GAZELLE Oniving een beroep van de Presbyteriaans Kerk om in Melbourne fe komen werken onder Nederlandse emigranten weerbericht Subsidie-politiek in België Indonesië heeft dringend behoefte aan kadervorming RIJWIELEN 90ste Jaargang DINSDAG 20 MAART 1951 00 No. 27257, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny fcofdredactle: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VUUK LLIUtW HPI V-MVioj f6.15 per kwartaal f0.40 per week Witte Singel l. LeldeD - Giro oo. 67055 Telefoon Dlr eD Adtn.: 25041; Bed 21507 Zachte drang inzake Spanje 0» Spaanse kwestie wordt steeds meer .M' voren geschoven! En dat is te be- - «n, want bij de opbouw van een j^pese macht tegenover het Kremlin- ^munisme is Spanje ongetwijfeld een t-j voorname factor, die niet verwaar- vsd mag worden. Vast staat immers, Spanje over een paraat leger be- siifct, zij het dat de bewapening op Werner leest zou moeten worden ge beid, wil dit leger de volle waarde -ürengen, die er aan toegekend mag Hen. Maar, we hebben er reeds vaker wezen, politieke gevoeligheden heb- vc totdusver steeds verhinderd dat opneming van het Franco-Span je -stig kon worden gedacht. Democra- .dj is het Franco-Spanje zeer zeker :i\ en daarmede was voor de voorstan- der democratie, die destijds in eni- jjr-ji opzicht met de Spaanse burger- cricg te maken hebben gehad, de kous LK:et voor de andere democraten, ge- :c b.v. de Verenigde Staten, die de gen niet gesloten hebben voor de har- realiteit en die erkennen, dat het amengaan van landen ter afweer van «a of ander kwaad niet afhankelijk be lieft te zijn van de samenstelling van ja toevallige regering of van een re- inngsvorm, mits het hoofddoel slechts •jjk is afgestemd! behoort politiek niet tot de meest ikbare realiteit en is de kunst van ,_i!iek bedrijven riiet om het hoogst aseHjke te bereiken van wat te berei- ta valt? Daarbij moeten nu eenmaal r.cessies worden gedaan. Dat is onaf- p-ibaar en tevens logisch. Op dit ón- feimaanse is het immers onmogelijk jrecies hetzelfde te denken. Daarom a-eten de hoofdlijnen beslissen. Juist, waar momenteel de opbouw van 4> kracht van het Noord-Atlantisch met volle toewijding van alle be kkenen wordt aangepakt, waarbij bo- Tcdien de vraag meer en meer naar •::en treedt, of het niet wenselijk zou dit pact uit te breiden tot de Mid- tóandse Zee, is het volkomen te bill ij- b dat ook de deelneming van Spanje rierper dan nog tevoren onder de fepe wordt genomen. Zo er ooit iets zal komen van verband leggen tussen Noord-Atlantisch pact a het Middellandse Zee-gebied waar- rede in de eerste plaats verder Grie- bland en Turkije worden bedoeld, dan d zeker Spanje niet worden uitge beld, daar dit land immers zo'n be- iagrijke positie inneemt inzake de toe- pn? tot de Middellandse Zee Het is o.i. dan ook geen toeval, dat ïashington juist in de gegeven om- fendigheden onthult, dat Spanje heeft ungeboden zijn leger ter beschikking 1 stellen, zelfs voor strijd tegen het :3imunisme buiten de Spaanse gren- c, mits Amerika voor de bewapening tg draagt. Onder bedekte toevoeging, kt Amerika wel voelt voor dit aanbod! hnt, gegeven wordt het oordeel van iemand minder dan van generaal kenhower, de alom gewaardeerde op- lerbwelhebber der Atlantische strijd- licht Zij het, politiek gesproken, zeer wrzichtlg heeft deze feitelijk ronduit ii zijn mening te kennen gegeven, dat ra uitbreiding met de Middellandse Z.e-mogendheden hem alleszins wense- voorkomt, omdat hij dan in plaats T". een zwakke vleugel, een krachtige fagel aan zijn rechterflank ver- bijgt Zélfs Zuid-Slavië is gedacht als bond- pcoot in deze. ook al legt dit zware jsrant woordelijkheden op! Want het ten deelnemen van Joego-Slavië bete ls'. Impleciet het garanderen van hulp 'R dit land bij een aanval, hetzij iKhtstreeks door de