Intense kou en ontbering erger dan vijand! Amerikaanse militaire leiders waarschuwen: Zonder leger gaat West-Europa verloren WEERBERICHT 89ste Jaargang DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 00 No. 27233 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Ennfdredarfle* B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5 15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red. 21507 Wtrte Singel l. LetdeD Gffo oo. 57055 Korea-indrukken van Overste den Ouden: luid-Koreaanse roksdoen vuilste werk „Korea is bitter tegengevallen. Niet de vijand doch het klimaat en de te verduren ontberingen werken slopend en uitputtend. Slechts de bezieling, die van de officieren uitgaat en het besef, dat men als vrijwilliger deze consequenties te aanvaarden heeft, houdt de soldaten op hun plaats. Vooral de laatste drie weken hebben het uiterste van het mo- r«l fcrergd. Terwijl ik reeds zelf meerdere malen mijn waardering hierover heb geuit, hebben de Amerikanen niets dan de grootste bewondering hiervoor". Aldus een citaat uit een officieel rap- f port van Luit.-Kol. Den Ouden van 25 Januari jl aan de Chef van de Gene rale Staf. Wat niet in dat rapport was be- liehreven,'waren de bezieling, die van Orerste Den Ouden zelf uitging, de zorg 0 het voorbeeld van toewijding en «andvastigheld dat hij aan zijn man- „n gaf Dit alles blijkt uit zijn officiële «pporten en privé-correspondentie aan mode-officieren, waaruit wij het een en üicer hebben mogen citeren. INSPIRATIE! Het begon dadelijk in Nederland", toen de majoor Den Ouden werd opge dragen het detachement te formeren. Ihzen nacht werkte hij. zoals men ons haft verzekerd, om voor zijn mannen te regelen wat maar enigszins in hun tóang zou zijn. Hü aarzelde niet door veike „heilige" muur van "bureaucratie «k heen te lopen, wanneer het ging om ce belangen van zijn mensen. Hij inspi reerde de vrijwilligers met zijn eigen cTertuiging. Met trots sprak hij tegen- ever anderen over de kwaliteit van de j rannen. die hij mocht aanvoeren. Tot in de kleinste details verzorgde hij de belangen, die zij in Nederland jsouden achterlaten. De lange zeereis gaf hem verder ge- levenheld de ruim 600 "Vrijwilligers te bieden tot een zó enthousiaste, geladen eenheid, dat de Commandant van de 2e cirisie van het 8ste Amerikaanse leger terstond om dit detachement vroeg, toen hij uit de beschikbaar gekomen aanvul lingen mocht kiezen. En ziehier, welke opdrachten aan het detachement werden gegeven, toen het i voor de 2e divisie weer begon te span nen. In een particuliere brief schreef Den I Ouden: „En dan wat te vertellen over onze opdrachten. Wij hebben heel goed de Amerikaanse tactische voorschriften be keken. Misschien kennen wij ze beter dan de Amerikanen zelf. Maar onze eer ste opdracht luidde..Stellingen voorbe reiden en vuurplan indienen van een defensieve opstelling achter de Han met een frontbreedte van, schrik niet, 8 km. De tweede opdracht was een hoofdaan- rc-erweg beveiligen over een afstand van 100 km. en dat alles met een bataljon minus 1 geweercompagnie (ca.650man). „IK BEN TROTS OP HEN". .Onze chauffeurs zijn prachtig, want v(j hebben nu al zeer moeilijke ver plaatsingen achter de rug met spiegel gladde ijswegen langs steile ravijnen en nog geen enkele wagen verongelukt". Op 16 Januari schreef hij Je geloof dat we de 6 zwaarste dagen van ons leven achter de rug hebben in de Wonjoe-sector. Tot tweemaal toe hebben we de terugtocht van de 2e di- Tirie gedekt als achterhoede en toen moesten wij plotseling Wonjoe weer gaan veroveren. 