JUDO Belgische premier verdedigt defensie - politiek Roofoverval aan Amsterdams Molenpad opgehelderd Voorlopig succes voor Pleven VOOR ONS JONGELUI STADSNIEUWS WOENSDAG ZS FEBRUARI Socialisten en liberalen tegen In het kader van het debat in de Bel gische Kamer over de verlenging van de militaire dienstplicht, heeft de eerste minister Pholien, een uiteenzetting ge geven over de politiek van de regering. Na gewezen te hebben op de verplich tingen, die België heeft aangegaan door de ondertekening van het pact van Brussel en het Atlantische pact, ver klaarde de Belgische premier dat alleen reeds in het tijdvak van November 1950 tot Februari 1951 aan de Belgische in dustrie orders zijn verstrekt voor mili taire uitrusting en bewapening tot een bedrag van frs. 4.600.000.000. Op de binnenlandse markt zal in to taal voor een bedrag van 7 milliard franken aan materieel worden aange kocht. Naar Pholien verder mededeelde, zullen de Verenigde Staten België koste, loos zware wapenen leveren en dit tot een waarde, die gelijk zal staan met de financiële offers, die België zelf brenét Canada zal België de wapenen en uit rusting verstrekken vdor een gehele di visie. Naar de eerste minister verder betoog de. is de weerslag van de herbewapening op het economische leven van België betrekkelijk gering. Aan de Jongste priisstflgingen. zo zeide hij. liggen voor namelijk psychologische oorzaken ten grondslag. Om het hoofd te bieden aan de gevol gen van de herbewapening bestaan er, aldus de premier, slechts twee oplossin gen of de productie moet in de burger lijke sector beperkt worden, hetgeen een verlaging van de levensstandaard met zich zou breneen. of de.productie moet worden opeevoerd in een mate. welke beantwoordt aan de behoefte. De Bel gische regering heeft zich uitgesproken voor de tweede oplossing. Tn dit ver band stelde Pholien in het licht, dat de Belgische productie in vergelijking met voor de oorlog met 30 procent Is toege nomen. en h°t netto nationale inkomen on bijna fr. 250 milliard wordt geraamd. Fen verhoging van de nationale pro ductie met nog zes tot tien procent acht hij zeer goed mogelijk. De premier wees er hierna op, dat de financiële lasten der herbewape ning zeer zwaar zijn. De militaire be groting van België, die voor 1948 4.100 millioen frank bedroeg en voor 1050 7.700 millioen frank, zal In 1951 12.300 millioen frank bedragen, en dit cijfer kan nog niet als plafond worden be schouwd. Wat de stijging van de kolenprflzen betreft, zeide de eerste minister, dat deze niet meer dan gemiddeld ander halve procent zal bedragen. De prijzen van de steenkool voor huisbrand zullen geen wijzigingen ondergaan, evenmin als de broodprijs. De regering is voorstandster van een belasting op de uitzonderlijk hose win sten. die sedert Januari 1951 zijn ge maakt. De fiscale lasten, die op de ven- Nieuw V.N.-offensief aan centrale front in Korea Elf geallieerde divisies, die in totaal ruim 160.000 man tellen, zijn gisteren in het verloop van een massale aanval aan het centrale front in Korea door gedrongen in de linies van de vijand. Aan de Oostelijke flank braken zij door de verdedigingsstellingen van de vijand heen bij Pangnlm. Bij Hoengsong, een der sleutelstellingen van het Centrale front, sloegen zij diepe bressen, en ver der naar het. Westen, bij Jongdoe, na men zij stormenderhand een heuvel. Het was de grootste actie in het ver loop van de „Operation Killer', welke een week geleden is begonnen. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger hadden de geallieerden voor het eerst sedert de Chinese interventie een klei ne numerieke meerderheid op het slag veld. Volgens frontberichten hebben de ge allieerde troepen ln de afgelopen maand zo diepe bressen geslagen in de vijan delijke gelederen dat de Chinezen en Noord-Koreanen beneden de 38ste breed tegraad thans numeriek in de minder heid zijn. Aan het nieuwe offensief nemen 7 Amerikaanse en 4 Zuld-Koreaanse di visies deel. Vrede met Japan EN EEN STILLE OCEAAN-PACT. President Truman heeft zijn speciale afgezant John Foster Dulles instructie gegeven er op aan te dringen, dat spoe dig een vredesverdrag met Japan zal worden gesloten. Dulles bracht president Truman ver slag uit over de resultaten van zijn besprekingen met leiders in Japan, de PhillppUnen. Australië en Nleuiw-Zee- land over een vredesverdrag met Japan en een .Stille-Oceaanpact. Dulles verklaarde, dat een vredesver drag met Japan een nieuwe oorlog in het gebied van de Stille Oceaan zou helpen afwenden. De minister van buitenlandse zaken van Pakistan heeft verklaard, dat naar zijn mening het sluiten van een Stille Oceaanpact op het ogenblik voorbarig zou zijn. Hij voegde er echter aan toe, dat, mocht een dergelijk pact gesloten worden, zijn regering zich er bij zou aansluiten. TOGLIATTI LAAT OUD GELUID HOREN. Palmiro Togllatti, leider der Italiaan se communistische partij, heeft in een interview met het communistische blad „Unita" over het uittreden van CucehJ en Magnani verklaard: „de partij kan zich slechts versterken door zich van twee zulke mensen te ontdoen". „Men kan altijd twee of drie luizen ln de manen van het edelste raspaard vinden". Hij verklaarde, dat hij zich thans zeer goed voelde. Hij zei, dat hij in de Sovjet-Unie het meest was getroffen door „een mens heid, die een nieuwe communistische wereld opbouwt' Het contact met deze mensen is voldoende om de misdadig heid te onthullen van diegenen, die be weren, dat van de zijde van de Sovjet- Unie een bedreiging van de wereldvrede zou komen. De opbouw van het commu nisme en de vrede zijn onscheidbaar'., besloot Togllatti. CHINESE VERSTERKING BIJ HONGKONG. Volgens gewoonlijk welingelichte Britse bronnen zijn de Chinese troepen in de buurt van Hongkong met dertig duizend man versterkt. Men veronder stelt, dat deze versterking is geschied met het oog op een eventuele landings poging van de nationalisten. nootschappen drukken, zullen aanzien lijk worden verhoogd, omdat de regering van oordeel is. dat deze het meeste pro fijt trekken uit de huidige conjunctuur. De fractieleider van de Belgische so cialistische partij Bohy, richtte zich tot de minister van defensie, De Greef, en vroeg of het juist was dat deze zijn zoon, kolonel De Greef, op het hoofdkwartier van generaal Elsenhower heeft ge plaatst. Hij verweet de minister zijn zoon aan het actieve kader te hebben ont trokken en hem in een administratieve functie te hebben geplaatst. Minister De Greef antwoordde hierop dat het op uit drukkelijk verzoek van Eisenhower zelf was, dat hij zijn zoon als tolk ter be schikking heeft gesteld van het hoofd kwartier der Noordatlantische strijd krachten. Na dat antwoord klonk van öe linkse banken hevig protestgeroep, terwijl de rechtse meerderheid de mi nister luide toejuichte. Slechts na veel geklop met zijn voorzittershamer slaag de Frans van Cauwelaert er in de rust te herstellen. Toen de kalmte teruggekeerd was, nam Machiel van Acker fsoc.) het woord. Hij verklaarde niet in een oor log te geloven en vxoeg zich af of een verlenging van de dienstplicht tot 24 maanden wel noodzakelijk is. Van Acker achtte het wetsvoorstel onaan vaardbaar, omdat 27 procent der jon gelieden geen dienst zullen behoeven