Sovjets, hetzij, wat ijer waarschijnlijk is, gezien het stre- ra van Moskou anderen het werk te fwn opknappen en zelf buiten schot te ■tren door de satelliet-landen. Zuid-Slavië is en blijft evenwel een pmunistisch geregeerd land. al is het ja los van Moskou en dat wil zeggen, pi ook daar een dictatoriaal bewind de i^els in handen heeft! Men mag bij- [jns wel zeggen een meer op de dicta- ingesteld bewind dan zelfs het "3nco-regiem is .Doch ten aanzien van Spanje blijven tegenstellingen nog altijd onveran- getuige de tot uiting komende me ngen in Engeland en Frankrijk. Men «a daar blijkbaar zich niet verheffen de erkenning, dat de overwinning Franco in de Spaanse burgeroorlog 2 ieder geval Spanje gered heeft uit dè öuwen van het communismeEn 'ep bedenke de gevolgen, als het eens ««som was uitgevallen! .De ongeregeldheden te Barcelona f^el geheel van economische aard •«den dankbaar aangegrepen om te- l5 het Franco-regiem te ageren. Wordt m Frankrijk evenwel niet gestaakt yells niet- in Engeland? «ns zal men toch Spanje moeten in heien. En daarom: hoe eerder hoe Wer! ZUIVERING IN BULGARIJE. Bij decreet Van de Bulgaarse premier P algemeen secretaris van de commu- i^che partij Tsjervenko zal de partij- A-'tng in het Koela-district ontbon- en de leiders van de afdeling uit de iv PP^ten worden. 'eiders zullen voorts worden be- nt wegens verkeerde toepassing van voedsel- en agrarische politiek van Wij en de regering. Pro en contra De Belgische regering is voornemens een bedrag van 100 millioen francs per maand in de vorm van subsidies ter be schikking te stellen van sommige tak ken der Belgische industrie, om aldus druk te kunnen uitoefenen op de snelle stijging der kosten van levensonderhoud. Wat de directe subsidies betreft, zouden slechts die bedrijven een staatsboelage ontvangen, die kunnen aantonen, dat zij op grond van de thans vastgestelde maximumprijzen verlies lijden. Aange nomen wordt dat ongeveer 75 procent van deze subsidies de Belgische textiel industrie ten goede zullen komen. Deze industrie zou zich dan als tegenprestatie evenwel moeten verplichten een aantal gestandaardiseerde textielproducten te vervaardigen en men zou hierbij in 't bij zonder een soort stand aar dcostuum op hei oog hebben waarvan de prijs op 2500 francs zou worden vastgesteld. Van de zijde der textielindustrie zijn even wel vele bezwaren geopperd tegen de vervaardiging op grote schaal van der gelijke eenheidskleding en men wijst er od. dat de ervaring uit het verleden leert, dat deze eenheidskleding zeer on populair is en vrijwel geen aftrek vindt. In het kader van deze nieuwe subsidie politiek, waarvan ook de margarine- industrie zou profiteren, zou tevens een vermindering of afschaffing van de in voerrechten en de opheffing van de z g. overdrachtsbelasting worden overwogen. Hoewel hieromtrent nog niets met ze kerheid vaststaat wordt aangenomen, dat het subsidiefonds in het bijzonder gevoed zal worden door een belasting op de buitengewone winsten en door een hef fine op de export Aanvankelijk zou een belasting van 4 5 procent op de uit voer worden geheven, doch gezien de protesten- die in de Belgische industrie tegen dit voornemen zijn opgegaan, zou NACHTVORST. Bilt verwacht tot morgenavond: Djerwegend droog weer met overdrtf- C3e wolkenvelden, vooral In het Zui- van het land. Zwakke tot matige -J uit Noordelijke richtingen. Van- 'C vooral in het Noorden van het if zware nachtvorst. Morgen overdag C, .er dezelfde temperaturen als van s' 'Opgemaakt te 10 uur). °Pi 6.43 uur; onder: 1853 uur. *-an op; 16.37 uur; onder: 6.10 uur. iP water te Katwijk te 2,14 en 14.29 Dommer bestaat uit acht pagina's. thans, naar de bladen berichten, een andere formule worden uitgewerkt Van de zijde der vakbonden vraagt men zich intussen af, of deze subsidie