Weinig betekenende zitting van Leidse Raad Meer dan een ouderwetse loonstrijd DE MEESTER'- BEDIENDE De Zevenster 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 20 Februari 1951 Tweede Blad No. 27233 omstreden benoeming. In de gistermiddag onder voorzltter- tdijn van burgemeester JhrmrF. H. van kinschot gehouden zitting van de Raad ierd tenoemd tot leraar in de Lichame- tg Oefening aan het Gymnasium de 7W W P. Leenen met 18 stemmen te rn 15 op de heer A. Kuiler en 2 van «waarde Zulks nadat tevoren hiervoor ren geheime zitting was gehouden, die „in een uur duurde. m Bij de aanvang wenste'de voorzitter de v£o- Lombert geluk met zijn herstel. Üwedg met kennisgeving waren mevr. Yprief en de heer Ten Broek. Bij het voorstel tot beschikbaarstellen ran gelden voor de aanschaffing van ^chines ten behoeve van de Dienst van Gemeentewerken maakte de heer Knol (Prol. Chr. P.) bezwaren «ij vindt de amimentatie te zwak, vooral wat betreft tïee boekhoud-machines, waardoor een leegloop van 2/3 van de tijd zal ontstaan. Wethouder Jongeleen meent, dat men bij één machine tekort komt en zonder öez» machines zou zelfs misschien meer «rioneel nodig zijn Wellicht zijn ze wel op andere bedrijven te gebruiken bij niet- Erbnilk. De heer Frohweln (WD) vraagt, of er een achterstand in werk is. De wethouder zegt dat deze gedeelte lij* is ingelopen, doch er is nog een ach terstand. Hef voorstel wordt z.hst.aanvaard. De heer Knol wil geacht worden te hebben tegengestemd. Het voorstel inzake toewijzing inge volge de Wet op de Materiële Oorlogs schaden van onteigende gronden -aan de Sratonsweg wordt door B. en W. terug genomen. Tuindersbedrijven Bij het voorstel f. 4000 uit te trekken ten behoeve van het verplaatsen van een tweetal tuindersbedrijven in plan Zuid- Wes' naar de Knotterpolder. meent de beer Woudstra (Prot. Chr. P.). dat er :i. feitelijk van overeenstemming geen sprake is Dit voorstel is geheel onvol doende en de pachters maken zich on gerust, daar de nieuwe grond in deze toestand niet bruikbaar is. Volgens het proefstation Naaldwijk tan de grond geschikt gemaakt worden, doch de pachters hebben niet voldoende vertrouwen in de gemeente dat deze al het- mogelijke zal doeri. Toch is het z.i. een gemeentebelang dat deze gronden zo goed mogelijk zullen worden overgedra gen. want. de tuinbouw is een zeer voor name factor. Kan de wethouder toezeg gen, dat de gemeente bereid is de gron den geschikt te maken volgens regelen van genoemd proefstation en dat de te nemen maatregelen worden besproken in een te vormen commissie van deskundi gen? De heer Frohwein meent, dat een vol ledig accoord is bereikt en de pachters tevreden zijn. Wethouder Jongeleen wijst er op. hoe destijds toegezegd is, dat het gemeente bestuur zoveel mogelijk zou tegemoet ko men aan de verdreven pachters. De ge meente is nog niet geheel geslaagd, maar doet wat. mogelijk is. Doch ook het ge meentebelang geldt mee! De tegenpartij mag niet te hoog te paard gaan zitten De tuinders hebben zich voorzien van een rechtskundig adviseur. Niet erg pret tig, doch het is geschied. Zelfs zijn door deze rechtskundigs besprekingen gevoerd buiten de tuinders om. Daardoor schijnt een ernstig misverstand te zijn ontstaan. Deze rechtskundige is accoord gegaan maar nu maken de tuinders bezwaar! B. en W. doen niets liever dan onder handelen met betrokkenen zelf. Natuurlijk moet gelijkwaardige grond worden gegeven anders moet worden bij gepast. Er is geen betere grond dan waar de tuinders nu zitten, maar de nieuwe is ook goed, al is er grond bij van mindere kwaliteit. B. en W. willen medewerking, voor zo ver mogelijk, geven ook volgens de plan nen van het