat de naam zal dragen van de Nederlandse pionier van de Rheumatiekbestrijding, de Amster damse arts dr Jan van Breemen. De Rheumatiekbestrijding in ons land staat nog bij het buitenland ten achter, omdat het hier tot dusver ontbroken heeft aan belangstelling voor de be strijding van deze volksvijand. De eerste stappen in de goede richting zijn nu gezet. Maar aller steun is nodig om de ï'heumatiek, die onze volkskracht onder mijnt, op doelmatige wijze te bestrijden. Het Rheumatiekfonds dr Jan van Breemen is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 443. (Bijdragen kunnen worden gestort ten name van het Fonds op postrekening no. 877 van de N.V. Kasvereniging te Amsterdam). BRIEVENBUSSEN AAN DE VOORZIJDE. Bestellers moeite en tyd besparen. (Van onze Haagse redacteur) De PTT hoeft aan de gemeente Den Haag verzocht, bü de bouw van wo ningen alle brievenbussen op de begane grond aan de voorzijde der woningen aan te brengen, opdat de bestellers moeite en tyd bespaard zal worden. B. en W. hebben hierop geantwoord dat met deze wensen rekening zal wor den gehouden en dat de aanbevolen bouwwijze zelfs reeds enige jaren in practijk wordt gebracht. Eerst de verlate ochtendbestelling en nu geen beklimmen meer van portiek- trappen; het wordt de brievenbestellers gemakkelijker gemaakt! ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll||||||||||||||||ll„„„„l|lH 2 Woord van Bezinning I Natuurlijk grijpt het ons aan dat op een Vrydagmiddag deze mens- Jezus van Nazareth, een gemarteld en gehoond creatuur ergens in de tijd uitriep: „Mijn Go-d mijn God. waarom hebt Gij mü verla ten?" Natuurlijk is het" aangrijpend voor een ieder, die overgegeven luistert als in de Mattheus Passion van Bach deze klanken van verla tenheid tot ons doordringen. Misschien komt dit omdat wij zelf en zeker in deze eeuw, soms overvallen worden door een gevoel van cosmische eenzaamheid. Berdjajew zegt daar prachtige dingen over in zijn: „Mens en Techniek". De mens verkeert niet langer in de waan over de natuur te kunnen heersen hij is opnieuw klein, angstig en eenzaam geworden onder de krachten der natuur die hij zelf heeft opgeroepen Dit levensgevoel van de moderne mens is doortrokken van een groot stuk eenzaamheid. Geen vlucht daarvoor kan uiteindelijk baten. Als we Jezus van Nazareth deze .voorden van verlatenheid horen uitspreken of liever kreunen dan kan het ook niet anders of onze gedachten gaan terug naar de zeer velen die in onze bezettingsjaren geleden hebben in gevangenissen Het is misschien goed erbij te bedenken, dat we niet eens naar het verleden terug behoeven te gaan: Nu in het heden wordt door menselijke schuld aan mede-broe deren der mensheid onnoemelijk veel leed aangedaan. We denken aan onze medemensen b.v. aan iemand als de Deense verzetsman Pether Moen, wiens dagboek de bladen enige maanden geleden pu bliceerden. We denken aan Wolf gang Borchert en aan de rij van Nederlandse verzetsmensen wier nagedachtenis noo.t uit onze her innering mag verdwijnen. Jezus woorden roepen hun aller I leed voor ons op. Het is ook zek^r 5 de bedoeling van de Evangelisten i die ons deze kreet overgebracht - hebben, duidelijk te verkondigen 5 dat hier een mens uit de mensen leed en stierf. Zij bedoelen wel de- gelijk aan te duiden, dat hier iemand leed die de broeder van alle lijdenden van alle tijden was Maar aan de andere kant maken de Evangelisten ons deelgenoot van hun geloof, dat deze Jezus van Na zareth komt van de kant van God van de zijde van de Ondoorgron delijke. Zij zeggen hier iets wat de vlucht van onze gedachten onmo gelijk kan grijpen: deze Zone Gods is het meest eigene van God