politiek der regering werkelijk in staat zal zijn te verhinderen dat het index cijfer boven de 410 punten stijgt. Men is van oordeel da.t de regering veel te laat is geweest met het vaststellen van maxi mumprijzen en een nieuwe loonsverho ging niet lang meer kan uitblijven. In deze kringen is men van oordeel dat eerder van een prijzen tactiek dan van een prijzenpolitiek der regering gespro ken kan warden. In het bijzonder is men bevreesd, dat de regering de subsidies zal aanwenden om druk uit. te oefenen op de prijzen der artikelen, die tot basis dienen bij het berekenen van het index cijfer en de andere prijzen, waarvan de stijging niet minder voelbaar is op het budget der huisvrouwen in hun ontwik keling geheel vrij zal laten. Te Parijs nog geen vorderingen De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisteren op hun dertiende bij eenkomst tot het opstellen van een agenda voor een viermogendhedencon- ferentle weer gen vorderingen gemaakt. Er werden geen nieuwe voorsteilen in gediend. Men kwam evenmin tot over eenstemming over een van de eerder gedane voorstellen. De vergadering duurde 4% uur. De Russische gedelegeerde Gromyko viel opnieuw de Westerse mogendheden aan in een lange uiteenzetting. Hij ver weet him schending van de overeen komst van Potsdam. Jessup. de Amerikaanse afgevaardig de, merkte tegen het einde van de bij eenkomst op. dat Gromyko zijn toe vlucht genomen had tot een zeer go- makkelijke manier van betogen na melijk die waarbij men geen aandacht schenkt aan hetgeen de andere partij verklaart. In het verdere debat noemde de Rus natuurlijk zwart wat wit was! HONGERSNOOD IN NOORD- BRAZILIE. Volgens persberichten komen in de stad Patos, in het binnenland van de Noord-Braziliaanse staat Ceara, gemid deld twintig kinderen per dag van hon- der om. In de staat Ceara en de Noord- Braziliaanse staat Parahyba is reeds meer dan zes maanden geen regen ge vallen en er heerst hongersnood. De autoriteiten vrezen het uitbreken van epidemieën. Boeren dreigen met plun dering. Er hebben zich reeds twee ge vallen van builenpest, waarvan een met noodlottige afloop, voorgedaan. Duizen den vluchtelingen begeven zich, have en goed achterlatend, naar grote steden. Ondanks het toepassen van noodmaat regelen, vreest men, dat de toestand niet zal verbeteren zonder regen. BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER Over aanmaak van oorlogsmateriaal Gisteravond hebben de Amerikaanse autoriteiten in Berljjn een lange ver klaring uitgegeven, een lijst bevattend van oorlogsuitrusting, die nu in Oost- Duitsla nd geproduceerd zou worden. De opsomming varieert van onderde len \an luchtdoelgeschut, munitiebe standdelen voor tanks, voor oorlogs schepen en voor vliegtuigen tot optische instrumenten voor onderzeeboten en ar tillerie. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de munitiefabrieken en depots in Oost-Dultsland, die in 1945 door het rode leger in beslag werden genomen, nu voor de Sovjet-strUdkrachten wer ken. Volgens de overeenkomst van Potsdam is het fabriceren van bijna alle opge noemde producten verboden. De Oost- Duitse premier, Grotewohl noemde in een red? voor de Volkskamer West- Duitse fabrieken op, die volgens hem oorlogsmateriaal voor de Westelijke mo gendheden produceren in strijd met Potsdam Afglijdingsproces nog lang niet ten einde (Van onze correspondent te Djakarta). De démarche van de Nederlandse regering bij de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken in verband met de vele moordaanslagen opNe derlanders, heeft in Indonesië in het algemeen een reactie opgewekt van: „Wat zal het helpen?" Natuurlijk zien de Nederlanders in Indonesië deze stap Ln zoverre als een verheugend feit dat de Nederlandse regering lang zamerhand doordrongen raakt van het onhoudbare van