proefstation, al wil dit niet zeggen dat alle eisen in te willigen zijn. B en W. zijn bereid zeer ver te gaan doch de tuinders moeten ook rekening houden met het gemeentebelang Reden voor ongerustheid is er z.i. dan ook niet maar laten de tuinders van hun zijde ook vertrouwen geven. Tegen een commissie is totaal geen be zwaar. doch dit is voorlopig nagelaten om diverse redenen. Zo kan de gemeente de tuinders niet zelf gronden laten ko pen. De commissie zal er echter wel ko men. Spr. dringt nogmaals aan op direct contact. Inzake de tuinders van de Haagweg is een principiële overeenstemming bereikt, maar of er toch nog geen moeilijkheden zullen komen, weet h(j niet. In deze zaak was er overeenstemming met de rechts kundige. maar de tuinders hebben zich teruggetrokken. Toch raadt hij aan het voorstel aan te nemen, opdat de terrei nen geschikt gemankt kunnen worden zij het voor anderen. De heer Woudstra doet het voorstel le om de aangekochte en aan te ko pen gronden t-s doen rijp maken na in gewonnen adViezen van het proefstation Naaldwijk. 2e Dat er een commissie van deskun digen komen zal, samengesteld uit ver tegenwoordigers der gemeenite het proef station en de betrokken tuinders. De heer Frohwein vraagt of aanhou ding thans niet beter is. De heer A. v. Dijk (KVP) kan voet stoots niet meegaan met het voorstel Woudstra en ook hij dringt aan op aan houding. De heer Sohüller (P v. d. A.) begrijpt het voorstel Woudstra niet na de toe zegging van de wethouder. Wordt deze grond nu niet geschikt gemaakt dan is er een jaar verloren. Het voorstel zou z.i. ook tot ellenlange procedures leiden. Wethouder Jongeleen ziet geen reden tot aanhouden, want deze gronden zijn immers te allen tijde rijp voor gebruik te maken, los van de vraag wie er op zal komen te zitten. Het geld ls nooit weg. Een liefhebber zal z.i. ook wel te vinden zijn. Inderdaad is er tijdnood voor klaar maken en met het oog op de produotie, die er op moet geteeld worden. Het voorstel Woudstra wil spr. in praeadvics nemen. De heer Geertsema (WD) acht het beter het voorstel dan zo te wijzigen dat f. 4000 wordt beschikbaar gesteld voor rijp maken van de grond zonder meer. Dat nemen B. en W. over, en de raad gaat zh.st. dan met het voorstel ac coord. comité tot bestrijding der werkloosheid. By het voorstel tot het vormen van een werkcomité inzake bestrijding der werkloosheid betuigt de heer Piena (P. v. d. A.) zijn erkentelijkheid voor de vlotheid van behandeling van zijn in gediend plan. De heer Aalders (KVP) vraagt of een verhouding in deze commissie van G ambtenaren en 2 vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven wel juist is. Wethouder Menken zegt, dat er 5 hlet-ambtenaren in zitten! De heer Aalders erkent zich te heb ben vergist doch dat zij nog een beroep op opnemen van een vertegenwoordiger uit het bouwvak. Z.h.st. wordt het voorstel goedgekeurd interpellatie van welzen. De heer v. Weizen (CPN) stelt een viertal VTagen. Allereerst of B. en W. weten van ontslagen in de Leidse textiel en metaalbedrijven. Dan over de oor zaak. Voorts of B. en W. bereid zijn hier iets te doen door bijzondere maat regelen, b.v. een wachtgeldregeling. Wethouder Menken antwoordt, dat B. en W. weten van deze ontslagen. De oorzaken zijn te hoge prijzen der grond stoffen en het teruglopen van orders. Een en ander heeft de volle aandacht van het college. Het bedrijfsleven zelf is bezig aan een wachtgeldregeling en daarom willen B. en W. deze nog niet betreden. Verdere ontslagen zullen zoveel mogelijk worden tegengegaan. De heer v. Weizen is wat de laatste punten betreft niet geheel voldaan. Hij betreurt de opheffing der textielschool en bepleit een