te doen. Daarom zullen de socialisten tegen stemmen. De liberale volksvertegenwoordiger Van Glabbeke verklaarde van oordeel te zijn, dat de regering niet in staat is de nationale defensie doeltreffend te organiseren. Hij zal daarom het wets ontwerp niet steunen. In aanwezigheid van vele autori teiten. waaronder de Hoge Commis saris Francois Poncet en de Minis ter van Handel. Erliard werd in Keuten de Voorjaarsbeurs geopend. Ook Nederland is op deze beurs vertegenwoordigd: een overzicht van de stand waar propaganda voor de Nederlandse kaas wordt gemaakt Horecaf schenkt f 50.000 AAN INSTELLINGEN VAN ALGEMEEN BELANG. De Horecaf-tentoonstelllng, die eind 1950 in het RAI-gebouw te Amster dam is gehouden, leverde een batig saldo op van 50.000 gulden. Het bestuur van de Horecaf heeft dit bedrag ver deeld over enkele instellingen, die het algemeen belang dienen. Tijdens een lunch in Krasnapolsky te Amsterdam overhandigde de voorzitter van de Horecaf. de heer J. C. Meyer, deze middag drie cheques, elk groot f. 10.000.aan vertegenwoordiger van respectievelijk de vereniging „Het Ne- derlandsche Roode Kruis", het „Koningin Wilhelmina Fonds" en de „Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers". Voorts deelde hij mede, dat van de resterende f, 20.000 zijn geschonken aan het Ondersteuningsfonds van de Horecaf, en voor studiebeurzen voor het volgen van cursussen op hotelvakscho len, elk f, 10,000. drastische uitbreiding suikerfabrieken STREVEN GERICHT OP DAGCAPA CITEIT VAN 12.000 TON. Op een persconferentie van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken deelde de voor zitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, mede, dat de fabrieken te Dinteloord, Zevenbergen en Roosen daal, belangrijk zullen worden uitge breid. In 1947 werden per dag 8700 ton bieten verwerkt, in 1950 10.250 ton en in 1951 hoopt men per dag een totaal van 11.000 ton te kunnen ver werken. Uiteindelijk wordt gestreefd naar een dagcapicitelt van 12.0)00 ton. In Nederland werd in 1946 46.000 ha met suikerbieten beplant; in 1949 67 000 ha met een opbrengst van 3 millioen ton suiker en in 1950 69.000 ha met een opbrengst van 2-.900.000'ton. Het suikerverbruik per hoofd der be volking bedraagt 36 kg per jaar. De suikerproductie is juist voldoende om het dagelijks verbruik te dekken. De suikerverwerkende export-industrie moet echter worden voorzien van suiker, die hoofdzakelijk uit Cuba wordt ingevoerd. Ter besparing van deviezen streeft de regering er naar de bebouwing met suikerbieten cp te voeren tot 75.000 ha. Het bouwen van nieuwe fabrieken ls niet mogelijk. Daarom zullen de be staande fabrieken de verhoogde pro ductie moeten opvangen, hetgeen alleen mogelijk is door drastische uitbreiding. Acheson betuigt deelneming Bij het heengaan van Overste Den Ouden Dean Acheson, Amerikaans minister van buitenlandse zaken, heeft naar aan leiding van het sneuvelen van luit.-kol. M: P. A. den Ouden, een telegram ge zonden aan de - Nederlandse ambassa deur te Washington. In dit telegram zegt Acheson o m., dat de moed van luit.-kol. Den Ouden en van degenen die onder zijn bevel ston den, een bron van grote trots moet zijn voor zijn landgenoten De krijgshaftige daad van luit.-kol. Den Ouden en de moedige diensten die het Nederlandse j contingent verleent, inspireerden andere i strijdmachten der Verenigde Naties die in Korea tegen de agressie strijden. (Ingez. Med.