de toestand, waarin vele Nederlanders en in het bijzonder de planters hier leven. Maar men meent dat het proces van afglijden naar een sociale vorm, die veel weg heeft van nihilisme, nog lang niet beëindigd is! De Nederlandse gemeenschap wil voor dat steeds verder afglijden allerminst alleen de Indonesische regering blame ren. Zij zal de, laatste zijn om in het gastland Indonesië, dat aan onze land genoten zovele mogelijkheden kan bie den voor de toekomst, de uiterst moei lijke positie van welke regering dan ook te onderschatten. Ds M. W. J. Geursen naar Australië? Indien beroep wordt aangenomen vertrekt ds Geursen begin Mei Naar wii vernemen heeft ds M. W. J. Geursen, Ned. Herv. predikant te Leiden, speciaal belast met het Bij zonder Kerkewcrk, hedenochtend te legrafisch een beroep ontvaneen van het ..Home Mission Committee" van de Presbv eriaanse Kerk in Australië, (Ingez. Med.-adv.) reeds vanaf f 139,55, geheel compleet met lamp jasbeschermer, slot enz. GEBR. HUISMAN, CARRIERHUIS Showroom Hogewoerd 66, Tel. 22962 ONDERZOEK NAAR DWANGARBEID De economische en sociale raad der V.N. heeft met vijftien tegen drie stem men een Engels-Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin de vorming van een speciale commissie wordt voorge steld, welke een onderzoek moet instel len naar de beweringen omtrent het bestaan van dwangarbeid in verschei dene landen. De commissie, die uit niet meer dan vijf leden zou moeten bestaan, zou wor den benoemd door de secretaris-gene raal, Trygve Lie, en het internationaal arbeidsbureau I.L.O.) In de resolutie is een Frans amende ment opgenomen, volgens hetwelk zal worden gezocht naar een duidelijke de finitie van dwangarbeid op grond van de conventies van de ILÓ en de be ginselen van het handvest der Ver enigde Naties. Wat thans ln Indonesië plaats heeft, is immers het zoeken van de overheid naar wegen om 70 millioen Indonesiërs, die zich bevrijd" weten, in het arbeids- proces cp te nemen. Helaas klinken de j stemmen van velschillende ministers, ook van Natsir, en zelfs van Soekarno, j als van roependen in de woestijn. De toestand zou vergeleken kunnen I worden met die, waarin officieren 1 van een overwinnend leger hun man- i schappen op het slagveld tot de orde j trachten te roepen, terwijl de doof- stom geworden soldaten onverstoord doorgaan met het zoeken naar oor logsbuit. Het toenemend bende-wezen maakt het binnenland niet alleen onbewoonbaar voor de Europeanen, maar voor alle gegoeden, van welke nationaliteit ook. Het is een feit dat zelfs in een grote stad als Scerabaja Europese vrouwen niet alleen ongehinderd boodschappen kunnen doen en de Europese woonwij ken des avonds na 8 uur als uitgestor ven zijn. Met alle goedwillende Indone siërs, die scherper wellicht nog dan de Nederlanders deze gevaarlijke toestand van verwording bezien, vestigen onze landgenoten in Indonesië hun hoop thans op een zeer spoedige kadervor ming op militair, economisch sociaal,1 financieel en met Ln de laatste j plaats godsdienstig en cultureel ge- bied. Indonesië heeft daar immers nog orodndie veel meer behoefte aan -dan 'aan credieten uit het buitenland Ds M. IV. GEURSEN ...begin Mei naar Australië? Aan boord van het Nederlandse weerschip ..Cumulus", dat gister morgen van zijn station op de Atlan tische Oceaan te Rotterdam terug keerde. werden door de president- directeur van de Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, de heer Murk Leis. onderscheidingen uitgereikt aan kapitein P. Groen en zes leden der bemanning voor hun moe dig gedrag op 21 Februari j.l., toen zij kans zagen zeven opvarenden inclusief de kapitein van het in nood verkerende Noorse schip ..Marga" te redden. Op de onderste foto ziet men de moedige mannen van de ..Cumulus" in de sloep op weg naar de ..Marga'l (op