verdere herscholing der reeds gedeeltelijk geschoolden ontslag kwam omdat zij niet volwaardig zijn! gedeeltelijk in arbeidstijd. De heer Knètsch (Prot. Chr. P.) meent, dat deze interpellatie aan het slot wel geheel anders is geworden n.l. overgegaan tot een onderwijs-kwestie. De gemeente heeft met een wacht geldregeling niets te doen dat is rijks zaak. Geschoolde krachten zijn alle weer aan 't werk. De heer Piena wijst er met klem op, hoe de ontslagen moeten worden be keken door 't Arbeidsbureau en zeer zorgvuldig wordt daar gewikt en ge wogen. Men gaat er allerminst licht vaardig te werk, vooral ook gelet op de sociale achtergrond (het gezin). Wethouder Menken onderschrijft de heer Piena. Wat verder onderricht betreft, dit zal nog uitvoerig bekeken worden. De heer v. Weizen zet uitvoerig het groot verband tussen de door hem aan gevoerde kwesties uiteen, waarmede de interpellatie geëindigd ls. De heer Geertsema dringt in verband met een schrijven over de tarieven der Stadszaal er op aan over de vraag of een vereniging al dan niet tot de cul turele organisaties behoort, advies te doen uitbrengen door de culturele raad. rondvraag. De heer Aalders (KVP) wijst op de nieuwe lesregeling aan het Gymnasium en ontwikkelt bezwaren daartegen. (De voorzitter: het is geen interpella tie!). Spr. vraagt deze regeling onge daan te maken. Wethouder v. Schaik zegt, dat het (Inscz. IUcd.-adv.) slechts een proef betreft, doch deze moet aanvaard worden tot eind Juli. Dan pas ls te beslissen. De heer Geertsema betreurt de ver- lichcingsproef aan het Rapenburg, Wethouder v. d. Kwaak: bewuste lantaarn ls al weg! De heer v. Weizen vraagt, of de ge meente invloed heeft op bestellingen van het bijz, onderwijs. Dit inzake mat ten, te leveren door de Sted. Werkin richting. Wethouder v. Schaik: de gemeente heeft alleen toezicht op de uitgaven niet op de keus van firma's. Dan om 5.15 uur sluiting. Achtergrond van Engels spoorweg-conflict Nieuwe economische definities vereist (Van onze Londense correspondent) Alsof er nog geen narigheid genoeg is in Engeland, waar zich de moeilijkheden en conflicten opstapelen, dreigt het nu ook onder het spoorwegpersoneel tot een uitbarsting te komen. De climax van vier jaar wrijvingen over de loonkwestie schijnt thans te zijn bereikt. Dit is niet alleen maar een ouderwetse strijd om lotsverbetering, maar een uiterst gecom pliceerd vraagstuk, waarbij het er om gaat nieuwe normen te vinden voor de loonverhoudingen, niet alleen in het spoorwegbedrijf zelf dat zoveel cate- goriën arbeiders omvat, maar ook tus sen de genationaliseerde en andere vi tale bedrijven onderling. De regering heeft tot dusver de consequenties van een geleide economie, welke slechts re kening wil houden met het algemeen welzijn, op loongebled niet kunnen toe passen, omdat de vakbonden stokstijf op hun oude rechten bleven staan en zich tegen vaststelling van loonnormen door de overheid verzetten. Zij hebben ech ter met succes Crlpps' versoberlngspoli- (Ingez. Med.-adv.) FEUILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door I. M. C. BijleveldGelinck 17) Zij had hem spoedig zo ver Ingehaald als. zy zelf wenselijk achtte. Hij stapte cu met lange, rustige passen langs de vondelkerk, zij regelde haar schreden jaar de zjjne. Het gevoel van landerig heid was geheel verdwenen; haar detec tive-carrière had een aanvang ge nomen! HOOFDSTUK IV .Het bleek al spoedig dat Arnold "met morgenwandeling een betfaald doel «oogde Hij slenterde niet, bleef niet *«an om een van zijn permanente siga retten aan te steken en draalde niet bij hoeken van de straat. Hij ging linea- rccta stadwaarts, kruiste het Leidsche aoschje tussen twee