-adv.) Twee arrestaties dank zij taai speurderswerk De recherche van het politiebureau Singel te Amsterdam is erin geslaagd de twee daders van de roofoverval op 9 September 1950 op da 69-jarige kas sier Spljdel van het Coöperatief Res taurant aan het Molenpad te Amster dam te arresteren. De overvallers waren een 23-jarige los werkman en een 22-jarige leerling automonteur, beiden uit Amsterdam en beoefenaars van de bokssport. Zij stonden bij de politie bekend als in sluipers. Nadat zij hadden gezien, dat de kas sier alleen was. drongen zij het kan toortje binnen De een greep de kassier van achteren aan. en de ander bracht ae oude man een serie vuistslagen toe. Deze kwamen zo hard aan, dat de kas sier een schedelbasisfractuur, een - ge broken neus en een gebroken onderkaak opliep. De man heeft maandenlang in het Wilhelmina Gasthuis gelegen en nog steeds is zijn stemvermogen ernstig gestoord. Na hun laffe daad sleepten de belde jongemannen hun slachtoffer naar een aangrenzend vertrek, deden een greep in de geldkist en sloegen op de vlucht met f. 1500. Heden grootste krachtproef (Van onze Parijse correspondent per telefoon). Gisteravond heeft de Franse Kamer na een langdurige en langdradige dis cussie over de kieswethervorming in Pleven met 243—216 stemmen zijn ver trouwen uitgesproken. Dit resultaat is voor de premier ech ter niet meer dan een zeer voorlopige overwinning, omdat er nog geen enkel probleem door werd opgelost. Met deze uitkomst heeft het parlement zich n.l. niet uitgesproken over het stelsel van een of twee ronden de vraag, waar om, zoals men weet, de hele historie draalt doch enkel voor de wenselijk heid .iet regeringsvoorstel ln overweging te nemen. Doch dit gebeurt reeds se dert -en maand of vijf, zes, zonder dat er enig nut door wordt afgeworpen. Vandaag wordt over een tweede motie gestemd, die de inzet nauwkeuriger for muleert en een uitspraak eist over het één ronde-stelsel. Eventueel wordt daarna het twee-ronde-stelsel aan de orde gesteld. De socialisten zitten nu op de wip, d.w.z. van hun houding hangt het af of de radicalen dan wel de katholieken voor de regeringscrisis die onafwend baar lijkt, de verantwoordelijkheid zul len dragen. Beide antagonisten hebben namelijk bekend gemaakt zich uit het kabinet terug te willen trekken, wan neer het stelsel, dat hun goedkeuring niet draagt, zou worden aangenomen. Het succes, dat Pleven gisteren heeft geboekt, kan men dus het best als een Pyrrhus-ovsrwlnning karakteriseren. Premier Pleven belegde onmiddellijk na de stemming in het gebouw van de Nationale Vergadering een speciale kabinetszitting om uit te maken of de regering met het oog op het grote aantal onthoudingen (159) aan kon blijven. Besloten werd het ontslag aan de president aan te bieden. President Auriol heeft het ontslag ge weigerd, daar het kabinet een meer derheid had verworven. Een dienster in het restaurant was op het lawaai komen toesnellen. Wat is er aan de hand?" vroeg zij de vluchtende jongens. „Die man is gevallen" riepen ze en het meisje was zó geschrokken, dat zij niet in staat was de beide onverlaten tegen te houden. Deze zijn toen naar de Leidsrstraat gelopen en waren brutaal genoeg, hoewel een van belden een lichte ka toenen regenjas droeg, die van onder tot boven met bloedspatten was be dekt rustig op lijn 2 ta stappen. Later hebben zij zich met een taxi naar huis laten brengen. De politie heeft bij de arrestatie, enkele dagen gele den. de jas nog gevonden. Hoofdin- specteur Molenkamp heeft zich ver baasd afgevraagd hoe het mogelijk is, dat noch een van de trampassagiers noch de taxichauffeur zich gemeld heeft, toen later het verhaal van de overval in de kranten stond. De politie stond aanvankelijk voor een volslagen raadsel, doch hoofdinspecteur Molenkamp en zijn mannen begonnen aan