de achtergrond). Bovenste foto toont het uitreiken der onderschei dingen door de heer Murk Leis. Geheel rechts de kapitein van de „Cumulus", de.heer Groen. Toiletzeep, Huishoudzeep, Zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen duurder De Nederl. Ver van Zeepfabrikanten deelt mede. dat de stijging van de prij zen van oliën en vetten in de maand Februari verder heeft doorgewerkt en de heffingen op deze grondstoffen dien tengevolge aanmerkelijk zijn verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep huis houdzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen hebben zich dan ook ge noodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. De stakingen in Frankrijk breiden zich nog uit GAS- EN ELECTRICITEITS- VOORZIENING BEDREIGD. In navolging van het personeel van de Parijse bus- en metrodiensten zijn gis teren ongeveer duizend chauffeurs van vrachtvervoersbedrijven een staking voor onbepaalde tijd begonnen om loonsverhoging. De sneltrein Parijs (St. Lazare)—Le Havre is niet vertrokken en op enige grote lijnen zijn belangrijke vertragin gen gemeld. Slechts 60 treinstellen on derhouden de dienst van de Parijse Metro, terwijl zeven autobussen in dienst zijn. Het stakingscomité, dat de staking van bus- en metropersoneel leidt, wijst Qe verantwoordelijkheid voor de sta king bil de buurtdiensten van de hand. Deze vormde een „spontane demon stratie van sympathie". Een woordvoerder van de (niet-com munistische) Force ouvrière. verklaar de. dat zijn vakvereniging de actie van de spoorweglieden betreurde. Zij had den de wet op de vakverenigingen ge schonden volgens welke geen staking mag worden begonnen zonder vooraf gaande stemming en algemene waar schuwing De vroege buurttreinen 11e- r>er als c ewo« ï.jhk. Ook zou er acute ontevredenheid heersen onder de machinisten en sto kers van de lange-afstand-lijnen De. metaalarbeiders te Nantes legden het werk neer. Het ambtenaren verbond heeft en algmene salarisverhoging ver zocht en een onmiddellijk voorschot van 4.000 fr. in deze maand. De employé's van de Air france heb ben zeven procent salarisverhoging verzocht. Ook de machinisten van de spoor wegmaatschappij van Citroen ln Parijs hebben loonsverhoging en wel van 30 procent geëist. Zil ziin in staking ge gaan. Het betreft hier een particuliere I maatschappij. De vakverenigingen van de em ployé's in de Parijse gas- en electrl- citeitsbedrijven hebben een onmid dellijk ingaande staking uitgeroepen. Zij wensen hogere salarissen. In de wandelgangen van het parle ment verklaart men. dat de Parijse vervoersstaking op het punt staat zich uit te breiden tot buiten de stad en mogelijk tot andere industrieën. Premier Queuille belegde een kabi netszitting. Daartoe werden eveneens uitgenodigd de prefect van de politie, Leonard, hoofd van de Parijse politie, Maurice en de directeur-generaal van de staatsspoorwegen. De kabinetsvergadering is geëindigd zonder dat een besluit werd genomen. Heden voox czettlng. met als standplaats Melbourne In de staat Victoria. Naar aanleiding van dit beroep, heb ben wit ons in verbinding gesteld met ds Geursen. die ons vertelde, dat reeds lang officieel contact was gelegd tussen de Presbyteriaanse Kerk en de Genera le Synode der Ned. Herv. Kerk (met name de Emigratie-commissie) met het doei om in de naaste toekomst een Ne derlands predikant te beroepen voor Von Falkenhausen c.s. niet in hoger beroep SPOEDIG IN VRIJHEID? De Duitse generaals von Falkenhau sen, Reeder en Bertram, die op 9 Maart j.l. door de militaire krijgsraad te Brus sel tot resp. 12, 12 en 10 jaar dwangar beid werden veroordeeld, hebben beslo ten tegen hun straf niet in hoger beroep te gaan. Generaal Bertram zou er slechts met. moeite van te weerhouden zfjn geweest in appèl te gaan, daar hij meende in zijn eer