passerenae trams en stapte de brug op naar het Leid- Kfie Plein. Het meisje volgde hem, po ffend van verwachting en pret om het avontuur. Ze gingen langs Tiianon, "ar de elegante dandy-figuur werd jageoogd door enige dikke dames, die h m rieten stoelen buiten slagroom- «adJes zaten te eten. Trouwens, de SPke passanten wierpen ook vele foedkeurende blikken op het frisse ®els]es*iguurtje, dat met stevige pas pne meters achter hem aan kwam. rr* staken zü even na elkaar de •jamrails van de Weteringschans over. ji.er begon het opgejaagde wild plotse- '7 ve?l langzamer te lopen, hij stond i ^erkeiyk stil om een sigaret aan «steken en keek zoekend uit naar links en rechts. Het meisje bukte zich ai de riem van haar sandaaitje wat •aster te snoeren, maar hield haar Ia het °°S- klok van het jJjUKnean Hotel stond precies twaalf "ur-Daarop ging Arnold1 verder, maar j. langzamer en slenterde noncha- i2 i? de Achting van de kiosk. En CL bij definitief staan, naden- i'rSü rokend aan zijn sigaret: na ieder Jg Kooide hy het hoofd een ietsje aterover en blies dan met getuite lip- w» een rookwolkje uit, heel langzaam zorgvuldig, als een cultus. net meisje had dekking gezocht ach- Eersfr1 rec^amezuil: een prachtige ob- •aiiepost om vandaar te kunnen zien OP het rendez-vous van Arnold dat h 7terswijck zou verschijnen, Want Jri een rendez-vous was om 12 oj) de kiosk op het Leidsche Plein b>wLZonne^laarEn lang te wachten e»n m ook niet- want daar stapte aan Uit een van de trams, die uit orer straat kwam, ging de rails tfch J^ussen de vluchtheuvels en begaf ^vaat ^t naar bet punt van af- uÏ£? toen AaSJe die man zag dacht brede ogenblik te zullen omvallen! Die Biintn» ^OHderlinge kop met uitstaande schfn die kolossale neus en die van een mond met een komische grijns aan de ene zijde opgetrokken, het was de kop waar ze gelukkig niet van gedroomd had maar die ze toch uit dui zenden zou kunnen herkennen! Het was Gerrit, haar ontvoerder, waarmee ze gisterenavond een téte-A-têt-e had ge had in de auto en die haar later zo wel gezind bleek te zijn! Haar hart bonsde in de keel, maar ze begreep toch dat dit één van de hoogtepunten van haar detective-car rière was. Een carrière, die nu eenmaal in de eerste plaats koelbloedigheid ver eiste en daarna een bliksemsnel hande len. Zodra ze dus gezien had, dat de twee mannen achter de kiosk bleven staan en daar een gesprek begonnen, slipte ze snel daarheen en ging aan één der beide zijkanten -van het huisje de aldaar geëtaleerde „thrillers" bestude ren. Even luisterde ze ademloos en knikte dan tevredenze kon van a tot z alles volgen wat er gezegd werd! Zo is de jonker dan toch maar ge komen Natuurlek! kwam de ietwat neer buigende stem van Arnold, dat had den we toch afgesproken? U hebt dan zeker ook het geld? Mijin beste Gerrit, (inderdaad, de man heette werkelijk Gerrit!), mijn beste Gerrit, daar wou Ik je nu juist eens rustig over spreken! Ik zie het al jonker, het is weer hommeles Kom kom Gerrit, dat moet je nu niet zo dadelijk zeggen! Je moet eerst toch eens precies weten hoe de zaken nu eigenlijk staan. Er is., iets tussen gekomen. Dat is niet de eerste keer jonker. Jawel, mijn beste man. Maar je moet eerst eens luisteren! Je luistert niet! Ehwil je een sigaret? Jawel jonker, maar ook mijn geld! Er viel even een stilte, waarin de jonker klaarblijkelijk zijn 6igaretten voor de dag haalde, er eentje aan Ger rit offreerde en hem vuur gaf. Het meisje stond onbeweeglijk af te wachten en tuurde onderwijl naar de plaatjes achter het zijruitje van de kiosk. Daar zag ze een juffrouw, die met afgrijselijk verwrongen gelaats trekken in een valluik stapte, twee mannen met een duivelse