3 dagen heeft dat ge duurd, maar het is niet gelukt, 't Kón «k niet lukken, want de hele divisie ïas van de kaart door oververmoeid heid. Ik heb het aan onze eigen mensen gemerkt, wat het zeggen wil met over vermoeidheid te doen te hebben. Wij waren reeds 4 dagen en 4 nachten in touw, steeds verplaatsen, ingraven, nieuwe posities verkennen, „moven", ingraven, geen eten. geen slaap, ont- ifttend koud en toen ze moesten gaan vechten was iedereen kapot. En zo heb ik een hele divisie zonder enige stoot kracht gezien. pe Fransen en Hollanders hebben de spits afgebeten en worden door de Ame rikanen geweldig geprezen. Maar de koude en vermoeidheid zijn heel wat ^tiger dan de vijand. Wij beschikken CTer betere wapens en onze vrijwilligers *"len vechtenIk ben trots op onze compagnieën. De A-compagnie (Van «v Veer) heeft een paar ernstige ge beenten gehad, waarbij zij zich uitste kend gedragen heeft. Ik heb reeds 4 man voor een onderscheiding voorgedragen, vooral de gesneuvelde sergeant-majoor nwenverpleger Van Balkom, heeft zich moedig gedragen". KERELS ALS KLIPGEITEN. Groot was zjjn waardering voor de jjiakoreaanse soldaten, de „roks" (pu- ,y Korea-soldiers), van wie een 100- .bb het detachement zelf is inge- c*!d. Hij schreef: „In feite hebben de „roks" het vuil- sie werk gedaan. Zjj hebben de flank- oedreiging afgeslagen door met drie fcwljons tegen 900 m. hoge heuvels Nu en dan buien venvacht tot morgenavond: Zuiden hoofdzakelijk tussen Zuid en Ut» ,Aanvankelijk nog krachtig, tijdelijk matig tot zwak. Zwaar &et h nu en dan buien- sommige toreiril natte sneeuw en ver- rtn« ,1 °PKlaringen. Weinig verande- lOuur) ^peratuur- (Opgemaakt te op te klauteren, waar zij de hele dag en nacht over deden en wat hun 40 doden en 100 gewonden kostte. Doch de communisten waren eraf en ik ver zeker je, dat geen enkel Europees leger dit had nagedaan. Deze kerels klim men als klipgeiten tegen de bergen op, met alles bü zich, zware mortieren, mitrailleurs en munitie. Je moet het gezien hebben om het te geloven". En wat dit betekent, blijkt uit een te anderer plaatse beschreven voorval: „Lt. Monterie had de eerste aanra king met guerilla's. Hij had al 16 km. gelopen toen hij beschoten werd. Hij viel direct aan en liet een groep een heuvel beklimmen. Maar de jongens vie len vóór de top bewusteloos neer van de inspanning in de kou Monterie wordt door de Amerikanen voor een onder scheiding voorgedragen". 80% ENERGIE VERLOREN. Over de ontberingen en de problemen die de intense koude meebracht schreef hij nog: „Het gevecht tegen het klimaat en de natuur beneemt iedereen wel 80% van zjjn energie en als je daarmee klaar bent begint de gedachte aan het vech ten tegen de vijand" „Inderdaad had ik nooit gedacht dat het vechten in de winter zoveel proble men heeft. Neem b.v. schoeisel. We heb ben nu „shoeparks", grote ruime rub berlaarzen waar je met 2 binnenzolen en 3 paar sokken in kunt en dan heer lijk warme voeten hebt als je in een jeep zit of op wacht staar. Maar als je moet lopen, gaat dat niet, dan worden je voeten nat en bevriezen ze zodra je stilstaat. Dat is de oorzaak van de z.g. „trench-feet". En zo is er zoveel BEWONDERENSWAARDIG MOREEL. In geen brief liet Overste Den Ouden na zijn mannen en zijn officieren te prijzen om hun bewonderenswaardig; moreel, hun kracht om de ergste ont beringen te dragen, hun moedig en karaktervol gedrag onder de moeilijk ste omstandigheden. Sterk drong hij aan. zijn mensen een ontberingstoe lage of een bonus of gratificatie nu toe te kennen en andere maatregelen voor hen te treffen, waaruit Nederland's begrip en erkentelijkheid zouden blij ken voor de voorbeeldige wijze, waar op zij hun vrijwillig aanvaarde taak volbrachten. Aan deze maatregelen wordt nu op het Ministerie van Oorlog hard gewerkt. H\j verlangde niet de hem overdadig voorkomende lofuitingen zoals die in de gehele wereld over het Nederlandse detachement klonken; hij wenste slechts erkenning van goede plichtsvervulling door zijn mannen. De Amcrikaansche Minister van Defensie. George Marshall rechts in gesprek met Senator R. Russell (links), voorzitter van de Senaats commissie voor Mililaire Zaken en Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, tijdens de bijeenkomst der Senaatscommissies, waarin Marshall mededeling deed van het plan der Verenigde Staten