aangetast te zijn door de motivering van de straf. Hierin werd namelijk verklaard, dat de gene raal niet was opgewassen tegen de taak. die hem was opgelegd. Het feit, dat de drie generaals geen hoger beroep hebben aangetekend, stelt het Belgische ministerie van Justitie thans in staat de z.g.n. wet-Lejeune toe te passen. Op grond hiervan kan een gevangene, die een derde gedeelte van zijn straf heeft ondergaan, in vrijheid worden gesteld. Daar in het. geval von Falkenhausen, Reeder en Bertram re kening wordt gehouden met de t{jd, welke deze in voorarrest in Amerikaanse en Belgische gevangenissen hebben doorgebracht, wordt algemeen venvacht, dat genoemde generaals op korte ter mijn hun vrijheid zullen herwinnen. De Belgische advocaten, die de veroordeel den in het proces hebben verdedigd hebben reeds de minister van justitie verzocht bij administratieve beschik king de geireraals vrij te laten DUITSE CRITIEK OP DE BEZETTINGSKOSTEN. Van de speciale ANP-correspondent: De verhoging van de Westduitse be- zettingskosten met 1.3 milliard tot 6 6 milliard mark heeft uiterst scherpe Duitse critiek uitgelokt ondanks het feit, dat de kosten zeer sterk beneden het gevreesde peil van negen tot tien mil liard zijn gebleven. Dr Schaeffer, de Westduitse minister v. Financiën heeft verklaard dat de regering aan de Wes telijke geallieerden zal verzoeken onder handelingen over de kosten te begin nen. Er waren volgens Schaeffer nog milliarden te besparen, wanneer bouw opdrachten en de lonen voor Duits be- zettingspersoneel in Duitse handen werden gegeven. De minister nam het principiële stand punt in, dat over de aanslag met Duits land overeenstemming moet worden be reikt. Het gaat volgens de minister na melijk niet langer om feitelijke bezet- tingskosten, doch om de kosten van ver dedigingstroepen voor geheel West- Europa. Daarom was het noodzakelijk de bezettingskosten als zodanig af te schaffen en een gemeenschappelijk ver dedigingsfonds voor West-Europa te vormen. Minister Schaeffer uitte de vrees.dat de hoogte der bezettingskosten de socia le vrede en de verdedingsbereidheld van het Duitse volk zou kunnen aantasten. Het scherpst heeft zich dr Schumacher, de leider der oppositie, geuit, die de aan slag heeft bestempeld als „verbitterend en zinloos". Van geallieerde zijde is herhaaldelijk uitdrukkelijk gezegd, dat de verhoging der kosten uitsluitend een gevolg is van de versterking der bezettingstroepen, die noodzakelijk is geworden om de door Duitsland vorig Jaar geëiste verdedi gingsgarantie effectief te maken. Overi gens wordt de Duitse critici door gealli eerde deskundigen gezegd, dat de lasten, die West-Duitsland voor zijn verdedi ging op zich moet nemen, gering zijn ln verhouding tot wat andere Vfesteuro- pese landen zich moeten getroosten. het werk onder de Nederlandse emL- RTanten te Australië. Terwijl onlangs ds M. Bonting. Ned. Herv. predikant te Rijnsburg. van een reis door Australië terugkeerde, tijdens welke reis hij Drachtige contacten leg de tussen de Nederlandse gezinnen, welke zich o.a. te Melbourne en Sydney vestigden, is momenteel ds Groenewe- gen. Ned. Herv. predikant te Utrecht, naar Australië onderweg om deze con tacten te verstevigen. Met het oog op de aanwezigheid van vele duizenden Nederlanders in Australië alleen al in Melbourne hebben zich ver over de 100 Hollandse gezinnen gevestigd achtten zowel de Presbyteriaanse Kerk als de Synode der Ned. Herv. Kerk het dringend gewenst, dat zo spoedig mo gelijk een N.H. predikant wordt uitge zonden. Ofschoon ds Geursen, die uiter aard over dit beroep zeer verrast was, ons nóg niet kon mededelen of hii dit ook zal aannemen, moet dit zeker niet uitgesloten worden geacht. Mo menteel worden alle mogelijkheden hiertoe onderzocht. Indien het be roep wordt aanvaard, zal