grijnslach zagen toe uit de rechterbenedenhoeken op de achtergrond stond een deur open, waarachter een gebalde vuist met een revolver te voorschijn kwam. Zo ging het in de boeken! En in de werkelijkheid stond zij, Aagje van Es- beeck. toch ook het slachtoffer vaneen aanslag, hlor in haar zomerjurkje in de stralende zonneschijn op het Leidse Plein en was de schurk een zéér aris tocratische. zéér elegante figuur in een kaneelkleurig jasje. Nu had Gerrit zeker zijn eerste trekje genomen. I Je sigaretten zijn nog best Jonker, i Dan kun je me ook wel mijn geld ge ven! Beste kerel, kun je nog niet een I weekje waohten? I Ik denk er niet aan jonker. Ik heb al lang genoeg gewacht. u kunt tevreden zijn met wat ik voor u ge daan heb. Nu verdraai ik het verder! Maar Gerrit! Er lag nu een diep- verwijtende toon in Arnolds stem, dat had ik nu niet van je gedacht! Nou jonker, 'krijg ik nou mijn centen of niet! Zijn toon werd dreigend. En Arnold antwoordde Je bent heel anders dan je vroe ger was, Gerrit. Op Blitterswljok slceg je nooit zo'n brutale toon aan! Best mogelijk, jonker! Dat komt door de Amsterdamse lucht hier. Ze zeggen hier in mijn kosthuis: een pal frenier is niks minder as een jonker. Niks minder. En ik hoef me niet aan een jonker te storen as ik geld van hem moet hebben! Maar Gerrit, luister nu eens. Je luistert niet! herhaalde Arnold zenuw achtig. Zijn toon was nu niet meer neerbuigend, zeker ook door de Am sterdamse lucht. Ik heb je toch gezegd dat ik spoe dig geld te wachten heb. Dan krijg je wat je toekomt! Dat zei je gisteren ook jonker! En zoveel keer te voren al! Gisteren zei je dat ik het vandaag vast en zeker hebben zou! Dat dacht ik ook, beste kerel. Werkelijk, dat dacht ik ook stellig! Maar zie je, er is iets tussengekomen. Het is voor mijzelf ook erg vervelend. Maar er ls niets aan te doen. Weet je hoe ze dat in mijn kost huis noemen, jonker, die mooie praat jes van je? Smoesles. En ik heb lak aan je smcesies! Ik mot me geld en verder niet. (Wordt vervolgd) tlek ondersteund en bij het stellen van looneisen de afgelopen jaren zoveel mo gelijk reserve in acht genomen. Nu de prijzen In snel tempo omhoog klimmen, Is de reactie, vooral onder de nog tal rijke groepen, die te laag betaald wor den, na cjs lange periode van matiging des te heviger. De spoorwegmannen schijnen thans helemaal hun geduld te verliezen, aangevoerd als zij wórden door James Figgins. de meest militante Britse vakbondleider. Zijn verzet gaat op het ogenblik vooral tegen een nieu we methode, welke het spoorwegbestuur thans heeft toegepast, namelijk een verandering van remmende en kostbare dienstvoorschriften als voorwaarde te eisen voor verhoging. Inderdaad bestaan er ook in dit be drijf. als in zovele andere tal van ver ouderde bepalingen, welke een aanflui ting vormen voor elke efficiency. De vakbonden houden deze meestal angst vallig in stand uit vrees, dat te grote efficiency tct overbodigheid van ar beidskrachten zal leiden. Een van de grieven is de wekelijkse overnachting in spoorweglogementen welke allesbehalve comfortabel zijn. Maar terugreizen in diensttijd ls voor het bedrijf een dure grap. In vele goederendepots bestaat nog de gewoonte, dat degenen, die vroege dienst hebben, door de af te lossen ploeg in hun woningen worden wakker gepord. Die porderij moet volgens het normale werk tarief betaald worden Inderdaad wrijft de buitenlandse waarnemer zich hier telkens opnieuw de ogen uit over het voortbestaan van gewoonten uit de tijd der „Camera Obscura". Algemeen wordt erkend, dat de lonen van de spoormannen aan de zeer lage kant zijn, maar de leiding verklaart, dat bruintje niet meer kan trekken, want