een nauwgezet onderzoek naar het doen en laten der diverse bekenden van de politie. Koppel voor koppel, dat tot een dergelijke overval in staat werd geacht, werd bekeken en de een na de ander zakte door de zeef, totdat ten slotté de dank zij taai speurderswerk twee jongemannen, die thans een volledige bekentenis hebben afgelegd, gearresteerd konden worden. De f. 1500 zijn natuurlijk op. De jon gemannen hadi-Jen ze gebruikt om auto rijlessen te nemen en toen zij eenmaal konden rijden, voor het huren van auto's en het maken van uitstapjes. Aalsmeerse bloemen voor Korea (Speciale berichtgeving) Naar gisteravond bekènd geworden is, heeft de echtgenote van de Neder landse ambassadeur in de Ver. Sta ten, mevrouw Van Royen, in Aals meer 100 takken seringen besteld, die ten spoedigste per K.L.M. zullen wor den vervoerd naar de Amerikaanse hospitalen in Korea. Naar aanleiding hiervan hebben een aantal Amsterdamse industriëlen even eens in Aalsmeer grote bestellingen voor diverse bloemen gedaan met dezelfde bestemming. Het is de bedoeling om cp deze manier de verbondenheid tussen de strijdkrachten van de Ver. Naties en die van Nederland te accentueren. I geren ten aanzien van de verbetering van i Zes medewerkers ingenieurs, tech- Tv /\r+±\ de verblilfsvoorwaarden van zeelleden in nlci en bedienden van het Franse hoge ivl^l WUUi U. de haVen6 en betreffende de ontwikkeling en ontspanning van zeelleden aan boord van schepen, geïnstalleerd. BINNENLAND. De Landelijke Raad van Verenigd Verzet 19401945 heeft een adres gezon den aan de voorzitter en de leden der Tweede Kamer, waarin de Raad voor de Indiening van het wetsontwerp tot verho ging van de buitengewone pensioenen de aandacht vestigt op de slachtoffers van het verzet en hun nagelaten betrekkingen De 27-Jarlge mijnwerker Heinz Mül- ler, uit Rotzingen (Duitsland) ls door de vreemdelingendienst te Rotterdam over de grens gezet. Hy was te Rotterdam aan gekomen als verstekeling aan boord van het Zweedse s.s. Benares". Een redding boot diende als verblijfplaats en toen het schip reeds ln Rotterdam was. bleef hl) daar zitten. Sinds Maandag 15 Februari had de man niets gegeten en gedronken. Vrijdag daarop meldde hy zich by de ka pitein. die hem overgaf aan de rivierpo litie. HIJ wilde zich bulten Duitsland ves tigen. Met ingang van 15 Maart a.s. zal het Nederlandse Consu'aat ln Aken wegens bezulnlglngsmaatrev -I-n worden gesloten en worden onderee'j. s.'nt bij het consu laat van Kleef H. -derlandse Consu laat ln Aken best Jaar. P.). edert ongeveer 50 lang zijn. BUITENLAND. De correctieve arbeid in Joego Sla- vlë Is afgeschaft door eenstemmige goed keuring van een nieuw wetboek van strar- recht ln de Nationale Vergadering. Vier andere straffen, waaronder verlies van staatsburgerschap en verbanning, worden tevens afgeschaft. Het aantal straffen wordt verminderd van twaalf tot zeven. Het wetboek bevat een nieuw hoofd stuk, bedoeld om de individu te bescher men tegen willekeur van overheidsperso nen en Inbreuk op zyn rechten. Dr Adhemar de Barroa. oud-gouver neur van Sao Paulo en een adviseur-van Biazillë's president Vargas, gaat een be zoek aan Europa brengen om gehele fa brieken naar Brazilië te halen, Inclusief technici en vakarbeiders. In Callfornlë heeft een 14-Jarlge Jongen zyn ouders doodgeschoten ln een vlaag van wrok. omdat zyn vader te streng Jegens hem was. De straf hiervoor kan maximaal levens- De staatsseerrtaris van Sociale Za ken (Arbeid) m Van Rhljn, heeft gistermorgen de commissie voor zeelieden, welke opdracht heeft te advl- Maandag zyn bij oefeningen op de Noordzee een Deense