ds Geursen met zijn gezin reeds begin Mei met een Nederlands emigrantenschip als „boordpredikant" naar Australië ver trekken. Ds Geursen deelde ons verder nog mede. dat bii een eventuele aanneming van het beroep. hi1 zal komen te wer ken in de Ersklne Church te Melbour ne. een Engels sprekende gemeente. In deze kerk. waartoe ook een pastorie behoort, welke eveneens ter beschikking van de nieuwe predikant wordt gesteld, zal hii in de allereerste plaats Neder landse diensten houden. Daarnaast zaj hii ook voorgaan in de Engelse dien sten. Behalve dat van de predikant wordt verwacht, dat hij zijn bijzondere aandacht zal wijden aan de pastorale zorg. is het de bedoeling, dat ziin be langstelling zich ook zal rlohten op het sociale werk. Door aan beide takken buitengewone aandacht te besteden, zal het werk van de predikant zijn om in Australië een z.g.n. opvangcentrum van Nederlandse emigranten te vestigen. Zo is het o.a. de bedoeling, dat zodra een schip of vliegtuig met Nederlandse emi granten in Australië arriveert, de pre dikant bij de aankomst aanwezig is en ziin bemiddeling verleent bij dé vesti ging in Australië. Ds Geursen. die in Januari 1942 het predikambt in de Ned. Herv. Kerk van Rumpt aanvaardde, kwam in Maart 1946 naar Leiden, waar hii werd belast met de arbeid onder de jeugd en het B.K.-werk. terwijl hem tevens in die tiid de geestelijke verzorging van een gedeelte van wijk V (de Professoren- wijk) werd toevertrouwd. In Maart 1947 vertrok hii als legerpredikant naar In donesië. vanwaar hii in April 1949 te rugkeerde. Van die tiid af werd da Geursen uitsluitend belast met het B.K-werk. waarvan hij slechts node zal scheiden. Bemanning van brandende „Bonaire" gered De Nederlandse coaster „Bonaire^, groot 500 ton en toebehorend aan J. Westers te Groningen, is gisteren op ongeveer 10 mijl ten Westen van Dun- geness in brand geraakt. Het Noorse schip K. J. Knudsen kon op 8 mijl van Start Point alle acht schepelingen van de „Bonaire" aan boord nemen. Verschillende andere schepen, w.o. enkele Nederlandse waren eveneens in de buurt van het branden de vaartuig om hulp te verlenen. Toen de bemanning het brandende schip ver liet, stonden de machinekamer en de hutten reeds in lichter laaie. 's Avonds is een Franse trawler er ln geslaagd de „Bonaire" op sleeptouw te nemen. Kapitein van de Bonaire was de heer H. Tuil uit Delfzijl. Voor zover bekend heeft geen der le den van de bemanning van de Bonaire letsel opgelopen. Nader vernemen wij, dat de Franse trawler Tarana, die de Bonaire op sleeptouw had genomen twee leden van de bemanning heeft opgepikt. De overi gen zijn aan boord van de Knudsen. De Tarana kon door de zware zee de Bonaire echter niet houden en moest haar sleeptros losmaken. De sleepboot van de Engelse Marine ..Freebooter" nam de reddingspogingen daarna'over en haar bemanning slaagde er ln het vuur op het Nederlandse schip te doven. De sleepboot zette met de Bonaire koers naar Brixham Devon. Vanmorgen vroeg lag de „Bonaire" bij Brixham. Uit het achterste gedeelte van het schip kwam nog rook en toeschou wers op de kust verklaren nog vlammen gezien te hebben. Door de zware zeeën heeft men geen contact met het schip kunnen krijgen. Van de reder van de „Bonaire" ver nemen wij, dat de brand ontstaan moet zijn door het breken van het „dagting- glaasje", een onderdeel van de oliestook- lnrichting dat met gasolie gevuld was. In een kort telefoongesprek, dat de ka pitein aan boord van de „Knudsen" met de reder heeft gevoerd, sprak de kapi tein als zijn vermoeden uit. dat er in de machinekamer gerookt is. De sleepboot „Freebooter" was van morgen bezig de „Bonaire" naar Ply mouth te slepen. De brand is thans ge- biust. De „Bonaire'' is zwaar bescha digd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1