om nog dit jaar vier divisies met in totaal IOO OOO man naar Europa te sturen, waardoor het aantal Ameri kaanse divisies in dit werelddeel zes zal bedragen. Amerikaanse hulp voor de Japanse economie Volgens zeer Eoed insrelichte krineen is de Amerikaanse regering met de Ja- oanse regering overeengekomen, dat de Verenigde Staten aan Japan alle fi nanciële. materiële en technische hulp zullen verlenen, die nodig is om JaDan in staat te stellen na het sluiten vaa het vredesverdrag ziin industriële acti viteit te coördineren met de Ameri kaanse defensie-inspanningen. De Ja» panse regering heeft volgens deze krin gen te kennen gegeven, dat Japan met behulD van 2 mililard dollars binnen 3 jaar ziin industriële productie zal kun. nen herstellen tot het peil van vóór het uitbreken van de oorlog. Er wordt thans door Amerikaanse en Japanse deskundigen een grootscheeps plan voor coördinatie van de Amerikaanse en, Japanse industrieën uitgewerkt. HOOFDKWARTIER VAN GENERAAL EISENHOWER WORDT IN 3 MAANDEN GEBOUWD. Het hoofdkwartier van generaal Eisen hower zal op een stuk grond van da Franse regering komen van ongeveer 25 hectare, gelegen ten Noord-Westen van Rocqencourt aan de hoofdweg Ver- sailleSaint Germain. Met de bouw van het hoofdkwartier hoopt men tegen het einde van Mei gereed te zijn. De aanleg zal zo zijn, dat uitbreiding, indien nodig, mogelijk is. Generaal Stinson. hoofd van de ge nie, heeft gezegd, dat hij het gebouw in drie maanden gereed kan hebben. Stakingsgolf over België dreigt zich uit te breiden De opdracht van de Belgische vak- verenigingsleiders cm het werk te her vatten, heeft bij de meer dan 70.000 mijnwerkers, die zes dagen geleden een wilde staking begonnen, slechts gedeel telijk weerklank gevonden. In het bekken van Luik, waar de staking begon, gingen vandaag 26.000 mijnwerkers weer aan het werk. Ge meld is. dat daar in alle 40 mijnen weer normaal gewerkt wordt. In het bekken van Bergen echter, zo wordt meegedeeld, werd sleohts in een van de 29 mijnen normaal gewerkt. In andere mijnen in het gebied en in het district Charleroi meldde zioh on geveer 50% niet op het werk. Zee- en luchtmacht kunnen het niet alleen Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft voor de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen en gewapende dieneten op de vraag van de republikeinse senator Ken neth Wherry, waarom Amerika zijn hoop niel stelde op een luchtmacht, die in staat zou zijn In een eventuele oorlog het Sovjetrussisohe oorlogspotentieel te neerde land-, luoht- en zeemacht essen tieel, „Voor wij ooit zouden kunnen dro men van het defensief tot het offen sief in Europa over te gaan. zou de atoombom gebruikt moeten worden." Indien er oorlog zou komen zouden de thans overwogen zes divsies in Europa zeker verder verstrekt moeten worden. ....Toen .Wherry zeide. dat dit geen ga rantie ;was, dat West-Europa binnen de De stakingsgolf heeft zich tot andere j verpulveren" in plaats van grondstrijd- iCOmend.e twee iaar meer zou leveren dan >iDn „or, rfp -Rc.iOTQr.ho inrini.ot.rio uit- f. Ho Hofoncio wee jaar meer zou leveren aan delen van de Belgische industrie uit- krachten te bestemmen voor de defensie gebreid. Meer dan 2.000 metaaïbewer- van Europa, geantwoord: Het verschil kers te Gent hebben het werk neerge- 1 js slechts gelegen in de bepaling van de legd. Zij willen 5% loonsverhoging. De tijdstippen, staking omvat ongeveer de helft van de metaalbewerkers in deze streek. Zij zal zich op 26 Februari door het gehele land verbreiden als de werkgevers de gevraagde loonsverhoging niet toeken nen. De regering heeft zidh bereid ver klaard met afgevaardigden van vakver enigingen en werkgevers te onderhan delen. Trampersoneel door het gehele land heeft ook gedreigd met steking, vol gende week te beginnen als de lonen niet in overeenstemming worden ge bracht met de gestegen kosten van levensonderhoud. BEVIN NAAR DE ENGELSE ZUIDKUST. De Britse