on Britse motortor pedoboot ln botsing gekomen. Belde vaar tuigen werden zwaar beschadigd. Twee Britse marinemannen worden vermist. commissariaat voor de atoomkracht zijn ontslagen. Zij waren geschorst wegens deelneming aan de communistische beto ging op de Champs Elysees tegen de aan wezigheid van generaal Eisenhower te Parijs. De eerste trein met 7000 ton meel uit de V S. voor Joego-Slavlö is de Grieks- Joegoslavische grens gepasseerd. Het meel was door een Joegoslavisch schip naar Salonikl gebracht. Het schip zal naar de V. S. terugkeren met een lading strate gische grondstoffen waaronder nlet-ijzer- houdend erts. In Kroatië (Joego-Slavië) zijn zeven personen tot gevangenisstraffen van 1 tot 10 Jaar veroordeeld wegens splonnage voor de Hongaarse geheime dienst. Tegen de zeven communistische „be zetters" van Helgoland, die Maandag van het eiland verwijderd werden, is een bevel tot Inhechtenisneming uitgevaardigd. ZIJ zullen tot 6 Maart ln hechtenis worden gehouden. De Wafd-partij lieeft bij de Egypti sche Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende het verlenen van kiesrecht aan alle vrouwen ouder dan 21 jaar. Generaal Dwight Elsenhower had gisteren een onderhoud van een uur met de Britse veldmaarschalk Montgomery. Gisteren ls ln het Gare de l'Est te Parijs een forensentrein met flinke snel heid op een buffer gelopen. 35 personen werden gewond, vij'tien hunner werden naar een ziekenhuis overgebracht. Van vyf ls de toest-and erns'lg. is een klein sigaartje je dat 'tlseens wat anders staat zo vlot smaakt fijn ruikt zo lekker! En véél gezonder! Ik hoef niet meer te inhaleren om er echt van te genieten! Een klein sigaartje is óók een sigaar en mijn vader zegt altijd: is toch maar je ware! A. W. SIJTHOFF f In de ouderdom van 60 jaar is Maan dag te 's-Gravenhage overleden de heer A. W. Sijthoff, oud-directeur van ae Haagsche Courant N.V. De heer Sythoff werd reeds op jeug dige leeftijd opgenomen ln het bedrijf, dat in 1883 door zijn vader, de heer Albert Sijthoff, was opgericht. Na het overlijden in 1927 van zyn vader en zijn brcer, de heer Henri C. Sijthoff, voerde hij tot de bevrijding van ons land alleen de directie. De overledene was oud-bestuurslid van de Vereniging „De Nederlandsohe Dagbladpers" en van het Departement Den Haag van de Maatschappy voor Nijverheid en Handel en voorts erèlid vdn „Die Haghesangers". Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Haagse he Courant schonk hij de stad een uniek cultuurmonument in de vorm van het bekende Zeiss- planetarlum. De teraardebestelling heeft heden in alle eenvoud plaats gevonden op de Al gemene Begraafplaats te Warmond. Notarissen schenken 475.000 gulden De netto-opbrengst der honoraria, welke notarissen in de bezettingsjaren hebben genoten bij de verkoop van on roerende goederen van Joodse Neder landers is teruggestort en voor tweeder de uitgekeerd aan de Stichting 1940— 1945. voor eenderde aan de Stichting Joods Maatschappeiyk Werk Een be- arag van ongeveer f. 475.000 is op deze wyze verdeeld. Schilderijen in beslag genomen Gistermorgen, op de kijkdag voor de schilderijenveiling bij van Marle, de Sille en Baan te Rotterdam, zijn enige schilderijen in beslag genomen. Deze inbeslagneming is geschied op last van de Officier van Justitie te Rotterdam. Onder de weggehaalde schilderijen bevindt zich ook een por tret, dat op naam zou staan van Frans Hals en waarbij certificaten van echtheid aanwezig zijn, onderte kend door de experts Gratama en Friedlander. Omtrent de motieven, die tot dit in grepen hebben geleld laat de politie zich nog niet uit. Derhalve is