zelf In hem is God in onze verlatenheid en in onze eenzaamheid gekomen Wel te verstaan: de almachtige God. Wat dit inhoudt kan onmogelijk door onze gedachten gegrepen wor den. Maar wat kan ons menselijk denken eigenlijk grijpen en om spannen. De Evangelisten spreken hier desondnaks met een nauw verholen jubel over. Bach's Mat theus Passion sluit met het ster- venslied „Wir setzen uns mit Tra nen nieder". Maar niet de doods klok-motieven. niet het stervenslied is alles wat öp Goede Vrijdag ge hoord mag worden. De jubel! Het kan natuurlijk niet bij de dood en bij de eenzaamheid en verlatenheid blijven. Want Jezus van Nazareth was een mens onder de mensen en tegelijk God onder de mensen. Goe de Vrijdag is het preludium van Pasen overwinning van zonde, dood, duivel, angst en eenzaamheid. M. N. J. G. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Ingez. Med.-adv.) Omroepvereniging contra „Het Radioprogramma". BEHANDELING VOOR ARNHEMSE RECHTER. Gistermiddag diende voor de presi dent van de Arnhemse Rechtbank, mr J. H. Smits, het kort geding tussen de Omroepverenigingen AVRO, NCRV, KRO en VARA. zomede de VPRO als eigenaressen cn de Stichting „Het Radioprogramma" (Ver. van Radio luisteraars). Voor eiseressen pleitte mr dr P. J. Witteman, voor gedaagde mr W. F. Donath. Mi* Witteman zette uiteen, dat de Om roepverenigingen schade hebben onder vonden van het door de Stichting uit gegeven radioprogramma-blad, waarin zonder toestemming van de Omroepver enigingen programma's in gewijzigde vorm werden afgedrukt. Hij verzocht de president beslag te mogen leggen op de programmabladen, en de drukker, de N.V. Misset te Doetinchem, te verbieden, deze te drukken. Voorts verzocht hij de Stichting het verbod op te leggen, om het programmablad uit te geven. Mr Donath maakte bezwaar tegen de behandeling van laatstgenoemde kwestie, daar hij hierop niet geprepareerd was. De president erkende dat de verbods kwestie ten aanzien van de uitgever een novum was, doch wees er op, dat het beter was deze zaken hier bij elkaar te behandelen. Mr Donath bleef echter bij zijn verzet. Mr Witteman deelde hierop mede dat hij deze kwestie volgende week aan de president van de Amsterdamse rechtbank zal voorleggen. f Ingez. .Med.-adv.) Een Vormvast costuum heeft na- luurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maai het bezit bovendien het geheim van de blijvende jeugd. De soepele veerkracht van het originele Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jong! C A Vormvast is inderdaad BINNENLAND De Nederlandse kustvaarder, die gis teren aan de grond gelopen was. ls de „Wlema". Het schip ls gistermiddag om halfzes de haven van Terschelling binnen gebracht door de sleepboot „Holland", die het van de „Oceaan'' overgenomen had. De „Wlema" had een gebroken krukas en wordt vandaag naar Amsterdam gesleept. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s „Radjah" (29 Maart); Nieuw Guinea m s. „Bantan" (2 April); Antillen s.s. ..Bennekom" (27 Maart). Suriname s.s. „Cottica" (4 April). BUITENLAND Bijna tweeduizend arbeiders en amb tenaren van de buurtspoorwegen de ge meente-administratie en de electrlclteits- fabrleken van Wuppcrtal zijn een staking van onbeperkte duur begonnen. Zij vragen een maandelijkse duurtetoeslag op hun loon. Naar de correspondent van de Times De democratische voorzitter van de meldt, heeft Tsjecho-Slowaklje ln de laat- commissie voor toewijzingen van het ste maanden twee nieuwe laboratoria voor Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. heeft verklaard, dat het federaal bureau voor onderzoek (F.B.I.) Inlichtingen heeft omtrent 4.500 buitenlandse spionnen