minister van buitenlandse zaken, Be vin, is uit een Londens zie kenhuis naar Eastbourne aan de Britse uidki r r- - »rv> veel van zijn longontsteking te herstellen. Ik kan u verzekeren, dat onze strate gische luchtmacht Rusland met een geweldige kracht zal treffen en wq zul- er niet op wachten tot de strijd op het land beslist is. Een aanval door de luchtmacht alleen zou echter niet kun nen verhinderen, dat Europa onder de voet zou worden gelopen. Het verlies van Europa zou de oorlog zeker ver lengen, zo het niet het verliezen van de oorlog zou betekenen. Een even wichtige gewapende macht in Europa was van essentieel belang doch de in fanterist zou de beslissende factor zijn. Wherry vroeg voorts of het bezit van de atoombom de Sovjet-Unie van een invasie van Europa weerhouden had, zo als Churchill had gezegd. Collins antwoordde, dat het bezit van atoombommen in quantitelt in sterke mate preventief werkte. De atoombom alleen zou de Sovjet-Unie echter niet weerhouden. Hiervoor was een gecombi- - ;r- 21 FEBRUARI. 145 uur: onder: 18 03 uur. P. 17.40 uur; onder: 7.51 uur W„ (V-M 1 te Uitwijk te 3.25 en 15 36 u. Dit ""miner bestaat uit zes pagina's. een maximum van 37 tot 40 divisies, ant woordde Collins zonder in bijzonderhe- d. ente treden: Het aantel is groter dan dat Collins prees de troepen van Frank rijk. Engeland, Turkije, Nederland en andere landen der Verenigde Naties in Korea. Zij vochten „prachtig". De daden der verbondenen van de Amerikaanse troepen op het slagveld „spreken meer voor hen dan iets dat ik hier mogelijk tot u zou kunnen zeggen." Hij had goede rapporten ontvangen over de vechtwil van de Britse en Turkse troe pen. Hun optreden vormde voor hem een bewijs, dat West-Europa „de wil heeft zich tegen agressie te verzetten." Hot instellen van een beperking aan het aantal te zenden Amerikaanse troe pen en het later eventueel opheffen van de limiet zou mogelijk tot een commu nistische aanval leiden. Op desbetreffende vragen antwoordde Collins verder, dat een limiet in aan zienlijke mate de bewegelijkheid zou be perken, die een opperbevelhebber nodig heeft voor zijn strategie. Het zou de com munisten fiets definitiefs geven waarop zij een tegenplan zouden kunnen bou wen". De stafchefs zouden er zeker op aandringen dat de Europeanen aanzien lijk meer manschappen op de been zou den brengen, irdien de vier Amerikaan se divisies versterkt zouden moeten wor den. „Als stafchef van het leger zou ik er nooit in toestemmen, dat de Ameri kaanse grondstrijdkrachten in Europa versterkt zouden worden indien ik er niet van overtuigd was dat Europa het plan heeft lets te doen." Naar zijn schatting had de Sovjet- Unie thans 175 tot 200 divisies onder de wapens met een niet bekend aantel in de „satellietlanden". Collins wenste niet op Wherry's vraag in te gaan hoe groot de Europese bij drage zou zijn. Wherry vroeg „of 300 divisies genoeg zouden zijn om het rode leger naar Mos kou terug te drijven". Collins: Moge lijk"; Wherry: ,En waar haalt u dan de manschappen vandaan?" Collins antwoordde hierop, dat hj niet zou aanraden „het rode leger naar Moskou terug te drijven". Het eerste doel van de Europese defensie was agressie te voorkomen en in de tweede plaats, als het tot agressie zou komen, West-Europa te behouden. Wherry: „Denkt ge, dat de Ameri kaanse soldaat de beslissende factor zal zijn in een oorlog tegen de Sovjet- Unie?" Collins antwoordde, dat dit naar zijn mening uiteindelijk het ge val zou zijn. Admiraal Sherman, chef van de marine- operatie en generaal Hoyt Vandenberg, chef van de staf van de Amerikaanse Zaterdagmiddag lieefl een windhoos Boven: een overzicht van de schade, luchtmacht, hebben zich in gelijke geest in het Westland honderden ruiten] welke bij een gedeelte der kassen indien het communisme niet uit West- van broeikassen vernield. werd aangericht. Europa en de Atlantische Oceaan gehou- De schade aan glas. opstanden en Onder: met grote zorg worden den zou worden zullen wij ons in feite gewassen wordt begroot op 30.000 scherven en glassplinters uit de i™". "leer ?te,n.op.dL!reid 'T r I vinden, waar de kansen tegen ons te gulden. I aarde en de gewassen gehaald. 