niet be kend, of dit is geschied op aanraden van deskundigen. Gistermiddag heeft de directeur van het Museum Boymans, drs J. C. Ebbinge Wubben, ln gezelschap van een inspec teur van politie en een rechercheur het veilingsgebouw bezocht. De firma van Marle, de Sille en Baan zou deze inbeslagneming onrechtmatig achten. Er zijn besprekingen gaande i met de Officier van Justitie en de hoofdcommissaris van politie. NEDERLANDSE AMBASSADEUR IN AUSTRALIË AANGEKOMEN. De eerste Nederlandse ambassadeur in Australië, jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, is gisteren per schip in Free- mantle aangekomen. Hy was vergezeld van zijn echtgenote en twee dochters. Hy zeide te hopen, dat de Nederlandse immigranten ertoe zouden bijdragen, de handel tussen Nederland en Australië verder te ontwikkelen. „Nederland is overbevolkt en wij willen gaarne Neder landers een kans geven in uw grote land", aldus de Nederlandse ambassa deur. TOEZICHTEN POLITIEKE DELIN QUENTEN NA.AR RECLASSERINGS- VERENIGINGEN. Binnen enkele maanden zal de Stich ting Toezioht Politieke Delinquenten het restant der toezichten overdragen aan de reclasseringsverenigingen. De omvangrijke werkzaamheden laten niet toe, dat de Stichting haar werk op de oude voet blijft voeren, zodat zij zich zal hebben los te maken van allen, die niet meer onder haar directe toe zicht staan. De vaste spreekuren, wel'ke ln verschillende plaatsen op gezette tijden werden gehouden, komen met ingang van 1 Maart te vervallen en zullen incidenteel nog slechts gehouden worden, als de noodzaak (uit desbetref fende binnengekomen schriftelijke ver zoeken) daartoe blijkt. Schrlfteiyke verzoeken om contact met de Stichting, kunnen, voor wat Zuid-Holland betreft, worden gezonden aan het Bureau der Stichting: 's-Gra- vendykwal 112, Rotterdam. 1 Dr Van Voorthuijsenschool nam afscheid van leerlingen Voor een aantal leerlingen van a school voor individueel onderwijs, de Caecillastraat was gisteren de aangebroken om de school vaarwel i zeggen en het leven in te »aan Nog eenmaal bracht het Hooi* a, kinderen met hun ouders bijeen De ambtenaar van de „Nazore" a. heer W. J. de Koning, hield een kort. inleiding en wees de ouders op S tukheden en mogelijkheden, die voor al jongens en meisjes nu aan de dart„ den. Het werk van elke dag zal if; eisen aan hen stellen dan de beschrr' mende omgeving van de school h„ gezin moet hen bij deze overgang s,,n* nen. Bovendien vragen_ de jongens en yan meisjes andere vormen ning, een gepaste vryheid en tak'eeid De ouders treden iets terug en houden een wakend oog op de achtergrond in zijn slotwoord sprak het Hoold de hen M. den Haan, de hoop uit, dat'de lee' lingen nu in praktik zouden vaan brengen, wat hun steeds voorgehouden was en op hun getulgsohrilt was uitse beeld: werken, trouw z(jn, wakker Sin en oog hebben voor de mooie en goede dingen, die overvloedig In de Schepninz aanwezig zijn voor hen, die het willen zien. Hij wees op de gevaren van bio scoop en veel roken. HU was blij, dat alle pirpiHen direct aan de slag konden gaan en wenste ln een persoonluk woord ouders en leer lingen het beste toe. De avond, die door een goochelaar en een filmpje afwisselend van karakter was, werd besloten door een dankwoord van een der ouders aan het adres van Hoofd en leerkrachten. „Ex Animo" voert Mattheus Passion uit Woensdagavond 7 Maart vindt In de Stadsgehoorzaal de jaarlijkse uitvoe ring plaats van Bach's „Mattheus Pas sion" door de Christelijke Zangvereni ging „Ex Animo" onder leiding van Herman de Wolff en met accompagne ment van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Solisten