ln de V.S. Binnen 24 uur na een oorlogsverkla ring zou de F.B.I. deze gevangen nemen, aldus Cannon, die er aan toevoegde, dat deze personen ln het oog worden gehou den. atoomonderzoek geopend. De 61-Jarige Duitse ex-generaal Her mann Ramcke ls door een Frans militair gerechtshof tot vijf Jaar dwangarbeid ver oordeeld. Met het oog op zijn leeftijd werd de straf gewijzigd ln vijf Jaar ger vangenls. Ramcke is schuldig verklaard aan mede plichtigheid bij plunderen, platbranden en moord, toen bij tydens de laatste stadia van de bevrijding van Frankrijk het bevel voerde over de „zak bij Brest". De economische en sociale raad van de V.N. heeft met 11 tegen 5 stemmen by 2 onthoudingen besloten, een eerder ge nomen besluit om geen betrekkingen te onderhouden met nlet-offlcléle organisa ties. die leden tellen ln Spanje, inge-r trokken. De Argentynse congrescommissie, die een onderzoek Instelt naar het beleid van „la Prensa". heeft de arrestatie voor veer tien dagen van de uitgever dr Gainza Paz bevolen. HIJ wordt er van beschuldigd een document te hebben opgesteld, dat „be ledigend" ls voor het congres. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft verklaard, dat Groot-Brlttannlë zes van zyn consu laten ln China zal sluiten. Met de personeelsbezetting van deze con sulaten was men ln ernstige moeilijkheden gekomen. Zodoende zullen ln China slechts vier Britse consulaten geopend biyven. Amerika, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen ln hoeverre de productie beperkingen en -verboden voor de in dustrieën van West-Dultsland. die ln stra tegisch opzicht van belang zyn. kunnen worden opgeheven. Men neemt aan. dat bepaalde productie beperkingen zullen worden gehandhaafd, o.m. voor de vervaardiging van vliegtuigen en voor onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie. Mr Donath wees er od. dat het vroe ger mogelijk was tegen een lage nriis lid van een Omroepvereniging te zijn. Thans betaalt men f. 12 p. j. en is bo vendien verplicht, lid van een Omroep vereniging te worden via een abonne ment op een der radiogidsen. Hij be streed vervolgens dat het auteursrecht de programma's der omroepverenigin gen beschermt. Wel beschermt het de radiobladen. Het heeft volgens pleiter geen zin. de drukker te vervolgen. Deze voert slechts een opdracht uit. Mr Witteman wees er op. dat er ten aanzien van de uitleg van de Auteurs wet nopens de radioprogramma's een vaste jurisprudentie bestaat. Sinds 1934 hebben de Omroepverenigingen geen enkel proces terzake verloren. De druk ker werd ln deze zaak betrokken, omdat hii rechtstreeks aansprakelijk wordt ge acht. Tijdens de langdurige discussies wei gerde mi- Donath op het verzoek van mr Witteman. welk verzoek werd on dersteund door de president, omhangen de het kort geding de uitgave van het blad van de Stichting stop te zetten, in te gaan. Mr Smits zal as. Woensdag uitspraak doen. RIJKSPOSTSPAARBANK 1 APRIL 70 JAAR. Het zal 1 April a.s, 70 jaar geleden zijn dat de Rijkspostspaarbank werd op gericht. De betekenis van de Rijkspostspaar bank als Spaarbank blijkt duidelijk In dien men bedenkt dat het totaal tegoed der inleggers in Januari jl. met circa 30 millioen werd verhoogd door bijschrij ving van de over 1950 gekweekte rente, De jaarlijkse aanrente tegoed geschre ven bedragen hebben zeer veel tot de groei van het inleggerskapitaal bijge dragen. Prof. dr Willem Mengelberg is in de afgelopen nacht in zijn villa te Schuls (Zwitserlandoverleden. Hij zou 28 Maart 80 jaar geworden zijn. Willem Mengelberg overleed aan bronchiale pneumonie. Sinds Zondag j.l. was hij reeds buiten bewustzijn. Het stoffelijk overschot zal naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden begraven. De datum der ter aardebestelling is nu nog niet vast gesteld, maar vermoedelijk zal deze na Pasen zijn. ding uit tot het hooggeroemde ensem ble. dat zich terecht een wereldnaam wist te verwerven. Het niveau der ..Matthaus Passion - uitvoeringen bereikte onder zijn direc tie een hoogte, welke sindsdien niet meer geëvenaard is. En zó zou men een boekdeel kunnen vullen, om een weerspiegeling te seven Willem Mengelberg werd 28 Maart 1871 te Utrecht geboren als zoon van de bekende beeldhouwer en bouwkundige Wilhelm Mengelberg. Van jongs af aan werd hii voor de muziek opgeleid. Zijn eerste leermeester was ihr J. C. M. van Riemsdijk. Daarna bezocht hii de Utrechtse Muziekschool en. vervolgens het Conservatorium te Keulen. In 1892 verliet hij cüit instituut, waar zijn bui tengewone muzikale gaven al spoedig waren opgemerkt, met eerste prijzen als pianist, dirigent en componist. Spoedig daarop werd hij Stedelijk Muziekdirecteur te Luzern en leider van de Stedelijke Muziekschool aldaar. Toen in 1895 tor vervanging van Willem Kes een nieuwe dirigent bij het Concertge bouworkest te Amsterdam moest wor den aangewezen, adel de keus op de jonge Mengelberg. Meer dan 40 jaar heeft hü zijn krachten aan dit orkest gegeven, dat onder zijn leiding tot grote bloei kwam en waarbii hii zich zelf een wereldnaam verwierf. In 1898 werd hij directeur van de Am sterdamse afdeling van Toonkunst, ii 1907 volgde ziin benoeming tot dirigent der Museumconcerten te Frankfort, welke functie hij tot 1920 naast die aan het Concertgebouworkest bleef waarne men. Daarna werd hii tevens directeur van de „Caecilien-Verein" te Frank fort. Van 1921 af vervulde Mengelberg tien jaar lang naast ziin Amsterdamse func. tie die van dirigent van het ..National Symphonic Orchestra" te New York, dat op ziin initiatief verenigd werd met de New Yorkse Philharmonic. In 1933 benoemde de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst hem tot bijzonder hoogleraar te Utrecht. Mengelberg was verder directeur der Caecilia-concerten te Amsterdam. Zo wel met het Concertgebouworkest als met het Koor van Toonkunst oogstte hii grote successen in binnen- en bui tenland. Hii dirigeerde o.a. in Rome. Milaan, Moskou. Parijs. Londen. Berlijn en an dere muziekcentra. In 1945 werd hem het recht tot diri geren in Nederland ontzegd. De muzikale verdiensten van Willem Mengelberg gedurende een halve eeuw voor het Nederlandse muziekleven zijn uitermate groot geweest. Ziin bijzondere capaciteiten en enor me stuwkracht waren onweerlegbaar. Voor de verbreiding van het oeuvre van tallooze componisten o.a. Richard Strauss en Gustav Mahler heeft hij zich ingezet met de volledige kracht van ziin erote persoonlijkheid. Het Con certgebouworkest groeide onder zijn lei- Willem Mengelberg in zijn gloriejaren. van al-hetgeen door Willem Mengel berg voor de bevordering van de m- voeringsoractlik is verricht en wa35" van men in ons land nog steeas vruchten plukt. „van Wat musici zowel als toehooroersaa hem geleerd hebben, zullen zil nietuci vergeten(n Het Nederlandse concertwezen het bijzonder dat van Amsterdam, nam geaurende de periode van vvjne Mengelberg een ongekende viucow waarvoor men hem dankbaar zal Ziin houding gedurende de oorio- heeft echter talloze ziiner bewonaeraa sterk van hem vervreemd en een zwaï schaduw geworpen op ziin edel muzi^ blazoen Het is te betreuren, dat een do;liti dwa'.inc en een anti-vaderlandse eec- teshoudine hebben verhinderd. v. Mengelberg's betekenis voor ons i niet nóg groter heeft kunnen zu«-"

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2