'groot zuilen zjn." André Gide overleden OP 81-JARIGE LEEFTIJD. De Franse schrijver André Gide is heden in zijn huis te Parijs overleden. H« was 81 jaar. Gide, die reeds verscheidene jaren een zwakke gezondheid had en in de wintel-maanden zelden naar Parijs kwam. moest de vorige week tengevolge van een longaandoening het bed hou den. Gide heeft een groot aantal werken geproduceerd: romans, toneelstukken, bloemlezingen, uitgebreide memoires en een dagboek, vertalingen van Shakes peare, Poesjkin, William Blake, Joseph Conrad. Wait Whitman en Rabindra- nath Tagore, een biografie van Dosto- jefsky en reisverhalen over Afrika en Rusland. Gide werd in 1869 te Parijs geboren. Hii is van protestantse huize. In zijn belangrijke werken verzette hij zich te gen zinloze conventie, bekrompen dog matiek en hypocrisie. Zijn eerste belangrijke boeken „Le Prometh.ee mal enchainé", „llmmora- liste" en „Les Nourritures terrestres", geschreven rond de eeuwwisseling, gaf db publieke opinie aanstoot en hadden weinig financieel succes. Van 1909 af hielp hij het literaire tijdschrift „Nouvelle Revue Frangaise" oprichten en vooral na de wereldoorlog trad hij zeer op de voorgrond. In 1925 en 1926 publiceerde hij zijn wellicht belangrijkste romans ,,Les faux monnayeurs" en „Si le grain ne meurt", de laatste een autobiografische studie over zijn vriendschap met Oscar Wilde. In 1947 verkreeg hj de Nobelprijs voor literatuur. Deze prijs werd hem verleend „wegens zijn omvangrijk en artistiek belangrijk schrijverschap, waar in hij de problemen en omstandigheden van de mensheid heeft onthuld met onbevreesde Üefde voor de waarheid en psychologisch waarnemingsvermogen". Een paar maanden tevoren werd Gide doctor honoris causa in de letteren aan de universiteit van Oxford. Zijn kennis van Engelse, Duitse en Russische literatuur was zeer omvang rijk. Hij had veel te danken aan Nietz sche en Dosbojefsky. Hij verklaarde eens door het evange lie tot het communisme gebracht te zijn, niet door Karl Marx, die hij „ver stikkend" noemde. In de jaren dertig bracht hij een bezoek aan de Sovjet- lUnie, waarna hij verklaarde teleurge steld te zijn en aJschuw te hebben van, de „klasse-onderscheidingen en het ver- I lies van individualisme". In „Voyage au Congo" en „Retour dn I Tchad" keurde hij de misbruiken van het koloniale systeem af. 1 Toen de geallieerden in November '42 in Noord-Afrika landden, was Gide in, Tunis en sprak over radio-Tunis, toen de stad was bevrijd. Onze Parijse correspondent telefo^ neerde ons nog; Gide was zonder twijfel onder de le vende Franse litteratoren dezer eeuw, de subtielste schrijver, die zich in streng, puur en klassiek proza uitte, maar hij was tevens nog aanmerkelijk meer dan dat. De litteratuur beoefende hij iniet terwille van haar zelf hij was een felle tegenstander, sedert zijn vroegste jeugd, van het 1' art pour 1' art principe doch om zich rekenschap te geven voor zichzelf en voor anderen, van de verschijnselen van het leven, de verhou ding tussen de mensen en de geslachten, de politiek, de kunst, de relaties tussen de zogenaamde beschaafde en de meer primitieve volkeren. In het gehele omvangrijke oeuvre, vindt men de conflicten beschreven tus sen een ongekend scherp intellect en grote menselijke bewogenheid, vindt men de neerslag van een geest, welke de uni versaliteit van een Goethe bevat, en die het non-conforrrüsme als principieel richtsnoer had aanvaard. Doch dat individualisme uit diepe overtuiging, dat zeker verband hield met zijn protestantse afkomst, heeft hem nimmer van de buitenwereld afge sloten. Men mag zelfs wel zeggen dat buiten Sartre geen schrijver zoveel in vloed uitgeoefend heeft, in het bijzon der op de jonge Franse