zijn de sopraan Ankle van Wickevoort Crommelin. de alt Riek van Veen. tenor-evangelist is Reinhardt van Randwijk. Jan Waayer zingt de tenor aria's. de bas Willem Ravelli vertolkt de Christuspartii en Meine Pot de bas- aria's. Hennie Schouten en Hans Schouwman bespelen resp. het orgel en het clavecimbel. De aan de voor-avond te houden generale repetitie is eveneens voor het publiek toegankelijk. Attische vazen van een grafvondst uit de vijfde eeuw v. Chr. LEZING VAN DK J. H. C. KERN. Onder bovenstaande titel hield dr J. H. C. Kern gisteravond een lezing met lichtbeelden in het Rilksmuseum van Oudheden. Het volgende is er aan ontleend, In ziin inleiding schetste spreker hoe het Museum sedert 1839 een uitsteken de verzameling van Attische vazen zowel van het zwart- als van het rood- figurige soort bezit, die in genoemd jaar uit het bezit van Lucien Bona parte. Prins van Canino werden ver kregen. en stammen uit Vulci/Etrurië. Bij deze ex-Canino vazen ziin werken van grote meesters der vroege vijfde eeuw v. Chr.. zoals de Kleophrades- schilder. Het_ valt enkel te betreuren, dat gegevens omtrent de omstandig heden van de vondst dier vazen ont breken. Gelukkig verkreeg het Museum in 1865 als geschenk een 9-tal Attische vazen, welke blijkens schriftelijke ge gevens en meer nog de aard der vazen, alle bij elkaar ln één graf in het ge bied bulten Napels ziin aangetroffen. Het betreft een 9-tal Attische vazen uit het tijdskader van ong. 480—425 v. Chr. Er ziin aanwijzingen om te ver onderstellen. dat het graf waarin deze vazen werden gevonden, in Nola/C3m- panië moet worden gezocht. In elk geval is het genoemde 9-tal vazen van uitnemend belang, ornaat het Museum, ook al heeft het nimmer in Campanië opgravingen kunnen ver richten. nochtans een gesloten eral- vondst uit die contreien bezit. Voor waar een kostelijk bezit in deze tijd, nu de archaeologische wetenschap bil vazen speciaal od grafcontext der vondsten pleegt te letten! Tal van lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. Als novum verschenen de LeicLse vazen in gekleurde projectie, welke het effect der echte vazen zeer nabij kwam. (Ingcz. Med.-adv.) Aanvang nieuwe lessen Donderdagavond 8 uur. SPORTSCHOOL KOOREMAN. Brcestraat 145 (ingang steeg) Tel. 23728 Moeilijkheden in de scheepsbouw SLECHTE STAALAFLEVERING UIT DUITSLAND. (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen ondervindt de Ne derlandse scheepsbouw op het ogenou zeer grote moeilijkheden in verrem met de zeer slechte levering van 6 door Duitsland. Deze moeilijkheden, dus vernamen wij van de zijde van grote Amsterdamse scheepsbouwer, len zich waarschijnhjk in de toekans nog meer toespitsen omdat puitsiaii dat de grootste leverancier is stalen platen voor onze sche®Ps,^.?n' hoe langer hoe slechter gaat afievei Dit staat mede in verband met dat de scheepsbouw in I&möOTf Bremen hoe langer hoe meer op. en de Duitsers meer geneigd ojj* hun staal naar de eigen industrie leveren dan naar het buitenland. MILITAIR IN ZWEMBAD PLOTSELING ONWEL. Korte tijd later overleden. By zwemoefenlngen van militairen jjj het Sportfondsenbad te Nijmegeni w gisteren de soldaat K. uit Roo^l^V. plotseling onwel. Hy zonk en een sportinstructeurs sprong onmmdeiiu* water en wist K. binnen de kortst, m gelijke ty-d op de kant te krijgen- ah middelen om hem tot bewustzijn^^ uiiuutjeu uiii ucjii lui ui.»""- - brengen, werden toegepast, maar a pogingen mislukten. K. werd omi> bracht naar het Canisiusziekennuis üliiu naai iiCL APAT. Nymegen, daar is hij 's middags leden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2