het bedrijf werkt met een enorm ver lies. De vakbonden betwisten dat in een genationaliseerd bedrijf de arbeiders hiervan de dupe moeten worden. Waar om zijn de mijnwerkers, die een even belangrijke taak verrichten, als zij en bij dezelfde „baas", namelijk de staat, werken, er beter aan toe? Waarom moet het spoorwegpersoneel de mijn werkers subsidiëren, wier loonsverho ging het treinverkeer duurder maakte? De spoormannen vragen ook. waarom vernieuwingen, welke al Jaren geleden PLANNEN TER VERLICHTING VAN DE BRITSE BRANDSTOFFENNOOD. Britse geleerden in dienst van de re gering hebben plannen opgesteld om de b~andstoffennood in Engeland te ver lichten. Noel Baker, de Britse minister voor brandstofvoorziening verklaarde op een persconferentie, dat de laatste zes maanden In de buurt van Chersterfield proeven waren genomen om door ver branding van onontginbare steenkool lagen gas te winnen, een methode die in de Sovjet-Unie reeds werd toegepast en niet zo lang geleden ook in de VB., België en Frankrijk. Men had gas ge wonnen, dat geschikt was voor het aan drijven van turbines. De proefnemingen zouden worden voortgezet. regering van nieuw-zeeland contra havenstakers. De minister van arbeid van Nieuw- Zeeland heeft bekend gemaakt, dat de regering de commissie voor het haven bedrijf, die havenarbeiders voorrechten als een verzekerd weekloon garandeert, tijdelijk van haar bevoegdheden heeft beroofd. Dit, omdat de havenarbeiders weigerden de normaal vastgestelde tijd te werken, met inbegrip van overuren. Er zouden verdere maatregelen over wogen worden. Door de algemene havenstaking ligt het werk op 66 schepen stil. De vakbond eist een loonsverhoging van 4 shilling en drie pence tot 6 shilling per uur. voor veertigduizend gulden sigarenbanderolles zoek. De Haarlemse recherche houdt zich op het ogenblik bezig met een onder zoek naar de verdwijning van twee ver loren geraakte pakketten sigarenbande- rolles het ene van 10 kg en het andere van 6 kg. die te zamen een waarde van, ongeveer f. 40.000 aan accijnzen verte genwoordigen De pakketten werden op 15 Januari en 6 Februari door de Haarlemse drukkerij naar klanten in Utrecht en Wageningen verzonden en zijn sindsdien spoorloos. Een Amsterdams expertisebureau heeft een beloning van f 4000 uitge loofd voor degene, die aanwijzingen zou kunnen verschaffen, die tot opsporing van de verdwenen pakketten zouden kunnen leiden. hadden dienen te worden uitgevoerd, thans op het bedrijf en dus ook op hen drukken als een loden last. Waarschijn lijk zal het niet kunnen uitblijven, dat de regering op den duur financieel moet bijspringen wegens het enorme belang van het spoorwegbedrijf voor de natio nale economie. Het zal niet gemakkelijk zijn een geheel nieuwe loonstructuur voor de genationaliseerde bedrijven te vinden, gebaseerd op prioriteiten en ook op een verantwoordelijksheldsschaal. Kan dit laatste wel bij de spoorwegen, waar men als een team werkt en waar het moeilijk ls onderscheid te maken tussen de verantwoordelijkheid van een seinwachter en een machinist? De re gering staat voor een kolossaal pro bleem, dat steeds weer op de lange baan geschoven is, zodat de arbeiders met hun oproerige secretaris aan het hoofd thans met wanhoopsdaden dreigen, wel ke natuurlijk geen oplossing kunnen brengen. Een van de machtmiddelen, waarover de arbeiders, behalve staking, beschikken is, dat zij zich aan de regel der voorschriften houden, waardoor overwerk, welke nodig is om de zaken te laten lopen, gebannen wordt. Tenzij met aller medewerking de condities in het bedrijf radicaal verbeterd worden, dreigt er binnenkort door een tekort aan arbeidskrachten een spoorwegcrisis, minstens even fnuikend als de kolen- crisis. Het gaat Engeland bepaald niet voor de wind, maar het bezit gelukkig een benijdenswaardig talent om er steeds weer doorheen te modderen. 