generatie, als hij. Het „Journal" van Gide kon men daarom terecht het „getijdenboek der opgroeiende intelligentsia van Frank rijk" noemen. Deze generatie heeft in Gide gisteren haar directeur de con science, haar levend compas, verloren. Niet precies denkend als de meester over de ontelbare onderwerpen, die Gide in zijn Journal ter sprake bracht, was het streven, het ideaal van deze jonge generatie toch wel om op al de ver schijnselen, waarmee hij haar in zijn geschriften confronteerde, te reageren met gelijke spontaniteit, dezelfde onaf hankelijkheid van geest en overeenkom stige menselijke rechtschapenheid. Zal Moskou Westelijk voorstel aanvaarden? DAN CONFERENTIE OP 5 MAART TE PARIJS. De ambassadeurs van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjynsky te Moskou het ant woord van hun regeringen overhandigd op het Russische voorstel tot het hou den van een vierlanden-conferentie. Het Westelijke antwoord is het zesde in een serie notawisselingen over de mogelijkheid van een dergelijke confe rentie. De Sovjet-Unie heeft op 3 No vember het initiatief daartoe genomen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat In de nota een con ferentie te Parijs van de plaatsver vangers der vier ministers van Bui tenlandse Zaken wordt voorgesteld en aan de Sovjet-Unie wordt gevraagd alle kwesties, die spanning in de we reld en in het bijzonder in Oost- Europa veroorzaken, aan de orde te laten komen. Ook de bewapening! De nota, in vijf punten vervat, is drie bladzijden lang. aldus de woordvoerder. De ambassadeurs werden na elkaar door Wysjynsky ontvangen met tussen pozen van een kwartier. Het overhan digen van de nota was het enige doel van het bezoek. Morgen zullen de nota's, die gelijk luidend zijn, worden gepubliceerd. Indien de plaatsvervangers een weder zijds aanvaardbare basis voor een bij eenkomst van de vier ministers zou den bereiken, zou de conferentie, al dus wordt voorgesteld, op een nader door de plaatsvervangers te bepalen datum te Washington worden gehou den. Verbonden legers in Korea hernemen initiatief FRONT RECHTE LIJN WEST-OOST. Volgens een communiqué van het achtste Amerikaanse leger heerst slechts hier en daar activiteit aan het front, dat thans vrijwel Ln een rechte Uin ligt van West naar Oost. Een Amerikaanse patrouille stak 32 km. ten Oosten van Seoel de Hanover en stuitte op een communistische groeo Noordwestelijk van de Zuid-Koreaan- se hoofdstad doorkruisten geallieerde patrouilles het schiereiland Kimpo zon der in aanraking te komen met de te genstander. Uit Seoel zelf kwam zo nu en dan artillerie en mortiervuur. In het gebied van de stad zouden de com munisten meer pantservoertuigen sa mentrekken. Ten Noord-Oosten van Tsjipjong wer den twee ingegraven communistische bataljons gedwongen zich terug te trek ken. Gisteren werden de gehele dag ge vechten geleverd, onmiddellijk ten Zui den van Hoengson en ten Noorden van Tsjetsjon, Een groote communistische concentratie zou zich in de buurt van Hoengsong bevinden. De Britse kruiser Belfast en de Australische torpedobootjager Warra- munga hebben zich bii de geallieerde vloot gevoegd, die de haven Wonsan aan de Oost-kust de afgelopen zes da gen heeft beschoten. Aan de West-kust neemt de Ameri kaanse zware kruiser Saint Paul, ter hoogte van Intsjon. doelen ten Noor den van de Han onder vuur. Later wordt gemeld: Het verzet van de communisten aan het centrale front bii Tsjetsjon is in- eengeschrommeld en naar verluidt trek ken de Noord-Koreanen zich van een zestien kilometer ten Noorden van deze stad gelegen Dunt terug. MACARTHUR AAN HET FRONT Tijdens een bezoek aan het front bij Wond.loe heeft eeneraal MacArtJiur de ..hervatting van het initiatief" door de strijdkrachten der Verenigde Naties be volen. „Ik zal niet willekeurig van miln bevoegdheid, de 38ste breedtegraad te overschrijden gebruik maken" zo voeg de hii er aan toe.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1