73). Nu Professor Kalker zich weer herinnerde, dat Memo zijn eigendom was, begon Panda hem precies te ver tellen wat er allemaal gebeurd was sinds de geleerde zijn toestel onbeheerd ach terliet, en hoe hü hem nu terug had ge bracht voordat er een metalen soldaat van hem gemaakt werd. „Dat was heel vriendelijk van je, héél vriendelijk..." zei de geleerde, terwijl hy Panda en Memo voor ging naar zijn werkplaats, „hoewelzie je, ik ben tegenwoordig soms een beetje vergeetachtig, en zo was ik vergeten dat ik al een Mecha nisch Memorandum had, en toen ben lk maar vast een nieuwe gaan maken.. En ja hoor; daar In Kalker's werk plaats zat al een tweede Memo, die al half klaar was! „Misschien wordt deze zelfs nog wel beter, Papma" sprak de professor. Maar nu herinnerde Memo zich zijn plichten en sprak: „Klik! Dzjlng! Hij heet Pan da!" „O juistPakma!" knikte de professor. „Tik-tik-tlk begon nu het nieu we, tweede Memorandum, „u laat de deur open". ,.U hebt uw hoed vergeten af te zet ten", zei Memo. „Klik'" „Zie je ze onthouden é,lles, Plmpa!" riep de geleerde trots. „Tik-tlk-tlkschoenen vergeten aan te trekken!" riep het tweede Me morandum. „Klik-dzj-dzjhij heet Panda!" sprak Memo. „Tik-tik-tikvoeten vergeten te vegen!" voegde het tweede Memoran dum er aan toe. En Professor Kalker sprak peinzend: „Maar soms vraag lk me af, of die dingen nu wel préttlg zijn. Ik meen me te herinneren, dat lk het vroeger veel prettiger had toen ik nog van alles kon vergeten...." Radio-progranima VOOR WOENSDAG 21 FEBRUARI Hilversum I ((402 M.) VARA 7 00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00; nieuws en weerberichten: 8.15: gram.muzlek; 8-18: ..Onder on3 gezegd"; 8.23: gram.muzlek; 8.50: voor de huisvrouw. 9.00: gram.rn.uz.; (9.309.35: waterstanden); VPRO 10.00: schoolradio. VARA 10.20. voor de vrouw; 10.35: idem. 11.00 Radio Volksuniversiteit. Dr G. van Dam: „Rheuma-bestrljdlng"; 11.30- gram.muzlek; 12.00: Promenade orkest; 12.30: land- en tulnbouwmedede- llngen, 12.33: voor het platteland; 12.38- gram.muzlek; 12.55: kalender; 13.00. nieuws; 13.15: lichte muziek; 13 40: gi'am.- muzlek; 14.00: gesproken portret; 14.15: Jeugdconcert; 16.00: kinderkoor; 15.20: voor de jeugd- 15.50: pianorecital; 16.00: voor de Jeugd; '16.30: voor de zieken; 17 00: voor de Jeugd: 17 30: Instrumentaal kwar tet- 17.45: Regeringsuitzending: Drs L. Coómans de Ruiter. „Vogelgeschrecuw en bijgeloof ln sommige streken van Indone sië- 18 00: nieuws; 18.15: VARA-varla; 18.20- actualiteiten; 18.30- Radio Volks universiteit: Dr H. Groot: „De spectra der sterren"; 19 00: Ondernemers en arbei ders". causerie; 19.15: gram.muzlek; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05 politiek commentaar; 20.15: ..Der Zigeunerbaron", operette; 21.40: „Aanslag op een dode Meester", hoorsnel: 22 20: amusementsmuziek: 22.45: ..De natuur maakt geen sprongen", causerie; 23 OO: nieuws; 23.15—24.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek, 7.30: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00- nieuws en weerberichten; 8 15- ge wijde muziek; 8 45: gram.muzlek; 9.00: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 10.30; mor gendienst; 11.00. gram.muzlek; 11.25: „Ontheemden", hoorspel; 12.00: piano recital; 12.30: land- en tuinbouwmedede- llngen; 12.33: orgelconcert; 13.00: nieuws; 13.15: militaire reportage; 13.20: lichte muziek; 13.50: gram.muzlek", 14.45: voor de meisjes; 15.00: meisjeskoor: 16.00; gram. muzlek; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: harp- ensemble; 18.00: kerkkoor; 18.30: plano trio; 19.00: nieuws cn weerberichten: 19.15: voor de Jeugd; 19.30: gram.muzlek: 19.40: radiokrant: 20.00: nieuws; 20 05: commentaar famlllecompetltle; 20.15: Con certgebouworkest en solist; 21.30: HJdens- overdenklng: 22.00: amusementsmuziek; 22.30: vocaal ensemble: 22.45: avondover denking: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. LUn 3 distributienet 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50 gram.: 8.05 conc.: 9.05 gevar. muz.; 10.00 ménage en mu- sique: 11.00 lichte muz.; 12.00 ork. Hage- stedt; 12.35 Caslnoconc.: 13.15 amusem. enz.; 14.00 Caslnoconc.; 14.30 fragm. „La Travlata": 16.15 symph. ork.; 17.10 gram. 17.30 planomuz. v. Schubert: 18.00 v. d. sold.; 19.30 sextet Beethoven; 19.50 feuil leton; 20.00 omr. ork. m. ?opr 21.00 act. 21.15 Ethnische muz.: 22.15 kwartet: 22.50 planomuz.; 23.05 verz.pr. LUn 4 distributienet 7.15 benjour: 7.25 est ce vrai? Est ce fuax? 7.30 Rhvl Silver Band: 8.10 conc.: 9.00 kookpraatle: 9.10 kamermuz.: 10.10 verz.pr.: 10.55 me ditatie: 11.00 ore.; 11.30 Frank Chacks- fleld; 12.00 gram.: 12.30 ens. the Rain bow: 13.00 gram.: 13.15 London Licht orch. m. plano: 13.45 BBC Schots ork.; 14.45 v. d kinderen: 15.00 emission femi nine: 15.30 cram.: 16.00 ork. Evans: 16.30 v d. sold.: 16.45 mil. ork.: 17.15 dagboek: 17.30 BBC North orch- 18 30 ore.; 18 45 ork. Win stone; 19.15 D!e AbendmHodle: 20.00 Mozart; 20.30 Fnn-5 j -Belgische avond: 21.30 errnm.: 22.00 amusem. muz.; 22.15 Avee Stany; 22.30 dansmuz.; 23.20 gevar. progr. AGENDA dixsdag. Llsse: Derde Bloemlust. 2—10 uu* nam. woensdag. Stadszaal Gymnastlekultvoerlng „Brun* hllde", 8 uur nam. Breestraat 27: Ledenvereaderlng Lees zaal Reuvens. 4 1/2 uur nam. Alphen-aan-den-Rll n (Hofzlcht- straat 2): Tentoonstelllne landbouw- en Hulshoudsohool. 35 en 79 uur nam, Llsse: Derde Bloemlust. 9 uur vm.- 10 uur nam. donderdag: Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum", „Ons Stadje", 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest, 8 uur n.m. Alphe n-a a n-d e n-R 11 n (Hof zicht- straat 2): Tentoonstelllne landbouw- en Huishoudschool. 3—5 en 7—9 uur nam. Llsse: Derde Bloemlust. 9 uur vm.- 10 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: R.K. Alma Materkoor en Toonkunst orkest, 8 uur nam. Llsse: Derde Bloemlust. 9 uur vm— 10 uur nam. ZATERDAG: Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „Ons Stadje", 8 uur nam. Volkshuis: Spr. B. W. Schaper over „Do rechten van de Mens", 4 uur nam. Llsse: Derde Bloemlust. 9 uur vm.— 10 uur nam. zondag. Llsse: Derde Bloemlust. 9 uur vm— 10 uur nam. DAGELIJKS: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari). Boerhaavezaal (Vrouwenkerkstecg)Ten toonstelling van diorama's. Werkdagen 810 uur nam.; Woensdag en Zaterdag ook van 25 uur nam. (tot 28 Febr.). Trianon „Nancy goes to Rio" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rcx „Mensensmokkel" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Genadeloze afrekening" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. LI do „Misdaad achter het voetlicht" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..Vrfj op erewoord" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; ©verlgo dagen 2.30. 7 en 0.15 uur. Van Maandag t/m. Donderdag gesloten 1. v. m. restauratie. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 Febr. 13 uui tot Zaterdag 24 Febr. 8 uur waargenomen door de Apotheek Her- ding en Blanken, Hogewnerd 171. tel. 20502 en de Apotheek Reijst Steenstraat 35. tel 20136 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 20274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3